College gaat rollend over straat Eindelijk drama in het vmbo eccö Geld voor renovatie dorpsschuren blijft liggen Vlissingen wil nieuwe stijl van vergaderen tAZET^ Boogaard Minitheater als leervloer Politie waarschuwt voor oplichters Doorrijden na aanrijding Borsele wil helderheid verdieping Oud-verzetsman Scheele overleden Sportief rondje in Vrijburgbad Arabisch dansen Chaos compleet op Middelburgs stadhuis Win een weekendtrip Kopenhagen toen C imum OOST-S STREEKACTIVITEITEN fflUPSKERKE - Vereniginsgebouw de Kerknng, 15.30 - 16.30 uur: Be- jen voor 55+: MIDDELBURG - Wandelkerk, 13.30 Middelburgs kerkenpad, wande- frgolv een gids langs diverse kerken; Wen onder de Lange Jan, 15.00 - I530uur.miniconcert; De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gra- jeklessen voor kinderen; -SOUBURG Palazzolihuis Oran 41,10.00 - 12.00 uur: Creatieve liten; VUSSINGEN Petruskerk, 9.30 uur: ■yoga; van Doesburgcentrum, 20.00 uur: ikomst Vlissingse filatelistenvere- j, met dialezing over Post op Wal len tijdens de Tweede Wereldoor- (Advertentie) (^KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.NL-' Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering tURG Korendijk 34. tel. 0118-650024 INGEN. Gildeweg 25, tel. 0118-431304 v,- verfmarktboogaard.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330EB MIDDELBURG Tel-0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maunts Sep (chef) I "adia Berketder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk ^n de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 AA goes Tel; (0113)315500 fa* 10113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Leerlingen van de theaterschool in Goes door Frank Balkenende GOES - 'Slopen die oude metselloods', zei iemand, toen Leo de Kraker drieën half jaar geleden aantrad als directeur van het Goese Lyceum voor beroepson derwijs. De Kraker schudde het hoofd. „Moet je niet doen, man, je kunt er een theater van maken." De loods is inderdaad omgetoverd tot een minitheater, dat nu het kloppend hart vormt van de vmbo-theaterschool, de enige in Nederland. Het wordt don derdag 22 september feestelijk ge opend. Het was een wild plan. Geen enkele vmbo-school (voorbereidend middel baar beroepsonderwijs) had drie jaar te rug een theaterschool. Die opleiding was alleen te vinden op hoger niveau en ver weg: mbo's in grote steden. De Pon- tes-groep, waartoe het Goese Lyceum behoort, besloot toch de gok te wagen. „In het havo en vwo werd veel aan dacht besteed aan dans en drama, in het vmbo zeer beperkt. Het was tijd om dat eens te veranderen. We kregen van het ministerie toestemming, en ook een ton subsidie, voor een proef met een theaterschool. De eerste in Nederland, gewoonweg revolutionair." De theaterschool is een oriënterende op leiding. Het is snuffelen aan dans, dra drama in het minitheater. ma of geluids- en lichttechniek. Doel is leerlingen te laten doorstromen naar een mbo-theaterschool, waar ze het vak onder de knie moeten krijgen. De Kra ker: „Het blijft mogelijk om over te stap pen naar een totaal andere opleiding. Je kunt nog alle kanten op. Wil je verder in de theaterwereld, dan moet je naar Rotterdam of Tilburg. We zijn in ge sprek met het ROC Zeeland om hier een theateropleiding op mbo-niveau op te richten, zodat leerlingen binnen de pro vincie kunnen doorstromen." De theaterschool zit in haar tweede jaar en trekt leerlingen van Axel tot Zierik- zee en van Gapinge tot Breda. De vierja rige opleiding is een schot in de roos, on danks aanloopproblemen als het ont wikkelen van nieuwe leerstof, het ge brek aan een geluidsstudio en een onaf theater. Er waren meer aanmeldingen dan plaatsen. De theaterschool telt nu negentig leerlingen. Het programma vraagt van leerlingen, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, initiatief en doorzettingsvermogen. Er staat in het Goese Lyceum geen docent meer voor de klas die alles voorkauwt. Leerlingen moeten bijvoorbeeld zelf standig een videoclip maken, als regis seur optreden of een evenement organi seren. „Voor sommigen is het best zwaar, want je moet als leerling bijna alles zelf regelen", zegt De Kraker. Dat die methode vruchten afwerpt, blijkt uit een onder ouders gehouden en quête. „Ze zien het gedrag van hun kin deren veranderen. Ze krijgen meer zelf- vertrouwen en eigenwaarde. Ze