Op zoek naar de beste bezorger Voorverkoo Keukens voordeel pzc KEUKENS Festivalgezicht vecht voor vergunning Ik ben niet zo'n erge slaper Sydney doet extra zijn best Voorverkoop geeft korting Kunstenaars o Goese Markt Sydney Emelina en Harry van den Broeke dingen mee naar titel Voor het hele gezin! Smullen, proeven, koken Tijdens de voorverkoopweken bij Tulp Keukens www.tulpkeukens.nl donderdag 15 september 2005 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze wil een muur bouwen om alle gedach ten aan Burundi, het land dat ze bijna zes jaar geleden als vluch teling verliet. „De rugzak zit vol met emotie en verdriet en die is soms zwaar", zegt Ghylène Niyonkuru (22). Ze is dit jaar het gezicht van het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Nu is het even elke dag feest", zegt ze. Ze wordt deze week met 'miss filmfestival' aangesproken. „Dat geeft een goed gevoel. Maar ik blijf nuchter. Ik zit heus niet op een wolk." Dat kan ook niet anders. Ze wordt als vluchtelinge, zonder status, klein gehouden. Elke woensdagmiddag pakt ze de bus naar het Middelburgse asielzoe kerscentrum waar ze tussen drie uur en half vijf moet stempelen. „Kom je te laat, dan moet je een boete betalen. Ik word er treu rig van dat het zo lang duurt voordat ik zekerheid heb. Ik zit in een doosje en kan me niet ont plooien zoals ik wil." Op dit moment onderzoekt de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) of ze wel echt uit Burundi komt. Een Rwandese tolk vond dat ze het Rwandees erg goed begreep. „Mijn vrien den en familie komen heus niet alleen maar in mijn dromen uit Burundi. De talen lijken ge woon op elkaar als Vlaams en Nederlands." Om te bewijzen dat ze uit Burun di komt, moest ze onlangs naar België. Maar van de IND mag ze niet naar het buitenland. Pas na dat haar advocaat voor haar ga rant wilde staan, kon ze de grens over. „De contra-experti se kostte 1500 euro. Ik kan het betalen, omdat ik met Theo, mijn vriend, ben. Maar alle vluchtelingen die hier alleen zijn, kunnen dat niet opbren gen. Wat moeten die? Het is alle maal oneerlijk." De IND komt binnenkort met een uitspraak. „Ik weet niet wat er met me ge beurt. Maar het kan niet anders dan dat ze me geloven." De film Shooting Dogs, die deze week op het filmfestival draait, kon ze niet uitzitten. De genoci de van Rwandese Tutsj',- de Hutu's greep haar tf aan. „Ik ben gevlucht onc*, lijkwaardige omstandig als in die film. Die machete^ enorme messen. Mensen V b varkens worden." Ze kreeg een kans omtevk ten en greep die. „Het es» waaraan ik dacht was dan moest rennen om te overleg- Ze zegt nu elke J--' zelf dat ze nog had. „Want ik kan nog prs.. met mensen - dat doe ik graif. ik leef tenminste en be kig met Theo. Ik ben ot_ kig in Zeeland, voel me eenS te Vlissingse." Deze weken komt ze ae^ overal op posters tegen.; wordt herkend op straat en m er trots op dat zij het van het filmfestival is. ,Dsj me als zwarte vrouw toch gelukt. Als ik straks een heb, dan kan ik hopen dat b afstand nog iets voor de ren van Burundi kan bet» nen." GOES - De Grote Markt in Ou ev is zaterdag het toneel vanj kunstmarkt waar meer dam» f. tig kunstenaars aan meeweria De deelnemers komen uit Ne® land en België. Ze hebben aÜ hun eigen specialiteit, zoals' neke Rouffaer die traditton iconen schildert, Rien en Paj jijj van Dam die sieraden makeni oud zilveren bestek en Jon Brugmans die Zeeuwse kl$ drachten in lino's uitbeeldt ft te zien zijn foto's van Goese: Ad Lijnse, werk van keran ten, hoeden van Hanny MaM te en glaswerk én papierma van Piet van Waart uit Kras aan den IJssel. De kunstmarkt die is opgez?. het kader van Goes 60öji stad, begint om 10.00 uci duurt tot 17.00 uur. 