pzc Bezwaar tegen plannen windpark PZC Veertig zakken dode vis uit Zierikzeese gracht Boek over vijftig jaar pionieren door reiniging 13 INieuwe molens Roggenplaat ruim twee keer groter dan huidige turbines AAZET Bridgeclub Zierikzee houdt kroegen-drive L-'y nikuL'~ Waterleiding lek in Biggekerke Komst jop Colijnsplaat uitgesteld Straf voor verknoeien reclassering Nekklachten na aanrijding Concert Zwemtoernooi dinsdag 13 september 2005 nBGH-HAAMSTEüE - De pising van vier grote windmo- K0p het werkeiland Roggen- aal bij de Oosterscheldeke- U-aal ten koste van de rust Lfoners van Westerschou- Volgens A. Lafeber is er nu ftgelmatig sprake van geluids- trlast. Het plan is de bestaan- IM-aalf kleinere turbines te nrangen. ftbff heeft bij de gemeente ouwen-Duiveland. provin- er. rijkswaterstaat bezwaar getekend tegen de bouwaan- jj door E-Connection. Niet a ishij beducht op geluidso- jst van de negentig meter te rotorbladen. Tevens voor- Ëi; horizonvervuiling. g: ook technisch en procedu- I rammelen de plannen vol- s de ingenieur uit van w-Haamstede. Hij consta- dat de bouw van de vier imolens in strijd is met de jjbeschermingswet. Lafe- mjst op het bestemmings- .waann ligt vastgelegd dat treffende Mattenhaven on- eel is van het natuurgebied feeltje Jans. In de directe sving komen verschillende broedkolonies voor. Enke- lorten staan op de bedreigde t aldus Lafeber. «ier kaart hij aan dat bij de gunmngaan vraag tekenin gen bijhorende berekeningen nde fundatie ontbreken. Voor i beetje molen van die om it is al snel een betonnen tthoek van achttien meter in rondte nodig, baseert Lafe- r zich op vergelijkbare ont- tpen Gebruikelijk is dat de ij- at damwanden voor de bouw- i in de grond blijven zitten bekisting van de fundering. van de vier molens (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NI/' Kapelle -Tel. 0113-»ft3j3 etsspeurtocht net gps-systeem RUININGEN - Wie van spoor den en fietsen houdt, moet lerdag in Kruiningen zijn «reenfietsspeurtocht met he lp van het positiebepalings- steem gps. tocht begint om 13.30 uur naf het parkeerterrein bij de iraerswaal-sporthal in Krui- tgen Een halfuur vantevoren ten de deelnemers eigenlijk aanwezig zijn, want vanaf ,00 uur wordt uitleg gegeven het global positioning sys- Bezorgklachten: «00-0231231 op maandag t/m vrijdag ge opende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a *®)AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P&Kleemans Ali Pankow bme Soesman "el'ta Lanting "udy Boogert (sport) CENTRALE redactie B'etionspark 28 postbus 31 AA GOES Jel (0113)315500 5' (0113)315669 '•mail: redactie@pzc.nl INTERNET vrww.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl wordt dat bij elkaar ruim een ki lometer damwand, berekent La feber. „Nu vraag ik me af of één kilometer roestende damwand- elementen niet een flinke belas ting voor het milieu betekenen.,, Lafeber hekelt in zijn bedenkin gen eveneens de informatievoor ziening. Zijn indruk is dat het Windpark Roggenplaat 'erdoor wordt gedrukt met zo weinig mogelijk info naar de burger'. Het huidige windpark is in be drijf sinds oktober 1992. Het gaat om een gezamenlijk initia tief van energie-ontwikkelaar E-Connection uit Bunnik en de Triodos Bank. Het windpark be staat momenteel uit twaalf 35 meter hoge turbines met elk een vermogen van 400 kilowatt. Sa men leveren ze 4,8 megawatt per jaar, voldoende om 3700 huishoudens te voorzien in hun dagelijkse behoefte aan stroom. De vier grotere windmolens moe ten bij elkaar ruim twee keer zo veel stroom gaan produceren. Omgerekend goed voor negentig procent van de huidige electrici- teitsbehoefte van huishoudens op Schouwen-Duiveland kun nen worden bediend, aldus E-Connection. Doordat de nieu we molens krachtiger zijn, draaien ze rustiger wat minder omgevingslawaai zou opleveren. Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat is Schou wen-Duiveland als vergunning gever in eerste instantie verant woordelijk voor de bouwproce- dure. Bij de gemeente was giste ren niemand bereikbaar voor een reactie. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bridgeliefheb- bers kunnen elk weekend wel er gens in Nederland terecht voor een bridgedrive. Op Schouwen- Duiveland is het aanbod daarin miniem. Daar wil R. Eigner uit Zierikzee graag verbetering in brengen. Hij is initiatiefnemer van een bridgedrive-kroegen tocht die binnenkort in Zierik zee wordt gehouden. „Bijna alle horeca-etablissemen- ten in de stad doen mee. Van Ca fé De Biet en 't Sloepje tot eetca fé Marktzicht en Grieks restau rant Delphi", geeft Eigner als voorbeelden om de variatie te be nadrukken. Hij is zelf lid van Bridgeclub Zie rikzee. „Onze vereniging alleen al telt 112 leden en dan zijn er nog drie andere bridgeclubs op het eiland, twee in Burgh- Haam stede en één in Dreischor." Vol gens hem is er duidelijk een groeiende belangstelling voor het bridgen. De gemiddelde leef tijd ligt weliswaar vrij hoog, maar volgens Eigner gaat deze sport bepaald niet gebukt onder de vergrijzing. De bridgecursus- sen van de Zeeuwse Volksuniver siteit (ZVU) onder leiding van docent en mede- clublid C. Blonk ziet hij als positieve ont wikkeling om ook wat jongeren voor dit mooie spel te interesse ren. „Het bijzondere van bridge is dat de eigen inbreng van de spe ler zo belangrijk is. Iedereen heeft evenveel kansen, omdat je niet afhankelijk bent van goede of slechte kaarten. Bepalend is hoe het spel wordt gespeeld", verwoordt Eigner zijn persoonlij ke fascinatie voor dit kaartspel. Hij kreeg direct positieve res pons toen hij het bestuur van Bridgeclub Zierikzee voorstelde een bridgedrive langs zoveel mo gelijk horeca-gelegenheden in Zierikzee op poten te zetten. Die is inmiddels rond. Het evene ment staat gepland op zaterdag 15 oktober. Er kunnen maxi maal 80 paren (dus 160 mensen) meedoen. Ze worden ingedeeld in groepen die per café of restau rant rijf spellen spelen en vervol gens van locatie wisselen. Tus sen 13.00 en 17.00 uur begint op elk heel uur op elke locatie weel een nieuwe ronde. Er wordt ge speeld volgens het zogeheten top integraal-systeem. De spelleiding posteert zich in sporthal Onderdak. Van daaruit gaat na elke ronde een koerier de kroegen langs om de uitsla gen op te halen. „Na de laatste ronde behoeft de einduitslag niet lang op zich te laten wach ten. De prijsuitreiking wordt rond 18.30 uur gehouden", zegt Eigner. Hij verheugt zich op de Zierikzeese bridge-kroegendrive en hoopt daar zowel van binnen als buiten de regio deelnemers bij te zien. Belangstellenden kunnen zich aanmelden per tele foon (0111-413028) of e-mail damg@zeelandnet.nl 6 v Ria Geluk van de projectgroep uitbreiding van de stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 bij de Ouwerkerkse caissons. door Esme Soesman fietstocht gaat onder meer er natuurgebied Den Inkel. ttraf aanmelden is nodig bij Terpstra, 't liefst via e-mail terpstra@reimerswaal.nl) of 'ig en donderdagmor- i via 0113-333163 en de rest nde week via 0113-395218. OUWERKERK - De Watersnoodramp van 1953 ligt ruim een halve eeuw ach ter ons. De uitbreiding van het Waters noodmuseum in Ouwerkerk daarente gen komt steeds dichterbij. Nee, dat is niet tegenstrijdig, laat Ria Geluk van de projectgroep uitbreiding van de Stich ting Nationaal Monument Watersnood 1953 ondubbelzinnig weten. „Water geeft en water neemt. Dus zal daar eeu wig strijd mee worden gevoerd." Het bij brengen van dat besef is precies wat er met de uitbreiding van het museum wordt nagestreefd. Het eerste caisson herbergt de feiten en voert bezoekers op diverse manieren langs het verhaal van de watersnood ramp in 1953. „Om te herinneren", somt Geluk één van de doelstellingen van het in 2001 geopende museum op. „En om te weten." Met die tweede doel stelling verwijst ze naar de actualiteit in onder meer New Orleans en daarmee ook naar de plannen om het