PZC (osten gemeente kunnen omlaag Kastanjeziekte woedt op Schouwen-Duiveland En de smaak is nu óók op z'n best. GRATIS UW FOTO'S OP CP SPRINYPHOTO Infomiddagen moeten vragen rond nieuw zorgstelsel wegnemen ryj) wil landelijk efficiëntieproject toepassen op Schouwen-Duiveland anten blijven elta trouw Inbraken in school en woning Auto in de sloot Banenmarkt krijgt vervolg zeeuwse almanak Vogel ^c.ie.0113-315649 55,31,446° M Goes *5 et'MWden'-Zee I land: 0113-315520; i viaanderen: 0114-372770; 5,1:020-4562600. (oensdag 14 september 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 Foto's. geldt voor bijna iedere DVD player editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde fane Soesman jglKZEE - De lokale over man veel taken goedkoper, Jtr en eenvoudiger uitvoe- t Dat blijkt uit een project B het ministerie van Binnen in Zaken en de Vereniging Nederlandse Gemeenten SC). De WD-fractie van mwen-Duiveland wil de re alen betrekken bij de kernta- idiscussie van de gemeente. •proefproject Administratie- listen Burger-Gemeenten v. december 2004 tot mei dit [uitgevoerd Daaruit blijkt de gemiddelde tijdsbelas- bij gemeenten bijna een 1: minder kan. terwijl de ge- idelde kosten die daarmee ?id met meer dan de ag kunnen. De VNG naar aanleiding daarvan imamfest opgesteld met daar- en 'inspanningsverplichting' lasten van gemeentelijke Bsten terug te dringen. WD-fractie wil dat ook op «owen-Duiveland loslaten is benieuwd of burgemeester ïeïhouders op de hoogte zijn ihet project. De collegepartij (t daarover schriftelijke vra- esteld en wil van B en W _j of ze bereid zijn het mani- vande VNG te volgen. De li llen zien het project als een de aanvulling op de ingezette itakendiscussie van Schou- i-Duiveland en vindt dat het rmee parallel moet lopen, de raadsbrede werkgroep Jnste verder gaat, zegt frac- oorzitter A. Verseput met na- Na de discussie in de com- je Samenleving en Bestuur ïgeweek, heeft hij 'zware be- tBen Jansen IDDELBURG - Energiebe- jf Delta heeft trouwe klan- I. Alle problemen met de ver- lagde inning van voorschot- spookrekeningen en ander listratief ongerief ten I. wendt maar een gering van de afnemers van elektri- eit en gas zich tot een andere iwancier. denkingen' bij het verdere nut van de werkgroep Onderzoek Gemeentelijke Taken. In de com missie gaf een meerderheid van de partijen onder aanvoering van Alert! te kennen eerst een ef- ficiëntie-onderzoek te willen la ten uitvoeren en pas daarna te kijken naar welke taken de ge meente mogelijk zou kunnen uit besteden. Zo wil Alert! snel van de 25 ambtenaren af die Schou wen-Duiveland volgens een re cent onderzoek méér heeft dan gemeenten van een vergelijk baar inwonertal. Daarmee schenden de betrok ken fracties de unanieme afspra ken binnen de werkgroep, geeft Verseput als argument voor zijn twijfel. „We hebben bepaalde ad- spraken gemaakt over de volgor de. Misschien zijn het uiteinde lijk wel 40 ambtenaren die eruit moeten, of inderdaad 25. Maar dat weten we nu nog niet." Ver seput zal het voortbestaan van de werkgroep in de vergadering eind deze maand aan de orde stellen. Evenementen Wat zonder al te veel problemen simpeler kan worden geregeld, is de aanvraag van vergunnin gen voor jaarlijks terugkerende evenementen. Ook de afhande ling van parkeervergunningen, welzijnssubsidies en aanvragen voor bijzondere bijstand van mensen die al in de kaartenbak van de gemeente zitten, kan een voudiger en dus goedkoper, zo blijkt uit de rapportage van Si- ra Consulting. Bruine smurrie op de