Strand Oostkapelle is 't schoonst Federatie zoekt PZC Zeeuwse Mileu nachtdieren op Hangend terras aan Gevangentoren Coalitie Middelburg wil verder met wethouder Van 't Westeinde Vlissingen heeft hulp van buiten nodig om uit geldnood te komen Overeenstemming ii Goese raad over pakket bezuiniging? Inspectie vond helemaal geen zwerfvuil Jubileumconcert Peter Wildeman in Zierikzee Kapel Clinge doelwit vandalen dinsdag 13 september 2005 door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Met de hand zwerfvuil rapen. Elke dag op nieuw. Dat is volgens hoofd strandwacht P. Willemsen van het strand in Oostkapelle de ma nier om voor het derde achter eenvolgende jaar het schoonste Noordzeestrand van Nederland te worden. Het strand is dit jaar drie keer bezocht door het inspectieteam •van de Stichting Nederland Schoon. Alle keren behaalde Oostkapelle de hoogst haalbare score: vijf punten. Dat betekent dat er op het moment van de in spectie helemaal geen zwerfvuil is gevonden. Geen enkel ander Noordzeestrand in Nederland had dit resultaat. Toch ging de erkenning naar een ander. De titel 'Het schoon ste Noordzeestrand van Neder land' en de daarbij behorende Gouden Wimpel zijn gewonnen door de gemeente Sluis. Dat komt omdat de gemiddelde sco re van alle stranden binnen een gemeente bepalend is voor de uitslag. „Als je het zo bekijkt is de titel misschien niet goed ge kozen", zegt M. van Aggelen van de Stichting Nederland Schoon. „Het had beter 'De schoonste strandgemeente van Nederland' kunnen heten. Maar Oostkapelle is indirect toch in de prijzen gevallen. Want de ge meente Veere is op de derde plaats geëindigd, na Vlissin- gen." De strandwachten, de Stichting Strandexploitatie Walcheren en inwoners van Oostkapelle vin den het jammer dat er geen prijs is voor het echte schoonste strand van het land. Zij zijn trots op 'hun' stukje kust. „Ik woon in Domburg en ben nog maar twee jaar hoofd strand wacht in Oostkapelle, maar toch zie ik dat strand als mijn strand", zegt Willemsen. Voor hem is een brandschoon strand eën groot goed. „Dat is ons voor naamste doel, naast de veilig heid van de badgasten uiter aard. Elke ochtend van half acht tot tien uur rapen wij het zwerfvuil met de hand op. De strandreinigingsmachine doet het grote vuil. Met vijf a zes man doen wij daarna het kleine spul; snoeppapiertjes, ijsstokjes, noem maar op. We legen de vuil nisbakken en lopen dan een stukje naar links of een stukje naar rechts. We lopen niet in de vorm van een lint of zo. Het is meer het geoefende oog waar mee we het doen." Daarnaast kent het strand van Oostkapelle ook sociale contro le. „Als een groepje jongeren aan het einde van de dag naar huis gaat en afval laat liggen, spreken we de jongeren daarop aan. We sturen ze terug om het alsnog op te ruimen. Daar wordt goed gehoor aan gegeven. Wij zijn trouwens niet de enige die dat doen. Ook andere strand- bezoekers zeggen er wat van. En het resultaat mag er zijn." Het strand in Oostkapelle is driemaal bezocht door een inspectieteam van de Stichting Nederland Schoon. Geen enkele keer werd zwerfvuil gevonden. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse GOES - De groeiende hoeveel heid licht zorgt in Zeeland voor toenemende problemen bij die ren. Onderzoek wijst dat uit. Daarom ijvert de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) voor be houd van de duisternis. In kader van de campagne Laat het donker donker van de ZMF organiseren enkele Zeeuwse na- tuurclubs, verspreid over de pro vincie, diverse nachtdierenex cursies (vleermuizen, nachtvlin ders, uilen) en maanwandelin- gen. Hiermee wil de milieufedera tie aandacht vragen voor de schoonheid van de donkere nacht en het belang van duis ternis voor de natuur. Tijdens deze excursies wordt extra aan dacht besteed aan de effecten van licht op nachtdieren. Drie excursies vinden plaats op zaterdagavond 17 september, een op dinsdag 20 september en de laatste op maandag 17 ok tober. Meer dan de helft van de die ren is 's nachts actief. Sommi ge soorten zijn erg gevoelig voor verlichting. Een goed voor beeld daarvan zijn de vele insec ten die om een lamp heen draaien. Die zijn de kluts kwijt door het