Huiskamerbij eenkomst over drugs Aazet PZC Weg met de win-winsituatie PZC feest Bestrating wordt in een keer opgeknapt LSD nodigt jongeren uit voor overleg ;13 Vrijspraak voor veroorzaker fataal ongeval agenda Thuisblijver krijgt boete üweente zet in op voorlichting van ouders en jongeren Twijfel leidt tot vrijspraak Flinke boete voor snelheidsduivel Fikse rekening voor bekladding Overdenking in Duivelands woensdag 14 september 2005 «©EE - Schokkend dat Jt,, gebeuren. concludeerde ltonrechter A. Melens tijdens rotting in Zierikzee, gister- Jtó. Het was een bizar onge- tenlriesle aflooP dat in iBurgerznal van het gemeente- tpehttst werd. De gedaag- t de 56-jarige bestuurder uit „trkerk. werd ontslagen iBthtsvervolging. ISjuli 2004 vertrok de man, werker van Delta NV, met zijn bedrijfswagen en een aan hanger met daarop een halfvolle haspel draad. De aanhanger was door zijn collega aangepikt terwijl hij had staan toekijken. Zelf maakte hij het afbreekka- beltje aan de bedrijfswagen vast. De gehele bevestiging werd meerdere malen op verschillen de manieren gecontroleerd voor dat de Nieuwerkerker richting Tholen vertrok. Net over de brug bij Bminisse schoot de aan hanger los en kwam terecht op de andere weghelft, waar een vrachtwagen werd geraakt. Deze schoot daarop over de weg, kwam op de parallelweg terecht, raakte daar een snor fietser en belandde tegen de brugpeiler. De snorfietser was op slag dood, de vrachtwa genchauffeur raakte zwaarge wond. Volgens de technische recherche zat de aanhanger niet goed vast, ondanks dat de groene ring van de veiligheidsindicator zicht baar was. Voor officier van justi tie H. Benaissa was er echter geen aanleiding om de Nieuwer kerker te vervolgen. Hij en zijn collega hadden volgens haar er alles aangedaan om ervoor te zorgen dat de aanhanger goed vast zat. Advocaat M. van der Bent toon de hoe de koppeling vastgezet werd en hoe er door hobbels in het wegdek speling zou kunnen ontstaan waardoor de koppe ling van de kogel zou kunnen schieten. .,Half vast kan dit systeem niet zitten", aldus Van der Bent. „Dan was de aanhanger al bij de eerste bocht losgeschoten. Maar de fabrikant wijst er al op dat bij een hellingspercentage van 20 of 25 procent, afhanke lijk van de richting, er geen ga rantie op koppeling kan worden gegeven." Destijds was de aansluiting van het wegdek en de brug niet geweldig. Twee maanden later gebeurde op exact dezelfde plaats een vergelijkbaar onge luk. Inmiddels ligt er nieuw weg dek. Kantonrechter Melens hoopte dat het nutsbedrijf inmiddels was overgestapt op een ander koppelsysteem en vond dat de Nieuwerkerker niets te verwij ten. Hij werd vrijgesproken van schuld. pMelita Lanting [EBIKZEE - Het gemeentebe- jur zet huiskamerbijeenkom- H in om ouders beter voor te tyto over roken, drugs- en nnkgebruik van kinderen. Uit iderzoek blijkt dat met name k)*r uit sociaal zwakke mi ssen gesloten christelijke ge nschappen relatief weinig «tnover drugs en alcohol. zijn bijeenkomsten na. r model van de bekende tup- ireparty", legt M. Degens ce gemeente Schouwen-Dui- jjnd uit. „Iemand nodigt een b: bekende ouderparen bij of haar thuis uit. In een egroep krijgen ouders voor- tbting Ze krijgen onder meer zien hoe drugs er uitzien." fens Degens zijn dit soort bij- Eomsten nodig omdat met na- ouders uit deze groepen niet ouderavonden gaan over soort thema's. „En ze heb- gjisschien geen internet ze informatie kunnen op- üof kijken niet naar televi- rogramma's over dit onder- tp.' idee van de huiskamerbij- Mjsten is niet nieuw. In Advertentie OZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kipelle -Tel, 0113-330333 [nverzekerd |den bestraft |RZEE - De twee brom- opde parallelweg reden op "**14 waarschijnlijk te Toch had de Amsterdamse imobiliste die bij Nieuwer- op de N59 rechtsaf sloeg, wrang moeten geven, jlomdatzij niet snel genoeg iht kon nemen, raakte een de brommers de achterkant ideauto. Er was alleen ma te- schade, maar de geleende (lobleek onverzekerd. De auto- moest gisteren bij de ltonrechter in Zierikzee ver- ijnen. Zij wist de rechter A. te te overtuigen van haar retendheid rond het onverze- ko rijden en kreeg 180 euro «te voor het niet verlenen van «rrang en 120 euro (in plaats t de geëiste 320 euro) voor tonverzekerd rijden. irgklachten: 800-0231231 maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; rdags