Cocu heeft vertrouwen in PSV Successen judoka's komen niet uit de lucht vallen PZC Tennisfenomeen Federer weer groter Ajax zonder Escudé tegen Sparta Praag The Ashes terug in Engeland Nederland groeit uit tot Mekka hardlopers Drijvende kracht laat zijn laatste jaar niet verzieken door externe factoren 19 PSV kampt met lersonele nood Schalke 04 moet hsamoah missen Wegereef fluit Rangers-Porto Agenten gewond bij voetbalgeweld Tiviakov houdt spanning in NK Griep houdt Dekker uit Polen weg Van der Gun half jaar uit roulatie Pak slaag squashster Atkinson Golfer Calcavecchia wint weer eens Fifa en Wada komen nog niet nader tot elkaar g^hem Lippmann USIEBDAM - Ajax kan mor- «iond in dn uitwedstrijd in J Champions League tegen ngu Praag niet beschikken Julien Escudé. I)e Frans je ondervindt nog te veel hin- >,r van een rugblessure die hij Uje «eek tijdens de training eplirp- fjd erg optimistisch is hij niet, acar het vertrouwen in een goe- fcslart van het Europese sei- grt overheerst. Phillip Cocu, \imde kracht bij PSV, neemt ploeg vanavond tegen Schal- bij de hand. „We gaan voor de winst. (nnrFransvan den Nieuwenhof dinsdag 13 september 2005 Zdenek Grygera kan waarschijn lijk wel tegen zijn oude club uit komen. De verdediger raakte gis teren op de training aan zijn en kel geblesseerd, maar de Tsjech liet zich behandelen en ver wacht te kunnen spelen. Juan- fran reist niet mee naar Praag. De Spanjaard werkte de laatste tijd hard aan zijn conditie. Ajax -trainer Danny Blind is tevre den over de progressie die de linksback maakt en heeft goede hoop dat hij hem volgende week bij de selectie kan halen. Juan- fran speelde dit kalenderjaar nog geen enkel officieel duel. Hij kwam bij zijn vorige club Be- siktas niet aan spelen toe. Blind oefende gisteren in de for matie die zaterdag Willem II ver sloeg. Olaf Lindenbergh en To- mas Galasek speelden op het middenveld van het beoogde ba sisteam. Rosenberg was weer de centrumspits. Charisteas, tegen Willem II als invaller goed voor een goal, speelde bij de reserves. Blind erkende dat hij nog niet te vreden is over het spel van Ro senberg. „Hij heeft tijd nodig", zei de trainer over de Zweed die hij in de rust van de laatste twee competitieduels wisselde. „Dat is niet erg, maar we hebben in Charisteas een goede vervanger. Ik moet in de aanloop van het duel met Sparta Praag voor een van die twee kiezen." ANP [CffiHOVEN - Er is amper frus- ntir af te lezen van zijn ge- óchl. Dat PSV vanavond zes selers mist die vorig seizoen «het profiel van het team be elden, doet Phillip Cocu pijn, uarhij haalt de schouders op. hoopt het team zoveel moge- li bi] elkaar te houden, maar |!aatmijn laatste jaar niet ver- Eken door externe factoren. Ik EINDHOVEN - In de aanloop aar het eerste Champions Lea- rae duel van het seizoen kampt PSV met personele problemen. Ininer Guus Hiddink heeft worde wedstrijd van vanavond Ken Schalke 04 maar zeven- óm spelers tot zijn beschikking. (aast de al langer geblesseerde iyiynen, De Jong en Sibon Hiddink ook geen beroep i op Alex, die zondag in de idstnjd tegen FC Utrecht een meblessure opliep. Daarnaast djn de aankopen Koné en Ball liet speelgerechtigd in de Cham- 'eague. „Mede daardoor het ook voor ons nog ongewis raar we dit seizoen Europees laan", aldus Hiddink. ANP ELSENKIRCHEN - Schalke II, vanavond de eerste tegen stander van PSV in de Cham pions League, kan voorlopig foen beroep doen op Gerald Asa- moah, Ie Duitse international liep za- een knieblessure op in tt competitie duel met Bayer «verkusen. De 26-jarige aan- alleris zeker twee maanden uit- schakeld. ANP/DPA/AFP WON - Scheidsrechter Jan We- Jtreef is door de Uefa aangewe- tfn om vanavond het voetbal rel tussen Glasgow Rangers en fCPorto te fluiten. Re: is een van de acht duels die rond in de eerste ronde van de lampions League. De