PSV wint zonder te schitteren Erik Dekker rijdt Profronde PZC Blind houdt vast aan Rosenberg Real Madrid zet zichzelf te kijk in Europa Valkenburg reserveert geld voor de Tour Advocaat en Verbeek met Korea naar WK 19 Minimale overwinning op Schalke 04 van Brabantse rekenmeesters AC Milan slaat loe in slotfase 'roloogwinst oor Melchers champions league Clijsters trakteert op pintjes Huysegems valt af bij AZ Willem II met uitgedund elftal Feyenoord-fans: thuisblijven Keniaan wil schadevergoeding Van der Meyde nog lang niet fit woensdag 14 september 2005 [^jonzeSEOrtredactie Real Madrid verdient i>[predikaat 'Koninklijk' voor- Ligniet meer. De Spaanse ster- pW 8i»g gisteravond in "prijk op beschamende wij- „„deruit in de eerste groeps- Jnjslrijd van de Champions Olenp'l116 Lyon was j le sterk voor de Spaanse „Job ui verval. Het was de ^ede domper voor Real Ma- drid in vier dagen na de thuisne derlaag in de competitie tegen Celta de Vigo (2-3). Real kon het in Lyon twintig mi nuten droog houden. Daarna hield de ploeg van de geplaagde coach Luxemburgo open huis. Binnen tien minuten liep de thuisploeg uit naar 3-0 via tref fers van Carew, Juninho en Wil- tord. Vlak voor de rust miste Juninho ook een strafschop voor het ontketende Olympique. Na de rust drong Real Madrid, zonder de smaakmakers Zidane en Ronaldo, nog wel sterk aan, maar treffers leverde het Spaan se offensief niet op. In de andere groepswedstrijd won Rosenborg met 3-1 bij het Griekse Olympia- kos. Titelhouder Liverpool begon uit stekend aan de uitwedstrijd te gen debutant Betis Sevilla. Bin nen een kwartier leidde de En gelse ploeg met 2-0 dankzij tref fers van Pongolle en Luis Gar cia. Betis kwam na de rust nog wel terug tot 1-2 door Arzu, maar de gelijkmaker stond Li verpool niet toe. Chelsea, met Robben in het ba sisteam, deed het rustig aan te gen Anderlecht: 1-0. Een treffer van Lampard was voldoende voor de magere zege op eigen veld. De eerste wedstrijd van trainer Co Adriaanse met FC Porto in de Champions League liep slecht af (3-2-verlies). De Portu gese formatie werkte bij Glas gow Rangers, dat met Water reus en Ricksen in de gelederen speelde, nog wel twee keer een achterstand weg. Lovenkrands en Prso scoorden voor de thuisploeg, Pepe zorgde voor beide gelijkmakers. Vijf mi nuten voor tijd hielp'Kyrgiakos de Rangers aan de zwaarbevoch ten zege met een achterwaartse kopbal. Arbiter Wegereef leidde het duel in Glasgow. In dezelfde groep won Interna- zionale met 1-0 van debutant Artmedia Bratislava. Ex-Feye- noorder Cruz maakte het enige doelpunt. ANP frirFrans van den Nieuwenhof flXDHOVEN - Op de dag af jj,i jaar na dato is PSV het (HAAN - AC Milan kwam op fc eerste avond van de Cham ps League goed weg. Pas in fslotminuten grepen de Italia an de winst op het Turkse Fe- lerbahce: 3-1. liian is daardoor in zijn groep Edekoploper naast PSV. De rtezende finalist van vorig sei- had een groot overwicht, jna de openingstreffer van sta ook talloze kansen, maar csievoortdurend. In de 63e mi- irat strafte Fenerbahce de echteloosheid af met de gelijk- aker van Alex uit een straf- r.op. De Engelse scheidsrech- r Babski wees resoluut naar •stip na een lompe actie tegen uelka. het spannende slotoffensief Hide Milan toch nog de drie pijen binnen. De Braziliaan orgde met zijn tweede lelpunt voor 2-1, waarna de tkraïner Sjevtsjenko nog 3-1 Et aantekenen. AC Milan trad de eerste CL-wedstrijd aan mderNederlanders. Stam was blesseerd en Seedorf bleef de illedige speeltijd op de reser- bank. De Zwitserse t-PSV'er Vogel verving in de Ie minuut Gattuso. ANP ESCIA - Mirjam Melchers eeft in Pescia de proloog van Ronde van Toscane voor rouwen gewonnen. De ope- bgsetappe ging over 1,8 kilo- Kier. elchers triomfeerde in 2 minu- seconden. De