B en W verdedigen kermisbeleid Eindelijk drama in het vmbo LAazet PZC ecco Tijdschrift doordrenkt van Schouwen-Duiveland Minitheater als leervloer Btogaard Cultuurbus 50+ wegens succes geprolongeerd Halve finale van coverband-strijd Fietsen botsen in Grijpskerke Uitvaartcentrum Nieuw Goes West Huisvesting jongeren Goes vlot niet Borsele wil helderheid verdieping Iritiek Raats op extern bureau komt te vroegvindt college Win een weekendtrip Kopenhagen Leerlingen van de theaterschool in Goes door Frank Balkenende GOES - 'Slopen die oude metselloods', zei iemand, toen Leo de Kraker drieën half jaar geleden aantrad als directeur van het Goese Lyceum voor beroepson derwijs, De Kraker schudde het hoofd. „Moet je niet doen, man, je kunt er een theater van maken." De loods is inder daad omgetoverd tot een minitheater, dat nu het kloppend hart vormt van de vmbo-theaterschool, de enige in Neder land. Het wordt donderdag 22 septem ber feestelijk geopend. Het was een wild plan. Geen enkele vmbo-school (voorbereidend middel baar beroepsonderwijs) had drie jaar te rug een theaterschool. Die opleiding was alleen te vinden op hoger niveau en ver weg: mbo's in grote steden. De Pon- tes-groep, waartoe het Goese Lyceum behoort, besloot toch de gok te wagen. „In het havo en vwo werd veel aan dacht besteed aan dans en drama, in het vmbo zeer beperkt. Het was tijd om dat eens te veranderen. We kregen van het ministerie toestemming, en ook een ton subsidie, voor een proef met een theaterschool. De eerste in Nederland, gewoonweg revolutionair." De theaterschool is een oriënterende op leiding. Het is snuffelen aan dans, dra ma of geluids- en lichttechniek. Doel is drama in het minitheater. leerlingen te laten doorstromen naar een mbo-theaterschool, waar ze het vak onder de knie moeten krijgen. De Kra ker: „Het blijft mogelijk om over te stap pen naar een totaal andere opleiding. Je kunt nog alle kanten op. Wil je verder in de theaterwereld, dan moet je naar Rotterdam of Tilburg. We zijn in ge sprek met het ROC Zeeland om hier een theateropleiding op mbo-niveau op te richten, zodat leerlingen binnen de pro vincie kunnen doorstromen." De theaterschool zit in haar tweede jaar en trekt leerlingen van Axel tot Zierik- zee en van Gapinge tot Breda. De vierja rige opleiding is een schot in de roos, on danks aanloopproblemen als het ont wikkelen van nieuwe leerstof, het ge brek aan een geluidsstudio en een onaf theater. Er waren meer aanmeldingen dan plaatsen. De theaterschool telt nu negentig leerlingen. Het programma vraagt van leerlingen, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, initiatief en doorzettingsvermogen. Er staat in het Goese Lyceum geen docent meer voor de klas die alles voorkauwt. Leerlingen moeten bijvoorbeeld zelf standig een videoclip maken, als regis seur optreden of een evenement organi seren. „Voor sommigen is het best zwaar, want je moet als leerling bijna alles zelf regelen", zegt De Kraker. Dat die methode vruchten afwerpt, blijkt uit een onder ouders gehouden en quête. „Ze zien het gedrag van hun kin deren veranderen. Ze krijgen meer zelf vertrouwen en eigenwaarde. Ze gaan met plezier naar school. Trouwens, sinds we zo werken, is de sfeer in de school ook anders. Er is minder rottig heid." Met de zestienjarige Kerwin Brugge- man uit Axel gaat het weer fortissimo sinds hij zich in Goes bekwaamt in -theatertechniek. „Op het Reynaertcol- lege in Hulst liep het niet zo. Ik deed niks, gedroeg me niet en maakte ruzie met docenten. Ik ging het niet redden. Mijn moeder maakte me attent op deze opleiding en aangezien ik soms