Knusheid uit de jaren vijftig Pensionhouder Renesse voor half miljoen opgelicht Q Huiswerk kost derdeklassers nog geen half uut PZC Jong en oud vermaken elkaar Morres haalt drukbezochte expositie van Den Bosch naar Hulst woensdag 14 september 2005 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Huiswerk ma ken kost driekwart van de Zeeuwse derdeklassers in het voortgezet onderwijs nog geen half uur per dag. Leerlingen uit Borsele en Kapelle vinden hun school en leraren het leukst. Jon geren uit Schouwen-Duiveland en Sluis balen het vaakst van hun school. Die bevindingen deed welzij ns- instituut Scoop bij de jongste aanvulling van de Jeugdmonitor Zeeland, het permanente onder zoek naar de staat van de Zeeuwse jeugd. Thema was dit maal schoolbeleving. De resulta ten zijn verzameld onder 3833 derdeklassers van het vorig jaar van 25 scholen: 84 procent van het Zeeuwse bestand aan veer tien- en vijftienjarigen. Zowel vmbo, havo, vwo als speciaal on derwijs en praktijkscholen de den mee. Huiswerk is voor Zeeuwse leer lingen een geringe belasting, concluderen de onderzoekers. Landelijk zeggen leerlingen ge middeld anderhalf uur per dag huiswerk te maken. In Zeeland zegt drie procent boven het uur per dag uit te komen. Bij de scholen nemen ze de on derzoeksresultaten met een kor reltje zout. „Ik heb gezien hoe de leerlingen die vragenlijsten invullen. Daar zijn ze ook geen uren mee bezig," relativeert P. Baecke, sectordirecteur van het vmbo van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Het huiswerk verdwijnt zacht jesaan, stelt hij vast. „Scholen hebben door dat leerlingen op veel verschillende manieren le ren. De meesten hebben een kor te spanningsboog, het heeft geen zin die met twee uur werk per dag op te zadelen. Dan heb je enkel last met controleren of ze alles wel gedaan hebben." Voor het 'maakwerk' is vaak tijdens de les al ruimte, schetst Baecke. Ook krijgen leerlin gen vaker thema-opdrachten mee waarmee diverse vaardig heden worden aangesp^ Helemaal huiswerkwij scholen nooit, denkt A-, W deelteamleider voor de^ klassen havo en vwo var Goese Calvijncollege. wel iets minder dar maar anderhalf uur. daark men velen niet aan." Maaij stampwerk blijft, gelooft „Als je een taal onder de wilt krijgen, horen daan denlijsten en grammatica Daar heeft niet ieder even voor nodig." Bijna zeventig procent Borselse en Kapelse derden sers is blij met school en ©3 ten. In Sluis en Schouwen-Dj veland is dat minder dsi helft. Gemiddeld vinden zes ro tien Zeeuwse scholieren hmj raren niks. In Veere vind:a een derde van de leerlinge docenten te pruimen. Vwo'ers en vso'ers oordelai gunstigst over hun leraren, i vmbo'ers zijn die het mins, pulair. Meisjes zijn steeds^ der dan jongens over schodi onderwijsstaf. Vso- en vmbo-scholieren irs onderschat te worden door's scholen: respectievelijk 45 e procent vindt school hel® niet moeilijk. Havo-leerlia hebben het 't zwaarst: maarè op de zeven vindt school moeilijk. Ierse avond in Sint-Maartensdij SINT-MAARTENSDIJK Sint-Maartendijkse partva trum Haestinge biedt kom zaterdag onderdak aandelf muziekavond. The Jolly Beggars uit Ta! zorgt voor de muziek. Hel res toire bestaat uit traditionele! se volksmuziek. Niet alleen muziek zal zaterdagavond n af acht uur tot middernacht! zijn in Haestinge, ook deza in Ierse stijl aangekleed. door Ronald Verstraten HULST - Het was het afgelopen jaar hét succesnummer van het Noordbra bants Museum, de expositie 'Knus, Ne derland in de jaren '50'. Tienduizenden mensen kwamen af op de tentoonstel ling en haalden herinneringen op aan de hand van voorwerpen uit die jaren. Het leek Walter van de Griendt, ver koopdirecteur van meubelgigant Mor res, wel wat om die tentoonstelling naar Hulst te halen. Er werd een spe ciaal Knus-team in het leven geroepen, dat tot taak had om alle spullen te ach terhalen bij de mensen die ze voor de oorspronkelijk tentoonstelling in bruik leen hadden gegeven aan het Noordbra bants Museum. En in 95 procent van de