Horeca Steen zet tegenaanval in Vtrf PZC Muziek is voor ons geen big business eccö Kunstwerk Zeemeermin wordt onthuld Vandalen beschadigen beeld Christus Cafébazen niet blij met actie van comité Stop Geluidsoverlast ^AAZET üooaaard Oud-verzetsman Govert Scheele is overleden Biervliet discussieert over verkeer CDA polst nieuwe coalitiepartners Doorrijden na aanrijding Uitvaartcentrum Nieuw Goes West Plan voor gascentrale bij Sidmar Zelzate agenda Win een weekendtrip Kopenhagen donderdag 15 september 2005 A3 ^hoila van Doorsselaer ivrJANSTEEN - Het Heilig Monument in het centrum "jint-Jansteen is beschadigd L, vandalen. De daders zijn 1, „iel opgepakt. Het ont- 'wkt het kerkbestuur aan fi- om het beeld weer op te pappen. [peliig Hart-beeld staat al bijna tachtig jaar voor de kerk. Leden van het kerkbestuur heb ben gezien hoe de trappen van het beeld op een doordeweekse avond werden gemolesteerd. „Kijk nou, ze zijn de boel aan het afbreken!", riep H. Wöginger van het parochiesecre tariaat. Een aantal jongeren had een van de vijftig kilo zware be tonnen bollen die rondom de kerk staan, op het beeld getild. Vervolgens lieten ze de bol van de trappen stuiteren. Hierdoor zijn de natuurstenen traptreden verbrijzeld. Vice-voorzitter H. Willaert van het kerkbestuur heeft aangif te gedaan, maar aanhoudin- gen zijn nog niet verricht. „De da ders zijn nog tieners, tussen de veertien en zeventien jaar oud." Voor de horeca in Sint-Jansteen is dit goed nieuws. In het dorp wordt immers beweerd dat de vernielingen zijn aangericht door klanten van de cafés. Het uitgaanspubliek in de Steense cafés is echter veel ouder en zij zijn dus niet verantwoordelijk voor de schade. Volgens Willaert kost het zo'n 3500 euro om de trap te laten herstellen en dat geld heeft het kerkbestuur niet. De plaatselijke Rabobank is aan geschreven voor een gift uit het Rabobank Stimuleringsfonds, maar het verzoek is geweigerd. Ook de rechterduim van Chris tus is afgebroken, maar dat is volgens het kerkbestuur al jaren ^QhPila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - De drie ca fébazen in Sint-Jansteen, hun [lanlen en sympathisanten zijn „iel te spreken over de actie van (omité Stop Geluidsoverlast. Hei comité klaagt over evene menten in het dorp en wil dat lel voortaan om 22 uur stil moet zijn. De horeca vindt dit lelacheiijk en is een tegenactie gestart. Hne omwonenden van het Mar ie van Wardje zeggen last te hebben van nachtrumoer en ver delingen, volgens hen veroor- aaktdoor klanten van de omlig- We cafés en bezoekers van Ivenementen op het plein. Ze «llen dat de gemeente Hulst in grijpt. De omwonenden hebben neb verenigd in comité Stop Ge luidsoverlast en zijn een actie jonnen. Zo'n honderdvijftig jpamfletten zijn in de buurt van k Martje uitgedeeld en mede sanders wordt gevraagd hun (handtekening te zetten. jDe actie is bij drie horecaonder- Uiers in het verkeerde keelgat Inschoten. Ze nemen het de kla- jers kwalijk dat ze niet eerst w hen hebben overlegd. Een ctnodiging om samen om de ta lk! te gaan zitten, hebben de le- ÉStop Geluidsoverlast ge- zijn de kasteleins een te- begonnen, gesteund anten en andere bewo- dcxs van het dorp. Ook zij heb- l'ben een comité opgericht; Brui- f send Steen, en hebben pamflet ten laten drukken die huis-aan-huis worden ver- lAdvertentie KOZIJNEN - ZON WERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33Q333 (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering [WELBURG, Korendi|k 34. tel 0118-650024 GEN. Gildeweg 25, tel 0118-431304 ïmy/verfmarktboogaard.