PZC LTO constateert afname illegale arbeid Minister Zalm: nieuwe zorgstelsel is laatste hobbel Duizend klachten over duurdere zorg Rechters trekken les uit zaak Nienke Kleiss tfoge boetes sorteren effect in landbouw Fabriek Beter Bed in lichterlaaie Python Efteling gaat tijdelijk dicht 60-jarige vaker met vroegpensioen Warmste begin van september ooit Vorkje prikken bij kaarslicht Club oud-parachutisten opgeheven Extra impuls voor jeugdbeleid Duiven gepikt op kinderboerderij dinsdag 13 september 2005 DENHAAG-Steeds minder bui- icniandse werknemers vinden illegaal werk in de land- en tuinbouw. De hoge boetes te- oen illegale arbeid en het pro ject n met name Polen legaal seizoenarbeid te laten verrich ten, sorteren effect. Ook wor den steeds meer vacatures in I de sector door uitkeringgerech tigden vervuld. Dat heeft de agrarische organisatie LTO Ne derland gisteren gezegd. ,Deillegaliteit neemt af", aldus LTO-directeur sociaal-economi sche zaken G. van der Grind. Kij is tevreden omdat boeren en tuinders daarmee minder op een valse manier met elkaar concur- en dat is beter voor de sec- Srnds begin dit jaar kan de Ar beidsinspectie een directe boete van maximaal 8000 euro uit- jchrijven voor elke illegale werknemer die de dienst aan treft. Volgens Van der Grind schrikken de hoge boetes boe ren en tuinders af. Daarnaast werken steeds meer Polen en andere werknemers uit deOost-Europese landen legaal in de land- en tuinbouw. Bedrij ven krijgen hiervoor hulp in het project seizoensarbeid van LTO Ex-vriendinnetje bloot op internet OOSTERHOUT - Een 15-jarige jongen uit Oosterhout heeft uit «raak naaktfoto's van zijn 13-jarige ex-vriendinnetje ver spreid op het internet. De jongen was boos omdat het meisje de verkering had uitge maakt De politie heeft tegen de jongen proces-verbaal opge maakt. Juridisch gezien gaat het om bezit en verspreiding van kinderporno. GPD Liefdesaffaire kost Zaanse burgemeester zijn baan ZAANDAM - Burgemeester H.Mcijdam (VVD) van de ge meente Zaandstad stapt op. Dat heeft hij gisteren bekendge maakt tijdens een persconferen- j lie op het gemeentehuis in Zaan- jdijk. Hij besloot weg te gaan na publi caties over het vertrek van ge meentesecretaris M. O vermars, I met wie hij een relatie heeft. Af gelopen weekeinde lekten notu- jlen uit over de regeling met Overmars waarin werd gespro ken over een vertrekpremie van maximaal 200.000 euro. De ge meentesecretaris nam ontslag nadat uitlekte dat zij een relatie heeft met de burgemeester. Haar geliefde volgt haar nu. De (bestuurder zei niet langer te iknnnen en willen functioneren |in een situatie waarin twijfels Êaan over zijn integriteit, het moment dat er over je etst wordt, tast dat je gezag laan. Ik heb niks fout gedaan. Maar het gaat hier niet alleen wn de feiten, maar ook over de [beleving van de feiten." ANP Nederland. Dit jaar hebben boe ren en tuinders 22.000 vacatu res voor het oogstwerk aange meld. Deze plaatsen worden dus niet met illegale arbeid opge vuld. Vorig jaar meldden zij nog 16.000 vacatures. Verder lukt het de gemeenten en de Centra voor Werk en Inko men (CWI's) volgens Van der Grind steeds beter om WW'ers, WAO'ers en mensen in de bij stand aan de slag te helpen in de land- en tuinbouw. Vorig jaar vonden 381 uitkeringsgerechtig den werk in de sector. Dit jaar moet dat voor tussen de achthon derd en duizend mensen lukken, denkt hij. Van der Grind zegt ook dat het LTO beter lukt om malafide uitzendbureaus terug te dringen die illegale werkne mers aanbieden. Steeds meer boeren en tuinders gaan alleen in zee met uitzenders die zijn goedgekeurd door LTO. Op deze manier krijgt illegale arbeid minder voet aan de grond. Boeren en tuinders blijven ech ter op zoek naar mazen in de wet. Zo passen steeds meer be drijven de zogeheten Polencon structie toe om Oost-Europea nen in dienst te nemen. Hierbij koopt een Pools bedrijf de oogst op van een Nederlandse