Ruud Hermans is druk PZC Bouwers blazen hun partijtje mee 29! Middelburgs (amerkoor zingt motetten woensdag 14 september 2005 De Middelburgse organist Jos Vogel en het Middel- s Kamerkoor wisselen el- u, vanavond in de Grote of 51 Nicolaaskerk te Brouwersha ren af. Musicus en koor brengen beurtelings motetten en madri galen uit de zestiende en zeven tiende eeuw ten gehore. J Het motet rolde in de dertiende touwde muziekgeschiedenis in. Die \Toege motetten zaten ni kst wonderbaarlijk in elkaar. Vaak waren ze driestemmig. De onderste stem, de tenor, bevatte Kn fragment van een oorspron kelijke Gregoriaanse melodie, eet een daarbij behorende, keu- cge, devote tekst. In het Latijn natuurlijk. Daarbovenop klon ken twee nieuwe melodieën, elk eet bun eigen tekst in de eigen Üadstaal. Er zat doorgaans wei- og devoots meer in die twee otowe teksten. Ze bezongen de telde, de een als klagende aartlap, de ander optimistisch ren toon. Drie totaal verschillen- k teksten dus, tegelijkertijd klinkend in één liedje. Het woord motet zou niet lang reraonden zijn met dit specifie ke oenre In de veertiende eeuw openmenteerden de componis- la van de Ars Nova driftig nu t te; motet. Weer een eeuw late ra het motet enkel nog de ver zamelnaam voor alle meerstem- r:e, religieuze koorcomposi- foinhet Latijn, met uitzonde- nngvan de mis. Het madrigaal ontstond in de veertiende eeuw in Italië. De te nor was een nieuwe melodie, evenals de bovenstemmen. Alle siemmen hadden dezelfde tekst I verhaalden in een redelijk rest muzikaal schema over de voor- en nadelen van het pasto- iale leven. Er kwam geen woord Latijn meer aan te pas. Twee eeuwen later klom het madri gal tot grote hoogte, zijn vaste remi gaandeweg verliezend. De meestal in verheven woorden ge goten liefdespoëzie werd tot op de komma nauwkeurig van mu- nek voorzien. Wanneer de tekst de tranen liet stromen, kon je er donder op zeggen dat de muziek van hoog naar laag ging. Elk woord kreeg z'n eigen muzikale lading mee en dat maakte deze madrigalen tot zeer afwisselen- De motetten en madrigalen cir- deerden vaak als vocale én als nstrumentale versies. Het con- «rt van vanavond, met muziek onder anderen Jacob Obrecht, Heinrich Schütz en Or lando di Lasso, laat soms beide versies van een compositie ho len Orlando di Lasso klinkt [aan het eind van het concert het ial Bonjour mon coeur. Dat moet welhaast een eerbe toon zijn aan dirigent Lieven die met dit programma, la vijf jaar leiderschap, af- Kheid neemt van het koor. Douwe Eisenga (Middelburgse organist Jos Vogel i/iet Middelburgs Kamerkoor met stelten en madrigalen uit de zes- Me en zeventiende eeuw, van- Mi in de Grote of of St. Nicolaas- te Brouwershaven (20.00 uur) twterdag 24 september (20.00 uur) hie Lutherse Kerk aan de Zuidsin- '1 te Middelburg. 14 t/m 20 septembei uud Hermans heeft vakantie, dus hij wil even naar een teras je, zolang het nog mooi weer is. Verder heeft hij het druk. Met het schrijven van liedjes vooral, want er wordt ge werkt aan een nieuwe cd, die volgend jaar moet verschij nen. Een lange reeks optre dens ligt eveneens in het ver schiet. Ook in Zeeland, in di verse samenwerkingen met collega's die hij tot zijn vrien denkring rekent. De Tilburgse zanger-liedjes schrijver treedt zaterdag op in het Ledeltheater in Oost burg met zijn band The MVP's. Speciale gast is Dick van Alte- na, zanger van de groep Major Dundee. Met hem toert hij ook door het land met een avondvul lend liedjesprogramma onder de noemer Lonely 2. Het duo doet 4,5 en 6 november Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland aan. Op 26 november verschijnt Ruud Hermans met The MVP's op het podium van Haestinge in Sint Maartensdijk en op 17 maart volgend jaar in De Stenge in Heinkenszand. Verder is hij op 9 december met Cash on Deli very in Ons Dorpshuis in Krui- ningen en met zijn Country Road Show op 6 mei 2006 in de Stadsschouwburg van Middel burg. Dit laatste programma, samen met de elektrisch versterkte band Savannah, de