Het bos is een verhaal apart J Het contact met dieren werkt therapeutisch Opknapbeurt voor Kop van Schouwen Herinrichting van Zeeuws platteland moet eenvoudiger w w* dinsdag 13 september 2005 Het dunnen van de dennen is een jaarlijks terugkerend karwei. foto's Dirk-Jan Gjeltema Vanaf 2007 ligt de toekomst van het Zeeuwse platteland in handen van de Wilg. Die af korting staat voor de Wet Inves teringsbudget Landelijk Ge bied. Een mondvol, maar de be doeling is juist dat het allemaal eenvoudiger wordt. Het ingewik kelde stelsel van vele subsidiere gelingen verdwijnt. Al het be schikbare geld voor het lande lijk gebied komt in één pot. De provincie gaat die beheren en verdelen. Nooit is er in het landelijk ge bied in Zeeland zoveel op de schop genomen als de afgelopen halve eeuw. Her- en ruilverkave lingen, landinrichtingsprojec ten, vrijwillige kavelruilen, stra tegische groenprojecten, ge biedsgerichte projecten, beheer- en reservaatsgebieden, natuur compensatieplannen, uitvoering ecologische hoofdstructuur - al tijd wordt er wel ergens op het platteland gewerkt. Bij elke ingreep hoort een eigen regeling. Alleen zeer ingewijden kunnen door de bomen nog het bos zien. „We moeten nu eenvou diger naar zichtbare resultaten in het landelijk gebied", zegt provinciaal medewerker Jan Maljaars, een van de weinigen die de weg weet in de huidige veelheid aan regels. Hij voegt er aan toe dat er straks ook sneller gewerkt kan worden. Nu liggen er vaak vele jaren tussen het voorbereiden en afronden van een plan. Het is de bedoeling dat de pro vincie met het Rijk een overeen komst sluit voor zeven jaar. Daarin staat welke projecten er in die periode uitgevoerd wor den en hoeveel geld het Rijk daarvoor beschikbaar stelt. De provincie heeft enige vrijheid te beslissen hoe, wanneer en voor welk doel het geld wordt ge bruikt. Aan het eind van de ze venjarige periode wordt er afge rekend: dan moet blijken of de afgesproken doelen zijn ge haald. Doordat de provincie de spin in het web wordt (Maljaars noemt het een 'spilfunctie'), ontstaat meer ruimte voor 'regionale af weging'. Meer dan het Rijk is de provincie op de hoogte van wat er speelt, waar de noden het grootst zijn en welke plannen de meeste winst opleveren. Winst dan in de zin van een combina tie van maatregelen, zoals nu bij voorbeeld gepoogd wordt met de gebiedsgerichte aanpak in West-Zeeuws-Vlaanderen en rond het Veerse Meer. Meer nog dan 'kostenplaatje' en 'randvoorwaarden' is 'draag vlak' een woord dat bestuurders voorin de mond ligt. Ook bij acti viteiten in het landelijk gebied staat het draagvlak voorop: een plan moet door zoveel mogelijk instanties en mensen onder steund worden. Daarvoor is het nodig dat de provincie nauw contact onderhoud met andere overheden als gemeenten en wa terschappen en met de belang enorganisaties. Maljaars geeft aan dat de pro vincie begonnen is met het op stellen van een plan dat de basis vormt voor de overeenkomst met het Rijk. Het moet er begin 2006 liggen. Uitgangspunt is vol gens hem: „Samenhangende ver werving, inrichting en beheer van het water, de landbouw, de natuur, de recreatie, de platte landseconomie, het landschap, het milieu en de bodem in het landelijk gebied." Dat is dus zo'n beetje alles wat er in het buitengebied aan de orde is. Het Rijk stelt niet op de bonne fooi geld beschikbaar. Er zijn wel wensen. Voor de natuur moet een netwerk aan natuurge bieden met robuuste verbindin gen tot stand komen. Bij de re creatie dient de aandacht uit te gaan naar fiets- en wandelnet werken en recreatie om de stad. Geld voor landschap is vooral bestemd voor de nationale land schappen, waarvan Zeeland er drie krijgt: Walcheren, West-Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. De positie van de landbouw be hoeft versterking, waarbij de be drijfsvoering 'duurzamer' moet, met