PZC CDA polst nieuwe coalitiepartners P&P Middelburgs theater past mooi in Vlissingse Spuikom SieMatic Individueel Design Festivalgezicht vecht voor vergunning BSBBZEZSZI Buurman Vlissings warmtekrachtstation eist geld van gemeente NATUURLIJK GÜED' gezamenlijke toekomst met PvdA lijkt in Middelburg uitgesloten Rijverbod voor dronken rijden bulthaup Kraut Rijverbod Beleef het in Onder de Toren ssrsan91 n Brug Vrijburg mogelijk overbodig Schietincident in Terneuzen Fietsers botsen in Grijpskerke Rijbewijs kwijt zeeuwse almanak Shirtje delen 0113-315649 £^ai l^ed actl e pzcn ;;„S31,4460 AA Goes L*tentie-expl°>tatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; SSBSaanderen10114-372770; S»l:020-45625OO. donderdag 15 september 2005 De R is weer in de maand, dus c/s f ps/f/s///' is weer open Specialist in British/Irish Quality Clothing de Egelantier Herenstraat 5 Middelburg tel. 0118-650665 editie Walcheren ^Nariia Berkelder ©DELBIRC' - Het CDA in gdelhurg heelt gisteravond jjmogelijkheid voor een meu rt coalitie afgetast. De Chris- alnie SGP. VVD en Lijst fanman hehben een oriënte- «d gesprek gehad met de chris- B-democraten. ftpartijen hebben samen vijf- Bi zetels in de raad, een krap- m meerderheid. CDA-fractie- ^itter J. Kodde zei r.a af kook met andere part jen te den spreken. De fractie van ietCDA heeft aangegeven grote jKite te hebben met een toe- feasi samen met de PvdA. Eer- jjteren zegde de ChristenUnie i hef vertrouwen op in Pv- ••-wethouder A. de Vries. Dat jheurde nadat theaterwethou- BA van 't Westeinde (Groen ig) zijn vertrek bekendmaak- KINGEN - Een 34-jarige Mlomobilist uit Oost-Souburg s gistermiddag aan de Coosje tokenstraat in Vlissingen aan houden wegens rijden onder ieman werd gecontroleerd om it hij zijn auto op de stoep ge rokeerd had. De man had geen nj- en legitimatiebewijs bij Daarom werd hij aange- ouden. Uit ademanalyse bleek cat hij ruim 1,3 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een pro- K-verbaal (voor het rijden on der invloed en zich niet kunnen legitimeren) en een rijverbod. „(Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. lAbekoorn Interieurbouw I igstoneweg 50 (Advertentie) oonstellingen: moderne wnebestemmingen en Inde kaarten 'e!?r Pontiac "De Directiekamer ,;^rs en zonen Schutz, Vaarzon Morel te. Ook bij zijn besluit was het stemgedrag van de PvdA over het theater aan de Zuidsingel doorslaggevend. Volgens Kodde moet de PvdA water bij de wijn doen om de sa menwerking met het CD A te red den. „Een herziening van het standpunt over het theater aan de Zuidsingel zou heel wense lijk zijn. Maar ik weet niet pre cies wat ik ga eisen." De CDA-fractie is intern ver deeld, zei Kodde. „Anderen zijn er harder in dan ik." Kodde vindt dat de PvdA zonder ge zichtsverlies van mening had kunnen veranderen. „Het zou van een enorme moed getuigen. Het zou ook goed uit te leggen zijn, door aan te geven dat de fractie bij nader inzien de finan ciële consequenties niet goed heeft ingeschat." De PvdA peinst er niet over om het ingenomen standpunt over het theater te hei-zien. „Wij den ken dat wij de financiële gevol gen helemaal niet verkeerd heb ben ingeschat", zegt fractievoor zitter S. Szarafinski. „Ik vind het raar dat het college het door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze wil een muur bouwen om alle gedach ten aan Burundi, het land dat ze bijna zes jaar geleden als vluch teling verliet. „De rugzak zit vol met emotie en verdriet en die weegt soms zwaar", zegt Ghylè- ne Niyonkuru (22). Ze is dit jaar het gezicht van het festival Film by the Sea in Vlissingen. „Nu is het even elke dag feest", zegt ze. Ze wordt deze week met 'miss filmfestival' aangesproken. „Dat geeft een goed gevoel. Maar ik blijf nuchter. Ik zit heus niet op een wolk." Dat kan ook niet anders. Ze wordt als vluchtelinge, zonder status, klein gehouden. Elke woensdagmiddag pakt ze de bus naar het Middelburgse asielzoe kerscentrum waar ze tussen drie uur en half vijf moet stempelen. „Kom je te laat, dan moet je een boete betalen. Ik word er treu rig van dat het zo