Klant aan viskraam eist klaarheid PZC Kamer laat rapporten Enschede doorlichten Premier Balkenende blijkt gehecht aan bestaande kiestelsel Nu is het tijd om met je tijd mee te gaan an Geel richt chandpaal pvoor ieuzondaars ADSL van Planet Internet f'e'Weer aan de j aanbiedingen }nde folder of op """•kpn.co m Primafoon Politie krijgt veel tips over vermist gezin Zeist Man die zelf bom maakte opgepakt Mogelijk gesjoemel in onderzoek vuurwerkramp Gymleraren eisen vast aantal uren bewegingsles Stadskind beweegt te weinig Manuel Fetter krijgt monument Baby gewond na val uit raam Weinig tijd voor EU-referendum Basis Seedorf eind 2006 dicht EN HAAG - Bedrijven of men- die het milieu schaden, zou- npubliekelijk aan de schand- ilgenageld moeten worden. wil staatssecretaris Van Geel tangen dat wordt gekozen irmilieuvriendelijke alterna ren. Hij zei dit gisteren tij- sseen debat over het toekom- gemilieubeleid. Volgend jaar üthij met concrete plannen, leenland waar we alles op al- moeten zetten om te voldoen i belangrijke internationale ieuregels moet niet zomaar s mogen." Van Geel vindt onverteerbaar dat mensen een dieselauto aanschaffen, roetfilter laten installeren ijl die met een subsidie i gratis is. „Dan verdienen toch een draai om de oren." voorbeeld van een milieu- andpaal gaf Van Geel de lijst zijn ministerie vorig jaar op «net plaatste van zwemba- idie met voldeden aan de le- Kllavoorschriften. GPD DEN HAAG - Leden van een turnvereniging houden op het Plein in Den Haag een demonstratie tijdens de landelijke actiedag Gym Moet. Een groot aantal sport- en ge zondheidsorganisaties bepleitten gisteren het handhaven van het aantal uren lichame lijke opvoeding in het onderwijs. Minister van Onderwijs Van der Hoeven nam een petitie in ontvangst die door 10.000 mensen was ondertekend. Ze zei er van overtuigd te zijn dat gym moet. De minister wil er echter van af dat Den Haag scholen tot in detail voorschrijft hoeveel uur per week ze eraan moeten besteden. De leden van de Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding, die de manifestatie or ganiseerde, vinden dat gymnastiek het kind van de rekening wordt. Een meerderheid van de Tweede Kamer deelt die mening. Van der Hoeven kwam de Kamer deze week tegemoet met een brief waarin zij stelt dat leerlingen zo veel gymnastiek moeten krij gen dat aan de eisen van kwaliteit en variëteit van kerndoelen en examenprogram ma's wordt voldaan. „Het kan dus bij wijze van spreken de ene week vier uur zijn en de andere week een uur", meldt ze op haar weblog. foto Rick Nederstigt/ANP door Dylan de Gruijl SCHEVENINGEN - Een tip van minister Veerman (Visserij) voor de Nederlandse vissector: ',EZEUlGE- L-E.o\ 1|W. zou ik uuK weL- \n/U-En wees nu eindelijk eens open en eerlijk over de herkomst van de vis en de vangstmethoden. „Uw klant eist duidelijkheid." Veerman zou zijn oproep giste ren zelf doen bij de start van de publiekscampagne Vis op de kaart, een initiatief van de sec tor. Maar door verplichtingen in de Kamer, las een topambtenaar zijn speech voor. De boodschap bleef dezelfde: „De sector heeft nog steeds onvoldoende oog voor de vraag van de Nederland se consument." De woorden bedierven een beet je het feestje dat de sector giste ren vierde. Bij de start van de vrolijke campagne en bespiege lingen dat de visserij echt duur zaam wordt, viel kritiek uit de toon. De vissector wil uitstralen dat het roer om is. Geen geklaag meer over visquota, geen gekis sebis met milieu-organisaties. „We moeten ons meer realiseren dat we verantwoord moeten wer ken", zegt Tilly Sintnicolaas, di recteur van het Nederlands