Meer plaats in jeugdpsychiatrie Tegenvallers nekken akkerbouwers Veerman krijgt veel kritiek op suikerbeleid Kamer wil vissers compenseren voor hoge brandstofprijs Invasie Vlaamse bedrijven na bouw nieuwe zeesluis Gratis bussen van en naar Goes Zorgstroom beste instelling Uitkoop kokkelsector vraagt tijd Van Gelder helpt Azerbeidzjan Emergis draagt Ithaka over aan Zuid-Hollandse instelling Lezing over de kabbala Popmuziekquiz in open lucht donderdag 15 september 2005 mDELBUW' - Nauwe samen- uttinSlussen dc Kanaalzone- toras Gent en Terneuzcn kan Ede» lol de vestiging van tal L Belgische bedrijven op de j,lle' bedrijventerreinen langs u Nederlandse deel van het Mal Gent-Terneuzen. Zodra i. nieuwe zeesluis gereed is, "lea invasie van Vlaamse on- ietnemingen te verwachten. Dat voorspelde M. Holtzer, ho norair consul van Nederland in Gent gisteren tijdens een lunch- bijeenkomst van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in Middelburg. Om die toevloed van bedrijven in goede banen te leiden, is een stevige samenwerkingsstruc tuur in de hele Kanaalzone on ontbeerlijk. „De havens zijn op de goede weg." Het blijft vol gens de consul overigens niet bij de belangstelling van Vlaamse bedrijven voor vestiging net over de grens; hij wees ook op de pogingen tot samenwerking met Zeeuwse bedrijven. „Wat dat betreft signaleer ik ook bij de Zeeuwse ondernemers een groeiende belangstelling voor Vlaamse partners." Volgens Holtzer zijn de Euregio Scheldemond, het Rijn-Schel- de-Delta-overleg en de Kamers van Koophandel dé aangewezen instituten om voor die grensover schrijdende bedrijfssamen wer king het pad te effenen. De con sul verwees naar een recente uit spraak van burgemeester J. As- selbergs van Schouwen-Duive- land dat door schaalvergroting het besef groeit dat de proble men niet bij de grens ophouden. In dat kader pleitte Holtzer voor een gezamenlijke strijd te gen de gigantische papierberg, die grensoverschrijdende be drijfssamen werking in de weg staat. De wet- en regelgeving moet snel worden versimpeld. „Als ambtenaren en bestuur ders dat beseffen, vallen de drempels weg", meende de con sul. Hij noemde de Westerschel- detunnel een 'zegen' voor verde re samenwerking tussen Zee land en Vlaanderen. „Al is het met die toeleidende wegen - een ramp - nog te veel een mooie sa lontafel, waarvan de stoelen ont breken." GOES - Aanstaande zaterdag rijden alle buslijnen van Connexxion van en naar Goes gratis in het kader van de openbaar vervoer promotiedag. Dat is de aftrap van de week van de vooruitgang, die in heel Europa wordt gehou den. De week moet mensen bewust maken van de voorde len van fietsen en reizen met het openbaar vervoer. Met de buslijnen 20, 23, 24, 25, 27, 28, 31, 50 en 132 kan zater dag gratis gereisd worden. Op de Grote Markt staan stands van onder meer reizigersorganisatie Rover, de Fiet sersbond en de BBA. Die geeft gratis overtochten met de fietsvoetveer weg. MIDDELBURG - Bij onderzoek van de Landelijke Vereni ging van Thuiszorg naar de kwaliteit van de zorg behaal^ de Zorgstroom in Middelburg een hoge score. Van de klan ten krijgt de organisatie een tevredenheidscijfer van 8,4 Voor deskundigheid, omgaan met klanten en betrouw-' baarheid liggen de cijfers boven de 9. Voor het 'welbevin den van klanten' is de waardering de hoogste van Neder land. Van alle thuiszorginstellingen wordt Zorgstroom fi nancieel het gezondst genoemd, terwijl het meeste geld in de directe zorg wordt gestoken. De landelijke thuiszorgvereniging houdt om de twee jaar een onderzoek onder de aangesloten instellingen. Ook vo rige keer kreeg Zorgstroom al goede beoordelingen. DEN HAAG - Het kan nog wel een jaar duren voor het Rijk een besluit neemt over de uitkoopsom voor de kokkel sector. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gaat wel proberen het geld voor een so ciaal plan voor de bij de bedrijven ontslagen werknemers eerder op tafel te leggen. Hij hoopt dat dit voor het eind van het jaar gebeurt. Dat zei Veerman gisteren in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van de Kamerleden Snijder-Hazelhoff (WD) en Buijs (CDA). Onderzocht moet worden wat de rechtsgrond en de omvang is van de geclaimde schade na dat begin dit jaar de mechanische kokkelvisserij werd ver boden. Ook wil Veerman weten of de uitkoopsom door de Europese Commissie als ongeoorloofde staatssteun kan worden aangemerkt. In juli adviseerde de commissie Maljers dat de kokkelsec tor recht heeft op een uitkoopsom van bijna 100 miljoen euro. Daarvan is 7,5 miljoen bestemd voor een sociaal plan. Veerman wil voorkomen dat de ontvangers van het kleinste deel het langste moeten wachten. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder helpt een handje bij de oprichting van een nationa le vereniging van gemeenten in Azerbeidzjan. Doel ervan is vooral dat plaatselijke overheden beter kennis en erva-, ring kunnen uitwisselen. Vandaag spreekt Van Gelder hierover op een congres in Bakoe. De commissaris is uitgenodigd naar aanleiding van het rapport dat hij schreef over de raadsverkiezingen die eind vorig jaar in Azerbeidzjan werden gehouden. Van Gelder was één van de internationale waarnemers. In zijn rapport beval hij de oprichting van een vereniging van gemeenten aan. fonrEmile Calon UgTWGE - Emergis wil de yjjiiek en dagbehandeling van Muka. kinder- en jeugdpsychia trie overdragen aan De Grote Ri- „eren, de zusterorganisatie „or geestelijke gezondheids- jorg in de regio Zuid-Holland piidoost. Op die manier willen je beide organisaties jeugdige Zeeuwse patiënten meer zeker heid geven op een kans >p be handeling in de eigen omgeving. !De raden van bestuur hebben en intentieverklaring getekend tl als doel de kliniek en de ^behandeling van de kinder- je jeugdpsychiatrie voor Zeeuw- cliënten op de huidige locatie ja Emergis in Goes te behou- [Gedeputeerde G. van Heukelom echt het plan toe. Het is vol lens hem de manier om de kin- [fer- en jeugdpsychiatrie voor jfeland te behouden. Emergis jflaagde er toe nu toe niet in vol- Lende specialisten op dat ter- E1 aan zich te binden waar- 'bedden' onbenut bleven. .Terwijl er wel vraag is", aldus ^gedeputeerde. De Grote Rivieren slaagt er wel a zulke specialisten in huis te [louden. Vooral omdat deze orga nisatie, als een van de weinige, zelf kinder- en jeugdpsychiaters opleidt. Deze en andere facilitei ten van de Zuid-Hollandse orga nisatie komen straks ook ter be schikking van de Zeeuwse cliën ten. De totale capaciteit bestaat na de overdracht uit 80 bedden en 13 dagbehandelingsplaatsen. It haka telt nu 28 bedden en acht dagbehandelingsplaatsen. De ambulante hulpverlening blijft organisatorisch aan Emer gis verbonden. De overdracht heeft geen consequenties voor de kliniekschool bij Ithaka. Er vallen geen gedwongen ontsla gen. De medewerkers van de kli niek gaan over naar De Grote Ri vieren. De ondernemingsraad van Emergis moet volgens voor zitter P. Post nog een officieel besluit over de geplande over dracht nemen. „Maar in begin sel staan we er positief tegen over." Voorzitter L. van Leer- sum van de raad van bestuur van Emergis verwacht dat eind januari duidelijk is of de over dacht doorgaat. Hij verzekert dat er geen verde re plannen bestaan voor inten sievere samenwerking tussen zijn organisatie en De Grote Ri vieren. Ook van de kant van de Zuid-Hollandse instelling wordt gesteld dat daar geen plannen of ideeën voor circule ren. Er is volgens Van Leersum voor De Grote Rivieren gekozen om dat die organisatie de beste ga ranties geeft voor het behoud van Ithaka als behandelplaats voor Zeeuwse jongeren. In een eerder stadium is ook gesproken