Verkeersplan Hulst in de ijskast Knusheid uit de jaren vijftig PZC Belgische graaf doet afstand van 't Zwin V akantiebranche protesteert tegen hogere belasting Huiswerk kost de meeste derdeklassers nog geen halfuur «U Fracties vinden plan te voorbarig en gemeente heeft geen geld voor uitvoering Alzheimergroep presenteert toneelstuk Wedstrijd voor beginnende bands Kunstenaars o Goese Markt woensdag 14 september 2005 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het verkeerscirculatie plan voor de binnenstad van Hulst moet in de ijskast. Dit vin den de Hulster fracties. De tijd is niet rijp voor de voorgestelde verkeersmaatregelen en het ont breekt de gemeente aan financi ën voor de uitvoering. De ambtenarij in het Hulster stadhuis heeft maanden aan de nota verkeerscirculatie binnen stad gewerkt, maar tot uitvoe ring zullen de maatregelen voor lopig niet komen. De fracties, behalve Groot Hulst, willen vooralsnog niets weten van onder andere het ver keersluw maken van de Gentse straat, het aanwijzen van de Frans van Waesberghestraat als inkom van de binnenstad en het omzetten van de rijrichting in de Steenstraat. „We hebben nog wel iets anders te doen in de binnenstad dan de verkeersstromen om te gooien'', vindt de CDA-fractie, doelend op tien op stapel staande bouw projecten in de stad. „Zet dat plan toch in de ijskast!" Ook de PvdA, de WD, Progres sief Hulst en Algemeen Belang vinden de uitvoering van het ver keersplan te vroeg. Groot Honte- nisse-fractievoorzitter W. Broek hoven vreest dat de Frans van Waesberghestraat te veel ver keer te verwerken zal krijgen als die straat voor niet één, maar twee rijrichtingen ge bruikt zal worden. Vurig pleidooi Alleen G. Naessens van Groot Hulst voerde een vurig pleidooi voor het verkeersplan. Zijn frac tie had onderdelen ervan (het verkeersluw maken van de Gent sestraat) immers in haar verkie zingsprogramma staan. Dit deed PvdA-fractievoorzitster D. van Damme zich afvragen of de nota niet aangemerkt kon wor den als een verkiezingsstunt, aangezien verkeerswethouder E. de Deckere tot Naessens' par tij behoort. De Deckere bestreed dit. Desondanks kon Naessens' lange betoog de overige fracties KLOOSTERZANDE - De Al- zheimerwerkgroep Zeeuws- Vlaanderen wil op de jaarlijkse wereld Alzheimerdag, woens dag 21 september, met iets spe ciaals uitpakken. In Zeeuws-Vlaanderen is al een Alzheimercafé, waar de familie leden en betrokkenen van Alzheimerpatiënten op de eerste maandag van de maand bij el kaar komen in Xieje in Terneu- zen. De interesse in het verloop en vooral het omgaan met deze ziekte wordt steeds groter. Om deze materie wat verder uit te diepen, presenteert de Alzhei- merwerkgroep Zeeuws-Vlaande- ren woensdag 21 september het toneelstuk Herfsthoofd. Het stuk wordt uitgevoerd door Vlaamse Theater Splinter. Het werk zet de schijnwerper op een familie die geconfronteerd wordt met een dementerende va der. De acteurs zijn: Marcel Bap tist, Mijé Molenaers, Inge Liefsoens en Johnny Weusten- raed. Adviseur Anton Cogen zorgt voor de regie. De Alzheimerdag wordt gehou den in woonzorgcentrum Anto- nius, Pastoor Versterplein 1 in Kloosterzande (Groenendijk). De voorstelling begint om 19.30 uur. GR AA UW - Beginnende muziek - bandjes die er stiekem van dro men een keer in het voorpro gramma van een gevestigde act te spelen, kunnen nu hun kans grijpen. De voetbalverenigingen IZV en Graauw houden in die plaats op zaterdag 20 mei 2006 het festi val Graauwrock, met de Golden Earring als klapper op het affi che. De organisatie van Graauw rock houdt vrijdag 19 mei vanaf 20.00 uur een selectiewedstrijd voor beginnende regionale bands. De winnaar van deze wedstrijd speelt in het voorpro gramma van de Earring en krijgt daar bovendien een