Kennis is wapen tegen armoede PZC Onzekerheid heersende factor bij Bondsdagverkiezingen PZC jbjeê De Britten zijn na aanslagen niet bang Veerman sombert niet over landbouw roject in Keniaans dorp kan mogelijk de oplossing bieden 14 september 1955 ümcnE woensdag 14 september 2005 j)or llona Eveleens j s de armoede in de wereld in 2015 gehalveerd? Regerings- iders buigen zich deze week idens een internationale top in ew York over de stand van za- •n van de zogeheten mille- nm ontwikkelingsdoelen. Het et er somber uit. Maar mis- hien biedt een Keniaans dorp oplossing. ;k kan met goed fatsoen nu 'en gasten thuis uitnodigen, ant de kamer ligt vol met ais. De oogst is het dubbele in vorig jaar", legt Monica ketch uit, terwijl ze maïs van in kolf haalt. Ze woont in Sau- een dorp van ruim 5000 inwo- ?rs in West-Kenia. De meeste Drpsgenoten kampen met het- ■lfde ruimtegebrek als zij. inds een jaar is Sauri een grote •oeftuin voor het zogeheten üllenium Dorpsproject onder iding van de Amerikaanse eco- Dom Jeffrey Sachs. Hij wil aan- men dat met beperkte finan- ële middelen en een overdaad in wetenschappelijke deskun- igheid de acht millenium ont- ikkelingsdoelen, zelfs binnen jf jaar gehaald kunnen wor- ?n. erst werd iedereen en alles in auri in kaart gebracht. De ak ers werden opgemeten, de bo- smgesteldheid onderzocht, de ihderen gewogen en de malaria- arasieten in het bloed geteld, .asten vol data tonen de schrij- ende ai-moede van het dorp. Aan de hand van de resultaten an tien zulke Afrikaanse dor en hebben we een handleiding oor de bestrijding van armoede eschreven", verklaart Patrick Intuo, de projectcoördinator. We kozen plaatsen waar altijd onger heerst en bijvoorbeeld oge percentage malaria- en idsgevallen voorkomen." idvies i Sauri gebeurt nu alles op ba- S van deskundig advies. Tijd oor een biertje is er nauwelijks ïeer, want naast de gewone 'erkzaamheden zijn cursussen a vergaderingen aan de orde „Ik kan met goed fatsoen nu geen gasten thuis uitnodigen, want de kamer ligt vol met maïs. De oogst is het dubbele van vorig jaar", legt Monica Oketch uit, terwijl ze maïs van een kolf haalt. Ze woont in Sauri, een dorp van ruim 5000 inwoners in West-Kenia. De meeste dorpsgenoten kampen met hetzelfde ruimtegebrek als zij. van de dag. De bioloog Patrick Mutuo gelooft dat elke vorm van armoede is op te lossen door wetenschap en technologie. „De basis is de aanwezigheid van wa ter. Daarmee kunnen zelfs piep kleine akkers geld opleveren, als er maar een variatie aan ge wassen wordt verbouwd, in com binatie met pluimvee." De basisschool in Sauri geeft de leerlingen dagelijks een lunch. Het voedsel komt van de school- akker en de ouders schenken een deel van hun oogst. De schoolkeuken is gebouwd door de ouders, terwijl bouwmateria len gratis verstrekt werden. Sau ri bezit sinds kort een zieken huis, eveneens door de dorpsbe woners gebouwd met geschon ken materialen. Het budget voor Sauri is 110 dollar per persoon per jaar. Daarvan nemen dono ren zeventig procent voor hun rekening, de Keniaanse regering dertig procent en de inwoners van Sauri ieder tien dollar. Een klein bedrag in vergelijking met de miljarden die in de afgelopen kwart eeuw in Afrika zijn ge pompt, maar het continent des ondanks niet uit het slop haal den. De Keniaanse regering deed nooit iets extra's voor Sauri, dat zo'n veertig kilometer ten noor den van de stad Kisumu ligt, niet ver van het Victoriameer. Maar door de roem van Jeffrey Sachs struikelen nu ministers over elkaar heen om hulp te bie den. Het ministerie van Gezond heid geeft gratis medicijnen aan het ziekenhuis en betaalt een arts en verpleegkundige. De col lega's van wegenbouw egaliseer den de ongeasfalteerde weg. De foto llona Eveleens/GPD minister van Energie belooft Sauri op het electriciteitsnet aan te sluiten. Toch bieden wetenschap en tech nologie niet voor alles een oplos sing. Mensen die hun hele leven van minder dan een dollar per dag moesten rondkomen, heb ben een armoedecultuur ontwik keld. Een bewoonster van Sauri