Kijker betaalt mee aan 9gratis9 tv Galerie voor profilering als kunstenaar Freek de Jonge houdt het kort Verfilming van roman geeft karakters en emoties gezicht lEpa Oorzaak kastanjeziekte bekend Onderzoek Emergis en universiteit De Vos als adviseur naar Estland Aanhouding na brand Wemeldinge kunst donderdag 15 september 2005 17 öoorjienjLPosima Het wordt ons, simpele televisiekij kers, steeds moeilijker gemaakt. Straks maken we zelf uit welke zen- jfr5, welke films en welke program ma's'«re in huis halen. De keuze wordt grenzeloos. Afhankelijk van wat we er- foor wensen te betalen. Dat is de toe tst van de digitale televisie. Maar «ie bepaalt de prijs? En wat moet de kijker allemaal doen en laten om favo riete programma's in huis te halen? üet is vooralsnog de kabelexploitant iriie bepaalt. Die heeft nu nog het mo- Looolie. De kabeleigenaar beslist over Laanbod, en kan daarvoor eenzijdig de prijs bepalen. In Zeeland is dat Del- ja Kabelcomfort. eventueel samen met leerbedrijf Zeelandnet, dat nu nog Jeen de internetverbindingen regelt, Lar ook techniek in huis heeft om caks films, programma's en andere jwénsten op bestelling te leveren. De taker wacht een duizelingwekkend Mediabedrijf Versatel, dat overigens Digitale televisie van de kabel gebruik maakt, maar van zeer hoogwaardige telefoon verbindingen, biedt al een voorproefje aan alle eredivisievoetbalwedstrijden gelijktijdig live in de huiskamer. Met «gelijkheden voor de kijker om zelf je camera's te bedienen, ondertussen ook nog een film aan te vragen en af te «pelen, en telefoontjes te plegen. Abonneeverlies Dat soort nieuwe diensten dwingt de exploitant van de Zeeuwse kabel om eenzelfde richting in te slaan. Anders onherroepelijk abonneeverlies. Dusbiedt Deltakabelcomfort sinds de- ize week naast het ouderwetse analoge 1 ook digitale televisie aan. Daar zit een lokkertje aan. Acht extra tenders gratis: een Italiaanse, Turkse, Griekse, Spaanse, Chinese en zenders die zich richten op home shopping, li- Om digitale televisie te ontvangen is geen nieuw toestel nodig, maar moet wel voor elke tv een aparte decoder worden aangeschaft. Consumentenorganisaties vre zen dat dat nog maar het begin is, zolang kabelexploitanten het monopolie hebben. foto Ruben Oreel festyle voor vrouwen, gemotoriseerde sport en erotiek. Daarnaast is sprake van scherper beeld, en mogelijkheden nieuwe snuf jes te activeren die in digitale televi sies zijn ingebouwd. De kijker hoeft daar nu nog niet extra voor te betalen. Behalve dat bij de elektrische apparatenwinkel voor elk televisietoestel apart een kastje (deco-_, der) en een startpakket moeten" wor den gekocht. Dat kost 115 euro. Dat is het begin. Deltakabelcomfort heeft al aangekondigd tegen betaling extra zenderpaketten aan te gaan bieden. Die richten zich op speciale interesse gebieden als sport en film. Aan de klant de vrije keuze al dan niet van die aanbiedingen, en van steeds meer nieuwe snufjes gebruik te ma ken. Althans, zo willen kabelmaat schappijen doen geloven. Maar er schuilen adders onder het gras. Neder lands grootste kabelmaatschappij, UPC, haalde zich de woede van klan ten op de hals door een forse prijsver hoging aan te kondigen in ruil voor een gratis decoder. Wie aangewezen is op de UPC-kabel kan daar niet onder uit. In Zeeland, waar Deltakabelcomfort het monopolie heeft, loopt het zo'n vaart nog niet. Zolang het basiszender pakket ook nog op de ouderwetse ana loge wijze te ontvangen is, kan de kij ker zonder decoder. Consumentenorga nisaties vrezen dat de kabelbedrijven geleidelijk steeds minder zenders ana loog doorgeven, zodat abonnees uitein delijk tot de aanschaf van decoders worden gedwongen. UPC en enkele kleinere netten stoppen binnenkort al enkele zenders achter de decoder. Woekerwinsten Inmiddels zit de Opta, het landelijk or gaan dat waakt over de tarieven op de telecommarkt, op het vinkentouw. De Opta controleert of, en zo ja, in hoever re de kabelbedrijven woekerwinsten maken. Minister Brinkhorst zegde afgelopen dinsdag toe de macht van de kabelbe drijven te breken door ze te verplich ten concurrerende bedrijven op hun kabelnetten toe te laten. In de