Verdieping watersnoodmuseum MAGERE RIIMHMEM BLIJ MET ALLES PZC Zeeuwse Mileu Federatie zoekt nachtdieren op mm ml 0 BUIKSPEKLAPPEN 1 kilo 2." RUNDERGEHAKT kilo 2." RUNDERBIEFSTUK m kilo 2." VARKENSFILET 1/2 kilo 2." SCHOUDERKARBONADE kilo 2 RIBKARBONADE MAGER SOEPVLEES HAASKARBONADE Word vriend van een vluchteling Caissons bieden ruimte voor meer dan de Ramp alleen Hangend terras aan Gevangentoren GHOOMNDELS 3 KILO kilo 3 kilo 3.9C kilo 4 ORIGINEEL CRDCflU? RDBRLLOn In India leven 15.000 meisjes in een achterhuis. VLUCHTELING SlankVitaal Low Gl, de afslankhit uit Amerika nu ook in Nederland verkrijgbaar! 5,- KORTING dinsdag 13 september 2005 door Esme Soesman OUWERKERK - De Waters noodramp van 1953 ligt ruim een halve eeuw achter ons. De uitbreiding van het Watersnood museum in Ouwerkerk daarente gen komt steeds dichterbij. Nee. dat is niet tegenstrijdig, laat Ria Geluk van de project groep uitbreiding van de Stich ting Nationaal Monument Wa tersnood 1953 ondubbelzinnig weten. „Water geeft en water neemt. Dus zal daar eeuwig strijd mee worden gevoerd." Het bijbrengen van dat besef is precies wat er met de uitbrei ding van het museum wordt na gestreefd. Het eerste caisson herbergt de feiten en voert bezoekers op di verse manieren langs het ver haal van de watersnoodramp in 1953. ..Om te herinneren", somt Geluk één van de doelstellingen van het in 2001 geopende mu seum op. „En om te weten." Met die tweede doelstelling verwijst ze naar de actualiteit in onder meer New Orleans en daarmee ook naar de plannen om het Ou- werkerkse museum uit te brei den. Want wat is er tijdens die rampnacht nu eigenlijk gebeurd en wat is sowieso het verhaal als er een dijk doorbreekt? „Half Nederland ligt onder zeeniveau. Je realiseert je niet wat dat in houdt als er een calamiteit is", legt de bevlogen museummede werker bezoekers voor. Te weinig staan we stil bij de dreiging van het water, hoewel de waterspiegel stijgt en water- problematiek bijna aan de orde van de dag is. „Maar we zijn ge wend de grond te beschermen. Logisch. Ik leef zelf in de klei en ik wil ook niet zeggen dat we die klei moeten prijsgeven. Maar we zullen wel moeten le ren leven met water", stelt Ge luk - deels ook als agrarisch on dernemer actief. Dat betekent aandacht voor 'anders' wonen, .voor nieuwe zeeweringen en Voor actuele natuurrampen. Vooral caisson drie en vier bie den daar alle ruimte toe. De caissons moeten een doorlo pende route bieden langs verle den, heden en toekomst van het water. Met in caisson twee aan dacht voor emoties en persoonlij ke aspecten van de watersnood ramp in 1953. Caisson drie zal onder meer plaats bieden aan bi bliotheek en ontvangstruimte voor bezoekers. De nissen daar zijn uitermate geschikt om ook aandacht aan actuele waterpro- blematiek in de wereld te schen ken, zoals nu bijvoorbeeld New Orleans en eind vorig jaar de tsu nami in Azië. Bovendien biedt dit caisson vol op ruimte voor workshops en an dere groepsbijeenkomsten. De vierde caisson tenslotte wordt met tal van partners - zoals Wa terschap Zeeuwse Eilanden, pro vincie en Rijkswaterstaat - met een blik op de toekomst inge richt. Een open ruimte met daar in diverse paviljoens waar de be zoeker al 'eilandhoppend' langs loopt. Nieuwe zeeweringen, drij vend wonen, het opwekken van energie via water, somt Geluk mogelijke aandachtspunten op. Monument Met partners Nationaal Park Oosterschelde (NPO) en Staats bosbeheer wordt bovendien alle aandacht geschonken aan de om geving van het Watersnoodmu seum. Zowel caissons als omge ving zijn in 2003 tot nationaal monument verklaard. Na twee jaar voorbereiding wordt volgende maand het uit breidingsplan definitief gepre senteerd. Is het financiële plaat- Ria Geluk van de projectgroep uitbreiding van de stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 bij de Ouwerkerkse caissons. foto Marijke Folkertsma je rond, dan kunnen de handen volgend voorjaar wellicht al uit de mouwen gestoken worden, hoopt Geluk. Die aanpak heeft het Watersnoodmuseum al heel wat waardering opgeleverd. „Het is de 'menselijke maat' die je daar ziet. Dat horen we vaak. Verhalen en beelden staan dicht bij de mensen. En dat trekken we in de uitbreiding door. Het Watersnoodmuseum moet geen groot wetenschappelijk insti tuut worden. Het is de bedoe ling dat het museum de bewust wording stimuleert." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alle papieren zijn binnen en de afspraken zijn gemaakt voor de verbouwing van de Gevangentoren aan de Vlissingse boulevard de Ruyter. Eigenaar L. van den Nieuwen- huijzen wil spoedig het markan te gebouw met een serre en een hangend terras boven de glooiing uitbreiden. „Het is de bedoeling dat er daar- na weer een restaurant in komt. De plek vraagt om een zaak met allure", zegt hij. De plannen voor de verbouwing kwamen al in augustus 2002 naar buiten. De vorige uitbater A. van der Heijden, stelde de uitbreiding onder andere voor om de boulevard levendiger te maken. Ook in de toeristische nota en in het Beeldkwaliteits plan werd eerder al opgetekend dat dit gedeelte van de boule vard meer vermaak moest bie den. De wandeling vanaf het Rondeel moest aangenamer wor den. Van den Nieuwenhuijzen nam een paar jaar geleden de toren over en besloot de plannen door te zetten. „De verbouwing kost veel geld", zegt hij. „Daarom heeft het even geduurd voordat ik er aan kon beginnen. Ik moest een keuze maken, maar ik denk dat het een goede keuze is." Hij zegt dat de toren met res pect wordt behandeld. „We ma ken er geen kitschtoren van. De toren is een monument en daar moet je zuinig op zijn. Glas en staal zijn de belangrijkste bouw materialen voor het hangende terras en de serre." Het uitzicht vanaf het terras bij de Gevangentoren kan met enke le ingrepen beter uitgebuit wor den. „Deze locatie is het ook waard. Want waar anders dan in Vlissingen kun je schepen zo rakelings voorbij zien varen?" Vanaf het terras komt een trap naar de glooiing. Het idee daar achter is om de wandeling vanaf Michiel de Ruyter afwisselender te maken. door Rinus Antonisse GOES - De groeiende hoeveel heid licht zorgt in Zeeland voor toenemende problemen bij die ren. Onderzoek wijst dat uit. Daarom ijvert de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) voor be houd van de duisternis. In kader van de campagne Laat het donker donker van de ZMF organiseren enkele Zeeuwse na- tuurclubs, verspreid over de pro vincie, diverse nachtdierenex cursies (vleermuizen, nachtvlin ders, uilen) en maanwandelin- gen. Hiermee wil de milieufedera tie aandacht vragen voor de schoonheid van de donkere nacht en het belang van duis ternis voor de natuur. Tijdens deze excursies wordt extra aan dacht besteed aan de effecten van licht op nachtdieren. Drie excursies vinden plaats op zaterdagavond 17 september, een op dinsdag 20 september en de laatste op maandag 17 ok tober. Meer dan de helft van de die ren is 's nachts actief. Sommi ge soorten zijn erg gevoelig voor verlichting. Een goed voor beeld daarvan zijn de vele insec ten die om een lamp heen draaien. Die zijn de kluts kwijt door het licht, blijven verward rond de lamp vliegen en dat kan leiden tot uitputting. De sterke teruggang van de insectensoor ten wordt door een aantal onder zoekers dan ook vooral aan de verlichting geweten. Ook vogels kunnen gedesoriën teerd raken. Bovendien heeft de hoeveelheid licht invloed op bij voorbeeld het opbouwen van vet- reserves voor de vogeltrek be gint. Verlichting kan de biologi sche kalender van dieren versto ren. Hierdoor gaan eerder ze of later paren, nesten bouwen, trek ken. Dit