minder ingrijpende gevol gen voor milieu, natuur en land schap. Vergroting van de opper vlakte biologische landbouw is gewenst en niet-grondgebonden landbouw (bijvoorbeeld glas tuinbouw) dient zoveel mogelijk gebundeld te worden. Het aanwijzen en inrichten van natuurgebieden is één, ervoor zorgen dat ze in orde blijven is twee. Het Rijk wil dat de mi lieu-omstandigheden in en om natuurgebieden verbeteren: te rugdringen geluid, licht en stank en sanering vervuilde bo dems. Dan zal er ook ruimte moeten komen voor water: bre dere waterkeringen, bergingsmo gelijkheden bij veel regen en schoner water. De provincie hoeft niet met een blanco lei te beginnen. Een be langrijk gegeven voor het ze ven-jarenplan is het nieuwe Om gevingsplan Zeeland. Hierin staat welke koers komende ja ren gevaren moet worden, ook voor het landelijk gebied. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, omgevingsbeleid) vertelt dat er al tien jaar gewerkt wordt aan de operatie Wilg. Het is dan ook ingrijpend, stelt hij. „Er is 700 miljoen euro in het ge ding. Dat moet verdeeld worden over de twaalf provincies. Het gaat om grote bedragen en be langen. Zeeland krijgt over 2005-2006 ongeveer 25 miljoen euro." Poppelaars wil een 'vlie gende start' maken om projec ten uit te voeren. „Per regio of streek moeten er plannen ko men. Daarvoor gaan we regiona le overleggroepen vormen, waar in ook plaats is voor de maat schappelijke organisaties." Rinus Antonisse Het Zeeuwse platteland is de afgelopen vijftig jaar danig op de schop genomen. foto Peter Nicolai op enkele plaatsen boomvrij te maken (loofhout blijft staan) en duindoorn en vlier te verwijde ren. Er ontstaan 'kale' stukken duin van enkele hectares, waai de verstuiving een kans krijgt. Om dezelfde reden wil Staats bosbeheer een groot deel van de Meeuwenduinen, grenzend aan de boswachterij, laten begrazen. Daarvoor worden Shetlandpo- ny's ingezet, die al als levende terreinmaaiers optreden bij buurman Vereniging Natuurmo numenten in de Zeepeduinen. De kudde van 100 dieren wordt met 20 stuks uitgebreid. De po ny's moeten in de Meeuwendui nen zorgen dat een aantal duin valleien open blijft. Struweel In de Kop van Schouwen staan verder op het programma het weghalen van struweel op de vroongronden (binnenduin) en langs het Duinhoevepad het af- plaggen van een dichtgegroeide duinvallei (met 10-20 centime ter). Ook wordt een begin ge maakt met de inrichting van de voormalige camping Berkenhof tot natuurgebied. Onder meer moeten alle leidingen worden verwijderd. Er ontstaat 2,5 hec tare grasland met natte duinval- leitjes. Van der Meer, die 1,5 jaar als beheerder in de Kop van Schouwen opereert, vindt dat er nogal wat staat te gebeuren. Zo wel de natuur als de recreatie hebben er baat bij. Daarbij heeft het verminderen van de grondwaterwinning (er wordt oppervlaktewater uit het Ha ringvliet geïnfiltreerd) zeker bij geholpen, stelt hij. „Dat is heel goed merkbaar. De grondwater stand is behoorlijk omhoog geko men. Er zijn weer duinmeertjes ontstaan, waarvan we niet wis ten dat ze er ooit geweest wa ren." Rinus Antonisse Op foto's van zo'n driekwart eeuw geleden oogt het bre de duingebied in de Kop van Schouwen als een woes tijn. Zand en nog eens zand. De wind had vrij spel en zorg de voor stuifduinen van soms tientallen meters hoog, diepe stuifkuilen en uitgeblazen valleien. De verstuiving rich ting boerenland en bebouwing leidde tot vastleggen van met name de buitenduinen door aanplant van helm en den nen. Dat was omstreeks 1930 een groot werkverschaffings project. De boswachterij Westenschouwen is nu het groot ste bos van Zeeland. Veel fietspaden door het bos zijn ondermijnd door mollen. Uit natuuroogpunt stellen de bossen in de Schouwse duinen niet zoveel voor. Ze ho ren er van nature ook niet thuis. Echte bosplanten ontbreken, omdat het bos