BZW zet in op oude trekpaarden Nederland staat zonder nolens op zee voor gek De appel is beter dan zijn sap PZC Nederland krijgt oranje brievenbussen Zelf je schulden regelen kan ook denstensector biedt dunbevolkte provincie onvoldoende perspectief 25 SÜSSBS8 s Situatie detailhandel blijft zorgelijk Groeipotentie regionale vliegvelden Chinezen kopen olievelden Shell verlaagt brandstofprijzen Rechtszaak tegen Wal-Mart profijt donderdag 15 september 2005 «DELBURG - Wil Zeeland Kl verder afglijden, dan moei t provincie de aloude Irekpaar- ljactiveren: havengerelateer- l industrie. toerisme en agrari- n,bedrijvigheid. De diensten- croQOinie biedt Zeeland geen Btpedieh - - boodschap verkondigde de yngenorganisatie van de ji»veis, BZW Zeeland, giste re bevolkingsintensiteit is saing om een sterke diensten- Komie te ontwikkelen. Onder ijs en ook nieuwe kansen, zo- scommerciële zorg en zorgwo- r kennen - hoe belangrijk op 4 ook - hierdoor hun beper ken', schrijft BZW Zeeland bet Manifest Duurzame Dyna- ek Zeeland, dat werd opge- l in samenwerking met het eu Boer Croon Strategy Management 5 Manifest bevat een ctantal «stellen voor ruimtelijk eco- unsch beleid, geschreven van- :cen 'totaalvisie', en geformu- ■dna gesprekken met functio nal van bedrijven, instellin- en ondememersorganisa- Uitgangspunt is dat econo- milieu en leefomgeving el- versterken. „Zeeland moet Eirekkelijk zijn voor bewo- i",bezoekers en bedrijven." tokpaardjes fealve pleidooien voor een con- nerterminal bij het Sloege- verbetering van de routes en naar de Westerschelde- en andere al vaak bere- ïstokpaardjes, bevat het stuk duidelijke keuzes, breiding van het Sloegebied wat de BZW betreft niet zou namelijk de omliggende rpskernen te veel aantasten, wordt dan ook gekozen voor ireiding van bedrijf steirei- j in de Kanaalzone !UWS-Vlaanderen. Dat moet J, maar wel met grote aan- ht voor kwaliteit van de om en de 'quality of life'. In egebied kunnen ook nog wel ligingsmogelijkheden wor den geschapen, namelijk door herschikking en milieu-inspan ningen van de bestaande bedrij ven. De BZW bepleit een betere plan ning van terreinen voor kleinere bedrijven: centralisering langs rijksweg A58 in oostelijk Zuid-Beveland, en beperking van lokale terreinen. De BZW kiest voor de rijksweg via Bergen op Zoom als belang rijkste aanvoerroute. De routes via de dammen en de Zeeland- brug hoeven niet te worden ver breed, maar de 'doorstroom' moet er wel verbeterd worden. Bij de bepleite containertermi- nal in het Sloegebied behoort versterking van de spooraanslui- ting. Daarbij moet sprake zijn van 'adequate inpassing' in de woongebieden. Tweeverdieners Het onderwijs in Zeeland moet de krachten bundelen, meer sa menwerken met het bedrijfsle ven, en partners buiten Zeeland zoeken om het aanbod te kun nen verbreden. Om goed opgeleid personeel van buiten Zeeland te kunnen aan trekken, wil de BZW een spe ciaal programma starten: 'werk voor de partner', gericht op tweeverdieners met ten minste een middelbare beroepsoplei- ding. Nu de modaal verdienende va kantiegangers massaal kiezen voor goedkope gezinsvliegvakan ties, acht de BZW snelle omscha keling nodig naar voorzieningen ren accommodaties in plaats dox-pen en toei'istische verbin- men met alle agrarisch gerela- voor bovenmodaal verdienende van campings. Daarbij hoort dingszones. teerde bedrijven de stei'ke posi- toeristen met een kortere ver- ook vei'sterken van de inrich- Voor de agrarische sector zien tie in de Eui-opese afzetmarkten blijfsduur. Bijvoorbeeld: vijfstex- tingskwaliteit van de steden, de werkgevers kansen om sa- te behouden. De oude rode TPG-brievenbussen worden vervangen door oranje exemplaren van TNT. foto Joel van Houdt/GPD van onze redactie economie HOOFDDORP - TPG Post heet vanaf 15 mei 2006 officieel TNT Post. Volgend jaar gaat de postdivisie van TNT