»zc Laat gelijkspel terechte beloning Barcelona start met zege in Bremen Leeggelopen Krylia club in verwarring Koeman wil niet te veel aandacht voor leeg stadion Knieblessure Cocu is probleem voor Hiddink 19 ijax verzuimt te winnen in uitwedstrijd tegen Sparta Praag lergkamp redt trsenal, rood oor Van Persie Schorsing dreigt voor Landzaat Oranje tweede op Fifa-ranglijst Excuses na racistische opmerking Ronaldinho ambassadeur van VN Btmmmxmmi donderdag 15 september 2005 orOickSintenie iuG - Trainer Danny Blind leefde gisteravond zijn de- Bt als trainer in de Cham- usLeague. Hij zal er met ge- agdegevoelens aan terugden- a Ajax speelde gelijk tegen jria Praag (1-1). maar had t duel eigenlijk kunnen en uien winnen. ju as gespannen. Blind, maar ,indezel£de mate als voor de „«•edstnjden tegen Brond- jn de voorronde van het toer- 5: _Bat waren twee finales, liiiespanning verdeeld over twedstnjden." injn elftal oogde aanvanke- t tamelijk ontspannen in de nis Arena in Praag, waar is de nare smaak van het vori- Euiffl» Cupseizoen wegspoel- Het dank overigens aan een destaging van Wesley Sneij- t, die met een weergaloos lil voor gerechtigheid :org- ft haag - Arsenal heeft i bijna geblameerd tegen het rtije FC Thun uit Zwitser- id:2-l. Het was Dennis Berg op die in de negentigste mi ni de winnende treffer maak- Het was een terechte beloning voor Ajax dat een half uur tegen een 1-0 achterstand aankeek, na een zondagsschot van invaller Miroslav Matusovic. Kort daar voor had diezelfde Matusovic Ajax al de stuipen op het lijf ge jaagd. Zijn gekrulde schot ver liet via de hand van doelman Hans Vonk en de binnenkant van de paal de doelmond. Het was zo'n beetje de enige kans van het afzichtelijke Sparta Praag dat door Ajax lan ge tijd de les werd gelezen. Maar wat een eenvoudige klus had kunnen worden, werd na de treffer van Matusovic een bijna onmogelijke opgave voor de Am sterdammers. Het geeft aan hoe broos en wispelturig de jonge ploeg van Blind is. Van het ene op het andere moment kan dit Ajax een fraaie aanval knullig om zeep helpen. Of er kruipen onnodige foutjes in het spel. Ook de nederlaag tegen Feye- noord is daar een goed voor beeld van. De belangrijkste winst die Ajax heeft geboekt, is het rustige spel op het middenveld, daar waai de vorige trainer Ronald Koe man in zijn laatste periode nog wanhopig zocht naar even wicht. De komst van Olaf Lin- denbergh heeft Ajax wat dat be treft goed gedaan. Hij vormt een sterk koppel met Tomas Gala- sek, die bang was voor zijn plaats maar daar ondanks het feit dat hij een paar maal reser ve stond eigenlijk geen reden toe had. Ajax had gisteravond veruit het beste van het spel. Sparta Praag, dat in de eigen competitie stroef draait, kwam nauwelijks aan voetballen toe. Overtuiging De Amsterdammers hadden moeten scoren, maar Markus Ro senberg miste overtuiging en een beetje geluk in de afwer king. De Zweed speelde stukken beter dan afgelopen zaterdag te gen Willem II, maar hij wordt als spits toch vooral beoordeeld op zijn doelpunten. En die blij ven uit. Rosenberg was niet de enige die kansen miste. Zdenek Grygera dwong kort voor rust doelman Jaromir Blazek met een kopbal tot een uiterste redding. Na de pauze kwamen er mogelijkhe den voor Ryan Babel (schot op de paal), Wesley Sneijder (vrije trap) en Hedwiges Maduro (af standschot), maar scoren blijft een probleem voor Ajax. Ook Angelos Charisteas, in de laat ste twee competitiewedstrijden tweemaal succesvol, kon daar in het kwartier dat hem werd ge gund geen verandering in bren gen. Opnieuw leek Ajax een uit wedstrijd in de Champions Lea gue te verliezen, totdat Sneijder de bal voor zijn linkervoet legde en verwoestend uithaalde. Er wachten Ajax in de Cham pions League drie belangrijke