lang duurt voordat ik zekerheid heb. Ik zit in een doosje en kan me niet ont plooien zoals ik wil." Op dit moment onderzoektde Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) of ze wel echt uit Burundi komt. Een Rwandese tolk vond dat ze het Rwandees erg goed begreep. „Mijn vrien- den en familie komen heus niet alleen maar in mijn dromen uit Burundi. De talen lijken ge woon op elkaar als Vlaams en Nederlands." Om te bewijzen dat ze uit Burun di komt, moest ze onlangs naar België. Maar van de IND mag ze niet naar het buitenland. Pas na dat haar advocaat voor haar ga rant wilde staan, kon ze de grens over. „De contra-experti se kostte 1500 euro. Ik kan het betalen, omdat ik met Theo, mijn vriend, ben. Maar alle vluchtelingen die hier alleen zijn, kunnen dat niet opbren gen. Wat moeten die? Het is alle maal oneerlijk." De IND komt binnenkort met een uitspraak. „Ik weet niet wat er met me gebeurt. Maar het kan niet anders dan dat ze me geloven." De film Shooting Dogs, die deze week op het filmfestival draait, kon ze niet uitzitten. De genoci de van Rwandese Tutsi's door de Hutu's greep haar te veel aan. „Ik ben gevlucht onder gelijk waardige omstandigheden als in die film. Die machetes, die enor me messen. Mensen kunnen var kens worden." Ze kreeg een kans om te vluchten en greep die. „Het enige waaraan ik dacht was dat ik moest rennen om te overleven." Ze zegt nu elke dag tegen haar zelf dat ze nog geluk heeft ge had. „Want ik kan nog praten met mensen - dat doe ik graag - ik leef tenminste en ben geluk kig met Theo. Ik ben ook geluk kig in Zeeland, voel me een ech te Vlissingse." Deze weken komt ze zichzelf overal op posters tegen. Ze wordt herkend op straat en ze is door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stilte rond de bebouwing van de Grote en Kleine Spuikom in Vlissingen werd gisteren na twee jaar door broken. De Vlissingse fractie van D66 stelde voor om het A-theater van Middelburg in de Spuikom, tegenover Cinecity, te bouwen. Daardoor zal 'in een klap een cultureel centrum ont staan'. Dat zei T. Aalfs van D66 gisteravond in de Vlissingse commissievergadering grondge bied. Hij deelde mee dat dit initiatief ondersteund wordt door de Mid delburgse fractie van D66. „Zie het als een handreiking aan on ze stadsgewestelijke partner", vond Aalfs. „We kennen alle maal de problematiek rond het Middelburgse theater. Door dit plan nu naar voren te brengen, kunnen we Middelburg helpen om snel te besluiten waar het theater moet komen. Als dat lukt, dan hebben we al een doel bereikt." Wethouder T. Verhage-van der Ent kreeg de artist impression uitgereikt. Het theater staat hoog op pilaren en is over de Spuikomweg gebouwd. „Met dit ontwerp hebben we geen bouw put", merkte Aalfs op. Verhage-van der Ent vond het een goede gedachte, maar vond het wel 'wat sneu voor Middel burg'. Zij wilde gisteren van de com missieleden horen hoe zij nu nog tegen het bouwplan van de Grote Spuikom aankijken dat in 2001 door de gemeenteraad is goedgekeurd. In dat ontwerp werd uitgegaan van circa 206 appartementen/- stadswoningen en 2000 vierkan te meter commerciële ruimte. Het plan biedt verder ruimte aan achtduizend vierkante me ter voor winkels en naast par keervoorzieningen voor de nieu we bewoners zou er een parkeer kelder voor tweehonderd auto's extra komen. „De omstandighe den zijn gewijzigd. De Mortiere in Middelburg is ontwikkeld, waardoor de noodzaak voor de grotere 'woonwinkels' en detail handel in de Spuikom wellicht verdwenen is." In Vlissingen zelf wordt onder het toekomstige winkelcentrum de Fontevne een parkeerkelder gebouwd. Dat is op steenworp afstand van de Spuikom. „Daar door ontstaat de mogelijkheid raadsbesluit niet wil uitvoeren. Als je dat niet wil, moet je de consequenties nemen en zelf op stappen. Ik hoop dat het CDA bereid is een democratisch geno men besluit uit te voeren." Hobbel De Vries hoopt nog steeds dat het verschil van mening met het CDA bijgelegd kan worden. „Ik vind dat het CDA zou moeten proberen om de hobbel te ne men en bereid moet zijn om het raadsbesluit uit