van voornamelijk Oostenrijkse en Corsicaanse den nen nog jong is. De 350 hectare grote boswachterij Westenschou wen is veel meer een recreatie voorziening. De vele wandel- en fietspaden onderstrepen dat. „Er is bijna geen stukje bos dat niet bezocht kan worden", ver telt opzichter Kees van der Meer ('ik noem mezelf liever be heerder') van Staatsbosbeheer Zeeland. „Dat is juist het be lang van dit bos, daar komen de mensen voor." Hij maakt duide lijk dat Staatsbosbeheer druk doende is de recreatieve functie te verbeteren. Komende tijd staat een reeks activiteiten op het programma, waaronder uit breiding van de excursieschuur bij Westenschouwen. Ook worden de fietspaden ver nieuwd en opgelapt. Van der Meer: „We hebben veel tegelpa den die ondermijnd zijn door mollen. Sinds eind jaren negen tig hebben we een aantal natte winters gehad. Het hele mollen- leger verhuisde van de polder naar de duinen. Ze hebben het hier uitermate naar hun zin, maar de paden zijn finaal onder graven. Het is niet echt comfor tabel en ook gevaarlijk voor fiet sers. We mogen de mollen niet vangen, daarom gaan we drie ki lometer tegelpad vervangen door betonpad. Ook willen we de slechte asfaltdelen opknap pen, maar daar zoeken we nog geld voor." Het bos is een verhaal apart. Een gevarieerd en gemengd bos is zowel voor recreanten en na tuur aantrekkelijker dan eenvor mige dennenakkers. Ongeveer 30 jaar geleden begon Staatsbos beheer daarom naaldhout om te vormen naar loofhout. Er zijn dennen geveld en onder meer ei ken, abelen, berken, esdoorns ingeplant. Het kost de loofbo men op de arme grond veel moei te te groeien, zeker in vergelij king met de naaldbomen. Daar om wordt de omvorming nu be scheiden aangepakt. Van der Meer: „De huidige loof boomkernen proberen we uit te breiden. Waar spontaan loof hout ontstaat, halen we de den nen weg, zodat je een natuurlij ke verjonging krijgt. Er is nu 300 hectare overwegend naald hout. Overal staan stukjes loof bomen ertussen. Plekgewijs zet ten we eiken zoveel mogelijk vrij, want we willen een bos met een lange omlooptijd. Het om vormen is toch een langdurig proces. Naaldbomen zullen er altijd blijven." Jaarlijks terugkerend karwei is het dunnen van de dennen. Des tijds zijn de bomen dicht op el kaar geplant en nu ze groter worden, geeft dat problemen. Door te kappen, krijgen de bo men die blijven staan meer ruim te om te groeien. Elk jaar zijn Van der Meer en zijn medewer kers bezig de bomen die gekapt moeten worden met een spuit bus van een merkteken te voor zien (ze noemen dat 'blessen'). „We letten in eerste instantie op spontane loofhoutontwikkeling; die proberen we te bevorderen en daar gaan de dennen weg. Verder kijken we gewoon naar boven. Als dennen in elkaar groeien, moet er één weg", zegt Van der Meer. Per dunronde ver dwijnt tussen 1500 en 2000 ku bieke meter hout. Dit jaar gaat het om 3700 naaldbomen. De kap wordt uitgevoerd door een aannemer, die daar een machine op rupsbanden voor inzet, ook geschikt voor hellingen. Alleen op de echt steile plekken wordt nog met de hand gekapt. Het hout wordt verkocht. In het kader van een project 'dy namisch kustbeheer' kreeg Staatsbosbeheer een flinke sub sidie van de Europese Unie. Be doeld om de natuurlijke verstui ving, van voor vastlegging van de duinen, weer op gang te bren gen. Een deel ervan wordt ge bruikt om de buiten-duinrand De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temetizen is een druk bezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een ommetje maken. Ver standelijk gehandicap ten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhou den de stallen. In deze rubriek wordt weke lijks bericht over het wel en ivee op de Ter- neuzense kinderboerde rij. Dagelijkse werkjes op de kinderboerderij. foto Peter Nicolai Cliënt Jacques moet eigen lijk niet zoveel van dieren