duels. De Amsterdammers spe len over twee weken thuis tegen Arsenal. Daarna wacht de dub bele confrontatie met FC Thun, eerst thuis dan uit. Dan volgt de thuiswedstrijd tegen Sparta Praag. En als Ajax de tweede ronde van de Champions Lea gue wil halen, zal de club het niet op de laatste groepswed strijd tegen Arsenal in Londen willen laten aankomen. GPD ZEIST - AZ-middenvelder Denny Landzaat moet vrezen voor een zware schorsing. Naar aanleiding van een inci dent in het duel met Vitesse op 27 augustus heeft de aan klager betaald voetbal een schikkingsvoorstel gedaan van een schorsing voor vier duels, waarvan één voorwaarde lijk. Landzaat zou in het duel een 'knietje' hebben uitge deeld aan tegenstander Gill Swerts. Arbiter Wegereef nam de bewuste overtreding niet waar, maar tv-beelden lieten Landzaats overtreding zien. AZ heeft tot morgenochtend de tijd zich over het voorstel te beraden. Bij instemming mist de aanvoerder het duel met Ajax van zondag. ANP RIJSWIJK - Het Nederlands elftal is op de nieuwe wereld ranglijst van de wereldvoetbalbond Fifa naar de tweede plaats gestegen. De ploeg van Marco van Basten passeer de Argentinië. Het is de hoogste klassering van Oranje in meer dan tien jaar. Voor de nieuwe lijst zijn de vriendschappelijke en WK-kwalificatiewedstrijden van de afgelopen tijd meege teld. Brazilië gaat nog altijd aan de leiding met 839 punten. Ne derland volgt met 785 punten. Argentinië staat derde met 778 punten. In de toptien staan zes Europese landen. Tsje chië bezet de vierde plaats. Frankrijk maakte een sprong van negen naar zes. Spanje staat achtste, gevolgd door Portugal en Zweden. VELSEN-ZUID - TOP-verdediger Dirk Schoofs heeft zijn excuses aangeboden aan Telstar-voetballer Geoffrey Meye. De Belg maakte vrijdag tijdens de wedstrijd tussen TOP en Telstar een racistische opmerking richting Meye, waarna het bijna tot een massale vechtpartij kwam tus sen beide teams. Zowel Schoofs als Meye kregen een gele kaart van scheidsrechter Slager. Schoofs heeft inmiddels een persoonlijke e-mail gestuurd naar Meye, waarin hij zijn excuus aanbiedt. Voor Telstar trainer Luc Nijholt is de zaak daarmee afgedaan. „Ik vind het keurig dat Schoofs zijn excuus aanbiedt. In het heetst van de strijd roep je allemaal wel eens wat, maar van racistische opmerkingen ben ik niet gediend. Ik was ook nogal verbolgen over het feit dat de scheidsrechter niks deed, terwijl hij er drie meter vanaf stond." GPD fcin van Persie kreeg al vlak or rust een rode kaart toen hij k hoog opgeheven been FC jan-speler Alen Orman aan jhoofd verwondde. De Rotter- pier speelde voor het eerst [Arsenal in de basis tijdens I Champions Leaguewed- njd jnms Bergkamp viel in de 72e jnuut in. In de tachtigste mi- lat kwam ook nog een derde iderlander, Quincy Owusu-Ab ie, in het veld. Pas op de val- ép wist Bergkamp een blama- ivan de Londenaren te voorko- Bi. GPD BARCELONA - Voetballer Ronaldinho van Barcelona is benoemd tot ambassadeur van de Verenigde Naties. De Braziliaanse vedette gaat zich inzetten voor het Wereld voedselprogramma (WVP) van de VN. „Ik ben met kinde ren uit zeer arme families opgegroeid, dus ik weet wat honger kan betekenen", aldus Ronaldinho. „Ik heb veel geluk gehad. Voetbal heeft mijn familie van de armoede gered. Nu wil ik het WVP helpen kinderen te redden die niet zoveel geluk hadden." De Braziliaanse wereldkampioen groeide op in een achter standswijk in de metropool Porto Alegre in Zuid-Brazi- lië. Het Wereldvoedselprogramma is de grootste humani taire organisatie ter wereld. Het voorziet jaarlijks negen tig miljoen mensen in tachtig landen van voedselhulp. ANP/SID champions league BOBS ipid Wien Bayern Munchen 0-1 iII, dö. Guerrero 0-1. Scheidsrechter: tlFrs). Toeschouwers: 50.000. Gele i 1 Dober, Bejbl (Rapid Wien), Vimes, Sagnol, Guerrero (Bayern Wien) Bijzonderheid82 movie Rapid Wien) mist straf- libBrugge- Juventus 1-2 (O-O). 