pzc Goese raad eens over bezuiniging Resten oude boerderij gevonden Nieuwbouw kerk n Sint-Annaland College snijdt omstreden besparingen uit pakket ekklachten na rontale botsing Wemeldingse drinkputten groots in ere hersteld Uitstel jop Colijnsplaat Diefstal als bezigheidstherapie Vissen moeten hopen op koelte Werkstraf voor Vlissinger Strandje Lis 0113-315649 Eiimdactie@Pzc-nl ELsl,4460 AA Goes iïentie-exploi'aoe: J e„ Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; gj1:0204562500. dinsdag 13 september 2005 editie Bevelanden-Tholen ^rFrank Balkenende {0£S-Goes weet volgend jaar acht ton te bezuinigen, her dat pakket aan kleinere en i^ere maatregelen bestaat in- jjiifls politieke overeenstem- M- dit bezuinigingspakket, jodzakelijk om de gaten in de ijroting voor 2006 te dichten, swel een lange aanloop no- I Een werkgroep van raadsle- zou eind vong jaar, begin tjaar een takendiscussie voe- l en aangeven wat op het Jdje van de gemeente thuis- jKten wat aan marktpartijen i worden overgelaten. De ktakendiscussie verzandde gauw in een simpele bezuini- goperatie. De werkgroep, Vin leden van alle raadsfrac- _s zaten, klopte het stof uit de groting en kwam tot een was- it aan bezuinigingen, goed or acht ton tot 1,2 miljoen eu- juni bleek de raad verdeeld seen aantal bezuinigingspo- Bovendien vonden verschil- e fracties het te vroeg om besluit te nemen, omdat be- Bgnjke financiële gegevens, jils een bestuursrapportage en jaarrekening 2004, nog ont- aken. pingpong kaatste de bal terug sr het college van burgemees- wethouders, dat beloofde ide zomer met een nieuw be- svoorstel te komen. IA-fractievoorzitter M. Diele- D erkent, evenals de meesten azijn raadscollega's, dat er ethetgepingpong veel tijd ver is gegaan. „We moeten USSINGEN - Een negentien- rigc vrouw uit de gemeente jmerswaal heeft gistermiddag ikklachten opgelopen bij een Male aanrijding op de Sloe- «gin Vlissingen. ad kwart over vijf reed een ■jarige inwoner van de ge- eente Veere in een bedrijfsbus !t aanhanger in de richting de rotonde. Toen de auto hem afremde, zag hij dat zijn eigen combinatie niet op stilstand kon brengen, stuurde naar links om een tong te voorkomen. Daarbij dtodde hij op de verkeerde $elft, waar hij op de auto de negentienjarige vrouw fóie, De vrouw is voor onder- ik overgebracht naar het zie- pis, haar auto raakte ge il vermeld. nog duidelijk oefenen met het duale stelsel, maar de uitkomst is goed voor de burger, want er komen geen belastingverhogin gen." Het collegevoorstel en het lijstje van de werkgroep zijn on geveer hetzelfde, zij het dat om streden bezuinigingen zijn ge schrapt of aangepast. Zo wordt de bibliotheek (20.000 euro) ont zien en hoeft een inniger samen werking tussen theater De My the en podium 't Beest geen 30.000 euro, maar 15.000 aan be sparing op te leveren. Ook voor het stopzetten van de ambtelij ke ondersteuning van de Sport raad en Culturele Raad is geen meerderheid te vinden. Klappers Grote klappers blijven het los koppelen van bestuur en admini stratie van het openbaar onder wijs van de gemeente (twee ton), het afstoten van gemeentelijke eigendommen (150.000 euro), meer efficiency (150.000 euro), de spreiding van onderhoud van wegen en groen (125.000 euro) en de beëindiging van de ge meentelijke steun aan vor- mings- en ontwikkelingswerk (80.000 euro). Hoeveel Goes in totaal kan bezuinigen, is niet he lemaal duidelijk, omdat de be sparing op een aantal taken nog niet kan worden ingeschat. Mini maal acht ton is haalbaar, 1,2 miljoen is wellicht mogelijk. De raadsfracties kunnen met