licht, blijven verward rond de lamp vliegen en dat kan leiden tot uitputting. De sterke teruggang van de insectensoor ten wordt door een aantal onder zoekers dan ook vooral aan de verlichting geweten. Kalender Ook vogels kunnen gedesoriën teerd raken. Bovendien heeft de hoeveelheid licht invloed op bij voorbeeld het opbouwen van vet- reserves voor de vogeltrek be gint. Verlichting kan de biologi sche kalender van dieren versto ren. Hierdoor gaan eerder ze of later paren, nesten bouwen, trek ken. Dit beïnvloedt de overle vingskansen van de soort. In Zeeland zorgt de groeiende hoeveelheid licht ook voor pro blemen bij de vleermuis, n bijvoorbeeld de treoj" steeds meer monument^ bouwen in het licht te a Hierbij wordt geen reks gehouden met de vleenai gebouwen (kerkzoldersi mers gebruikt als kraai Door het teveel aan lier; dwijnen de dieren, oizj weggekropen in het laattftj kere plekje op zolder bije» vliegopening die (nog) he licht is. Een ander voorbeeld jft, kleining van het j; de water- en de mèerjj in onder meer de ga man-Noord. Dit komt fa toenemende verlichting r; bedrijventerrein ten van de Braakman en os- ze vleermuizen heel o zijn voor licht. Programma Het excursie-programma j als volgt: Zaterdag 17 september, ij muizenexcursie vieren br: en ontij. Van 20.00 toto 23.00 uur. Locatie: pi plaats restaurant de S: hoek, Serooskerke (S). Ota tie: Stichting Landschap» Zeeland en Nationaal Pan) terschelde. Zaterdag 17 september, a wandeling nachtbraken zwarte schimmen. Van22J 24.00 uur. Locatie: Zeeuw logisch Museum, Oostkapa Zaterdag 17 Septembers vlinderexcursie. Aanvang! uur. Locatie: start vanafdei keerplaats bij het Poelba Goes. Organisatie: vlinderj bellenwerkgroep Zeeland Dinsdag 20 september, naca renexcursie. Tussen 20,004 uur. Locatie: bos Braai Noord. Organisatie: Steltkl Maandag 17 oktober, maan-wandeling. Van 22,M 23.30 uur. Locatie: Neeltie.' vanaf de hoek van de pad plaats van Waterland Ni Jans. Organisatie Stichting Zeeuwse Landschap. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil bij de provincie uitstel van de begrotingsbehan deling aanvragen. De financiële problemen zijn te heftig om in korte tijd op te lossen. Die woor den gebruikte de onlangs aange trokken extern financieel advi seur H. Meeuwsen in de commis sievergadering openbaar be stuur van gisteravond. Naast de nieuwe tijdelijke kracht zal de gemeente nog een extern projectleider aannemen. Deze tweede interim-manager zal zich volledig op de gemeente lijke boekhouding richten. Meeuwsen licht voornamelijk de bedrijfscultuur en bedrijfs- ZIERIKZEE - De Thoolse musi cus Peter Wildeman geeft zater dag 17 september een jubileum concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Hij zit vijftien jaar in bet vak. Aan het concert wordt meege werkt door trompettist Wilhelm Groenendijk en bügelspeler Sjaak Berrevoets. Ook treedt een voor de gelegenheid samen gesteld koor op van tweehon derd leden. Dit koor bestaat uit 'zangers en zangeressen van jon gerenkoor Matthanja uit Goes en het Christelijk Gemengd Ei landenkoor uit Zierikzee. Daar- ilaast is sprake van een samenge steld kinderkoor, bestaande uit kinderkoor Jedaja uit Nieuwer- kerk en kinderkoor Bid Zing uit Nieuwe Tonge. Wildeman viert zijn vijftien ja rig bestaan als musicus met drie jubileumconcerten. Eerder trad hij op in Rhenen en Nunspeet. Op het programma van het jubi leumconcert staan improvisatie- thomenten en samenzang. Wilde man improviseert op het histo risch kerkorgel. Het groot sa mengesteld koor wordt bege leidt door organist Martin West- strate. Het jubileumconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee be gint om 19.45 uur. voering door. Hij zal de basis leggen voor een 'nieuwe begro tingswij ze'. Meeuwsen vindt dat er in de Vlissingse organisatie te licht zinnig met geld wordt omge sprongen. Er is geen goede bud getdiscipline. Om een sluitende begroting voor 2006 te maken moet de ge meente vijf miljoen euro bezuini gen. Op een totaal budget van 110 miljoen euro is dertig mil joen euro beïnvloedbaar. „Vijf miljoen is dan geen kleine bezui nigingsopdracht", zei hij. Medio oktober wil hij aan het college de eerste bezuinigings voorstellen