bast: het kenmerkende symptoom van de bloedingsziekte bij aangetaste bomen. foto Dirk-Jan Gjeltema klanten voor elektriciteit Ie Delta de eerste helft van aar 2,5 procent kwijt op de 000 aansluitingen die het giebedrijf eind 2004 had. p de levering van gas was het 1,6 procent van 'Ï.OOO aansluitingen op 31 rober vorig jaar. Daarmee 1 Delta flink beneden de lan- keverloopcijfers. Die bedra- 15 procent in de sector elek- teit en 6 procent in de sec woordvoerster van Delta te- w bi] dit percentage aan dat i-p vaststaat hoeveel klanten iifegemis over de problemen facturering zich tot een Ifc energieleverancier heb- pwend. „Het kan ook zijn "®sen op basis van vergelij- 1 ran tarieven naar een an- n]f zijn gegaan." Particu- -ebben sinds 1 juli vorig •mogelijkheid zelf een le- -er voor stroom en gas te Fj raaa^e gisteren bekend oe eerste helft van dit jaar Biljoen euro winst is ge- ^Dat is 300.000 euro min- aan dezelfde periode in 1 De omzet nam met bijna to-ent toe tot 512 miljoen Deze stijging was vooral ^°lg van de doorwerking gestegen olieprijzen in elektriciteit en gas. "P°rt en leveringen van en «m elektriciteit bracht 16 M meer op: 10 procent boor de gestegen prijzen procent omdat grotere hoe den werden behandeld, verstanden in de facture- l?jn er mede de oorzaak at de bedrijfskosten van et 6,3 procent tot 97,4 °n euro zijn gestegen. Er •Wra personeel voor wor- pgehuurd. verwacht dit jaar af te a met ongeveer evenveel as m 2004. Toen boekte nKii teen nefr°-opbrengst jia 100 miljoen euro. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aantal paar- dekastanjes dat op Schouwen- Duiveland is aangetast door de zogeheten bloedingsziekte, blijft tot dusver beperkt tot 49. Dat blijkt uit een voorlopige in ventarisatie van de gemeente. Natuurmonumenten, Staatsbos beheer en waterschap Zeeuwse Eilanden. De grootste problemen doen zich voor in Burgh-Haamstede en Zierikzee. In de Noordstraat (Burgh-Haamstede) en Nieuwe Bogerdstraat (Zierikzee) zijn di verse bomen aangetast, die lang zaam afsterven. Ook in het bos van Slot Haamstede zijn zeker twee exemplaren gevonden die zijn aangetast door de ziekte. Natuurgids J. Midavaine heeft de verschijnselen echter ook aan getroffen op een bijna driehon derd jaar oude beuk in het slot bos. Tevens zijn er meldingen be kend van aangetaste linden, es doorns en eiken, aldus Midavai ne. De meeste (47) van de besmette bomen zijn gemeentelijk eigen dom. Volgens afdelingshoofd openbare werken A. van den Dries is inmiddels besloten mee te doen aan het landelijk onder zoek van de werkgroep Aescu- laap, vallend onder de Universi teit van Wageningen. De werk groep biedt op de internetpagi na www.kastanjeziekte.wur.nl een overzicht van de besmette gebieden. Schouwen-Duiveland was tot dusver binnen Zeeland nog een blinde vlek op de kaart, evenals Tholen en Zeeuws- Vlaanderen. Minister Veerman (Natuur) heeft 275.000 euro be schikbaar gesteld voor onder zoek naar de herkomst en moge lijke bestrijding van de ziekte. Midavaine vreest dat de ver spreiding op Schouwen-Duive land erger is dan de officiële cij fers aangeven. Hij heeft inmid dels ook meerdere bomen op par ticuliere terreinen gezien, waar onder aan de Hogeweg in Burgh, die eveneens de typische bruine smurrie op en onder de bast hebben zitten. Gisteren con stateerde hij bovendien dat vijf van de zes beuken bij manege Li- siduna zijn aangetast en de krui nen - door de blokkade van de sapstroom - beginnen af te ster ven. In Zeeland is vooralsnog Middelburg het zwaarst