dit pakket leven, al hebben sommi ge moeite met onderdelen. GroenLinks wil niet beknibbe len op vrijwilligerswerk en groenonderhoud. SGP/ChristenUnie vindt gere serveerde bedragen voor buiten- a meter in doorsnee en op door Harmen van der Werf z'n diepst twee meter. Dieper graven kan niet omdat dan het diepergelegen zoute water zich f WEMELDINGE - Twee drinkputten bij Wemeldinge worden deze week in ere her steld. Het initiatief is genomen door een groep van zeven natuurouders van de openbare basisschool Wemeldinge. „Wat is er mooier dan de kinderen vlak bij school te laten zien hoe de natuur in elkaar zit?", zegt Liesbeth Zonnevylle, één van de natuurouders die kinderen op de basisschool de natuur laat zien. „Dat kan straks, als die oude drinkputten zijn schoongemaakt en er in het voorjaar weer nieuw leven in komt. De kinderen kunnen dan lopend van de school naar die plekken toe." Het herstelwerk is gistermorgen begon nen. De drinkput aan de Ruisweg, net buiten het dorp, ziet er nog lekker na tuurlijk uit. Al ligt er vrij veel hout in. De tweede drinkput bevindt zich bijna midden in het dorp, in een bos dat grenst aan de Noordelijke Achterweg en het Herdershoefje. Van deze put is weinig over, als die al ooit iets heeft voorgesteld. Maakbaar Natuur is maakbaar, zo blijkt. Om plaats te maken voor de put zijn drie populie ren gekapt en andere bomen geknot. Een graafmachinist doet de rest met een kraan. Hoondert uit 's-Heerenhoek - waarvan de eigenaar in Wemeldinge woont - biedt de dienst gratis aan. „Zo- ifHarmen van der Werf WANNALAND - In Sint- "aland komt aan de F. M. "Saardweg een nieuw kerkge- De vorig jaar ontstane Weid hervormde gemeente de grond voor de nieuw- W verworven. nieuwbouw is een direct ge lvan een scheuring die zich ■^aar heeft voltrokken in «lands hervormd Sint-An- od. Een deel van de her- Ne gemeente ging mee in 'isie met de gereformeerde jraien de evangelisch-luther- ®Uot de protestantse kerk wderland. Een ander deel 'ten niet vinden in de begin toon de fusiekerk en sticht- i gemeente in hersteld her- J^verband. hersteld hervormden kerk- nog in de dorpskerk Sint-Annaland, maar ze j*® na een enquête onder le- lande hervormde gemeente onderdak zoeken. De gere geerde gemeente bood uit- j, maar het gezamenlijk ge- JJ"?® kerk is niet altijd gelijk. Vandaar dat de tr hervormde gemeente «gen pand wil. stuk landbouwgrond aan de 'u 5 S'nt-Annaland, aan de oogaardweg, is als beste iei"t de bus gerold. De her steld hervormde gemeente heeft er vierduizend vierkante meter grond gekocht en inmiddels aan vier architecten gevraagd een ontwerp te maken. De voorkeur van de kerkenraad gaat uit naar een gebouw dat niet al te mo dem is en duidelijk herkenbaar is als kerk. Er moeten 350 zit plaatsen komen plus een aan grenzende ruimte voor vergade ringen waar met drukbezochte diensten honderd extra stoelen kunnen staan. Voor de kerk is naar schatting één miljoen euro nodig, inclu sief de grond. Veel werk zal dan nog in eigen beheer plaatsvin den. Verwacht wordt dat via col lectes, schenkingen en renteloze leningen de helft kan worden ge financierd. De rest zal bij een bank geleend moeten worden. De goedgeefsheid is groot. Een onlangs gehouden rommelmarkt voor de nieuwbouw leverde elf duizend euro op. Veel eerder dan in het najaar van 2006 zal de bouw niet begin nen, voorziet predikant P. Hoek. Het bestemmingsplan moet nog worden gewijzigd en dat vergt altijd maanden. Hoek had overi gens liever gezien dat er geen nieuwbouw nodig was geweest, maar dat zijn gemeente in de dorpskerk had kunnen