eerman ziet brood in landbouw Minder passagiers fiets-voetveer Zeeland blijft een agrarische provincie LU Vijfentwintig kotters gemeld voor sanering Politierechter bestraft herrie schoppen in nachtleven Renesse 15 'luister zet zich af tegen doemdenken Hm icht klassiek ïuziekfestival 'r j GEFELICITEERD! Borsele in actie voor streekdranken Verbrand voedsel zorgt voor stank Boete wegens bestelen gezin Straf voor slaan zwangere vrouw Excursie voor kinderen naar Saeftinghe woensdag 14 september 2005 L^t.lan Rozendaal KTEBDAM - Vanaf volgen- „d is Albert Vermue di- - visserij bij het ministe- ,„1 Landbouw, Natuur en belkwaliteit. De in 's-Hee- i«ii geboren en getogen ïan een akkerbouwer est eerst nog als projectleider toekomstvisie Kiezen voor 4,1» afronden. Dat isgiste- jebeurd, met de presentatie (minister Veerman. t opdracht was een realis- tisch toekomstperspectief te schetsen voor de hele agrarische sector in Nederland", licht Ver mue toe. „We hopen dat dit een schets is waarop ondernemers in de landbouw zich kunnen ba seren bij het maken van hun plannen. In ieder geval kunnen ze erin lezen wat ze van de over heid kunnen verwachten." Dat het realistische toekomst perspectief optimistisch uit pakt, vindt Vermue niet verras send. „De landbouw lijkt soms gedomineerd door doemscena rio's, maar het is een sector die het afgelopen jaar nog altijd is gegroeid. Het gaat niet overal slecht. De primaire bedrijven staan onder druk, maar vooral verderop in de keten, bij de ver werkende bedrijven, is sprake van toename. In de visie is vast gesteld dat de landbouw een be langrijke constante waarde is voor de Nederlandse economie." Het kabinet wil de landbouw niet direct met zakken geld on dersteunen, maar wel helpen op het gebied van innovatie en door het stimuleren van samen werking, binnen en buiten de verschillende agrarische secto ren. De visie zelf is al een hart onder de riem van de landbouw sector, aldus Vermue. „De drie kernwoorden zijn perspectief, vertrouwen en verbinden. Land bouwers moeten vertrouwen hebben in de toekomst, de markt, de plek waar ze zitten en de overheid. Dat probeert Veer man te realiseren, te beginnen met deze door het kabinet breed gedragen visie." Vermue denkt dat met goed on dernemerschap voldoende per spectief zit in voor Zeeland be langrijke sectoren als akker bouw, fruitteelt en glastuin bouw. „Natuurlijk zijn er zor gen over de suikerbietenteelt en de appelteelt. Dat wil niemand wegpoetsen. En natuurlijk is er geen gegarandeerde toekomst voor landbouwbedrijven. Maar Zeeland blijft een agrarische provincie. Ook voor toeristen is dat de beste garantie dat het landschap mooi blijft. De glas tuinbouw kan daar haaks op staan, ja. Maar je zet dan ook geen kassen neer in Domburg of Oostkapelle." rPrnst Jan Rozendaal fclERDAM - Er zit volop mst in de landbouw. Dat ^^ade minister Veerman idbouw, Natuur en Voedsel lij gisteren in Amster- c bij de presentatie van zijn jt Kiezen voor landbouw, liabinet stelt daarin het on derschap in de agrarische lor centraal. Voorzitter P. de jjjtr van de Zeeuwse 10-Raad deelt de visie van maar vooral ook diens landbouw blijft een sterke Komische sector in Neder- C, verwacht Veerman. Van Nederlandse beroepsbevol- I werkt 10 procent in de jöbouw en in de sector wordt cent van het nationale in verdiend. „Ik ga in tegen opvatting dat er geen perspec- 'is voor de landbouw", zei man. ch zijn er wel zorgen. Tot 5 zal het aantal boerenbedrij- - ook in voor Zeeland be- jrijke sectoren als akker wen fruitteelt - met 2 tot 3 rat per jaar blijven afne- i, zoals de afgelopen 25 jaar leurde. Veerman: „Dat zijn bedrijven per dag die ermee ppen. Maar daarmee maken ook ruimte voor een ander." schaalvergroting zal dus «zetten. Het is aan agrari- ondernemers hoe ze met raderende omstandigheden «aan, aldus de minister. De »-1 OES - De Ganzepoortbrug of lonen Brug in Goes is zondaga- nd liet podium voor een festi- I van licht klassieke muziek. it festival dat is