tot 12.00 uur 'ACTIE Khouwen-duiveland «weg 23a ostbus 80 G»AB ZIERIKZEE :0111-454647 10111-454657 fail, redzzee@pzc.nl "telModde (chef) iBeemans iPankow km® Soesman ^'ta Lanting centrale redactie «oonspark 28 postbus 31 ^AAGOES '0113)315500 [3*: (0113)315669 '■mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^■pzc.nl Email; web@pzC.n| Tholen is hiermee al enige erva ring opgedaan en in de grote ste den wordt dit idee vaak ingezet om allochtone ouders te berei ken. De huiskamerbijeenkomsten ma ken onderdeel uit van een groter preventieproject dat de gemeen te heeft opgezet. Noodzakelijk, volgens het gemeentebestuur. omdat uit onderzoek blijkt dat het aantal jongeren wat drugs gebruikt, alcohol drinkt of rookt op jonge leeftijd nog steeds stijgt op Schouwen-Dui- veland. Meer dan 70 procent van de twaalfjarigen drinkt thuis alcohol. Van de kinderen van dertien of veertien jaar drinkt een kleine 60 procent af en toe of regelma tig, een derde van deze leeftijds groep rookt en ruim 10 procent blowt. Door het alcohol- en drugsgebruik verandert ook het gedrag op seksueel gebied: een kwart van deze jongeren is sek sueel actief. Ook de jongeren zelf worden ac tief benaderd. Dat begint al bij kinderen in de hoogste groepen van de basisschool en ook de jon geren op de middelbare school krijgen uitgebreid voorlichting over de risico's van roken, drin ken en drugsgebruik. Naarst de voorlichting aan jon geren wil Schouwen-Duiveland zich ook inzetten voor jongeren die zijn vastgelopen door over- Wollig taalgebruik laat zich moeilijk uitroeien, door Frank Balkenende GOES - Help, er zit een gat in de peda gogische infrastructuur! Een onderwijs- ambtenaar kan ongetwijfeld uitleggen wat de schrijver bedoelt, maar een bur ger moet gissen. Wollig taalgebruik, het lijkt een onuitroeibaar virus. Hoewel overheden de kloof tussen politiek en burgers willen verkleinen, vergeten ze soms dat communicatie begint met dui delijke taal. Ze gaan vrolijk door met benchmarken, reppen van territoriale incongruentie en staren zich blind op het kostenplaatje. Het Goese PvdA-raadslid H. Hooger- land, oud-leerkracht in het basisonder wijs, erkent dat hij zich laat meezuigen in de maalstroom van ambtenarenj ar gon (vaktaal). Dan spreekt hij van een pilot, terwijl hij voorbeeldproject zou kunnen zeggen. „Dat sluipt er onge merkt in. Ik probeer wel duidelijke taal te spreken, ook al wordt me dat niet al tijd in dank afgenomen." 62 ambtenaren van de gemeente Schou wen-Duiveland zitten deze week twee dagdelen in de schoolbankjes. Ze be kwamen zich in het schrijven van helde re brieven, zodat burgers en bedrijven snappen wat de gemeente hen wil zeg gen. „Er wordt geoefend op actieve zin nen, een heldei*e boodschap en het ver mijden van voorzetsels als 'dientenge volge' of 'in het kader van'", zegt com municatiemedewerker R. Korstanje. Hopelijk bestrijdt de training ook wat neerlandici wel de Engelse pest noe men: woorden als outplacement (perso neel dat je buiten je organisatie aan het werk helpt), update (vernieuwing), quickscan (globaal onderzoek), hand-out (je deelt papieren rond) en benchmark (vergelijkend warenonder zoek) zijn geliefd in de ambtenarij. Voor veel burgers zijn ze abracadabra. Helaas geeft het bureau dat op Schou wen-Duiveland de cursus aanbiedt, niet het beste voorbeeld. Het is namelijk een in company-cursus, wat op zijn janboe renfluitjes wil zeggen dat geen ambte naar er de deur voor uit hoeft. Dat zo'n opfriscursus nuttig is, illus treert het actuele, Schouwen-Duive- landse raadsvoorstel Bevindingen Waar deringskamer Voortgang Uitvoering Wet Waardering Onroerende Zaken. Bent u er nog? Lees dan de volgende zin uit dit stukje proza: 'Er is een functiona liteit binnen de WOZ-applicatie aange schaft om de ongebouwde eigendom men nog beter in zicht te krijgen'. „Er staat niks, het is gebakken lucht", reageert B. Hageman, schrijver van het vorig jaar verschenen boek 'Is dit hel der, voorzitter?'