gaan met plezier naar school. Trouwens, sinds we zo werken, is de sfeer in de school ook anders. Er is minder rottig heid." Met de 16-jarige Kerwin Bruggeman uit Axel gaat het weer fortissimo sinds hij zich in Goes bekwaamt in theater techniek. „Op het Reynaertcollege in Hulst liep het niet zo. Ik deed niks, ge droeg me niet en maakte ruzie met do centen. Ik ging het niet redden. Mijn moeder maakte me attent op deze oplei ding en aangezien ik soms meehelp bij drive-in-shows, leek me dat wel wat." De 15-jarige Anna Houtman uit Vlissin- gen vond theater leuker dan verzorging en stapte over van Scheldemond naar het Goese Lyceum. „Ik wil verder in drama. Ze zeggen dat ik veel expressie foto Mechteld Jansen heb." Zo hoopt Marisha Telusa (16) uit Middelburg ooit te schitteren in musi cals als The Lion King of Mama Mia. Ze heeft al eens in musical van Stichting Hei Ei meegespeeld. „Ik wil hierna naar het mbo in Rotterdam. Musical is het he lemaal." Kerwin, Anna, Marisha en Marijke de Lange uit Middelburg en Avner van der Westen uit 's-Heer Arendskerke organi seren de opening van het honderd stoe len tellende minitheater, het pronkstuk van de opleiding. Twee andere juwelen zijn de huisbioscoop met vijftig stoelen en een complete geluidsstudio. In die lif- lafjes heeft de vmbo-school zo'n vier ton geïnvesteerd. De genodigden, van bouwlieden tot bobo's, krijgen 22 sep tember te zien waarvoor dat geld goed is geweest. Dans, soap, zang, ja zelfs de balkonscene uit Romeo Julia passeert de revue. Het minitheater is inmiddels ook door anderen ontdekt. Vara's Kinderen voor Kinderen hield er in juni een Zeeuwse auditiedag. De Kraker: „Dat is goed be vallen, dus komen ze terug." Verder heeft de Goese Operette Vereniging heeft er haar vaste repetitiezaal gevon den. Af en toe kan er een basisschool te recht voor een voorstelling. „Maar we verhuren het theater in beperkte mate. We willen geen concurrent worden van podium 't Beest." donderdag 15 september 2005 GOES - De politie waarschuwt voor oplichtingspraktij ken. In regionale bladen zijn advertenties geplaatst waar in personen worden opgeroepen te gaan werken voor een nog op te richten thuiswerkcentrale. Mensen wordt ge vraagd een telefoonnummer te bellen dat tachtig euro cent per minuut kost. Personen die bellen krijgen een bandje en moeten vervolgens wachten. Geen van de perso nen die gebeld hebben kregen, na het wachten, iemand aan de telefoon. De politie adviseert mensen niet te reage ren op dergelijke advertenties. IJZENDIJKE - Een vrachtwagen is gistermiddag op de N61 bij IJzendijke doorgereden na een aanrijding met een personenauto. De 30-jarige bestuurster van de personen auto uit de gemeente Sluis reed over de N61 uit de rich ting van IJzendijke in de richting van Biervliet. Voor de vrouw reed een tractor en achter haar reed een vrachtau to. De bestuurder van de vrachtauto wilde de 30-jarige vrouw, en de voor haar rijdende tractor, inhalen. Doordat de bestuurder van de vrachtauto vermoedelijk te dicht achter de vrouw reed raakte deze hierbij de achterkant van haar personenauto. De vrouw zette haar auto meteen aan de kant en toeterde, maar de vrachtauto reed door. De personenauto raakte aan de linker achterzijde bescha digd. Het totale schadebedrag is nog onbekend. HEINKENSZAND - Over natuurherstel in verband met een nieuwe verdieping van de Westerschelde moet snel duidelijkheid komen. De Borselse wethouder M. Vermue- Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) zei dit gisteren na overleg met provinciaal bestuurder M. Kramer (PvdA). Kramer maakt een rondje langs Westerschelde-gemeen- ten die te maken (kunnen) krijgen met natuurherstel. Dat zijn Borsele, Terneuzen, Hulst en Sluis. In Hulst is voor natuurherstel het oog gevallen op de Hertogin Hedwiger polder en in Sluis op grond aansluitend aan 't Zwin. Zul ke concrete ideeën bestaan er voor Borsele nog niet. Na-: tuurorganisaties hebben er al wel op aangedrongen eens goed te kijken naar het zo mogelijk teruggeven aan de Westerschelde van enkele polders ten oosten van Elle- woutsdijk, waaronder de Everingepolder. TERNEUZEN - Vandaag wordt de Terneuzenaar Govert Scheele begraven. Hij overleed zaterdag op 84-jarige leef tijd. Scheele maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog deel uit van het verzet en was onder