onder neming, om de producten vervol gens te laten plukken door Pool se werknemers. Volgens Van der Grind is het op dit moment volstrekt ondui delijk of de regels dit toestaan. Die onduidelijkheid werkt il legale arbeid in de hand, zegt hij. Hetzelfde geldt voor regels voor Nederlandse boeren en tuinders die naast hun eigen be drijf bijklussen om hun hoofd boven het water te houden. Door gebrek aan duidelijke re gels weten zij niet of het bij klussen als eenmansbedrijf door de beugel kan. stelt Van der Grind. ANP door Jan Salden DEN HAAG - De Nederlandse Patiënten- en Consumenten Fe deratie (NPCF) heeft in vier maanden tijd zo'n duizend klachten ontvangen over de ver anderingen in de zorg. Mensen hebben vooral kritiek op het beperken van de vergoe ding voor de fysiotherapeut en de diëtist en de hoge ziekenhuis nota's door de zogeheten Diag nose Behandel Combinatie (DBC). Patiënten ontvangen daardoor na afloop van de be handeling één rekening vanaf het moment dat de diagnose werd gesteld. De NPCF riep in mei een meld punt in het leven voor patiënten die problemen ondervinden van veranderingen in de zorg die op 1 januari van dit jaar zijn inge gaan. Volgens een woordvoer ster van de NPCF geven veel mensen aan dat ze minder ge bruik maken van zorg of duur der uit zijn. Vooral over de hoge ziekenhuisnota's wordt flink ge- klaagd.Sinds 1 februari mogen ziekenhuizen en verzekeraars onderhandelen over de prijs van relatief goedkope behandelin gen. De NPCF waarschuwt dat patiënten er goed aan doen bij de zorgverzekeraar te informe ren of deze een contract heeft af gesloten. Iemand die naar een niet-gecontracteerd ziekenhuis gaat, loopt de kans een deel van de rekening zelf te moeten beta len. De Belastingdienst is giste ren begonnen met het versturen van zes miljoen zorgtoeslagfor- mulieren in het kader van de nieuwe zorgverzekeringswet. La gere inkomens krijgen een zorg- toeslag om de hogere kosten voor het zorgstelsel te compense ren. GPD DRONTEN - In een bedrijfspand van Beter Bed aan De Linge in Dronten is gister middag brand uitgebroken. De brandweer beschouwde het als een zeer grote brand, maar had het vuur snel onder controle, aldus een woordvoerder van de brandweer. Na twee uur blussen, kon het sein brand meester worden gegeven. Kort na het ontstaan van de brand was van kilometers afstand een rookpluim te zien. Uit metingen blijkt dat er geen gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen. Beter Bed maakt in Dronten ligbaden, douchebakken en bubbelbaden. De brand ontstond in een spuitcabine, meldde de brandweer. foto Leon Dakkus/GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - „Als je de hond z'n staart wil afknippen moet je dat in een keer goed doen. Niet iedere keer een stukje." Een goed geluimde minister Zalm van Financiën vond de beeld- AtS" Ik. BU)F ftokEW GA ik POOD **4 AR. NIET RoKEAy PAT üVERt-fÊF 'K HIE-T. spraak zelf wel wat cru, maar: „Ik bedoel dat we hard hebben ingegrepen om de economie weer in het gareel te krijgen, waardoor we eerder dan ge dacht weer ruimte hebben om lasten te verlichten. Meer dan el ders in Europa, waar veel minder krachtig is ingegrepen." Gerrit Zalm toonde zich giste ren optimistisch over het aan staande herstel van de Neder landse economie. Hij repareert in 2006 de koopkracht voor veel huishoudens, ziet sterk winsther stel in het bedrijfsleven, en een gunstige ontwikkeling van het begrotingstekort. Dat is abso luut niet zonder pijn gegaan, gaf hij gisteren toe bij de presen tatie van een rapport van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Economen hebben het kabinet zwaar bekritiseerd op het bezui nigingsbeleid. Denkt u met koop krachtreparatie mensen weer tot bestedingen te krijgen? „We hebben het beschikbaar in komen inderdaad afgeknepen. Dat moest om de arbeidskosten te drukken en de rijksbegroting weer op orde te krijgen. Maar ik stel dat het consumentenvertrou wen niet sterker is gedaald door de bezuinigingen. In 2003 en 2004 is het inkomen harder ge daald dan de bestedingen. Dat wil zeggen dat mensen toch geld hebben uitgegeven." 