'sOchta treedt een saxofoonkwart?. en 's middags wordt live Ld muziek gebracht door een i schap uit Veere. Hallo, ik ben Joanna Weil ga namens Bont voor D«w Canada om te filmen «lis hondenjagers doen met) Ik weet dat ik afsdnn#if te zien krijg, maar moet weten wat daar pk* heb elke dag in maan over mijn reis, je kunt bel tol ww.stopdeknupptbi Vraag zo veel mogelijk ie een protestmail u via www.stopdeknupiwlJ.nl. en we ervoor zorgen éti b eindelijk gestopt zullen witó Kranten bezorgen is een vak. En sommige bezor gers zijn daar net even beter in dan andere. De ge zamenlijke dagbladuitgevers hebben een verkie zing uitgeschreven om uit te zoeken wie de aller- besten in het land zijn. In totaal zijn 24 bezorgers genomineerdverdeeld in een categorie junioren (tot en met 39 jaar) en een categorie senioren (40 jaar en ouder)). Volgende week woensdag wordt bekend wie de winnaars zijn. Zij krijgen een reis- cheque van 2500 euro, de overigen houden aan hun nominatie in ieder geval een nieuwe fiets over. Zeeland vaardigt Oost-Souburger Harry van de Broeke en Aardenburger Sydney Emelina af. door Selma Osman OOST-SOUBURG - Van een klacht kan hij vreselijk balen. Zeker als hij voor 99,99 procent zeker weet dat hij die morgen wel een krant in de bus heeft ge stopt. Harry van den Broeke (53) uit Oost-Souburg is de Zeeuwse dagbladbezorger van het jaar geworden bij de veertig plussers. De erkenning is leuk, verder blijft de Souburger nuchter on der de titel. Wat hij doet, pro beert hij zo goed mogelijk te doen. Of het nou werk is, sport of het bezorgen van kranten. Hij is sinds een jaar of vier vaste bezorger van de PZC en BN/De Stem en landelijke dagbladen als Algemeen Dagblad, Trouw en Volkskrant. Daarvoor hielp hij zijn zoon met het bezorgen van kranten. Zijn wijk is de Sou- burgse Bomenbuurt Daar be zorgt hij gemiddeld 175 kran ten. Bij de Torenflats gaat het snel. In tien minuten raakt hij zeventig tot tachtig kranten kwijt. „Dat schiet lekker op." Om zes uur begint hij aan zijn rondje. Hij is zo'n vijftig minu ten later klaar. Dan heeft hij nog een halfuurtje voordat hij de trein van half acht naar Goes pakt om te gaan werken op het belastingkantoor. Vroeg uit bed komen, kost hem geen moeite. „Ik ben niet zo'n erge slaper." Van den Broeke vindt het be langrijk om als vijftigplusser te blijven bewegen. Hij ziet het be zorgen als een sport: „Je bent el ke morgen met bepakking een uur onderweg." Zoals het voor hem ook een sport is zijn werk zo netjes moge lijk te doen. Kranten helemaal in de brievenbus ('anders krijgt je van die natte randjes'), de brievenbus weer netjes dicht of juist open als de bewoner dat zo wenst. Met tuinhekjes gaat dat idem dito. Volgens Edwin Michielsen, rayonleider distributie bij Wege ner Uitgeverij, is Van den Broe ke één van de beste bezorgers van zijn korps. „Hij krijgt over een jaar genomen maar twee of drie klachtjes, is altijd op tijd en denkt altijd mee. Als hij er niet is, zorgt hij zelf