gage van driehonderd euro voor. Bandjes kunnen zich tot 31 okto ber aanmelden bij Jos de Block, (0114-635623, of jdeblock@zee- landnet.nl). Gezien de beperkte speelduur is het aantal deelne mers aan de voorselectie gelimi teerd. niet op andere gedachten bren gen. „Als we er niet eens het geld voor hebben, waar praten we dan eigenlijk over", vond CDA'er A. Totté. Wel waren de fracties het er una niem over eens dat er niks op te gen is de maatregelen in het plan bij wijze van proef in te voeren. Tijdens evenementen in de binnenstad mag wat hen be treft wel geëxperimenteerd wor den met enkele maatregelen. Mits ondernemers en bewoners hierover ook gehoord worden en het niet bij één proefje blijft. De fracties vinden dat wel al gekeken moet worden naar uitbreidingsmogelijkheden van een aantal terrassen aan de Grote Markt. Ook al gaan de meeste voorstellen in het verkeersplan de ijskast in, aan de terrassen mag wel extra aandacht worden besteed. Gezien de teneur in de commis sie ruimte, zal het verkeersplan hoogstwaarschijnlijk niet voor gelegd worden aan de voltallige gemeenteraad. De Deckere rest nu de resultaten van de bespre kingen in de commissie mee te nemen naar het overleg met de andere wethouders en de burge meester. De Deckere: „Ik zal de punten die u als positief aanmerkte uit het plan lichten en deze in het college bespreken om te bezien wat we ermee kunnen." door Jan van Zuilen KNOKKE-HEIST - Het Bel gische deel van natuurgebied het Zwin, dat tot nu toe pri- vé-bezit was van de adellijke fa milie Lippens, wordt eigendom van het Vlaamse Gewest. Dit moet de weg vrijmaken voor ver dere ontpoldering in het kader van de verdieping van de Wes- terschelde. Concreet gaat het dan om ont poldering van een deel van de Willem Leopoldpolder, direct over de grens bij Retranche- ment. Minstens een kwart van deze polder wordt teruggegeven aan de natuur. Meer nog dan voor compensatie van milieu schade door de verdieping van de Westerschelde is deze ontpol dering nodig om de verzanding van het Zwin tot staan te bren gen. De verzanding, in principe een volkomen natuurlijk proces, is al eeuwenlang een probleem. Oeroude stadjes als Aarden burg, Sluis en Damme, maar ook Brugge raakten door de ver zanding van het Zwin hun open verbinding met zee kwijt. De verzanding wordt de laatste jaren nog versterkt door de uit breiding van de haven van Zee- brugge en door het opspuiten van de stranden zowel langs de Belgische als de Nederlandse Noordzeekust. Door het laatst overgebleven stukje Zwin uit te breiden met een deel van de Willem Leopold polder en wellicht ook de Haze- graspolder, kan er bij eb en vloed meer water uit- en instro men. De verwachting is dat daardoor krachtigere stromen ontstaan die ervoor zorgen dat het zand dat bij vloed met het zeewater het Zwin inkomt, er bij eb weer uitstroomt. De investeringen die met de ont poldering zijn gemoeid, zijn zo groot dat de familie Lippens het niet langer verantwoord vindt die voor eigen rekening te ne men. Toch is het volgens graaf Leopold Lippens, behalve fami liepatriarch ookburgemeester van Knokke-Heist, niet alleen een financieel verhaal. „Ook voor de besluitvorming is het be ter en logischer dat het Zwin in overheidshanden komt", aldus de graaf, die erop wijst dat'er nog meer investeringen dan al leen maar voor ontpoldering zit ten aan te komen. De bedoeling is dat de Willem Leopoldpolder en het Zwin ook een functie krijgen als waterber ging in tijden van overvloedige regenval. Hiermee hopen de Bel gen een einde te maken aan de regelmatig terugkerende watero verlast, ook afgelopen zomer nog, rond Maldegem, Knokke en Sint-Laureins, Protest „Daar zullen ze ook aan jullie kant van de grens best blij mee zijn", denkt de graaf. Het was