Vis- bureau, de belangenbehartiger van de sector. „Daar werken we al aan, maar we vertellen het te weinig." Dat gaat nu dus gebeu ren. Zo wordt aandacht besteed aan de pulskor, een milieuvrien delijke methode waarbij bodem- vissen als de schol met een elek trisch schokje worden gevan gen. Dat moet een einde maken aan de netten die de zeebodem kaal schrapen. Garnalenvissers in de Waddenzee pleiten intus sen voor een milieucertificaat. Ook het geklaag over visquota verdwijnt van de agenda. „De schol staat nog steeds onder druk, maar er is meer vis in de Noordzee," aldus Sintnicolaas. „De tong staat er goed voor. Net als de makreel en haring. En bij IJsland wordt genoeg kabel jauw duurzaam gevangen." Goed nieuws dus uit de vissec tor, vinden ook milieu-organisa ties. Maar het blijft voorlopig bij woorden. „Wij zijn blij dat de vissers hun leven willen bete ren", zegt Esther Luiten van Stichting De Noordzee. „Maar het zijn lang niet alle vissers en ik denk dat het nog jaren duurt voordat er echt verbetering is." Pellen Ook de Wadden vereniging blijft kritisch. Woordvoerder Hidde Kersen: „Zolang de Hollandse garnalen in vrieswagens naar Marokko worden gereden om daar te worden gepeld, is de vangst niet bepaald duurzaam." De situatie van de Nederlandse kweekvis staat er beter voor. De sector groeit explosief én verant woord. Meervallen, paling, heil bot, tong en kabeljauw worden al gekweekt. Binnenkort krijgt een tilapia-kwekerij een milieu keur. Ook verhalen over Noorse kweekzalm vol antibiotica zijn achterhaald. Verbeterd voer zorgt ervoor dat de vissen min der vatbaar zijn voor ziektes en antibiotica niet nodig is. GPD pagina 15 Kamer wil vissers compenseren voor hoge brandstofprijs van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balken ende heeft weinig behoefte aan verandering van het kiesstelsel en de bevoegdheden van de Ne derlandse minister-president. In een interview met het weekblad Elsevier stelt Balkenende vast dat hel huidige systeem van coa litieregeringen en de regel dat de winnaar van de verkiezingen het voortouw in de kabinetsfor matie neemt, werken. „Ik vind het veel beter om te werken met het huidige sys teem, zowel voor wat betreft het kiesstelsel als voor wat betreft de formele positie van de pre mier", zegt Balkenende. Minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) toonde zich giste ren in een reactie 'erg ongeluk kig' met de uitspraken van Bal kenende. De D66-bewindsman heeft meteen na lezing van het interview de premier gebeld. Die stelde hem volgens Pechtold gerust met de mededeling dat hij slechts zijn privé-mening had vertolkt. Ook zou Balkenen de niet gelukkig zijn met de weergave van zijn woorden in Elsevier. Balkenende ontkent dat zelf. In New York zei hij voorafgaand aan de VN-top dat het interview door hem geautoriseerd is. Bal kenende heeft in Elsevier niet meer willen doen dan schetsen 'dat Nederland geen tweestro menland is zoals het Verenigd Koninkrijk of Duitsland. Wij hebben minderheden en daarom coalitiekabinetten. Ik vind dat waardevol', aldus de premier. „Ik ben niet tegen verandering, maar ik heb wel gezegd dat als je het kiesstelsel zo verandert dat er 150 enkelvoudige distric ten komen, dat tot gevolg heeft dat minderheden wegvallen en we een land van twee politieke blokken worden", aldus Balken ende. Hij ontkent dat hij zou tor nen aan de taken van minister Pechtold. „Ik heb mijn steentje willen bijdragen zonder hem voor de voeten te lopen." En zijn interview in Elsevier was beslist meer dan een privé-me ning, stelt Balkenende. „Ik spreek altijd als premier." Pechtold onderzoekt