verkocht haar gratis verstrekte muskietennet omdat het een maaltijd voor haar gezin ople verde. Korte termijn denken hoort bij armoede. Er zijn dagelijks te veel obstakels om rekening te houden met een mogelijk euvel over twee weken. Afrika is conservatief en zit vast aan tradities. De cultuur leeft en is in beweging. Sommige nut tige gebruiken gaan verloren ter wijl anderen verfoeilijke tradi ties juist standhouden. De ontel bare lokale tradities vereisen een enorme verscheidenheid in aanpak. William Ogonda zit voor voor zijn vervallen huis aan de rand van Sauri. Op zijn akkertje groeit bijna niets. Zijn drie kleinkinderen zitten futloos in het gras. Deze kleine familie krijgt voedselhulp in een omge ving van overvloed. „Ik kan niet in mijn eentje de ak ker bewerken", vertelt de frêle, oude man. „De kleinkinderen zijn te jong en gaan naar school. Hun ouders liggen hier", vertelt William Ogonda en wijst op een betonnen plaat in een hoek van de tuin. „Ze gingen kort na el kaar dood. Waaraan weet ik niet. En daar ginds is het graf van mijn vrouw." Onwetendheid Volgens het gebruik van de Luo, het volk dat in deze streek woont, helpen buren elkaar. Het is dan ook een raadsel waarom dat niet gebeurt in het geval van William Ogonda. „Misschien vanwege een uit de hand gelopen dorpsruzie. Het kan ook zijn dat de gemeen schapsband sneller afbrokkelt, omdat mensen zo druk zijn met hun nieuwe leven", oppert Ja- red Oule de gemeenschapswer ker van het Sauri-project. „Het kan ook zijn dat mensen vermoe den dat zijn familie door aids is getroffen. Daar bestaat grote on wetendheid over. Aidsvooriich- ting komt moeizaam op gang omdat mensen weigeren over seks te praten." Sauri kan uitgroeien tot een mo deldorp, dankzij wetenschap en technologie. Veel moeilijker is het om paskla re formules te ontwikkelen om te voorkomen dat mensen zoals William Ogonda in culturele val kuilen vallen. GPD door Esther Gotink Na de Londense aanslagen van 7 juli, waarbij 56 mensen omkwamen, zette de Britse blogger Alfie Dennen de website werenota- fraid.com op. Daar gaf hij Londenaren en overzeese steunbetuigers de kans te rea geren op de terreurdaden middels foto's en boodschap pen, waarin ze hun onbe vreesdheid kenbaar kunnen maken. Twee maanden en duizenden inzendingen later vindt Dennen het tijd voor een expositie. WANA, de afkorting van We Are Not Afraid, is uitgegroeid tot een explosieve verzamel plaats van creativiteit. Wat begon als een serie foto's waarop mensen een vel pa pier vasthielden met daarop de mededeling dat ze voor ter roristen niet bang zijn, werd al snel een emotioneel collec tief verzet tegen de algemeen heersende angstpolitiek. De meeste foto's lijken zo in een familiealbum te kunnen; ze to nen lachende babies, moeders met kinderen op schoot, pas getrouwde stellen en gezin nen in zwempak. De bijgaan de tekst 'We are not afraid' maakt het echter minder in tiem; het vertelt de wereld dat de maker van de foto zich niet laat intimideren door aanslagen in Londen, Egypte, Madrid, New York, Bagdad en Bali. Dennen begon de website nadat hij in de och tend van 7 juli het nerveuze bericht 'Grote klap bij station Liverpool' ontving, gevolgd door een foto die een vriend met zijn mobiele telefoon had gemaakt tijdens de evacuatie van station King's Cross. Het werd Dennen snel duidelijk dat in zijn stad een meervou dige terreuraanslag had plaatsgevonden en hij opende de website voor ieder die steun zocht of wilde geven. Zelf plaatste hij een foto van de Londense skyline met het bijschrift: 'Laat de wereld zien dat we niet voor wat vandaag met Lon- den gebeurt, en dat de wereld een betere plaats is zonder angst'. Het sentiment sloeg aan en binnen afzienbare tijd werd de website één brullen, de stem tegen terrorisme. Ge lijksoortige internetsites na de aanslagen van 11 septem- ber 2001 trokken in totaal twee tot drie miljoen bezoe- kers in totaal. We Are NotAj. raid ontving in twee maand® een daverende dertig miljoen hits. Dennen, een 29-jange website ontwikkelaar heeft®, tussen zijn