Ouwerkerk se museum uit te breiden. Want wat is er tijdens die rampnacht nu eigenlijk ge beurd en wat is sowieso het verhaal als er een dijk doorbreekt? „Half Neder land ligt onder zeeniveau. Je realiseert je niet wat dat inhoudt als er een calami teit is", legt de bevlogen museummede werker bezoekers voor. Te weinig staan we stil bij de dreiging van het water, hoewel de waterspiegel stijgt en waterproblematiek bijna aan de orde van de dag is. „Maar we zijn ge wend de grond te beschermen. Logisch. Ik leef zelf in de klei en ik wil ook niet zeggen dat we die klei moeten prijsge ven. Maar we zullen wel moeten leren leven met water", stelt Geluk - deels ook als agrarisch ondernemer actief. Dat betekent aandacht voor 'anders' wo nen, voor nieuwe zeeweringen en voor actuele natuurrampen. Vooral caisson drie en vier bieden daar alle ruimte toe. De caissons moeten een doorlopende route bieden langs verleden, heden en toekomst van het water. Met in caisson twee aandacht voor emoties en persoon lijke aspecten van de watersnoodramp in 1953. Caisson drie zal onder meer plaats bieden aan bibliotheek en ont vangstruimte voor bezoekers. De nissen daar zijn uitermate geschikt om ook aandacht aan actuele waterproblema tiek in de wereld te schenken, zoals nu bijvoorbeeld New Orleans en eind vorig jaar de tsunami in Azië. Bovendien biedt dit caisson volop ruim te voor workshops en andere groepsbij eenkomsten. De vierde caisson tenslotte wordt met tal van partners - zoals Wa terschap Zeeuwse Eilanden, provincie en Rijkswaterstaat - met een blik op de toekomst ingericht. Een open ruimte met daarin diverse paviljoens waar de bezoeker al 'eilandhoppend' langs foto Marijke Folkertsma loopt. Nieuwe zeeweringen, drijvend wonen, het opwekken van energie via water, somt Geluk mogelijke aandachts punten op. Met partners Nationaal Park Ooster- schelde (NPO) en Staatsbosbeheer wordt bovendien alle aandacht geschon ken aan de omgeving van het Waters noodmuseum. Zowel caissons als omge ving zijn in 2003 tot nationaal monu ment verklaard. Na twee jaar voorbereiding wordt vol gende maand het uitbreidingsplan defi nitief gepresenteerd. Is het financiële plaatje rond, dan kunnen de handen vol gend voorjaar wellicht al uit de mou wen gestoken worden, hoopt Geluk. Die aanpak heeft het Watersnoodmuseum al heel wat waardering opgeleverd. „Het is de 'menselijke maat' die je daar ziet. Dat horen we vaak. Verhalen en beelden staan dicht bij de mensen. En dat trekken we in de uitbreiding door. Het Watersnoodmuseum moet geen groot wetenschappelijk instituut wor den. Het is de bedoeling dat het mu seum de bewustwording stimuleert." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Uit de Zierikzee se stadsgracht zijn dit weekein de veertig vuilniszakken dode vis geruimd. „Daar krijg je een brok van in je keel", omschrijft sportvisliefhebber C. Bolle van Hengelsportvereniging Ooster- schelde de door zuurstofgebrek veroorzaakte vissterfte. De ge meente Schouwen-Duiveland doet vooralsnog niks. Duizend kilo aan vis hebben di verse betrokkenen sinds vrijdag middag uit het grachtwater ge vist, schat Bolle. „Je krijgt er nog net geen tranen van in je ogen", omschrijft hij de impact die de tragedie desalniettemin op hem heeft. Gealarmeerd door berichten over dode vissen, nam hij vrij dag een kijkje bij de gracht, om vervolgens de gemeente Schou wen-Duiveland meteen te alar meren. De brandweer spoot wa ter in de gracht om het zuurstof gehalte op te krikken, maar die actie mocht al niet meer baten. Gesteund door acht medewer kers van de Stichting Dieren vrienden Schouwen-Duiveland („Die hebben écht goed werk verricht") heeft Bolle vrijdag middag en zaterdagochtend do de vis geruimd. „Maar ik heb niet één ambtenaar van de ge meente gezien of gesproken. Een schande", briest hij veront waardigd. De sportvisser maakt zich bovendien zorgen over wat de gevolgen van de vissterfte zul len zijn. Er