te voeren. De ge volgen zullen veel groter zijn als ze dat niet doen. Sinds de Twee de Wereldoorlog zijn het CDA en de PvdA de partijen die het college - of de ruggegraat daar van - vormen. En de ene keer dat dat niet zo was (tijdens de Spar van der Hoek-crisis, red), zijn er ook allerlei ongelukken gebeurd. Op deze manier kom je op zo'n manier tegenover elkaar te staan dat er na de verkiezin gen een onmogelijke situatie kan ontstaan." De mogelijkheden voor het in vullen van één of twee wethou- dersposten vanuit de onderzoch te christelijk-liberale coalitie zijn beperkt. Als het CDA en de ChristenUnie allebei een wet houder leveren, lijkt het uitge sloten dat er een SGP-er aan treedt. Het college van B en W zou dan helemaal bestaan uit wethouders met een christelijke achtergrond. WD-fractievoor- zitter J. van Dijk-Sturm voelt niks voor de baan. Dan resteert een andere liberaal of A. Dam man. Damman laat weten be reid te zijn die taak op zich te ne men. pagina 13 college gaat rollend over straat HENGSTDIJK - Een 64-jarige drankrijdster uit Hulst is in de nacht van dinsdag op woensdag in Hengstdijk betrapt op rijden onder invloed. Ze kreeg een rij verbod van zes uur. Ghylène Niyonkuru, het gezicht van Film by the Sea: „Nu is het even elke dag feest." foto Ruben Oreel er trots op dat zij het gezicht van het filmfestival is. „Dat is me als zwarte vrouw toch maar gelukt. Als ik straks een status heb, dan kan ik hopen dat ik op afstand nog iets voor de kinde ren van Burundi kan beteke- om ook de parkeerplannen bij te stellen." Het is nog niet duidelijk of het college het bouwplan voor zo wel de Kleine als de Grote Spui kom tegelijk in zal dienen. Twee jaar geleden verwierp de raad het bouwplan van de Kleine Spuikom, waarin twee woon blokken van 24 appartementen waren opgenomen. (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Orisant: NIEUW: fraaie starterswoning in "s Gravenpolder Woongoed Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten Decorette 20% KORTING op BECE gordijnen Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble. Mexicaans-Argentijns restaurant. reserveren tel. 0118-636960 (Onder de Lange Jan) I www.onderdetoren.com (Advertentie) (Advertentie) Op vrijdag 16 september zijn onze kantoren gesloten in verband met personeelsreis Goes S 0113-214310 Middelburg S 0118-637880 Stellendam S 0187-492633 http://www.pekaar. nl Partners AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-2464 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a. 0118-62 9522 TERNEUZEN BouwCenter 0e Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 VLISSINGEN - De komst van de vierde overgang over het Kanaal door Walcheren ter hoogte van bedrijventer rein Vrijburg in Vlissingen staat op losse schroeven. Gede puteerde H. van Waveren deelde gisteren mee dat het stadsgewest en de provincie gisteren met elkaar overeen zijn gekomen dat 'het nut en de noodzaak van die brug on derzocht wordt'. Van Waveren neemt een voorschot. Hij verwacht dat de brug niet meer nodig is. „Omdat het nu zeker is dat de N57 en het aquaduct bij Middelburg er ko men." In het Streekplan werd het gebied bij Vrijburg eer der gereserveerd voor een brug. „Als uit het onderzoek blijkt dat die brug kan vervallen, dan blijft er meer ruim te over voor verblijfsrecreatie." Van Waveren verwijst naar de plannen van Arcus Projectontwikkeling en het Zeeuwse vakantiebedrijf Roompot. Ze willen in het ge bied achter Vrijburg, op de Sportboulevard, verblijfsre creatie ontwikkelen waarin aandacht gegeven wordt aan sport, gezondheid en het welzijn van de mens. „Voor alle duidelijkheid. Er moet niet gedacht worden aan een huis jespark, wel aan bijzondere gebouwen, zoals het complex van het zwembad." NOORDSTRAAT - De politie is gistermiddag rond half één een bovenwoning in de Terneuzense Noordstraat bin nengedrongen na een melding van een schietpartij. In en bij de woning in de drukke winkelstraat werden drie men sen aangehouden. Eén van hen zou geschoten hebben. Er vielen geen gewonden, waarschijnlijk omdat het schietwa pen een