Merkel zit met intern probleem PZC Bush neemt zijn verantwoordelijkheid Wallonië stelt wegenvignet uit Protestanten in Noord-Ierland willen eind aan geweld 5'r fartijbonzen CDU eisen vervanging beoogd minister Kirchhof Kinderen opgesloten kooien Politie overmeestert bezetter Olympiatoren München Londen wil meer troepen in Afghanistan L Joesjtsjenko vindt nieuwe premier Vele arrestaties in Nepal bij protest Geen vredesoverleg in Burundi Navo leidt leger Irak op Doodstraf voor aanslag Jakarta Turkije veroordeeld Diplomaat VN eist rechten voor Serviërs in Kosovo woensdag 14 september 2005 Lfjjpnderiekus Wiltjer BERLIJN - Binnen de Duitse iristen-democratische CDU „rit de druk op partijleider jfexkel om haar omstreden be- ^(io minister van Financiën, firchhof. te laten vallen. Uit de luiste peiling blijkt de steun Lr' de CDU intussen weer te ■ffoeien. maar behaalt ze samen t de liberale FDP nog geen erderheid. üsteren vroegen de machtige jamjbonzen Wulff en Öttinger, gpectievelijk de leider van het CDl' in Nedersaksen en Baden jfettemberg, Merkel om de fi deel deskundige Merz een rwnmente rol in haar team te fl?n. Dat is een klap in het ge- van Kirchhof. Merz stapte pÈMAN - De politie in het plaatsje Wakeman, in de Ameri kaanse staat Ohio, heeft giste- m negen kinderen aangetrof fen die door hun pleegouders inden vastgehouden in kooien. Dal hebben lokale media ge- *ld. te kinderen waren tussen 1 en ijaaroud. Zij zaten, zonder de- as of kussens, opgesloten in juten kooien van slechts één :ekante meter. De kooien wa in voorzien van een alarm, dat liging als zij probeerden te ont- aappen. De kinderen zijn over dacht naar een ziekenhuis, everkeren in goede gezond- fld. tepleegouders, die elf aangeno- jen kinderen hebben, zijn niet ingehouden. Volgens de politie ren zij ervan overtuigd dat in het belang van de kinde in handelden. Het echtpaar acht dat de kinderen autistisch iaren en tegen zichzelf en el- aar moesten worden be- thermd. ANP )ode op Jordaanoever HEBRON - Een 19-jarige Pales- lijn is gisteren even ten westen nn Hebron doodgeschoten door Israëlische soldaten. Vijf andere Palestijnen raakten gewond. [esoldaten schoten op een klei- p betogende Palestijnen imdat een soldaat lichtgewond aaktedoor een steen die een Pa- estijn naar de militairen had ge- ioid, zo berichtte een woord eerder van het Israëlische le- jer. De Israëlische bezettings- iacht heeft zich maandag terug drukken uit de Gazastrook aar handhaaft de bezetting an de Palestijnse Westelijke Kdaanoever en Oost-Jeruza- z.WP/AFP vorig jaar uit de CDU-top na on enigheid met Merkel. In de pei lingen heeft de CDU de afgelo pen weken terrein verloren, ter wijl het met de SPD van bons kanselier Schroder steeds beter gaat. De CDU wil met de FDP een coalitie gaan vormen, maar bei de partijen halen volgens de pei lingen geen meerderheid meer bij de verkiezingen van zondag. Volgens velen binnen de CDU is de terugval te wijten aan de idee ën van Kirchhof. De hoogleraar uit Heidelberg pleit voor een drastische veran dering van het belastingsys teem. De SPD is hierop inge sprongen en beweert dat Kirch hof de rijken een belastingvoor deel wil geven. In zijn campag netoespraken valt Schroder de professor voortdurend aan. Mer kel beschuldigde de regeringslei der er al van angst te zaaien in het land. Vijanden Partij baronnen van CDU schui ven nu Merz naar voren als ver vanger van Kirchhof. Zij menen dat Merkel alleen voor Kirchhof heeft gekozen omdat zij persoon lijk niet goed kan opschieten met Merz. Merkel zit nu met een intern partijprobleem. Zij heeft tijdens haar opmars naar de top veel vijanden binnen de CDU ge maakt en mist een sterke machtsbasis. Volgens een pei ling gisteren van nieuwszender N24 kan Merkel rekenen op 42 procent van de stemmen, een winst van 1,5 procent. Samen met de FDP komt de CDU uit op 48,5 procent. De SPD kan re kenen op 33,5 procent en samen met de Groenen haalt ze 40,5 procent. Een andere peiling, van het onderzoeksbureau Allens- bach, wijst op een nek-aan-nek- race tussen een door