bluegrass band 4 Wheel Drive en zangeres Jolanda Peters is als het ware een reis langs countrymuziek van uiteenlopende sfeer. Ruud Hermans vierde in oktober 2003 zijn 35-jarig jubileum als zan= ger-liedjesschrijver. Niet geheel toevallig verscheen die maand het album Stills met eigen lied- Ruud Hermans (links) met The MVP's. jes onder het motto 'zachte mo menten in een harde wereld', zo als hij zelf typeert. Daarop staat ook het duet met Ilse DeLange All That You Do. Hij maakte zijn eerste album in 1968 met Folkgroup Heating. In 1974 verscheen zijn tweede al bum als leadzanger van the Tumbleweeds. Het album Tum- bleweeds werd bekroond met goud en platina en de single So mewhere Between bereikte in 1975 de eerste plaats in de Natio nale Hitparade. Tussen 1978 en 1985 toerde Ruud in binnen en buitenland met zijn Ruud Her mans Band en Tulsa. Sinds L985 treedt hij vooral solo op en houdt zich bezig met lied- jesschrijven. Daarnaast is Ruud al bijna 25 jaar presentator bij de KRO Radio en presenteert het programma American Con nection, elke zaterdag op Radio 2 van 18 tot 20 uur. Twee jaar geleden ging hij min der werken bij de KRO om zich meer toe te kunnen leggen op het schrijven van liedjes. Dat heeft hij geleerd in Nashville, waar hij dit jaar acht optredens had. Samen met twee Amerikaanse collega's schreef hij er twee nummers. „Sommige typen country schrijf ik eigenlijk niet. Dat is niet mijn stijl. Maar in Amerika heb ik voor anderen le ren schrijven. Het duurt even voor je daar routine in krijgt. Het is een vak." De MVP's zijn Cor Mutsers (gitaar/zang) en Eric Coenen (basgitaar/zang) die eveneens in de begeleidingsgroep van Lenny Kuhr spelen en deel uitmaakten van de eerste band van Ilse De- Lange. Drummer Arthur Lijten speelt ook bij Gerard van Maas akkers en de Vaste Mannen. Dick van Altena en Ruud Her mans kennen elkaar al 25 jaar uit de Nederlandse countrysce- ne. Samen schreven ze enkele liedjes die ze tijdens Lonely 2 uitvoeren. Als extra vertolken ze nummers van zangers als Klis Kristofferson, Don Willi ams en Merle Haggard. HansTabbers Ruud Hermans en The MPV's zijn za terdag in het Ledeltheater in Oost- burg (aanvang 20.15 uur) Dick van Altena en Ruud Hermans brengen het programma Lonely 2 op 4, 5 en 6 november in Theater de Wegwijzer in Hieuw en Sint Joosland. Een muziekkapel van militai ren of een muziekkorps van de politie wekt geen be vreemding. Maar een orkest van techneuten, werkzaam in de weg- en waterbouw, dat is een ander verhaal. Daar komt geen uniform als bindend element aan te pas. Toch reizen de musi ci gedreven elke maand uit het gehele land naar Harderwijk om gezamenlijk te repeteren. Dit weekeinde heeft de Wegen- bouwkapel Nederland in totaal drie uitvoeringen in Zeeland. Aanleiding is het 100-jarig be staan van aannemersbedrijf Van der Straaten in Hans weert. De Wegenbouwkapel Neder land, ofwel The Dutch Civil En gineering Band, zoals het zich internationaal presenteert, is ge vraagd het jubileumfeest in Goes luister bij te zetten. Dat verzoek komt vaker uit de ze bedrijfstak en dat is ook niet verwonderlijk. Het orkest is immers in 1981 op gericht voor een eenmalig con cert, ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Stichting Beroepsopleiding Weg- en Waterbouw (SBW). Het optreden beviel dermate, dat werd besloten het initiatief te continueren. Sindsdien zijn al vele feesten en partijen verrijkt met hun reper toire van klassieke en lichte mu ziek. Het orkest bestaat uit 68 leden, van wie drie uit Zeeland. De meesten zijn werkzaam in de weg- en waterbouw, maar ook familie en bekenden wor den met open armen in de gele deren opgenomen. Bovendien zijn er besprekingen gaande, om ook andere werknemers in de bouw toe te laten. Het orkest was de laatste keer in de provincie voor een uitvoe ring in Yerseke. Dat is al weer twee jaar gele den. Secretaris Adrie Meeuwse woont in Domburg en zag nu een mooie aanleiding voor meer dere uitvoeringen in de regio. Het resultaat