Creatief plan voor brede school PZC PZC Weg met de win-winsituatie PZC Jongeren kweken begrip voor honk in Wemeldinge BlMil-y feest Weinig hoop voor Goese Sint Goes lijkt te hebben geleerd van problemen bij De Symphonie 13 ^AZET irse avond in (.Maartensdijk Belg bestraft voor geweld Exploitant koffieshop in het nauw Boete voor vernieling ruit Strekdam haven Hoedekenskerke Vernieling lezen we zeeuws woensdag 14 september 2005 yjjjïïrnpn van der Werf «ESAan creativiteit heeft ingenieursbureau Oranje- „dniet ontbroken bij het ma- van een plan van aanpak „de nieuwe brede school in Goese Polder. Zo komen er in i'wijkcentrum biljarttafels ,een lift. waardoor die ruim- (iok zo te gebruiken is voor pderingen. Vet programma van eisen „de brede school zitten meer zulke slimmigheden. Zo '^één van de twee basisscho- die haar intrek neemt in de ede school. De Holtkamp, de gade tien jaar recht op twee lelijke lokalen. Oranjewoud uitgerekend of dit wel de ge oplossing is. Wat blijkt? 'fg noodlokalen komen op g 391,000 euro en twee gewo- iikalen in de nieuwbouw op jOOO euro. De keuze is wat be lli Oranjewoud snel gemaakt: uitwee permanente lokalen, -sdat nodig is, kunnen die al- Ipog voor iets anders worden inukt. illkampschool (ooms-katholieke Holtkamp- iod is de grootste van de .basisscholen die in de bre- ischool een plek krijgen. De ooi telt momenteel zestien pen. De verwachting is dat Èntal op lange termijn, over ivijftien jaar, daalt tot veer- i't Noorderlicht is de ande- basisschool die in de brede nol komt. De protestants- jstelijke basisschool heeft nu groepen. Ook 't Noorder- zal het aantal leerlingen op ange termijn zien dalen, rdoor nog zeven groepen zul- Epijven. ms Oranjewoud blijft het j (Advertentie) I0ZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl tip.ll«-Tel.[)113-33{IJ33 T-MAARTENSDIJK - Het It-Maartendijkse party een- i Haestinge biedt komende terdag onderdak aan de Ierse lickavond. Jolly Beggars uit Tholen [t voor de muziek. Twaalf iden trad deze band ir het eerst op, tijdens - toen ■deIerse avond. Igens de organisatie is The gars uitgegroeid tot 'volwassen groep' met optre- door heel Nederland én in land. Het repertoire bestaat traditionele Ierse volksmu- t Niet alleen de muziek zal zond vanaf acht uur middernacht Iers zijn in Hae- tge, ook de zaal is in Ierse aangekleed. De entree is Bezorgklachten: 800-0231231 ipmaandag t/m vrijdag jedurende de openïngstij- fen^aterdags tot 12.00 uur idactie bevelanden/tholeim •ötionspark 28 Pöstbus31 ^3 aa goes let 0113-315670 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) IJdd Huibers van der Jagt Janssen "°hPaardekam de Vries (sport) Ven van der Werf kntraie redactie 31 AA goes E'; 10113)315500 »113)315669 redactie@pzc.nl rnet pzc.nl web@pzc.nl moeilijk precies in beeld te krij gen hoeveel leerlingen naar een school blijven gaan. Bij de bouw van de eerste brede school in Goes, De Symphonie in de wijk Ouverture, is dat wel gebleken. Het plan moest gaandeweg wor den bijgesteld, wat veel extra geld heeft gekost. Van die les is geleerd bij de voorbereiding van de bouw van de brede school in de Goese Polder. Oranjewoud stelt voor om de brede school met alle wijkvoorzieningen zo flexibel mogelijk in te richten. Naast 't Noorderlicht is daarom een vergaderruimte voor het wijkcentrum ingepland die ook als extra klaslokaal dienst kan doen. Het gevolg kan zijn dat het wijkcentrum een vergader zaal verliest. Oranjewoud stelt voor dit op te lossen door de bil jarttafels op liften te plaatsen, zodat de biljartruimte