Knusheid uit de jaren vijftig PZC Huiswerk kost derdeklassers nog geen half uur Pensionhouder opgelicht voor half miljoen euro Kastanjeziekte woedt op Schouwen Autovrije dag van de baan Morres haalt drukbezochte expositie van Den Bosch naar Hulst Snelheidsduivel Pendelbus in Middelburg moet klanten trekken woensdag 14 september 2005 door Ronald Verstraten HULST - Het was het afgelopen jaar hét succesnummer van het Noordbrabants Museum, de ex positie 'Knus, Nederland in de i'. jaren '50'. Tienduizenden men sen kwamen af op de tentoon stelling en haalden herinnerin gen op aan de hand van voorwer pen uit die jaren. Het leek Walter van de Griendt, verkoopdirecteur van meubelgi- gant Morres, wel wat om die ten- toonstelling naar Hulst te halen. Er werd een speciaal Knus-team in het leven geroe pen, dat tot taak had om alle spullen te achterhalen bij de mensen die ze voor de oorspron kelijk tentoonstelling in bruik leen hadden gegeven aan het Noordbrabants Museum. En in 95 procent van de gevallen was dat ook geen probleem. Het team werkte er drie maanden aan en nu is de tentoonstelling in Hulst te zien. Grotendeels de zelfde spullen, maar in een ande re setting en met nog wat extra- tjes. Morres deed een oproep aan 1 mensen om zelf mee te doen, met een persoonlijk voorwerp en verhaal. Van de honderd die reageerden, zijn de twintig mooi ste uitgekozen en die hebben sa men hun eigen wandje gekre- gen Vanaf morgen is de tentoonstel ling zes weken lang (en gratis toegankelijk) te zien. Willeke Al- berti neemt vanavond de ope ning voor haar rekening. Kan ze het spiegelbeeld van haar jeugd nog eens bekijken. De tentoon- stélling beslaat zo'n zes- a zeven honderd vierkante meter, die speciaal dient voor evenemen ten. Coördinator Liesbeth gaat van jaar tot jaar en langs verschillen de thema's Het blijkt dat je de li jaren '50 niet al te scherp moet afbakenen. „Je ziet een evolutie. In 1959 zitten er al trekjes van dë jaren '60", zegt Neve. Een fotoprint achter twaalf oude brommertjes laat zien wat ze bedoelt. Jonge nozempjes trekken aan sigaret en gashand- De bromfietsen en de foto's erachter verbeelden de opkomst van de brommer en de daarbij horende jongerencultuur. Ie. De onschuld van het Kinder rijk (oude schoolplaten en veel materiaal van het Speelgoedmu seum in Deventer) is dan voor bij en in het belendende bio- scoopje kun je aan de hand van oude Polygoonbeelden zien hoe dat allemaal is gegaan. Filmpos ters met Kees Brusse en van Bert Haanstra aan de wand. Ver derop een robuuste rode gietijze ren brievenbus van de PTT. De typisch jaren '50 slaapkamer komt ook erg bekend voor. In de jaren vijftig zijn in Neder land niet minder dan 1,6 mil joen mensen getrouwd. Dat staat op een van de informatie zuilen, die telkens een beeld schermpje hebben, waarop dvd's te zien zijn over het betref fende onderwerp. Zo is er ook aandacht voor de emigratie, on der het kopje 'Huilen aan de ka de'. Ruim 200.000 Nederlanders vertrokken immers naar verre landen om er een nieuw bestaan op te bouwen. Een stapeltje kof fers symboliseert het schrijnend afscheid. Eén auto Tussen allerlei tv- en radiotoe stellen en geflankeerd door een prachtig oud volkswagenbusje van een liefhebber uit Sint-Jan steen, trekt een zitje de aan dacht. Maar vooral de foto op de achtergrond: een bijna lege straat. Er staat welgeteld één au to. Het pronkstuk vindt Neve het oude keukentje. En inderdaad, als het ergens knus was, dan was het wel hier, in wat voor het Domein van de Vrouw door ging. De strijkplank, het droog- rek, sunlightzeep. Een gezellige, foto's Wim Kooyman maar ook spaarzame tijd. Een spaaipotje had verschillende gleufjes voor diverse bestedin gen: kolen, gas, kleding, 'vacan- tie'. Er zit zelfs een apart vakje in voor de Belastingen. De tentoonstelling 'Knus, Neder land in de jaren '50' is te zien tot 24 oktober bij Morres Wonen aan de Industrieweg in Hulst, tij dens de winkelopeningstijden. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Huiswerk ma ken kost driekwart van de Zeeuwse derdeklassers in het voortgezet onderwijs nog geen half uur per dag. Leerlingen uit Borsele en Kapelle vinden hun school en leraren het leukst. Jon geren uit Schouwen-Duiveland en Sluis balen het vaakst van hun school. Die bevindingen deed welzij ns- instituut Scoop bij de jongste aanvulling van de Jeugdmonitor Zeeland, het permanente onder zoek naar de staat van de Zeeuwse jeugd. Thema was dit maal schoolbeleving. De resulta ten zijn verzameld onder 3833 derdeklassers van het vorig jaar van 25 scholen: 84 procent van het Zeeuwse bestand aan veer tien- en vijftienjarigen. Zowel vmbo, havo, vwo als speciaal on derwijs en praktijkscholen de den mee. Huiswerk is voor Zeeuwse leer lingen een geringe belasting, concluderen de onderzoekers. Landelijk zeggen leerlingen ge middeld anderhalf uur per dag huiswerk te maken. In Zeeland zegt drie procent boven het uur per dag uit te komen. Bij de scholen nemen ze de on derzoeksresultaten met een kor reltje zout. „Ik heb gezien hoe de leerlingen die vragenlijsten invullen. Daar zijn ze ook geen uren mee bezig," relativeert P. Baecke, sectordirecteur van het vmbo van scholengemeenschap De Rede in Temeuzen. Het huiswerk verdwijnt zacht jesaan, stelt hij vast. „Scholen hebben door dat leerlingen op veel verschillende manieren le- ren. De meesten hebben een kor te spanningsboog, het heeft geen zin die met twee uur werk per dag op te zadelen. Dan heb je eixkel last met controleren of ze alles wel gedaan hebben." Voor het 'maakwerk' is vaak tij dens de les al ruimte, schetst Baecke. Ook krijgen leerlingen vaker thema-opdrachten mee waarmee diverse vaardigheden worden aangesproken. Helemaal huiswerkvrij v scholen nooit, denkt A. La^ deelteamleider voor de óT klassen havo en vwo va- Goese Calvijncollege. wel iets minder dan v^L maar anderhalf uur, dayi-' men velen niet aan." Maai stampwerk blijft, gelooft i „Als je een taal onder dei wilt krijgen, horen daar denlijsten en grammatica t Daar heeft niet ieder e\esb voor nodig." Bijna zeventig procent va Borselse en Kapelse derce^ sers is blij met schooien^ ten. In Sluis en Schouwen» veland is dat minder di helft. Gemiddeld vinden zes rCl tien Zeeuwse scholieren h raren niks. In Veere vindij een derde van de leerl docenten te pruimen. Vwo'ers en vso'ers oordefcj! gunstigst over hun leraiei vmbo'ers zijn die het mnsj pulair. Meisjes zijn stews» der dan jongens over schsi onderwijsstaf. Vso- en vmbo-scholieren Ij onderschat te worden doori scholen: respectievelijk 45e procent vindt school he:e niet moeilijk. Havo-leerlij hebben het 't zwaarst: mar; op de zeven vindt schools moeilijk. ZIERIKZEE - Meer dan ne? tig kilometer te hard rijcs dat niet in de gaten hebk 51-jarige Koudekerkse kc: niet geloven. Zij werd oo april 2004 op de N57 ge6 met 177 kilometer per uurs tachtig is toegestaan. DeoÊ van justitie eiste 775 eurobo en vier maanden niet rij: Rechter A. Melens verhoogi boete tot 850 euro en kwan vrouw tegemoet met twee na den niet rijden en twee na den voorwaax'delijke inlerai van het rijbewijs. door Emile Calon ZIERIKZEE - Pensionhouder A. Waaijers is volgens kanton rechter A. Melens wel erg goed gelovig geweest. In een jaar tijd raakte de inwoner van Renesse door het gehaaide optreden van twee oplichters x*uim een half miljoen euro kwijt. De Zierikzee- se kantonrechter uitte tegelijker tijd fikse kritiek op