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl Bené Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rsné van Stee hits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 <560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 P-mail; redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 [*10113)315669 '•mail: redactie@pzc.nl "tern et Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl spreid. „Met grote schrik heb ben we kennis genomen van de actie die een drietal inwoners van Sint-Jansteen op touw aan het zetten zijn om onze leefge meenschap kapot te maken", valt te lezen. Stop Geluidsoverlast heeft de ge meente al eerder een brief ge schreven vol grieven. Zo klagen ze niet alleen over nachtlawaai, maar ook over overlast van een groentekraam op het Martje, de jaarmarkt, de Midzomernacht feesten en Mart Rock, vuurwerk op oudjaarsdag, de ijscowagen en zelfs de gsm-masten op de kerktoren. „Sommige activiteiten in ons dorp vinden al meer dan hon derd jaar plaats (zoals de jaar markt) en zullen we niet kapot laten maken door enkelen die niet in onze maatschappij wen sen te integreren of met ons in gesprek willen gaan", wordt ge schreven door Bruisend Steen. De leden vragen Steenenaren die hun dorp een warm hart toe dragen het pamflet op 20 sep tember voor hun raam te han gen op de dag dat Stop Geluidso verlast de verzamelde handteke ningen aanbiedt aan wethouder De Deckere. Ook andere bewoners van Sint-Jansteen hebben geageerd tegen de actie van Stop Geluids overlast. In plaats van een hand tekening te zetten onder het ac tieformulier, hebben ze Stop Ge luidsoverlast geschreven dat „als je in een buurt gaat wonen waar meerdere cafés zijn en wat ook de dorpskern is, je kan ver wachten dat het niet altijd na 22 uur stil is." Het stoort Bruisend Steen dat het juist niet-Steenenaren zijn die klagen. „Ze hadden beter in een hutje op de hei kunnen gaan wonen." De cafébazen E. de Kind (Lazarus), A. van Boekei (De Kroon) en W. Lansman (Am biance) zeggen er juist alles aan te doen overlast te bestrijden. Veelal oudere omwonenden van het Martje krijgen geregeld een bosje bloemen van de cafés ter compensatie van enige overlast. Ambras in 1990 op de dijk in Walsoorden, met van links naar rechts Jos Neve, Hans van Bellen, Piet Scheerders en Rob van Bellen. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - „Het hoogtepunt van ons zil veren jubileum is dat we na vijfentwin tig jaar nog altijd bestaan." Dat zegt Piet Scheerders van de jubilerende volksmuziekgroep Ambras. Ambras zet dat jubileum luister bij met de presentatie van hun vijfde cd. Die draagt de toepasselijke titel 'Tot Bots- kes', dialect voor 'tot straks'. En zo denken Scheerders (zang, gitaar, teksten). Hans van Bellen (gitaar, zang), Rob van Bellen (viool) en Jos Neve (ac cordeon, bas, zang) er na vijfentwintig jaar over. „We denken nog lang niet aan stoppen, we beginnen pas", zegt Scheerders. „Muziek maken is gewoon gezellig. Dat raak je niet beu. Boven dien is het voor ons geen bigbusine&sOn ze vriendenband is de kurk waar de groep al jaren op drijft." Scheerders werd als jongen van tien al gegrepen door de oude volksliedjes die Remie de Guytenaere zong in het café waar Scheerders pijlenraper bij de schieting was. Zo groeide zijn interesse en bracht hij later als jong onderwijzer met collega Dick Busch als het Duo El lende die oude liedjes tot leven. Toen dat duo uiteenviel, sloot Scheerders een samenwerkingsverband met de overige drie Ambrasleden, die hun muzikale wortels in de wereld van de volksdans groepen (Hava Naguila, Pofajdok) in de streek hadden. „We zijn opgericht op 6 oktober 1981 om 20.00 uur", zegt Scheerders zonder een spier te vertrekken. „Dat was name lijk ons allereerste optreden in het dorpscentrum in Vogelwaarde. De naam van de groep hebben we meen ik in een dialectwoordenboek gevonden." Ambras staat in de betekenis van de vier Zeeuws-Vlaamse volksmuzikanten voor 'gezellige rommeligheid' „Wij