zijn ook dode een den en een dode schildpad nabij de gracht gesignaleerd, meldt hij. „Maar er lopen ook katten en kinderen rond. Dat is toch le vensgevaarlijk?" De Zierikzeese gracht moet drin gend gebaggerd worden, maar BIGGEKERKE - Bewoners van Biggekerke hebben giste ren een paar uur zonder water gezeten. De waterleiding werd rond twee uur 's middags afgesloten omdat er een lek in was ontstaan. Het lek zat in een afsluiter in de lei ding op de kruising tussen de Dorpsstraat en de Korte Ooststraat. De wateroverlast viel mee, de kruising werd wel afgesloten voor verkeer. Ruim tweeënhalf uur later was het lek weer gedicht. Vooral de straten ten zuiden van het Kerkplein werden getroffen door watergebrek. Waterbedrijf Evides heeft een tankwagen met water ter beschikking gesteld voor noodgevallen. De reparatie van gisteren was tijdelijk. Binnenkort wordt er weer aan de leiding gewerkt. COLIJNSPLAAT - De container voor de hangjeugd in Co^ lijnsplaat laat nog even op zich wachten. Hoewel verant woordelijk wethouder C. Schippers de jongeren eind juni bezwoer dat de jongerenontmoetingsplek (jop) binnen twee maanden voor elkaar zou zijn, is er toch een kink in de kabel gekomen. Enkele omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van de container aan de Oude Haven. Die mensen zijn inmiddels gehoord door de com missie bezwaar en beroep. De uitspraak van die commis sie laat echter nog op zich wachten. Dat de jongeren ook tevreden zijn met een container even buiten het dorp bij het gemaal, legt Schippers voorlopig naast zich neer. „Het college houdt in eerste instantie vast aan een jop in het dorp", zegt hij. „We hopen binnenkort een beslissing te kunnen nemen." MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissin- gen heeft zich niet gehouden aan de voorwaarden van de reclassering en moest daarom voor de politierechter ver schijnen. Omdat hij tot zes keer toe niet was ingegaan op een uitno diging van de reclassering, hing de man gisteren in Mid delburg gevangenisstraf boven het hoofd. Officier van justitie L. Boogert eiste zes weken celstraf te-; gen de man. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis ver oordeelde de Vlissinger tot tachtig uur werkstraf. De straf houdt in dat de man nu zelf contact zal moeteni zoeken met de reclassering voor het verrichten van de on-i betaalde arbeid. VLISSINGEN - Een negentienjarige vrouw uit de gemeen-! te Reimerswaal heeft gistermiddag nekklachten opgelo-, pen bij een frontale aanrijding op de Sloeweg in "Vlissin-, gen. Rond kwart over vijf reed een 38-jarige inwoner van de gemeente Veere in een bedrijfsbus met aanhanger over de ze straat, richting rotonde. Toen de auto voor hem afrem de en hij bemerkte dat hij zijn eigen combinatie niet op tijd tot stilstand zou kunnen brengen, stuurde hij naar links om een botsing te voorkomen. Daarbij belandde hij: echter op de verkeerde weghelft, waar hij op de auto van de negentienjarige vrouw botste. De vrouw is voor onderzoek overgebracht naar het zieken^ huis, haar auto raakte geheel vernield. Van de bus is aan de voorzijde ook weinig meer over. winter doordat de afdeling reini ging tweeduizend extra adres sen heeft te bedienen. „We heb ben een ploeg loyale mensen die zich het hele jaar door inspan nen. Het succes van de afdeling reiniging is hun succes", bena drukte afdelingshoofd N. Eilers op zijn beurt. Hij liet het niet na de bestuurders wijsheid toe te wensen bij het nemen van een beslissing over het al dan niet voortbestaan van de reinigings dienst als afdeling van de ge meente. Het bezuinigingstraject dat de gemeente volgt is in elk geval re den genoeg om het vijftigjarig bestaan van de afdeling niet uit bundig te vieren. Wel is - aange stuurd door Bouw Post - dit jubi leumboek samengesteld. Het boek is geschreven door Inge Heuff en de fotografie is ver zorgd door Joop van Houdt. Dé overhandiging van het boek werd met een kleine receptie