beïnvloedt de overle vingskansen van de soort. In Zeeland zorgt de groeiende hoeveelheid licht ook voor pro blemen bij de vleermuis. Neem bijvoorbeeld de titgj steeds meer monument^ bouwen in het licht tes Hierbij wordt geen rcjj gehouden met de vleetd gebouwen (kerkzolders) mers gebruikt als kraang Door het teveel aanlig dwijnen de dieren, ol weggekropen in het laatfi kere plekje op zolder bij® vliegopening die (nog) licht is. Een ander voorbeeld isfe kleining van het jaaggeh# de water- en de meerviee in onder meer de man-Noord. Dit komtik toenemende verlichting r, bedrijventerrein ten van de Braakman en on& ze vleermuizen heel zijn voor licht. Programma Het excursie-programaj als volgt: Zaterdag 17 september. muizenexcursie vieren b- en ontij. Van 20.00 tot a 23.00 uur. Locatie: pe plaats restaurant de Sa hoek, Serooskerke (S). ftp tie: Stichting Landschapa Zeeland en Nationaal Pan terschelde. Zaterdag 17 september, a wandeling nachtbraken zwarte schimmen. Van 221 24.00 uur. Locatie: Zee© logisch Museum, Oostkapd Zaterdag 17 september, a vlinderexcursie. Aanvang! uur. Locatie: start vanaf» keerplaats bij het Poelta Goes. Organisatie: vlinders bellenwerkgroep Zeeland Dinsdag 20 september, naö renexcursie. Tussen 20.00- uur. Locatie: bos Braai Noord. Organisatie: SteltS Maandag 17 oktober, i maan-wandeling. Van 22.01 23.30 uur. Locatie: Neeltjel vanaf de hoek van de pad plaats van Waterland Na Jans. Organisatie Stichting Zeeuwse Landschap. BARBECUE ZIE: WWW.MAROS.NL #1 A/ per vers vleessoort. excl. reclames BREDA-TUINZICT Cypresstr. 7 w centrum TUinzigt WAALWIJK Grotestr. 309 ROOSENDAAL-OOST Voltastr. 9 MADE Den Deel 4 COES-OOST Kamperfoeliestr. 85 SCHIJNDEL Hoofdstr.166 OOSTERHOUT-ZUID w.centmm Zuiderhout 13 Op 6 september 2005 is door gerechtsdeurwaarder W.E.C.A. Lochten, ten ver zoeke van de Coöperatieve Rabobank Beveland U.A. te Goes, aangezegd dat de rech ten van een levensverzeke ring bij N.V. Interpolis BTL op naam van J.A.Steven, zonder bekende woon- en/of verblijfplaats binnen of bui ten Nederland, is verpand aan de Rabobank voor noemd, en die tot afkoop daarvan over zal gaan. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtsdeur waarderskantoor. Buys Partners B.V. Ondememersweg 5 4691 SLTholen BflLLonvRflmen lel +31 (0)7651 45 372 www.adballon.nl Lees de PZC Kijk voor meer informatie op peoplestrust.nl of bel 071 - 513 17 83. Steun People's Trust in de strijd tegen kinderprostitutie in India. Fatma wijst op de lap die ze om haar magere lijf heeft gedrapeerd. Een vieze doek, vol gaten. "Dit is het enige dat ik mee kon nemen toen ik moest vluchten." Fatma woont in een vluchtelingenkamp in de Soedanese provincie Darfur. 'Toen ik hier kwam, heb ik een voedselpakket gekregen en een zeil waarmee ik zelf een hut heb gebouwd. Mijn baby van drie maanden krijgt nu extra voeding in een kliniek. Hij heeft diarree. Daar gaan de meeste kinderen hier aan dood." Zoals dagelijks duizenden mensen overkomt, moest Fatma van de ene op de andere dag vertrekken om haar leven en dat van haar baby te redden. Stichting Vluchteling helpt wereldwijd mensen die aan oorlogsgevaar ont snapt zijn, te overleven. Een dak boven je hoofd, eten, schoon drinkwater en eerste medische noodhulp, zijn onmis baar in die eerste ellendige maanden van het vluchtelingenbestaan. En het is allemaal niet zo duur. Met een paar euo s ziet het leven van een vluchteling er al weer heel anders uit. ZANDSTORM Ergens midden in Darfur zitten Faroes (40) en Tamar (60) in een armzalig hutje. Er ligt ook een baby te slapen. De hut is ongeveer twee bij twee meter en bestaat uit een klein muurtje van mod der, zo'n twintig centimeter hoog. Op de hoeken staan palen van anderhalve meter hoog en daaroverheen is een rie ten mat gelegd die als dak dient. Even