meehelp bij drive-in-shows, leek me dat wel wat." De vijftienjarige Anna Houtman uit Vlissingen vond theater leuker dan ver zorging en stapte over van Schelde- mond naar het Goese Lyceum. „Ik wil verder in drama. Ze zeggen dat ik veel foto Mechteld Jansen expressie heb." Zo hoopt Marisha Telu- sa (16) uit Middelburg ooit te schitteren in musicals als The Lion King of Mama Mia. Ze heeft al eens in musical van Stichting Hei Ei meegespeeld. „Ik wil hierna naar het mbo in Rotterdam. Mu sical is het helemaal." Kerwin, Anna, Marisha en Marijke de Lange uit Middelburg en Avner van der Westen uit 's-Heer Arendskerke organi seren de opening van het honderd stoe len tellende minitheater, het pronkstuk van de opleiding. Twee andere juwelen zijn de huisbioscoop met vijftig stoelen en een complete geluidsstudio. In die lif- lafjes heeft de vmbo-school zo'n vier ton geïnvesteerd. De genodigden, van bouwlieden tot bobo's, krijgen 22 sep tember te zien waarvoor dat geld goed is geweest. Dans, soap, zang, ja zelfs de balkonscène uit Romeo Julia passeert de revue. Het minitheater is inmiddels ook door anderen ontdekt. Vara's Kinderen voor Kinderen hield er in juni een Zeeuwse auditiedag. De Kraker: „Dat is goed be vallen, dus komen ze terug." Verder heeft de Goese Operette Vereniging heeft er haar vaste repetitiezaal gevon den. Af en toe kan er een basisschool te recht voor een voorstelling. „Maar we verhuren het theater in beperkte mate. We willen geen concurrent worden van podium 't Beest." donderdag 15 september 2005 r (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle Tel. 0113-33Q333 f, (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering I MIODELBURG, Korendijk 34, tel 0118-650024 INGEN. Gildeweg 25. tel 0118-431304 Bezorgklachten: 0800-0231231 up maandag t/m vrijdag ge- l durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 ^ab zierikzee 'el. 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@ pzc.nl Marcel Modde (chef) ftet Kleemans AliPankow Soesman Welita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^aagoes Te<: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET tofw.pzc.nl ^•mail: web® pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Cultuurbus 50+ op Schouwen-Duiveland blijkt een groot succes. Het be treft een initiatief van de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO), die dan ook besloten heeft ook voor het komend seizoen weer een programma samen te stel len. „Dat gebeurt in overleg met een speciale cultuurcommissie, die bij verschillende seniorengroe- pen peilt waar de belangstelling naar uit gaat", zegt medewerk ster T. Greefhorst van SWO. Zij laat weten dat er wel een prijs kaartje hangt aan het schouw burgbezoek buiten de regio. „De gemeente stelt er geen subsidie voor beschikbaar, dus moet het kostendekkend zijn. Tot nu toe is dat echter geen probleem ge bleken en kan er altijd minstens één bus met deelnemers worden ingezet." De Cultuurbus 50+ biedt de deel nemers het voordeel dat ze niet met eigen auto hoeven te rijden en naar een parkeerplek moeten zoeken. Voor senioren blijkt dat soort zaken vaak een belemme ring er 's avonds op uit te trek ken. Het eerste uitje in het nieuwe seizoen staat overigens pas op 21 februari volgend jaar gepro grammeerd. „Belangstellenden moeten echter al voor 1 oktober inschrijven in verband met de re servering van de kaarten", zegt Greef horst. Op 21 februari rijdt de Cultuur bus 50+ naar theater De Maagd in Bergen op Zoom voor de voor stelling Als op het Leidseplein. In dat programma manifesteert Jos Brink zich als de vroegere ca baretier Jacques