66. Wd 0-1, 75. Trezeguet 0-2, 85. Hi-Mstondo 1-2. Scheidsrechter: palejo (Spa). Toeschouwers: 29.000. jde ka ad: 89. Vieira (Juventus/ 2x 5. Gele kaart: Spilar (Club iel, Robert Kovac, Nedved (Juven ilis 1 1 0 0 3 2-1 Munchen 1 1 0 0 3 1-0 tBiugge 10 0 10 1-2 idWien 1 0 0 1 0 0-1 Knal - FC Thun 2-1 (O-O). 51. Gil- 1-0,53. Ferreira 1-1, 90. Berg- 2-1. Scheidsrechter: Gilewski Toeschouwers: 38.000. Rode *5. Van Persie (Arsenal). Gele t Toure (Arsenal), Hodzic, Goncal- •htieira IFC Thun). rU Praag - Ajax 1-1 (O-O). 66. Ma- '*1-0, 90. Sneijder 1-1. Scheids- Larsen (Den). Toeschouwers: M Gele kaart: Galasek (Ajax). "U Praag: Blazek; Pospech, Petras, f f Kadlec; Poborsky, Kisel, Sivok wek (79 Dosek); Slepicka (49. Ma- lenZelenka. -jonk Trabelsi, Grygera, Maduro tnanuelson; Galasek (90. Heitinga), en Lmdenbergh; Pienaar (80. Rosenberg (76. Charisteas) en 1 1 0 0 0 3 2-1 10 11-1 10 10 1 1-1 10 0 10 1-2 Panathinaikos 3-0 (1-0). in* ^Quinta 2-0. 76. la- ■p TO. Scheidsrechter: Benqueren- w Toeschouwers: 25.000 "Bremen - FC Barcelona 0-2 Oeco 0-1, 77. Ronaldinho 0-2 <top). Scheidsrechter Hauge ^schouwers 43.000. Gele Jjfeguer. Van Bommel, Rafael xlFCBarcelona). 1 1 0 0 3 3-0 n 1 1 0 0 3 2-0 K 100100-2 Hikos 1 0 0 1 0 0-3 van onze sportredactie RIJSWIJK - Op de tweede speel dag van de Champions League wonnen Juventus, Bayern Mün- chen en Barcelona belangrijke uitwedstrijden. Manchester Uni ted kwam bij Villarreal niet ver der dan 0-0. Miccoli zorgde er in blessuretijd voor dat de druk op Benfica-trainer Ronald Koeman wat minder werd. De Italiaan bezorgde zijn ploeg een 1-0-ze- ge op Lille. Club Brugge - Juventus, het dub beltje tegen het kwartje in groep A, was na drie kwartier nog 0-0. Dat verbaasde ieder een. De Italianen domineerden voortdurend maar troffen de Belgische doelman Stijnen in grootse vorm. Nedved en Treze guet gaven het verschil uiteinde lijk ook op het scorebord aan. Yulu-Matondo mocht de eind stand een draaglijk aanzien ge ven: 1-2. De concurrenten in Wenen - Ra pid en Bayern München - lieten de toeschouwers ook lang wach ten op doelpunten. De Duitse kampioen zette, ook zonder aan voerder Ballack, veertig minu ten lang de toon maar scoorde niet ondanks het aanvallende overwicht en de aanwezigheid van Makaay. Rapid kwam in de slotfase van de eerste helft on verwacht onder de druk uit en kreeg een serie kansen. Kahn voorkwam een sensatie. Trainer Magath begreep de hint en greep in. Zijn wissel Guerre ro voor Pizarro bleek een gou den. De 21-jarige spits uit Peru opende de score acht minuten nadat hij was ingevallen. Hij tik te de bal binnen nadat doelman Payer een krachtige kopbal van Makaay niet onder controle kreeg. Vrouwe Fortuna bleef Bayern goedgezind. Valachovic liet tien minuten voor tijd een strafschop onbenut. In groep B begon FC Barcelona aan zijn tiende CL-seizoen. Dat moet nu eindelijk maar eens die beker opleveren, vinden de Cata lanen. De start in Bremen tegen Werder (0-2) was sterk. De Spaanse kampioen kwam na een kwartiertje op voorsprong. Baumann veranderde een schot van Deco, buitenkant voet, van richting en zette sluitpost Rein- ke op het verkeerde been. De meevaller sterkte de bezoekers. Ronaldinho besliste de wed strijd vanaf de strafschopstip: Wayne Rooney applaudiseert voor scheidsrechter Kim Milton Nielson, waarna de spits van Manchester United meteen zijn twee de gele kaart ontvangt. foto Dylan Martinez/RTR 0-2. Van Bommel mocht in de slotfase nog even sfeer komen proeven in plaats van Xavi. Udinese versloeg voor eigen pu bliek Panathinaikos, ook al be roerd begonnen aan de Griekse