blijven. „Voor ons én de hervormde ge meente was dat financieel veel beter geweest." door Marcel Modde KERKWERVE - Bij graafwerk zaamheden in het Plan Tureluur bij Kerkwerve zijn restanten ge vonden van een zeventiende- eeuwse boerderij. Het gaat mo gelijk om overblijfselen uit het buitengebied van het verdron ken dorp Rengerskerke. Het terrein tussen de Verseputse- weg en Brasweg wordt ingericht als natuurgebied. Daartoe wordt het verlaagd en deels on der water gezet. Bij de graaf werkzaamheden is kraanmachi nist P. Hanse op een put gestuit. Hij waarschuwde C. Boot. wiens familie in die hoek verschillen de generaties een boerenbedrijf hebben gehad. Boot zegt nooit te hebben geweten van de oude bebouwing. De familieboerderij stond tot de sloop eind 2003 meer naar de provinciale weg. „Er is goed een meter grond af gegraven. Met ploegen kom je zo diep niet." Tinnen lepel Wat nu is bloot komen te liggen, zijn drie tonnenputten, aldus as sistent-provinciaal archeoloog J. Jongepier. Ze werden ge bruikt voor het afval. In en rond de putten zijn scherven gevon den van zeventiende-eeuws aar dewerk. Ook vond Boot schoen zolen, een tinnen lepel en een zalfpotje uit die periode. Vlak bij kwam een stuk fundering van een gebouw aan de opper vlakte. Volgens Jongepier gaat het om baksteenpuin met herge bruikt materiaal, grote moppen, uit de middeleeuwen. „Dat was niet ongebruikelijk. Mogelijk duidt het op het bestaan van een nog vroegere bebouwing op die plek." Op een uit 1752 daterende kaart van de gebroeders Hattinga in het gemeente-archief van Schou- wen-Duiveland staat aan de voormalige Koskensweg een boerderij ingetekend. Volgens archiefmedewerker K. Venema viel de boerderij nog net binnen de gemeentegrenzen van het ver dronken dorp Rengerskerke. In de eerste kadastrale atlas van 1832 is het gebouw verdwenen. De Koskensweg werd in halver wege de jaren vijftig van de vori ge eeuw opgebroken in het ka der van herverkaveling van het gebied. Jongepier betreurt het dat hij niet eerder weet heeft gehad van de mogelijke aanwezigheid Amerikaanse profbowlers te gast in Goes schoolse opvang in de Goese Pol der, de komende Wet Maat schappelijke Ondersteuning en een jongerencentrum onge wenst. De WD hamert op onder zoeken naar privatisering van de vuilophaaldienst en (persone le) bezuinigingen op de sociale dienst (ook het CDA voelt daar voor). De PvdA wenst geen be zuinigingen op sociale zaken, minderheden en sport. COLIJNSPLAAT - De container voor de hangjeugd in Co lijnsplaat laat nog even op zich wachten. Hoewel verant woordelijk wethouder C. Schippers de jongeren eind juni bezwoer dat de jongerenontmoetingsplek (jop) binnen twee maanden voor elkaar zou zijn, is er toch een kink in de kabel gekomen. Ongeveer zes omwonenden hebben bezwaar gemaakt te gen de plaatsing van de container aan de Oude Haven. Die mensen zijn inmiddels gehoord door de commissie be zwaar- en beroep De uitspraak van die commissie laat echter nog op zich wachten. Dat de jongeren ook tevreden zijn met een container even buiten het dorp bij het ge maal, legt Schippers voorlopig naast zich neer. „Het colle ge houdt in eerste instantie vast aan een jop in het dorp", zegt hij. „We hopen binnenkort een beslissing te kunnen nemen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis veroordeelde gisteren een 25-jarige in woner van Bergen op Zoom voor het plegen van een dief stal tot zestig uur werkstraf. De man gaf toe 18 november vorig jaar bij een bedrijf in Sint Maartensdijk voor twin tig kilo aan stalen buizen te hebben weggenomen. Hij