Rus Joe- Baskakov is arbiter in Eindho utwaar PSV en Schalke 04 el- •ar treffen. ANP champions league •dinsdag Voetbal kmpions League Wteronde, eerste wedstrijd. Pou- 't rSV-Schalke 04, AC Milan-Fener- Poule F: Lyon-Real Madrid, ":i3'<os-Rosenberg. Poule G: Real ^Liverpool, Chelsea-Anderlecht. H: Artmedia Bratislava-Inter Mi- lutsgow Rangers- FC Porto. probeer gewoon mijn aandeel in de prestaties te leveren." Begrijp hem niet verkeerd, Cocu is niet onverschillig of koel. Eer der realitisch, zelfbewust. „Een jaar terug wisten we voor ons eerste duel met Arsenal ook niet precies waar we stonden. Het na deel nu is dat twee nieuwe aan kopen niet speelgerechtigd zijn in de Champions League. Dat maakt de selectie wat dunner." Door de late komst van Koné en Ball, die beiden al Europees voetbal speelden bij hun vorige clubs, krijgt de ploeg een ander karakter. „Je kunt niet verwach ten dat het er in een of twee da gen staat. Vanwege de interna tionale duels konden we afgelo pen week amper samen trainen. Niettemin boekten we tegen Utrecht een goed resultaat." Goede toekomst Volgens Cocu deed PSV goede aankopen. „Door het late ver trek van Bouma en Lee was het lastig goede vervangers te vin den. Ik denk dat de club daarin toch is geslaagd. Reiziger is een versterking, Koné heeft een goe de toekomst. Ball is een goed voetballende linksback. Je moet hun tijd gunnen. Van Bommel was op zijn 21ste ook niet de spe ler die hij later werd." Hij haalt september 2004 terug in de herinnering. „In die fase liep het ook nog niet vlot. We wonnen vaak met 1-0 en speel den vanuit een goede organisa tie. Naarmate de tijd vorderde, gingen we beter voetballen." PSV moet nog op zoek naar de ideale speelwijze. „Je kunt een elftal niet zomaar kopiëren. De spelers van nu hebben andere kwaliteiten dan de jongens die vertrokken. De manier van spe len is afhankelijk van de samen smelting van de kwaliteiten." Niettemin is Cocu kritisch. „Het kan beter, hoe moet ook beter." Hij vindt dat er nog veel rek in het elftal zit. „Spelers als Afel- lay, Alex en Farfan zijn hartstik ke jong. En jongens als Beerens en Aisatti staan te popelen." Het vorige seizoen zal altijd mee wegen in de beoordeling, weet Cocu. „Dat draag je mee. Bin nenskamers kunnen we wel zeg gen: we zien wel waar het schip strandt. Maar de buitenwacht legt de lat veel hoger. De druk is maximaal. Dat maakt het moei lijk. Feyenoord zit wat dat be treft in een betere situatie." Het succes van afgelopen jaar zet ook tegenstanders aan het den ken. Zoals vanavond Schalke. „Die gaan hier geen open huis houden", verwacht Cocu. „Ze zijn gewaarschuwd door onze prestaties van vorig jaar en zul len gesloten spelen, denk ik. Met onderschatting krijgen wij niet meer te maken. Niettemin moeten wij voor de winst gaan. Schalke is ook een gegadigde om de tweede ronde te bereiken. Als je thuis wint van een directe concurrent kan dat uiteindelijk doorslaggevend zijn." GPD LONDEN - Kevin Pietersen leidde het Engelse cricketteam gisteren naar het gelijk spel dat volstond om The Ashes terug naar Engeland te halen. De geboren Zuid-Afrikaan sloeg in bijna vijf uur 158 runs bij elkaar, waardoor tegenstander Australië geen tijd meer had een gooi naar de winst te doen. The Ashes is de oudste en meest prestigieuze cricketwedstrijd ter wereld. Om de twee jaar spelen Enge land en Australië om de felbegeerde urn. De traditie werd ingezet in 1882 toen Au stralië de Engelsen had verslagen. De Engelse krant The Sporting Times publiceer de toen een rouwadvertentie waarin het Engelse cricket dood werd verklaard dat 'het lichaam' gecremeerd zou worden. Dit jaar won Engeland, na de vijf wedstrij den van vijf dagen, The Ashes voor het eerst sinds 1987. foto Kieran Doherty/RTR door Leo van de Ruit NEW YORK - Het tennisfenomeen Roger Federer is weer