is het concert za terdag samen met Apollo in zaal Onder de Toren in Wissen- kerke en zondag in de Manhuis- tuin in Goes, naast het besloten evenement in Goes. Het programma in Wissenkerk vermeldt stukken uit Tannhau- ser van Richard Wagner, uit de Czardas van Monti, de Parelvis sers van Georges Bizet, Pomp and Circumstance (Military March no 1, opus 39) naar arran gement van Henk van Lijnscho ten, A tribute to Lionel van André Waignein, Chick Corea Olé, Mambo Rymbal van Malan- do en Second Suite for Band van Alfred Reed. De muzikale leiding van het orkest is in han den van dirigent Dick Teunis- sen uit Almere. Apollo staat on der leiding van de nieuwe diri gent Cathy Kotoun en speelt Montana Fanfare van Thomas Doss, Ceresio van Franco Cesa- rini, Budapest Impression van Roland Kernen, Pacific Dreams van Jacob de Haan, Silence and I van Alan Parsons en Eric Woolfson, Children of Sanchez van Chuck Mangione en de Rob bie Williams Medley Let me en tertain you. Hans Tabbers Wegenbouwkapel Nederland concer teert zaterdag met de harmonie van Apollo in Zaal Onder de toren in Wis- senkerke (19.30 uur). Zondag volgt een concert in de Manhuistuin in Goes (12.30 uur). De ateliers Art - Deco, Uit de Kunst en Blikmuseum de Blikvanger en ho tel De Zeeuwse Stromen openen zon dag hun deuren tijdens Blik op Kunst- route in Renesse. Marie de Vries uit Grijpskerke demonsteert verscheide ne vormen van glaskunst in De Blik vanger. Open: 13-17 uur. Olga Bohnsack exposeert schilderijen in gemengde technieken in galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede. Te bezichtigen van zaterdag t/m 29 oktober, do t/m za 12-17 uur. Urban dazzle is een expositie van René Korten en Jan van den Langen- berg in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Het is de eerste tentoonstelling van project Spouw, dat loopt tot eind januari 2006 in De Bewaerschole. Cultuurfilosoof Jan van Heemst verricht zaterdag om 15 uur de opening. Te zien t/m 22 okto ber. do t/m za 13.30-16.30 uur. Maud Quaedvliegen toont schilde rijen (acryl op linnen) en Guy Janssen beelden in steen tijdens hun expositie in Stuartgalerie in Bergen op Zoom. Met beide kunstenaars is zaterdag vanaf 16 uur een gesprek. Te bezichti gen t/m 9 oktober do 11-17 uur, vrij enza 12-17 uur. Rockstars is een expositie van Ready 2 Rumble (Danny den Hoonaard) in De Piek in Vlissingen. Aan de hand van schilderijen en illustraties geeft bij zijn visie op muziek in alle soor ten en maten. De opening is vrijdag 21.30 uur. Te bezichtigen tot half november tijdens activiteiten. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 de cember: Beeldvorming. Westerse voor werpen uit de negentiende en twintig ste eeuw verbeelden hoe men in het Westen naar andere culturen keek. t/m 2 oktober, Japanse indigo, kimo no's en textielkunst, 1825-2004; t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. t/m 22 mei 2006: Expressies in indigo, textielkunst van Fukumoto Shihoko. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 november: Rotterdam Geraakt - emo ties van een stad in oorlog, t/m 12 fe bruari, Richters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een panoramateke ning van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 25 septem ber: De soldaat die nooit slaapt, 400.000.000 landmijnen. De installa tie van Duitse kunstenaar Peter Ziz- ka omvat bijna 400vierkante meter bestaande uit vele soorten landmij nen die wereldwijd actief zijn in af wachting van slachtoffers, t/m 18 sep tember: Antoni Gaudi: Dromen en bouwen, t/m 25 september: Frida Ka- hlo, ik zal je nooit vergeten. Foto's van Nickolas Muray. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 18 september: Project Rotter dam: werk van kunstenaars en ont werpers die in Rotterdam werken, in een door één van hen vormgegeven in richtingsconcept. Vanaf 17 septem ber t/m 27 november: Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle. De kern van de tentoonstelling be staat uit portretten van kunstenaars en schrijvers. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. t/m 2 oktober Op hoop van zegen: He- ïjermans. De Hartog en Slauerhoff. Drie schrijvers die de zee op verschil lende manieren als inspiratiebron ge bruikten. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 de cember: GeWoon Architectuur. De permanente tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 23 oktober: Een Vor stelijke Tentoonstelling. Ter gelegen heid van zilveren regeringsjubileum van Koningin Beatrix. In 1923 werd voor Beatrix' grootmoeder Wilhelmi- na de Bouwkunsttentoonstelling 1898-1923 gepresenteerd. Witte de With, center for contempora ry art: t/m 6 november Monopolis - Antwerpen is het werk van drie instel lingen - MuHKA, Extra City en Objectif_exhibitions - die in samen spraak met Witte de With laten zien hoe dialoog en uitwisseling aan de ba sis liggen van een artistiek en tegelijk maatschappelijk project. De tentoon stelling is een case study over kunst en de manieren waarop ze zich in bedt in het maatschappelijk weefsel van de (wereld-)stad Antwerpen. ANTWERPEN Fotomuseum Antwerpen: tot 18 sep tember - Belgische fotografen 1840 - 2005. Projectruimte Lange Nieuwstraat: tot 18 september - Extra City 2: Pab lo Pijnappel; Andrew en Felicita, solo- tententoonstelling met recent oeuvre. Middelheim Museum: tot 29 septem ber - Idyl/as to answer that picture, diverse kunstenaars. KMSK: tot 2 oktober - De allermooi ste Spilliaerts uit het museum van Oostende; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. De Singel: tot 2 oktober - 35m3: titel van permanent platform voor jonge architecten met architectuurproduc ties van Office Kersten Geers David Van Severen, Gent Rotterdam. Mas I Nationaal Scheepvaartmu seum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectie herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europa- lia Katharina Prospect - "The Rus sians" by A.F. Vandervorst; Momu Gallery: tot 30 oktober - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste eeuw. GENT S.M.A.K.: tot 18 september - Lois en Franzoska Weinberger - installaties, sculpturen, video, tekeningen, muur schilderingen en tijdelijke ingrepen; tot 9 oktober - Tazro Niscino Instal latie Sint-Annakerk - Kabinetten toonstelling; tot 23 oktober Kunst Nu/Westley Meuris. Kopergietery: tot 24 september - Ta lent uit de KASK, selectie eindwer ken van nieuwe lichting cineasten, die studeerden aan de Kon. Academie voor Schone Kunsten. Design Museum Gent: tot 25 septem ber - Fantasy Design: kinderen en jon geren als ontwerper internationale reizende tentoonstelling en De we reld van Tupperware. Museum voor Schone Kunsten: tot 25 september - Meesterwerken uit de WOENSDAG Film by the sea verzameling van het MSK. CJK: tot 2 oktober - Eva-Maria Bo- gaert - schilderijen. Verzameld Werk: tot 11 november Ka ren Pontoppidau. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de we reld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Ro- main Royal - Koning van het Gentse volkstheater BRUGGE Bruggemuseum/Belfort: tot 18 sep tember - Fotoproject Untitled - stads beelden van Anton Vancamelbeke. Huis De Meester: tot 30 september - Norbert Goegebeur, aquarellen. St.-Trudoabdij: tot 2 oktober - Lieve Baert. keramiek, geïnspireerd door het Oosten en Chris Vandenheede, schilderijen en mixed media. Stadshallen. tot 9 oktober - Artmeet- ing 2005 - Schilderijen, keramiek en bronzen sculpturen; tot 14 november - Rodin Van gips tot brons... Memlingmuseum: tot 16 oktober - Ventilatie Kunst als middel tot dia loog. Bogardenkapel: tot 31 oktober - Arno Chevalier des Zazous; Beeldende hommage door een 20-tal kunste naars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 no vember: Corpus Sanctorum: Het ver haal van schrijnen en relieken. Magdalenazaal: tot 18 december - Bo dy Stroke Fototentoonstelling cur sisten fotohuis KNOKKE Scharpoord: tot 23 oktober - Jong Ta lent: Afgestudeerden en laatstejaars studenten beeldende kunst, architec tuur, binnenhuis etc. uit Knok- ke-Heist stellen tentoon. Kim Lian geeft 's middags een concert en Sensual's avonds tijdens Film by the sea Kim Lian bracht vorig jaar haar debuutalbum Balance uit en dit jaar komt er weer een. Ze is ook presentatrice van de wekelijkse Kids Top 20 bij televisiezender Jetix. Sensual brengt eigen repertoire, gebaseerd op Braziliaanse stan dards, jazz en groove. •CineCity, Vlissingen, 15.45 en 23.