baan opgegeven en geld van zijn moeder ge leend om van WANA e non-profit organisatie te m ken. Tentoonstelling Wereldwijd zette Dennen vrij willigers aan het werk om de selectie van het fotomatenaa! soepel te laten verlopen. Der tig mensen hielpen met de op zet van de tentoonstelling Londen, die tot 22 oktober® zien is in de galerie Proud Central in het hart van ca1 stad. De WANA-tentoonstei- ling bestaat behalve duizend ingezonden webfoto's ook 250 beelden van terreurda- den, afkomstig van sponsor Getty Images. „Het is nodig de aangrijpende foto's te ti> nen van plaatsen waar terro risten hebben huisgehouda. i om de simpele reden dat rege ringen niet langer kunnen wegkomen met de slachtin- j gen en moorden waarvoor ze verantwoordelijk zijn", a een Proud-woordvoerder. „We weigeren toe te geven aan dit soort agressie en h; In plaats daarvan zullen we leven zoals wij denken d goed is." Van de duizend WA- J NA-foto's worden tijdens de expositie afdrukken ver kocht. Het doel is minstens i 150.000 euro in te zamelen voor het London Bom Relief Fund, dat compensa ties uitkeert aan de slachtof fers van de 7 juli-aans of hun naaste familie. GPD door Peet Vogels We moeten af van het beeld van de subsidie- verslaafde, altijd klagende boeren, zegt minister van Landbouw Cees Veerman. „De Nederlandse agrosector staat wereldwijd aan de top en voor de toekomst is er geen reden om somber te zijn." Wie de verhalen leest over mestproblemen, dierziekten en afbraak van landbouwsub sidies, zou kunnen denken dat het slecht gaat met de land- en tuinbouw. Maar niets is minder waar, meent Veerman. In zijn gisteren gepresenteerde toekomstvisie 'Kiezen voor landbouw' schetst de bewindsman een hoopvol perspectief voor de agrarische sector in Neder land. „Het barst van de goede ondernemers, zij maken de toekomst." De Nederlandse agrosector is goed voor tien procent van het nationaal inkomen en tien procent van de werkgelegen heid. „Alle studies wijzen uit dat er goede kansen voor de toekomst liggen. We moeten af van het idee dat de land bouw een wegkwijnende be drijfstak is." Veerman doelt dan onder andere op het aan tal boeren dat er mee stopt. „Van de ruim 80.000 boeren bedrijven die er nu zijn, zul len er over tien jaar nog zo'n 60.000 over blijven. Die ont wikkeling is echter van alle tijden." Ook het idee dat de boeren tachtig uur per week moeten werken en nog niet eens de bankleningen kunnen afbetalen, klopt niet. „De spreiding van de inkomens is erg groot. Een goede boer ver dient in een slecht jaar meer dan een slechte boer in een goed jaar. Daaruit blijkt dat het vakmanschap van de boer medebepalend is voor de le vensvatbaarheid van het be drijf-" De succesverhalen kunnen overigens niet verhullen dat de land- en tuinbouw voor een grote opgave staat. Milieu regels, de afbraak van be schermende regels voor de thuismarkt en maatschappe lijke kritiek op met name de intensieve veehouderij zorgen voor grote problemen bij de boeren. De boeren moeten niet naar de overheid kijken voor een oplossing, waarschuwt Veer man. „De tijd dat de overheid voor de sector zorgde, is voor bij. De ondernemers moeten zelf de keuze maken hoe ze verder willen met het bedrijf. De overheid zal ze daarin steunen." Die steun bestaat onder meer uit geld en orga nisatorische ondersteuning. „We moeten het de onderne mers mogelijk maken te on dernemen. Als een boer denkt dat natuurbeheer het beste bij zijn bedrijf past, kan hij bij het ministerie terecht. We steunen de ontwikkeling van de biologische landbouw. Maar we geven ook geld voor onderzoek naar biotechnolo gie. En we ruimen zoveel mo gelijk overbodige regels op." Veerman wil ook de samen werking versterken. „Het geld zal steeds meer op de markt verdiend moeten wor den. Dat betekent dat boeren en bedrijven samen moeten werken om de consument opti maal te bedienen." En daar zit juist de grote kracht van de Nederlandse land- en tuin bouw meent Veerman. Veer man wijst ook op de intensie ve veehouderij. „Ze hebben de afgelopen ja ren het nodige meegemaakt