van Tol. Tal van liedjes uit de nostalgische, gouden jaren van het Neder lands cabaret passeren daarin de revue, zoals De kleine man Scheveningse Zee en Naar de Bollen. Ze stammen uit de periode dat artiesten als Louis en Heintje Davids, Snip Snap, Peter Pech en Wim Sonneveld volle za len trokken. Belangstellenden kunnen zich voor 1 oktober aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen. De Cultuurbus 50+ heeft opstapt plaatsen in Zierikzee, Burgh- Haamstede en Bruinisse. GOES - Zeven coverbands staan vrijdag 30 september en vrijdag 28 oktober tegenover el kaar in de regionale halve fina les van The Clash of the Cover bands in Heartbreak Café aan de Goese Grote Markt. De laatste vrijdag van sep tember treden drie bands op, de laatste vrijdag van oktober vier. De groepen die 30 september in het strijdperk treden, zijn de Zeeuwse band Over the Edge (metalrock), Back Slash (rock) uit Heinkenszand en Tears of Blood (metal) uit Sint-Anna- land. Vrijdag 28 oktober zijn aan de beurt: Meltdown! (rock en funk) uit Abbenbroek, de top-100- band Bad Hair Day uit Zierik zee, Frons! (van Herman Brood tot en met De Dijk) uit Bruinis se en de metalrockcoverband De fence uit Krabbendijke. De halve finales beginnen beide dagen om 21.00 uur. De entree is tien euro, in de voorverkoop 8,50 euro. (Advertentie) Voel je goed in deze elegante en modieuze laars Oriëntatieprijs: 72995 GRIJPSKERKE - Op de Middelburgseweg in Grijpskerke is gistermiddag een wielrenster (31) gewond geraakt na dat ze door een andere fietser werd aangereden. Een 13-jarige fietser uit de gemeente Veere reed naast een 12-jarige plaatsgenoot, over de Middelburgseweg. Toen ze met de sturen in elkaar raakten, schrok de 13-jarige fietser en stuurde naar links. Hierbij botste hij tegen een wielrenster uit Middelburg die hem tegemoet reed. De vrouw viel, door de aanrijding, over haar stuur. Ze is per ambulance, met een snee in haar kin en buikklachten, overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - De bouw van een nieuw uitvaartcentrum voor Monuta aan de Fluitekruidstraat in Nieuw Goes West gaat zo goed als zeker door. De gemeente Goes is van plan binnen één a twee weken een bouwvergunning te verle nen. Omwonenden hebben eerder bezwaar gemaakt tegen de komst van het uitvaartcentrum. Zij vinden de locatie niet geschikt, onder meer omdat de rouwwagens door een woonwijk moeten rijden. GOES - Het wil niet vlotten met het scheppen van meer jongerenhuisvesting in Goes. Ideeën om het aanbod te ver groten, onder meer door het plaatsen van wooncontainers en het verbouwen van lege kantoren, blijken tot nu toe in de praktijk niet haalbaar. Woningcorporatie RWS en de gemeente sloten vorig jaar een overeenkomst waarin werd aangegeven dat extra aan dacht nodig is voor jongerenhuis vesting. Voor hen zouden aparte voorzieningen getroffen kunnen worden, in de vorm van tijdelijke huisvesting in wooncontainers. Woningcorporatie RWS heeft dit onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat het financieel niet te behappen is. „Het zou om tijdelijke huisvesting gaan voor vijf jaar, want anders is een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk", aldus H. Bekker van RWS. „Wil je zo'n wooncontainer van 35.000 a 40.000 euro in vijf jaar af schrijven, dan kom je op een huur van 700 tot 750 euro per maand. Dat zie ik jongeren nog niet betalen." Een ander idee was het bewoonbaar maken van leegstaan de kantoren. RWS heeft dit voor één kantoorpand beke^- ken. Ook dit is afgevallen, omdat de verbouwing erg duur zou worden. HEINKENSZAND - Over natuurherstel in verband