een stuk groter gewor den. De Zwitser prolongeerde zijn titel in het US Open door in vier sets de Ame rikaan Andre Agassi te verslaan. Amper 24 jaar heeft hij al zes grandslams te pak ken. En het einde aan zijn successen- reeks lijkt nog lang niet in zicht. Federers triomf was niet onbedreigd. Toch zei de Zwitserse winnaar bij de prijsuitreiking: „Als altijd speelde ik mijn beste tennis in de finale. Dit grands- lam was de bijzonderste uit m'n loop baan, omdat het in Amerika tegen Andre de Grote was." Federer won de 23e finale op rij. Daaron der zaten zijn zes grandslams: Wimble don 2003, 2004, 2005, Australian Open 2004 en US Open 2004 en 2005. In New York behaalde hij zijn 71e winst in 74 partijen dit jaar. Ze waren goed voor tien toernooizeges. Agassi (35) stond voor de zesde keer in de finale van de US Open, waaraan hij 20 keer deelnam. Hij won in 1994 en 1999, verloor drie keer van Pete Sampras en nu van Federer. Agassi be reikte wonderwel de eindstrijd. Voor hij Federer trof, moest hij door drie vijfset ters. Zijn gekwetste rug werd voor de fi nale weer behandeld met cortisonen. Agassi, verliezer in de laatste zeven van tien onderlinge ontmoetingen met Fede- Roger Federer schreeuwt het uit van opluchting nadat hij in de finale van de US Open de bij tijd en wijle lastige klus tegen Andre Agassi heeft geklaard. foto Mike Segar/RTR rer, bestreed de Zwitser alsof hij de favo riet was. In de tweede en derde set was hij de meerdere. Federer won de eerste set met 6-3, maar kreeg in de tweede pro blemen. Agassi brak tweemaal en won de set met 6-2. In de derde set ging de Amerikaan onver droten door. De returns, zijn specialiteit, waren soms fenomenaal. Hij brak Fede rer in de zesde game en kwam met 4-2 voor. De nummer 1 wankelde, krabbelde overeind en haalde de tiebreak. Daarin was Agassi nergens: 7-1. In feite was de partij toen voorbij. Agassi gaf het min of meer op en verloor de vierde set in een mum van tijd: 6-1. „Ik kende zware mo menten", gaf Federer toe. Agassi zei: „Ro ger was te goed om hem te kloppen." De winnaar schreef nieuwe geschiedenis. Hij was de eerste sinds Australiër Pat Rafter die in New York de titel met suc ces verdedigde en de eerste tennisser die in het moderne tijdperk (vanaf 1968) zo wel Wimbledon als US Open twee keer achter elkaar won. Agassi loofde de Zwit ser. „Elke speler heeft zwakke punten en de meesten hebben maar één wapen. Fe derer heeft geen enkel zwak punt en een arsenaal aan wapens." ANP ^[Herman Wissink fRO Drie gouden en drie zen medailles. Nooit eerder cr op een WK zo goed ge- Wwd door de Nederlandse Woploeg. De successen in Cai- wamen niet uit de lucht val- J Iet twee Europese titels in "'van dit jaar, was al te zien er mooie tijden aanbreken. voornaamste reden voor de ■aties is dat er rust is in de ro f judowereld. Judo ka rolden ruziënd met el- °ver shaat rolden, ieder- Voor zi^n eiSen hach- L !vas een tijd van rechtsza- (v Ze brieven. I eindelijk begroeven coaches ,/';van der Geest en Chris l e de strijdbijl en Marjo- an Unen vormde het ce- ment tussen de judo-goeroes. In middels is Maarten Arens bij de mannen de bondscoach en ook hij zorgt voor rust in de tent. Het enkele jaren geleden ingezet te nieuwe beleid, waarbij duide lijkheid wordt verschaft in rech ten en plichten van sporters en coaches, werpt zijn vruchten af. Niet iedere coach mag nog met zijn pupil mee naar grote titel- toernooien, ook hij moet zich be wijzen. Zo niet, dan is de bonds coach de centrale coach. Op die wijze is door de technische staf van de bond beter te controle ren of het afgesproken traject goed wordt gevolgd. Geen ruzie meer Bondscoach Marjolein van Unen zei: „Het is geen toeval dat dit gebeurt. We hadden vroe ger vijftig procent controle op wat de judoka's deden aan trai ning, nu is dat tachtig procent. Er is extra