bedoeld om af leid te nemen van de zomer de herfst te begroeten, begint 119.30 uur met Euphonia. De Oöe muziekvereniging brengt nier meer nummers van Deep irple en uit de film Pirates of iCaribbean. Het Zeeuws Man- ffikoor treedt daarna aan on- productie daalt niet en door in novatie kunnen boeren concurre ren met het buitenland. Door sa menwerking kunnen onderne mers kosten besparen en hun marktpositie behouden. Veerman zei boeren en tuinders te koesteren zonder ze in de wat ten te willen leggen. ..De onder nemer moet zelf zijn toekomst bepalen. De overheid kan hem ondersteunen en stimuleren. Ik zie het als mijn taak partijen bij elkaar te brengen, het onderne merschap te prikkelen en inno vatie te stimuleren." Veerman wil de regelgeving in de land bouw halveren maar moest ook erkennen dat uit Europa allerlei regels op de agrariërs afkomen. „Maar van de Nederlandse land bouwproductie wordt 70 pro cent afgezet in Europa. Dat zijn de lusten. Daar horen ook lasten bij." Het stemt de Zeeuwse land- bouwvoorman De Koeijer tevre den dat de landbouwvisie niet gaat over wandel- en fietspaden en picknickplekken. „Het minis terie heeft aandacht voor de za ken waar het om gaat." Een zak geld is niet nodig, stelt De Koe ijer, wel vindt hij dat Veerman meer werk kan maken van het terugdringen van de belemme rende regelgeving. „Onderne mers moeten kunnen onderne men." Hij pleit voor minder con troles op de agrarische bedrij ven en meer zelfregulering. Daarop zou de overheid dan toe zicht moeten houden. De Koeijer steunt Veermans plei dooi voor innovatie en samen werking, onder meer met de ver werkende bedrijven in de pro ductieketen. „Toch zie ik het wat minder zonnig in. De proble men van vandaag, bijvoorbeeld in de bieten-, graan- en appel teelt, zijn hiermee morgen nog niet opgelost." Tegelijk met de toekomstvisie heeft Veerman zijn 'glasbrief' naar de Kamer gestuurd. Provincies krijgen de mogelijkheid extra bundelings- gebieden voor glastuinbouw aan te wijzen. In Zeeland is dat voorlopig niet aan de orde, al dus gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, landbouw). „Ons beleid is dat eerst het voor glastuin bouw aangewezen gebied in Ter- neuzen moet worden volge bouwd vóór we verder kijken." Het aantal passagiers dat in het eerste jaar gebruikmaakte van het fiets-voetveer is flink achtergebleven bij de verwachtingen. In de inzet t Prinses Maxima. i de swath-schepen, de foto's Ruben Oreel rleiding van Christian Blaha. Arenda Trio sluit het con- it af. De leden kennen elkaar iet Brabants conservato- Zij zijn Arenda Honkoop, arloNabbe en Frans Grapper- i'Js. Honkoop voert momenteel itweede violen bij het Zeeuws test aan, waar Carlo Nabbe wertmeester is. Grapperhaus celloaanvoerder bij het Phi- s-orkest. Het repertoire van trio bestaat uit Arcangelo Mis kerk- en kamersonates Wiener trio's van Joseph Min Het Autumna gedoopte üival duurt tot 21.30 uur. Bij fclü weer wordt het verplaatst "caféBaarends. door Emile Calon VLISSINGEN - Minder passa giers maken gebruik van het fiets-voetveer dan eerder werd verwacht. Om die reden onder zoekt exploitant BBA of het mo gelijk is met behulp van wat meer reclame en aanpassingen van prijzen en vaarschema meer klanten te lokken. Bij de BBA wilde gisteren niemand nog vooruitlopen op de uitkomst van dat onderzoek. (Advertentie) "Wij feliciteren Delscher met het 5-jarig yj jubileum in hun schitterende zaak aan de Grote Markt in Goes!" i Escada, Bogner, Strenesse, St.Emile, Armani Jeans, Christ, Ramosport, van Laack, MaxMara en Gunex. (0 U bent van harte welkom tijdens de feestelijke OPEN DELSCHER DAGEN van dinsdag 13 september tot en met zaterdag 17 september. Bij aankoop van een outfit van één van onze merken ontvangt u een heerlijke 'DELSCHER- taart' van onze huispatisserie. Openingstij'den Maandag gesloten Dinsdag 09.00 - 17.30 uur Woensdag 09.00 - 17.30 uur Donderdag 09.00 - 1730 uur Vrijdag 09.00- 17.30 uur Zaterdag 09.30 - 17.00 uur In de periode mei 