. Dat boek is bedoeld om sprekers en schrijvers in overheids dienst een spiegel voor te houden. „Een jaar of zes geleden hoorde je onophoude lijk dat de kloof tussen politiek en bur- foto Mechteld Jansen ger moet worden verkleind. Overheden moeten klantvriendelijker werken en naar de burger toe, maar politici en ambtenaren vergeten helaas nog te vaak zich verstaanbaar te maken. Ze bedienen zich van standaarduitdruk kingen, clichés, jargon en verkeerde beeldspraak. Zodra je iets opschrijft, moet je wel in het hoofd van je lezer kruipen, wil je tenminste mensen berei ken." Dus weg met win-winsituatie (profijt voor beide partijen) en bestuursrechte lijke sanctiemaatregel (boete). Geluk kig zijn er steeds meer overheden die hun personeel trainen in schrijfvaardig heid, constateert Hageman, zelf ooit ambtenaar, maar tegenwoordig eige naar van een taal- en adviesbureau. Volgens Hageman gaan er achter wollig taalgebruik verschillende oorzaken schuil. „Ambtenaren willen correct zijn, dus gebruiken ze juridische taal. Ook apen ze eikaars jargon na. Uit pure luiheid of om deftig te doen, raken bar barismen als outplacement of nonsens zoals randvoorwaarden ingesleten." Advertentie Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van IO tot maar liefst 700 personen! Een bedrijfsparty, een thema- feest. een jubileum, een nieuw jaarsreceptie of toch gewoon een verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al uw wensen voldoen. Onze uitstekende keuken en service zorgen ervoor dat uw feest een evenement wordt om nooit te vergeten... Vlissingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel. (0118) 553003 fax (0118) 553116 e mail huys@zeelandnet.nl UYS 1 IIUYS TER SCHELDE door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land gaat in één keer alle scheef liggende stoeptegels, verzakte rioolputten en schade aan het wegdek door boomwortels aan pakken. Het gaat om ongeveer achthonderd plekken in de hele gemeente. De kleine klussen aan de voet en fietspaden en klinkerwegen zijn in de afgelopen periode steeds blijven liggen omdat de medewerkers van de buiten dienst te weinig tijd hadden. „Het groenonderhoud heeft in de afgelopen twee jaar veel tijd gevraagd van de medewerkers", legt wethouder W Renden uit. „Daardoor bleef er te weinig tijd over voor dit soort klusjes." Het college heeft nu besloten al le oneffenheden te inventarise ren en deze in een keer door een extern bedrijf te laten opknap pen. Renden verwacht niet dat een dergelijke grootschalige aanpak over enkele jaren herhaald moet worden omdat de gemeentelijke medewerkers opnieuw tegen achterstanden aanlopen. „De ge meenteraad heeft besloten dat we in beperkte mate weer gif mogen gebruiken in het groenbe- heer en dat geeft gelijk goede re sultaten. Daardoor blijft er nu meer tijd over om andere klus sen te doen." De opknapbeurt begint aan staande maandag in Bruinisse en eind december moeten ook al le hobbels en bobbels in de West hoek zijn weggewerkt. matig gebruik van alcohol of drugs. Deze jongeren hebben moeite met zelfstandig functio neren en kunnen vaak geen wo ning krijgen door hun verleden. De gemeente wil door een inten sieve begeleiding (onder meer begeleid wonen) voorkomen dat deze jongeren uiteindelijk ver slaafd raken. ZIERIKZEE - De zoon van de 41-jarige oud-inwoner van Renesse had op 19 januari 2004 op de basisschool moeten beginnen na bijzonder verlof, maar kwam een week later. Zijn vader was daarom gisteren opgeroepen voor de zit ting van de kantonrechter in Zierikzee wegens ongeoor loofd verlof. Volgens de vader was zijn zoon ziek, wat hij ook telefonisch gemeld zou hebben. Bij de school was daarvan niets bekend en hoewel er die week verschillende keren naar het huis gebeld is, werd er niet opgenomen. Tijdens de zitting wilde de vader niet vertellen welke ziek te zijn zoon had en waar hij zich in die week bevond. Het verhaal werd daarom door rechter A. Melens als ongeloof waardig bestempeld. Hij volgde de eis van 220 euro van de officier van justitie. De vader overweegt hoger beroep. ZIERIKZEE - Had de twintigjarige asielzoeker uit Burgh-Haamstede nu wel of niet op 31 januari 2004 een auto bestuurd zonder een voor Nederland geldig rijbe wijs? De zaak was eerder aangehouden om de politie agent die het proces-verbaal had opgemaakt als getuige te horen. Dat gebeurde gisteren. De agent vertelde wat er gebeurd was, maar kon na zo'n lange tijd de verdachte ab soluut niet herkennen. De gedaagde stelde dat zijn naam alleen was opgeschreven omdat hij wat Nederlands kent, terwijl zijn vriend - die zou hebben gereden - alleen Frans spreekt. Voor de verdachte was het belangrijk geen boete te krijgen omdat hij nog in procedure voor een ver blijfsvergunning zit. Rechter A. Melens