met de West-Brabantse organi satie voor geestelijke gezond heidszorg. Uitleg nieuwe zorgverzekering GOES - De nieuwe basis- zorgverzekering is onder werp van de bijeenkomst Van Zorg(en) verzekerd, die Het Klaverblad op don derdag 22 september houdt in Kapelle. Hoe de nieuwe verzekering werkt en wat mensen moe ten doen wordt uitgelegd. Ook wordt gesproken over marktwerking in de zorg en hoe de nieuwe rekenin gen met Diagnose Behan del Combinaties (DBC's) uitpakken. De bijeenkomst is in De Vroone in Kapelle, van 13.00m tot 17.00 uu. Opga ve bij het Zeeuws platform voor patiënten en consu menten Het Klaverblad in Goes, 0113-249325. Debat PvdA over nieuwe zorgwet - De Wet Maatschappelij- hOndersteuning (WMO) die de jftgdichtbij huis moet gaan re iden, is maandag 24 oktober ift thema van een debatavond na de PvdA in theater De My- thein Goes. de WMO schuift de rijks- «ffheid veel zorgtaken, waar- ~&r huishoudelijke thuiszoi'g, Ernaar de gemeenten. De wet nog in de Tweede Kamer vt-'den behandeld. Gemeenten fiMch al volop aan het voorbe dden. Een belangrijk doel van 'et 's de kosten van de zorg -dehand te houden, terwijl de toagnaar zorg door de vergrij- ®g groeit. Ophet PvdA-debat in De Mythe f*m onder anderen Tweede «fflerlid Gerdi Verbeet (over £stand van zaken met betrek- "g tot de WMO), de Thoolse wnouder Marianne Velthuis «tevens voorzitter is van het ^werkingsverband Wel- -.nszorg Oosterschelderegio en »JStalen, voormalig "dA-fractievoorzitter in Pro- ^Cla'e Staten en bestuurslid een landelijke belangenver- Sjng voor verstandelijk ge- Judicapten WKn Staan vraSen wat de 0 voor mensen in het alge- ^tekent, welke valkuilen Wet zitten en hoe politieke 'Jen ermee moeten omgaan, ^bijeenkomst begint om half acllt s avonds. De aardappeloogst is in volle gang. foto Mechteld Jansen door Ben Jansen GOES - Voor enkele tientallen boeren in Zeeland dreigt een faillissement. Oorzaak: een op eenstapeling van tegenvallers de afgelopen jaren. Voor sommi ge akkerbouwers is de hevige neerslag van bijna vier weken geleden de doodsteek. Na de slechte aardappel- en uienprij- zen vorig jaar, zagen zij als ge volg van die zware bui een aan zienlijk deel van hun aardap pel- en uienoogst verloren gaan. Volgens akkerbouwvoorman W. van der Zee en sectorspecialist G. van der Schelde van de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie (ZLTO) in Zeeland is het jaren geleden dat zoveel boeren bedrijven zich in de gevarenzo ne bevonden. Van der Zee: „Het gaat om on dernemers die naast de traditio nele akkerbouwgewassen enke le jaren geleden nieuwe teelten zijn begonnen, bijvoorbeeld in de bloembollen, en die nu moe ten constateren dat het niet is ge worden wat ze ervan verwacht ten. Vaak hebben ze veel geld ge stoken in de aanschaf van ma chines en die staan nu onbenut in de schuur. Na het verliesge vende vorige seizoen was de rek er helemaal uit. En dan komt tot overmaat van ramp, net nu het een beter aardappel- en uien- jaar lijkt te worden, je land blank te staan, waardoor je machteloos moet toezien hoe al les verrot." Hoeveel schade de extreme neer slag begin juli en op zaterdag 20 augustus heeft veroorzaakt in de Zeeuwse akkerbouw, staat nog steeds niet helemaal vast. Van der Schelde houdt het erop dat een oppervlakte van onge veer 200 hectare aardappelen als verloren moet worden be schouwd. Dat wil zeggen: 1 pro cent van het aardappelareaal in Zeeland. Van der Schelde: „Je kunt zeggen: ach, dat valt wel mee. Maar het zal je maar gebeu ren dat je na de slechte prijzen van vorig jaar nu je aardappe len verspeelt." Op financiële hulp hoeft niet te worden gerekend. Na de water overlast van 1998 is met bijdra gen van het Rijk een regenverze kering ingevoerd. Die biedt maar in beperkte mate soelaas, omdat de premie en het eigen ri sico hoog zijn. Daarom