Dervish blijft bij roots PZC Buurman zoekt buurvrouw woensdag 14 september 2005 swbj Buurman zoekt buurvrouw. Dat is de rode draad in het werk van het Vlaamse kwartet Buurman, dat zaterdag een op- lieden verzorgt in Porgy Bess in Terneuzen en daarmee de i nieuwe serie Moedertaal van dit seizoen opent. ,,Wij spelen Nederlandstalig, soms heel intiem, dan weer stevi ger, zodat het een fijne menge ling wordt van felle gevoelens", vertelt zanger/gitarist Geert Ver- dickt. „Bij Nederlandstalig zin gen kom je meer in je blootje te staan. Het publiek hoeft geen moeite te doen om de tekst te i verstaan. Engelstalig is hap klaar plezier. Bij ons gaan de teksten iets dieper", aldus Ver dicht. Buurman begint in 2000 in Leu ven als Engelstalige band. Die mag mee op tournee door Vlaan deren met Johan Verminnen in het programma De Kleine Avon den Naar aanleiding daarvan besluit de groep te kiezen voor Nederlandstalig repertoire. Het werd ook tijd voor een wis- séling in de bezetting. De pia- nist stopte. Verdickt hoorde op een goed dag iemand piano spe len in een lokaal en stapte naar binnen om hem aan te spreken. De enige vraag die hem werd ge steld was: „Moet ik van parti- tuur spelen of niet." Het ant- woord was ontkennend, want Verdickt beheerst ook zelf het notenschrift niet. Die reactie was wel belangrijk voor pianist Harry Viaene, omdat hij blind is. Ook de drummer ging zijn eigen koers. Een nieuwe werd gevon den in de persoon van Jurgen Móelans tijdens een audiëntie, die ook Koen Tote als bassist op- j leverde. „Hij was een goede vriend, die bas speelde tijdens deze audiëntie, omdat het an- I ders heel moeilijk is een drum mer te beoordelen. Hij zei: ,Als I jé 'die drummer pakt, dan blijf ik ook.' Zo is de huidige bezet- ting ontstaan." Het repertoire blijkt aan te spre- ken, meent Geert Verdickt. „Wij doen soms ook schoolvoor- stellingen. Dan kom je in con tact met jongeren die vaak op 1 zoek zijn naar een vrouw. Wat voel je dan, wat gaat er door je heen. Dat is het centrale thema van onze liedjes. Dat klikt bij die jonge gasten. Ouderen her kennen dat ook. Zij hebben dat immers eveneens meegemaakt." Hans Tabbers Buurman opent de serie Moedertaal, zaterdag om 21.00 uur in Porgy Bess te Terneuzen. -•« A De Ierse folkgroep Dervish, met in het midden zangeres Cathy Jordan. et Arsenaaltheater in Vlissingen opent zijn nieuwe serie folkconcerten met een optre den van de groep Dervish, een van de toppers uit de Ier se folkmuziek. De 7-koppige formatie geeft slechts twee optredens in Nederland: één in Haarlem en zondagmiddag dus in Zeeland. Het ontstaan van de forma tie berust in feite op een toeval. Aidan Mannion en Kevin Flannery, twee eigenaren van het plaatselijke Sligo Records, wilden rond 1988 een opname uitbrengen met lokale muzikan ten. Het uiteindelijke resultaat werd The boys of Sligo van een gelegenheidsformatie bestaande uit Liam Kelly (fluit en whist- les), Shane Mitchell (accor deon), Michael Holmes (bou- zouki), fiddler Martin McGinley en Brian McDonogh (mandola). De plaat verscheen onder de in derhaast gekozen (groeps)naam Dervish. Er was geen intentie om een vervolg te geven aan dit project, maar een stortvloed aan verzoeken voor optredens volg de. Daaraan werd toch maar ge hoor gegeven, waarbij Cathy Jor dan, een zangeres, bodhran bonesspeelster aan het vijftal muzikanten werd toegevoegd. Een gouden greep. Jordan