telefoon sector leidde een soortgelijke maatre gel meteen tot prijsdalingen. Woordvoerder J. Nelemans van Delta kabelcomfort reageert nuchter op de aangekondigde ingreep. „Die is onver mijdelijk. Het was ons al lang duide lijk dat een monopoliepositie niet meer past in de nieuwe ontwikkelin gen. Maar we verwachten natuurlijk wel dat de anderen voor het gebruik van onze kabel een forse vergoeding gaan betalen. WAGENINGEN - Voorlopige resultaten van onderzoek naar de oorzaak van de bloedingsziekte onder de paarde- kastanjebomen - die ook in Zeeland toeslaat - wijzen op een bacterie uit de groep van de Pseudomonas syringae" Na testen blijkt dat de gevreesde Phytophthora niet de di recte oorzaak van deze ziekte is. De aanwijzingen gaan nu uit naar een bacterie uit de groep van de Pseudomonas syringae als mogelijke veroorzaker. Vervolgonderzoek is nodig om uit te wijzen hoe de bacterie zich verspreidt en hoe de ziekte het best beheerst en bestreden kan worden. De bloedingsziekte heeft als symptomen dat er donkere vochtige plekken ontstaan op de stam, die steeds groter worden. Daarna scheurt de bast. Sommige bomen gaan binnen 2 a 3 maanden dood. KLOETINGE - Emergis en de Universtiteit van Gent doen samen onderzoek op twee terreinen van de geeste lijke gezondheidszorg. Oktober vorig jaar zochten de twee contact met elkaar. Nu lopen er twee projecten. Bij 'medisch onverklaarbare klachten en somatie' kijken me dewerkers naar een betere afstemming van de aanpak van medici bij de behandeling van mensen met klachten die medisch niet te verklaren zijn. Het tweede betreft een onderzoek naar de invloed van depressie op de zelfwaar dering. MIDDELBURG - Klaas de Vos, de voormalige korpschef van de gemeentepolitie Middelburg, is benoemd tot advi seur van de politie in Estland. De Vos (58) was van februa- ri '82 tot april '94 de eerste man van de Middelburgse poli tie. Daarna was hij op diverse fronten adviseur voor de re giopolitie Zeeland. De laatste jaren behartigde hij de bui tenlandse betrekkingen en voerde hij overleg met korpsen in België, Duitsland en Engeland. De Vos heeft onder meer bijgedragen aan de regeling dat Nederlandse agenten nu ook over de grens in Duitsland* België en Luxemburg actief mogen zijn. In het verleden moesten agenten, bij een achtervolging, halt houden bij de landsgrens. Nu mogen politiemensen, indien nodig, een achtervolging voortzetten tot aan de Franse grens. Enige tijd terug werd De Vos gevraagd verbindingsman te worden tussen de politie van Estland en de Nederland se politie. De Esten wilden graag hulp bij de scholing van hun politie, met name op het gebied van de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit. De Vos gaat nu voor een jaar in Estland wonen. WEMELDINGE - Een 28-jarige inwoner van Wemeldin ge is in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn woon plaats aangehouden door cle politie op verdenking van brandstichting. De man was voor zijn aanhouding bij eèn woning aan de Prinses Beatrixweg in Wemeldinge ge weest, waar hij ruzie maakte met de bewoner over geld. Hij dreigde 'het huis in fik te steken'. De bedreigde bewo ner ontdekte even later dat de voordeur van zijn woning in brand stond. De verdachte is opgepakt in de Bierweg in Wemeldinge en overgebracht naar het huis van bewaring in Middel burg. m van de Wetering doet meer dan lesgeven orAli Pankow HIGH-HAAMSTEDE - Zijn wordt vaak in één adem nwmdmet teken- en schilder- ssen. Kees van de Wetering uit ugh-Haamstede heeft de afge- ien decennia dan ook heel tel cursisten onder zijn hoede had. Hij doet echter veel meer mensen kennis laten maken tl allerlei schildertechnieken ihen daarbij coachen. Van de etering is vooral ook zelf beel- tnd kunstenaar en hij vindt II hoog tijd worden daar eens >tmeer ruimte voor te nemen. doet hij letterlijk met de Ming van zijn gale- e-aan-huis aan de Appelnieet «Door de toenemende be stelling van opdrachtgevers or mijn werk kreeg ik behoef- san een presentatieruimte, t heb ik hier nu gecreëerd, lis dus geen galerie in de zin dat ik hier ook werk van an teKunstenaars verkoop, maar cal bedoeld als een eigen visi- Nje. Daarnaast wil ik