Aanwas dankzij Srebrenica In vrijheid leven en sterven PZC Boek vergeten en film kijken 17 ELICHT BNMO Spoorwegovergangen dicht Dokbrug vanochtend afgesloten Beschonken man rijdt in sloot Roofoverval in Middelburg Boete voor rapen van kokkels kunst Zuidelijke leden Derde Kamer Mj filmtalkshow 'T7t J:£pi dinsdag 13 september 2005 Inwoner Axel krijgt celstraf voor handel in softdrugs MIDDELBURG Een 41-jarige ■„„ervan Axel bleef gisteren Middelburg bij het standpunt jds |t maken te Hebben met w dealen in softdrugs. Politierechter F. van He- «rt-Meeuwis vond echter bewezen dat de verdachte 20 aniari dit jaar in Axel vanuit M drugspand aan de Gentse- mrtstraat hennep heeft ver- hrhl. jt politierechter veroordeelde i Axelaar tot 40 dagen gevan- 1 «straf. waarvan 25 dagen Jonraardelijk. De vijftien da- pcel heeft hij al in voorarrest jtgezeten. li de inval op 20 januari trof d> politie 158 gram hennep en ij gram hasjiesj aan. De ver- ïthte achter de bar heb- 3H gestaan en volgens getuigen Htdrugs hebben verkocht. 0 zei hij hierover: „Ik was aar bezig met een verbouwing nn het pand. De eigenaar was 1 pen naar de snackbar ernaast jjgn de politie binnenviel." Hij was op de hoogte van de soft- drugshandel, maar tilde daar lief zo zwaar aan. „In Terneu- I zen zijn er mensen die er miljo- ij air van worden", was zijn reac- Observaties De politie hield het drugspand al langer in de gaten. „Uit de observaties bleek dat er veel üanten kwamen. De handel A goreert". merkte officier van itie L. Boogert op. Hij eiste 240 uur werkstraf en een maand Toorwaardelijke gevangenis- straf Op het strafblad van de verdach- te strafblad prijkt een eerdere sü veroordeling voor dealen in soft- kugs. Raadsman H. Goedegebure meende dat het signalement, be- Ireven door getuigen, niet - overeenkwam met zijn cliënt, lij vroeg om vrijspraak. Zover |ing de politierechter niet. Wel stelde ze vast dat niet alles kon worden bewezen. „Maar 't stinkt wel. U zou beter moeten weten." door Emile Calon Het leven van dienstplichtig militair Ferdy van Giezen veranderde op slag op 21 augustus 1962. Die dag raak te de nu 65-jarige Middelburger zwaar gewond bij een ongeval in de nabijheid van Lochem. Na een verblijf van bijna een jaar in verschillende ziekenhuizen kwam hij in een revalidatiecentrum in Doom terecht. Daar hoorde hij voor het eerst van Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO), de organisatie die opkomt voor mensen die op de een of andere ma nier beschadigd raken tijdens militaire dienst. De Zeeuwse afdeling van de BNMO telt 280 leden terwijl landelijk bijna zeven duizend mensen lid zijn van de organisa tie. Het merendeel van hen is flink op leeftijd. Ze raakten op de een of andere manier gewond tijdens de Tweede We reldoorlog, de Korea-oorlog of de strijd tegen de Indonesische vrijheidsstrij ders. Srebrenica-gangers zouden er volgens vice-voorzitter F. van Giezen van de BNMO goed aan doen zich aan te sluiten bij de organisatie. foto Roland de Jong/GPD Het oudste Zeeuwse lid is geboren in 1910. Er zijn echter ook tal van jongere mannen en vrouwen aangesloten bij de Bond. Secretaris Rob Voet (65) uit Goes bladert door zijn archief en somt wat namen op van leden die nu rond de der tig zijn. Die hebben vooral gediend in Srebrenica. De jongste van hen is 27. Vice-voorzitter Van Giezen is ervan overtuigd dat heel wat meer Srebreni ca-gangers er goed aan doen zich aan te sluiten bij de BNMO. „Omdat toch een aantal van hen problemen heeft." Niet als gevolg van schotwonden, maar om dat ze psychisch in de knoei zitten, al dus de Middelburger. Binnen de BNMO kunnen ze met lotgenoten praten. Dat werkt volgens Van Giezen vele malen beter dan een sessie met een psycho.