Minder macht kabelexploitant PZC Schrappen rente-aftrek stort woningmarkt in acute crisis Casting-director Hans Kemna ontvangt Gouden Kalf Zorgverzekeraars voelen hete adem var NMa in hun nek Brinkhorst kondigt maatregelen af Harmen de Jong opnieuw fotograaf van het jaar W' Man vermist in Europahaven KiNOfZOpVANr?- Drie kandidaten PvdA-voorzitter Teckels bezig aan comeback Aardrijkskunde komt in het nauw Meijdam heeft recht op wachtgeld Eerder seksuele voorlichting OM trekt aantal klachten tegen Hofstadgroep in Advies: geen buitenlandse imams weren woensdag 14 september 2005 frnrHftnkvan Lierop den HAAG - Minister Brink horst van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd nog dit jaar met maat regelen te komen om de macht van kabelexploitanten aan ban den te leggen. Vrijwel de hele Kamer is het meer dan beu dat consumenten voor de tv-kabel een hoge prijs moeten betalen, doordat er geen alternatief voorhanden is. Praktisch alle Nederlanders zit ten vast aan de kabel van onder nemingen als UPC en Casema. Dat laatste geldt ook voor de te lefoonkabel van KPN. maar daar zijn de prijzen flink ge daald doordat KPN moest toe staan dat meerdere maatschap pijen via die kabel hun diensten Kunnen aanbieden. Daarbij heeft de telecomtoezichthouder Opta een belangrijke rol ge speeld. Bevoegdheden WD en D66 drongen er bij Brinkhorst op aan dat op een vergelijkbare manier concurren tie op de tv-kabel mogelijk wordt. Brinkhorst zette daarop uiteen dat al belangrijke stappen zijn gezet om Opta ook vergaande be voegdheden te geven bij de kabe lexploitanten. Daarvoor is het groene licht van de Europese Commissie nodig en Brinkhorst denkt dat snel genoeg te krijgen om voor 1 januari met maatrege len te komen. PvdA en CDA drongen erop aan dat Brinkhorst een stap verder zou gaan. Zij pleitten er niet voor om de kabelexploitanten opeenzelfde manier aan banden ie leggen als KPN, maar zoals (lat ook gebeurt bij energiebe drijven als Delta, Nuon en Es- sent. De energiebedrijven moeten worden opgesplitst in een com mercieel bedrijf dat de energie levert en een onafhankelijk pu bliek bedrijf dat de netwerken voor stroom en gas in handen heeft. Dat laatste moet waarborgen dat concurrerende leveranciers worden toegelaten en dat eerlij ke mededinging mogelijk is. Brinkhorst is er geen voorstan der van om deze weg ook te be wandelen bij de kabelexploitan ten, omdat dit nieuwe wetge ving vergt en het dus langer zou duren voordat de kabelexploi tanten aangepakt zouden wor den. Bovendien zal de Europese Commissie dit niet toestaan. 'Brussel' ziet de energiemarkt als een heel andere markt dan de kabelmarkt, aldus Brink horst. Een woordvoerder van Casema zegt er geen bezwaar tegen te hebben als Brinkhorst bi] KPN en bij de exploitanten uitgaat van het beginsel 'gelijke monni ken, gelijke kappen'. ANP door Peter van Lierop AMSTERDAM - Het bestuur van het Nederlands Filmfes tival heeft de algemene cul tuurprijs voor 2005 toegekend aan casting-director Hans Kemna. Het aan deze onderscheiding verbonden Gouden Kalf zal Kemna op 28 september tij dens de openingsavond van het festival worden uitgereikt door staatssecretaris van Cul tuur en Media Medy van der Laan. Kemna krijgt de prijs als blijk van waardering voor zijn bij drage aan de Nederlandse film cultuur. Gisteren werd tijdens een persconferentie van het festival door directeur Doreen Boonekamp bekend gemaakt dat Kemna wordt gehuldigd voor de manier waarop hij het vak 'casten' - het adviseren over rolbezettingen bij film, tv, theater en musical - in Ne derland heeft geprofessionali seerd. Kemna's adviezen heb ben volgens het festival sterk bijgedragen aan kwaliteitsver betering van speciaal de Ne derlandse speelfilm. Na de toneelschool speelde Hans Kemna in de jaren '60 een aantal rollen, waaronder die van ridder Govert in de tv-serie Floris. Zijn vriend schap met Pim de la Parra en Wim Verstappen leidde tot zijn eerste casting - die van hun speelfilm Obsessions (1968). Hij overtuigde Paul Verhoe ven ervan om de jonge studen