de politie. Dre weigerde tot voor kort een aangifte van Waaijers tegen die twee op te nemen. Waaijei's verscheen gisteren voor de kantoni'echter omdat een benzinepomphouder uit Schuddebeux-s nog ruim twee duizend euro van hem tegoed heeft. Waaijers voerde aan dat niet hij die schulden heeft ge maakt, maar twee oplichters. Ruim een jaar geleden dacht Waaijers, toen nog eigenaar van pension 't Diepe, een onbezorg de toekomst tegemoet te gaan. Zeker toen twee pensiongasten per 1 september 't Diepe wilden kopen en een koopcontract on dertekenden. Vex*volgens bestel de het duo allerlei goederen op naam van het bedrijf. Waaijers zelf, zo bezweert hij, was niet op de hoogte van de meeste van die aankopen. Vooral niet omdat ve le rekeningen achterover wer den gedrukt. „Ik zag ze nooit." Het seizoen verliep voor Waa ijers niet best. „Het stel ging slordig om met boekingen, nam geld van gasten en hield een ka mer bezet." Waaij ex's schakelde na 1 septem ber zijn advocaat in omdat het koopcontract niet was nageko men. Het stel beloofde beter schap. Een maand later was er echter nog steeds niet betaald. Vanaf dat moment veranderde de sfeer volkomen. Waaijers: „Duistere vrienden van hem klopten op de meest vreemde tijdstippen aan, bleven soms we kenlang logeren en maakten dui delijk dat er met hen niet te spot ten valt." De vrouw verdween spoorloos. Half februari was het voor Waa ijers genoeg. Samen met een huisvriendin, H de Vides, stapte hij naar de politie in Zierikzee. Een hoofdagent weigerde tot hun stomme verbazing de aan gifte van valsheid in geschrifte op te nemen. Hij vertelde hen, zo getuigt De Vries, dat Waa ijers stom was geweest en dat hij maar een civiele procedure moest starten. „Als de officier van justitie dit hoort, lacht hij zich een slag in de rondte. Dit hoort niet in het strafrecht thuis", citeren De Vlies en Waa ijers de bewuste hoofdagent. Hij was volgens hen alleen bereid een notitie te maken voor de re cherche. Met stomheid geslagen vexiieten ze het politiebux'eau om de vol gende dag hun advocaat J. van den Doel in Zierikzee te bellen. Die vond dat optreden van die agent, zo zegt hij in een reactie, zeer merkwaardig. Waaijers durfde in die tijd nau welijks in 't Diepe te komen om dat die kornuiten daar huisden. „Je houdt het niet voor mogelijk wat voor bende die maakten. AJ- les vuil. Overal tx-oep." De ondernemer, ten einde raad, wendde zich tot een kennis die ook wat breedgeschouderde vrienden had. Een van hen ver scheen bij 't Diepe en sommeer de de aanwezige mannen binnen 24 uur te vertrekken. Dat deden ze. Maar tegelijkertijd namen ze vele kostbaarlieden mee. „Ze roofden het halve huis leeg." Aangifte De dag daarop belde Waaijers de polxtie om aangifte te doen van diefstal. Twee agenten van het bureau Renesse verschenen en weigerden de aangifte op te nemen. „Dit is geen zaak voor ons maar voor uw advocaat", ci teert hij een van hen. De Zierikzeese advocaat beseft maar al te goed dat Waaijers ge woon het slachtoffer is gewor den van een stel gewiekste op lichters. Waaijers zelf is een vermogen kwijtgeraakt. Hij heeft nu zo veel schulden dat alleen een schuldsanering uitkomst biedt. „Ik ben zowat alles kwijt." Desondanks ziet hij een licht puntje. Na tussenkomst van de gx*oepschef van de politie is maandag alsnog een aangifte op genomen en een onderzoek ge start. Daarnaast heeft kanton rechter Melens laten weten dat het duo nu ook gedaagd kan worden. Waaijers: „Er zit einde lijk schot in de zaak." Bruine smurrie op de bast: het kenmerkende symptoom van de bloedingsziekte bij aangetaste bomen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aantal paardekastanjes dat op Schouwen-Duiveland is aangetast