wel tl regelmaat ruimte bieden ceen gastexposant", vertelt race Wetering. introductie van zijn kleine, mooie galerie houdt hij pi zaterdag 17 september - oen tentoonstellingsweek te iedereen die een kijkje wil ®en nemen. Bezoekers kun stlier kennis maken met het van Van de Wetering als pier en colorist. Sieraden- werpster Corry van Rees uit ^-Haamstede verricht mor- pvond de opening van deze De eerste gastexposant beeldhouwer Joop van Nugte- 1 Hi! laat zich voor zijn brons- NP'Uren vooral inspireren cmensen en relaties, pierkend voor Van de Wete- p werk zijn beeld- en kleur- pienten. Zijn schilderijen lij- 13 verticale stroken te wor- 3opgebouwd. Zelf spreekt hij tragmatie art' om aan te ge- .°at hij zijn onderwerpen ®at in beeldelementen en pvakken. „Met het schilde- ■oa tekenen in verticale lij- 'k terug naar een stijl begm jaren zeventig al ontwikkeld", zegt Van de •enng. Zijn werk getuigt van «panier waarop hij het land- ervaart, „Ik kijk heel an- ,naar de omgeving dan de Kees van de Wetering kan even tevreden achterover leunen in zijn eigen galerie. re schilderijen voorbij komen." Zijn werkwijze levert boeiende schilderijen op die steeds meer elementen prijsgeven naar mate ze langer worden bekeken. Zo zijn er fraaie skylines in acryl te zien, evenals impressies van het krekengebied in Ouwerkerk en flamingo's aan de rand van het Grevelingenmeer. Dit laatste werk staat aan de vooravond van een geheel nieuw leven. De kleurrijke flamingo's langs de Zeeuwse dreven worden onder de titel 'Local Heroes' als toege paste kunst verwerkt in vitrages- tof. Het initiatief daartoe komt van Interieur Paauwe in Zonne- maire. Daar wordt dit 'kunstgor dijn' vrijdag 23 september om 16.00 uur officieel gepresen teerd. Aansluitend presenteert Van de Wetering in de expositie ruimte 'Tijdpad' bij Paauwe ge durende een week een nieuwe periode in zijn werk. Zijn eigen galerie aan de Appel- meet in Haamstede is vervol gens weer geopend op zondag 25 september van 12.00 tot foto Dirk-Jan Gjeltema 17.00 uur tijdens het maandelijk se Rondje Kunst in deze kern. Hoewel Kees van de Wetering meer tijd en ruimte neemt zich als kunstschilder te profileren, zet hij eveneens de teken- en schildercursussen voort. Kennis en techniek overdragen aan an deren doet hij immers ook bij zonder graag. door Hans Tabbers NW- EN SINT JOOSLAND - Een programma waarin voor u gezapt wordt. Dat is de onderti tel van de theatershow Kortge- houden, waarmee Freek de Jon ge vandaag en morgen op het po dium staat van Theater de Weg wijzer in Nieuw- en Sint Joos- land. Drie minuten duurt elke scène. Langer kijkt volgens hem namelijk niemand in de huidige zapcultuur naar een programma op televisie. De voorstellingen, waarvoor al le kaarten zijn verkocht, zijn vol gens Freek de Jonge te vergelij ken met een try-out. Zij moeten uitmonden in tien uitzendingen van 25 minuten voor de VPRO, vanaf 28 oktober elke vrijdag op Nederland 3. Per uitzending be handelt hij acht grote thema's, zoals sport, kunst, geloof, rod- del. Die werkt hij uit in tien ver schillende vormen, zoals een liedje, conference, open brief, te lefoongesprek of dialoog, elk van drie minuten. Afgelopen maandag en dinsdag heeft hij zo'n veertig nieuwe nummers uitgeprobeerd tijdens twee voorstellingen in Den Bosch. Dat doet hij nogmaals in Nieuw- en Sint Joosland. Van de veertig uitgeprobeerde acts verschijnen er ongeveer tien als theater in beeld op televisie, schat hij in. Andere elementen krijgen nog een vormbehande ling. Daarvoor werkt hij samen met mensen als Eric van Muis winkel, Diederik van Vleuten, Herman Finkers en Theo Maas- sen. „Ik ben zelf meer de tekst schrijver en ideeënman voor de vormgevers. Ik verstrek de con tent, zo noemen ze dat tegen woordig." Het publiek krijgt dus geen rou tineuze voorstelling voorgescho teld. Integendeel. „Als je schrijft heb je wel bepaalde idee ën, maar als je die met het pu bliek confronteert, wordt pas goed duidelijk wat wel of niet klopt. Dat is inherent aan een try-out. Ik krijg wel meer routi ne, na die twee voorstellingen in Den Bosch. Daar kan Zeeland door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Tijdens