geleide-, lijk al zijn rode brievenbussen, kleding, bedrijfsmiddelen en andere zaken in de nieuwe oranje huisstijl veranderen. De omvorming zal drie jaar in beslag ne men en moet grotendeels in januari 2009 zijn afgerond. „Door het geleidelijk te doen, beperken we de kosten en krijgen onze klanten en medewerkers tijd om te wennen", aldus H. Koorstra, directeur TPG Post. Vanaf januari 2006 plaatst de postbezor ger jaarlijks 4500 oranje brievenbussen. In geheel Nederland staan een kleine 21.000 biïevenbussen van TPG. Daarvan hebben er 5300 een nieuw model. Deze brievenbussen, die TPG twee jaar gele den heeft geïntroduceerd, worden als -laatste, in 2009 en 2010, vervangen. Zij krijgen volgend jaar alleen een nieuwe ro de klep met het TNT Post logo. TPG heeft in april zijn naam veranderd in TNT. Onder die naam is het bedrijf vooral buiten Nederland bekend. Toen werd al oranje tot huiskleur gebombar deerd maar bleef onduidelijk of en per wanneer dat ook voor bijvoorbeeld de brievenbussen zou gaan gelden. De postbodes gaan volgend jaar lopen in oranje-zwarte jacks en krijgen petten die ook iets oranjes zullen hebben. Hun fiets tassen worden op vervangingsbasis, dat wil zeggen binnen 8 a 12 jaar, oranje ge kleurd. Datzelfde geldt voor de voertui gen. Rode auto's krijgen een sticker met het oranje TNT Post logo. Een deel van de opleggers van de transportafdeling blijf tot 2010 rood. Het groen van het hoofdkantoor van TPG Post aan de Pi'in- ses Beatrixlaan in Den Haag blijft, maar de naamsaanduiding bovenaan de gevel verandert. „Hoe het er precies uit komt te zien, blijft nog een verrassing", aldus een woordvoerster. Vanaf volgend jaar wor den ook de postkantoren en servicepun ten aangepast. ANP ipolitiek ziet steeds minder in iimolenparken in zee, het is duur en levert te weinig op. tan, menen experts. 'De mo- ss maken ons onafhankelijker lie fluctuerende olieprijzen.' )fDylan de Gruijl f| HAAG - Een rem op de wtschalige; subsidiëring van Mmolenparken voor onze irdzeekust? Dat scheelt in laad miljarden euro's. Haar het buitenland verklaart moor gek." ijsvanKuik, hoogleraar wind- iffgieaan de Technische Uni citeit Delft, ergert zich aan OA, WD en LPF die de subsi voor grote windmolenpar- a in zee achterhaald vinden, 'rendement is te laag en de Een-die miljarden euro's be- - te hoog, luidt hun kri- f Bovendien, zo menen de tójen, zijn de vooruitzichten verbetering zeer gering, i heeft de Nederlandse over- de afgelopen jaren hoog in- op de ontwikkeling van adenergie. Over vijftien jaar, de doelstelling, moet zo'n atig procent van het stroom kruik (6000 Megawatt) wor- sopgewekt met windturbines Noordzee. Daarvoor is een ri nodig van zo'n 900 vierkan- riometer. Dat is haalbaar, zegt Van Kuik. Het vergt weliswaar een miljar deninvestering. „Maar", zegt hij, „het perspectief is dat de offshore windenergie op termijn zichzelf kan bedruipen. Zeker met oplopende oliepidjzen. We laten kansen liggen als we niet meedoen." Het Centraal Plan Bureau (CPB) publiceert begin volgende week een rapport met de vooruitzich ten voor offshore windenergie. Kuik, een van de medewerkers aan de rapport, wil niet op de uitkomsten vooruitlopen. Wel geeft hij aan dat Nederand bij uitstek geschikt is voor windmo lenparken in zee. „We hebben sterke havens, een goede infra structuur achter de duinen, de kennis en een goede offshore in dustrie." Als de overheid dat on benut laat, stelt Van Kuik, slaat Nederland een modderfiguur. De ontwikkelingen in het buiten land gaan immers gewoon door. Zo doet Groot-Brittannië al er varing op met parken in de Noordzee en dx-aaien Deense windmolens in de Oostzee vol gens Van Kuik als een 'tierelier'. Daarnaast hebben Ierland en Duitsland grote plaixnen met windmolens. Nederlandse offshore bedrijven als Mammoet en Van Oord spe len in op die ontwikkelingen. Zij hebben de handen