luchtdrukpistool was. De politie wilde dat gister avond - 'in het belang van het onderzoek' - niet bevesti gen. Een woordvoerster wilde om dezelfde reden ook niets zeggen over verdere aanhouding van verdachten. Passanten in de winkelstraat wisten gisteren te melden dat het schietincident te wijten is aan een ruzie in de rela tiesfeer. Eén van de opgepakte personen zou alweer op vrije voeten zijn. GRIJPSKERKE - Op de Middelburgseweg in Grijpskerke is gistermiddag een wielrenster uit Middelburg gewond geraakt toen ze door een andere fietser werd aangereden. Een 13-jarige fietser uit de gemeente Veere reed, naast een 12-jarige plaatsgenoot, over de Middelburgseweg ko mende uit de richting van Middelburg in de richting van Buttinge. Toen ze met de sturen in elkaar raakten schrok de 13-jarige fietser en stuurde naar links. Hierbij botste hij tegen de wielrenster die hem op dezelfde weg tege moet reed. De vrouw viel door de aanrijding over haar stuur. Ze werd per ambulance, met een snee in haar kin en buikklachten, overgebracht naar het ziekenhuis in Vlis singen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van Sta te maakt binnen zes weken be kend of de gemeente Vlissingen een schadevergoeding moet beta len aan de bewoners van het woonhuis aan de Wildbaan 7 in Vlissingen. De familie Kokje zegt verrast te zijn door de bouw van een klei ne energiecentrale met twee schoorstenen van vijftien meter hoog op slechts vijftig meter af stand van de woning die de fami lie een paar jaar daarvoor had gekocht. De zogeheten WKK-centrale (warmtekracht koppeling) voorziet de wijk Lammerenburg en een deel van de flats in Paauwenburg van warmte. Op enkele meters afstand van de tuin van Kokje kwam een groot wateropslagvat te liggen. Dit vat is weliswaar bedekt met grond en begroeiing maar het steekt bijna vier meter boven het maaiveld uit. Inmiddels is duidelijk, zei W. Kokje gisteren tijdens een rechtszitting bij de hoogste bestuursrechtbank, dat de concentratie stikstofmonoxi- de en -dioxide bij zijn woning tien keer hoger ligt dan nor maal. „Die neerslaande rook geeft heel veel vervuiling en een onge zond gevoel", zei Kokje. De omwonende van de WKK-centrale eist van de ge meente bijna 18.000 euro. Met dat bedrag is zijn woning in waarde gedaald, zo heeft hij be cijferd. De Raad van State heeft de zaak laten uitzoeken door de Stich ting advisering bestuursrecht spraak (Stab). Die stelt dat de woonomgeving van de familie Kokje inderdaad een industrieel karakter heeft gekregen waar door de woning moeilijker ver koopbaar is. De Stab wijst er echter op dat het bestemmingsplan dat vóór de bouw van de WKK-centrale gold, het toeliet dat een groot aantal windmolens in de buurt van de woning van Kokje zou worden gebouwd. 'Wist u dat niet?', vroeg één van de rechters van de Raad van State gisteren aan Kokje. Die zei dat hij zich daar te laat bewust van is gewor den. Volgens de Stab maakt het voor de verkoopbaarheid van een woonhuis niet veel uit of er een WKK-centrale naast staat of een aantal windmolens. Hetzelf de geldt voor de heuvel waaron der het drukvat ligt. Het vorige bestemmingsplan liet toe dat een speelheuvel van een paar meter hoog zou worden aange legd in het groengebied bij de woning van Kokje. Volgens de Stab is er visueel geen verschil tussen een begraven drukvat of een speelheuvel. SLUIS - Een 50-jarige vrouw uit Knokke is in de nacht van dinsdag op woensdag in Sluis bekeurd voor dronken rijden. Ze moest haar rijbewijs inleve ren en kreeg een proces-verbaal. Hij laat er zich op voorstaan dat-ie geen bal verstand van voetbal heeft, die collega in dat Goese bedrijf. Zo prees hij dinsdagavond tij dens het duel met Schalke 04 het milieubewustzijn van PSV. „Dat scheelt toch mooi de helft in aanschaf van shirts en ook de wasvrouw hoeft min der vaak de machine te laten draaien. „Hoezo dan?", wilden de col lega's weten. „Nou, PSV laat twee spelers één shirtje delen. Huh „Kijk dan man, achterop dat shirt. Daar staat het toch dui delijk: Vennegoor of Hesse- link!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11