Duitse JaWorrac eindigde op 4 se inden als tweede, de Zweedse mne Ljungskog als derde. AP Champions League-toernooi weer eens begonnen met een overwinning. De minimale triomf op Schalke 04 van gister avond (1-0) brengt de halvefina- list van vorig jaar direct in een comfortabele positie. Zonder groots te spelen weet PSV zich nu al een reële kanshebber op Europese overwintering. PSV-Schalke was de wedstrijd van de rekenmeesters. Doelkan sen waren schaars, opwinding bleef veelal uit. Het winnende doelpunt viel eigenlijk uit het niets, na een dik halfuur. De vijf de corner van PSV, getrapt door Beasley, belandde op het hoofd van Jan Vennegoor of Hesselink die van een meter of vijf geheel vrijstaand mocht binnenkop- pen. Het was zijn eerste doel punt dit seizoen. PSV had tot dat moment nog maar één kans gehad. Daarna nam de overtuiging in het spel van PSV wat toe. De ploeg slaag de er eindelijk in de vrije man (Lucius, op links) wat vaker te vinden. Lucius speelde meer als middenvelder dan als back, zo dat PSV in de praktijk een 3-4-3-systeem hanteerde. Het bracht de ploeg controle over de wedstrijd, maar geen langdurige dwingende dominan tie. Aan de andere kant was Schalke niet bij machte gevaar te stichten. Spelmaker Lincoln was volslagen machteloos tegen de sobere, sterke Simons, die met Farfan de beste man bij PSV was. De Belg is misschien niet de ge droomde vervanger van Van Bommel, maar door hem kan Af- ellay zich maximaal ontplooien. Het vervelende voor PSV was dat de creatiefste spelers nauwelijks in balbezit kwamen. Daarvoor was de opbouw van achteruit te matig verzorgd. Met name Reiziger en Addo wisten vaak niet wat te doen met de bal. Niettemin was er tegen de trage defensie van Schalke altijd de dreiging van de snelle spitsen Beasley en Farfan. Na de 1-0 speelde PSV zijn beste voetbal Toen ook waren Beasley (vrije trap) en Cocu (afstandsschot) zo vrij hun kans te wagen Zo dicht bij het doel kwam PSV na rust lange tijd niet. De thuis ploeg liet zich terugdringen door Schalke. PSV, dat vrij sim pel uit balans werd gebracht door de Duitsers, had zelf wei nig doeltreffends meer in te brengen, behoudens dan een goe de kans voor Afellay vlak voor tijd. Hij had PSV nog iets verder weg kunnen schieten. GPD De PSV'er Jan Vennegoor of Hesselink, voor elke tegenstander een kwelling bij hoge ballen voor het doel, maakte de winnende goal voor PSV tegen Schalke 04. foto Robert Vos/ANP SVSchalke 04 (Dui) 1-0 (1-0). 33. weg oor of Hesselink 7-0. Scheids- tter Baskakov (Rus). Gele kaart: Sim- Afeüay (PSV). Kobiashvili, Rafinha «#e 04). Aantal toeschouwers: I: GomesReiziger, Ooijer, Addo en m,Alellay. Simons en Cocu (82. La- (t farfan, Vennegoor of Hesselink Vloben) en Beasley. Wke 04: Rost, Rafinha, Bordon, Bjic en Altintop (87. Bajramovic); rai78. Varela), Poulsen, Lincoln en WMmh, Sand (Larsen) en Kuranyi. Milan-Fenerbahce 3-1 (I-O). 18. p 1-0 S3 DeSouza 1-1 (strafschop), 2-1, 89. Sjevtsjenko 3-1. wsrechter: Riley (Eng). Gele kaart: (Fenerbahce). Aantal toeschou- Lyon-Real Madrid 3-0 *21 Carew 1-0, 25. Juninho 2-0, mord 3-0 Scheidsrechter: De San- Gele kaartBerthod, Diarra JWe Lyon), Salgado, Garcia, IReal Madrid). Bijzonderheid: C&llas IMadridstopt strafschop. "^toeschouwers: 41.000. topjakos Piraeus-Rosenborg BK W-1). 19. Lago 1-0 (eigen doel), 42. 1-1,49. Mavrogenidis 1-2 (ei wit. 90 Storflor 1-3. Scheidsrech- Ge/e kaart: Johnsen (Ro- 1 Aantal toeschouwers: m Morg «talos «and 1 1 0 0 3 3-0 1 1 0 0 3 3-1 0 0 1 0 0-3 Chelsea-Anderlecht 1-0 (1-0). 19 Lampard 1-0. Scheidsrechter: Stark (Dui). Gele kaart: Wright-Phillips (Chel sea), Akin, Vanderhaeghe (Anderlecht). Aantal toeschouwers: 41.000. Real Betis Sevilla-Liverpool 1-2 (0-2). 