2006 moet een oogstjaar zijn voor het kabinet, begin 2007 zijn er verkiezingen. Koop krachtreparatie komt u politiek wel erg goed uit. Minister Zalm toont zich optimistisch over het aanstaande herstel van de Nederlandse economie. foto Harmen de Jong/GPD „Van de 2,5 miljard aan repara tiemaatregelen is een miljard al aan het begin van de kabinets periode afgesproken. Dat mil jard is nodig om de gevolgen van het nieuwe zorgstelsel per 2006 te compenseren. De rest van de lastenverlichting maakt het hele beeld gunstiger. Maar ik voorspel dat de introductie van het nieuwe zorgstelsel nog veel klachten zal opleveren. Mensen zullen schrikken van de zorgpremie en zullen het plusje op hun loonstrookje heel ge woon vinden. Het zal heel veel inspanning vergen van het mi nisterie van Volksgezondheid om uit te leggen hoe het in el kaar zit." De energierekening voor huis houdens dreigt heel hard op te lopen door de prijsstijging van ruwe olie en gas. Is dat een gro ter risico voor economisch her stel dan onzekerheid over het nieuwe zorgstelsel? „Het is uiterst moeilijk om al een uitspraak te doen over de olieprijs en de gevolgen voor de portemonnee. De olieprijs fluc tueert behoorlijk. Toch zie ik nog niet dat de bonden meer loon eisen ter compensatie. In Nederland en elders in Europa is er op dit moment een grote discipline als het gaat om loon matiging. En de economie groeit, ondanks die sterk opgelo pen energieprijzen." GPD KAATSHEUVEL - Pretpark de Efteling in Kaatsheuvel moet het voorlopig doen zonder een van zijn gezichtsbepa lende attracties, de Python. Na een incident in het week einde wordt de achtbaan geïnspecteerd en kunnen bezoe kers er geen gebruik van maken, zei een woordvoerder gis teren. Zaterdag kwam een van de treintjes tot stilstand en rolde even later terug. De bedrijfsbrandweer moest de 28 inzit tenden uit de karretjes halen. Volgens de Efteling raakte een meisje lichtgewond. ANP VOORBURG - Werknemers van 60 jaar stoppen steeds minder vaak met werken. Wel gaan 60'ers vaker met vroegpensioen dan mensen van 61, 62 of 63 jaar. Alleen onder de groep werknemers van 64 jaar gooit een groter deel het bijltje erbij neer. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 2003 traden bij bedrijven en in de gesubsidieerde sec tor onder 60'ers bijna twee keer zoveel mensen uit als on der 63-jarigen. ANP DE BILT - Het is in honderd jaar nog nooit zo warm ge weest in de eerste tien dagen van september als dit jaar. Het etmaalgemiddelde kwam in De Bilt uit op 19,6 gra den en daarmee zijn de eerste tien dagen van september 1949, met een gemiddelde van 19,1 graden, van de troon gestoten. Dat liet het KNMI gisteren weten. Ook 's nachts was de minimumtemperatuur met gemid deld 14,2 graden in de eerste anderhalve week van deze maand niet eerder zo hoog. Bovendien telde het KNMI in De Bilt zeven zomerse dagen. Normaal komt de tempera tuur maar één dag op 25 graden of hoger. ANP LELYSTAD - Weg eenzaamheid, welkom gezelligheid en romantiek. Alleen aan de warme hap, bijgeschenen door kil licht in de eetzaal van een verzorgingstehuis. Dat moet leuker kunnen, dachten ze bij verzorgingstehuis De Ankerplaats in Lelystad. De bewoners, maar ook andere ouderen uit Flevoland, eten vandaag bij kaarslicht, genie tend van live muziek. Ouderen missen vaak gezelligheid, weet hoofd voedings- dienst J. Brons van De Ankerplaats. De drempel om al leen een restaurant binnen te stappen, is volgens hem vaak hoog. Dus tovert het verzorgingstehuis voortaan el ke tweede dinsdag van de maand de eetzaal om tot restau rant. ANP ARNHEM - De vereniging van Poolse oud-parachutisten die in de Tweede Wereldoorlog mee hebben gedaan aan de Slag om Arnhem, heft zichzelf op. Het