leve ren geen gelikte optredens af. De bab bels tussen onze liedjes door komen al tijd spontaan en gaan over alledaagse gebeurtenissen," Ambras bouwde volgens de zanger/tekstschrijver langzaam naam op in het circuit van de verenigingsfees ten. „De optredens waren tot onze eigen verbazing een groot succes. Wij hadden helemaal niet het idee de streek met on ze muziek te gaan veroveren. We maak ten gewoon graag muziek en daar rol den steeds meer optredens uit." De faam van Ambras nam een grotere vlucht door de streekamusementsavon- den Van Bij Ons in gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst, naar een idee van George Sponselee. Twee jaar na de eerste Van Bij Ons in 1986 begon nen de leden van Ambras samen met Frans de Schepper en Sankie Koster op basis van dezelfde formule met het Theater Chantant in De Halle in Axel, nog steeds een drukbezocht evenement. „Mensen van middelbare leeftijd en ouderen zijn toch ons voornaamste pu bliek. Hoewel er ook nog wel een tijd ge weest is dat we met carnaval ook onder de jeugd heel bekend waren met sommi ge liedjes. Maar op dit moment spreken onze luisterballades de jeugd niet zo aan. Volksmuziek, geplaatst in de streek, met een verhaal erbij, Dat kan verzonnen zijn of authentiek. Een smeuïg lied en een beetje cynisch-grap- pig verhaal. Het is kennelijk een formu le die veel mensen aanspreekt." Naast oude streekliedjes zijn er in de loop van de tijd ook heel wat eigen lied jes bijgekomen. „Op die verenigings avonden kwam vaak het verzoek 'kun je zelf eens geen liedje maken' en dat ging me eigenlijk altijd goed af", vertelt Scheerders. Zo staan er op de nieuwste cd nummers over prinses Mabel (op de wijze van 'Daar was laatst een meisje loos') en een nummer over kroonprins Willem-Alexander, die zoals bekend elk jaar wel een keer naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen komt voor een jachtpartij. De wethouders Frank van Driessche (Hulst) en Adhémar van Waes (Temeu- zen) nemen de eerste exemplaren van 'Tot Botskes' in ontvangst op het jubi leumfeest in De Halle in Axel. Dat vindt plaats op zaterdag 8 oktober van af 20.00 uur. Die avond treden behalve Ambras ook streekverteller Cyriel Peeters en streek- artieste Sankie Koster op. De komende maanden maakt Ambras een jubileumtoernee, met optredens in Sluiskil, Oostburg, Kloosterzande en en kele plaatsen aan de overkant van de Westerschelde, waar de groep ook een vaste schare aanhangers heeft. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het gaat er dan toch nog van komen. Precies vier jaar na de opening van het Scheldetheater wordt het kunst werk op de gevel onthuld. De precieze datum is nog niet be kend, maar het dagelijks ge meentebestuur gaat er vanuit dat de blijde gebeurtenis eind september of begin oktober plaatsvindt. De gang van zaken rond het kunstwerk voor het theater ver toont veel overeenkomsten met de plaatsing en onthulling van het bronzen beeld van Thom Puckev bij het stadhuis. Daar over wordt al acht jaar gepala- verd. Raadslid P. Clijsen van GroenLinks vreesde dat het met het kunstwerk van de Japanse kunstenares Kuora Yamamoto voor het theater dezelfde weg op zou gaan. Maar B en W stel len hem gerust: na enige techni sche aanpassingen is het werk binnenkort voor iedereen te aan schouwen. Het gaat om een video(ma- trix)scherm, waarop een zee meermin met wuivende haren in kabbelende golven is te zien. Het scherm gaat ook dienst doen als informatieverstrekker voor het Scheldetheater. Een verschil van inzicht over de ver houding tussen de projectie van het kunstwerk en de informatie voorziening leidde de afgelopen jaren tot de nodige vertraging. B en W antwoordt op vragen van Clijsen: „Het is inderdaad zo dat de directie van het thea ter de wens heeft