kan zowel overweg met up-tempo songs als ballads, in het Engels en in het Gaelic. Van haar stem wordt gezegd dat deze klinkt als 'de zon die schijnt tussen een dik volgepakt wolkendek'. Al beheersen de muzikanten hun instrumenten, echte virtuo zen zijn het niet. Hier geldt sterk dat het resultaat meer is dan een optelsom van individue le delen. De onconventionele wij ze waarop de geluidsopnamen voor hun cds tot stand komen, gewoon live in de studio, illus treert dat. Relatie „De opnamen voor Harmony Hill, Dervish' debuut-cd, wer den gemaakt op de standaard manier: elke muzikant neemt apart op en op het eind mix je alles samen. Maar wanneer je muziek maakt, dan leeft dat. Het varieert, je geeft en neemt. Er is een relatie tussen de muzi kanten. Als je een opname met een tape maakt, krijg je geen en kele respons. Het is eenrichtings verkeer. Dat werkt dus niet voor ons", zegt Brian McDona- gh- Dervish vestigde haar naam door hard te werken en veel er varingen op te doen. Niet door verrassende, vernieuwende ele menten aan de Ierse muziek toe te voegen. De groep wordt ver weten conservatief in haar aan pak te zijn. „We brengen in feite muziek uit de sessies op het po dium," verklaart Brian McDona- gh. „Toch is veel van de muziek die wij spelen, origineel. We voor zien nooit eerder gebruikte songs van een begeleiding." Op exotische uitspattingen met muzikanten uit ander discipli nes zal je Dervish evenmin kun nen betrappen. Daarover heeft men een uitgesproken mening: „We weten allemaal dat het niet werkt als het zuiver en alleen voor commerciële doeleinden wordt gedaan. En wij voelen pre cies aan wanneer iets is opge- legd." Dervish vormt een hecht, solide gezelschap. Voor spraakmaken de bezettingswisselingen ben je bij hen aan het verkeerde adres. Op een enkele wijziging na, met name bij de vioolspelers, en de toevoeging van gitarist/fiddler en mondharmonicaspeler Seamus O'Dowd, speelt het ze vental nagenoeg in de originele samenstelling. De herkomst is hier debet aan. Vrijwel alle mu zikanten zijn afkomstig uit Sli go, een enkele uit de direct aan grenzende county's. Behalve een typische speelstijl en uitvoeringswijze, heeft Sligo een zeer rijke traditie aan tunes. Velen behoren tot de standards in het Ierse repertoire. Maar er zijn nog heel veel plaatselijke varianten en een schat aan opge tekende, verzamelde melodieën die schreeuwen om een uitvoe ring. Dervish kan voortdurend putten uit deze rijkdom, wat te rug te vinden is in hun speellijst en op hun cds. Die verbinding met en het niet ver afdrijven van de ware roots maakt dat Dervish nog lang niet uitge speeld is. Marius Roeting Dervish speelt zondag vanaf 15.00 uur in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. ROTTERDAM Avulsed en Grimness 69. Death me tal. Baroeg wo 20.30 uur. Gergiev Festival: DoelenKwartet. Ka mermuziek met Hanneke de Wit - so praan, Anne Huser - altviool en Flo- ris Mijnders - cello. Composities van Zemlinsky, Berg, Webem en Schönberg. Concert- en congresge bouw de Doelen, wo 20.15 uur. Looking at Ta Ziyé: Abbas Kiarosta mi. film voor het theater, geprojec teerd op drie schermen, van de Iraan- se regisseur, acteur en scenarioschrij ver Abbas Kiarostami. Rotterdamse Schouwburg, wo 21.00 uur. The Inner Voice: I AM BIG. Gezeten op een kruk en uitgelicht door een eenvoudige theaterspot raakt buikspreker Big Buddy Mountain ver wikkeld in een dialoog met een pop over kwesties als bewustzijn en iden titeit en de vraag how to live the right life. Rotterdamse Schouwburg, wo. 19.30 uur. Scandinavië*: Rebekka Bakken. De zangeres wordt bezien als het Europe se antwoord op Norah Jones. Theater Lantaren/Venster do 21.00 uur. Scandinavië* presents: Emmerhoff And The Melancholly Babies. Klinkt als: Sixteen Horsepower meets Led Zeppelin. Rotown do 23.00 uur. Gergiev Festival. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valery Gergiev speelt werken van R. Strauss en Wagner. Om 19.15 inleiding door Joke Dame in de Jurriaanse Zaal. Concert- en congresgebouw de Doe len, do 20.15 uur. Gergiev Festival: Rubens Kwartet. Kamermuziek met Cora Burggraaf (sopraan), Jan Gruithuyzen (piano), Geert Bierling (harmonium). Compo sities van Strauss en Schönberg. Con cert- en congresgebouw de Doelen, do 16.45 uur. Performers on trial: Simone Aughter- lony. Twee performers staan terecht op beschuldiging dat ze zijn wie ze zijn. De voorstelling gaat over de me chanismen van theater. Rotterdamse Schouwburg, do. 20.30, vr. 19.30 uur. Arkangel Dominator. Arkangel's muziek is metal beïnvloed door hard core. Nighttown, vrij 20.00 uur. Gergiev Festival: A'dam Sinfonietta. Het Amsterdam Sinfonietta o.l.v. Va lery Gergiev speelt werk van Liszt - La lugubre gondola, Wagner - Siegf ried Idyll en R. Strauss - Metamor- phosen. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. Gergiev Festival: Kamermuziek. Rabl en Zemlinsky door Jan Jansen - klari net, Frank de Groot - viool, Pepijn Meeuws - cello en Jan Gruithuyzen - piano. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 16.45 uur. Songs for Friends. Twee concerten waarvan de opbrengst bestemd is voor de Vrienden van de Thuiszorg. Er zijn optredens van Karin Bloe men, Guus Meeuwis, Gordon, Sandra Reemer, Lee Towers, Edsilia Ron- bley, Angela Groothuizen, Anita Meyer en vele, vele anderen. Ahoy' vrij en za 20.00 uur. De kamer van Isabella: Needcompa- ny. Isabella is oud en blind en kijkt te rug op haar leven. Volgens haar pleeg ouders is ze de dochter van een woes tijnprins die tijdens een expeditie is verdwenen. Achter dit verhaal gaat een verschrikkelijke, waarheid schuil. Rotterdamse Schouwburg, vrij en za 21.00 uur. Gergiev Festival: Kamermuziek. Lie deren van Alexander Zemlinsky, Al ma en Gustav Mahler en voordracht uit de dagboeken en brieven van Al ma Mahler. Door Martina Rüping - sopraan, Pavel Poblawski - piano en Aude Logger. Concert- en congresge bouw de Doelen, za 16.45 uur. Scandinavië*: Tero Saarinen. De Ne derlandse première van het program ma Solo Evening bestaat uit de solo's Hunt en A Man in a Room. Theater Lantaren/Venster za 20.30 uur. Scandinavië* presents: Dadafon. Klinkt als: Ultieme mix van soul, blues, gospel, pop, jazz en Afrikaanse ritmes. Rotown za 21.30 uur. Gergiev Festival. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valery Gergiev speelt werken van Mahler, R. Strauss en Wagner. Solisten Larissa Gogolevskaia, Eva-Maria Westbroek en Kay Stiefermann. Concert- en con- Arthur Boni (links) en Wim Meuwissen brengen het programma Marx en Freud in Chili zowel in Vlissingen als in Antwerpen. foto Jennet Sintenie gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. In the event: Forced Entertainment. Tim Etchells blikt terug op een ge schiedenis van 20 jaar Forced Enter tainment, een combinatie