meer lid van het befaam de 'circus Caspari', een groep oorlogsvrijwilligers. In het verzet was Scheele onder meer verantwoordelijk voor de uitgave van het illegale krantje Het Laatste Nieuws, dat vanaf 1943 regelmatig verscheen. In '82 speldde toenma lig burgemeester C. Ockeloen hem het verzetskruis óp. Scheele was toen al drager van de eremedaille met de Zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, de oorlogsherinnering met de gesp Krijg te Land en de vrijwilligersmedaille voor 25 jaar trouwe dienst bij de Na tionale Reserve. Hij was ook erevrijwilliger van het 436e Peloton Nationale Reserve en voorzitter van het Vetera nen Legioen Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen. De rouwdienst in de Opstandingskerk is om twee uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad wil door een ande re vergaderwijze belanghebben den nauwer betrekken bij de po litieke besluitvorming. Daar voor wordt van elk onderwerp alle noodzakelijke informatie verzameld, die in een keer be sproken wordt. De maandelijk se raadsvergadering blijft ge handhaafd. Op de laatste donderdag van de ze maand wordt in de raadsver gadering besloten of Vlissingen nog dit jaar aan de nieuwe ma nier van vergaderen begint. Op dit moment worden in een week drie commissievergaderingen ge houden: samenleving, grondge bied en openbaar bestuur. In de nieuwe opzet verdwijnt deze ver deling en wordt het onderwerp als centraal uitgangspunt geno men. Wekelijks zal er op een vas te dag een commissievergade ring zijn. „Daardoor ontstaat een efficiëntere manier van ver gaderen", verwacht de raadsgrif- fier I. Sturm. Een afvaardiging van de raad heeft ook nog overwogen om in elke commissievergadering be sluiten te nemen. Dat gebeurt onder andere in de gemeente Al- mere. „Daardoor kunnen er snel ler spijkers met koppen worden geslagen. Maar dat vonden we nog een stap te ver. We stellen voor om voorlopig nog een keer per maand in de raadsvergade ring de beslissingen te blijven nemen." Bezoekers van een commissie vergadering kunnen van te vo ren precies zien hoe laat hun on derwerp aan bod komt. Momen teel moeten belanghebbenden soms een groot deel van de tfer^ gadering bijwonen, voordat het onderwerp waarvoor zij geko men zijn wordt behandeld. Sturm hoopt dat de bijeenkom sten daardoor laagdrempeliger worden. In verschillende zalen zullen politici, deskundigen en belanghebbenden ongedwonge- ner met elkaar van gedachten kunnen wisselen. „Daardoor zal er levendiger gediscussieerd worden en dat is weer goed vQOt de meningsvorming." VLISSINGEN - Het Vrijburg- bad houdt zondag een bewe gingsdag. Van 8.30 tot 15.00 uur zijn er demonstraties en work shops over gezond bewegen. De dag begint met gymnastiek, gevolgd door een wandeling van vier kilometer door de polder. Dan is er een ontbijtbuffet en na 10.00 uur kunnen deelnemers meedoen aan fitness, aqua-sport, spinning en zwem men. Iedereen mag meedoen, al les is gratis. Ook het ontbijt. VLISSINGEN - In jongerencen trum De Paraplu aan de Alexan der Gogelweg in Vlissingen, wordt donderdag 22 september een begin gemaakt met een cur sus Arabisch dansen. De begeleidster is Safia AliBen- Hassan. Er wordt gedanst van 19.15 uur tot 20.15 uur. Deze ac tiviteit is bedoeld voor meiden tussen de 13 en 23 jaar. Deelna me is gratis. (Advertentie) Voel je goed in deze elegante en modieuze laars Oriëntatieprijs: 72995 door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Het blijft een opvallend gezicht. Rij in de oude kern van Colijnsplaat een willekeurige straat in, zoals de Oost-Havenstraat, en ze vallen direct op, de zwartgeteerde schu ren. In weinig Zeeuwse dorpen zie je dat. Wat ook onmiddellijk opvalt, is hoe slecht veel van die schuren erbij staan. Is het dak niet aan het verzakken, dan hangt de houten voorgevel er wel opmer kelijk losjes bij. „Haal je er één tussenuit", wijst O. de Jong op enkele schuren in de Oost-Ha venstraat tegenover de brand weerkazerne, „dan stort de rest in elkaar." Te duur De Jong, die in kunststof kozij nen doet, staat met zijn vracht wagen bij de voormalige kerk van de gereformeerde gemeente. Zijn vader heeft er een timmer manswerkplaats in. Tegenover de kerk is een wo ning gemaakt op de plek waar ooit ook zo'n voor Colijnsplaat Veel schuren in Colijnsplaat verk karakteristieke zwartgeteerde