maken slechts weinig boeren er gebruik van. Ideaal In 2004 waren de groei- en oogst- omstandigheden welhaast ide aal. De opbrengsten per hectare waren formidabel, de kwaliteit uitstekend. Datzelfde gold evenwel ook voor de omringende landen, waardoor de prijzen volkomen onderuit gingen. Uien waren niets waard; aardappelen een paar cent. Die dramatisch slechte prijzen waren er de oorzaak van dat het aardappel- en uienareaal in Eu ropa kleiner is geworden. In Ne derland liep de oppervlakte uien terug van 20.000 naar 17.500 hectare. Een hectare le vert dit jaar naar het zich laat aanzien ook 15 tot 20 procent minder op dan in 2004. Beide ontwikkelingen resulteren in aardappel- en uienprijzen die in elk geval de kosten van de telers goed maken. Van der Zee: „Vorig jaar was de hoogste prijs die voor een kilo uien werd betaald drie cent. En lange tijd was er zelfs niemand te vinden die ze voor niets wilde komen ophalen. Nu zitten we op zo'n zes cent per kilo. En je merkt ook aan de telefoontjes van de uienhandelaren dat we in een gezondere situatie zitten. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat mi nister Veerman (CDA, Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) de kottervissers compen seert voor gestegen brandstof prijzen. Volgens de minister is dat een zaak van Europa. Hij pikte het niet dat Kamerlid Buijs (CDA) hem een passieve opstelling verweet. Deze week maakte Veerman be kend dat hij 38 miljoen euro be schikbaar stelt voor de sanering van de kottervisserij. CDA, WD, ChristenUnie. SGP en LPF zijn bang dat de sanering wel eens te laat zou kunnen ko men, omdat het door de hoge brandstofprijzen nu al nauwe lijks rendabel is om uit te varen. Met een verwijzing naar Frank rijk, België en Spanje, waar maatregelen in de maak lijken om de gestegen brandstofprij zen te compenseren, pleitten de vijf fracties voor een overbrug- gingsregeling. Heleboel geld Veerman wees erop dat een be drag van 38 miljoen euro voor de sanering al een 'heleboel geld' is. „Waar vindt u dat in de ze moeilijke tijd?" Tot dusver zijn 34 aanvragen voor de sane ringsregeling binnengekomen, waarmee de limiet nog niet is be reikt. Hij wil de sector hiermee op de lange termijn duurzaam maken. De korte termijn noem de hij 'een kwestie van overle ven' voor de vissers. Morgen praat Veerman met eu rocommissaris Borg. Dan wil hij duidelijkheid over de geruchten van steunmaatregelen door Frankrijk, België en Spanje. „Wat ik wil weten is of dit vol- Vissersschepen uit Zierikzee op de Oosterschelde. gens de regels kan. En ten twee de welke ruimte er dan is om al le landen financieel tegemoet te komen." Zelf heeft Veerman hiervoor geen budget op zijn be groting. Volgens Buijs pakt de minister het verkeerd aan. „U moet zeg gen: wij hebben een goed plan voor de visserij, maar we heb ben een overbrugging nodig. U moet actief wijzen op de Neder landse situatie." Dat schoot Veerman in het ver keerde keelgat. „Kennelijk vindt de heer Buijs dat ik het te slapjes aanpak", reageerde hij bits. Hij herhaalde dat compen satie alleen mogelijk is als het een Europese regeling is. De foto Marijke Folkertsma kans schat hij niet zo hoog in. „Om welke redenen zou alleen de visserij worden gecompen seerd en niet het vrachtvervoer of de bejaarden die de gestegen energieprijzen niet meer kun nen betalen?" Maar hij besloot dat als er geld zou zijn hij het naar Nederland zou proberen te halen. Er wordt veel gebeld. Vorig jaar hoorde niemand." Volgens Van der Schelde zijn dit jaar 10 tot 15 procent min der aardappels gepoot dan in 2004. De opbrengst per hectare is 20 procent lager met een rede lijke kwaliteit. „We hopen dat de prijzen een piekje zullen ver tonen." Ruim de helft van de aardappelen is al verkocht voor er nog maar een pootaardappel de grond in is gegaan. De rest wordt via de termijnmarkt afge zet. Die geeft prijzen te zien die 10 cent per kilo boven die van vorig jaar liggen." De suikerbietencampagne is vo rige week begonnen. Voor dit ge was zijn de groeiomstandighe- den in de tweede helft van de zo mer prima geweest: hoge tempe- ratueren en voldoende vocht in de grond. Het suikergehalte is hoog: bijna 11 procent in Zeeuws-Vlaanderen en 10,5 pro cent in de rest van Zeeland. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De suikerindus trie en de boeren gaan naar de knoppen. Het voortbestaan van de sector wordt op het spel ge zet. De gevolgen zijn desastreus. Minister Veerman (CDA. Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) kreeg gisteren een karren vracht aan kritiek over zich heen, vanwege de suikerbrief die hij deze week naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. De Europese Commissie wil de suikermarkt hervormen. De sec tor moet op eigen benen staan, overschotten mogen niet langer met Europese subsidie op de we reldmarkt worden gedumpt en ontwikkelingslanden moeten toegang krijgen tot de Europese markt. In juni maakte de Europese Commissie daarom bekend dat de beschermde prijs voor suiker binnen twee jaar verlaagd wordt met 39 procent en die van suikerbieten met ruim 42 pro cent. Dat kan rampzalig uitpak ken voor de sector. Voor de meeste akkerbouwers, zeker in Zeeland, is de op brengst van suikerbieten een sta biel en wezenlijk onderdeel van hun inkomen. In juni heeft de Kamer in een unanieme motie minister Veer man gevraagd zich in te zetten voor een minder drastische her vorming van de suikermarkt. Daarmee zou hij niet alleen de boeren en suikerindustrie in Ne derland helpen, maar ook de te lers in de minst ontwikkelde lan- MIDDELBURG - Joris De Brant spreekt zondag voor de Spirituele Sociëteit Zeeland over De zin van het leven vol gens de kabbala. De lezing wordt gehouden in de Stadsschouwburg in Middel burg en begint om 10.30 uur. On derwerpen die aan bod komen zijn: de relatie tussen de mens en God, de situatie van de mens in het heelal en het doel van zijn verblijf op aarde. den die liever tegen een vastge stelde prijs hun suiker aan Euro pa leveren. Omdat Veerman in zijn recente brief de prijsverlaging met 39 en 42 procent steunt, vielen ver schillende Kamerfracties giste ren over hem heen. CDA-Kamer- lid Atsma betoogde dat de minis ter de motie van de Kamer naast zich neerlegt. Snijder-Hazelhoff (WD) zei teleurgesteld te zijn. Volgens LPF-Kamerlid Van den Brink zouden de suikerboeren en -industrie naar de knoppen gaan, zonder dat de ontwikke lingslanden worden geholpen. Volgens Veerman hadden de Ka merleden zijn suikerbrief niet goed gelezen. Weliswaar steunt hij de prijsverlaging, maar als compensatie pleit hij voor een forsere inkomenssteun voor de boeren. Verder wil hij een langere loop tijd voor de sanering van de sui kersector. Hij vroeg de Kamer ruimte om in Europa te onder handelen. „Mijn twee oren staan open, uw signaal is duidelijk. Ik vraag al leen een beetje ruimte om de par tijen in Europa bij elkaar te brengen. Natuurlijk is het niet mijn bedoeling de suikerindus trie in Nederland over de kop te trekken." MIDDELBURG - Muzieklief hebbers kunnen zaterdag hun kennis testen op de Markt in Middelburg. Daar is van 13.00 tot 17.00 uur een popmuziek quiz in de open lucht. Zowel muziek van vroeger als van nu komt aan bod. Tussen de spelrondes door treden artiesten op. Hun acts zijn afgestemd op de vraagstukken. Er zijn vier rondes met vijftien open vragen. Uit elke ronde komt een win naar. Ook is er een topdrie van winnaars met de hoogste score. Iedere winnaar krijgt een geld prijs. Voor degene, die op alle fronten de meeste punten bin nensleept, is er een wisselbo kaal. Iedereen mag meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15