van per soonlijke anekdotes en een lezing over het fenomeen 'live art'. Rotter damse Schouwburg, za 19.30 uur. Junge Deutsche Philharmonie. De 32-jarige Duitse componist Jörg Wid- mann schrijft warmbloedige expres sionistische muziek. Christian Tet- zlaff waagt zich met de Junge Deutsche Philharmonie aan Wid- manns nieuwe Vioolconcert. Concert en congresgebouw de Doelen, ma 20.15 uur. Joe Cocker. Na zijn uitverkochte op tredens in Amsterdam en Groningen vorige maand, komt de zanger terug naar Nederland voor een concert in Rotterdam. Ahoy' di, 20.00 uur. Objects for Meditation: William Yang. Op twee projectieschermen worden honderden dia's getoond waar William Wang verhalen bij ver telt over mensen die hij heeft ont moet op zijn vele reizen. Al die klei ne, persoonlijke, bijna aardse anekdo tes tezamen vertellen een verhaal over onze wereld. Rotterdamse Schouwburg, di 20.30 uur. ANTWERPEN Marx en Freud in Chili. Zwarte kome die van De la Parra, waarin twee man nen het slachtoffer zijn van het sys teem en wraak nemen, door Arthur Boni en Wim Meuwissen. za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15 uur. Thomas laatste afspraak. Monoloog en psychologisch proces over zelfdo ding van adolescent van Ives Jansen, gespeeld door Koen Bogaerts. vr. pre mière en za. Raamtheater 20.00 uur. Parel van een meid. Komedie van Mare Camoletti rond huwelijksperike len. za. première Noordtheater 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Op blote voeten in het park. Theater stuk van Neil Simon is komedie over een pas gehuwd koppeltje, do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Chili toen en nu: avond met muziek, dans poëzie en film, za. 17 uur; Zui derzinnen: literatuur en muziek, zo. vanaf 14 uur met Nadine Blom, piano en Nele Struyck, cello, 14.30 uur; Peter Theunynck, 15 uur; Yasmine, 15.05 uur; Raymond Van het Groene- woud, 17 uur; Herman Brusselmans en Bart Vanegeren, 17.45 uur; Zullen we het liefde noemen?: Theaterstuk over liefdesverhoudingen door Het Arsenaal, ma. 20.15 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Fuck You (De menopauzemonoloog), tekst (van Peter Perceval) en bloemle zing van liederen door An Nelissen en d'ouwe venten, do. vr. za. en zo. Rode Zaal 20.30 uur; De babydans, woord en muziektheater naar Jane Ander son, over draagmoederschap tegen be taling, dat zich afspeelt in Amerika, door De Speling, do. en vr. Kelder theater 20.30 uur; Seppe, theater stuk, waarin de 50-jarige Jos Van Geel zijn eerste liefde 'herleeft' met Jos en Jonas Van Geel, vr. en za. zwar te zaal 20.30 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: Wie is van wie, jeugdtheatervanaf 6 jaar, over vriendschap, vertrouwen en de kracht en troost van muziek van Judith Herzberg door Laika, vr. première en za. Rataplan 19.30 uur, za. en zo. 15.00 uur; Tord Gustavsen Trio, met een mix van Noorse jazz, blues, klassiek, Caribische invloeden en subtiele funk met de pianist Gusta vsen m.m.v. bas en drums, wo. De Ro ma 20.30 uur; Assunta Mano, foyer concert door Antwerpse groep rond frontvrouw en songschrijfster Suzy Mandaglio, do. De Roma 20.30 uur; Farida en Iraqi Maqam Ensemble, klassieke Irakese muziek op poëzie van Arabische dichters, en liederen door Farida Mohammad Ali, vr. De Roma 20.30 uur; Douzi Milouda, concert door raï-zanger Douzi en lie deren uit het traditionele isran-reper- torium door