zei de diefstal als een vorm van bezigheidstherapie te zien. „Ik was in die periode verslaafd aan speed. Ik deed rare dingen." Hij vertelde op eigen kracht te zijn afgekickt. De buizen zijn 21 euro waard en zijn teruggegaan naar de ei genaar. MIDDELBURG - De vissen in de visvijver aan de Overlo per in Middelburg zijn gestikt door riooloverstort. Bij de hevige regenval van begin september is het water opge vangen in de vijver, om overstromingen in huizen te voor komen. Met het warme weer is de boel gaan rotten, ver telt K. Sanderse van het groenbeheer. „In 2008 gaan we er iets aan doen. Dan gaan we de riooloverstort saneren, wat inhoudt dat er een groot bassin komt. Daarna gaan we baggeren." De vissen van Dauwendaele happen vol gens Sanders nog steeds naar adem. Voorlopig kunnen ze alleen maar hopen dat de hitte voorbij is. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissin gen heeft zich niet gehouden aan de voorwaarden van de reclassering. Omdat hij tot zes keer toe niet reageerde op een uitnodiging van de reclassering, hing de man gisteren in Middelburg celstraf boven het hoofd. Officier van Justi tie L. Boogert eiste zes weken cel. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis veroordeelde de Vlissinger tot tachtig uur werkstraf. De straf houdt in dat de man zelf contact zal moeten opnemen met de reclassering voor het verrich ten van de onbetaalde arbeid. (Advertentie) li mengt met het zoete foto Mechteld Jansen als we wel vaker doen", zegt J. Hoondert, „om oude landschapselementen te her stellen." Vijftien meter in doorsnee en op z'n diepst twee meter moet de vernieuwde put worden. Dieper dan twee meter mag niet, want anders gaat de lemen grond laag eraan die de zoutwaterkwel op af stand houdt. De drinkputten bevatten zoet water en dat moet zo blijven om ze interessant te houden voor natuurouders, scholieren én kikkers. van oude bebouwing in plange bied. „Nu is er al een meter ont graven en daarmee waarschijn lijk een deel van de muur verlo ren gegaan. Heel jammer, want dat maakt het voor mij lastig in terpreteren hoe groot en belang rijk de boerderij moet zijn ge weest. Archeologisch heeft de vind plaats verder weinig waarde meer, aldus Jongepier, waarmee er geen beletsel is voor de voort gang van de natuuraanleg. 80% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek het alfabet van Zeeland WCGGNGR dagbladen zeeuwse almanak C. Boot met potscherven die gevonden werden bij graafwreluur. foto Dirk-Jan Gjeltema In Goes lachen ze zich rot. Voor dat ene flintertje strand dat de gemeente aan de Oos- terschelde bezit, heeft ze een landelijke prijs gekregen. De Stichting Nederland Schoon schonk Goes een derde plaats in de categorie kleine stran den. Let wel: zoetwaterstran- den. Geamuseerd had de gemeente de organisatie erop geatten deerd dat het strandje bij het Katseveer toch aan tong ter gend zout water ligt. Of ze niet eerst eens wilde komen proeven? Maar nee, dat hoefde niet. Al leen de stranden aan de Noordzee konden meedingen in de categorie zoutwater. De rest merkte de organisatie zonder blikken of blozen als zoet aan. Dus tufte een Goese wethou der afgelopen weekeinde maar naar Kijkduin om er een glimmende plaquette in ontvangst te nemen. Tenslot te is die zoetsmakende roem goede reclame voor het Katse- veerse strandje. Dat zal als schone zoetwater- stek ongetwijfeld door opge ruimde sportvissers worden ontdekt. En die hengelaars zich straks maar afvragen waarom die snoek, karper en brasem niet willen bijten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29