door de zogeheten bloedingsziekte, blijft tot dusver beperkt tot 49. Dat blijkt uit een voorlopige inventarisatie van de gemeente, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en waterschap Zeeuwse Eilanden. De grootste problemen doen zich voor in Burgh-Haamstede en Zierikzee. Ook in het bos van Slot Haamstede zijn zeker twee exemplaren gevonden die zijn aangetast door de ziekte. Natuurgids J. Midavaine heeft de verschijnselen echter ook aangetrof fen op een bijna diïehondei'd jaar oude beuk in het slotbos. Tevens zijn er meldin gen bekend van aangetaste linden, esdoorns en eiken, aldus Midavaine. De meeste (47) van de besmette bomen zijn gemeentelijk eigendom. Volgens afdelings hoofd openbare werken A. van den Drxes is inmiddels besloten mee te doen aan het lan delijk onderzoek van de wei'kgroep Aescu- laap, vallend onder de Univei'siteit van Wa- geningen. De wei'kgroep biedt op de inter netpagina www.kastanjeziekte.wur.nl een overzicht van de besmette gebieden. Schou wen-Duiveland was tot dusver binnen Zee land nog een blinde vlek op de kaart, even als Tholen en Zeeuws- Vlaanderen. Minister Veerman (Natuur) heeft 275.000 euro be schikbaar gesteld voor onderzoek naar de herkomst en mogelijke bestrijding van de ziekte. Daar werden vorige maand 253 besmette kastanjes geteld. De ondereoekers tasten vooralsnog in het duister over de achtergrond van de bloe dingsziekte. De belangrijkste ontdekking tot nu toe is die van een bacterie die wel in de zieke maar niet in gezonde kastanjes voorkomt. Het staat echter nog niet vast of die bactexde ook de verooreaker is. door Selma Osman MIDDELBURG - Middelburg heeft sinds gisteren een gratis busverbinding tussen de Mortie reboulevard en de binnenstad. Passagiers kunnen hun auto bij de woonboulevard kwijt. De pendelbus rijdt voorlopig op donderdag en zaterdag, in de zo mer komen daar de dinsdag, woensdag en vrijdag bij. Het gaat om een proef van een jaar. De buslijn werd gisteren met een toast en een feestelijke rit in gewijd. De start van de bus viel samen met de opening van elek- tronicazaak Media Markt. Wet houder H. Kool noemde de trans feriumbus een nieuw fenomeen voor Middelburg. Eerder werd gesproken over een transferium aan de noordkant van de stad bij de Sand- berglaan, maar die is niet van de grond gekomen. „Op deze lo catie is het heel snel gegaan", al dus de wethouder. De gemeente betaalt de bus, de projectontwik kelaar van de Mortiere het par- keerteirein en ondernemers ver- zorgen de promotie. Verder is er een kleine subsidie van de pro vincie. De gemeente hoopt via de ti'ansferiumbus meer bezoe kers te krijgen. „Er moet een combinatie ontstaan tussen de gezelligheid van de binnenstad en het grote-boodschappendoen op de Mortiereboulevard", geeft Kool aan. Bijkomend vooi'deel is dat er minder auto's in de stad komen. De bus rijdt om de twintig minu ten. Op de woonboulevard is een halte gemaakt aan de kant van tuincentrum Groenrijk. In het centrum stopt de pendel dienst bij de halte Nieuwe Ha ven. Er wordt verwacht dat de bus in het eerste jaar 20.000 pas sagiers vervoert. De gemeente is van plan de bus langer dan een jaar te laten rijden. R. Oosting van Connexxion heeft grote ver wachtingen van de pendel dienst. Hij vergelijkt de situatie met die in Goes waar al langer een transferium is. „Op een marktdag worden daar zeshon derd mensen per dag vervoerd." door Frank Balkenende GOES - De autovrije dag gaat zondag een beetje aan Goes voorbij. De werkgroep Auto vrije Dag Goes heeft haar idee om de drukke Buijs Ballotstraat 's middags af te sluiten voor ver keer, laten varen. De werkgroep wil namelijk niet betrokken worden in de discus sie over de omstreden invoering