competitie, met 3-0. Iaquinta scoorde driemaal. Ronald Koeman verwachtte van Benfica een enorme motivatie na de desastreuze seizoenstart. Die was er zeker. Maar de eerste opponent in groep D, Lille, gaf geen krimp. Toen ook de fana tiekste fan zich al had verzoend met een gelijkspel kopte de Itali aan Miccoli toch nog raak en zet te het Estadio da Luz in vuur en vlam. Bij Villarreal - Manchester Uni ted was alleen Ruud van Nistel- rooij voor rust dichtbij een tref fer. De Argentijn Gonzalo haal de zijn inzet van de lijn. In de tweede helft was de thuisploeg, met Jan Kromkamp, beter. For- lan en Marcos Senna waren niet succesvol gegund. United eindig de met tien man. Rooney kreeg in de 64e minuut twee gele kaar ten. ANP ^Manchester United O-O. ■wwifer. Nielsen (Den). Toe- 22.000. Rode kaart: 65. 1 Manchester United2x geel). iT? ^oozalo. Kromkamp (Villar- wardsonSmith (Manchester ^,"Ulle 1-0 (0-0). 90. Miccoli ™eidsiechter. Temmink (Ned). Sm?6?' 40000 Gele kaart: Ro- Gygax. Plestan, Cabaye 1 1 0 0 3 1-0 10 10 10-0 10 10 10-0 1 0 0 1 0 0-1 door Theo Brinkman SAMARA - AZ treft vanmiddag een club in verwarring. Vorig jaar nog derde in de competitie, nu derde van onderen. Voor Krylia Sovetov Samara is het Uefa Cuptoernooi leuk, maar de strijd tegen degradatie veel be langrijker. Na de vraag hoe het is bij de club, pakt Krylia-speler Vitali Boeliga een selectiefoto en be gint te wijzen. „Die is weg", prikt hij met zijn wijsvinger op de foto. „En die, en die, en die", gaat hij nog even door, tot hij er elf heeft gehad. „Elf spelers zijn vertrokken. Pffft, weg." Onder de verkochte spelers is ook clubtopscorer Andrej Kana ka, die naar Benfica vertrok. Een groot gemis voor Krylia, want met zeventien doelpunten had Kariaka vorig seizoen een groot aandeel in de derde plaats. Een van de laatst ver trokken spelers is de Serviër Og- njen Koroman. Veelzeggend is dat hij Krylia verruilde voor Te- rek Grozny, nota bene de hek kensluiter van de Russische com petitie. „Waarom hij daarheen is gegaan?", zegt Boeliga, „om dat die club meer geld heeft dan wij. Daar zit de Tsjetsjeense ma fia." Bij Krylia is de tijd van het gro te geld voorbij. Jarenlang werd de club geleid door German Tkatsjenko, een in de alumini- umindustrie rijk geworden Rus. Tkatsjenko, een vriend van Chel- sea-eigenaar Roman Abramo- vitsj, aasde al enige tijd op een voetbalclub. Toen in 1999 de kans zich voor deed in Samara, tastte hij toe. Onder zijn leiding kende Krylia goede jaren. Enkele jaren gele den werd voor het eerst Interto- to gespeeld en dit seizoen maakt de club zijn debuut in de Uefa Cup. Puinhoop Daarmee lijkt het hoogtepunt voorlopig bereikt, want na het vertrek van Tkatsjenko eerder dit jaar is het alleen maar min der gegaan. Er zijn financiële problemen en op bestuurlijk ni veau is het een zootje. „Op 31 au gustus hebben we de vervanging van het bestuur afgerond. Het was zo'n puinhoop dat er nog steeds lijken uit de kast vallen", zei de nieuwe directeur Alexan der Solovjov onlangs. De spelers zeggen weinig te merken van de problemen. „Mijn salaris is hetzelfde geble ven en ik krijg gewoon mijn geld", zegt Dhokoyan. De met een enorme zonnebril getooide Armeen, twee weken geleden nog actief tegen Oranje, ziet vooral problemen op het veld. „Elf spelers zijn weg, waaron der heel goede. Daar zijn wel nieuwe spelers voor teruggeko men, maar zoveel wisselingen zijn moeilijk op te vangen. We zijn niet goed op elkaar inge speeld." De selectie is een mix van nationaliteiten. Zo is er een Chileense keeper en zijn er Roe meense verdedigers, een Nigeri- aanse middenvelder en een Gha- nese spits. Dhokoyan hoopt dat vanavond, in de wedstrijd tegen AZ, opeens het onmogelijke ge beurt. „Alles kan. Waarom niet? We zullen er