voor een vervan ger." Sydney onthoudt na één keer al waar hij moet zijn. foto Camile Schelstraete Harry ziet het bezorgen als een sport: het is lichaamsbeweging met bepakking. foto Ruben Oreel door Jan van Zuilen AARDENBURG - Toegegeven, het gaat wel eens mis, maar meestal hebben de lezers van de PZC en een aantal andere ochtendkranten hun lijfblad 's morgens voor zeven uur in de bus, een service waar een heel le gertje mensen zes dagen in de week vroeg voor uit de veren moet. Een van die bezorgers is Sydney Emelina (39) uit Aardenburg. Die doet zijn werk zo naar tevre denheid dat de mensen waar hij de krant bezorgt hem hebben voorgedragen voor de titel 'be zorger van het jaar'. En dat on danks zijn beperking (Sydney is doof geboren) en ondanks dat het nog maar vijf jaar geleden is dat hij met zijn familie vanuit het tropische Curagao naar het weidse West-Zeeuws-Vlaande- ren verhuisde. Een hele overgang, vooral qua temperatuur zou je denken, maar daarnaar gevraagd haalt Sydney lachend z'n schouders op. „Sneeuw, wind of regen. Het maakt hem echt niks uit. Hij is er geen minuut later door. Iede re morgen om half vijf stapt hij op z'n fiets", voert zijn stiefva der Norman Provence namens Sydney het woord. Vanwege zijn beperking gaat praten hem immers moeilijk af. Toch begrijpt Sydney het heel snel als mensen hem iets duide lijk proberen te maken. Dat is maar goed ook, want het bezor gen van de krant is de laatste ja ren alleen maar ingewikkelder geworden. Vroeger hoefde een bezorger enkel de adressen van de abonnees te kennen, tegen woordig moet hij ook weten wel ke krant hij waar moet bezor gen. „Hij onthoudt na één keer al waar hij moet zijn. Ook als er een nieuwe abonnee bijkomt. Daarom krijgt hij ook nooit be zorgklachten." Complimenten echter des te meer. „Dat komt", zegt zijn stiefvader, „omdat Sydney extra goed zijn best doet. Als hij weet dat ergens oudere mensen wonen, stopt hij de krant niet in de brievenbus aan de weg, maar loopt hij door tot het huis. Dat wordt gewaardeerd. Met Sinter klaas en Kerstmis krijgt hij van die mensen bijna altijd een ca deautje." Een bezoek aan Tulp keukens staat garant voor een gezellig dagje uit. U kunt volop inspiratie op doen en de nieuw- A ste keukentrends bekijken. Uiteraard (JV onder het genot van een lekker kopje yjj koffie. En naar de kids hoeft u niet om te kijken. Neem ze gerust mee. doe je in een Hollandse Tulp keuken. f Tulp is keukenfabrikant die direct, .li j buiten de keukenzaak om, i 5 4 levert aan de consument. LQ~Ij Elke Tulp vestiging heeft een speciale kinderhoek met allerlei leuke activiteiten voor de kids. Uw kinderen vermaken zich prima terwijl u rustig onze uitgebreide collectie kunt bekijken. op alle inbouwapparatuur Amersfoort I Amsterdam Brabantsestraat 6 villa Arena tel. 033-4640588 I tel. 020-5675420 Boxel I Drachten Industrieweg 6 Dr.M.LKingsingel 44 tel. 0411-688588 I tel. 0512-541144 Coes Heerhugowaard Nobelweg 2-26 I J.J.P. Oudweg 4-6 tel.0113-216230 I tel. 072-5760333 Rijssen Rotterdam Ambachtstraat 2 Alexandrium III tel 0548-530600 tel. 010-2205633 Veendam l .j Veenendaal Transportweg 3 De Smalle Zijde 60 tel. 0598-632363 I tel. 0318-529944 Velserbroek I Woerden Zeilmakerstraat 10 I Jaap Bijzerweg 25 tel.023-5390681 I tel. 0348-462500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34