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat De vrienden Tos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum. Goes, 15.00 uur Kamerkoor Het Middelburgs Kamerkoor verzorgt een concert met orga nist Jos Vogel. Het koor onder leiding van Lieven Deroo brengt werken van onder anderen Obrecht, Lassus en Schütz, maar ook van Daan Manneken. De begeleiding is in handen van organist Jos Vogel. Hij speelt ook werken van Frescobaldi, Scheide- mann, De Cabezón, Cornet en Schlick. •Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur Jazz by the sea The Four Stream New Orleans Jazzband treedt op in het ka der van Jazz by the sea. Belangrijkste inspiratiebron voor deze formatie zijn de jazz bands die in de jaren '50 en '60 de New Orleans jazz op nieuw populair maakten zoals die van George Lewis, Kid Thomasen Billie Dede Pierce. •Muziektent, Zoutelande, 20.00 uur DONDERDAG Politieorkest Het Nederlands Politie Orkest presenteert de kindershow Die pet past ons allemaal. De theatershow voor kinderen van de groepen 7 en 8 bestaat uit een muzikaal deel en een quiz. •Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 uur Dwarsfluiten Sonia Ferket en Jaap de Nooijer verzorgen een concert op dwarsfluit in het kader van het Lange Jan Project. Het programma van dit miniconcert vermeldt: Duetten Sona ta Opus IV nr 4 van Pietro A. Locatelli, Intermezzo van Felix Mendelssohn Bartholdy, Duetto I en en Allegro vivace van Carl Stamitz en Little Suite van H. Andriessen. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Politieorkest Het Nederlands Politie Orkest brengt een multiculturele mu- ziekshow. Het symfonisch blaasorkest van vijftig muzikanten uit alle politieregio's in het land bestaat tien jaar. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Marijke Boon gaat in reprise met Groote Zaagbek. Samen met de klarinet van Michel Lamers schildert ze een zelfportret en een tijdsbeeld, middels haar commentaar op realityshows, geënsceneerde documentaires en privé-inkijk- jes op internet. •Arsenaaltheater, Vlissingen. 20.15 uur Literatuur Gerrit Komrij houdt een lezing voor Prometheus. De voormalige dichter des vaderlands is ook prozaïst, criti cus, polemist, essayist, vertaler, toneelschrijver en bloemle zer. •Porgy Bess, Terneuzen. 20.15 uur Freek Freek de Jonge brengt een try-out van zijn nieuwe theater programma (Freek) Kortgehouden. De VPRO maakt registraties, die in het najaar worden uitge zonden. Alle kaarten zijn uitverkocht. •Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Jazz by the sea Eurocity Jassband treedt op tijdens Jazz by the sea. De formatie uit Maastricht speelt de traditionele jazz van New Orleans uit de jaren 1900-1930. De bezetting is klas siek, met trompet, klarinet, trombone, banjo en slagwerk, maar de tuba is vervangen door de moderne sousafoon. •Eetcafé Royal, Zoutelande, 21.00 uur VRIJDAG Jazz by the sea Diverse bands treden op tijdens Jazz by the sea. George speelt als De Dixie Mixie Miniband op een grote trom op wielen en blaast op zijn multiphone het geheel tot een mengeling van muziek, poppen, toeters en bellen. Het Zeeuwse kwartet The Blue Rhythm Four brengt akoestische oude stijl jazz en dixieland, afgewisseld met een langzame - blues. De bezetting: Jan Groen (trompet), Ed de Poorter (kld- rinet), Henk Bonthuis (banjo/gitaar) en Arie Vinke (souza-C *T foon). Het Jazzteam speelt jazz- en musicalstandards, blues.! ballads, bossa nova, jazzrock en pop. •Diverse locaties, Domburg, 14.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29