2004-april 2005 zetten de beide swath-sche pen 687.206 passagiers over. Dat aantal ligt ruim onder de prognose van 800.000 per jaar. De BBA wijt het tegenvallende aantal aan een reeks van oorza ken. Het minder goede weer, negatie ve publiciteit en een terugloop van het aantal toeristen worden als de belangrijkste redenen ge noemd, zo blijkt uit een notitie van de provincie. Op 2 mei vorig jaar ging het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen definitief van start met de nieuwe schepen. Re den voor Gedeputeerde Staten om te kijken hoe dat eerste jaar verlopen is. Uit de evaluatie blijkt dat het provinciebestuur redelijk tevreden is. De schepen functioneren nu goed. Welis waar waren er in de beginperio de wat mankementen, maar dat waren volgens de notitie toch vooral aanloopproblemen. In de periode mei 2004 tot en met april 2005 vielen 798 van de ge plande 16.556 afvaarten af, bijna vijf procent. Tweederde deel van het totaal aantal uitge vallen afvaarten was het gevolg van technische mankementen in de beginperiode. Verder ging het om onderhoud (twintig pro cent) en weersomstandigheden (elf procent). De laatste maan den komt uitval nauwelijks nog voor. Als dat wel gebeurt, heeft dat vooral te maken met onder houd en minder met storingen, aldus de provincie. Van het totaal aantal afvaarten en aankomsten had bijna 3,5 procent een vertraging van meer dan twee minuten. Weersom standigheden en het drukke scheepvaartverkeer zijn de be langrijke redenen voor het niet tijdig aankomen. Ernstige ver tragingen, meer dan zes minu ten, komen volgens de notitie nog te vaak voor. Wachten Vorig jaar zomer moesten passa giers door een grote toeloop een aantal malen wachten op een volgende boot. De BBA was des tijds verrast door die grote zo mers toeloop. Deze zomer deden dat soort problemen zich nauwe lijks nog voor. Het is nu ook mo gelijk om een plaatsje op de veer boot te reserveren. Daar wordt redelijk gebruik van gemaakt. Vooral door de vaste passagiers die 's middags van Vlissingen naar Breskens varen. Tot slot wordt in de notitie opge merkt dat de terminal in Bres kens nogal last heeft van vanda lisme. Dat kan alleen maar echt bestreden worden als de gemeen te dat veerplein gaat ontwikke len zodat daar meer activiteiten zijn. Concrete plannen zijn er echter nog niet. Evenmin voor het ter rein rondom de Vlissingse termi nal. Opgemerkt wordt dat het belangrijk is om daar toch wat te ontwikkelen omdat die beide terreinen gezien moeten worden als de toegangspoorten van (de len van) Zeeland. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 0113 227607 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vijfentwintig viskotters zijn aangemeld voor de deze week opengestelde sane ringsregeling voor de kottervis- serij. Tussen die schepen zit in elk geval één Zeeuwse kotter, de Vlissingen 6, en een stuk of acht schepen uit Goedereede en Oud dorp. Voor de sanering is 38 miljoen euro beschikbaar, waarvan twee miljoen euro is bestemd voor sociaal beleid voor de opva renden. Nieuw is dat de schepen volle dig onbruikbaar moeten worden gemaakt voor de visserij. Ze mo gen nergens ter wereld nog op duiken als vissersschip. Minis ter Veerman van Landbouw heeft deze bepaling opgenomen op verzoek van de visserijorgani saties. Zij zagen met lede ogen aan dat veel gesaneerde schepen buiten de Europese Unie in de vaart bleven en de Europese vis sers gingen beconcurreren. Vis- importen drukken de prijzen en ook de tweedehands markt van schepen die uit de vaart worden genomen, raakte door de toe vloed van gesaneerde kotters verziekt. Veerman heeft op voorspraak van de Nederlandse Vissers bond ook nieuwe bepalingen op genomen over hoe gesaneerde vissers met hun visquota moe ten omspringen. Visquota zijn in Nederland persoonlijk eigen dom in tegenstelling tot bijvoor beeld België, waar ze jaarlijks volgens een bepaalde rekensom over de hele vloot worden ver deeld. Wie zijn schip in Neder land uit de vaart neemt, kan in principe nog wat verdienen aan zijn visquota door die te verhu ren. 