en op gebied van milieu en dierenwelzijn hebben ze nog heel wat voor de boeg. Toch is die sector ook perspectiefrijk. Ik verwacht dat ook op het ge bied van dierenwelzijn de sec tor in staat zal zijn de maat schappij en de consument te vreden te stellen. Er gebeurt al veel in Nederland, dat moet ook eens duidelijk ge maakt worden." Veerman ziet voor elke sec tor, de melkveehouderij, de (glas)tuinbouw, de veehoude rij en de akkerbouw een goe de toekomst. „Zolang we goe de ondernemers heben is er hoop, zij zijn het zout van de aarde. Het stimuleren van het ondernemersschap is dan ook een belangrijke taak voor de toekomst." GPD pagina 15 Veerman ziet nog brood in landbouw door Henderiekus Wiltjer Voorspellen is moeilijk, zeker als het om de toekomst gaat. Deze Arabische wijsheid geldt stellig voor de Duitse ver kiezingen van zondag. Weini gen durven een gok te wagen over de uitslag. Parlementaire journalisten gaan uit van een kleine overwinning voor Mer kels CDU/CSU, die dan samen met de liberale FDP gaat rege ren, of een 'grote coalitie', een regering van CDU/CSU en de SPD van bondskanselier Ger hard Schroder. Lange tijd leek Angela Merkel met haar christen-democratisch blok af te stevenen op een glans rijke overwinning. De grootste regeringspartij SPD lag hope loos achter in de peilingen. Ie dereen ging ervan uit dat zwart-geel zou gaan regeren. De voortdurende economische misè re en hoge werkloosheid in com binatie met een regering waar van de partners soms ernstig op elkaar leken uitgekeken, maak ten het Merkel eenvoudig. Zij bracht haar onschuld aan de man. Keer op keer zei ze eerlijk te zijn. Schroder mocht dan po pulairder en sympathieker over komen, je weet niet wat je ver der aan hem hebt, liet ze voort durend weten. In het verleden had ze getoond eerlijk te zijn. Toen haar leermeester Helmut Kohl in een zwartgeldschandaal verstrikt raakte, liet ze hem ge nadeloos vallen. Eerlijk en nuch ter, zo komt Merkel graag over. Met het naderen van de verkie zingsdag verliest haar beoogde zwart-gele ploeg snel terrein. De leider van zusterpartij CSU, de Beierse minister-president Edmund Stoiber, beledigde het Oost-Duitse electoraat. Verder is het publieke optreden van Merkel wel minder stug gewor den en heeft zij haar kleding en kapsel gemoderniseerd, maar echt geliefd is ze nog niet. Ten slotte verloor ze ook nog het tele visiedebat met Schroder. Een andere kwestie voor Merkel is haar keuze voor professor Paul Kirchhof uit Heidelberg als schaduwminister van Finan ciën. In eerste instantie was het een mooie mediacoup, maar op dit moment levert de keuze Mer kel veel hoofdpijn op. Kirchhof lanceerde een radicaal plan DUITSE voor een drastische hervorming van het belastingsysteem. Aan de uitleg schortte het een en an der, waardoor het net leek of de hoogleraar de rijken een belas tingvoordeel wil geven. Het is 'gefundenes Fressen' voor de SPD. De ideeënstroom van Kirchhof stelt een ander cruciaal punt van Merkel ter discussie. Kan de bevolking nog steeds op het woord van de CDU/CSU-lijst- trekker vertrouwen? Zal zij niet met allerlei nieuwe plannen ko men waarover zij tijdens de cam pagne niks zegt. De sociaal-de mocraten spelen de kwestie-Kir- chhof hard uit. Tijdens het tele visieduel tussen Schroder en Merkel hamerde de bondskanse lier op de ongewisheid die volgt met de keuze van Kirchhof. Die heeft inmiddels laten weten geen plaats voor zichzelf te zien in een 'grote coalitie'. De SPD-leider voelt zich intus sen als een vis in het water. Hij voert graag campagne. Dit soort gevechten zijn hem op het lijf ge schreven. Maar hij vecht dan ook voor zijn politieke overle ven. Als hij op 18 september ver liest, is zijn politieke carrière voorbij. Hij mag dan persoon lijk nog zo geliefd zijn, hij kampt ook met een aantal ernsti ge complicaties. Daar helpt zijn populariteit hem weinig bij. Coalitievorming Een probleem vormt de coalitie. De bevolking is uitgekeken op rood-groen. Zij heeft genoeg van deze regering. Als het electo raat Schroder dan toch nog voor