Onderminister VS treedt af PZC Saddam is volgens advocaten alle wettelijke rechten ontzegd Frans akkoord met nieuwe tekst over Turkije en Cyprus Frankrijk wil boeren te hulp schieten Truckers krijgen bewaakte forten tegen criminaliteit 7 Noorse oppositie staat op winst irokodillenhuis Rampenbestrijding faalde na orkaan Katrina Baby van moeder in coma dood Mugabe in Cuba Thailand accepteert tsunami-hulp Gevangenenruil India en Pakistan Journalisten Kroatië aangeklaagd Afghaanse kandidaten geschrapt Arts wellicht 2214 jaar de cel in dinsdag 13 september 2005 •ao De centrumlinkse oppo- V j„ Noorwegen koerst aan Lo overwinning van de gistc- „konden parlementsverkie- Sbat bleek uit een gister- „i verschenen exit poll. Lepeilingen gaven eerder „dat de stembusgang een (paan-nekrace zou worden pa de centrumrechtse coali te minister-president Kjell LjoBondevik en de linkse op- onder leiding van oud- „trJensStoltenberg. totaal waren 3.4 miljoen No- stemgerechtigd. Het parle- Bit, Stortinget. telt 169 zetels, (jnan zou de rood-groene alli- pe. onder aanvoering van dtenberg, er 86 hebben bin- ngesleept. De centrumrechtse genngscoalitie van Bondevik u volgens de peilingen 83 a 84 els knjgen. De Christelijke fcpartij van de premier zou Bprocentpunten verliezen a opzichte van de verkiezings- plag van 2001. ANP ]hina voortaan ipen over achtoffers latuurrampen EKDfG - China zal voortaan penheid van zaken geven over (tallen slachtoffers bij na- urrampen en deze getallen kt langer als staatsgeheim ach- ïbouden. Dat meldde het Chi- at staatspersbureau Xinhua iteren. iet \njgeven van deze cijfers 1 bijdragen aan onze hulp ver ing bij rampen en ook het ebt van de bevolking verzeke- nom op de hoogte te worden bracht", zei een woord voer- van het nationale bureau »rde bescherming van staats- heimen tegen Xinhua, una. dat wordt geteisterd or de tyfoon Khanun die al zeker veertien mensen het ren heeft gekost, was de afge- len jaren al soepeler gewor- n met het bekendmaken van ntallen doden en gewonden natuurrampen. lar het was vaak niet duide- of het om het betrouwbare ere ging of dat slechts een el van de slachtoffers was ge- md. ANP/AFP LKEN - De Belgische politie ift gisteren in de plaats Alken huis vol krokodilachtigen ngetroffen. veertien dieren, waaronder aimannen en alligators, zaten de gang en de woonkamer. !l grootste exemplaar, een alli- tor van 2,5 meter, bevond ihinde slaapkamer. Ook trof- nde speurders ook 27 reuzen- hildpadden aan. ANP/Belga van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse onderminister Michael Brown neemt ontslag als direc teur van het federale agent schap voor rampenbestrijding Fema. Dat meldden gisteravond Ameri kaanse media. Directe aanlei ding is de niet aflatende kritiek op het zwakke optreden van de Fema in de eerste dagen na de orkaan Katrina. De baas van Brown, minister Chertoff van Binnenlandse Vei ligheid, haalde Brown afgelo pen vrijdag al weg uit het ramp gebied. De Fema-baas coördi neerde daar de hulpverlening vanuit Baton Rouge (Louisia na). Chertoff zei toen dat Brown zijn baan behield en zich in Was hington met andere zaken zou gaan bezighouden. Het was toen al duidelijk dat Brown zijn con clusies zou trekken uit deze mo tie van wantrouwen. Brown werd onder meer bekritiseerd wegens zijn gebrek aan ervaring in rampenbestrijding. Parlemen tariërs en politiek commentato ren hadden al om zijn aftreden gevraagd. Brown, formeel een onderminister op het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, er kende vier dagen nadat Katrina had toegeslagen, dat hij tot dat moment niets wist van de embar- melijke omstandigheden van de vele duizenden vluchtelingen die bijeen waren in het stadion van New Orleans. Hij zei toen ook verbaasd te zijn dat hij niets wist van het feit dat dui zenden mensen kennelijk niet in staat waren geweest tijdig de stad aan de Mississippi te verla ten. Hij genoot evenwel toen vol uit de steun van president Bush, die ruim een week geleden nog zei dat 'Brownie fantastisch werk had afgeleverd'. Ook vrij dag wilde Bush niet weten van een ontslag van de Fema-baas. New Orleans klimt inmiddels langzaam uit het dal. Het water peil in de stad zakt