alles aan doen om te stunten tegen AZ en de vol gende ronde van de Uefa Cup te halen. Maar de competitie blijft belangrijker." Louis van Gaal kan vanavond waarschijnlijk geen beroep doen op Kew Jaliens. De AZ-ver dediger raakte gisterochtend tij dens de training licht gebles seerd aan een knie. GPD door Theo Ruizenaar ROTTERDAM - „Het zal een ra re gewaarwording zijn voor de spelers, maar we moeten er ook niet te veel aandacht aan beste den en gewoon voetballen", zei Feyenoord-trainer Erwin Koe man in aanloop naar de Uefa Cupwedstrijd tegen het Roe meense Rapid Boekarest. Die zal in een lege Kuip gespeeld worden, als gevolg van de onge regeldheden tijdens de laatste Europese thuiswedstrijd tegen Sporting Portugal in februari. De tuchtcommisie van de Uefa strafte Feyenoord met één wed strijd zonder publiek en een geldboete voor het wangedrag van haar fans. „Ik hoop wel dat het voor de supporters duidelijk wordt wat de gevolgen nu zijn en dat ze daarmee hun team be nadelen, want dat heeft hun steun wel nodig", aldus Koeman die in zijn carrière als speler twee keer een wedstrijd zonder publiek meemaakte. In decem ber 1987 zat hij op de bank bij de met 4-0 gewonnen EK-kwali- ficatie wedstrijd tegen Cyprus in een leeg Ajax-stadion en ll jaar later kwamen zowel Koe man als doelman Patrick Lode- wijks in actie bij de nacompeti- tiewedstrijd tussen FC Gronin gen en Cambuur Leeuwarden in Zeist. De trainer verwacht dat Rapid Boekarest (dat deze week drie spelers uit de selectie verwijder de na bovenmatig alcoholge bruik) zich zal aanpassen aan Feyenoord en gaat derhalve uit van eigen kracht. Koeman: „Maar het blijft een fysiek sterk elftal dat moeilijk te bespelen is." Dirk Kuijt zal het publiek misr sen. „Je speelt het liefst voor een vol stadion, maar dit is nu eenmaal de straf die we hebben gehad. Het is wel zaak dat we verder komen om zodoende toch nog een aantal wedstrijden met publiek te spelen." GPD door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Hoewel de over winning op Schalke 04 een enor me mentale opsteker is voor PSV, likte de ploeg gisteroch tend toch enkele pijnlijke won den. De euforie had al snel plaatsgemaakt voor realiteits zin. De knieblessure van Phillip Cocu deed niet alleen pijn bij de middenvelder zelf; ook coach Guus Hiddink zit ermee in zijn maag. Door de dunne bezetting van zijn selectie en het gegeven dat Koné en Ball in de Champions League niet inzetbaar zijn, speel de een klein doemscenario door het hoofd van Hiddink. De kans dat Cocu zondag tegen FC Gro ningen niet inzetbaar is, kost hem hoofdbrekens. Zoals ook de pittige blessures van Alex, De Jong en Vayrynen dat doen. Het dilemma waar PSV zich voor geplaatst ziet, is duidelijk. De ploeg heeft in Europa al zijn topspelers hard nodig en om het gevaar van overbelasting in te dammen, zou een speler als Co cu (bijna 35 jaar) dus inciden teel wat vaker rust moeten kun nen nemen. Hetzelfde geldt voor youngster Afellay, die noodgedwongen veel wedstrijden speelt. Hid dink wil voorkomen dat het mo tortje van Afellay wekelijks vijf duizend toeren moet draaien, zo als hij het gisteren uitdrukte. Maar omdat het herstel van met name De Jong en Vayrynen nog vele weken in beslag neemt, heeft PSV nauwelijks kant-en- klare vervangers achter de hand. Versterking Het is natuurlijk bizar dat PSV in deze prille fase van het sei zoen al met zoveel personele zor gen kampt. Hiddink zal dan ook niet schromen om binnen Neder land nog een of twee versterkin gen aan te trekken. De reglemen ten staan elke club maximaal twee binnenlandse transfers toe. GPD foto Olaf Kraak/ANP Ajax-spits Markus Rosenberg (midden) is kansloos tegen twee verdedigers van Sparta Praag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19