gevallen was dat ook geen probleem. Het team werkte er drie maanden aan en nu is de tentoonstelling in Hulst te zien. Grotendeels dezelfde spullen, maar in een andere setting en met nog wat ext ratjes. Morres deed een oproep aan mensen om zelf mee te doen, met een persoon lijk voorwerp en verhaal. Van de hon derd die reageerden, zijn de twintig mooiste uitgekozen en die hebben sa men hun eigen wandje gekregen. Vanaf morgen is de tentoonstelling zes weken lang (en gratis toegankelijk) 'te zien. Willeke Alberti neemt vanavond de opening voor haar rekening. Kan ze het spiegelbeeld van haar jeugd nog eens bekijken. De tentoonstelling be slaat zo'n zes- a zevenhonderd vierkan te meter, die speciaal dient voor evene menten. Evolutie Coördinator Liesbeth gaat van jaar tot jaar en langs verschillende thema's. Het blijkt dat je de jaren '50 niet al te scherp moet afbakenen. „Je ziet een evolutie. In 1959 zitten er al trekjes van de jaren '60", zegt Neve. Een fotoprint achter twaalf oude brom mertjes laat zien wat ze bedoelt. Jonge nozempjes trekken aan sigaret en gas- handle. De onschuld van het Kinder rijk (oude schoolplaten en veel materi aal van het Speelgoedmuseum in De venter) is dan voorbij en in het belen dende bioscoopje kun je aan de hand van oude Polygoonbeelden zien hoe dat allemaal is gegaan. Filmposters met Kees Brusse en van Bert Haanstra aan de wand. Verderop een robuuste rode gietijzeren brievenbus van de PTT. De De bromfietsen en de foto's erachter verl typisch jaren '50 slaapkamer komt ook erg bekend voor. In de jaren vijftig zijn in Nederland niet minder dan 1,6 miljoen mensen ge trouwd. Dat staat op een van de infor matiezuilen, die telkens een beeld schermpje hebben, waarop dvd's te zien zijn over het betreffende onder werp. Zo is er ook aandacht voor de emigratie, onder het kopje 'Huilen aan elden de opkomst van de brommer en de de kade'. Ruim 200.000 Nederlanders vertrokken immers naar verre landen om er een nieuw bestaan op te bouwen. Een stapeltje koffers symboliseert het schrijnend afscheid. Eén auto Tussen allerlei tv- en radiotoestellen en geflankeerd door een prachtig oud volkswagenbusje van een liefhebber uit aarbij horende jongerencultuur. Sint-Jansteen, trekt een zitje de aan dacht. Maar vooral de foto op de achter grond: een bijna lege straat. Er staat welgeteld één auto. Het pronkstuk vindt Neve het oude keu kentje. En inderdaad, als het ergens knus was, dan was het wel hier, in wat voor het Domein van de Vrouw door ging. De strijkplank, het droogrek, sun- lightzeep. Een gezellige, maar ook foto's Wim Kooyman spaarzame tijd. Een spaaipotje had ver schillende gleufjes voor diverse beste dingen: kolen, gas, kleding, 'vacantie'. Er zit zelfs een apart vakje in voor de Belastingen. De tentoonstelling 'Knus, Nederland in de jaren '50' is te zien tot 24 oktober bij Morres Wonen aan de Industrieweg in Hulst, tijdens de winkelopeningstijden. NIERSTICHTING GOES - Al vijf jaar lang gaan de kinderen van peuterspeelzaal Het Terpje in Kloetinge elke week een keer naar zorgcentrum Ter Weel in Goes om samen met de bewoners een leuke mid dag te hebben. Dat jubileum werd gisteren ge vierd. Het zorgcentrum is na al die jaren nog al tijd zeer te spreken over het project. Het weke lijkse bezoek zou door zijn vaste gewoonten als handen schudden, afscheid nemen en liedjes zin gen goed zijn voor de sociale ontwikkeling van de kinderen, terwijl de koters op hun beurt bij dementerende ouderen weer een gevoelige snaar kunnen raken met hun spontane gedrag. Het feestje van gisteren werd gevierd op de gecombi neerde unit vijf en zes (psycho-geriatrie), omdat daar de kinderen van Het Terpje altijd komen. Op andere afdelingen komen weer andere peu terspeelzalen op bezoek. „Het overgrote deel van de bewoners geniet van de aanwezigheid van de kinderen", zegt Ilse Matthijssen van Ter Weel. „Maar natuurlijk zijn er ook ouderen die wat minder goed met kinderen overweg kunnen. Zij mogen altijd even in een andere