van éénx-ichtingsverkeer op de Oostmolenweg. Tegenstanders uit de Oostmolenweg en de wijk Oostmolenpark voeren aan dat ze straks alleen via de Buijs Bal lotstraat de stad of het dorp Kloetinge kunnen bereiken. Dat leidt tot extra verkeer in de Buijs Ballotstraat, toch al van de drukste doorgaande routes in Goes. Om die reden had de werkgroep de aandacht willen vestigen op de Buijs Ballotstraat, door die een middagje af te sluiten „Het is een straat met een hoge lucht vervuiling. Bovendien stonden de bewoners achter de autovrije dag. We hebben bi'ieven ver spreid en er is slechts één nega tieve reactie teruggekomen. De gemeente wilde ook meewerken. Bedoeling was er een echt feest van te maken, met een straator kest en gratis ijs voor de jeugd. Wethouder 't Hart was bereid de autovrije dag te openen. Toch hebben we er uiteindelijk vanaf gezien, omdat tijdens de afsluiting verkeer richting Kloe tinge over de Oostmolenweg zou moeten rijden. De bewoners zou den kunnen zeggen: de gemeen te wil minder autoverkeer op de Oostmolenweg en nu stuurt ze auto's over die weg. De wethou der zou in een discussie verzeild raken en de werkgroep wil daar liever buiten blijven", zegt werk groeplid A. van Oosten. De werkgroep beperkt zich tot een promotiedag voor het open baar vervoer, die zaterdag plaatsvindt op de Grote Markt. Ook daar is de room vanaf. De provincie zou er het nieuwe pro vinciale openbaar vervoerplan presenteren, maar is nog niet zo ver. Vertraging Streekvervoerder Connexxion had toegezegd zaterdag in Goes de nieuwe dalurenkaart te intro duceren. Ook bij Connexxion is vertraging opgetreden, zodat dat feestje ook niet c „Het zit tegen", berust Vani) ten in de situatie. Publiek kan zaterdag welgn met de bus naar de auto Grote Markt in Goes, v openbaar vervoermarkt is is richt. Het kostenloze vei geldt voor alle buslijnen, is sief lijn 50 (Middelburg-Ten zen). Op de O V-markt Connexxion, reizigersorgaa tie Rover, de Nederlandse!) sersbond en natuurveren IVN. Onder leiding van IV!\' sen kunnen belang om 10.30 en 13.30 uur eens deling maken over de Goes' len. Ook een stadswandeliig mogelijk. Een VW-g geïnteresseerden om 13 en uur langs de mooiste pi# de binnenstad. agenda STREEKACTIVITEM BERGEN OP ZOOM GetiruS op de Grote Markt, 13.00-16.00 klimming Peperbus; monument?' huis, synagoge, gevangenpoort! Gertrudiskerk, 13.00-16.30 bezichtiging; Grote Markt: Vertrek zomerstadswandelingtete ding van een gids; GOES - Ambachtscentrum van landsche Hoeve, 13.00-16.30 i* monstratie diverse ambachten wijkgebouw De Spinne, achter*- 13.30-16.30 uur; Koersbal sene* Snookercentrum, 13.30-1630- jart voor ouderen, buurtwerkfcs der; De Pit, 13.30-16.30 uur 6^ De Pit competitie; 14.00 uur pende activiteiten voor alle1 Bibliotheek, 14.00 uur: Vooriö* kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13* Seniorensoos; HEINKENSZAND Gebouw»* aan 't Dijkje, 09.30-15.00 u* 91 voor kinderkleding; KAPELLE - Sportgebouw IW* 13.30 uur: Koersbal; De Vroc«* uur: Houtsnijclub; 13.30 uur.»1 damessociëteit, sjoelen; Ouderenkoor; 14.00 uur: Koerste zaal); Sri KORTGENE - Gymzaal in -3 hardstraat, 10.45 uur: Hatha-ïJ? KRUININGEN Ons Dorps*» uur: Biljarten en/of ka3^' WAO'ers en vijftigplussers Koersbal voor vijftigplussers; OUD-VOSSEMEER Vossend uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15» dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan" weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos WEMELDINGE - Dorpscen!^ mei, 09.30 uur: Digitaal lpk«^ terochtend; 13.00 uur: Soc«* uur: Volksdansen; YERSEKE - Het Trefpunt. uur: Biljarten; Zorgcentrum 14.00 uur: Zingen met koor view-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36