later vliegt het dak van de hut en zitten de vrouwen midden in een kleine zand storm. Faroes en Tamar vertellen over de oorlog in Darfur met veel gebaren die niets aan de fantasie overlaten. Kelen worden doorgesneden, en er klinkt voortdurend een geluid van vurende geweren. "De aanvallen gebeurden in kleine stapjes", zegt Tamar. "In het begin namen ze alleen vee mee. Onze koeien en kamelen. Uiteindelijk hebben ze het hele dorp platgebrand, toen er niks meer te halen was. Er zijn veel mannen, en ook kleine kinderen, vermoord. We zijn gevlucht." STICHTING VLUCHTELING Wereldwijd zijn er ongeveer 37 miljoen mensen op de vlucht. Verreweg de meeste vluchtelingen vertrekken te voet. Meer dan negentig procent vindt een veilige plek in een vluchtelingenkamp in een buurland. Daar komen ze op ver haal en moeten het leven vanuit het niets weer opbouwen. Eerst is er een huis nodig -vaak een zeil waarmee de vluchtelingen zelf een onderkomen bouwen-, eten, schoon water, een dokter. Later ook een school, opleidingen voor leraren en verplegers. Een ziekenhuis en zorg voor de vluchtelingen die in de oorlog gehandicapt zijn geraakt. Op vang voor de kinderen die getraumati seerd zijn. En nog veel later, als het weer vrede is in hun land, is er hulp nodig voor de vluchtelingen die terugkeren. Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen in Afrika, Azië, Latijns-Amerika en Oost- Europa. Vanaf het moment dat ze in een vluchtelingenkamp aankomen totdat ze weer geheel op eigen benen staan. STICHTING www.vluchteling.org Geen hongergevoel - langdurige energie - lekker gezond Sinds kort is er een nieuwe manier van afslanken. Het merk SlankVitaal introduceert een nieuwe generatie yoghurt milk shake als maaltijdvervanger op basis van het Low Gl principe. Low Gl voorkomt hongergevoel Ons lichaam reageert op bloedsuikerschommelingen. Dit kan ertoe leiden dat we meer eten dan we nodig hebben. Eenvoudigweg omdat we een sterk hongerge voel hebben. En wanneer we meer eten dan dat we verbranden is het resultaat dat we zwaarder en dikker worden. Vooral na ons 30' levensjaar komt dit in onze moderne maatschappij steeds vaker voor. Nu is er Slank Vitaal Low Gl dat zorgt voor het behoud van een gezonde en normale bloedsui- kerspiegel. Hierdoor voorkom je het bekende hongergevoel. Bovendien vermindert het m de opname van suiker en vet. Voor langdurige energie Low Gl betekent lage glycemische index. Voedings-middelen met een hoge Gl leveren maar voor een korte tijd energie. TBS Voedingsmiddelen met een lage Gl, zoals SlankVitaal Low Gl yoghurt shake, voorzien het lichaam gelijkmatig van glucose(energie). Hierdoor heb je langdurig meer energie! èrr Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op 18 maaltijden 1 verpakking) SlankVitaal® LOW Gl-Shake Van 24,95 voor 19,95 www.slankvitaal.nl Lekker, eenvoudig en caloriearm Slank Vitaal Low Gl is verkrijgbaar als lekkere yoghurt™ hake, op basis van perzik en mango. Behalve heen lekker, is het ook calorie arm en geschikt om een volt® maaltijd, gezond en eenvoudig, te vervangen. Zovaak* zo lang als u wilt. Zonder hongergevoel! Een yoghurt shake bevat slechts 200 kcal en 1/3 van voedingsstoffen die u dagelijks nodig heeft. Vervang 2na tijden naar keuze door de SlankVitaal Low Gl yoghurt sfat Wilt u op gewicht blijven? Vervang dan af en toe een mwf door een Slank Vitaal Low Gl Shake. 5^ Geen hongergevoel \7[ Langdurige energie 0 Lekker en gezond LOW Gl 5Ï Smart Carb Low Cal Leontine Borsato heeft het al voor je uitgeprobeerd!jf Vitaal Low Cl shake werkt écht! Probeer het nu zelf en profa1 van de introductieaanbieding met de kortingsbon! Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 Kruiningen: Drogisterij de Esculaap, Hoofdstraat 69

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32