PZC Dow wil groeien door te investeren Klanten blijven Delta trouw Spoelgaten voor gewelven basiliek Hulst FOTO'S OP €1» En de smaak is nu óók op z'n best. "hemiegigant gaat nauwer samenwerken met andere bedrijven 'erkstraf voor trnieler uit choondijke Schouwen sluit zich aan bij studie bomenziekte UIL «ra Hulst snoeit braamstruik na klacht Uitstalverbod winkels Steenstraat Boete voor vernieling ruit Cel in voor rijden zonder rijbewijs zeeuwse almanak Vogel 0113-316649 jSSactie@pzc.nl gbus 31.4460 AA Goes i#rtentie-exploitatie: S e Midden-Zeeland: 0113-315520; Kinderen: 0114-372770; p02MS62500. pensdag 14 september 2005 Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player editie Zeeuws-Vlaanderen Intone Hoonhorst JS'ElZEN - Dow Benelux „acht de komende jaren be- «lijk te groeien. Niet zozeer JT nieuwe fabrieken te bou- j, maar door de productie in huidige fabrieken en krakers optimaliseren. Nauwere sa- iawerking met leveranciers afnemers moet leiden tot een it productie, kostenreduc- i milieuwinst. an bestraft oor bekladding n fietsdiefstal DDELBL'RG - Een achttien- inwoner van Middelburg gisteren voor het beklad- tan zeven garagedeuren fuck you' letterlijk de reke- gepresenteerd. De man ook terecht voor het ste- van een fiets. Hij moet voor twee feiten aan het werk in Kt van de samenleving, officier van justitie R. Ram- bo stond gisteren in Middel- jg voorop dat de verdachte de ooamaakkosten van 2640 eu- aan Woongoed Middelburg goedt. Hij trachtte cle man lelijk te maken dat hij met Éiti verpaupering in de hand (ktende woonomgeving voor iereburgers verpest. Middelburger bekende op 14 in zijn woonplaats de verme en te hebben aangericht, dag eerder had hij een fiets olen Behalve de verplich- tot het betalen van de scha- politierechter L. van te hem voor de twee feiten lig uur werkstraf op. 1DELBURG - De Middel de politierechter L. van e heeft gisteren een 35-ja- inwoner van Schoondijke oordccld tot 28 uur werk- voor vernieling bij een sarts. Ie strafmaat werd meegewo- dat de verdachte zich drei- uitgelaten tegenover dokters-assistente. „Ik heb n, maar het was niet reigend", beweerde hij. Het dent vond op 20 juli in Groe- daats, De man had uit onvre- ten ruit van de huisartsen tijk vernield. Schoondijkenaar kampt al ie tijd met psychische pro- ren Hij zou stennis heb- gemaakt, omdat hij zijn tójnen nodig had. „U heeft pens overschreden", stelde tier van justitie R. Ramme- ftst. De politierechter straf- snform de eis van de offi- Dat is de toekomstverwach ting van E. de Graaf, vice- voorzitter van de raad van be stuur van Dow Benelux. De Graaf was tot voor kort verant woordelijk voor milieu en veilig heid. Hij heeft nu de taak het chemiecomplex in Terneuzen verder te ontwikkelen. De Graaf ziet groeimogelijkheden in het beter laten presteren van be staande fabrieken én in verder gaande samenwerking met be drijven die 'synergie' met Dow hebben, bedrijven die iets toe voegen aan de werkzaamheden van Dow. Als de wereldmarkt niet instort door een energiecrisis, moet Dow kunnen profiteren van de ontwikkelingen op het Value- park, het industrieterrein naast de Braakmanhaven en op de Mosselbanken. Vestiging van be drijven als Katoennatie, Oil Tan king en Vos leverde vorig jaar al forse besparingen op, zowel fi nancieel als milieutechnisch. Het bij de hand hebben van een transportonderneming en een grote opslagcapaciteit voor grondstoffen en (half)fabnkaten leidde tot een flinke verminde ring van vervoersstromen en emissies. Besparing De Graaf: „Er reden het afgelo pen jaar 30.000 vrachtwagens minder het terrein af, waardoor 3,5 miljoen kilometer minder werd gereden. Goed voor een be sparing van 1,1 miljoen liter die sel en een vermindering van zo'n 2800 ton aan CO,-uitstoot Vergelijkbare cijfers kun je los laten op de vermindering van het short-shippingtransport, om dat we nu geen voorraden hoe ven op te slaan of producten hoe ven te stallen in Rotterdam, Ant werpen of Gent." De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) uitte onlangs kritiek op het Temeuzense chemieconcern, omdat het bedrijf nog meer zou kunnen doen dan nu gebeurt Dow investeert volgens de fede ratie te weinig in nieuwe techno logie en in fabrieken van de toe komst. De Graaf: „De ZMF daagt ons uit. Natuurlijk investeren wij in duurzame, innovatieve techno logie. Ook wij oriënteren ons op het gebruik van nieuwe, mi lieuvriendelijkere brandstoffen, maar je kunt niet in één klap al de bestaande fabrieken ontman telen om een nieuw