een derde keer het vertrouwen schenkt, ki-ijgt hij te maken met een onwillige Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer. Hier heeft de oppositie de macht. Schroder zal met de CDU/CSU deals moe ten sluiten en die zullen niet alle maal even goed vallen bij de lin kervleugel van zijn partij. Wat staat Duitsland te wach ten? Zwart-geel leek tot dusver de waarschijnlijkste uitkomst, maar de beoogde centrumrecht se coalitie is inmiddels haar meerderheid kwijt, terwijl ook rood-groen geen regering kan vormen. Een enkeling denkt nog aan de 'ampelkoalition', een AARDBEVING - Een aardbe ving in de Nijldelta heeft maandag aan zeker negentien schoolkinderen het leven ge kost. Ruim zestig mensen raak ten gewond. In de Egyptische hoofdstad Caïro stortten 45 huizen en twaalf scholen in. De beving duurde een minuut. TELEFOONNET - In Krabben- dijke is gisteren de nieuwe tele fooncentrale in gebruik geno men. Het nieuwe geautomati seerde telefoonnet - met kenge tal en onmiddellijke verbin ding - vervangt de oude met 'de telefoniste en wachten op verbindingen', De burgemees ters van Krabbendijke Waarde, J. Vader en A. Lok ker, openden de nieuwe tele foonnetcentrale. UITVAART - In Utrecht vond gisteren de uitvaart plae kardinaal Johannes de Jong. Tienduizenden mensen waren aanwezig bij de laatste g van de kerkvorst vanuit de Domkerk naar het kerkhof, Mgr. dr. J.A. Geerdink noemde de overleden kardinaal tijdens de dienst een groot mens, die zich in de somberste periode van de twintigste eeuw zee: verdienstelijk heeft gemaald voor kerk en vaderland. Grote verkiezingsposters van Angela Merkel (CDU/CSU) en premier Gerhard Schroder (SDP) in de ha venstad Hamburg. Duitsland gaal zondag 18 september naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe Bondsdag. foto Kay Nietfeld/EPA regeerploeg van SPD, Groenen en liberalen. De meeste waar nemers sluiten dit scenario uit, evenals een kabinet van SPD, Groenen en de Linkspartei/- PDS. Een grote coalitie van SPD en CDU/CSU geniet onder het volk de meeste steun. Zoals het er nu naar uitziet, zal Merkel als leider van de groot ste partij dan bondskanselier worden. De vraag is hoe lang zo'n kabinet het volhoudt. De CDU/CSU wil veel verder gaan met het hervormen van de socia le zekerheid en het gezondheids stelsel dan de sociaal-democra ten. Dat zal binnen de SPD op weerstand stuiten. Bovendien betekent een grote coalitie het einde van Schroder. Hij heeft dan de verkiezingen verloren en zal zijn conclusies trekken. Bin nen de SPD zal een machtsstrijd ontbranden. Dat betekent nieu we onzekerheid. Veel waarne mers denken dat een grote coali tie geen lang leven is beschoren. Als de peilingen kloppen gaat Duitsland een onzekere toe komst tegemoet. ANP pagina 5 Merkel zit met intern probleem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactieiSpzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail. Iezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. 10113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.vt per kwartaal- t 58,00 t 60.25 per jaar 222 50 6 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor bS I einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% 8TW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgw^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenv»?'5 de Regelen voor het Advertentiewsre1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel-(01141372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9°* Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteren Auteursrochton voorbehouden nsW; Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V Is een onderdeel van het Wegener-concern c. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl 9e'3,u"lvn„jfi. (abonnementen)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante ('ien5'E^^s# ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge de derden. Als u op deze Informatie geen priis stelt dó te. Postbus 31, 4460 AA Goes. it schriftelijk melden Dij P&* Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4