2. Pongolle 0-1, 14. Luis Garcia 0-2, 51. Arzu 1-2. Scheidsrechter: Plautz (Oos). Toeschouwers: 49.000. Gele kaart: Carragher, Reina (Liverpool). Liverpool 1 1 0 0 3 2-1 Chelsea 1 1 0 0 3 1-0 Betis 10 0 10 1-2 Anderl. 1 0 0 1 0 0-1 Glasgow Rangers-FC Porto 3-2 (1-0). 35. Lovenkrands 1-0, 48. Pepe 7-7, 59. Prso 2-1, 71. Pepe 2-2, 85. Kyr- giakos 3-2. Scheidsrechter: Wegereef (Ned). Gele kaart: Prso (Glasgow Ran gers), Gonzalez, Almeida (FC Porto). Aantal toeschouwers: 49.000 Artmedia Bratislava-Inter Milan 0-1 (0-1). 77. Cruz 0-1. Scheidsrechter: Pou- lat (Fra). Rode kaart: 56. Veron (Inter Milan2x geel). Gele kaart: Stano (Art- media Bratislava), Cristiano Zanetti (In ter Milan). Aantal toeschouwers. 29.000. Rangers 1 1 0 0 3 3-2 Inter 1 1 0 0 3 1-0 Porto 1 0 0 1 0 2-3 Artm. B 1 0 0 1 0 0-1 Programma woensdag: Poule A: Club Brugge-Juventus. Ra pid- Bayern. Poule B: Arsenal-Thun, Sparta Praag-Ajax. Poule C: Werder Bremen-Barcelona, Udinese-Panathinaikos. Poule D: Benfica-Lille, Villarreal-Man Chester United. Aanvang: 20.45 uur. door Harm Vonk MEERLE - Erik Dekker werd al spreekwoordelijk ziek toen hij zijn ploegmaat Denis Mentsjov zondag de eindzege in de Ronde van Spanje zag verspelen, 's Mid dags op de massagetafel in Po len werd de Rabobank-renner pas echt ziek. Met ruim 39 graden koorts meldde hij zich af voor de Ron de van Polen, waarna hij gisteren ook een streep zette door zijn WK-deelname op zon dag 25 september. Dekker kan daardoor op zaterdag 24 septem ber wel de Delta Profronde rij den. De koorts is inmiddels gezakt, maar Dekker voelt zich leeg. Hij hakte zelf de knoop door: geen WK in Madrid. „Stel je voor dat ik na 130 kilometer als eerste de box indraai, dan zegt iedereen: zie je wel. En het ergste is dat ik het dan zelf heb geweten. Op dit moment kan ik niet eens 40 kilo meter per uur halen." kampioenschap op 25 septem ber al te kunnen vergeten, maar een wonderbaarlijk snel herstel gaf hem alsnog hoop. Een trainingskamp in Spanje, met Karsten Kroon en Thomas Hoop Na zijn sleutelbeenbreuk in de Tour De Rijke van vorige maand leek Dekker het wereld- Erik Dekker heeft zich afgemeld voor het WK in Madrid en rijdt nu de Delta Profronde. foto Gero Breloer Dekker, diende als voorbe reiding op de Ronde van Polen, waar Dekker wedstrijdritme op zou doen. „Maar nu is het echt te laat", verzucht Dekker. „Op 10 augustus heb ik mijn laat ste wedstrijd uitgereden en tot 25 september zou ik geen wed strijd meer rijden. Dan houdt het op." Contrast Bondscoach Egon van Kessel bood Dekker nog aan om in de week voorafgaande aan het WK met de beloften mee te trainen, maar bij nader inzien zag Dek ker daar ook van af. „Ik weet niet hoe groot de klap mentaal aan zal komen. Dat zullen we zien op de dag vóór het WK, dan hoop ik de Delta Profronde te rijden. Dat is een groot contrast met het WK, dus een goede men tale test." Van Kessel maakt vanavond zijn WK-selectie van negen renners bekend. „De afzegging van Erik Dekker is een grote aderlating voor Nederland", zegt hij. „We gaan er een mooie wedstrijd van maken, maar ik zou liegen als ik zeg dat dit de kansen van Nederland niet heeft verkleind." GPD ifgter van Leeuwen UjKEN'BURG - De gemeente- an Valkenburg is akkoord ïönmet het beschikbaar stel leïan een subsidie van euro voor de organisatie oe finish en start van een «tal etappes van de Ronde ""Frankrijk. ^omst van het wielerevene- ®!Volgend jaar naar de Lim- 2* gemeen te is nog niet offi- maar lijkt inmiddels Waarschijnlijk. De Tourdirectie maakt in okto ber het routeschema bekend. Tot die tijd wordt er vooral druk gespeculeerd. De start is in elk geval op 1 juli in Straats burg. Het is aannemelijk dat de derde etappe op 4 juli in Valken burg eindigt, van waaruit een dag later wordt vertrokken, mo gelijk naar Zeeland. De totale kosten