'Sofa-vissers' worden die vissers wel genoemd. Veerman stelt nu als eis dat 'het aanhou den of eventueel verhuren van vrijgekomen quota tot een jaar wordt beperkt'. Het viscontin- gent moet na dat jaar op een an der vaartuig van de gesaneerde visser zijn geregistreerd of ter beschikking gesteld zijn aan ac tieve vissers. Of Veerman streng aan deze eis zal vasthouden, is overigens de vraag. Hij meldt al in een brief de Tweede Kamer dat hij de doelmatigheid van de maatregel zal onderzoeken en desnoods de termijn van één jaar aanpast. Visserijbestuurder J. Fenijn uit Breskens vindt de maatregel on nodig. „De meeste gesaneerde vissers weten eerst nog niet wat ze precies gaan doen en houden hun quota vast, maar na verloop van jaren zijn dat er nog maar weinig. Ze willen af van het ge klier." Eurokotters Veerman deelt nog iets opmerke lijks mee in zijn brief aan de Tweede Kamer over het motor vermogen van Eurokotters, kot ters die binnen de twaalfmij lszo- ne onder de kust mogen vissen en maximaal 300 pk motorver mogen mogen hebben. Het is al om bekend dat daaraan niet al tijd even goed de hand is gehou den. Veennan wil dit aanpak ken en heeft de Europese Com missie daarvoor voorstellen ge daan. Brussel steunt die, aldus Veennan, alleen op enkele pun ten heeft de EU vragen gesteld, 'zoals het toestaan van vermo gens tot 400 pk voor Eurokot ters tot 2009'. Overleg vindt daarover nog plaats. HEINKENSZAND - Het verbod op de verkoop van alco holhoudende streekproducten op markten moet van tarel. Het college van B en W van Borsele heeft daar deze week op aangedrongen in een brief aan minister Hoogervorst van Volksgezondheid. De aanleiding voor de actie is dat de Voedsel- en Waren autoriteit deze zomer verbood nog langer alcoholhouden de streekdranken te verkopen op markten en braderieën. Volgens de Drank- en Horecawet is het namelijk verbo den om buiten slijterijen, supermarkten of cafetaria's al coholhoudende dranken te verkopen. Alleen proeven mocht nog. B en W van Borsele vinden dat op z'n zachtst gezegd raar. Pogingen om de landbouw op een andere leest te schoeien en het platteland economisch leefbaar te houden, worden zo afgebroken, aldus de Borselse bestuurders. Zij vragen Hoogervorst het verbod in te trekken. MIDDELHARNIS - De omgeving van het bedrijventer rein in Middelharnis gaat gebukt onder een indringende stank. De vieze lucht wordt veroorzaakt door de verbran de voedselresten van het bedrijf Adco. In de tienduizend vierkante meter grote opslagloods brak donderdagmiddag brand uit. Het gebouw werd volledig vernield. Sommige stukken staan op instorten. Dat maakt het vooralsnog lastig om de restanten op te ruimen en zo een einde te maken aan de stankoverlast. De brandweer is nog bezig met nablussen. In verschillen de hoeken van het terrein laait het vuur steeds op. De ge meente verwacht dat het smeulende voedsel in de loop van deze week kan worden weggehaald. De verzekeraars overleggen nog over de aanbesteding van de totale op- ruimwerkzaamheden. Het Adco-terrein is om veiligheids redenen van de openbare weg afgesloten met een hek. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 21-jarige vrouw uit Scherpenisse voor het bestelen van een familie, conform de eis, 500 eu ro boete en twintig uur voorwaardelijke werkstraf opge- legd. De vrouw werkte bij het gezin in Sint Annaland toen ze tussen april en 13 juli een aantal keren een greep deed in de spaarpotjes van de kinderen. „Waarom?", vroeg de po litierechter zich af. „Ik verdiende zo weinig", reageerde ze. Officier van justitie R. Rammeloo nam het de verdachte kwalijk dat ze het vertrouwen van het gezin had be schaamd. „U moet met uw vingers van de spaarpotten af blijven." De totale schade van 790 euro is inmiddels door de vrouw terugbetaald aan het gedupeerde gezin. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Zierikzee is gisteren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde- lijk. De man gaf toe op 12 juli zijn zwangere vrouw in het ge zicht te hebben geslagen. De aanleiding tot de mishande ling was ruzie over geld. Het echtpaar is inmiddels bij Emergis in relatietherapie gegaan. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een aantal verdachten is gisteren in Middel burg via het snelrecht veroor deeld voor strafbare feiten in Re- nesse. De badplaats op Schou- wen-Duiveland was deze zomer regelmatig het toneel van vech tersbazen, vandalen en drankrij ders. In de meeste gevallen speelde al coholgebruik een rol. Dat bleek bijvoorbeeld uit de strafzaak te gen twee Tilburgers, 20 en 25 jaar. Zij vertoonden op 13 juli onder invloed van drank macho gedrag toen ze twee tieners een kopstoot en klappen gaven. De Brabanders vielen op door hun agressie en verzetten zich ook heftig bij hun aanhouding door de politie. „Ik kon mijn vriendin niet al leen op het strand achterlaten", zocht de 20-jarige naar een ex cuus. „Ik wilde mijn spullen meenemen", zei de oudste ver dachte, die nog in zijn proeftijd van een geweldsdelict zat. Poli tierechter L. van Dijke vond dat het duo erg luchtig deed over hun aandeel. Hij veroordeelde de 25-jarige man tot 144 uur werkstraf en zes weken voor waardelijke gevangenisstraf. Zijn jongere kompaan kreeg zes tig uur werkstraf. Een 44-jarige inwoner van Schiedam ging op 19 juli in een discotheek op de vuist met een twintigjarige man. Het slachtof fer was volgens de verdachte agressief op hem afgekomen, om dat hij met bier zou hebben ge gooid. „Dit was meer dan een droge klap", meende officier van justitie R. Rammeloo. Zijn eis van twintig uur werkstraf werd overgenomen door de poli tierechter. Een achttienjarige man uit Krimpen aan den IJssel reageer de op 16 juli zijn frustratie af door tegen het rolluik van een winkel te trappen. De schade is door hem vergoed. De vernie ling kwam hem op twintig uur werkstraf te staan. Voor een mishandeling op 27 juli in een discotheek werd een achttienjarige man uit Poeldijk veroordeeld tot 200 euro boete. De verdachte voelde zich uitge daagd door een meisje. Zij zou hem eerst een klap hebben gege ven. Daarop had hij gereageerd met een vuistslag in haar ge zicht. Het slachtoffer hield er een flinke snee onder het oog aan over. In de uitspraak hield de politierechter rekening met haar rol in het incident. De politierechter veroordeelde een achttienjarige man uit Moer straten voor een diefstal tot 300 euro boete. De verdachte had op 27 juli samen met anderen in een dronken bui enkele verkeers borden weggenomen. Een dertigjarige inwoner van Zierikzee moet voor lokaalvrede breuk 400 euro boete betalen. Hij weigerde op 23 juli het poli tiebureau te verlaten. Op dezelf de dag maakte een 33-jarige Zierikzeëenaar zich in Renesse schuldig aan dronken rijden. Terwijl zijn rijbewijs was inge vorderd, stapte hij toch weer in zijn auto. Voor twee keer dron ken rijden en voor het rijden tij dens een ontzegging vonniste de politierechter de verdachte con form de eis tot zestig uur werk straf en negen maanden voorT waardelijke rijontzegging. EMMADORP - Jeugdwerkgroep De Stekkertjes houdt zondag een excursie voor kinderen van zes tot twaalf jaar naar het Ver dronken Land van Saeftinghe. Het vertrek is om 10.00 uur 's morgens bij het bezoekerscen trum in Emmadorp. De tocht duurt ongeveer ander half uur. er kunnen maximaal twintig kinderen mee. Aanmel ding vooraf is gewenst. Dat kan bij Sandra Dobbelaar. 0115 - 617113 of Marjon Spruyt, 0114-314280. Woensdag 21 september is er weer een excursie, dan voor de iets oudere jeugd, van 10 tot 16 jaar. In dit geval gaat het om een excursie van het Zeeuws Landschap. Het vertrek is om 10.30 uur bij het bezoekerscen trum, de tocht duurt circa drie uur. Ook voor deze excursie geldt dat aanmelding vooraf noodzakelijk is. Dat kan bij het bezoekerscentrum of via e-mail: j.neve@hetzeeuwselandschap.7il

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15