ge-, vierd. Sportvisser C. Bolle is met een gracht te halen. het ontbreekt de gemeente Schouwen-Duiveland aan geld om dat te doen, bevestigt wet- schepnet bezig dode vissen uit de foto Dirk-Jan Gjeltema houder W. Renden. Er kan pas gebaggerd worden als de ge meenteraad geld voor een derge lijke klus op de begroting zou zetten. Verder kan de gemeente weinig anders dan de brand weer te hulp roepen, aldus Ren den. Hij kaart de vissterfte van daag in het reguliere B en W- overleg aan bij zijn collega's op zoek naar een oplossing. Reddingsacties Binnen het bestuur van de hen gelsportclub is over mogelijke reddingsacties gesproken, zegt Bolle. Zoals het wegvangen en naar ander water verplaatsen van de nog levende dieren. Structureel is echter maar één actie zinvol, en dat is uitbagge ren. Dat is vorige week nog eens bevestigd in een rapport van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, die in op dracht van de hengelclub onder zoek heeft gedaan naar wa terkwaliteit en visstand in de Zierikzeese gracht. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een enorm bui tengebied en een sterk wisse lend aanbod van afval in zomer en wintermaanden. De afdeling reiniging van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft met specifieke knelpunten te kam pen. Het jubileumboek 50 Jaar pionieren in het afval zet de fei ten, doorspekt met anekdotes, op een rij. De eerste vuilniswagen van de Reinigingsdienst Duiveland, te zien op een foto uit 1956, lijkt in niets op de gele voertuigen van de afdeling reiniging die nu het straatbeeld kleuren. Er is veel veranderd in vijftig jaar reini gingsdienst op Schouwen-Duive land. Dat is alleen al aan de fo to's in het 48 pagina's tellende boek te zien. Daarop prijkt bij voorbeeld herhaaldelijk de stort plaats aan de Hoosjesweg, die in middels alweer enkele jaren is gesloten. Mooi verhaal over die wild vreemde man die op een dag de schaftkeet op de stort binnen loopt om daar uitvoerig zijn hart over van alles en nog wat te luchten. In de veronderstelling dat deze man een kennis van de ander is houden beide reini gingsmedewerkers beleefd hun mond, om er pas later achter te komen dat ze de man geen van beiden kennen. Minstens zo aardig: de verhalen over huwelijkscadeaus, bagger laarzen en andere spullen die in de loop der jaren per ongeluk in de vuilnisauto beland zijn. Maar ook de feiten waarmee geschetst wordt hoe de reiniging zich ont wikkelde van het ieder op z'n ei gen manier en plek storten van vuil tot de geoliede machine die de afdeling reiniging anno 2005 is. Een organisatie die op tijd rijdt, aldus wethouder A. Croné die gistermiddag het eerste exemplaar van het jubileum boek in ontvangst nam. „Nauw keuriger dan de trein dat doet. Ik kan er mijn klok op gelijk zet ten", roemde hij de inzet van de medewerkers van de dienst. En dat in een gebied dat niet uit blinkt in praktische zin. Tot in de verste uithoeken wordt het af val opgehaald. Bovendien onder scheidt de zomer zich van de BROUWERSHAVEN - Het Mid delburgs kamerkoor geeft mor gen een concert in Brouwersha ven. Organist Jos Vogel verleent hieraan ook zijn medewerking. Op het programma staan wer ken van Obrecht, Lassus* Schütz en Manneke. Het Middel burgs kamerkoor telt twintig le-f den en legt zich toe op klassie ke, wereldlijke en geestelijke, muziek uit alle stijlperioden. Het concert in de Grote of Sint Nicolaaskerk begint om 20.00; uur. ZIERIKZEE - Zwemvereniging Onderdak organiseert van 26 tot en met 30 september het jaarlijk se zwemtoernooi voor basis-^ schoolkinderen. Alle leerlingen van groep 3 tot en met 8 met een' A-diploma op zak mogen aan het toernooi meedoen. De acht snelste teams gaan door naar de; finale op zaterdag 8 oktober. Kinderen die niet via hun school worden ingeschreven, kunnen zich nog tot en met 14 september aanmelden. Het tele-' foonnummer is 0111-415311.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37