diens vader Leon die er in 1952 voor zorgde dat het Zwin de sta tus beschermd natuurgebied kreeg. Zoon Leopold: „Hij deed dat uit protest tegen het plan van de Nederlanders om het Zwin om veiligheidsreden af te dammen. Mijn vader zag toen al de waarde van zo'n uniek ge bied in. Ikzelf kan me nog goed herinneren dat vader mij en mijn broer Maurice meenam om g&Égjrem Ji Het Belgische deel van natuurgebied het Zwin wordt eigendom van het Vlaamse Gewest Morres haalt drukbezochte expositie van Den Bosch naar Hulst door Ronald Verstraten HULST - Het was het afgelopen jaar hét succesnummer van het Noordbrabants Museum, de expositie 'Knus, Nederland in de jaren '50'. Tienduizenden mensen kwamen af op de tentoonstelling en haal den herinneringen op aan de hand van voorwerpen uit die jaren. Het leek Walter van de Griendt, verkoop- directeur van meubelgigant Morres, wel wat om die tentoonstelling naar Hulst te halen. Er werd een speciaal Knus-team in het leven geroepen, dat tot taak had om alle spullen te achterhalen bij de men sen die ze voor de oorspronkelijk tentoon stelling in bruikleen hadden gegeven aan het Noordbrabants Museum. En in 95 procent van de gevallen was dat ook geen probleem. Het team werkte er drie maanden aan en nu is de tentoonstelling in Hulst te zien. Grotendeels dezelfde spullen, maar in een andere setting en met nog wat extratjes. Morres deed een oproep aan mensen om zelf mee te doen, met een persoonlijk voorwerp en verhaal. Van de honderd die reageerden, zijn de twintig mooiste uitge kozen en die hebben samen hun eigen wandje gekregen. Vanaf morgen is de tentoonstelling zes weken lang (en gratis toegankelijk) te zien. Willeke Alberti neemt vanavond de opening voor haar rekening. Kan ze het spiegelbeeld van haar jeugd nog eens be kijken. De tentoonstelling beslaat zo'n zes- a zevenhonderd vierkante meter, die speciaal dient voor evenementen. Coördinator Liesbeth gaat van jaar tot jaar en langs verschillende thema's Het blijkt dat je de jaren '50 niet al te scherp moet afbakenen. „Je ziet een evolutie. In 1959 zitten er al trekjes van de jaren '60", zegt Neve. Nozempjes Een fotoprint achter twaalf oude brom mertjes laat zien wat ze bedoelt. Jonge nozempjes trekken aan sigaret en gas- handle. De onschuld van het Kinderrijk (oude schoolplaten en veel materiaal van het Speelgoedmuseum in Deventer) is dan voorbij en in het belendende bio- scoopje kun je aan de hand van oude Po lygoonbeelden zien hoe dat allemaal is gegaan. Filmposters met Kees Brusse en van Bert Haanstra aan de wand. Verder op een robuuste rode gietijzeren brieven bus van de PTT. De typisch jaren '50 slaapkamer komt ook erg bekend voor. In de jaren vijftig zijn in Nederland niet minder dan 1,6 miljoen mensen ge trouwd. Dat staat op een van de informa tiezuilen, die telkens een beeldschermpje hebben, waarop dvd's te zien zijn over het betreffende onderwerp. Zo is er ook aandacht voor de emigratie, onder het kopje 'Huilen aan de kade'. Ruim 200.000 Nederlanders vertrokken im mers naar verre landen om er een nieuw bestaan op te bouwen. Een stapeltje kof fers symboliseert het schrijnend af scheid. Tussen allerlei tv- en radiotoestellen en geflankeerd door een prachtig oud volks wagenbusje van een liefhebber uit Sint-Jansteen, trekt een zitje de aan dacht. Maar vooral de foto op de achter grond: een bijna lege straat. Er staat wel geteld één auto. Het pronkstuk vindt Neve het oude keu kentje. En inderdaad, als het ergens knus ons te laten zien hoe waardevol de natuur in het Zwin is." Voor het beheer van het gebied als zodanig zal de overdracht aan het Vlaams Gewest geen praktische gevolgen hebben. Dat blijft zoals het nu is: exten sief, de natuur zoveel mogelijk haar gang laten gaan. Ook in het Nederlands deel van het Zwin, eigendom van de stich ting Zeeuws Landschap is het beheer minimaal. Daarom is er volgens districtshoofd René Be- ijersbergen van Zeeuws Land schap ook nauwelijks overleg met de Belgen. „Maar waar no dig werken we echt wel goed sa men." Een concreet voorbeeld is de aanpak van de verzanding. De Belgen en de Nederlanders halen bij toerbeurt om de twee jaar een hoop zand weg uit de geul. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Huiswerk ma ken kost driekwart van de Zeeuwse derdeklassers in het voortgezet onderwijs nog geen half uur per dag. Leerlingen uit Borsele en Kapelle vinden hun school en leraren het leukst. Jon geren uit Schouwen-Duiveland en Sluis balen het vaakst van hun school. Die bevindingen deed welzijns- instituut Scoop bij de jongste aanvulling van de Jeugdmonitor Zeeland, het permanente onder zoek naar de staat van de Zeeuwse jeugd. Thema was dit maal schoolbeleving. De resulta ten zijn verzameld onder 3833 derdeklassers van het vorig jaar van 25 scholen: 84 procent van het Zeeuwse bestand aan veer tien- en vijftienjarigen. Zowel vmbo, havo, vwo als speciaal on derwijs en praktijkscholen de den mee. Huiswerk is voor Zeeuwse leer lingen een geringe belasting, concluderen de onderzoekers. Landelijk zeggen leerlingen ge middeld anderhalf uur per dag huiswerk te maken. In Zeeland zegt drie procent boven het uur per dag uit te komen. Korreltje zout Bij de scholen nemen ze de on derzoeksresultaten met een kor reltje zout. „Ik heb gezien hoe de leerlingen die vragenlijsten invullen. Daar zijn ze ook geen uren mee bezig," relativeert P. Baecke, sectordirecteur van het vmbo van scholengemeenschap De Rede in Temeuzen. Het huiswerk verdwijnt zacht jesaan, stelt hij vast. „Scholen hebben door dat leerlingen op veel verschillende manieren le ren. De meesten hebben een kor te spanningsboog, het heeft geen zin die met twee uur werk per dag op te zadelen. Dan heb je enkel last met controleren of ze alles wel gedaan hebben." Voor het 'maakwerk' is vaak tij dens de les al ruimte, schetst Baecke. Ook krijgen leerlingen vaker thema-opdrachten mee waarmee diverse worden aangesproken. Helemaal huiswerkvrij wonl? scholen nooit, denkt A. uL deelteamleider voor de de^ klassen havo en vwo van k Goese Calvijncollege. „Het wel iets minder dan vro^ maar anderhalf uur, daark men velen niet aan Maatj stampwerk blijft, gelooft „Als je een taal onderdek wilt krijgen, horen daar denlijsten en grammatica [j Daar heeft niet ieder evenly voor nodig." Bijna zeventig procent van# Borselse en Kapelse derdeklas sers is blij met school en docen ten. In Sluis en Schouwen-Dé. veland is dat minder dan helft. Gemiddeld vinden zes vans- tien Zeeuwse scholieren hun i raren niks. In Veere vindt ne een derde van de leerlingen j docenten te pruimen. J Vwo'ers en vso'ers oordelen is gunstigst over hun leraren. I vmbo'ers zijn die het min?.» pulair. Meisjes zijn steeds der dan jongens over schooi onderwijsstaf. Vso- en vmbo-scholieren lijhs onderschat te worden door tj scholen: respectievelijk 45 en; procent vindt school helena niet moeilijk. Havo-leerlinge hebben het 't zwaarst: maari op de zeven vindt school® moeilijk. GOES-De Grote Markt in Gi is zaterdag het toneel van kunstmarkt, waar meer veertig kunstenaars aan mees? ken. De kunstmarkt die is c het kader van Goes zeshonde jaar stad, begint om 10.00 ie en duurt tot 17,00 uur. 