uitgesproken meer vrijheid in het projecteren van de teksten te willen hebben. Wij zijn daarmee en zullen daar mee niet akkoord gaan. We hou den ons graag aan gedane belof ten." Dat houdt in dat er sprake moet zijn van 'een juist samen spel tussen kunst en de promo tie van het theateraanbod'. Theaterexploitant F. Lievens wilde gisteren geen commentaar geven. door Wout Bareman TERNEUZEN - Vandaag wordt de Terneuzenaar Govert Schee- Ie begraven. Hij overleed zater dag op 84-jarige leeftijd in ver pleeghuis Ter Schorre. Scheele maakte tijdens de Twee de Wereldoorlog deel uit van het verzet en was onder meer lid van het befaamde 'circus Caspa- ri'. een grote groep oorlogsvrij willigers. In het verzet was Scheele onder meer verantwoor- delijk voor de uitgave van het il legale krantje Het Laatste Nieuws, dat vanaf 1943 regelma tig verscheen. In '82 speldde toenmalig burgemeester C. Ockeloen hem het verzetskruis op. Scheele was toen al drager van de eremedaille met de Zwaarden, verbonden aan de Or- BIERVLIET - Het voornemen van de gemeente Terneu- zen om de Boterzandestraat in Biervliet aan één kant af te sluiten voor auto's kan niet op draagvlak rekenen on der de lokale bevolking. Dat bleek gisteravond tijdens een inspraakavond over de verkeersmaatregelen. Tijdens de inspraakavond gaven de verkeersdeskundige J. d'Hae- ns en wethouder P. Hamelink uitleg over de plannen die de gemeente Terneuzen heeft om de verkeersveiligheid om en rond de Boterzandestraat te optimaliseren. Op kor te termijn wordt immers een begin gemaakt met de aan leg van een nieuw fietspad langs die weg naar Hoofd plaat. De gemeente denkt dat er verkeersonveilige situa ties zullen ontstaan, zolang er nog autoverkeer uit de Bo terzandestraat komt. Dat autoverkeer zou dan immers het nieuwe fietspad op enkele plaatsen kruisen. De inwo ners van Biei-vliet konden zich duidelijk niet vinden in de plannen van de gemeente. Ze zijn bang om 'geïsoleerd' te raken of dat hun straat als sluiproute zal gaan dienen. De inwoners droegen enkele alternatieven aan. De gemeente zal die optie deze week gaan bekijken. Er werd tevens afgesproken, dat volgende week woens dag 21 september om 19.30 uur in het dorpshuis een ver- volgb ij eenkomst zal worden gehouden. Daar zal dan een oplossing worden gepresenteerd. MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg heeft gister avond de mogelijkheid voor een nieuwe coalitie afgetast. De ChristenUnie, SGP, VVD en Lijst Damman hebben een oriënterend gesprek gehad met de christen-democra ten. Die partijen hebben samen vijftien zetels in de raad, een krappe meerderheid. CD A-fractievoorzitter J. Kodde zei na afloop ook met andere partijen te willen spreken. De fractie van het CDA heeft aangegeven grote moeite té hebben met een toekomst samen met de PvdA. Eergiste-, ren zegde de ChristenUnie al het vertrouwen op in Pv- dA-wethouder A. de Vries. Dat gebeurde nadat theater wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) zijn vertrek bekendmaakte. Ook bij zijn besluit was het stemgedrag van de PvdA over het theater doorslaggevend. IJZENDIJKE - Op de N61 bij IJzendijke heeft gistermid dag een aanrijding plaatsgevonden tussen een vrachtauto en een personenauto. De 30-jarige bestuurster van de per-ï sonenauto uit de gemeente Sluis reed over de N61 uit de richting van IJzendijke in de richting van Biervliet. Vpor de vrouw reed een tractor en achter haar reed een vracht auto. De bestuurder van de vrachtauto wilde de vrouw» en de voor haar rijdende tractor, inhalen. Doordat de be stuurder van de vrachtauto vermoedelijk te dicht achter de vrouw reed, raakte deze hierbij de achterkant van haar personenauto. De vrouw zette haar auto meteen aan de kant en toeterde maar de vrachtauto reed door. De