aantal leden is te klein geworden, maakte de vereniging gisteren bekend. Zondag wordt het vaandel van de 'Polish Airborne Forces Association' aangeboden aan het Airborne Museum 'Har- tenstein' in Oosterbeek. De vereniging kreeg het vaandel in 1959 van inwoners van de plaatsen waar de veteranen strijd hadden geleverd. ANP UTRECHT - Het kabinet inves teert flink in het jeugdbeleid. Minister Van der Hoeven (On derwijs) maakte gisteren duide lijk dat het kabinet op Prinsjes dag een impuls van vele tiental len miljoenen euro's bekend zal maken. In Utrecht woonden gisteren on geveer duizend werkers en be leidsmakers van de jeugdzorg een conferentie bij over het jeugdbeleid in Nederland. Na mens het kabinet waren behalve Van der Hoeven nog vijf be windslieden aanwezig. De door het kabinet aangestelde commis saris jeugd- en jongerenbeleid S. van Eijck bepleitte er snelle investeringen in het jeugdbe leid. Het geld is onder meer be doeld voor het verdubbelen van het aantal 'brede' scholen naar 1200 in 2010 en het creëren van duizend zogeheten combinatie functies. Brede scholen bieden overdag een sluitend aanbod van onderwijs, opvang en vrije tijd. Verder gaat er 25 miljoen euro naar de introductie in 2007 van een elektronisch kinddossier voor elk in Nederland geboren kind. Daardoor wordt het moge lijk probleemkinderen beter in de gaten te houden. ANP DRACHTEN - Kinderboerderij De Naturij in Drachten is in het weekeinde bestolen van twintig duiven. „Ik denk dat het opgeschoten jeugd is die zich verveelde. Als ze de duiven loslaten, komen ze wel weer terug, maar anders zul len ze wel in de pan verdwij nen", zei een medewerker van de boerderij gisteren. ANP doorSander Kuypers ROTTERDAM - Rechters moe ten zeer behoedzaam zijn met bekentenissen, zeker als de ver dachte die later intrekt. Ook moeten rechters zelf bepalen welke onderzoeken nodig zijn om de waarheid boven tafel te krijgen. Zij moeten zich daarbij niet onder druk laten zetten door aanklagers en advocaten. Deze lessen trekt de rechtbank in Rotterdam in zijn analyse van de rechtszaak over de moord op het meisje Nienke Kleiss, zo blijkt uit de resulta ten van de zelfreflectie waaraan de rechtbank zich de afgelopen maanden heeft onderworpen. Om zo accuraat mogelijk om te gaan met bekentenissen, stelt de rechtbank voor om deze in ern stige zaken op video vast te leg gen. Zo kunnen rechters zelf be oordelen hoe waardevol zo'n ver klaring is. In 2001 veroordeelde de rechtbank C. Borsboom tot achttien jaar cel wegens de moord op het meisje. Het ge rechtshof in Den Haag gaf hem in 2002 dezelfde straf. Dat was niet terecht, bleek in 2004, toen een andere verdachte, die vast zat voor andere misdxijven, de moord bekende. Borsboom kwam na vier jaar op vrije.voe ten. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde de andere man in april dit jaar tot twintig jaar en tbs. Het hof in Den Haag brengt geen conclusies van zijn onder zoek naar buiten. Informatie over de besluitvorming van de rechters valt onder de geheim houdingsplicht. President van het gerechtshof in Den Haag J. Verburg beschrijft in de ko mende editie van Trema, het tijdschrift voor de rechterlijke macht, dat zaterdag uitkomt, wel waarom de kamer het uitzonderlijke besluit nam om het eigen handelen te analyse ren. „Het is de nachtmerrie van elke strafrechter dat hij een ver keerde persoon veroordeelt." ANP (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor nummer; plaats. (posilbankrekemngnumnwr Kr/k op vv.wvp.-c nl/abonnesen. bel Qtaos 0800 -0231231 ot stuui de/e bon naar. P2C afdeling lezersservice Antwoordnummer '/)3.4-1601VS Goes rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad w Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). LD per kwartaal met automatische incasso 58,00) per jaar met automatische incasso l€ 222.50). 8»711688»555530i het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3