Milouda, begeleid door Tarwan Chih Muhand, za. de Roma 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Peter Handke en de Wolf, revue in mi neur van Handke over de pijn van ons luxe-zijn en klachtenfestival uit weelde, door De Tijd met 13 acteurs, een hammondorgel en een wolven- kop, wo. do. vr. en za. 20.30 uur; Zui derzinnen: festival van het woord, li terair ééndagsfestival met auteurs, poëzie, theater en andere activiteiten, zo. vanaf 10.00 uur; De dame met het hondje, verhaal van Tsjechov voorge lezen door H. Heijnen, di. 20.30 uur. Voorstellingen in De Singel: A Love Supreme en Raga for the Rai ny Season, tweeledige choreografie van Anna Teresa De Keersmaecker op jazzmuziek en Indiasa raga, ge danst door Rosas De Munt, wo. do. vr. en za. Rode Zaal 20.00 uur; Proust I De kant van Swann, eerste deel van een theatercyclus van Guy Cassiers, naar werk van Marcel Proust: een mix van literatuur en multimedia- theater, di. Rode Zaal 20.00 uur. Orchestre Nationale de Lille. Prome nadeconcert met werk van Sibelius en Elgar o.l.v. Eivind Gulberg Jen sen. za. Koningin Elisabethzaal 16.00 uur. Deng op Zuiderzinnen. Literaire Rock'n-roll met Hafid Bouazza, Peter Verhelst, Amélie O., Luc De Vos, Ilja Leonard Pfeijffer, Kamagurka, PDW, Annelies Verbeke Saskia De Cos- ter, Jereon Olyslaegers, Yves Petry en Admiral Freebee. zo. Monty 13.30 - 18.00 uur. Jazz by the sea De Swing Match treedt op in het kader van Jazz by the sea. Het jazz-, dans- en showorkest met zangeres bleef vooi% staan, na opgericht le zijn voor een gelegenheidsconcert, •Eetcafé Duinlust, Dishoek, 15.00 uur Jazz by the sea Huub Janssen and his amazing Jazzband verzorgen hetoffi. ciële openingsconcert van Jazz by the sea. De drummer werd vermaard om zijn solo's bij de Dutch Swing College Band, waarvan hij 25 jaar deel uitmaakte Zijn band bestaat verder uit Cees v.d. Heuvel (trompet/zang), Bas van Gestel, (trombone/zang), It pers (klarinet/saxen), Richard Endlich (banjo) en JosvanBj eren (bas). •De Koninckplein, Domburg, 19.30 uur Cabaret Katinka Polderman staat op de planken met het trio Brok- stukken. De winnares van het Leids Cabaret Festival dit jaar is af- komstig uit 's-Heer Abtskerke. Zij zingt ingetogen enhua, ristische liedjes. De drie heren van Brokstukken zijn alle?:*, halve rustig met hun fysiek cabaret. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pianoconcert Wibi Soerjadi verzorgt een concert. De pianist vertolkt werk van Bach tot Borsato. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Toneel Arthur Bone Wim Meuwissen spelen Marx en Freudin Chili. Naar de zwarte komedie Het obscene geheim van elke dag geschreven door Marco Antonio de la Para. Twee manne zijn slachtoffer geworden van het systeem en vinden dat - gedachtengoed is verkwanseld. Ze voelen zich gedwonge op geheel eigen wijze wraak te nemen. •Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur Cabaret Ernesto Marcellino presenteren samen met HermanFit- kers Ga d'r zelf maar eens staan. Ernest Beuving is de gangmaker en imitator van het duo. Marcellino Bogers is de clown. Herman Finkers loopterir als een decorstuk. •Gemeenschapscentrum Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Freek Freek de Jonge brengt een try-out van zijn nieuwe theater programma (Freek) Kortgehouden. Zie donderdag. •Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30m Jazzconcert De PAX