gestaag. De plaatselijke luchthaven gaat vandaag weer open voor de bur gerluchtvaart en de eerste bars in de beroemde Franse wijk heb ben de deuren weer geopend, hoewel er nauwelijks gasten zijn. Ongeveer de helft van New Or leans staat echter nog altijd on der vervuild water en de meeste stadswijken zijn verlaten. Som mige media in de VS repten gis teren van een verdeelde stad, waar de staat van beleg samen gaat met eerste toeristen die hun intrek nemen in net hero pende hotels. In de buitenwij ken zijn alweer duizenden men sen teruggekeerd naar hun hui zen. Volgens de Amerikaanse zender CNN is uit nieuwe metin gen gebleken dat de verontreini ging van het water momenteel 'geen direct' gevaar voor de volksgezondheid oplevert. De autoriteiten zijn gisteren wel be gonnen om grootschalig een be strijdingsmiddel te spuiten om muggen in de stad te doden. Ook een halve maand na de ramp is er nog steeds geen zicht op het dodental in New Orleans of elders aan de getroffen Golf kust. Officieel zijn het er onge veer vierhonderd, maar alleen al in New Orleans liggen nog altijd lijken op straat of ze drijven in het water. ANP/RTR pagina 4: commentaar President Bush (tweede van rechts) duikt weg voor een stroomkabel tijdens zijn bezoek aan de Franse wijk in New Orleans. foto Larry Downing/RTR jiionze redactie buitenland Kl'SSEL - Frankrijk kan zich tóen in een nieuwe tekst van tóig EU-voorzitter Groot- ritlannië om van Turkije pas '2015 te eisen dat het Cyprus fel erkent, voorafgaand meen mogelijke toetreding tot (EU. ten beginnen. Vorige week stel de de Britse minister van Buiten landse Zaken Straw nog dat Turkije van zo'n strategisch be lang is voor de Europese Unie, dat Europa Ankara gewoon niet kan negeren. De Verenigde Sta ten zetten de EU eerder al in vergelijkbare zin onder druk. ANP e erkenning zou niet langer voorwaarde moeten zijn voor Roegin van onderhandelingen EU-lidmaatschap, begin %nde maand. Dat is gisteren M»men uit diplomatieke bron- sin Brussel. 5 Duitsland hebben de Brit- 2nog geen akkoord. Kort voor Dnitse verkiezingen van ko- Etie zondag is dat volgens de- ®e bronnen ook niet moge- L De christen-democratische Ntie, die de stembusslag c te gaan winnen, staat veel feher tegenover gesprek je! Turkije dan bondskan- Schroder. ^nkrijk leek aanvankelijk ook jen dat Turkije Cyprus for- «zou erkennen, alvorens on- «ndelingen zouden kunnen ?Men. De Franse premier De stelde die eis, nadat vorige maand een doua- ■akkoord met de tien nieuwe ■-udstaten, waaronder Cy- goedkeurde, maar daar- verklaring uitgaf dat formele erkenning van "heks-Cypriotische deel heiland betekende. htegisch le wh nu ook niet verder E? Cyprus niet erkennen, s druk van de andere toten. De Britten is er L!3n ^e'e§en c'e onderhan- "®°P 3 oktober toch te la- WASHINGTON - De baby die vijf weken geleden werd gebo ren uit een hersendode moeder is overleden als gevolg van een darmperforatie. Dat heeft de familie van het kindje bekendgemaakt. Het meisje Susan Ann Torres werd op 2 augustus met een keizersne de gehaald. Haar moeder, de 26-jarige Susan M. Torres was drie maanden lang kunstmatig in leven gehouden nadat zij door een herseninfarct, veroor zaakt door een hersentumor, in coma was geraakt. Na de geboor te van de baby werd de appara tuur die haar in leven hield uit geschakeld. Haar dochter leek aanvankelijk geheel gezond, hoewel zij wel twee maanden te vroeg op de we reld was gekomen. Het is nog on bekend waardoor de gezond heidstoestand van de baby ver slechterde. De vader van het meisje zocht deze zomer de publiciteit en vroeg om donaties om de hoge doktersrekeningen te kunnen be talen. Uit de hele wereld kwa men de afgelopen maanden steunbetuigingen en giften bin nen. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De nieuwe advoca ten van Saddam Hoessein wil len bewijzen dat hun cliënt zijn wettelijke rechten ontzegd zijn. Dit zullen zij volgende maand doen, aldus de advocaat die het team aanvoert. Iraakse functionai'issen hebben bevestigd dat de voormalige Iraakse president op 19 oktober terecht zal staan, maar volgens de in Londen wonende jurist Ab- del Haq Alani heeft het door de VS gesteunde gerechtshof hem nooit over de datum of de aan klacht heeft verwittigd. „We kunnen in de rechtbank bewij zen dat er nooit een correcte rechtsgang heeft plaatsgevon den. Daar zullen de VS zeker door in verlegenheid gebracht worden", aldus Alani, die door Saddams oudste dochter Raghd is ingehuurd. „Er is bij ons nog geen enkele formele tenlastleg- ging tegen de verdachte neerge legd en we hebben ook geen en kele duidelijkheid omtrent de componenten waaruit de tenlast- legging bestaat." Niet onpartijdig Alani zegt dat de verdediging zich zal concentreren op het on deruithalen van de wettigheid van het gerechtshof door aan te tonen dat de rechters niet onpar tijdig zijn en dat Saddam daar nu al onder lijdt. Zo krijgen zijn advocaten geen toestemming de bewijsstukken van de aanklager in te zien. „Saddam krijgt geen recht op toegang, hij krijgt on voldoende juridisch advies, zijn rechten zijn hem niet verteld en hij mag zijn zelfgekozen advo caat niet zien. Dit kan zo niet", zegt Alani. Onafhankelijke juridische we tenschappers en mensenrechten organisaties willen een interna tionaal proces voor Saddam. Volgens hen hebben de Iraakse leiders Saddam al schuldig be vonden en zal hij geen eerlijk proces krijgen. Zij stellen dat het gerechtshof wordt gefinan cierd door de VS, de leden van de rechtbank aangesteld zijn door de Amerikaanse bezettings autoriteiten en dat Amerikaan se advocaten en functionarissen nog steeds samenwerken met de aanklager en helpen bewijs te verzamelen. „Als het proces op 19 oktober ge houden wordt, zullen de Ameri kanen het moeilijk krijgen ieder een ervan te overtuigen dat dit een eerlijk en rechtvaardig pro ces is, aangezien de juiste proce dure niet gevolgd is. Het zou een showproces zijn", zegt Alani. Saddam, die door de Amerikaan se troepen wordt vastgehouden sinds zij hem in 2003 gevangen namen, ontsloeg verleden maand zijn advocatenteam en neemt er een professioneler team voor in de plaats. Alani, die de nieuwe ploeg in Londen ontmoet heeft, zegt dat de na men van de advocaten volgende week ter goedkeuring aan Sad dam worden voorgelegd. GPD HAVANA - De Zimbabwaanse president Muga be (tweede van rechts) en de Cubaanse kanse lier Perez Roque (rechts) inspecteren de ere wacht tijdens een welkomstceremonie in Hava na. Mugabe is op staatsbezoek in Cuba. foto Enrique de la Osa/EPA BANGKOK - Negen maanden na de tsunami heeft Thai land voor het eerst buitenlandse hulp aanvaard. Gisteren accepteerde Bangkok 5 miljoen dollar van Japan en de Wereldbank, om de wederopbouw te kunnen bekostigen. Premier Thaksin Shinawatra heeft steeds gezegd de pro blemen zelf op te kunnen lossen. Een van de hulporganisa ties naar wie het geld gaat, reageerde gisteren verheugd. „We dachten destijds dat de premier bedoelde dat hij wel voor zijn eigen familie kon zorgen, in plaats van voor het land", grapte een woordvoerder. ANP/DPA NEW DELHI - India en Pakistan zijn begonnen met de uitwisseling van 587 gevangenen, vooral vissers. India zet 152 gevangenen uit, terwijl Pakistan er 435 naar India stuurt. Het is in omvang de grootste gevangenenruil uit de roerige geschiedenis van beide buurlanden. De mannen en vrouwen zijn opgepakt rond het grensge bied. Sommigen zitten al tien jaar vast. Het besluit tot de ruil kwam in augustus. ANP/DPA DEN HAAG - Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft twee Kroatische journalisten aangeklaagd wegens minachting van het VN-hof. Het tweetal wordt ervan beschuldigd de identiteit van be schermde getuigen die voor het tribunaal verschenen in de zaak tegen de Kroatische generaal Tihomir Blaskic, openbaar te hebben gemaakt. De hoofdredacteuren Jovic en Krizic zouden bovendien de getuigenissen die achter gesloten deuren plaatshadden, 'helemaal of in ieder geval gedeeltelijk hebben gepubliceerd'. ANP KABOEL - De Afghaanse kiescommissie heeft gisteren opnieuw kandidaten van de kieslijsten voor de regionale en parlementsverkiezingen van zondag gehaald. Daarmee is het aantal kandidaten dat zich niet verkiesbaar mag stellen tot 45 gestegen. Van de afgewezen kandidaten zouden 21 mensen banden hebben met gewapende milities. De anderen zijn nog in dienst van de overheid, zei de voorzitter van de kiescom