aandacht voor de top sport. Daarbij is er geen ruzie meer, maar successen. Iedereen is met hetzelfde doel bezig." Arens vulde aan: „Natuurlijk is er nog wel eens ruzie, maar die houden we binnenskamers en lossen het zo goed mogelijk op." Het waren niet alleen de zes me daillewinnaars die het goed de den in Cairo. Wat te denken van Henri Schoeman die tijdens zijn WK-debuut de bronzen medail le, en misschien wel meer, op een haar miste door in de halve finale van de gewichtscategorie -73 kilo adem te kort te komen. Hij werd keurig vijfde. De 22-ja- rige Zutphenaar is niet het eni ge talent dat op de drempel staat om het estafettestokje over te nemen van de oude garde. Be halve Schoeman was er in Cairo nog een debutant: Dex Elmont. De Amsterdammer (21) werd ze vende in een deelnemersveld van dik vijftig judoka's. Daarnaast bleven er in Neder land judoka's achter die staan te trappelen om mee te doen aan SOFIA - De Bulgaarse politie heeft 77 voetbalfans aange houden na rellen bij het competitieduel tussen CSKA So fia en Levski. Bij de ongeregeldheden raakten zes politie agenten gewond. Fans van Levski en CSKA gingen tij dens en na de derby (1-1) met elkaar op de vuist. Van de politie-agenten die de orde probeerden te herstel len, moest er een met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis. Bulgarije nam vorig jaar een wet aan om het voetbalgeweld te beteugelen. Op vandalisme bij voet balwedstrijden staan nu celstraffen tot 25 dagen en boe tes tot 1000 euro. ANP/RTR LEEUWARDEN - Sergei Tiviakov boekte gisteren juist op tijd zijn eerste zege in het NK schaken. Door zijn winst in de vijfde ronde op Jan Werle kwam hij op drie punten. Daarmee houdt hij contact met Loek van Wely, die op vier punten staat. Bij de vrouwen kwam titelverde digster Zhaoqin Peng al op twee punten voorsprong. Zij boekte haar vierde opeenvolgende winst. ANP WARSCHAU - Erik Dekker startte gisteren niet in de eer ste etappe van de Ronde van Polen. De Raborenner heeft griep. Hij zou in de wedstrijd zijn rentree maken na zijn sleutelbeenbreuk en wilde in de ronde ritme opdoen met het oog op het WK later deze maand in Madrid. Baden Cooke won de eerste rit. De Australiër versloeg de Italia nen Luca Paolini en Francesco Chicci in de sprint. ANP DORTMUND - Cedric van der Gun is minstens zes maan den uit de roulatie. De 26-jarige voetballer van Borussia Dortmund heeft zijn kruisbanden gescheurd. Dat gebeur de zondag tijdens het duel met 1. FC Köln. Van der Gun speelde slechts tien minuten in zijn tweede optreden voor de club van trainer Bert van Marwijk. Toen moest hij van het veld worden gedragen. ANP/DPA SEATTLE - Squashster Vanessa Atkinson heeft in de fina le van het Seattle Open op de broek gekregen van Rachael Grinham. De Australische won met grote cijfers (9-2 9-2 9-4) en blijft door de overwinning eerste op de wereld ranglijst. Atkinson had bij winst die positie van Grinham overgenomen. Laurens Jan Anjema plaatste zich niet voor de finale in Cairo. De 22-jarige Nederlander strandde tegen de Egyp tenaar Karim Darwish: 8-11 11-5 11-4 en 11-5. ANP VANCOUVER - De Amerikaanse golfer Mark Calcavec chia moest er vier jaar en 116 toernooien op wachten, maar hij heeft eindelijk weer eens een evenement uit de Amerikaanse profcyclus PGA gewonnen. De 45-jarige Calcavecchia was de beste in het Canadees Open. Hij fi nishte met 275 slagen vijf onder par, een slag minder dart zijn landgenoten Ben Crane en Ryan Moore. ANP/RTR Nederland groeit uit tot Mekka voor hardlopers. In een week tijd sneuvelden er twee wereld records. Op 16 oktober volgt de aanval op het wereldrecord ma rathon, in Amsterdam. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Rotterdam had al het wereldrecord op de mara thon bij de mannen (tweemaal) en de vrouwen (eenmaal). Nu is de stad eigenaar van wéér een wereldrecord. Samuel Wanjiru (18) liep zondag een nieuw re cord op de halve marathon (59.16 minuten), een steeds po pulairder afstand op de weg. De kleine Keniaan schrapte de uit 1998 stammende toptijd (59.17) van zijn illustere landge noot Paul Tergat uit de boeken. In pas de tweede editie van de halve marathon van Rotterdam vroeg en kreeg organisator Ma rio Kadiks wat hij wilde: een we reldrecord. „Toen we vorig jaar de eerste halve marathon organi seerden, was iedereen onder de indruk van de tijd van Robert Cheruiyot. Ondanks windkracht zes haalde hij een tijd van 1 urn en 11 seconden. Toen wisten we dat het hier snel kon gaan en dat een wereldrecord tot de mo gelijkheden behoorde." De nummer twee van zondag, Patrick Ivuti, bleef maar twee seconden boven zijn pr en finish te ook binnen het uur. De hoge luchtvochtigheid zou, zo werd voor de start gedacht, spelbre-, ker kunnen zijn. Maar Wanjiru,; die twee weken geleden in Brus sel een wereldrecord voor junio ren op de 10 kilometer liep, trok zich er niets van aan. Een week eerder was het raak in Tilburg. Op de Ten Miles deed Haile Gebrselassie het oude we reldrecord verbleken. Hij scherpte het aan tot 44.24 minu ten. De organisatoren waren dol blij. „Hierdoor krijgen we nog meer geloofwaardigheid. Men sen willen graag in een wed strijd lopen waar snelle tijden worden neergezet. Bovendien vinden de meeste mensen het extra leuk: ze lopen in dezelfde wedstrijd als de grote kampioe nen", aldus Jolande Grijsbach van de Tilburg Ten Miles. In Nederland zijn steeds meer wedstrijden. Die belangstelling trekt veel sponsors, die hun geld investeren in toplopers en weten dat ze veel aandacht krijgen. De toppers komen graag naar Ne derland omdat hier het klimaat voor goede tijden in orde is, de wedstrijden goed georganiseerd zijn en hun prestaties op hun me rites worden beoordeeld. Het was niet voor niets dat Haile Ge brselassie het publiek in Tilburg bedankte en op 16 oktober in Amsterdam een aanval zal doen op het wereldrecord marathon. Ook Wanjiru liet al weten dat hij volgend jaar terugkomt voor de derde editie van de halve ma rathon van Rotterdam. Op jacht naar een wereldrecord. GPD de grote toernooien. Jeroen Mooren werd Europees kam pioen bij de junioren en kan niet wachten tot het moment dat hij Ruben Houkes (-60 kilo) voorbij steekt. Henk Grol moet de opvol ger van Mark Huizinga worden. Die heerst al jaren in de klasse tot negentig kilo. Claudia Zwiers, in haar nada gen goed voor WK-brons, voelt de hete adem van Marhinde Ver kerk. Edith Bosch is tweevoudig Europees kampioen, maar nog maar 25 jaar. Guillaume Elmont is zelfs pas 24 en Carola Uilen hoed is pas twintig. Het zal voor de nieuwe generatie niet meeval len het succes in Cairo te verbe teren of te evenaren. Een mooie uitdaging is het wel. De Japan ners, die nu voor Nederland het medailleklassement wonnen, zijn gewaarschuwd. GPD van onze sportredactie MARRAKESH - De Fifa en het antidopingagentschap Wa da zijn nog altijd niet nader tot elkaar gekomen. Hoewel voorzitter Sepp Blatter giste ren bij het congres in Marra- kesh zei dat de wereldvoetbal bond voorop gaat in de strijd tegen doping. De Fifa heeft zich, om uitslui ting van de Olympische Spe len te voorkomen, geconfor meerd aan de Wada-richtlij- nen en de statuten aangepast. Maar van een automatische, uniforme schorsing van twee jaar bij de eerste overtreding gruwt Blatter. Hij wil eerst beoordelen en dan pas veroor delen. De straf kan dan varië ren van een berisping tot le venslang. Daarom heeft de Fi fa de Wada-code ook nog niet ondertekend. Blatter praat deze week met Wada-collega Dick Pound. Als de partijen er niet uitko men, rest vermoedelijk alleen de gang naar het Hof van Ar bitrage voor de Sport (CAS), in Lausanne. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19