getrof fen. Daar werden vorige maand 253 besmette kastanjes geteld. Bacterie De onderzoekers tasten voorals nog in het duister over de achter grond van de bloedingsziekte. De belangrijkste ontdekking tot nu toe is die van een bacterie (Advertentie) NIEUW OP DE DIGITALE SNELWEG VAN ZEELAND: DELTA DIGITALE TV EN RADIO Onlangs is de digitale snelweg van Zeeland vijf keer zo snel geworden. Die enorme capaciteit van de Zeeuwse kabel zetten we nu ook in voor digitale tv en radio. Voor het haarscherpe beeld en supergeluid van DELTA DIGITALE TV en RADIO hebt u - naast uw bestaande kabelabonnement - alleen een digitale ontvanger en een DELTA startpakket met Smartcard nodig, koopt deze bij de elektronicawinkel bij u in de buurt. Klanten met een kabelabonnement (volledig pakket) betalen voor DELTA DIGITALE TV en RADIO geen extra abonnementskosten. Wilt u meer informatie, ga dan naar de winkel, kijk op www.deltadigitaletv.nl of bel 0800 - 55 n 550. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De ouderenbon den op Schouwen-Duiveland signaleren veel onrust bij hun le den over de gevolgen van het nieuwe zorgstelsel. Voor coördi nator P. Slingenberg van Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) is dat reden drie bijeenkomsten te beleggen waar ouderen ant woord kunnen krijgen op vra gen over de nieuwe ziektekosten verzekering. Slingenberg verwacht dat de on rust over de basiszorgverzeke- ring alleen maar toeneemt met de ontvangst van het aanvraag formulier voor de zorgtoeslag, dat veel mensen deze en komen de week krijgen toegestuurd. Dat formulier moet vóór 1 no vember worden teruggestuurd naar de belastingdienst. „Dan is het van belang dat de ge gevens daarop goed gecontro leerd zijn", zegt FNV-bestuurs- lid J. de Jonge. Hij is namens de vakbond ouderenadviseur op Schouwen-Duiveland. Samen met zijn kompanen W. Blokland en J. van der Zwet volgde hij de ze week een speciale trainings dag om goed voorbereid te zijn op alle vragen die tijdens de in formatiebijeenkomsten op hen worden afgevuurd. „Het probleem is echter dat er op de belangrijkste vraag nog geen antwoord is", verzucht De Jonge. Hij doelt op het feit dat iedereen pas in januari zal we ten hoeveel de nieuwe basisver zekering voor ziektekosten hem of haar gaat kosten. De Jonge voorziet in dat verband proble men. „De eerste maandelijkse fi nanciële tegemoetkoming van het Rijk wordt rond 22 decem ber op de rekening van de men sen gestort, maar ze moeten de premie pas in januari betalen. Daarin schuilt het gevaar dat het geld al wordt opgemaakt in de periode van de feestdagen", legt de vakbondsbestuurder uit. Hij zal tijdens de bijeenkomsten van de SWO in oktober zeker waarschuwen voor dat gevaar. Premies Slingenberg hoopt dat zorgver zekeraar CZ tijdens de informa tiemiddagen toch al wat meer kan vertellen over de toekomsti ge premies. Er zullen tijdens de bijeenkomsten steeds twee verte genwoordigers van CZ aanwe zig zijn. De middagen worden verspreid over het eiland gehou den op dinsdag 18 oktober in De BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een school in Burgh-Haamstede. De daders gingen er vandoor met computerapparatuur. Ze zijn het pand binnengekomen door een ruit stuk te slaan. In diezelfde nacht werd bij een inbraak in een woning aan het Binnenduin een auto gestolen. De inbrekers na men hde contactsleutel van de zwarte Mercedes E220 weg uit de woning. ZONNEMAIRE - Een 76-jarige man uit Vlaardingen is maandag op de Zuidweg bij Zonnemaire met zijn auto in de sloot