volgens af spraak de mogelijkheden voor een nieuw kiesstelsel om de band tussen burger en politiek te versterken. Ook beziet hij de mogelijkheden om de positie van de minister-president te ver sterken. ANP (Advertentie) Het gemak van continu online met vele extra's There's more to explore Nu voor K'Jk voor per maand altijd dichtbij 0800-0115 www.kpn.com JISJ. De politie heeft 35 „ontvangen naar aanlei- ivali liet opsporingsbe leid eenverm's* echt- p, en hun vier dochters i\ Zeist. jet gaan echter niet om Cnte aanwijzingen over j verblijfplaats, meldde jemlitie gisteren. Geruch- B dat het gezin in Zee- gadis gezien. kon de poli- met bevestigen. De «»-zou nog familie heb- i,. in de omgeving van Gos. zes gezinsleden zijn al gr dan een maand spoor- 05 Hoewel er geen aan dringen zijn voor een mis- pjLisde politie ongerust. Ijsdag vroeg de politie stpubliek om hulp. Ta twee zonen van 16 en 17 jaar is de verblijfplaats w bekend. Zij zijn een ar geleden onder toezicht Weid van de Stichting G •- jüormeerd Jeugdwelzijn a uit huis geplaatst. Ook reder dochters (van 9 tot Üjaar) zouden in augustus Bi huis worden geplaatst, sar toen de SGJ contact xir.am met de ouders, yek het gezin verdwenen. Depolitie was op 11 augus- -j bij de woning van het jan. toen agenten reageer- op een melding van ien gaslek. Hètlek bleek met opzet ver- wraakt. Een door de sders gehuurde auto, die $p 13 augustus moest wor- kh ingeleverd bij het huur- tedrijf, werd niet terugge dacht. Mogelijk bestaat er een ver band tussen de verdwij ning en aangiften tegen de vader wegens oplichting. De man heeft een rijschool. Vooruitbetaalde lessen wer den echter niet gegeven. Gedupeerde leerlingen van de rijschool kunnen een claim indienen bij de Stich- ungRijschool Belang. ANP door Chris Bakker en Michel Reijns DEN HAAG - Een externe des kundige zal in opdracht van de Tweede Kamer onderzoek doen naar enkele vertrouwelijke rap porten over het politieonder zoek naar de vuurwerkramp in Enschede van mei 2000. De on derzoeker zal de rapporten naast elkaar leggen om te kijken of er tegenstrijdigheden in zit ten. Het bestuur van de Tweede Ka mer stemde gisteren in met dit voorstel van de vaste commissie voor Justitie. De VVD, PvdA en GroenLinks namen destijds het initiatief daartoe. De Kamer had vertrouwelijk inzage in de rapporten, die minister Donner van Justitie niet openbaar wil maken. „We kregen de indruk dat er discrepanties zijn", zei GroenLinks-Kamerlid Vos. Het gaat in elk geval om het rap port van het Bureau Interne Za ken (BIZ) van de politie Gelder land-Midden en het rapport van de Rijksrecherche. Daaruit zou moeten blijken of leden van het rechercheteam dat de ramp on derzocht, het 'Tolteam', zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten als valsheid in geschrifte en meineed. De Kamer roept de hulp van de deskundige in, omdat het vol gens Vos ondoenlijk is om zelf alle stukken grondig met elkaar te vergelijken. Vos had er eerder voor gepleit de rapporten open baar te maken. Het BIZ-rapport werd in 2003 opgesteld in op dracht van burgemeester Mans van Enschede. Toen het af was, legde hij het voor aan Donner. Het BIZ rapporteerde misstan den in het onderzoek, waarvan de later vrijgesproken verdach te van brandstichting de dupe zou zijn geworden. Donner scha kelde daarop de Rijksrecherche in, maar die trof geen onregel matigheden aan. Op non-actief Vermeende wantoestanden bin nen het Tolteam en zijn onder zoek werden aan de kaak ge steld door twee 'dissidente' re chercheurs van het team. Zij tra den in de strafzaak tegen De van brandstichting verdachte man op als