'sOil tends treedt een saxofoonta tet op en 's middags wordt lichte muziek gebracht doora gezelschap uit Veere. foto Wim Kooyman was, dan was het wel hier, in wat voor het Domein van de Vrouw doorging. De strijkplank, het droogrek, sunlightzeep. Een gezellige, maar ook spaarzame tijd. Een spaarpotje had verschillende gleuf jes voor diverse bestedingen: kolen, gas, kleding, 'vacantie'. Er zit zelfs een apart vakje in voor de Belastingen. De tentoonstelling 'Knus, Nederland in de jaren '50' is te zien tot 24 oktober bij Morres Wonen aan de Industrieweg in Hulst, tijdens de winkelopeningstijden. De bromfietsen en de foto's erachter verbeelden de opkomst van de brommer en de daarbij horende jongerencultuur. foto's Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht CADZAND - De eigenaren van verhuurkantoren van va kantiewoningen in de gemeen te Sluis willen dat de gemeen te de verhoging van de toeris tenbelasting volgend jaar te rugdraait. De gemeente zegt dat echter niet van zins te zijn. „De verhuur van vakantiewo ningen staat de laatste jaren onder druk", schrijven de ei genaren in een brief aan het college en de gemeenteraad. „Onze gasten komen door de slechtdraaiende economie minder vaak, korter of zelfs helemaal niet meer naar Zeeuws-Vlaanderen. Ook door zeer concurrerende va kantie- aanbiedingen naar buitenlandse bestemmingen, verliezen we een deel van de gasten." De verhuurkantoren stellen dat ze de laatste jaren de prij zen niet meer verhoogd heb ben. „We zien ons volgend jaar zelfs genoodzaakt onze verhuurprijzen in een aantal gevallen te verlagen om onze gasten toch te kunnen vast houden." Woordvoerder A. Voogdt zegt het dan ook niet gepast te vin den dat de gemeente de toeris tenbelasting volgend jaar ver hoogt. „Dit jaar hadden we al te maken met een verhoging van 21 procent. Daar komt volgend jaar nog eens vijf pro cent bij. Onze streek wordt veel te duur voor de toerist. Ze moeten dan een euro per persoon per nacht betalen." De verhuurkantoren wijzen erop dat het wegblijven van de toeristen niet alleen van be lang is voor de verhuurkanto ren, maar ook voor toeleveran ciers, winkeliers en horeca in de gemeente Sluis. „Dat bete kent uiteindelijk ook dat deze bedrijven minder personeel nodig hebben, én minder uit besteden aan bijvoorbeeld aannemers en schilders. Deze bedrijven zullen uiteindelijk ook moeten inkrimpen. Daar naast zullen de eigenaren van de vakantiewoningen veel minder of helemaal niet ras investeren in het onderki van hun woningen, waante de kwaliteit van de vakanK- woningen achteruit gaat' Wethouder R. Leentfaar ra de gemeente Sluis denkt a dat de raad actie gaat ont nemen naar aanleiding va deze brief. „De raad heeft te meerjarenbeleid vas en laat daar echt niemaE doorheen fietsen." Leentfaf vindt het wel meevallen ir4 de hoogte van de toeristenbe lasting in de gemeente Sluit „Het bedrag dat rond de® ligt is niet onredelijk. Er2$ gemeenten in Limburg fe twee euro vragen. Bovendie krijgen de toeristen er ta nogal wat voor terug. Wen* ben niet voor niets het scfeccc- ste strand van Nederland 5 gemeente Sluis geeft tr» wens meer uit voor toensts dan dat ze binnenkrijgen de belasting." Ongelijkheid De verhuurkantoren wille ook dat de gemeente SI® een einde maakt aan dezoge naamde tai'iefdifferentiatiê voor de toeristenbelastu$ Dit betekent dat een toerist meer belasting betaalt in® vakantiewoning dan een tt* rist die op een camping® blijft. Het gaat om een schil van zeven eurot® „Profiteren niet alle loenss van dezelfde gemeenten? voorzieningen en maken niet gebruik van hetz®* strand? Waarom is er dan* gelijkheid in toeristen!# ting?", schrijven zij. Volgens Leentfaar is bel campings en kampeerboefr rijen vaak moeilijk om t- aantal overnachtingen F cies vast te stellen. Daai® wordt een vast bedrag vraagd, de zogenaamde^ faitaire regeling. „DieW ling is vrij aantrekkelijk* de ondernemers. Ze n# best afwijken van bet bedrag. Dan moeten ze es* gen boekhouding bijbo'^ Ik denk echterdat zeer de huidige regeling beter®" springen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 52