schuur heeft gestaan. De wo ning is opgetrokken in dezelfde -en in slechte staat. stijl en ziet er goed uit. De schuur ernaast is minder. „Wij hebben wel eens een offerte ge- foto Mechteld Jansen maakt om de gevel van die schuur te vernieuwen", vertelt De Jong, „maar de eigenaar vond het allemaal te duur wor den." De gemeente Noord-Beveland had dit ook door, dat eigenaren van schuren in het oude Colijns plaat tegen de hoge onderhouds kosten aanhikken. Een speciale subsidieregeling is dit jaar in het leven geroepen. „Dat is niet voor z'n tijd", vindt De Jong. Of het gebaar van de gemeente veel zal helpen, is de vraag. Tot nu toe heeft niemand aanspraak gemaakt op het geldpotje dat jaarlijks met tienduizend euro wordt gevuld. Zachte lening Wie dat wil, kan ook via het cul tuurfonds voor monumenten Zeeland een zachte lening krij gen. Het helemaal symmetrisch opgebouwde, in 1598 op de te kentafel ontworpen Colijns plaat is sinds 1996 officieel be schermd dorpsgezicht, vandaar. De Jong vindt het een goed idee, de gemeentelijke subsidierege ling. „Maar", verwoordt hij de mening van waarschijnlijk meer dere inwoners van Colijnsplaat, „het zal mij voor de rest een zorg zijn." jgorj^dja Berkelder MIDDELBURG - De chaos is compleet op het Middelburgse badhuis- Terwijl de één nog ynt op een verzoening, praat je ander voorzichtig met moge- te nieuwe politieke partners. Iedereen vraag zich af: Wat nu? jfc ua ervan uit dat de voorzit- a van de raad, de burgemees- een extra raadsvergadering iischrijft". zegt Hayati Akdag un de Politieke Partij Middel ing „De wethouder kan wel jJen dat hij geen vertrouwen heeft in zijn collega, maar is aan de raad. Het college Lit rollend over straat, zo kan jEStad niet worden bestuurd. de juiste procedures verge- Eze Dat verwijt ik ook de bur gmeester. Hij had moeten bij- eren tijdens het debat." gaigemeester Koos Schouwe- ^ar zegt nu niet van plan te Bjoin te grijpen. „Het 's pri- yiraan de politiek om en op- jgang te bedenken. En als de tótiek aan zet is, moet de bur ster terughoudend zijn. Ik Lr, hoogstens een helpende tand bieden en dat doe ik ook, aar met in het openbaar. Ik juop alleen dat er snel een goe- fcoplossing komt. zowel wat be reft de politieke situatie als Kor het theater." D66-fractievoorzitter Rob van Eijkelenburg vindt dat de Chris tenunie gewoon door moet gaan. „En als hun wethouder Luitwieler dat niet kan, dan moet die maar met wachtgeld, maar niet op kosten van de ge meente. Ik hoop niet dat het in Middelburg zo is dat als iemand zijn hoofd boven het maaiveld uitsteekt, dat die er meteen wordt afgehakt. Wethouder De Vries presteert maximaal." De gemeenteraad moet snel or de op zaken stellen, zegt Chris Dekker, fractievoorzitter van het SGP. Dat is nodig omdat voor de verkiezingen in maart nog een aantal belangrijke be sluiten genomen moet worden. „Over de financiële consequen ties van het raadsbesluit, over wat we met de bouwput willen en wat er met de huidige schouwburg moet gebeuren. We moeten ook de kwaliteitsatlas van Riek Bakker herijken. Die is nu vijf jaar oud. We zullen on ze ambities naar beneden moe ten bijstellen." „Alles hebben we al meege maakt", verzucht WD-er Joan van Dijk-Sturm. „Maar dit nog nooit. Het allerbelangrijkste is dat we uit deze impasse moeten komen. We moeten aan de slag met de begroting. Het besluit over de Zuidsingel is een erfenis voor de volgende fracties. Als de belastingtarieven voor de Mid delburgers omhoog gaan, zal de WD graag uitleggen aan wie ze dat te danken hebben." Ad Damman, de oud-WD-er die een eigen lijst is begonnen, denkt nu een beperkt collegepro gramma moet worden afgespro ken. Hij vindt, net als Van Dijk-Sturm, dat De Vries moet opstappen. „Met twee mutaties binnen het college is de grens be reikt voor de continuïteit van het bestuur. Je zult er iemand bij moeten hebben die bereid is de handen uit de mouwen te ste ken." „Het is jammer dat de discussie niet gaat over de bouwput of over het theater", vindt Saskia Szarafinski (PvdA). „Ik denk dat de kloof tussen burger en po litiek op deze manier alleen maar groter wordt, omdat het al leen maar over de politiek zelf gaat. Dat vind ik heel treurig." Ga voor de actievoorwaarden en deelnemende verkooppunten naar www.ecco.com/nl of bel 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13