ook voor vergaderingen kan worden be nut. Polderplein In de brede school komen behal ve de twee basisscholen en het wijkcentrum onder meer een jon gerencentrum, een consultatie bureau van Allévo en groeps- ruimten voor gehandicapten zorg voor De Zuidwester. Bij de nieuwbouw is een groot speelter rein gepland, een 'polderplein', voor de scholen en de hele wijk. Oranjewoud schat de volledige investering op 7 a 7,4 miljoen eu ro. Over een reeks van jaren brengt dit voor Goes een kosten post met zich mee van ruim 500.000 euro per jaar. Zo'n 350.000 euro is al gedekt. Het college van B en W heeft aange geven ook een oplossing te heb ben voor de financiering van het resterende bedrag. De brede school vervangt het wijk- en scholencomplex dat nieuwjaars nacht 2003 in de Goese Polder afbrandde. De nieuwbouw moet zomer 2007 klaar zijn. Wollig taalgebruik laat zich moeilijk uitroeien. door Frank Balkenende GOES - Help, er zit een gat in de peda gogische infrastructuur! Een onderwijs- ambtenaar kan ongetwijfeld uitleggen wat de schrijver bedoelt, maar een bur ger moet gissen. Wollig taalgebruik, het lijkt een onuitroeibaar virus. Hoewel overheden de kloof tussen politiek en burgers willen verkleinen, vergeten ze soms dat communicatie begint met dui delijke taal. Ze gaan vrolijk door met benchmarken, reppen van territoriale incongruentie en staren zich blind op het kostenplaatje. Het Goese PvdA-raadslid H. Hooger- land, oud-leerkracht in het basisonder wijs, erkent dat hij zich laat meezuigen in de maalstroom van ambtenaren jar gon (vaktaal). Dan spreekt hij van een pilot, terwijl hij voorbeeldproject zou kunnen zeggen. „Dat sluipt er onge merkt in. Ik probeer wel duidelijke taal te spreken, ook al wordt me dat niet al tijd in dank afgenomen." Hoogerland zegt dat er in Goes nog veel te winnen valt als het om helder taalge bruik gaat. Als secretaris van Sticht- licht, een stichting die Goese monumen ten en bijzondere objecten in het licht zet, heeft hij onlangs ervaren hoe wazig correspondentie van zijn gemeente kan zijn. „We hadden een aanvraag voor de plaatsing van een lichtkrant op het sta tionsplein ingediend. Van de afdeling bouwen en wonen ontvingen we een brief waaruit we niet kunnen opmaken of die lichtkrant er nu wel of niet mag komen. Die brief zaait slechts verwar ring." Om die reden zitten 62 ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland deze week twee dagdelen in de schoolbank- jes. Ze bekwamen zich in het schrijven van heldere brieven, zodat burgers en bedrijven snappen wat de gemeente hen wil zeggen. „Er wordt geoefend op actie ve zinnen, een heldere boodschap en het vermijden van voorzetsels als dientenge volge of in het kader van", zegt commu nicatiemedewerker R. Korstanje. Hopelijk bestrijdt de training ook wat neerlandici wel de Engelse pest noe men: woorden als outplacement (perso neel dat je buiten je organisatie aan het werk helpt), update (vernieuwing), quickscan (globaal onderzoek), hand-out (je deelt papieren rond) en benchmark (vergelijkend warenonder zoek) zijn geliefd in de ambtenarij. Voor veel burgers zijn ze abacadabra. Helaas geeft het bureau dat op Schou wen-Duiveland de cursus aanbiedt, niet het beste voorbeeld. Het is namelijk een in company-cursus, wat op zijn janboe renfluitjes wil zeggen dat geen ambte naar er de deur voor uit hoeft. Dat zo'n opfriscursus nuttig is, illus treert het actuele, Schouwen-Duive- landse raadsvoorstel Bevindingen Waar deringskamer "Voortgang Uitvoering Wet Waardering Onroerende Zaken Bent, u er nog? Lees dan de volgende zin uit dit stukje proza: 'Er is een functiona liteit binnen de WOZ-applicatie aange schaft om de ongebouwde eigendom men nog beter in zicht te krijgen'. „Er staat niks, het is gebakken lucht", reageert B. Hageman, schrijver van het vorig jaar verschenen boek 'Is dit hel der, voorzitter?'