pzc 'endelbus moet klanten trekken PZC Weg met de win-winsituatie PZC Ijs verkoper Veere geeft strijd niet op Spoelgaten moeten basiliek Hulst overeind houden bij vlammenzee -13 lansferiumlijn nieuw fenomeen voor Middelburg titenlezing igenda ftAZET os; Boete voor schoolverzuim Vernieler moet betalen Inbraken in school en woning Twijfel leidt tot vrijspraak Strekdam haven Hoedekenskerke woensdag 14 september 2005 (ifiAAG - De Raa(* van Sta- Ut waarschijnlijk weinig „voor ijs- en souvenirverko- Geelhoed uit Veere, bleek .rentijdens een rechtszaak. r weigerde de gemeente Geelhoed een vrijstelling 'liet bestemmingsplan en bouwvergunning te verlenen om zijn winkel aan de Kaai tot een horecazaak te verbouwen. Geelhoed strijdt al jaren voor een horecabestemming. Hij ver koopt vanuit zijn winkel ijs aan toeristen en wil een aantal stoe len plaatsen om de mensen te kunnen laten zitten. Geelhoed wees daarbij op een aantal hore cagelegenheden in de buurt die wel allemaal over terrassen be schikken. Geelhoed zei dat de gemeente re cent een onderzoek naar de uit breidingsmogelijkheden voor kleine horeca heeft afgerond. Maar de resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Ook is het Geel hoed niet bekend wanneer de ge meente met het lang verwachte nieuwe bestemmingsplan komt. Of dat plan voor Geelhoed meer mogelijkheden zal bieden dan het huidige valt nog te bezien. Geelhoed verloor twee jaar gele den een rechtszaak tegen een door de gemeente opgelegde dwangsom van maximaal 45.000 euro. De gemeente wil nu eenmaal niet dat de souvenir winkel een horecazaak wordt. De staatsraad raadde Geelhoed aan eerst maar eens de resulta ten van het onderzoek moet af wachten. De gemeente Veere was niet op de zitting aanwezig. Uitspraak volgt over enkele we ken. jfpjma Osman OELBl'RG - Middelburg ignds gisteren een gratis «binding tussen de Mortie- dtvard en de binnenstad, j^ers kunnen hun auto bij «onboulevard kwijt. De jtlbus rijdt voorlopig op fedagen zaterdag, in de zo- tornen daar de dinsdag, jidag en vrijdag bij. Het lonieen proef van een jaar. ulijn werd gisteren met isteneen feestelijke rit m- L De start van de bus viel met de opening van elek- ezaak Media Markt. Wet- R Kool noemde de trans- Ebus een nieuw fenomeen Middelburg. IÉ werd gesproken over een jenum aan de noordkant ce stad bij de Sand- tan, maar die is niet van ondgekomen. „Op dezelo- ühet heel snel gegaan", al- 4 wethouder. De gemeente fclidebus, de projectontwik- t van de Mortiere het par- ••tein en ondernemers ver- de promotie. Verder is er Heine subsidie van de pro- IZIJNEN- ZONWERING WWW.AAZET.I Me - Tel. 0113-3 Korgklachten: 1231231 Bpaandag t/m vrijdag ge- de openingstijden; Kerdags tot 12.00 uur >ACTIE AlCHEREN «tenruststraat 18 tetbus 8070 SOEB MIDDELBURG 0118-493000 0118-493009 ■ail: redwalch pzc. n I •ants Sep (chef) WiaBerkelder ^Ramakers "mam van den Broek ^maOsman *e«dyvan den Hurk 'wn de Vries (sport) JENTRALE redactie IS 31 ^AAGOES T# (0113)315500 10113)315669 T"* redactie@pzc.nl "TERNET "w.pzc.nl Efflail: web@pzc.nl De gemeente hoopt via de trans feriumbus over en weer meer be zoekers te krijgen. „Er moet een combinatie ontstaan tussen de gezelligheid van de binnenstad en het grote-boodschappendoen op de Mortiereboulevard", geeft Kool aan. Bijkomend voordeel is dat er minder auto's in de stad komen, maar wel meer be zoekers. De bus rijdt om de twintig minu ten. Op de woonboulevard is een halte gemaakt aan de kant van tuincentrum Groenrijk. In het centrum stopt de pendel dienst bij de halte Nieuwe Ha ven. De rit duurt, zonder opont houd, ongeveer tien minuten. Er wordt verwacht dat de bus in het eerste jaar 20.000 passagiers vervoert. De gemeente is van plan de bus langer dan een jaar te laten rijden. R. Oosting van Connexxion heeft grote verwachtingen van de pendeldienst. Hij vergelijkt de situatie met die in Goes waar al langer een transferium is. „Op een marktdag worden daar zeshonderd mensen per dag ver voerd." De Middelburgse pendel rijdt op donderdag van 9.00 tot 18.30 uur, op zaterdag stopt de bus er