Ossi's op zichzelf teruggeworpen PZC VN-top dreigt te ontaarden in gekissebis over hervormingen m Jl f! O PZC Onzekerheid over gevaar huisstraling Einde van Amerika Kiezers uit voormalige DDR kwaad op westerse politici dinsdag 13 september 2005 door Wierd Puk In Duitsland worden zondag Bondsdagverkiezingen gehou den. De kiezers in de voormali ge DDR kunnen de doorslag ge ven. Zij voelen zich beledigd en in de steek gelaten. „Wat dén ken die politici uit het Westen wel? Zijn wij soms slechter om dat wij uit het Oosten komen? Alsof er niet overal domme, ge welddadige mensen rondlo pen." Karin Jahn (44), verkoopster in de slijterij van Brieskow-Fin- kqnheerd, kan zich er over op winden. Die politici uit het Wes ten hebben de inwoners van de Voormalige DDR ronduit bele digd. 'Gefrustreerd', noemde de premier van Beieren, Edmund Stoiber (CSU), de kiezers in de verarmde Oostduitse deelstaten. En: 'niet zo intelligent als de Bei eren'. Karin schudt het hoofd. „Zo'n Stöiber kent het Oosten hele maal niet. Hij heeft zich nooit met ons beziggehouden. Eigen lijk moeten we ons niks van die onzin aantrekken. Maar het i steekt wel." Sarins drankhandel staat pal te genover het dubbele woonhuis dët onlangs als het 'Huis der "Verschrikkingen' in het nieuws kwam. Op het stuk grond van de 'familie Koning werden de bot ten opgegraven van negen ba th's. De zuigelingen waren na hun geboorte omgebracht door h'ün moeder Sabine (39), de jong ste dochter van de Könings. Morele toestand „Mevrouw Koning doet inmid dels weer haar inkopen bij ons", vertelt Karin. „Maar ik durf ftiet over Sabine te beginnen. Ik "vind het te pijnlijk. Die mensen Hébben het al zo moeilijk." De lugubere kindermoord was èhnleiding voor sombere analy- 'sês over de deplorabele morele toestand waarin het Oosten van 'ïjuitsland zou verkeren. Oost- Duitsers waren onder het com- iliunisme 'met dwang geproleta- Vri^eerd', wist Jörg Schönbohm '(CDU), de minister van Binnen landse Zaken van de regio Bran denburg. Dit zou hebben gere sulteerd in een algehele verru wing van de zeden, onverschil ligheid en geweld, met name on der jongeren. „Onder het totalitaire regime werd de overdracht van waar den met kleine letters geschre ven", aldus Schönbohm. „We hebben ons lang om de eco nomische opbouw van Oost- Duitsland bekommerd. Nu is het tijd om na te denken over hoe we gemeenschappelijk aan een fatsoenlijke samenleving kunnen werken." Fatsoenlijk? „De sociale samen hang was onder het socialisme een stuk groter dan nu, hoor", reageert Sigrun Sommer, de ei genaresse van Sommers Eiscafé und Pension. „Iedereen kende elkaar en hielp elkaar. Nu is het ieder voor zich. Wat denken die politici eigen lijk? Ik mocht die Beier en die Schönbohm sowieso al nooit. En wat heeft de hereniging ons nou gebracht? Ik stond hier vroeger met zes man personeel, nu sta ik alleen." De hereniging, de 'Wende', is al weer vijftien jaar oud. De 'Auf- bau Ost' kostte de Duitse belas tingbetaler 1250 miljard euro. Maar ondanks die kapitaalinjec tie bedraagt de werkloosheid in de vijf oostelijke deelstaten 18,6 procent (in sommige gebieden 25 procent). Jonge, hoogopgeleide arbeids krachten verdwijnen massaal naar het Westen. Tussen 1989 en 2004 nam de bevolking in de voormalige DDR af met 1,4 mil joen mensen tot 15,3 miljoen. Alles draait om werk, weet Gesi- ne Güschke (64), die tot haar pensioen bij een tuincentrum werkte. „Wie werk heeft, hoeft niet te klagen. De rest heeft het moeilijk." De grijs gelokte Güschke komt uit Eisenhüttenstadt, ex-Stalin- stadt, in 1951 gesticht als 'de eer ste socialistische stad van de DDR'. In de staalstad bleven van de oorspronkelijke 50.000 inwo ners slechts 30.000 over. Met de staalfabriek EKO-Stahl gaat door Alex Boqers Wetenschappers gaan er van uit