bedrijf te be ginnen." In Zeeuws-Vlaanderen circuleer den tijdens het feest rondom het veertigjarig bestaan al berich ten dat Dow de komende jaren vijftig tot honderd miljoen euro wil steken in het beter en renda beler laten functioneren van kra kers en fabrieken. Maar De Graaf waagt zich niet aan het noemen van cijfers, al bevestigt hij wel dat investeringen in een chemiecomplex als het Temeu zense gauw in de tientaUen mil joenen lopen. Assemblage Of de groei langzaam op gang komt of direct vaart krijgt, is ook afhankelijk van nieuwe ves tiging van bedrijven in het Va- luepark, de Axelse Vlakte of de westkant van het Kanaal Gent-Temeuzen. De Axelse Vlakte en vooral een nog te ont wikkelen bedrijventerrein aan de westkant van het Kanaal, zouden prima geschikt zijn voor bedrijven die producten van Dow verder verwerken. „Een Frans assemblagebedrijf dat producten van ons gebruikt om dashboards en andere accessoi res voor Volvo in Gent te ma ken, kan natuurlijk veel efficiën ter werken vanuit een vestiging in de Kanaalzone. Dat is nou een prima voorbeeld van syner gie tussen bedrijven." De Graaf hoopt dat de onder handelingen van Dow en Zee land Seaports met geïnteresseer den nog dit jaar leidt tot de komst van één of meer nieuwe bedrijven naar de Kanaalzone. HULST - De kraan die gisteren de weg van het Cornelis de Vosplein in Hulst versper de voor het doorgaande verkeer, is hoger dan de 67 meter die de toren van de basiliek meet. Het metershoge gevaarte is nodig om gaten te kunnen boren in de gewelven van de basiliek. Eigenlijk, legt coördinator P. Hamelink van de restauratie van de Willibrordusba- siliek uit, wordt er een klus uitgevoerd voor iets dat hopelijk nooit in de praktijk nodig is. De gaten in de gewelven zijn namelijk zogenoemde spoelgaten die moe ten voorkomen, dat bij een grote brand in de basiliek de gewelven het begeven on- (Advertentie) door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aantal paar- dekastanjes dat op Schouwen- Duiveland is aangetast door de zogeheten bloedingsziekte, blijft tot dusver beperkt tot 49. Dat blijkt uit een voorlopige in ventarisatie van de gemeente, Natuurmonumenten, Staatsbos beheer en waterschap Zeeuwse Eilanden. Volgens afdelingshoofd openba- re werken, A. van den Dries, is besloten mee te doen aan het lan delijk onderzoek van de werk groep Aesculaap, vallend onder de Universiteit van Wagenin- gen. De werkgroep biedt op de internetpagina www.kastanje- ziekte.umr.nl een overzicht van de besmette gebieden. Schou wen was tot dusver binnen Zee land nog een blinde vlek, even als Tholen en Zeeuws- Vlaande ren. In Zeeland is Middelburg vooralsnog het zwaarst getrof- ^«rsherpe BW OP DE DIGITALE SNELWEG VAN ZEELAND: DELTA DIGITALE TV EN RADIO is de digitale snelweg van Zeeland vijf keer zo snel geworden. Die enorme 'an de Zeeuwse kabel zetten we nu ook in voor digitale tv en radio. Voor !rPe beeld en supergeluid van DELTA DIGITALE TV en RADIO hebt u - naast bestaande kabelabonnement - alleen een digitale ontvanger en een DELTA startpakket met Smartcard nodig. U koopt deze bij de elektronicawinkel bij u in de buurt. Klanten met een kabelabonnement (volledig pakket) betalen voor DELTA DIGITALE TV en RADIO geen extra abonnementskosten. Wilt u meer informatie, ga dan naar de winkel, kijk op www.deltadishaletv.nl of bel 0800 - 55 n 550. door Ben Jansen MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta beschikt over trouwe klanten. Alle problemen met de vertraagde inning van voor schotten, spookrekeningen en ander administratief ongerief ten spijt, wendt maar een gering deel van de afnemers van elektri citeit en gas zich tot een andere leverancier. Aan klanten voor elektriciteit raakte Delta de eerste helft van dit jaar 2,5 procent kwijt op de 197.000 aansluitingen die het energiebedrijf eind 2004 had. Bij de levering van gas was het ver loop lager: 1,6 procent van de 177.000 aansluitingen op 31 de cember vorig jaar. Daarmee blijft Delta flink beneden de lan delijke verloopcijfers. Die bedra gen 2,5 procent in de sector elek triciteit en 6 procent voor gas. Een woordvoerster van Delta te kent bij dit percentage aan dat niet vaststaat hoeveel klanten uit ergernis over de problemen met de facturering zich tot een andere energieleverancier heb ben gewend. „Het kan ook zijn dat mensen op basis van vergelij king van tarieven naar een an der bedrijf zijn gegaan." Particulieren hebben sinds 1 juli vorig jaar de mogelijkheid zelf een leverancier voor stroom en