te Monique van de Ven als te genspeelster aan te nemen voor Rutger Hauer in Turks Fruit (1973), gaf de onbekende Peter Faber een hoofdrol in Max Havelaar (1976) en bracht eenheid en samenhang aan in de cast van Spetters (1980). In 1980 richtte Hans Kemna zijn bureau Kemna Casting op, dat hij tot 1999 leidde. GPD FNV pleit voor leerstelstei voor ouderen AMSTERDAM - Ervaren werknemers die hun werk kwijtraken, moeten zich met behoud van salaris kunnen omscholen. Door een nieuw beroep te leren, krijgen zij uitzicht opeen nieuwe baan. Dit be pleitte de nieuwe CAO- coordinator W. Wind van de vakcentrale FNV giste ren. „Door bijvoorbeeld au tomatisering of het ver plaatsen van werk naar het buitenland kunnen goede werknemers op straat ko men te staan. Hen moet je omscholing bieden in een soort leerstelsel voor oude ren", stelt Wind. Zij gaat ervan uit dat Ne derland over een aantal ja ren zit te springen om per soneel, door de toenemen de vergrijzing. Werkne mers van wie het werk ver dwijnt, zullen dus in een ander vak hard nodig zijn. ANP DEN HAAG - Fotograaf Harmen de Jong is voor de tweede achtereenvolgende maal winnaar van de wedstrijd om de 'GPD foto van het jaar'. Het gaat bij deze wedstrijd om foto's die zijn gepubliceerd in de regionale dagbladen in Nederland die, net als de PZC, zijn aangesloten bij de Geassocieerde Pers Diensten. En net als bij de eerste keer, was de winnende foto er ook dit maal één van prinses Maxima. Volgens jury-voorzitter, VVD-fractieleider Jozias van Aartsen, toont de foto Maxima gemaakt. door MAurice Wilbrink DEN HAAG - Een radicale in greep in de hypotheekrente-af trek zorgt voor een acute crisis op de woningmarkt, te beginnen bij de duurdere segmenten. Bo- venmodale inkomens verliezen maandelijks honderden euro's aan koopkracht en boeken aan zienlijke vermogensverliezen PAAR 5TAA-T JE stipl-E. aawbidde.R.VV£ÊR- t Z"U£.K/ VVE'M ijiXe-U0 kU^V£.M VJ£- UjcH&Kl omdat de waarde van hun hui zen sterk daalt. Dat voorspelt onderzoeksbu reau Ecorys in een studie voor de Raad voor Onroerende Zaken (ROZ). Hierin zijn verschillende scenario's met beperkingen op de rente-aftrek doorgerekend. ROZ-voorzitter P. Kohnstamm zei gisteren dat politieke par tijen 'zeer onvoldragen stand punten' hebben over een hervor ming van de hypotheekrente-af trek. De Raad wil met het onderzoek materiaal aandragen zodat de politiek straks niet kiest 'voor de meest domme variant', zo zei Kohnstamm gisteren. Hij pleitte ervoor om een beperking van de aftrek te combineren met ande re maatregelen, zoals een verla ging van het eigenwoningforfait of het schrappen van over drachtsbelasting. Ook zouden lange overgangster mijnen voor bestaande en nieu we hypotheken moeten gelden, om de markt niet te veel te ver storen. De minst vergaande variant voor de meeste inkomens is een aftrek tegen 42 procent (nu is de maximale aftrek 52 procent). In ROTTERDAM - In de Europaha ven in Rotterdam is een beman ningslid van een zandzuiger overboord geslagen. Twee boten van het havenbe drijf zijn met duikteams naar de man op zoek. Dat heeft een woordvoerder van de Rotterdamse brandweer gis teravond gezegd. ANP dit scenario neemt de netto maandlast voor modaal (bruto 29.000 euro per jaar) toe met hooguit 8 euro, voor anderhalf keer modaal komt dat uit op maximaal 12 euro. Voor twee tot drie keer modaal stijgt de netto maandlast maximaal 189 euro. Deze groepen met hogere inkomens zien bovendien de waarde van hun huis teruglo pen. GPD Advertentie Als u nu Tegemoetkoming kinderopvang krijgt, ontvangt u in september automatisch een uitnodiging voorde aanvraag 2006. Kinderopvangtoeslag is het makkelijkst elektronisch aan te vragen. 