dat huishoudelij ke apparaten niet genoeg stra ling afgeven om schadelijk te zijn voor de gezondheid, ook als ze tegelijkertijd aan staan. Maar of ze gelijk heb ben, weten ze zelf niet. Is het eigenlijk gevaarlijk? Ko ken op elektra, naast de koel- kast waarop de magnetron 'een saus opwarmt, terwijl ook de vaatwasmachine draait en in een andere hoek van de keuken de televisie aanstaat. En ondertussen doet de wasdroger zijn werk in de badkamer en gebruikt in de huiskamer de oudste dochter haar draadloze com puter. Bekend is dat alle huishoude lijke apparaten straling af ge ven. Maar wat gebeurt er als meerdere apparaten in huis te gelijkertijd werken, terwijl een deel daarvan (telefoon, 'computer) draadloos is en dus straalt. Begint het huis niet dan niet ongezond te worden? Nee, zeggen de deskundigen. Die angst is ongegrond. „Er is niet zoiets als een accumula tie van straling van huishou delijke apparatuur", zegt Erik van Rongen van de Ge zondheidsraad. „Alle appara ten stralen, dat is waar, maar de meeste straling reikt niet verder dan centimeters, hoog uit decimeters. Je moet de an- tenne van een dect-basis al naast het draadloze computer apparatuur zetten en er dan met je hoofd bij gaan hangen wil je er last van krijgen." „Of tegen de wasdroger aan gaan zitten", vult Mathieu Pruppers van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) aan. - Accumulatie is vaak ook on mogelijk, doordat verschillen- de apparaten verschillende straling afgeven: hoog- en laagfrequent al dan niet ge pulst. Koelkast, droger, com puter en scherm zijn laagfre quent en kunnen effect heb ben op spieren. Bij heel hoge waarden laten zij spieren be wegen terwijl de mens dat 1 niet wil. Omdat het hart ook een spier is kan dit gevaarlijk zijn. Dect-telefoon, gsm, umts, C2000 zijn hoogfrequent en verwarmen. Bij langdurig ge bruik aan het oor verwarmen zij oor en hersenen. Alle huishoudelijke appara ten moeten volgens de weten schappers voldoen aan door de Europese Unie vastgestel de waarden. Huishoudelijke apparaten die niet hoeven te stralen, mogen volgens de re gels ook nauwelijks stralen. De apparaten die wel mogen stralen hebben een zogeheten blootstellingslimiet. Meer mag niet, maar de mens kan wel veel meer hebben. De stra ling moet tien tot vijftig keer hoger zijn om de gezondheid in gevaar te brengen. Toch zijn ook hier wel kantte keningen bij te plaatsen. Ac cumulatie kan dan wel vrij wel onmogelijk zijn, gezond heidseffecten van individuele stralingsbronnen zijn vrijwel onbekend. „We weten niet precies wat de gezondheidsef fecten zijn", zegt Pruppers. „We weten alleen dat kinde ren dichtbij een bovengrond se hoogspanningslijn wonen een mogelijk verhoogde kans hebben op leukemie. Dat we ten we, doordat meerdere ke ren onderzoek is gedaan naar de gezondheid van kinderen die in de buurt van een hoog spanningslijn wonen. Maar hoe het komt dat meer kinde ren leukemie kregen, weten we niet." W etenschappelij k Daardoor is onderzoek naar straling lastig uit te leggen aan het grote publiek. „We doen wetenschappelijk onder zoek volgens wetenschappelij ke maatstaven", zegt stra lingsdeskundige Peter Zwam- born van TNO. „Dat betekent dat onderzoeksresultaten die wij vinden ook door andere onderzoekers onafhankelijk van van ons gevonden moeten worden. Eigenlijk zijn we het alleen nog maar over eens dat radiofrequente straling op warmt." Daarnaast zijn er volgens Van Rongen mensen die zeg gen gevoelig te zijn voor stra ling. Maar dat is vooral stra ling van buitenaf. Het wordt vaak minder als ze hun huis isoleren. GPD het niet slecht, maar het aantal arbeiders daalde er dramatisch. Complete leegstaande huizen blokken, 'Plattenbauten', wor den afgebroken. Onvrede Eisenhüttenstadt is een sterven de stad, vertelt Gesine