het Ne derlands Filmfestival, over enke le weken in Utrecht, gaat zijn eerste boekverfilming in premiè re: Eilandgasten. Deze week be oordeelt Karim Traïdia, als jury lid bij Film by the Sea in Vlissin- gen, hoe anderen films hebben gemaakt op basis van een ro man. „Wat ik tot nu toe heb gezien, is van hoge kwaliteit. Veel boeien de karakters, zoals Jeremy Irons en Al Pacino in The merchant of Venice. Ik heb voor mezelf geen criteria opgesteld. Ik kijk als een normale kijker. Pas na het zien van de film begin ik erover na te denken. Het gaat me voor al om de karakters: hoe geloof waardig zijn ze?" De boeken die ten grondslag lig gen aan de negen films, zijn wat Traïdia betreft van onderge schikt belang. „Een film moet op zichzelf staan, al wil dat niet zeggen dat je er helemaal geen rekening mee moet houden. Wie het boek heeft gelezen, heeft vaak een betere referentie. Dat kan ook gevaarlijk zijn, als de van profiteren. Ik weet wat ik doe." Moderne televisie is volgens hem het resultaat. Na De Ver grijzing vorig jaar als verzet te gen die ontwikkeling, heeft hij besloten voor één keer daarin mee te gaan. Zo hoopt hij ook een vertaalslag te maken naar de moderne clip-techniek. Met enkele onderdelen zal hij ongetwijfeld verder gaan in het theater. Zo kan volgens hem het publiek in het Scheldetheater in Temeuzen op vrijdag 21 okto ber rekenen op sommige van de ze nieuwe nummers, wanneer hij daar op de planken staat met zijn Vlaamse programma Cor don Sanitair. Freek de Jonge met Kortgehouden vandaag en morgen in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos land en met Cordon Sanitair vrij dag 21 oktober in het Scheldethea ter in Temeuzen. man en de film gaan over een vrouw die een vakantiehuisje op Vlieland heeft. De huurders kampen met een crisis in hun le ven en vertellen hun verhaal. De opnamen zijn ter plekke ge maakt. „Vlieland werkt heel the rapeutisch", is Traidia's erva ring. „Dat komt door de rust, de schijnbare oneindigheid en het feit dat je niet zomaar van het ei land af kunt. Als er een conflict is, móet je wel met elkaar pra ten. In plaats van naar de psy chiater kun je dus ook naar Vlie land gaan. Het eiland speelt dan ook een grote rol in de film. Het is in zekere zin een karakter ge worden." Tijdens de opnamen merkte hij dat er een nauwe on derlinge band ontstond in de filmploeg. „We zaten daar een maand lang met z'n veertigen. Dan leer je elkaar heel goed ken nen. Dat zie je ook terug in de film." Het boek Eilandgasten is onderdeel van een trilogie. Het voornemen is ook de andere twee delen te verfilmen. Traïdia is verder bezig met de voorberei ding van een film over zijn jeugd in Algerije. „De planning is om volgend jaar september, oktober te gaan draaien, ergens in Algerije." De regisseur, die al zo'n 25 jaar in Nederland woont, is bekend geworden door de veelbekroonde De Poolse bruid (1998), die zich afspeelt in het Groningse land. Met Eiland- gasten kiest hij opnieuw voor. een typisch Nederlandse omgëy ving. „Ik onderzoek het land^- schap, zoals ik ook mijn eigen positie in Nederland onderzoek! Geleidelijk heb ik mezelf en mijn ritme in de Nederlandse sa menleving leren ontdekken." 'De Poolse bruidvan Karim, Traïdia is wordt vandaag om 16.0Ü uur vertoond bij Film by the Sea CineCily, Vlissingen. film niet overeenkomt met de ei gen invulling die je tijdens het lezen van het boek hebt ge maakt." Zelf heeft hij de afgelopen maan den gewerkt aan de verfilming van Eilandgasten (1999) van Vonne van der Meer. „Het boek bestond al. De vraag is wat de film eraan kan toevoegen, kan vertellen wat het boek niet ver telt. Met de film kon ik gezicht geven aan de karakters, hun emoties in beeld brengen. De grootste uitdaging was om de ve le gedachten en flashbacks in het boek op een goede manier zichtbaar te maken." De belangrijkste rollen in Ei landgasten, opgezet als televisie film, worden gespeeld door Eva Duijvestein, Tygo Gernandt, Jaap Spijkers, Caro Lenssen, Eg- bert Jan Weeber, Carine Crut- zen, Johnny de Mol en Loes Ha verkort. De (veelgeprezen) ro- Filmregisseur Karim Traïdia. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17