getuige. Het resul taat van hun klokkenluidersrol was dat zij in mei vorig jaar op non-actief werden gesteld en worden verdacht van het plegen van meineed. ANP DEN HAAG - Een 29-jarige in woner van Oss die vorige week is aangehouden op verdenking van het voorbereiden van terro ristische activiteiten, had een bom gemaakt met behulp van een zware oefengranaat die hij had gestolen op het militaire ter rein de Oirschotse Heide. Op dit terrein is hij vorige week dinsdag door de Marechaussee gearresteerd. De verdachte is een autochtone Nederlander die tot de islam is bekeerd. Volgens het Landelijk Parket zijn bij hem thuis 45 oefengranaten van het type Thunderflash aange troffen, twee rookgranaten en twee zware oefengranaten. Een van de mortieren zou zijn ge bruikt om een bom van te ma ken. De verdachte is voorlopig voor twee weken in bewaring ge steld. GPD donderdag 15 september 2005 DEN HAAG - Slechts drie procent van de stadskinderen tussen de zes en elf jaar beweegt voldoende. Daardoor is eenderde van de meisjes en meer dan een kwart van de jongens te dik. Van 9 procent van de kinderen is dat zelfs vetzucht te noemen. Dat blijkt uit onderzoek van TNO Kwaliteit van Leven. Volgens de Nederlandse Norm Gezond Bewegen moeten kinderen onder de achttien jaar ten minste een uur per dag matig intensief bewegen, zoals lopen. De woonomgeving bepaalt voor een belangrijk deel hoe actief kinderen zijn. Uit het onderzoek blijkt dat jongeren die in de buurt van sportvelden, woonerven, groen en wa ter wonen meer bewegen dan leeftijdsgenoten die in druk ke buurten met veel verkeer wonen. GPD LEEUWARDEN - De vermoorde Manuel Fetter wordt toch met een monument in de binnenstad van Leeuwar den herdacht. In april weigerde Leeuwarden akkoord te gaan met de plaatsing van een herdenkingsbankje, omdat het met 2,5 meter te hoog zou zijn. Het bankje komt nu op een andere plek in het centrum. De 32-jarige Fetter werd in september vorig jaar in de Friese hoofdstad doodgestoken. Volgens de oudere broer van het slachtoffer maakte hij na een avondje stappen met zijn vriend alleen een opmerking over een bierflesje dat kapot was gegooid. ANP UTRECHT - Een meisje van een jaar is gisteren ernstig ge wond geraakt na een val uit een raam op tien meter hoog te. Het kind speelde in een vertrek op de tweede etage van een gebouw aan de Alexander de Grotelaan in Utrecht. Zij wist een raam te openen en naar buiten te klimmen. Haar moeder was op dat moment in een andere kamer. De baby ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. ANP DEN HAAG - De korte voorbereidingstijd voor het in juni gehouden referendum over de Europese grondwet heeft het de onafhankelijke referendumcommissie achter af gezien lastig gemaakt. Dat concludeert de commissie zelf in een evaluatie. De wettelijke vrijheid om een geschikte datum te kiezen was te beperkt. Uiteindelijk viel de keuze op 1 juni, maar daardoor was er te weinig tijd voor campagne en debat. Ook vindt de commissie dat er te weinig tijd was voor het verdelen van de subsidies aan organisaties die campagne wilden voeren voor of tegen de Europese grondwet. ANP BERLIJN - De Nederlandse militaire basis in het Duitse Seedorf gaat eind volgend jaar definitief dicht. Duitsland neemt de basis dan over van Nederland met gesloten por tefeuille. In ruil daarvoor krijgt Nederland oefenlocaties in Duitsland, wanneer daar behoefte aan is. Op de Nederlandse basis in Seedorf zijn nog achttienhon derd militairen actief. De veel kleinere Duitse basis in het Noord-Brabantse Budel gaat eind dit jaar al dicht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3