had te veel twij fels over de hele gang van zaken en besloot daarom tot vrijspraak. ZIERIKZEE - Meer dan negentig kilometer te hard rijden en dat niet in de gaten hebben. De 51-jarige vrouw uit Koudekerke kon het nog niet geloven. Zij werd op 29 april 2004 op de N57 bij Serooskerke (S) geflitst met 177 kilometer per uur waar tachtig is toegestaan. De Koude- kerkse had er naar eigen zeggen niets van gemerkt en was erg geschrokken toen zij de oproep voor de zitting van de kantonrechter in Zierikzee ontving. De officier van justi tie stelde dat dit de eerste keer was, maar eiste - vanwege de ernst van de overtreding - 775 euro boete en vier maan den niet rijden. Rechter A. Melens verhoogde de boete tot 850 euro en kwam de vrouw tegemoet met twee maanden niet rijden en twee maanden voorwaardelijke inlevering van het rij bewijs. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Middel burg kreeg gisteren voor het bekladden van zeven garage deuren met 'fuck you' letterlijk de rekening gepresen teerd. Voor officier van justitie R. Rammeloo stond giste ren in Middelburg voorop dat verdachte de schoonmaak kosten van 2640 euro aan Woongoed Middelburg ver goedt. „U heeft zelf de schade veroorzaakt; dus moet u be talen." De Middelburger bekende 14 juli in zijn woon plaats de vernielingen te hebben aangericht. Een dag eer der had hij een fiets gestolen. Behalve de verplichting tot het betalen van de schade legde politierechter L. van Dij- ke hem voor de twee feiten dertig uur werkstraf op. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gemeenteraads lid R. Lievense van Leefbaar Schouwen-Duiveland wil over leg met de liefhebbers van hou semuziek, die vorig weekend zonder vergunning feestvierden onder de Zeelandbrug bij Zierik zee. Hij heeft de initiatiefne mers uitgenodigd voor een bij eenkomst met zijn fractie op dinsdag 27 september in het ge meentehuis. Lievense zegt graag met deze mensen van gedachten te willen wisselen over de wensen en be hoeften van Schouwen-Duive- landse jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 30 jaar. „Zij zijn immers de volgende ge neratie die belangrijk kan zijn of worden voor maatschappelij ke functies zoals de politiek. Als eiland hebben we mijns inziens echter weinig te bieden aan jon geren in de leeftijd van 18 tot en met 30 jaar. Niet alleen op het gebied van vertier, maar ook scholing, werkgelegenheid en dergelijke", zegt het LSD-frac- tielid. Hij vindt dat de gemeente tot nu toe te weinig initiatief neemt jongeren te betrekken bij het op stellen van beleid. „Zelf heb ik me gestort in de lokale politiek om onder andere de stem van de jongeren te laten horen en te be wijzen dat zij wel degelijk over alle onderwerpen, dus ook over bijvoorbeeld seniorenbeleid, een duidelijke, positieve visie heb ben", zegt Lievense en stelt zich zelf daarbij als 22-jarige als voorbeeld. Lievense wil daarom van de jongeren horen wat ze willen. Namens LSD heeft hij Martijn de Keijzer, één van de drie initia tiefnemers van het feest onder de Zeelandbrug, gevraagd een afvaardiging samen te stellen voor overleg met zijn fractie op 27 september vanaf 19.30 uur. Jongeren die aan dit overleg met LSD willen meedoen, kun nen zich aanmelden via e-mail: robbertlievense@shsd.nl. Advertentie ELLEWOUTSDIJK - Jan Over- beeke houdt zondagmiddag in het kerkje van Ellesdiek een overdenking in het dialect van Duiveland. Het thema dat Overbeeke daar bij aansnijdt, ontleent hij aan de vredesweek: 'Saemen vad- der'. De bijeenkomst, die openstaat voor alle kerkelijke gezindten, begint zondagmiddag om 14.30 STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Sint Nicolaas- kerk, 20.00 uur: Concert Middelburgs Kamerkoor en organist Jos Vogel; BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste de, 11.30 uur: Diavoorstelling en bezich tiging ridderzaal. plaats telefoon- e-mail (posllbankrekemngnummer Ki/k op mwwpicnl/abonneren. be) gratis (tètlO 0231 231 of sim dels bon naar PZC afdeling htetssenice Antmotdimunet 713, 4460 WB Gves O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaan) rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad U Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.95) ij O per kwartaal met automatische incasso 58.00). I O per jaar met automatische incasso 222.50). 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41