worden door het college van B en W van Val kenburg beraamd op 700.000 eu ro. Ook de overheid heeft een bij drage toegezegd, de provincie Limburg moet formeel nog een besluit nemen terwijl het bedrijf Libéma is benaderd de organisa tie op zich te nemen. Volgens het college is de bijdrage van de gemeente gedekt middels de op brengsten van het vermarkten van openbare ruimtes en de extra parkeeropbrengsten. Bur gemeester Nuytens, tevens lid van het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie, rekent op ongeveer 300.000 toe schouwers over beide dagen. WK wielrennen De raad ging verder akkoord met een bijdrage van 200.000 eu ro voor de mogelijke organisatie van het WK wielrennen van 2008. Dat evenement zal wor den georganiseerd samen met de gemeente Heerlen, waarvan de raad eveneens toestemde in een subsidie van 150.000 euro. Daar naast gingen de gemeenteraden akkoord met het toezeggen van een bedrag, waarmee tegenval lende sponsorbijdragen worden gedekt: Valkenburg garandeert 135.000 euro, inmiddels gedekt door twee bedrijven, Heerlen 100.000 euro waarvoor een pro jectontwikkelaar zich garant heeft gesteld. Nuytens schat de totale kosten van het evenement op 5,3 miljoen euro. Het bod dat beide gemeenten bij de interna tionale wielrenume hebben weg gelegd bedraagt 3,2 miljoen eu ro. De toewijzing van het WK heeft op 20 september plaats in Ma drid. Tegenkandidaten zijn de Italiaanse plaatsen Lucca-Via- reggio en Varese. In 1998 was het WK voor het laatst in Neder land, toen eveneens in Valken burg. ANP BREE - Kim Clijsters is zo blij met haar eerste zege in een grandslamtoernooi dat ze vanavond de inwoners van haar woonplaats Bree trakteert op bier. De Belgische ten nisster won zaterdag in New York het US Open en keerde maandag terug in haar vaderland. Na een dag rust is er vanavond een huldiging voor de 22-jarige Clijsters. In alle cafés van Groot-Bree kunnen de inwoners tussen half negen en half tien terecht voor een biertje van Kim Zij wordt zelf om half negen gehuldigd op het Vrijthof in haar woonplaats. Ook daar trakteert de tennisster de aan wezigen op een fris pintje, zoals ze het zelf noemt. ANP ALKMAAR - Stijn Huysegems reist niet met AZ mee voor de Uefa-cupwedstrijd morgen bij het Russische Krilia Sovetov Samara. De Belgische spits is getroffen door een griepaanval. Huysegems is al de vierde speler in de selec tie van AZ die cle laatste weken te maken krijgt met een virus. Trainer Louis van Gaal reist nu met een groep van negentien spelers naar Rusland. ANP TILBURG - Trainer Robert Maaskant van Willem II heeft morgen in de Uefa-cupwedstrijd tegen AS Monaco een flink uitgedunde selectie tot zijn beschikking. Maar liefst acht spelers zijn om uiteenlopende redenen niet inzet baar. Van der Haar blijft achter omdat zijn vrouw hoog zwanger is, Fehér en Kerekes zijn niet speelgerechtigd en Van Nieuwstadt, Redan. Van Mosselveld. Van der Struijk en Hadouir zijn geblesseerd. ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft een dringend beroep ge daan op de eigen supporters om morgen voor de thuiswed strijd tegen Rapid Boekarest toch vooral thuis te blijven. Het duel in de eerste ronde van het Uefa-bekertoernooi vindt achter gesloten deuren plaats vanwege een schor sing door de Uefa. De Rotterdamse clubleiding besloot tot een openbare op roep aan de eigen supporters nadat gisterochtend op di verse fansites op het internet verhalen waren verschenen waarin supporters werd gevraagd om op het voorplein bij de Kuip samen te komen. „Verzamelen in de nabijheid van het stadion is ongewenst", zet Feyenoord op zijn ei gen website. ,,Want hoe goed de bedoelingen ook zijn, de. club loopt daarmee een onnodig risico. GPD KEULEN - De atleet Bernard Lagat, vorig jaar winnaar van