Merkel ge wenste centrumrechtse coalitie van CDA/CSU/ FDP (48,7 pro cent) en een links regeerblok van SPD/De Groenen/Links- pai'tei (48,6 procent) die onder aanvoering van Schroder zou kunnen staan. ANP/DPA/RTR MÜNCHEN - Een politieman houdt de toegangsweg kort nadat ongeveer honderd mensen in het draaiende teerde zich met een tas en afstandsbediening bij de toi- tot de Olympiatoren in München afgesloten. Een eli te-eenheid van de Duitse politie overmeesterde giste ren een man die dreigde de Olympiatoren op te bla zen. De man werd na twee uur gearresteerd in de toren, restaurant in de toren via de lift het bouwwerk veilig konden verlaten. De ongeveer 60-jarige, verwarde man uitte zijn dreige ment per brief. Daarin stond dat hij de toren zou op blazen als zijn eisen niet werden ingewilligd. Hij pos- letten in het restaurant. Nadat hij was overmeesterd, bleek het echter om een nepbom te gaan. De politie wil niet zeggen wat zijn eisen waren. De omgeving van de 291 meter hoge toren werd ontruimd. foto Alexandra Winkler/RTR Sgfüesbeth Buitink door Clemens Inqwersen NEW ORLEANS - De Ameri kaanse president Bush heeft gis teren de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de gebrek kige reactie van de federale over heden op de orkaan Katrina. Het doen, maar vooral nalaten van Bush zelf en federale instel lingen oogst nog steeds veel kri tiek. Tijdens het derde bezoek van de Amerikaanse president Bush aan het rampgebied in het zui den van de Verenigde Staten ontdekten reddingswerkers maandag nog 45 lijken in een verlaten hospitaal. De gruwelij ke vondst in New Orleans heeft opnieuw vragen opgeroepen over de reactie van de autoritei ten op de orkaan Katrina die twee geleden de kusten van Louisiana, Mississippi, Alaba ma en Florida teisterde. Bush zal morgen in een televisie rede vanuit Louisiana een po ging doen de talrijke beschuldi gingen aan het adres van de fe derale overheid te weerleggen. Hij zal daarbij de federale rol bij wederopbouw voorop stel len, aldus een woordvoerder gis teren. Het officiële aantal doden dat door de orkaan in de streek is ge vallen, steeg gisteren tot boven de vijfhonderd. De meeste slachtoffers vielen in Louisiana en Mississippi, met respectieve lijk circa 280 en 220 doden. Er is voor zover bekend slechts één buitenlander omgekomen, een Brit. Er zijn in het rampgebied geen Nederlanders meer zoek. Bush had gisteren nog geen spe cifiek commentaar op het aftre den van de federale chef ram penbestrijding Michael Brown. Brown werd grove nalatigheid verweten en werd eerder al op non-actief gesteld. Er is later nog genoeg tijd voor het vinden van zondebokken, zo herhaalde Bush. Browns aanstelling was destijds een politieke benoe ming. Brown is gisteren opge volgd door een man die wel ei-va- BELFAST - De grootste Noord- ®5( Protestantse groepering Ul- Defence Association (UDA) gisteren opgeroepen een te maken aan het geweld 'Belfast drie nachten heeft J&wsl. De UDA liep al haar le- j°P z'°h buiten de ongere- Nneden te houden en geen ge- t{ld Ie gebruiken. •Ierse hoofdstad was lopen drie nachten het to- van de ernstigste rellen in jaar. Betogers bestookten le- ia !k P°^e met stenen en Mbommen in de stad waar geen protestantse oran- compleet uit de hand P- de nacht van zondag op iW/g werc*en bovendien we- 2® schoten gelost. n 'kn politiemannen raak- ehfw?nd en de politie ver tol] 7nderden arrestaties. 5ens de politie was het ge weld de afgelopen nacht minder hevig dan in de twee voorgaan de nachten en is de situatie on der controle. De rellen ontstonden zaterdag toen fanatieke protestanten geen toestemming kregen hun oranjemars door een katholieke wijk te voeren. Bovendien vonden zij dat de po litie hen onvoldoende had be schermd tegen hun katholieke ri valen, die hen langs de route be dreigingen en beledigingen toe riepen. De protestanten herdenken met hun oranjemarsen de overwin ning van koning William HI. prins van Oranje, in de slag bij de rivier de Boyne in 1690. Hij versloeg daar de katholieke En gelse koning James H. Veel ka