gereden. De automobilist had volgens de politie moeite om zijn voertuig 'voortdurend onder controle te houden', raakte daardoor van de weg en kwam uiteindelijk tot stilstand in de sloot. De bestuurder werd voor observatie overgebracht naar het ziekenhuis. De auto van de man raakte door het onge val beschadigd. ZIERIKZEE - De gemeentelijke banenmarkt is een suc ces. Dat schrijft althans de gemeente in een evaluatierap portje. Ruim duizend personen hebben in februari de markt in het gemeentehuis bezocht. Een deel van deze mensen was verplicht op de markt af gekomen, omdat hun inschrijving bij het CWI ter plekke verlengd moest worden. Vier personen hebben aantoon baar via de markt een baan gevonden, en vijftien van de bezoekers hebben korte tijd later werk gevonden in de horeca. De gemeente en de aanwezige bedrijven zijn zo en thousiast over het resultaat dat ze besloten hebben om in februari volgend jaar weer een banenmarkt te gehouden. (Advertentie) Zeelands Roem Prins Dingemanse De zwarte parel verse royal mosselen verse jumbo mosselen verse extra mosselen Bak 2 Kilo Q3 2ak 2 k"° 73 van JJHS m van {UHT m van 155" 59g £73 s— O 66 van&9ff y-J'm van 1W Het grote voordeel van Albert Heijn. Ch Aanbiedingen zl]n geldig met een AH Bonuskaart t/m zondag 18 september. die wel in de zieke maar niet in gezonde kastanjes voorkomt. Het staat echter nog niet vast of die bacterie ook de veroorzaker is. Aesculaap handhaaft het ad vies om de bomen voorlopig on gemoeid te laten. Kappen en ver voeren van het hout zou het risi co op verdere verspreiding moge lijk alleen maar vergroten. De eerste ziektemeldingen kwa men in 2001 uit Noord-Frank rijk en Brussel. Nederland lijkt tot dusver het ergst te lijden on der het verschijnsel, maar ook Duitsland, Italië, Spanje en Groot-Brittannië hebben er mee te maken. (Advertentie) wonen I 9t in ons nieuwe, G p d exclusieve woonmagazine Putmeet in Scharendijke, op donderdag 20 oktober in het MFC in Zierikzee en op woens dag 26 oktober in dorpshuis Oos terhof in Oosterland. De presentaties van CZ begin nen steeds om 14.00 uur. Aan sluitend kunnen er vragen wor den gesteld. Na de pauze kun nen de aanwezigen met hun indi viduele vragen terecht bij de ouderenadviseurs van het FNV. Volgens De Jonge dient iedereen zich er van bewust te zijn dat de zorgtoeslag wordt gebaseerd op het volledige brutoloon van 2004. Als de leef- en inkomenssi tuatie sindsdien niet is veran derd, kan het aanvraagformulier ondertekend worden terugge stuurd naar de belastingdienst. Anders is het voor wie bijvoor beeld in de loop van dit jaar 65 wordt of bij wie door echtschei ding, overlijden of verlaging/ verhoging van inkomen verande ringen zijn ontstaan. De drie FN V-ouderenadviseurs zitten gereed voor vragen over het formulier voor de zorgtoe slag. Bovendien houdt de cliën tenraad op de woensdagochten den in oktober hiervoor spreek uur in het Zierikzeese gemeente huis van 10.00 tot 12.00 uur in kamer 112. het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen Een productieve verslaggever van deze courant moest on langs tot zijn schaamte vast stellen dat er ook bij hem wel eens een spaander valt. In een artikel over Oranjezon voerde hij onder meer de vo gel goudsnip ten tonele. Een oplettende lezer maakte hem erop attent dat het uiteraard een houtsnip moest zijn. De auteur van het stuk erken de zijn fout ruiterlijk. „Ach", klonk het vergoelijkend. „In het Zeeuivs klinkt het precies hetzelfde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39