woonkamer gaan zitten." foto Mechteld Jansen door Emile Calon ZIERIKZEE - Pensionhouder A. Waaijers is volgens kanton rechter A. Melens wel erg goed gelovig geweest. In een jaar tijd raakte de inwoner van Renesse door het gehaaide optreden van twee oplichters ruim een half miljoen euro kwijt. De Zierikzee- se kantonrechter uitte tegelijker tijd fikse kritiek op de politie. Die weigerde tot voor kort een aangifte van Waaijers tegen die twee op te nemen. Waaijers verscheen gisteren voor de kantonrechter omdat een benzinepomphouder uit Schuddebeurs nog ruim twee duizend euro van hem tegoed heeft. Waaijers voerde aan dat niet hij die schulden heeft ge maakt, maar twee oplichters. Ruim een jaar geleden dacht Waaijers, toen nog eigenaar van pension 't Diepe, een onbezorg de toekomst tegemoet te gaan. Zeker toen twee pensiongasten per 1 september 't Diepe wilden kopen en een koopcontract on dertekenden. Vervolgens bestel de het paar allerlei goederen op naam van het bedrijf. Waaijers zelf, zo bezweert hij, was niet op de hoogte van de meeste van die aankopen. Vooral niet omdat ve le rekeningen achterover wer den gedrukt. „Ik zag ze nooit." Het seizoen verliep voor Waaij ers niet best. „Het stel ging slor dig om met boekingen, nam geld van gasten en hield een kamer bezet." Waaijers schakelde na 1 september zijn advocaat in om dat het koopcontract niet was nagekomen. Het stel beloofde be terschap. Een maand later was er echter nog steeds niet be taald. Vanaf dat moment veran derde de sfeer volkomen. Waa ijers: „Duistere vrienden van hem klopten op de meest vreem de tijdstippen aan, bleven soms wekenlang logeren en maakten duidelijk dat er met hen niet te spotten valt." De vrouw ver dween spoorloos. Half februari was het voor Waaijers genoeg. Samen met een huisvriendin, H. de Vries, stapte hij naar de politie in Zie- rikzee. Een hoofdagent weiger de tot hun stomme verbazing de aangifte van valsheid in ge schrifte op te nemen. Hij vertel de hen, zo getuigt De Vries, dat Waaijers stom was geweest en dat hij maar een civiele procedu re moest starten. „Als de offi cier van justitie dit hoort, lacht hij zich een slag in de rondte. Dit hoort niet in het strafrecht thuis", citeren De Vries en Waaijers de bewuste hoofd agent. Hij was volgens hen al leen bereid een notitie te maken voor de recherche. Met stomheid geslagen verlieten ze het politiebureau om de vol gende dag hun advocaat J. van den Doel in Zierikzee te bellen. Die vond dat optreden van die agent, zo zegt hij in een reactie, zeer merkwaardig. Waaijers durfde in die tijd nau welijks in 't Diepe te komen om dat die kornuiten daar huisden. „Je houdt het niet voor mogelijk wat voor bende die maakten. Al les vuil. Overal troep." De onder nemer, ten einde raad, wendde zich tot een kennis die ook wat breedgeschouderde vrienden had. Een van hen verscheen bij 't Diepe en sommeerde de aan wezige mannen binnen 24 uur te vertrekken. Dat deden ze. Maar tegelijkertijd namen ze vele kost baarheden mee. De dag daarop belde Waaijers de politie om aangifte te doen van diefstal. Twee agenten van het bureau Renesse verschenen en weigerden de aangifte op te nemen. „Dit is geen zaak voor ons maar voor uw advocaat", ci teert hij een van hen. De Zierik- zeese advocaat beseft maar al te goed dat Waaijers gewoon het slachtoffer is geworden van een stel gewiekste oplichters. Waaijers zelf is een vermogen kwijtgeraakt. Hij heeft nu zo veel schulden dat alleen een schuldsanering uitkomst biedt. „Ik ben zowat alles kwijt." Desondanks ziet hij een licht puntje. Na tussenkomst van de groepschef van de politie is maandag alsnog een aangifte op genomen en een onderzoek ge start. Daarnaast heeft kanton rechter Melens laten weten dat het duo nu ook gedaagd kan worden. Waaijers: „Er zit einde lijk schot in de zaak." Toch weten ze iets niet van elkaar. Ze kennen elkaar door en door. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalva nel kaar nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42