1 Wacht rustig af totdat u de uitnodiging ontvangt 2 Download vervolgens de aanvraag op www.toeslagen.nl. Vul alle vragen zorgvuldig in. Stuur het formulier terug. Bel voor meer informatie de BelastingTelefoon: 0800-0543 of kijk op www.toeslagen.nl. AMSTERDAM - De PvdA-leden kunnen binnenkort ki\ zen uit zeker drie kandidaten voor de opvolging van ve[ trekkend partijvoorzitter Ruud Koole. Begin deze we^ leek het er nog even op dat de Amsterdamse stadsdee voorzitter Annemarie Hoogland (32) de enige kandida; was. Gisteren meldden zich echter twee andere kandid; ten: Annemarie Goedmakers (57) en Michiel van Hulte, (36); beide oud-europarlementariërs. De sluiting van de kandidaatstelling voor het partijvoo: j zitterschap is 19 september. ANP en Willem-Alexander 'in een houding die wij eigenlijk nooit van hen zien, net als ge wone mensen'. Prinses Maxima is overigens de nieuwe beschermvrouwe van Scouting Nederland. Ze volgt haar schoonvader prins Claus op, die tot zijn overlijden bijna drie jaar geleden beschermheer van de organisatie was. Dat heeft Scouting Nederland gisteren bekend- AMSTERDAM - De dashond of teckel is bezig aan een ct meback als populaire rashond. Dat blijkt uit het aantal a i gegeven stamboomcertificaten voor dit hondenras j j 2004. De labrador-retriever blijft de populairste rashor van Nederland. Voor de ruwharige dashond gaf de Raad van Beheer c Kynologisch Gebied in Nederland vorig jaar 805 stambc men af. Dat is een stijging van 30 procent ten opzich' van een jaar eerder. De ruwharige dwergdashond kwaï met 578 afgegeven certificaten nieuw binnen in c l top-twintig van rashonden. De topvijf van het klassemei 1 wordt bezet door de labrador, Duitse herdershond, go den retriever, Berner sennenhond en de boxer. ANP DEN HAAG - Leraren aardrijkskunde zijn bang dat hu vak in het nauw komt nu geschiedenis een verplicht va blijft binnen het profiel Economie en Maatschappij in c bovenbouw van havo en vwo. Daardoor is er minder ruin te voor de leerlingen om te kiezen voor aardrijkskunde een vreemde taal, staat in een petitie die het Koninklij Nederlands Aardrijkskundig Genootschap gisteren aa de Tweede Kamer aanbood. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) wilde geschieden: aanvankelijk schrappen als verplicht vak. ANP HAARLEM - De deze week afgetreden burgemeeste H. Meijdam (WD) van de gemeente Zaandstad hee: recht op wachtgeld van de provincie Noord-Holland. Eel woordvoerder van de provincie zei gisteren dat Meijdail maximaal zes jaar gebruik kan maken van deze regelin vanaf het moment van zijn vertrek als gedeputeerde. Meijdam was tot januari dit jaar gedeputeerde i Noord-Holland. ANP AMSTERDAM - Jongeren moeten op jongere leeftijd sek suele voorlichting krijgen op school. Dat is een van de cor clusies die Soa Aids Nederland en de Rutgers Niss Groep gisteren trokken uit een groot onderzoek naar he seksueel gedrag van jongeren tussen 12 en 25 jaar. Eerdé bleek dat schoolgaande jongeren seksueel actiever zijn ge worden. De school blijkt de belangrijkste en meest gewaardeerd informatiebron over seksualiteit. Meer dan 90 procer van de jongens en meisjes heeft op school minstens enig informatie over seks gehad. ANP Belastingdienst Toesl Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. foto Harmen de Jong/GPD ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie heeft de lijst met aan klachten tegen de dertien ver meende terroristen van de Hof stadgroep ingekort. In principe worden ze alleen nog vervolgd voor deelname aan een crimine le terroristische organisatie. Dit gebeurt met uitzondering van de verdachten Jason W. en Ismaël A.. Zij worden ook be recht voor poging tot doodslag op een arrestatieteam en het be zit hebben van vier handgrana ten. De twee hebben zich vorig jaar met geweld tegen hun arres tatie verzet in het Haagse Laak kwartier en gooiden een granaat naar het arrestatieteam dat hen moest inrekenen. Hierbij raakte een aantal politiemensen ge wond. Aanvankelijk klaagde justitie hen ook aan voor het samen spannen met andere verdachten tot moorden uit terroristisch oogmerk. Doelwitten hiervan wax-en Theo van Gogh, de Ka merleden Hirsi Ali en Wilders en de Amsterdamse bestuurders Cohen en Aboutaleb. Ook beschuldigde het OM de dertien verdachten van het op zettelijk verhinderen van het werk van Hirsi Ali en Wilders door hen met geweld te bedrei gen. De vierde