Jazzband treedt op. Het New Orleans ritme wordt neergezet door sousafoon.br jo en drums. De frontlinie wordt gevormd door saxofoon, trombone en trompet. •Restaurant In de Gele Hoed, Zonnemaire, 21.00 uur Jazz by the sea Tien bands spelen in tien lokaliteiten tijdens de kroegen tocht van Jazz by the sea. Deelnemende formaties zijn de Charlestown Jazzband (De Roode Leeuw), T rio Grande (Pizzaria Verdi), TheOrenta! Jazzband (Café 't Groentje), Jazzteam (Grand Café Juliana 19.00 uur), Back Boned Jazz Blues Trio (Restaurant't Koetshuis, 17.00 uur), Mr Boogie Woogie (Café Jerommeh DD Hot 5, (Café Tramzicht), Hot Sweet (Bar Beach CM j Lazy River Jazzband (In Den Walcherschen Doiphijn) en Fat Harry The Fuzzy Licks (Restaurant Muchacha). j •Diverse locaties, Domburg, 21.00 uur Film by the Sea Rubber treedt op tijdens Film by the Sea. Rekbaar en flexibel, zo zal de groep haar naam laten door klinken in de muziek. •CineCity, Vlissingen, 23.00 uur ZATERDAG Jazz by the sea Het Lagrené Ensemble verzorgt een concert in het kadern Jazz by the sea Zigeunerjazz met een vleugje tango door vader Willy La grené (accordeon, gitaar en zang), zijn zonen Arno (piano! Mertzo (gitaar) en Mogli (bas) en zijn broer Albert (slag werk). •Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg, 11.00 uur Jazz by the sea Jazz by the sea biedt verscheidene concerten in de open lucht. De Anke Angel Boogie Band bijt het spits af om 12.30uur De voormalige cabaretière leerde de fijne kneepjes van te pianospel van Rob Agerbeek van de Dutch Swing College Band. Met haar kwartet speelt zij boogie woogie, maarod blues, jazzballads, funk en soul. Verder zijn er optredens van Fondy Riverside Bullet Band (14.45 uur), The Hands Harry Company (17.00 uur) en The Legends (19.30 uur) •De Koninckplein, Domburg, 12.30 uur Jazz by the sea Naquine geeft een jazzconcert, mede in het kader van Jas by the sea. Het kwartet speelt muziek in de traditie van Django Reis- hardt en Stéphane Grappelly. De bezetting: Kees de Rise (viool), Lauran van Oers (sologitaar), Piet Hest (contrate en zang) en David Herselman. •Café Zijdemuseum, Meliskerke, 14.00 uur Streetparade Jazz by the sea presenteert een streetparade. Deelnemende gezelschappen zijn: Blue Marbel Silver Oï Band, May Day Jazzband, The Juggets Jazzband, Theft? nal Zealand Streetparade Jazzband, Lamarotte en Defi* ck Streetparade Jazzband. •Centrum Domburg, 14.00 uur Gitarist Gert de Meijer speelt gitaar. Hij brengt solo zijn eigen composities op 6- en 12-snans? taren, gefundeerd op jazz, blues en folk. Het betreft ees^ gesteld optreden van twee weken geleden, toen verzet ra ge het warme weer. •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Jubileum Adrie Oosterling brengt zijn jubileumvoorstelling. Daarin zingt hij nieuwe en oude liedjes en vertelt aneko* vol humor, nostalgie en maatschappijvisie. •De Twee Duiven, Groede, 17 en 21 uur. Zigeunerorkest Servus treedt op. Het orkest verzorgt een zigeuneravond. •Hotel Green White, Oostkapelle, 18.00 uur Bevrijdingstaptoe Jong Holland uit Zwijndrecht en de fietsende showbai? Crescendo uit Opende (Groningen) zijn de twee gastar tijdens de bevrijdingstaptoe. Verder verlenen de vier lokale korpsen hun medewew Christelijke Drumfanfare Hosanna, Showband Blue" nix, Showband New Adventure en Showband JongA* •Kennedyplein, Axel, 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30