ineenge slagen voor de installatie van windturbines in zee. Nederland dreigt achterop te raken als het windenergie niet stimuleert, stelt Van Kuik. „In de buiten landse windmolenparken zit nu nog behoorlijk wat Dutch con tent." De suggestie van CDA en WD dat subsidies beter zijn be steed aan zonne-enei'gie en scho ne gas- en kolencentx-ales, ver werpt hij. De ontwikkeling van zonne-energie ligt ver achter op windenex-gie. En het onder gronds opslaan van broeikasgas sen is eindig. Rimpeling Windmolenparken voor de kust kunnen, samen met biomas sa-centrales, in de toekomst een belangrijk aandeel leveren in het opwekken van duurzame energie, stelt Van Kuik. De be- tx'ouwbaarheid van windenergie verbetert de komende jaren en de extra kosten betekenen uit eindelijk slechts een 'rimpeling op de enei'gienota' - als de olie prijzen op het huidige peil blij ven, zo voorspelt Van Kuik. „De komende jaren kost het sti- mxileren van windenex-gie voor de kust miljarden euro's. Dat is een investering voor de toe komst. Geen enkel land draait zijn windmolenpark al zonder subsidie. Ja, eentje wel. Op een eilandje voor de kust van China waar het verschrikkelijk hard waait." GPD Joe maak je de caissière aan het la- °hen? Zoek in de supermarkt een i*l uit en leg hem op de lopende sdlangs de kassa. Dat vindt ze leuk. slant met alleen maar een appel. P' Maar nou iets geks. Pak een appelsap en zet het op de band. "glimlachje zelfs. Een klant die Pak sap koopt is een gewone. Een taiet alleen maar een appel is grap- "anteen appel is iets ongewoons "fraen. Onthutsend nieuws. Appel- boorde gezondheid en de tanden Windje net zo slecht als cola. En IUe"Ws 's het, maar dan alleen ^onderzoekers van de universiteit Amsterdam die al meer dan vijf 'Bieden vaststelden dat veel peu- juarree krijgen als ze appelsap [l i.s de wereld op zijn kop. "lering wil ons aan de vruchtensap- pen terwijl een vakblad voor sapman nen schrijft dat we beter een appel kun nen eten. Het voedingsadviesbureau van de regering, het Voedingscentrum in Den Haag, vindt dat we groente- en fruitsap uit flesjes moeten drinken. Een flesje zoet vruchtensap kreeg er zelfs een prijs voor van het Voedings centrum. De regering wil ons lurken le ren. Maar uit een hoek waar je het hele maal niet verwacht had, komt felle kri tiek. Op het sap zelf. Het is helemaal niet zo goed als we denken en als ons wordt wijsgemaakt, bovendien lossen je tanden er in op. Het staat in het vak blad VTM voor voedingsmiddelentech nologie dat niet door consumenten wordt gelezen maar door koek-, snoep-, snack- en limonadefabrikan ten. In een uitvoerig artikel in het blad wordt uitgelegd wat er allemaal aan sap mankeert, zoals het populaire ap pelsap. Er wordt zelfs uitgelegd hoe sapfabrikanten proberen ons een rad voor ogen te draaien door wat pulp door helder appelsap te roeren. Dan wordt het sap troebel en van troebel sap denken we dat het gezonder is. Maar er zijn troebele appelsappen die alleen maar twee keer zo duur zijn en net als helder sap geen spat beter zijn dan cola. Ook sinaasappelsap met vruchtvlees is gekunsteld. Het is ge maakt van sinaasappelstroop waar wa ter en wat vezeltjes aan zijn toege voegd. Niet alle troebele appelsappen zijn nep en er is een heel lekkere. Flevo- sap. Knap sap dat naar verse rijpe ap pels smaakt. Appels worden in de Fle- vosapfabriek in Biddinghuizen door een wringer gehaald en de pulp die er uit komt wordt gecentrifugeerd. Het troebele sap gaat in een fles en wordt gepasteuriseerd. Het is een van de lek kerste appelsappen die ik ken. En er zit iets in van wat je gezond zou kunnen noemen, maar nog niet half wat in een appel zit. Helder appelsap bevat hele maal niets aan gezondheid. Het is vloei bare vruchtensuiker waar je dik van wordt met zuursel dat het glazuur van je tanden oplost. Cola en appelsap zijn de grootste belagers