per? sonenauto raakte aan de achterzijde beschadigd. GOES - De bouw van een nieuw uitvaartcentrum voor Monuta aan de Fluitekruidstraat in Nieuw Goes West gaat zo goed als zeker door. De gemeente Goes is van plan binnen één a twee weken een bouwvergunning te verie-S nen. door Wout Bareman SAS VAN GENT - Bel gisch-Franse energiebedrijven zijn in een felle strijd gewikkeld om de bouw van een nieuwe gas gestookte elektriciteitscentrale in de Kanaalzone, net over de grens bij Zelzate. De nieuwe cen trale krijgt een capaciteit van 800 megawatt en vergt een inves tering van 400 tot 500 miljoen euro. De centrale richt zich in de eer ste plaats op de energievoorzie ning voor staalbedrijf Sidmar. Dat heeft nu een contract met de Belgische energieleverancier Electrabel, maar dat loopt over enkele jaren af. Eind dit jaar hakt Arcelor, het moederbedrijf van Sidmar, de knoop door en wordt bepaald wie de elektrici teit in de toekomst mag leveren. Aanvankelijk zag het er naar uit dat daarvoor alleen de Bel gisch-Franse leveranciers Elec trabel en de joint venture van SPE en Gaz de France in aan merking zouden komen. Inmid dels heeft echter ook het Franse Electricité de France zich in de strijd gemengd. Dat kwam als een verrassing, omdat het be drijf in financiële problemen verkeert en de belangstelling voor België onlangs nog had te ruggeschroefd. Arcelor behoort ook elders in Europa tot de grootste klanten van Electricité. Sidmar heeft overigens niet de volledige capaciteit van de nieu we centrale nodig. De staalreus neemt straks 'maar' 200 mega watt per jaar af. De rest wordt op de vrije markt aangeboden. Wordt een gasgestookte centra le gebouwd met een vermogen van 800 megawatt, dan is dat de grootste centrale sinds de inge bruikname van de kerncentrales in Doel en Tihange in de jaren zeventig. Electrabel bestudeert ook de mo gelijkheid om de oudere, kolen- gestookte centrale aan het Ro- denhuizedok in de Vlaamse Ka-r naalzone te moderniseren. In die centrale wordt momenteel ook elektriciteit opgewekt uit hoogovengas van Sidmar. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, vrij biljarten, bieden, handvaar digheid; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Koor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: AMBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; GROEDE - Slijkstraat. 10.00 -17.00 uur Bakken in historische oven; 12.00 uur: Steenberwerking; WV post, 19.30 uur: Rondwandeling, HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur. Bin go; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur Biljart club; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; Palazzolihuis, 14.00 uur: Bijeenkomst (ex) kankerpatiënten en naasten; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur: Koersbal; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak,19.00 uur: Workshop streetdance voor kinderen: SINT - JANSTEEN De Warande. 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderen- soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; 19.00 uur: Vo gelexpositie Parkieten Speciaal Club; TERNEUZEN - De Hoeve, 20.00 uur. Bingo; Dansschool Verberkmoes, Vanaf 15.00 uur: Inschrijven danslessen; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten. (Advertentie) de van Oranje-Nassau, de oor logsherinnering met de gesp Krijg te Land en de vrijwilligers- medaille voor 25 jaar trouwe dienst bij de Nationale Reserve. Hij was ook erevrijwilliger van het 436ste Peloton Nationale Re serve en voorzitter van het Vete ranen Legioen Nederland, afde ling Zeeuws-Vlaanderen. Scheele wordt vanmiddag begra ven op de begraafplaats in de Bellamvstraat in Terneuzen. De rouwdienst in de Opstandings- kerk begint om twee uur. Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49