voorleggen. „We on derzoeken hoe er nu gewerkt wordt en vervolgens geven we aan hoe er anders gewerkt moet worden", verklaarde hij. Er zit weinig rek in het tijdsche ma. Vandaar dat wethouder T. Verhage-van der Ent naar voren bracht om de begrotingsbehan deling naar een latere datum te verschuiven dan begin novem ber. De provincie wil de stuk ken van de gemeenten voor 15 november ontvangen. Verha ge-van der Ent kon nog niet zeg gen wat de gevolgen voor Vlis singen zullen zijn als het de cij fers te laat inlevert. Ze ver wacht dat Vlissingen dan door de provincie op de vingers wordt gekeken 'als een vorm van onder curatele plaatsing'. De meeste fracties vonden dat nu het moment is aangebroken om een duidelijke nieuwe lijn neer te zetten en dat vertraging op de koop toe genomen moet worden. Het college kreeg de op dracht om de raad snel duide lijkheid te verschaffen over de gevolgen van uitstel. Meeuwsen en de nieuwe project leider kosten gezamenlijk circa 127.000 euro. De commissiele den vroegen zich af of voor die post een dekking was gevonden. Wethouder P. van der Maden (fi nanciën, WD) zei dat er uit een 'personeelsgerelateerd budget' nog geld beschikbaar was. „Ook vallen er belastingbaten vrij." De commissieleden wilden meer details over de dekking weten en vroegen zich af wat hij be doelde met belastingbaten. Van der Maden wenste daar niet op in te gaan. „Het voorstel volgt", zei hij. „Maar we kunnen het dekken, denk ik." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alle papieren zijn binnen en de afspraken zijn gemaakt voor de verbou wing van de Gevangentoren aan de Vlissingse Boulevard de Ruyter. Eigenaar L. van den Nieuwenhuijzen wil spoedig het markante gebouw met een serre en een hangend terras bo ven de glooiing uitbreiden. „Het is de bedoeling dat er daarna weer een restaurant in komt. De plek vraagt om een zaak met allure", zegt hij. De plannen kwamen al in au gustus 2002 naar buiten. De vo rige uitbater, A. van der Heij den, stelde de uitbreiding on der andere voor om de boule vard levendiger te maken. Ook in de toeristische nota en het Beeldkwaliteitsplan werd al op getekend dat dit deel van de boulevard meer vermaak moest bieden. De wandeling vanaf het Rondeel moest aangenamer worden. Van den Nieuwenhuijzen nam een paar jaar geleden de toren over en besloot de plannen door te zetten. „De verbou wing kost veel geld", zegt hij. „Daarom heeft het even ge duurd voordat ik er aan kon be- De Gevangentoren wordt uitgebreid met een hangend terras en serre. ginnen. Ik moest een keuze ma ken, maar ik denk dat het een goede keuze is." Hij zegt dat de toren met respect wordt be handeld. „We maken er geen kitschtoren van. De toren is een monument en daar moet je zuinig op zijn. Glas en staal zijn de belangrijkste bouwma terialen voor het hangende ter ras en de serre." Het uitzicht vanaf het terras bij de Gevangentoren kan met enkele ingrepen beter uitge buit worden. „Deze locatie is het ook waard. Want waar an- foto Ruben Oreel ders dan in Vlissingen kun je schepen zo rakelings voorbij zien varen?" Vanaf het terras komt een trap naar de glooiing. Het idee daarachter is om de wandeling vanaf Michiel de Ruyter afwisselen der te maken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zonder wet houder A. van 't Westeinde heeft de Middelburgse coalitie geen toekomst. Vandaag laat de GroenLinks-wethouder weten of hij aanblijft. Gistermiddag was het crisisbe raad op het stadskantoor. De coalitiepartijen CDA, PvdA, ChristenUnie en GroenLinks spraken over de gevolgen van het besluit van de gemeenteraad om te stoppen met de bouw van het theater aan de Zuidsingel. Van 't Westeinde en zijn fractie overlegden gisteravond met de leden van GroenLinks over de positie van de partij binnen de coalitie. Fractievoorzitter J. van Nieuwenhuizen wilde gisteren geen commentaar geven. CDA-fractievoorzitter J. Kodde zei na afloop van de bijeen komst 'niet geweldig optimis tisch' te zijn over het voortbe staan van de coalitie. „Het hangt ervan af wat GroenLinks doet. Of we verder willen zon der GroenLinks, weet ik nog niet." Het CDA neemt het de PvdA-fractie ernstig kwalijk dat ze tegen doorbouwen