gas te kiezen. Delta maakte gisteren bekend dat de eerste helft van dit jaar 63,3 miljoen euro winst is ge boekt. Dat is 300.000 euro min der dan dezelfde periode in 2004. De omzet nam met bijna 22 procent toe tot 512 miljoen euro. Deze stijging was vooral het gevolg van de doorwerking van de gestegen olieprijzen in die van elektriciteit en gas. Transport en leveringen van en handel in elektriciteit bracht 16 procent meer op: 10 procent meer door de gestegen prijzen en 6 procent omdat grotere hoe veelheden werden behandeld. De achterstanden in de facture ring zijn er mede de ooi-zaak van dat de bedrijfskosten van HULST - Na een klacht van een bewoner aan de Heerlijk heid in Sint Jansteen heeft de gemeente Hulst besloten wat te doen aan de overlast van welig tierende braam struiken. Om verwildering en overlast in de toekomst te gen te gaan, zullen de braamstruiken in het vroege groei seizoen met bestrijdingsmiddelen worden behandeld. Tot die tijd worden de struiken fors teruggesnoeid. De braam struiken in de groenstrook aan de Heerlijkheid zijn inmid dels gekortwiekt. HULST - Twee zaken aan de Hulster Steenstraat, een reis bureau en een cadeauwinkel annex postagentschap, krijgen van de gemeente geen toestemming (reclame)bor- den uit te stallen op de stoep. Beide hadden een verzoek ingediend. Hulst vindt dat er te weinig ruimte op de stoep is en uitstallingen zouden de doorgang voor voetgangers belemmeren. Ook met het oog op een parkeerplaats voor gehandicapten voor de zaak, weigert Hulst medewerking. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke veroordeelde gisteren een 35-jarige vrouw uit Ter- neuzen voor een vernieling tot 125 euro boete. De verdach te beschadigde 27 juni vorig jaar een ruit van een woning in de Temeuzense binnenstad. MIDDELBURG - De Middelburse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 32-jarige inwoner van de Zeeuw se hoofdstad voor het rijden zonder geldig rijbewijs bij verstek twee weken cel opgelegd. De hardleerse Middelburger was al een aantal keren eer der betrapt op het besturen van een auto zonder het ver eiste rijbewijs. Advertentie Zeelands Roem Prins Dingemanse De zwarte parel verse royal mosselen verse jumbo mosselen verse extra mosselen Bak 2 kilo |- gg Zak 2 kilo 73 Bak 2 kiltl g gg van JJÖ6 m van JUHT C7 van Mmm m kilo 2.99 kilo 3.37 kilo 1.33 Het grote voordeel van Albert Heijn. cn Aanbiedingen zl|n geldig m IH Bonuskaart t/m zondag 18 september. der de druk van de vele tienduizenden liters bluswater die dan gebruikt worden om de vlammenzee te bedwingen. De kosten voor het boren van de gaten, waar een gespecialiseerd bedrijf zich de afgelopen tien dagen al mee bezig heeft gehouden, be dragen veertigduizend euro. Die kosten komen niet allemaal voor rekening van het parochiebestuur, want Hamelink is er in geslaagd de helft van het Rijk vergoed te krijgen. Het verkeer moet er ook vandaag nog rekening mee houden dat het Cornelis de Vosplein gestremd is, want de werkzaamheden duren nog een dag. foto Camile Schelstraete fen, met 253 besmette kastanjes. Minister Veerman heeft 275.000 euro beschikbaar gesteld voor onderzoek naar de herkomst en mogelijke bestrijding van de ziekte. De onderzoekers tasten vooralsnog in het duister over de achtergrondercvan. De be langrijkste ontdekking is die van een bacterie die alleen in de zieke kastanjes voorkomt.Het staat echter nog niet vast of die bacterie ook de veroorzaker is. Delta met 6,3 procent tot 97,4 miljoen euro zijn gestegen. Er moest extra personeel voor wor den ingehuurd. Delta verwacht dit jaar af te sluiten met ongeveer evenveel winst als in 2004. Toen boek te het bedrijf een netto-op brengst van bijna 100 miljoen euro. Dat de eerste helft van het jaar Delta meer oplevert dan de tweede, heeft te ma ken met seizoensinvloeden (in de eerste maanden van het jaar wordt meer gas en stroom ver kocht dan in de laatste) en met het feit dat resultaten uit deelne mingen in de eerste helft van het jaar kunnen worden bijge schreven. Een productieve verslaggever van deze courant moest on langs tot zijn schaamte vast stellen dat er ook hij hem wel eens een spaander valt. Iji een artikel over Oranjezon voerde hij onder meer de vo gel goudsnip ten tonele. Een attente lezer maakte hem er op attent dat het uiteraard een houtsnip moest zijn. De auteur van het stuk erken de zijn jout ruiterlijk. „Ach", klonk het vergoelijkend. „In het Zeeuws klinkt het precies hetzelfde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49