olympisch zilver op de 1500 meter, eist 500.000 euro van de internationale atletiekfederatie als schadevergoe ding voor valse dopingbeschukligingen. De 30-jarige Ke niaan, die een Amerikaans paspoort bezit, daagt de IAAK op 2 november in het Duitse Keulen voor de rechter. In augustus 2003 werden in die stad bij een controle sporen van epo aangetroffen bij de middenafstandloper. De Keniaanse atletiekbond zette Lagat uit de selectie. Die voelde zich gedupeerd, nadat twee maanden later uit de contraexpertise bleek dat er niets aan de hand was. ANP van onze sportredactie PRAAG - Het vertrouwen van de technische staf van Ajax in Markus Rosenberg blijft onver minderd groot. Als de schijn niet bedriegt, trapt de spits van avond af tegen Sparta Praag in de Champions League. Zo veel kon gisteren worden opgemaakt uit de woorden van trainer Dan ny Blind. Rosenberg (22) kent de nodige aanloopproblemen in Amster dam. Dat is geen verrassing. Het is maar heel weinig aankopen gegeven om bij Ajax meteen een vaste waarde te worden. In de laatste twee competitiewedstrij den tegen Feyenoord en Willem II mocht Rosenberg in de punt van de aanval beginnen. Twee keer faalde de Zweed, beide ke ren wisselde Blind hem in de rust. Zijn vervanger Angelos Charisteas scoorde zowel tegen Feyenoord als tegen Willem II. Blind ging gisteren in op de af wegingen die hij maakt bij het vervaardigen van zijn opstel ling. „Twee dingen spelen een rol: wat vraagt een wedstrijd, waar liggen onze kansen. De ene spits heeft ruimte nodig, de ander is gevaarlijker met voor zetten van de flanken. Daar naast moet je als trainer ook rust, vertrouwen en tijd geven aan spelers. Ik ben niet iemand die aan stuivertje wisselen doet." Dat impliceert dat Rosenberg ook vanavond weer een basis plaats heeft. Maar toch: een spe ler twee keer in de rust vervan gen, dat doet het vertrouwen na tuurlijk ook geen goed. Blind be aamt dat. „Markus moet vertrou wen putten uit het feit dat ik hem laat beginnen aan de wed strijd. Als het niet lukt, haal ik hem eruit." Vermoedelijke opstelling Ajax: Vonk, Trabelsi, Grygera, Madu- ro. Emanuelson, Sneijder, Gala- sek, Lindenbergh, Pienaar, Ro senberg, Babel. GPD LIVERPOOL - Het debuut van aanvaller Andy van der Meyde bij Everton laat tenminste nog een maand op zich wachten. De 25-jarige aanvaller heeft zich twee weken geleden bij zijn club afgemeld met een liesbles sure, die hem in het verleden wel vaker hinderde. ANP van onze sportredactie SITTARD - Bondscoach Dick Advocaat en zijn assistent Pim Verbeek hebben een contract ge tekend bij Zuid-Korea, dat zich al heeft geplaatst voor het WK voetbal. Het tweetal is na een dienstver band van nog geen drie maan den alweer vertrokken uit de Verenigde Emiraten en staat nu aan het roer van Zuid-Korea. „Zo'n aanbod om het WK te doen, grijp je natuurlijk met bei de handen aan", reageerde Ad vocaat. De voormalige keuzeheer van het Nederlands elftal volgt Jo Bonfrère op, die de Koreanen weliswaar naar de WK-eindron- de loodste, maar daarna onder vuur kwam te liggen door tegen vallende resultaten. Drie weken geleden hield Bonfrère de eer aan zichzelf en nam ontslag. Advocaat hoefde niet lang na te denken toen zijn co-trainer Pim Verbeek hem op de hoogte stel de van de interesse van Zuid-Ko rea. „Verbeek heeft in het hele verhaal een bepalende rol ge speeld", aldus Advocaat. „Hij heeft al in Zuid-Korea gewerkt, kent alle ins en outs van het land en van de spelersgroep." Verbeek kan zich de keuze van Zuid-Korea wel voorstellen „Dick heeft een enorme staat van dienst en ik ken het Kore aanse voetbal heel goed." Advocaat en Verbeek gaan een dienstverband tot en met het WK aan, met een optie voor een langere termijn. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37