. Dat boek is bedoeld om sprekers en schrijvers in overheids dienst een spiegel voor te houden. „Een jaar of zes geleden hoorde je onophoude lijk dat de kloof tussen politiek en bur ger moet worden verkleind. Overheden moeten klantvriendelijker werken en naar de burger toe, maar politici en ambtenaren vergeten helaas nog te vaak zich verstaanbaar te maken. Ze be dienen zich van standaarduitdrukkin gen, clichés, jargon en verkeerde beeld spraak. Zodra je iets opschrijft, moet je wel in het hoofd van je lezer kruipen, wil je tenminste mensen bereiken." Dus weg met win-win-situatie (profijt voor beide partijen) en bestuursrechte lijke sanctiemaatregel (boete). Geluk kig zijn er steeds meer overheden die hun personeel trainen in schrij Vaardig heid, constateert Hageman, zelf ooit ambtenaar, maar tegenwoordig eige naar van een taal- en adviesbureau. Oorzaken Volgens Hageman gaan er achter wollig taalgebruik verschillende oorzaken schuil. „Ambtenaren willen correct zijn, dus gebruiken ze juridische taal. Ook apen ze eikaars jargon na. Uit pure luiheid of om deftig te doen, raken bar barismen als outplacement of nonsens zoals randvoorwaarden ingesleten." De Sluise wethouder R. Leentfaar. taal purist en vorig jaar buiten mededinging foto Mechteld Jansen 24e in het Groot Dictee van België, gruwt ervan. „We hebben afgesproken dat we geen rode strepen meer zetten in rapporten en notities, maar soms jeu ken mijn handen." Leentfaar denkt dat burgers afhaken als ze zich door breed voerige, wollige epistels moeten worste len. Om de politieke interesse te voeden en de beruchte kloof te versmallen, moet er minimaal compact en helder worden geschreven. „Het is er door de herindeling en een reorganisatie niet van gekomen ambtenaren op schrijfcur sus te sturen, maar het moet wel een keer gebeuren." Uit een klantvriendelijkheidsonderzoek (schrijf deze op voor 'galgje') van de ge meente Reimerswaal, dat vijf jaar gele den is gehouden, bleek dat vijftien pro cent van de ontvangers geen wijs kon uit gemeentelijke brieven. Of personeel sindsdien is geschoold of beterschap heeft getoond, kan burgemeester J. Huisman niet zeggen. Hij zit er nog maar sinds mei dit jaar. „Ik vind wel dat ambtenaren begrijpelijk en simpel moeten schrijven. Doen ze dat niet, dan is er meestal een reden voor. Ze willen onnodig iets verbloemen, de waarheid verzwijgen of het leed verzachten met een wollige boodschap. In Reimerswaal hoeft voorlopig nie mand op cursus, de ambtenaren schrij ven volgens Huisman, lid van de vereni ging Onze Taal, alleszins redelijk. Mocht hij draken van teksten onder ogen krijgen, dan fungeert hij zelf als filter. „Ongegrijpelijke stukken stuur ik terug naar de afdeling. We proberen En gelse woorden al zoveel mogelijk te ver mijden. In onze organisatie zijn die not done." Oeps. (Advertentie) Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van 10 tot maar liefst 700 personen! Een bedrijfsparty. e feest, een jubileum, jaarsreceptie of toch gewoon een verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al i voldoen. Onze uitstekende keuken feest een evenement wordt nooit te vergeten... Vlissmgsestraat 38-40 4371 REKoudekerke tel. (0118) 553003 fax (01 18) 5531 16 e mail huys@zeelandnet.nl