tholieken in Noord-Ierland be schouwen de parades als een provocatie. Voor hen staan de marsen symbool voor eeuwen lange onderdrukking door de Engelsen. ANP/RTR Een Amerikaanse militair loopt langs een ontplofte terreinwagen op een hoofdweg richting de Zuid-Af- ghaanse stad Kandahar. foto Ad rees Latif/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse minister van Defensie Reid heeft gisteren gepleit voor een versterking met 'en kele duizenden' manschappen van de door de Na- vo-geleide Isaf-troepenmacht in Afghanistan. Ze zijn vanaf april nodig, aldus Reid, wanneer de Isaf zijn operatiegebied uitbreidt naar het zuiden van het land. Hij plaatste zijn opmerkingen kort voor zijn vertrek naar Berlijn waar de Navo bij een is om onder meer te spreken over Afghanis tan. De Afghaanse president Karzai zei gisteren dat de Verenigde Staten en andere internationale strijdkrachten hun aanpak om vrede te brengen in Afghanistan moeten heroverwegen. Karzai is niet van mening dat de militaire strategie van de Amerikanen sinds de val van het fundamentalisti sche bewind van de Taliban eind 2001 heeft ge faald, maar 'we moeten opnieuw bekijken en her overwegen of de gekozen aanpak om het terroris me te verslaan wel de juiste is'. Volgens Karzai moet de strijd meer gericht worden op 'de bron nen' van het terrorisme. ANP/DPA KIEV - President Viktor Joesjtsjenko van Oekraïne heéft^ gisteren zijn nieuwe premier aan het parlement voorge-" steld. Het is Joeri Jechanoerov. De 57-jarige liberale eco>~ noom en bondgenoot van Joesjtsjenko volgt Joelia TimosgT enko op, die vorige week naar huis is gestuurd. Volgens een woordvoerder van de president zal het parle-" ment pas na 20 september over de kandidatuur stemmen." Joesjtsjenko stuurde zijn regering naar huis, nadat die on-1 der vuur was komen te liggen door een corruptieschaln-1 daal. ANP KATHMANDU - In Nepal zijn gisteren in de hoofdstad Kathmandu bij protesten tegen de koning honderden de-1 monstranten, onder wie leiders van politieke partijen, ge-" arresteerd. De politie greep in toen de menigte een afge- sloten terrein voor het koninklijk paleis probeerde bin nen te dringen, aldus getuigen. Volgens de politie zijn 250 mensen opgepakt, andere bron-' nen spreken van vijfhonderd aanhoudingen. De zeven be-r' langrijkste politieke partijen hadden opgeroepen tot het., protest. Zij eisen dat koning Gyanendra de democratie herstelt. ANP BUJUMBURA - Het vredesproces in Burundi heeft een flinke knauw gekregen nu een rebellengroepering niet met de nieuwe regering wenst te praten. De FNL (Strijd krachten voor Nationale Bevrijding) erkennen het nieuwe kabinet niet. Gister-en waarschuwden ze voor meer geweld. Maar de re gering liet weten dat de rebellen geen keus hebben dan om de onderhandelingstafel te komen zitten. ANP/RTR BERLIJN - De Navo gaat nog vóór midden oktober een eir gen, vast trainings- en opleidingscentrum voor het Iraak- se leger openen in de buurt van Bagdad. Dat heeft een woordvoerder van het bondgenootschap gisteren bekend gemaakt. Na veel interne discussie besloot de Navo vorig jaar het Iraakse leger op te gaan leiden. Dat gebeurt voor vijfhon- i derd militairen buiten Irak, door onder meer Franse en Duitse instructeurs. Frankrijk en Duitsland weigerden in Irak zelf op te treden. ANP JAKARTA - Een Indonesische rechtbank heeft gisteren; een 30-jarige hoofdverdachte van de aanslag vorig jaar op de Australische ambassade in Jakarta ter dood veroort deeld. Bij de zelfmoordaanslag kwamen in totaal elf men sen om het leven. De aanklagers beschuldigden de verdachte Rois, die oojt bekend is als Iwan Dharmawan, ervan het voertuig en an-1 der materiaal te hebben gekocht waarmee de aanslag is gepleegd. Hij zou ook de uiteindelijke dader, de chauffeur van de wagen, hebben gerekruteerd. Rois werkte nauw sa men met de venneende breinèn achter het plan, de Malei- siërs Azahari bin Husin en Noordin M. Top, aldus de rech ter. ANP/RTR ring heeft met rampenbestrij ding, David Paulison. Bush wil vooral vooruit kijken. Hij beloof de onder