aanklacht luidde dat de vermeende Hofstadgroep leden dit in samenspanning met andere groepsleden deden. Volgens een woordvoerder van het OM richten de aanklagers zich nu op het hart van de ver denking, de deelname aan een criminele terroristische organi satie. „De weggevallen losstaande ver denkingen worden hierin meege nomen, maar nu hoeven we niet alle losstaande strafbare feiten nog apart te bewijzen. Nu het politieonderzoek afloopt bleek dit erg lastig. ANP door Jan Kooy DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) houdt de gesprekken tussen ver zekeraars over de nieuwe zorg verzekering 'zeer nauwlettend' in de gaten. Dat heeft een woord voerster van de kartelwaakhond gisteren gezegd in een reactie op een verhaal dat is gepubliceerd in het Financieele Dagblad. Koepelorganisatie Zorgverzeke raars Nederland heeft erkend dat er in de afgelopen weken ge sprekken zijn geweest over on der meer de collectieve contrac ten in de zorg. Die zouden nog niet hebben geleid tot afspra ken. „Het ging om oriënterende gesprekken", aldus een woord voerder van ZN. „Of die tot iets gaan leiden, is nog maar de vraag." Hij noemt het 'logisch' dat de NMa de gesprekken kri tisch volgt. Voor de NMa zijn de ze relativerende opmerkingen geen reden om achterover te leu nen. „Het feit dat ze met elkaar praten, is voor ons al reden om zeer alert te zijn", zegt de NMa-zegs vrou w De verzekeraars zijn bezorgd over de gevolgen van de invoe ring van de nieuwe zorgwet in het nieuwe jaar. Per 1 januari vervalt het verschil tussen zie kenfonds- en particulier verze kerden. De wet biedt groepen Nederlanders de mogelijkheid zich te organiseren in een collec tief en daarmee korting te bedin gen bij de verzekeraars. De maximale korting op de zorgpre mie bedraagt 10 procent. Per verzekerde komt dat op jaarba sis neer op naar schatting 110 euro. Kruissubsidie De zorgverzekeraars lijden door die collectieve afspraken ver lies. Dat kan volgens de ZN-woord voerder worden ge compenseerd door de indivi dueel verzekerden meer premie te laten betalen. In het jargon is dan sprake van een kruissubsidie, die extra kos ten kan meebrengen voor de overheid. Miljoenen burgers krij gen in het nieuwe jaar een zorg- toeslag als compensatie voor de hogere ziektekostenpremie. Als hun kosten toenemen, moet ook de zorgtoeslag omhoog. De fi nanciering komt ten laste va:; de schatkist. Tweede-Kamerlid Omtzig l (CDA) heeft van minister Hoo gervorst (Volksgezondheid) or! opheldering gevraagd. Zo w~ hij weten of verzekeraars wel on derling overleg mogen voere over collectieve contracten e de prijzen en of de NMa hie' wel tegen kan optreden. ANP DEN HAAG - Nederland moe imams, predikanten en priester uit het buitenland niet structu reel weren, maar hen wel ver plichten een extra inburgerings examen in ons land af te leggen Dat stelt de Adviescommissi voor Vreemdelingenzakei (ACVZ) in een gisteren versche nen advies aan minister Ver, donk (Vreemdelingenzaken ei Integratie). Geestelijken uit het buitenlanc mogen in ons land zijn zolang z< voor hun religieuze gemeen schap werken. Hun gezinsledei mogen niet werken. De ACVZ pleit voor een gefaseerd toela tingsbeleid, waarbij zowel di verplichtingen als rechten vai de voorgangers groeien. Na tiei jaar moeten ze in aanmerking kunnen komen voor een perma nente verblijfstitel, meent di commissie. Als een moskee of kerkgenoot schap geen geschikte voorgan ger in Nederland kan vinden moet het volgens de ACVZ moge lijk blijven deze uit het buiten land over te laten komen. Dt Tweede Kamer stelt bij imam: als voorwaarde dat ze een Ne derlandse imamopleiding heb ben gevolgd. Ook wijst de com missie erop dat de politiek! steun groot lijkt voor het werer van imams als er zo'n opleiding is. Maar volgens de ACVZ is da niet te verenigen met de vrijheic van godsdienst. Ook is een alge meen verbod op buitenlands! imams in strijd met het gelijk heidsbeginsel als dat niet ooi- zou gelden voor andere buiten landse voorgangers. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3