met een nieuwe verdieping van de Westerschelde moet snel duidelijkheid komen. De Borselse wethouder M. Vermue- Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) zei dit gisteren na overleg met provinciaal bestuurder M. Kramer (PvdA). Kramer maakt een rondje langs Westerschelde-gemeen- ten die te maken (kunnen) krijgen met natuurherstel. Dat zijn Borsele, Terneuzen, Hulst en Sluis. In Hulst is voor natuurherstel het oog gevallen op de Hertogin Hedwige- polder en in Sluis op grond aansluitend aan 't Zwin. Zul ke concrete ideeën bestaan er voor Borsele nog niet. Nai- tuurorganisaties hebben er al wel op aangedrongen eenS goed te kijken naar het zo mogelijk teruggeven aan de Westerschelde van enkele polders ten oosten van Elle* woutsdijk, waaronder de Everingepolder. door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - Het tijd schrift Schouwen-Duiveland be staat vijf jaar en heeft een naam gevestigd, aldus hoofdredacteur R. op de Beek. Uit de eerste re sultaten van een landelijk uitge zette lezersenquête blijkt vol gens haar dat het blad bijdraagt aan het vergroten van de be kendheid van het eiland. Het kwartaalblad van uitgeverij TSTP in Brouwershaven heeft momenteel een oplage van twee duizend exemplaren. Daarvan worden er ongeveer vijftienhon derd gratis toegestuurd aan pro minenten uit het bedrijfsleven, de politiek en uiteenlopende in stanties. „Dat varieert van Twee de- en Eerste-Kamerleden, de Provinciale Staten in het land, werkgeversorganisates, de So ciaal Economische Raad, advies bureaus, makelaars; heel breed, dus", vertelt Op de Beek. „Ons doel is hen te vertellen wie en wat dit eiland zo bijzonder maakt. Wat gebeurt er hier, en hoe is het om op Schouwen-Dui veland te wonen, werken of te verblijven? Ook interessant dus voor de lokale bevolking." Die invalshoek is terug te vin den in uiteenlopende achter grondartikelen en analyses over economische, sociale, landschap pelijke, culturele en historische aspecten die in de regio spelen. Wat volgens Op de Beek vooral wordt gewaardeerd, zijn verha len over de geschiedenis van het eiland. In het tijdschrift ver schijnt onder meer een serie over dorpen en specifieke stra ten. Daarnaast is volgens haar ook behoefte aan cijfers en details over ontwikkelingen in de land bouw, visserij en het toerisme op Schouwen-Duiveland. De ad verteerders zijn een afspiegeling van wat Schouwen-Duiveland te bieden heeft voor mensen die zich er willen vestigen. Op de Beek: „We proberen bij te dra gen aan een stukje bewustwor ding. Dat bedrijven wanneer met plannen rondlopen om een nieuwe vestiging te openen, au tomatisch ook even aan de po tentie, rust en ruimte op Schou wen-Duiveland denken." TSTP verdient volgens Op de ren op de bijzondere liefde en be kommernis voor het eiland." Precies die woorden gebruikte de grondlegger van TSTP, en Op de Beeks echtgenoot R. Bolder man. toen hij twee jaar voor zijn dood zijn tijdschrift introduceer de. Volgens Op de Beek is de re dactie (vier freelance-schrijvers, een opmaakredacteur en een fo tograaf) er goed in geslaagd de geest van Bolderman op te pik ken. Ze benadrukt dat Schou wen-Duiveland een onafhanke lijk tijdschrift is en dat vooral ook wil blijven. „Commercieel gezien zou je kunnen zeggen dat we verkeerd bezig zijn. Maar er is ook nog zo iets als bevlogen heid. Dat mag geld kosten." Op de voorkant van het jubi leumnummer prijken de covers van de twintig eerder versche nen uitgaven. Daarin wordt on der meer ingegaan op de gevol gen van het nieuw provinciaal omgevingsplan en het kustbe heer op Schouwen-Duiveland. Het tijdschrift is in