op de Zuidsingel heeft gestemd. „Ik vind het nog steeds onbegrijpe lijk en onverantwoord. Als je de Zuidsingel te duur vindt, zijn al le locaties te duur. Voor het geld dat nu over is, kunnen we hele maal geen groot theater meer bouwen." PvdA-fractievoorzitter S. Sza- rafinski wilde zich niet uitla ten over de toekomst van de coalitie. K. Hamelink (Chris tenUnie) zei, net als Kodde, dat alles afhangt van de beslis sing van Van 't Westeinde. „Als hij blijft, kunnen we verder pra ten. We zullen een tijd nodig hebben om alles te verwerken. De stad moet ook weten waar ze aan toe is. Ik vind dat we eerst maar moeten zien uit te leggen wat dit besluit voor gevolgen heeft." Onmogelijke opdracht Van 't Westeinde gaf na de raadsvergadering van vorige week aan dat hij twijfelt over zijn positie. Hij vindt dat de raad hem een onmogelijke op dracht heeft meegegeven. De raad besloot met een krappe meederheid dat er gestopt moest worden aan de Zuidsingel. Ver der vroeg de raad de wethouder om opnieuw mogelijke locaties te onderzoeken. De rechtbank in Dordrecht heeft inmiddels besloten dat de gemeente terecht een bouwver gunning voor het theater aan de Zuidsingel had afgegeven. De vergunning zou niet in strijd zijn met de strengere regels voor luchtkwaliteit. Ook de planolo gische procedure is volgens de rechtbank op een juiste manier doorlopen. De uitspraak van de rechtbank kwam bijna vier maanden na de zitting, terwijl er normaal bin nen zes weken een uitspraak volgt. Volgens een woordvoer der van de rechtbank in Dord recht is die vertraging te wijten aan vakanties. „Deze zaak is door de meervoudige kamer be handeld. De uitspraak moest daarom langs verschillende rech ters. Door de vakantietijd is dat vertraagd." door Frank Balkenende GOES - Goes weet volgend jaar zo'n acht ton te bezuinigen. Over dat pakket aan kleinere en grotere maatregelen bestaat in middels politieke overeenstem ming. Voor dit bezuinigingspakket, noodzakelijk om de gaten in de begroting voor 2006 te dichten, was wel een lange aanloop no dig. Een werkgroep van raadsle den zou eind vorig jaar, begin dit jaar een takendiscussie voe ren en aangeven wat op het bordje van de gemeente thuis hoort en wat aan marktpartijen kan worden overgelaten. De kerntakendiscussie verzandde al gauw in een simpele bezuini gingsoperatie. De werkgroep, waarin leden van alle raadsfrac ties zaten, klopte het stof uit de begroting en kwam tot een was lijst aan bezuinigingen, goed voor acht ton tot 1,2 miljoen eu ro. In juni bleek de raad verdeeld over een aantal bezuinigings posten. Bovendien vonden ver schillende fracties het te vroeg om een besluit te nemen, omdat belangrijke financiële gegevens, zoals een bestuursrapportage en een jaarrekening 2004, nog ont braken. De raad kaatste de bal terug naar het college van burgemees ter en wethouders, dat beloofde CLINGE - Het kleine boskapel- letje in Clinge is de laatste tijd weer geregeld doelwit van van dalisme en kwajongensstreken. De vrijwilligers die zich inzet ten voor het schoonhouden van de plek hopen dat nu eens actie wordt ondernomen. „Kortgeleden was het Maria beeld uit de kapel gehaald en op de grond gegooid. Bovendien was geürineerd in het kapelletje en ligt de hele plek altijd vol met allerlei rotzooi", zegt F. de Keijzer. Hij en een paar anderen zorgen ervoor dat de kapel er netjes bijligt. Het kapelletje is geen eigendom van de gemeente en daarom wordt het ook niet door de gemeente onderhouden. na de zomer met een niew zuinigingsvoorstel te ka CD A-fractievoorzitter M 8 man erkent, evenals de ma van zijn raadscollega's, a met het gepingpongveeltiï loren is gegaan. „We ra nog duidelijk oefenen mS duale stelsel, maar de uiti is goed voor de burger, wu komen geen belastingvas gen." Het collegevoorstel* lijstje van de werkgroep a geveer hetzelfde, zij hetdi' streden bezuinigingen zn schrapt of aangepast. Zot de bibliotheek (20.000 eurt zien en hoeft een inniger sa werking tussen theater the en podium 't F 30.000 euro, maar 15.000a sparing op te leveren. Om het stopzetten van de ana ke ondersteuning van deS raad en Culturele Raadi'i meerderheid te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38