missie. In totaal zijn zondag 5800 mensen kandidaat voor posities in het nationale en de regionale parlementen van Afghanistan. ANP/AFP/RTR VALENCIA - Een Spaanse anesthesist is gisteren voor de rechter verschenen omdat hij bijna driehonderd patiën ten zou hebben besmet met hepatitis-C. Tegen de man is 2214 jaar celstraf geëist, evenals ongeveer 30 miljoen euro smartengeld. Volgens de aanklacht pleegde de nu 63-jarige arts, die zelf al besmet was, voor elke operatie bij zichzelf drugs in te spuiten, om dezelfde naald daarna bij zijn patiënten te gebruiken. De man ontkent en zijn advocaten hebben om vrijspraak gevraagd. Van de 276 bekende slachtoffers zijn er in de zeven jaar dat het onderzoek duurde al drie aan de gevolgen van de infectie overleden. De rechtbank zal meer dan zeshonderd getuigen gaan horen. ANP/DPA door Klaas Hoeneveld PARIJS - De Franse minis ter-president Dominique de Vil- lepin wil boeren de helpende hand toesteken omdat zij de ho ge brandstofkosten van dit mo ment niet kunnen doorbereke nen aan hun klanten. Ook vis sers en taxichauffeurs mogen op steun van zijn regering rekenen. Dat heeft De Villepin gisteren gezegd tegenover de radiozen der RMC. De premier had het in het radiogesprek over een aan passing van de brandstofac cijns. Zijn exacte plannen zal hij vandaag ontvouwen op een bijeenkomst van boeren in Ren- nes. Van een algemene verlaging van de accijns op brandstoffen wil de De Villepin niets weten. „We proberen diegenen te helpen die het meest lijden, die het slecht ste af zijn en de beroepen die ge confronteerd worden met echte moeilijkheden", aldus De Ville pin. Oliemaatschappijen riep hij op nieuw op om meer te doen. Zij dienen energie te besparen. Ver der zouden ze meer aandacht moeten schenken aan de ontwik keling van duurzame energie bronnen op de lange termijn. Het Franse Total en het Britse BP hadden vrijdag al laten we ten de prijs voor een liter ongelo de benzine met drie cent te laten zakken en die van diesel met twee cent. Vakbonden in de agrarische sec tor hebben de regering gevraagd boeren te compenseren voor de forse stijging van de brandstof prijzen. In Arras, in het noorden van Frankrijk, betoogden giste ren tussen honderd en tweehon derd boeren op fietsen. Zij eis ten subsidie of belastingverla ging, 'alleen om te overleven', al dus een van de bonden. Volgens de bonden is de prijs van diesel voor de boeren in Frankrijk sinds 2003 verdubbeld tot 710 euro per duizend liter. De centrumlinkse regering van Hongarije verlaagt binnen enke le dagen de btw op brandstoffen van 24 procent naar 20 procent. Dat heeft de Hongaarse minis ter-president Ferenc Gyurcsany zondagavond laat verklaard. ANP/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Binnen een paar jaar moeten truckers in heel Eu ropa hun vrachtwagens kunnen stallen op afgegrendelde en be waakte parkeerplaatsen. In de strijd tegen de groeiende crimi naliteit in de transportsector moeten er verspreid over Euro pa ruim honderd 'vrachtforten' komen, die elk plaats bieden aan zo'n 1500 vrachtwagens. Dat melden de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVc) en Transport en Logistiek Neder land (TLN). Volgens AVc is de transportcommissie van de Eu ropese Unie akkoord gegaan met een startsubsidie van tien miljoen euro voor een proefpro ject. Onderdeel daarvan is een parkeerplaats in Frankrijk van een paar hectare, met een hek en een gracht eromheen en voor zien van camerabewaking. „Het wordt een compleet dorp voor truckers", zegt Avc-direc- teur Guus Wesselink. Op de par keerplaatsen komen onder meer gebouwen waar de chauffeurs zich kunnen verzorgen en kun nen koken. Nederland moet vol gens Wesselink twee van dit soort truckersforten krijgen. Parkeren gaat er naar verwach ting twee euro per uur kosten. TLN is verheugd over het initia tief. „Criminaliteit op parkeer plaatsen is nu een groot pro bleem", aldus woordvoerster E. Vorenkamp. Alleen al de geregis treerde schade aan gestolen la dingen, van laptops en sigaret ten tot kleding en cosmetica, be draagt jaarlijks 150 miljoen eu ro. Volgens AVc is de werkelijke schade minstens dubbel zo groot. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7