een uur vroeger mee. De zomer dienstregeling gaat in op 1 juli. De Mortiereboulevard begint al aardig vol te lopen met bedrij ven. Na Media Markt volgen de komende maanden Kwantum en Poppeliers. pagina 16 In de rij voor de Media Markt IELBURG - Op de zolder Boerderij De Klepper- houdt geitenfokvereni- De Goede Hoop op woens- 2li september een lezing, dierenarts vertelt over ver- jng, registratie en ziektes. Walhout uit Arnemuiden voor geitenkaas. De toe- is gratis. (Advertentie) I WtrvIlNfj ÜET.Nj. 3-33ffi33 WEKACTIVITEITEN RIRG - Schuttershof, 19.00 - luurGym vanaf vijftig jaar; uURG-Stichting Weizijn Mid- j,Molstraat 13, 09.00 - 10.00 uur: making met linedancen voor sers; •Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 Gym vanaf vijftig jaar; '.Oudestraat, 13.30 - 16.00: iSINGEN - Sporthal Baskensburg, "Power-yoga. Wollig taalgebruik laat zich moeilijk uitroeien, door Frank Balkenende GOES - Help, er zit een gat in de peda gogische infrastructuur! Een onderwijs- ambtenaar kan ongetwijfeld uitleggen wat de schrijver bedoelt, maar een bur ger moet gissen. Wollig taalgebruik, het lijkt een onuitroeibaar virus. Hoewel overheden de kloof tussen politiek en burgers willen verkleinen, vergeten ze soms dat communicatie begint met dui delijke taal. Ze gaan vrolijk door met benchmarken, reppen van territoriale incongruentie en staren zich blind op het kostenplaatje. Het Goese PvdA-raadslid H. Hooger- land, oud-leerkracht in het basisonder wijs, erkent dat hij zich laat meezuigen in de maalstroom van ambtenaren jar gon (vaktaal). Dan spreekt hij van een pilot, terwijl hij voorbeeldproject zou kunnen zeggen. „Dat sluipt er onge merkt in. Ik probeer wel duidelijke taal te spreken, ook al wordt me dat niet al tijd in dank afgenomen." Hoogerland zegt dat er in Goes nog veel te winnen valt als het om helder taalge bruik gaat. Als secretaris van Sticht- licht, een stichting die Goese monumen ten en bijzondere objecten in het licht zet, heeft hij onlangs ervaren hoe wazig correspondentie van zijn gemeente kan zijn. „We hadden een aanvraag voor de plaatsing van een lichtkrant op het sta tionsplein ingediend. Van de afdeling bouwen en wonen ontvingen we een brief waaruit we niet kunnen opmaken of die lichtkrant er nu wel of niet mag komen. Die brief zaait slechts verwar ring." Om die reden zitten 62 ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland deze week twee dagdelen in de schoolbank- jes. Ze bekwamen zich in het schrijven van heldere brieven, zodat burgers en bedrijven snappen wat de gemeente hen wil zeggen. „Er wordt geoefend op actie ve zinnen, een heldere boodschap en het vermijden van voorzetsels als dientenge volge of in het kader van", zegt commu nicatiemedewerker R. Korstanje. Hopelijk bestrijdt de training ook wat neerlandici wel de Engelse pest noe men: woorden als outplacement (perso neel dat je buiten je organisatie aan het werk helpt), update (vernieuwing), quickscan (globaal onderzoek), hand-out (je deelt papieren rond) en benchmark (vergelijkend warenonder zoek) zijn geliefd in de ambtenarij. Voor veel burgers zijn ze abacadabra. Helaas geeft het bureau dat op Schou wen-Duiveland de cursus aanbiedt, niet het beste voorbeeld. Het is namelijk een in company-cursus, wat op zijn janboe renfluitjes wil zeggen dat geen ambte naar er de deur voor uit hoeft. Dat zo'n opfriscursus nuttig is, illus treert het actuele, Schouwen-Duive- landse raadsvoorstel Bevindingen Waar deringskamer Voortgang Uitvoering Wet Waardering Onroerende Zaken. Bent u er nog? Lees dan de volgende zin uit dit stukje proza:Er is een functiona liteit binnen de WOZ-applicatie aange schaft om de ongebouwde eigendom men nog beter in zicht te krijgen\ „Er staat niks, het is gebakken lucht", reageert B. Hageman, schrijver van het vorig jaar verschenen boek 'Is dit hel der, voorzitter?'