meer op bezoek in Gulf- port na te gaan wat de verzeke ringsmaatschappijen voor hun klanten betekenen. De federale overheid heeft steun toegezegd aan maatschappijen die mogelijk in de problemen ko men. Die mogen dan echter niet met kleine lettertjes schermen om aan schadeuitkeringen te ontkomen, zo hebben onder meer de burgemeester van Gulf- port en de gouverneur van Mis sissippi Bush op het hart ge drukt. In Monte Carlo waren gisteren de grote herverzekeraars op hun jaarlijkse bijeenkomst bijeen. Zij vrezen dat de schade van Ka trina weer alle records van eer dere orkanen en rampen slaat. Het wordt mogelijk de duurste natuuiTamp in de VS tot dusver re. Meer dan een miljoen men sen zijn ontheemd en een brede kuststrook is verwoest door de storm of door overstromingen zwaar beschadigd. De voorspellers van de schade reppen van bedragen tussen de 100 en 200 miljard dollar. RTR/AFP/DPA STRAATSBURG - Turkije is gis teren veroordeeld door het Euro pese hof voor de mensenrechten. Twee mannen die werden ver dacht lid te zijn van de separatis tische Koerdische Arbeiderspar tij, werden in 1996 doodgescho ten door veiligheidstroepen. De Turkse autoriteiten handelden daarbij zonder voldoende onder zoek te hebben ingesteld en schonden zo artikel 2 van de Eu ropese Conventies voor Mensen rechten over de bescherming van het leven, zo oordeelde het hof. Het hof schreef schadever goedingen voor aan de nabe staanden. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na een dag verwar ring heeft de Belgische deelstaat Wallonië een omstreden plan voor een wegenvignet laten val len. Het lijkt echter eerder uit stel dan afstel, want ook Vlaan deren is geïnteresseerd in een vignet naar Zwitsers voorbeeld. De Waalse regiominister van Fi nanciën Daerden kwam gisteren met het idee om 25 euro per au to te vragen voor het gebruik van de snelwegen, inclusief de 'Autoroute du Soleil' (E25) die veel Nederlanders gebruiken op weg naar de Cöte d'Azur. Een autovakantie naar de Ardennen of naar Zuid-Frankrijk zou op die manier een heel stuk duur der worden. De Vlamingen protesteerden van onze redactie buitenland BELGRADO - De levensomstan digheden van de Servische min derheid in Kosovo zijn 'veront rustend'. Dit heeft de Noorse topdiplo maat Kai Eide, afgezant voor Kosovo van VN-topman Kofi Annan, gezegd. Eide moet de VN-baas adviseren of er binnen kort onderhandelingen kunnen starten om de toekomst van de Servische provincie definitief te regelen. De VN bestuurt de re gio, die een Albanese regering en president heeft, nu. Volgens Eide is het noodzake lijk dat Serviërs die in 1998 en 1999 uit Kosovo vluchtten, te- (Advertentie) meteen hevig tegen het plan. Vlaamse automobilisten zouden dan immers moeten betalen voor Waalse wegen en andersom niet. De Vlaamse regioregering pleit te voor een gezamenlijk vignet, want beide landsgedeelten zien wel wat in een heffing. België telt naar verhouding veel meer transitverkeer dan bijvoorbeeld Nederland. Met een wegenvig net betalen ook de buitenlandse chauffeurs mee aan het wegen- onderhoud. Daarop greep de premier van Wallonië, Van Cauwenberghe, persoonlijk in. Hij trok het voor stel van minister Daerden terug, maar zette wel de deur open voor een wegenvignet samen met Vlaanderen. Dat is echter niet mogelijk per 1 januari, zo als Daerden had gewild. ANP rugkeren. Volgens hem is het beeld dat het goed gaat in Kos ovo onjuist. Misschien gaat het wel goed in de hoofdstad Pris- tina maar dat beeld is niet repre^ sentatief, aldus Eide. Bovendien komt de realiteit niet overeen met het beeld dat opduikt uit al lerlei officiële documenten. Eide stelt dat buiten Pristina burgers onder zware druk leven „en dat moeten wij verande ren." Het belangrijkste is vol gens Eide de overdracht van macht aan de gemeenten. Ande re sleutelonderwerpen zijn: het culturele en religieuze erfgoed', privaat bezit en de privatisering van overheidsbedxijven. Dat zal echter allemaal de nodige tijd vergen, meent de Noor. GPD het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5