Güschke. Zelf heeft ze het niet makkelijk. „Na 45 jaar werken is mijn pen sioen 600 euro per maand. Met de vaste lasten houden we bijna niets over. Wat heb je aan vrijheid als je geen geld hebt om er gebruik van te maken?" Te leurstelling, onvrede. Stoiber en Schönbohm lijken met hun pro vocerende uitspraken een wijd verbreid gevoel van de 'Ossi's' te hebben versterkt: 'Het Wes ten moet ons niet'. Zo politiek correct als er in Duitsland met moslims of al lochtonen wordt omgesprongen, zo bot is men tegen de 'Ossi's'. Was Sabine allochtoon of mos lim, en had iemand durven insi nueren dat moslims of allochto nen sneller hun baby's vermoor den, dan was de verontwaardi ging enorm geweest: 'Racisme! Schande!' Maar suggereren dat Ossi's nu eenmaal gewelddadi ger zijn, is geoorloofd. Zo groeit in het Oosten de onver schilligheid tegenover de signa len uit de 'oude deelstaten' in West-Duitsland. De Ossis's voe len zich op zichzelf teruggewor pen. En ze ploeteren verder. Met redelijk succes in de verste delijkte, industriële gebieden van Thüringen en Saksen. Of vechtend tegen de bierkaai in door Bouke Berqsma Het wordt deze week de grootste top van staatshoof den en regeringsleiders uit de geschiedenis. Op het hoofdkan toor van de Verenigde Naties in New York komen delegaties bij een uit 191 landen. De Amerikaanse president Bush, zijn Russische collega Poe- tin en de Chinese president Hu Jintao zijn present. De Franse president Chirac is door zijn zie kenhuisopname vorige week de belangrijkste afwezige. Neder land stuurt premier Balkenen de, minister Bot (Buitenlandse Zaken) en minister Van Arden- ne (Ontwikkelingssamenwer king). De top (van morgen tot en met vrijdag) is een vervolg op de millenniumtop uit september 2000. Toen werden er afspraken gemaakt om armoede en honger te bestrijden en te zorgen voor betere gezondheidszorg en on derwijs in de ontwikkelingslan den. Op de top werden acht zoge noemde millenniumdoelen afge sproken, die voor 2015 behaald moeten zijn. De wereldleiders bekijken nu hoe het staat met de voortgang. Een rapport van de VN-ontwikkelingsorganisa- tie UNDP toonde vorige week aan dat de wereld achter ligt op schema. Waarschuwing Het rapport gaf een duidelijke waarschuwing aan de VN-top. Er is weliswaar mondiaal voor uitgang, maar in maar liefst achttien landen (met 460 mil joen inwoners) gaat het anno 2005 slechter dan in 1990. Zo moeten nog steeds 2,5 miljard mensen (op een wereldbevol king van 6 miljard) rondkomen van minder dan 2 dollar per dag. Er sterven 10 miljoen kinde ren per jaar, terwijl dat met bij voorbeeld betere gezondheids zorg voorkomen had kunnen worden. Nog steeds gaan 115 miljoen kinderen niet naar school. En nog altijd hebben 1 miljard mensen geen schoon drinkwater en hebben 2,6 mil jard mensen geen sanitaire voor zieningen. Nederland hecht groot belang aan het halen van die millen niumdoelen en vreest een beetje dat de VN-top overheerst wordt door de andere hoofdonderwer- diale armoedebestrijding op de agenda. pen; de hervormingen van de Verenigde Naties zelf (naar aan leiding onder meer van corrup tie in het olie-voor-voedselpro- gramma en seksuele uitbuiting door VN-soldaten in Afrika, maar ook in het licht van de in ternationale strijd tegen het ter rorisme), en het debat over een nieuwe zetelverdeling in de Vei ligheidsraad. Minister Van Ardenne noemde het vorige week een 'worst case scenario als de top ontaardt in een straatgevecht over de Veilig heidsraad'. Premier Balkenende hoopt dat de top leidt tot nieuw elan. „Daarvoor is het van be lang dat we ervoor zorgen dat de discussies over de millen niumdoelen niet raken onderge sneeuwd door die over de zetel verdeling in de Veiligheids raad", zei hij in Internationale Samenwerking. Dat debat is on derdeel