. Dat boek is bedoeld om sprekers en schrijvers in overheids dienst een spiegel voor te houden. „Een jaar of zes geleden hoorde je onophoude lijk dat de kloof tussen politiek en bur ger moet worden verkleind. Overheden moeten klantvriendelijker werken en naar de burger toe, maar politici en ambtenaren vergeten helaas nog te vaak zich verstaanbaar te maken. Ze be dienen zich van standaarduitdrukkin gen, clichés, jargon en verkeerde beeld spraak. Zodra je iets opschrijft, moet je wel in het hoofd van je lezer kruipen, wil je tenminste mensen bereiken." Dus weg met win-winsituatie (profijt voor beide partijen) en bestuursrechte lijke sanctiemaatregel (boete). Geluk kig zijn er steeds meer overheden die hun personeel trainen in schrijfvaardig heid, constateert Hageman, zelf ooit ambtenaar, maar tegenwoordig eige naar van een taal- en adviesbureau. Oorzaken Volgens Hageman gaan er achter wollig taalgebruik verschillende oorzaken schuil. „Ambtenaren willen correct zijn, dus gebruiken ze juridische taal. Ook apen ze eikaars jargon na. Uit pure luiheid of om deftig te doen, raken bar barismen als outplacement of nonsens zoals randvoorwaarden ingesleten." De Sluise wethouder R. Leentfaar. taal purist en vorig jaar buiten mededinging foto Mechteld Jansen 24e in het Groot Dictee van België, gruwt ervan. „We hebben afgesproken dat we geen rode strepen meer zetten in rapporten en notities, maar soms jeu ken mijn handen." Leentfaar denkt dat burgers afhaken als ze zich door breed voerige, wollige epistels moeten worste len. Om de politieke interesse te voeden en de beruchte kloof te versmallen, moet er minimaal compact en helder worden geschreven. „Het is er door de herindeling en een reorganisatie niet van gekomen ambtenaren op schrijfcur sus te sturen, maar het moet wel een keer gebeuren." Uit een klantvriendelijkheidsonderzoek (schrijf deze op voor 'galgje') van de ge meente Reimerswaal, dat vijf jaar gele den is gehouden, bleek dat vijftien pro cent van de ontvangers geen wijs kon uit gemeentelijke brieven. Of personeel sindsdien is geschoold of beterschap heeft getoond, kan burgemeester J. Huisman niet zeggen. Hij zit er nog maar sinds mei dit jaar. „Ik vind wel dat ambtenaren begrijpelijk en simpel moeten schrijven. Doen ze dat niet, dan is er meestal een reden voor. Ze willen onnodig iets verbloemen, de waarheid verzwijgen of het leed verzachten met een wollige boodschap." In Reimerswaal hoeft voorlopig nie mand op cursus, de ambtenaren schrij ven volgens Huisman, lid van de vereni ging Onze Taal, alleszins redelijk. Mocht hij draken van teksten onder ogen krijgen, dan fungeert hij zelf als filter. „Onbegrijpelijke stukken stuur ik terug naar de afdeling. We proberen Engelse woorden al zoveel mogelijk te vermijden. In onze organisatie zijn die not doneOeps. door Harold de Puysseleijr HULST - De kraan die gisteren de weg van het Cornells de Vos- plein in Hulst versperde voor het doorgaande verkeer, is ho ger dan de 67 meter die de toren van de basiliek meet. Het me tershoge gevaarte is nodig om gaten te kunnen boren in de ge welven van de basiliek. Eigenlijk, legt coördinator P. Hamelink van de restauratie van de Willibrordusbasiliek uit, wordt er een klus uitgevoerd voor iets dat hopelijk nooit in de praktijk nodig is. De gaten in de gewelven zijn namelijk zoge noemde spoelgaten die moe ten voorkomen, dat bij een grote brand in de basiliek de gewel ven het begeven onder de druk van de vele tienduizenden liters bluswater die dan gebruikt wor den om de vlammenzee te be dwingen. De kosten voor het bo ren van de gaten, waar een ge- ZIERIKZEE - Een 41-jarige oud-inwoner van Renesse moet een boete van 220 euro betalen omdat hij zijn zoon te lang heeft weggehouden van school. Het jongetje had op 19 januari 2004 op de basisschool moeten beginnen na bijzonder verlof, maar kwam een week later. Zijn vader moest gisteren wegens ongeoorloofd verlof verschijnen bij de kantonrechter in Zierikzee. Volgens de vader was zijn zoon ziek, wat hij ook telefonisch gemeld zou hebben. Bij de school was daarvan niets bekend en hoewel er die week verschillende keren naar het huis gebeld is, werd er niet opgenomen. Tijdens de zitting wilde de vader niet vertellen welke ziekte zijn zoon had en waar hij zich in die week bevond. Het verhaal werd daarom door rechter A. Melens als ongeloofwaardig bestempeld. Hij volgde de eis van 220 euro van de officier van justitie. De vader overweegt hoger beroep. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke veroordeelde gisteren een 35-jarige vrouw uit Ter- neuzen voor een vernieling tot 125 euro boete. De verdach te beschadigde 27 juni vorig jaar een ruit van een woning in de Terneuzense binnenstad. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een school in Burgh-Haamstede. De daders kwamen het gebouw binnen door een ruit stuk te slaan. Ze gingen ervandoor met computerapparatuur. In die zelfde nacht werd na een inbraak in een woning aan het Binnenduin een auto gestolen. Uit het huis werd de contactsleutel van de zwarte Mercedes E220 weggeno men. ZIERIKZEE - Had de twintigjarige asielzoeker uit Burgh-Haamstede nu wel of niet op 31 januari 2004 een auto bestuurd zonder een voor Nederland geldig rijbe wijs? De zaak was eerder aangehouden om de politie agent die het proces-verbaal had opgemaakt als getuige te horen. Dat gebeurde gisteren. De agent vertelde wat er gebeurd was, maar kon na zo'n lange tijd de verdachte ab soluut niet herkennen. De gedaagde stelde dat zijn naam alleen was opgeschreven omdat hij een beetje Nederlands spreekt, terwijl zijn vriend - die zou hebben gereden - al leen de Franse taal beheerst Voor de verdachte was het belangrijk geen boete te krijgen omdat hij nog in procedu re voor een verblijfsvergunning zit. Rechter A. Melens had te veel twijfels over de hele gang van zaken en be sloot daarom tot vrijspraak. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borsele begint eind deze maand met de aanleg van een strekdam in de haven van Hoedekenskerke. Jachtjes en motorboten liggen daar door straks weer uit de wind en de golven. Een gezonken vrachtschip deed jarenlang dienst als gratis golf- en wind breker. Toen bleek dat het schip het havenwater vervuil de, werd het geborgen. Al snel hadden golven en wind vrij spel in het haventje. De gemeente, eigenaar van de haven, zocht naar een oplossing. Een aanvankelijk plan om paal hoofden die vrijkwamen op het Walcherse strand te benut ten, bleek bij nadere beschouwing te duur. Een golfbre ker van palen zou 25.000 euro kosten. Borsele bouwt nu als goedkoper alternatief een strekdam van zogeheten Ha ringman-blokken, die bij dijkverzwaringen zijn vrijgeko men. De gemeente krijgt de blokken gratis van Rijkswa terstaat. Het zijn er voldoende om een strekdam van 65 meter te maken. Doel is de dam met asfalt af te werken. Advertentie (Advertentie) specialiseerd bedrijf zich de af gelopen tien dagen al mee bezig heeft gehouden, bedragen veer tigduizend euro. Die kosten ko men niet allemaal voor rekening van het parochiebestuur, want Hamelink is er in geslaagd de helft van het Rijk vergoed te krijgen. Het verkeer moet er ook vandaag nog rekening mee hou den dat het Cornells de Vosplein gestremd is, want de werkzaam heden durên nog een dag. foto Camile Schelstraete voortellen straat nummer postcode iposi^ianVekeninyiaunme» Kijk op wvvwprc nt/abonneren. bel gratis 0800 - üm 231 of stuur dtue bon naar: P2C. afdeling lezersservice Antwordnuminer /I3. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 It geel daarbg eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: t per maand met automatische incasso 19.95) I O per kwartaal met automatische incasso i€ 58.001 j O per jaar met automatische incasso 222,50) 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland Onze uitstekende keuken en service zorgen ervoor dat uw feest een evenement wordt om nooit te vergeten.. Vlissingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel. (0118) 553003 fax (0118) 5531 16 e mail huys<®zeelandnet.nl Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van 10 tot maar liefst 700 personenl Een bedrijfsparty, een thema- feest, een jubileum, een nieuw jaarsreceptie of toch gewoon een verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al uw wensen voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13