door Rob Paardekam GOES - Goesenaar Adrie Burgs hoopt nog steeds dat hij weer Sint Nicolaas mag zijn tijdens de jaarlijkse intocht in novem ber. Toch lijkt die kans klein. Na ruim veertig intochten kreeg Burgs begin dit jaar een brief van de organiserende stichting Goes Promotie, waarin stond dat die geen gebruik meer wil maken van zijn diensten. Een ge gronde reden daarvoor werd vol gens de Goesenaar niet gegeven en mede daardoor voelt hij zich onbeschoft behandeld. Burgs klom in de pen en vroeg onder meer het college en de raadsfrac ties om hulp. Dat leverde maar weinig reacties op. In een uiter ste poging schreef hij ze begin deze maand nog een keer. „Zelf kom ik niet in contact met Goes Promotie", verklaart Burgs. „Daarom hoop ik dat het colle ge of één van de raadsleden wil bemiddelen. Ik ben al 48 jaar Sinterklaas in Goes en wil de vijftig graag halen." Het college zal in elk geval niet bemiddelen, zo laat burgemees ter D. van der Zaag weten. „De intocht is een zaak van Goes Pro motie. Wij staan daar als ge meente buiten. Ik vind dat we dat zo moeten houden." Zo denken ook de meeste raads fracties er over. Alleen CDA'er A. de Kok zou op persoonlijke ti tel wel een poging willen wa gen. „Maar dan moet Goes Pro motie wel willen praten", zegt hij. „Anders valt er weinig te be middelen." De Kok zegt eerder dit jaar al eens gepolst te heb ben en is op basis daarvan wei nig positief. „Ik had toen de in druk dat ze bij de stichting wei nig goeds over meneer Burgs te zeggen hadden. Maar ik ben MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gisteren in Middelburg tegen een 34-jarige inwoner van Torhout (B) voor geweld op een camping duizend euro boete. De man mishandelde op 16 juli op een camping in Yerseke vier mensen, nadat hij zich buitengewoon verve lend had gedragen. Een vriend die hem tot bedaren wilde brengen, kreeg ook klappen. Volgens de officier had de Belgische vechtersbaas een gezelllig feest van de camping- gasten compleet verstoord. Politierechter Van Dijke was het helemaal eens met de officier en nam zijn eis over. HULST - Een 32-jarige man uit Wolphaartsdijk heeft gis teren bij het gerechtshof in Den Haag ontkend de grote man te zijn achter koffieshop Centraal Station in Hulst. De man zei slechts zijn naam te hebben geleend omdat de werkelijke eigenaar geen vergunning voor een horeca zaak meer kon krijgen. Hofaanklager M. ter Hart vond echter overtuigend bewezen dat de man bij de illegale kof fieshop een dikke vinger in de pap had. In haar ogen had de man grotere hoeveelheden hasj gekocht dan eerder door de rechtbank bewezen is verklaard. Zij berekende dat de man meer dan 1.400.000 euro had geïnd met de ver koop van de hasj. Dat geld mag de man van de aanklager als 'plukze'-boete betalen. Het sommetje van de hofaan klager komt aanzienlijk hoger uit dan het rekenwerk van de Middelburgse rechtbank, die de man veroordeelde tot betaling van 440.000 euro. In de strafeis was de hofaan klager weer milder dan de rechtbank. Zij gaf de Wolp- haarstdijker een korting omdat hij zo lang had moeten wachten op zijn hoger beroep. De aanklager eiste een cel straf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. De rechtbank had de man anderhalf jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk opgelegd. Zelf zei de man uit Wolphaartsdijk nooit een cent te hebben verdiend aan de verkoop van de hasj. Uitspraak volgt over twee weken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke veroordeelde gisteren een 35-jarige vrouw uit Ter- neuzen voor een vernieling tot.125 euro boete. De verdach te beschadigde 27 juni vorig jaar een ruit van een woning in de Terneuzense binnenstad. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borsele begint eind deze maand met de aanleg van een strekdam in de haven van Hoedekenskerke. Jachtjes en motorboten liggen daar door straks weer uit de wind en de golven. Een gezonken vrachtschip deed jarenlang dienst als golf- en windbre ker. Toen bleek dat het schip het havenwater vervuilde, werd het geborgen. Al snel hadden golven en wind vrij spel. De gemeente, eigenaar van de haven, zocht naar een oplossing. Een aanvankelijk plan om paalhoofden die vrij kwamen op het Walcherse strand te benutten, bleek te duur. Een golfbreker van palen zou 25.000 euro kosten. Borsele bouwt nu als goedkoper alternatief een strekdam van zogeheten Haringman-blokken, die bij dijkverzwarin gen zijn vrijgekomen. De gemeente krijgt de blokken gra tis van Rijkswaterstaat. Het zijn er genoeg om een strek dam van 65 meter aan te leggen. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Jongeren uit Wemeldinge hebben bewoners gisteren persoonlijk uitgeno digd voor een informatieavond over de komst van een jeugd honk in Wemeldinge, op de hoek van de Spoorlaan en Prin ses Beatrixweg. Ze wilden zo al vast begrip kweken voor het ini tiatief. De groep jongeren voor wie het jeugdhonk is bestemd, komt ge regeld samen op het Dorsplein van Wemeldinge. Ze staan dan voor De Wemel. Ouderen die in De Wemel wo nen, vinden dat niet altijd even prettig. Af en toe zorgen de jon geren ook voor overlast. „En al doen ze niks", zegt de Kapelse jongerenwerker R. van den Boogaard, „dan nog zijn er men sen die zo'n groep beangstigend vinden. Het is niet anders. "Van den Boogaard heeft contact ge zocht met de jongeren en een kerngroep gevormd die met hem werkt aan het jeugdhonk. Maandagavond 26 september is daar in De Wemel een informa tiebijeenkomst over, vanaf half acht. Het idee om omwonenden persoonlijk uit te nodigen - zo als gisteren is gebeurd - heeft Van den Boogaard met de kern groep bedacht. Kouder weer Het jeugdhonk moet er staan, voordat het weer omslaat en het kouder wordt. De gebruikers krijgen zelf veel verantwoorde lijkheid. Gaat het mis, dan is de gemeen te Kapelle van plan het honk - in de vorm van een kantoorkeet - direct weg te halen. (Advertentie) best bereid om nog eens te pei len hoe het nu is." De stichting Goes Promotie geeft geen com mentaar over de zaak. „We wil len dit niet via de krant uitvech ten", aldus A. Schuurbiers. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 35-ja- rige inwoner van Schoondijke veroordeeld tot 28 uur werk straf voor vernieling bij een huisarts. In de strafmaat werd meegewo gen dat de verdachte zich drei gend had uitgelaten tegenover de dokters-assistente. „Ik heb grof gedaan, maar het was niet bedreigend", beweerde hij Het incident vond op 20 juli vo rig jaar in Groede plaats. i plaats e ma";. i (cosilbanktel O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 tk geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van ét bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad J Noteert u mij voor een abonnement Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19 95) O per kwartaal met automatische incasso 58,00) D per jaar met automatische incasso 222.50) i Kijk op wmvpic. n/abonnown. bel gratis 1 0800 0231231of stuur dere boit naar i PZC. aldoling leaetssetvice i Antwoordnummer /I3 WO WB Goes 8 «711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35