van een bredere discus sie over de hervormingen van de VN waarin het de bedoeling van VN-baas Kofi Annan, maar ook van de Verenigde Staten en de Europese Unie is dat de secreta ris-generaal van de VN de orga nisatie veel meer als een mana ger mag leiden en niet voor elke wissewasje hoeft te overleggen met de 191 lidstaten. De VN zou den dan effectiever en efficiën ter kunnen opereren. Sommige landen zijn huiverig: zij vrezen invloed kwijt te raken. Zetelverdeling Een nieuwe zetelverdeling in de Veiligheidsraad is een evenzo heikel punt. Daar zitten sinds de oprichting van de VN vijftien landen in: de vijf 'overwinnaars' van de Tweede Wereldoorlog VS, Rusland (vroeger Sov jet-Unie), China, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk heb ben een permanente zetel en ve torecht. Voor de tien overige ze tels rouleert het lidmaatschap. Er liggen nu plannen om de Vei ligheidsraad uit te breiden naar 24, 25 of 26 landen. Duitsland, Brazilië, Japan en India (de G4) willen een permanente zetel en ook de Afrikaanse Unie maakt aanspraak op twee permanente zetels. Het plan van de G4 wordt geblokkeerd. Onder meer landen als Italië en Pakistan wa ren er fel op tegen. Bovendien zijn de huidige vijf permanente leden bij voorbaat tegen elk plan waarin meer landen veto recht krijgen in de Veiligheids raad. En dan zijn er nog tal van v.-***- mooie maar leeglopende regio's als Mecklenburg-Voorpomme- ren en Brandenburg, gebieden waar slechts de toeristenindus trie interesse voor heeft. Het beeld van verlatenheid klopt zegt Gesine Güschke. „Na zoveel jaren en zoveel teleur stellingen verwachten mijn man en ik niets meer. Wij staan 's morgens op en als de zon schijnt zeggen we tegen el kaar: 'Gelukkig, weer een mooie dag'. Verder denken we niet." GPD nder cultuurfilosofen en anti-.glol leeft de idee dat de politiek van de neo||" T ralen uiteindelijk zal leiden tot detel« gang van naties, van staten. Het primaat vandf. litiek als maker van beleid en wetgeving zal de gedachtegang - overgedragen worden aan diaal opererende bedrijven. De kiezer verliest^ genschap, de aandeelhouder neemt de pl$ van de stemgerechtigde. Voor democraten zo'n toekomstbeeld er ronduit zwart uitzien,ÏC gens de Franse geschiedenishoogleraar Sti Frangois Bayart stevent de Amerikaanse sattg s® ving onder George W. Bush in ijltempo af heet een 'corporate society', een door het bedrijs ven gedirigeerde maatschappijj Onder de regeringen Bush - beginnend met zijn; der - hebben de particuliere bedrijven zichnaè, m kelijk in de politiek genesteld. Zij werken nu: en binnen de staat. Dat bleek al in Irak, waar: de Bush gelieerde bedrijven als Halliburton vice-president Dick Cheney tot 2000 de zwaaide) en Bechtel Ine (waarvoor defensi ter Donald Rumsfeld nog gewerkt heeft), Ca Battles (opgericht door CIA-agenten) en Locki Martin, 's wereld grootste wapenfabrikant, v« de rij stonden om miljardenorders te krijgen. Deze bedrijven - in Amerikaanse liberale; neergezet als oorlogsprofiteurs - worden nu éi E de regering Bush ingehuurd om mee te helper,; ju de wederopbouw van het door de orkaan Kam in getroffen Golfkustgebied. „Wij zullen de steden en wijken die verloren#* gen in Louisiana, Mississippi en Alabama weer; bouwen. Wij zullen de grootse stad New Orlt wederopbouwen..." sprak George Bush korts zijn derde bezoek aan het rampgebied. Heli je 'Wij' roept uit zijn mond bij veel - vooral: blanke Amerikanen - twijfels op. Staat datw« dan voor de federale overheid of voor Bush-kliek, die een groot deel van de 60 dollar die het Congres beschikbaar heeft voor de wederopbouw zal opstrijken? Als het 1- ste het geval is, dan krijgt Robert D. Kaplan, journalist die in 1999 in zijn boek 'Het einde; Amerika' de teloorgang van de natiestaat voorst 'pe: de, gelijk. De gevolgen voor de rest van zullen dan overigens enorm zijn. Als het verdie aan rampspoed, oorlog en armoede voor het nu tigste land gemeengoed wordt, dan is de wereld jk last. Deze week zal tijdens de VN-top blijkend Verenigde Staten onder Bush echt de kwijtgeraakt. fhe 13 september 1955 TOERISME - Nieuwvliet heeft behoefte aan meer logeerac- commodaties. Ieder jaar moe ten vele toeristen worden te leurgesteld omdat er te weinig overnachtingsplaatsen zijn. Het bouwen van vakantiehuis jes in de Nieuwvlietse duinen stuit op bezwaren van de Pla nologische Dienst. Ook wil men eerst afwachten wat het Delta-plan precies betekent voor de kustwering in de regio, voordat er gebouwd kan wor den. KIJKGELD - Mensen die al leen Duitse of Belgische pro gramma's op hun tv kunnen ontvangen, moeten toch l. geld betalen, vindt de i ring. Het kijkgeld is b op het bezit van een tv-toe? onafhankelijk van het gefe daarvan. KIST GOUD - Uit KLM-vliegtuig dat op was van Nicaragua naar Qi gao is een kist goud m nen. De kist maakte ded van een zending die beö was voor New York. De va sing werd gisteren opga* in Willemstad. Het vlieg heeft tussenlandingen maakt in Costa Rica enl Sen Indonesisch jongetje protesteert voor een rij politieagenten in Jakarta tegen de armoede in de we reld. Ook op andere plaatsen op aarde werden het voorbije weekeinde acties gehouden met oog om op de algemene vergadering van de Verenigde Naties deze week. Tijdens die bijeenkomst staat ook de mon- foto Bagus Indahono/EPA onderwerpen waarover tot op het laatst door diplomaten hard wordt onderhandeld: de vervan ging van de slecht werkende VN-mensenrechtencommissie door een nieuw op te richten mensenrechtenraad, het princi pe van 'verantwoordelijkheid om te beschermen', dat zou in houden dat de VN-lidstaten moeten ingrijpen als genocide of oorlogsmisdaden dreigen. Eén positieve ontwikkeling van de afgelopen week maakt de kan sen dat de top een succes wordt groter. Na de vijfhonderd wijzi gingen die de nieuwe VN-kriti- sche Amerikaanse ambassadeur Bolton had voorgesteld op de conceptconclusies, spreken de Amerikanen nu verzoenender taal. Zo liet Bolton zijn eerdere eis vallen dat het woord millen niumdoelen niet in de tekst zou komen. De Amerikanen zijn zeer bevreesd voor afspraken waarbij ze concessies moeten doen op de eigen landbouwsubsi dies of waarin ze gedwongen kunnen worden om 0,7 procent van het bruto binnenlands pro duct te besteden aan ontwikke lingssamenwerking, zoals de EU-landen onlangs hebben afge sproken. ANP Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail:, lezersredacteur® pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111 )454657 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur accepts» f 226,50 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvw» einde van de betaalperiode. PZC.ta.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag" 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordem overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en"»? de Regelen voor het Advertentie*®1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (klelntjft Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 E-m Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30 tot 17.00 uur ,nl Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 t, Business to Business/Onroerwl" gl Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener conce'^. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt geW' W (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante ff y ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig? de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meloenui Postbus 314460 AA Goes. jfei Dl! lentil j®' «el Erfaj lf-1 test ank Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 6