de losse ver koop verkrijgbaar bij TSTP, het postagentschap in Burgh-Haam- stede en boekhandel De Vries in Zierikzee. gareel Modde ZIEB1KZEE - De conclusie dat k nieuwe organisatie van ker- ■_sen op Schouwen-Duiveland kfl gefaald, is te voorbarig. Dal schrijven burgemeester en «Ihouders in hun antwoord op «thriftelijke vragen van de Lijst Deaemeente heeft de opzet van je kermissen uitbesteed aan Bu- m Werk in Uitvoering uit joosendaal Dat zou beter én joedkoper moeten zijn, maar r-C raadslid R. Raats heeft daar b zijn twijfels over. Volgens je® heeft het bureau het niet zo auv genomen met de veilig- iKd. is er sprake geweest van jrerlast en was het ook voor de soloitanten zeker niet goedko pe Werk in Uitvoering heeft derhalve gefaald en niet waarge- -aakt wat het heeft beloofd, aeent Raats. Het college vindt ti conclusie echter veel te kort ifcor de bocht. Het verloop van kermissen in Brouwersha- ta. Renesse, Zierikzee en Burgh- Haamstede de afgelopen wnermoet nog worden geëvalu eerd Aan de hand van die erva- ragwordt besloten of de organi satie de drie komende seizoenen «neens wordt uitbesteed aan y:Brabantse bureau. Van we- snlijk belang daarbij is het be leidsplan dat Werk in Uitvoe rig opstelt in opdracht van het college In dat plan wordt weer geven hoe in de toekomst met fermissen op Schouwen-Duive land moet worden omgegaan, ïet de veiligheid werd het vol gens Raats op meerdere fronten niet zo nauw genomen. Er ston den attracties op plaatsen waar ize niet mochten staan, vooral cok omdat het er veel meer wa ren dan gebruikelijk. Met name ÜnRenesse zou dat het geval zijn geweest. B en W bestrijden dat Biet, maar beperken zich tot de opmerking dat plaatsing van de jitracties is gebeurd in aanwe- #«d van de gemeentelijke tontroleurs en in overleg met de brandweer. De toezichthouders bobben geen reden gezien om in legrijpen, aldus het dagelijks ge meentebestuur. Dat geldt ook voor een attractie die volgens Raats op nog geen twee meter af stand stond van het Motel Renes se, waar een minimumafstand van vijf meter wordt voorge schreven. „Het plaatsen van meer attrac ties is in beginsel toegestaan ten einde kermissen aantrekkelijker te maken voor het publiek", al dus B en W. Voorwaarde is daar bij wel dat er geen 'onaanvaard bare inbreuk wordt veroorzaakt op het woon- en leefklimaat'. Besparing Het college wuift tevens de sug gestie weg dat de gemeente in komsten misloopt door uitbeste ding van de kennissen. Uitbeste ding levert de gemeente een be sparing op van bijna achtdui zend euro. Wat daarbij mee speelt, is dat niet is gekozen voor de hoogste bieder bij de gunning van de organisatie, maar voor het bod met de beste prijs-kwaliteitverhouding. Zo worden de pachtsommen voor de kermisexploitanten niet on nodig opgedreven, schrijven B en W, en kan tevens rekening worden gehouden met onderne mers die al langer voor het jaar lijkse vertier in de streek neer strijken. Dat ze voor fors hogere stroom- kosten zijn komen te staan, klopt. Dat komt, aldus de uitleg van het college, doordat de ge meente deze kosten (zo'n tien duizend euro) tot dusver groten deels voor eigen rekening nam. „De kennisexploitanten werden daarmee feitelijk gesubsidi eerd." Een ongewenste situatie in tijden van bezuinigingen, vindt het college, en dus is daar een eind aan gemaakt. Beek niets aan het tijdschrift. De inkomsten van adverteer ders en abonnees maken de uit gave kostendekkend, zegt ze. „Waarom we het dan doen? Ik denk dat alles valt terug te voe- Hoofdredacteur R. op de Beek foto Dirk-Jan Gjeltema Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39