hebben. Geef hem maar een schep en een hark, daarmee kan hij veel beter zijn ei kwijt. Jac ques houdt van groen en vooral van de buitenlucht. „Ik vind het heerlijk om buiten te werken. Het liefst alleen, want dan kan ik mijn eigen plan trekken", ver telt hij. En zo heeft elke medewerker met een verstandelijke beper king op de boerderij zijn voor keur, zijn eigen specifieke dinge tjes. Dat mag ook, zolang de cliënten na een dag werken maar met een voldaan gevoel vertrekken. Beheersters Andrea en Angeli- que startten vijf jaar geleden het project voor verstandelijk gehandicapte mensen op de Ter- neuzense kinderboerderij. Andrea werkte al op de Tra gel-boerderij in Clinge, Angeli- que was fulltime actief op een dagbestedingscentrum. „In het begin was het heel erg zoeken naar wat de medewerkers (zo worden de Tragel-cliënten op de boerderij genoemd) leuk vin den en wat voor zin het heeft om ze bepaalde dingen te laten doen. Het gaat uiteindelijk alle maal om voldoening. En of die nu wordt bereikt door een hele dag grassprietjes te plukken of de paarden te borstelen, maakt helemaal niet uit. Iemand die maar heel kort zijn aandacht kan vasthouden, laten we kleine karweitjes doen. Even dit voe ren, even dat opruimen, dat soort dingen. Anderen houden meer van structuur. Die willen bijvoorbeeld elke woensdag in de kantine staan. Ook geen pro bleem", vertelt Angelique. Zij bespeurt bij veel cliënten een verandering in hun gedrag, op het moment dat ze op de boer derij in de weer zijn. „Veel cliën ten komen dan helemaal los. Het aaien van dieren ervaren ze als prettig, het prikkelt hun zin tuigen. En bovendien praten sommigen ook vaak met de bees ten. Zo hebben we een meisje dat in verdrietige buien hele ver halen aan de ezels of geiten ver telt." Beheerder Jan is over tuigd van de therapeutische wer king van het contact met dieren. „Het omgaan met dieren kan voor mensen met een verstande lijke beperking heel kalmerend werken. Bovendien vellen die ren geen oordeel. Zij zeggen niet dat je er gek uitziet. Wij houden ook bewust knuffelmomenten. Als medewerkers te druk wor den, vragen we ze bijvoorbeeld even een jong konijntje te knuf felen. Dat werkt tweeledig: de medewerkers worden er rustig van en de konijnen worden zo tam gemaakt." Niet alleen tussen de dieren en verstandelijk gehandicapte me dewerkers is een band ontstaan, ook tussen de gehandicapte en 'gewone' vrijwilligers klikt het. Jan: „Integratie is vanaf de eer ste dag een speerpunt geweest. De eerste maanden leverde dat nog wel reacties op van mensen, die door de aanwezigheid van de cliënten dachten dat ze hier niet meer mochten komen. En kleine kinderen kijken logischer wijs ook wel eens raar op als ze onze medewerkers bezig zien. Maar je kan kinderen ook heel goed uitleggen hoe iets in elkaar steekt. Bijvoorbeeld door te zeg gen dat 'deze gehandicapte man niet zo goed kan praten, maar wel heel goed hokken kan schoonmaken'. Da's nu ook het mooie op de boerderij: de vrij willigers (veelal scholieren) en cliënten gaan samen aan de slag. Het heeft daardoor ook een soort maatschappelijke achter grond gekregen. Want het meis je dat hier is omdat ze zo graag paarden verzorgt, houdt zich nu ook met een cliënt bezig." En zo trekken alle verschillende mensen op de boerderij dage lijks ten strijde om de boel draaiende te houden. Ieder op zijn manier, ieder op zijn eigen tempo. De cliënten mogen zo veel mogelijk volwaardig mee, al zijn sommige dingen prak tisch gezien gewoon niet haal baar. Een bankje dat een verf- beurt moet hebben, kan zo een maand niet worden gebruikt. Puur omdat de medewerkers nu eenmaal niet zo snel werken. De kinderboerderij is daarom op zoek naar een klusjesman, die op vrijwillige basis het bonte ge zelschap nog kleurrijker wil ma ken dan het nu al is. Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23