van kindergebit- jes. En de grootste griezels onder de sapmannen zijn zij die eerst helder sap maken en dat kunstmatig weer wat ver troebelen. Slecht sap dat gezond moet lijken. Het sapmannenvakblad: „Een groeiende groep bewuste consumenten kiest voor troebel appelsap. De aandui ding 'natuurtroebeP is echter niet be schermd. Gevolg is dat er steeds meer troebel appelsap op de schappen ver- DEN HAAG - De actuele situatie van de Nederlandse de tailhandel blijft zorgelijk. In de maand juli heeft de branche 3,6 px-ocent minder omgezet dan in jxxli vorig jaar, zo blijkt uit de jongste gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De omzetdaling hangt mede samen met prijsdalingen (van 1,1 procent). Vooral meubelzaken en winkels in huis houdelijke artikelen boex-en slecht. Het omzetverlies in de branches bedroeg respectievelijk 6,7 en 6,1 procent. GPD DEN HAAG - De regionale luchthavens in Nederland kunnen de komende jaren fors groeien. Hun passagiers aantal kan meer dan verdubbelen naar mim vijf miljoen per jaar. Vooxwaarde is wel dat er maatregelen worden ge- tx-offen om de geluidsoverlast te beperken. Het Ruimtelijk Planbux'eau schrijft dat in een rapport dat gisteren verscheen. Volgens het rapport kunnen de regio nale luchthavens in onder meer Rotterdam, Eindhoven en Maastricht profiteren van de strategische ligging van Ne derland en de opkomst van prijsvechters. GPD PEKING - Een consortium geleid door het Chinese staats- oliebedrijf China National Petroleum Coxporation (CNPC) heeft voor 1,42 miljard dollar olievelden van het Canadese gas- en oliebedrijf EnCana Corporation in Ecu ador gekocht. Dat heeft de Chinese overheid gisteren ge meld. CNPC heeft met zijn Chinese branchegenoten Sinopec en Sinochem een joint venture voor de acquisitie opgezet. Dit samenwei'kingsvei'band heet Andes Petroleum Coxpo ration. De olievelden hebben een bewezen reserve van 143 miljoen vaten (van 159 liter) en een dagelijkse produc tie van 75.000 vaten. De aankoop moet nog goedgekeurd worden door de Ecuadoriaanse overheid. ANP/AFP DEN HAAG - Oliemaatschappij Shell heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag zijn adviesprijzen ver laagd. Een liter euro daalde 1 cent in prijs tot 1,449 euro. Voor een liter super plus rekent de marktleider met 1,503 eui'o een cent minder dan dinsdag. Diesel daalde 1.6 cent in prijs tot 1,079 euro per liter. Dinsdag verlaagde Shell de prijzen voor beide benzines al met 3 cent. De prijs van i'uwe olie is begin deze week ver der gezakt. ANP LOS ANGELES - De Amerikaanse supermarktketen Wal-Mart is door een gi'oep buitenlandse werknemers aangeklaagd omdat de toeleveranciers van het bedrijf de rechten van hun werknemers zouden schenden. De arbei ders vinden dat Wal-Mart onvoldoende doet om zijn toele veranciers te vexplichten zich aan de arbeidswetten te houden. Als Wal-Mart aansprakelijk wordt gesteld, kan dat het concern hondei'den miljoenen dollax's kosten. Dat maakte de Amerikaanse krant The Washington Post gisteren be kend. ANP/RTR Windmolens bij Borssele. Windmolenparken voor de kust kunnen, samen met biomassacentrales, in de toekomst een belangrijk aandeel leveren in het opwekken van duurzame energie, stelt hoogleraar Gijs van Kuik. foto Willem Mieras schijnt, geproduceerd op basis van en zymatisch gewonnen sap waar wat appelpulp aan toegevoegd is, en dat ver volgens als natuurlijk geperst wordt verkocht tegen een aanzienlijk hogere prijs dan helder appelsap." Het is verbazend maar waar, nu pas is in Wageningen onderzocht hoe werke lijk gezondere vruchtensappen ge maakt zouden kunnen worden. Het kan, blijkt uit een studie. Maar dan nog - schrijft het vakblad voor levensmidde- lenteclmologie - haalt het sap het niet bij een appel zelf. In een appel zitten stofjes - fenolen - waarvan geleerden vermoeden dat ze helpen de kans op kanker, suikerziekte en hartproblemen te verkleinen. De stofjes zitten niet in sap. Weet de regering dat al? Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Steeds meer mensen kam pen met schulden. De ene schuldensituatie is echter de andere niet. Wie nog niet tot over zijn oren in de schulden zit, kan zijn problemen wel licht zelf oplossen. De nieuwe internetsite www.zelfjeschuldenrege- len.nl van het Nibud en de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NWK) kan daarbij een helpende hand bieden. Uitgangspunt is dat de schulden volledig afbe taald moeten worden. Schixlden zijn problematisch als de aflossingsmogelijkhe den niet in verhouding staan tot de hoogte van de schuld. „Voor die groep mensen is www.zelfjeschuldenregelen beslist niet bedoeld; daar is een formeel schuldhulpverle- ningstraject noodzakelijk", vertelt Harxy Wetzels, direc teur van de NWK. Dat is de belangenvereniging van ge meentelijke kredietbanken en instellingen voor schuld- hulpverlenihg in Nederland. „Er is ook een grote groep huishoudens met schulden die volledig af te lossen zijn. Als zij voor hulp bij een lid van de NWK aankloppen, hebben ze vaak aan een paar adviesgesprekken al genoeg." Om de schulden aan te pak ken, moet je weten hoe groot de problemen precies zijn en hoeveel er beschikbaar is om af te gaan aflossen. Daarvoor moet een viertal stappen doorlopen worden. Het be gint met het maken van een gemiddelde maandbegroting: een overzicht van wat er ge middeld per maand aan in komsten en uitgaven zijn. De site www.zelf jeschuldenrege- len.nl bevat een rekenmodule waarmee zo'n begroting snel is opgesteld. De module laat bovendien zien hoeveel geld er maandelijks overblijft om de schulden af te lossen: de aflossingsruimte. Door aan diverse posten minder geld uit te geven, kan de aflos- singsruimte natuurlijk ver hoogd worden. Daarbij mag je echter nooit onder de ge toonde basisbedragen gaan zitten. Vervolgens kunnen de schul den geïnventariseerd wor den. Niet alleen de achter standen in betalingen, maar ook leningen bij financiële in stellingen of familie, roods tanden, uitgestelde betalin gen bij postorderbedrijven en dergelijke. Als van alle schul den de totale bedx-agen, ach terstanden en maandelijkse aflossingen zijn ingevuld, is er een duidelijk overzicht. De site www.zelfjeschuldem-ege- len.nl telt alle bedragen bij elkaar op en berekent vervol gens of de eerder berekende aflossingsruimte voldoende is om de schulden binnen af zienbare tijd af te lossen. Biedt de aflossingsruimte vol doende perspectief? Dan zijn er vex-schillende oplossingen mogelijk. Misschien is het mo gelijk om de maandlasten van een lening te verlagen. Door de looptijd van de le ning te verlengen bijvoor beeld. Spaargeld aaixspreken of de overwaarde van het huis benutten kunnen ook mogelijkheden zijn om de schulden af te lossen. Lenin gen met een hoge rente kxxn je proberen in één keer af te be talen door ergens anders een goedkopere lening af te slui ten. Vrijwel altijd zullen er afspraken met schuldeisers gemaakt moeten worden. Dan is het zaak om de schuld eisers een brief te sturen, waarin staat waarom je niet in staat bent om de aflossin gen te betalen en dat je graag een regeling wilt treffen. Je kunt zelf een voorstel maken waarin je de maandelijkse af- lossingsx-uimte gebruikt om de schulden in te lopen. Op de site staat een voorbeeld brief die daarvoor gebruikt kan worden. Dat contact met de schuld eisers is best lastig. „Maar mensen vergeten dat ze ster ker staan dan ze denken", legt Wetzels uit. „De mensen die met de site uit de voeten kunnen, zijn in staat hun schulden vollédig af te los sen. Voor schuldeisers is dat aantrekkelijker dan wanneer ze met een formele schuldre geling te maken hebben. Dan moeten ze maar afwachten wat ze afgelost krijgen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25