- loog. Naast het organiseren van bijeenkom sten voor lotgenoten heeft de BNMO tal van deskundigen in dienst, van maat schappelijk werkers en medisch specia listen tot juristen. Van Giezen benadrukt dat lang niet alle leden veteranen zijn. Het gaat immers om mensen die tijdens hun militaire diensttijd blijvend letsel hebben opgelo pen. Voet bijvoorbeeld is gedeeltelijk doof. Tijdens een oefening met handgra naten ontplofte een projectiel te dicht bij hem. De BNMO heeft haar reputatie niet erg mee, zo erkennen de beide Zeeuwse voormannen van de afdeling. Vooral jongere militairen zien de organisatie toch vooral als een soort huisbond voor --Bronbeek, het tehuis voor oud-Knilmili- tairen. Daarnaast heeft de organisatie de pech dat ze niet al te veel reclame mag maken. Want hoe meer leden, hoe meer uitkeringen, hoe minder straalja gers en tanks Defensie kan kopen, aldus de vice-voorzitter. Om die reden ziet De fensie niet graag dat de BNMO publie kelijk aan de weg timmert. Dat bete kent volgens de beide mannen dat er nog altijd mensen rondlopen die feite lijk in aanmerking komen voor onder steuning, maar daar geen weet van heb ben. Ze werd niet zo lang geleden nog een man van 74 lid van de bond, terwijl hij al vele tientallen jaren kampte met de gevolgen van een ongeval. Invalide Elk lid van de bond moet door een onge val in militaire dienst voor minimaal tien procent invalide zijn. Als dat offici eel is vastgesteld keert Defensie een uit kering uit. Een vetpot is dat echter in het geheel niet. Wie voor honderd pro- cent is afgekeurd, afhankelijk is van een uitkering van Defensie, heeft het al lerminst breed, aldus de beide bestuurs leden. Het komt volgens Van Giezen ge regeld voor dat potentiële leden door mensen van zijn organisatie worden op gespoord. Als voorbeeld vertelt hij het verhaal van een Terneuzenaar. Die man was als dienstplichtig militair actief ge weest in Nieuw-Guinea. Zijn ervarin gen aldaar opgedaan, tekenden de rest van zijn leven. „Hij sukkelde echt", al dus de secretaris. Nadat hij was toege treden tot de BNMO kreeg hij het ad vies naar Doorn te gaan, naar het na- zorg- en wooncentrum. Daar knapte hij dusdanig op dat hij als het ware een nieuw leven is begonnen. „Hij gaat nu weer met zijn vrouw op vakantie." Volgens de beide bestuursleden staat de BNMO voor een uitdaging de organisa tie te vernieuwen. De oude generatie ve teranen maakt immers langzaamaan plaats voor een nieuwe lichting vetera nen van vredesmissies, zoals Libanon, Afghanistan en Irak. Deze (ex-)militai- ren kunnen volgens Van Giezen ernsti ge psychische klachten hebben die veel al onzichtbaar zijn voor allerlei ande ren. Volgens hem staat de bond voor de uitdaging om samen met het veteranen- instituut ook hen van dienst te zijn. De BNMO bestaat dit jaar zestig jaar. Om die reden wordt vrijdag 16 septem ber vanaf 10.00 uur in Huys ter Schelde in Koudekerke een lustrumbijeenkomst gehouden. MIDDELBURG - In september en oktober zijn door werk zaamheden een aantal spoorwegovergangen tussen Goes en Middelburg in de weekeinden afgesloten voor al het verkeer. De overweg bij de Van Cittersweg in Arnemui- den is drie keer afgesloten: van half twaalf op vrijdaga vond 23 september tot zaterdag half vier 's ochtends, van half twaalf op vrijdagavond 7 oktober tot maandag ochtend half zes en op zaterdag 22 oktober van negen uur 's ochtends tot één uur 's middags. De overweg bij de Noordkrayertseweg in Lewedorp is dicht op zondag 25 september van twaalf tot vijf uur 's middags en van kwart voor elf op vrijdagavond zeven oktober tot negen uur 's avonds de volgende dag. De overweg bij de Doeleweg in Arnemuiden is van vrijdag 21 oktober om kwart voor elf 's avonds tot zaterdagavond elf uur dicht. MIDDELBURG - De Dokbrug in Middelburg is deze och tend afgesloten voor verkeer. De brug, tussen de Kinder dijk en de Maisbaai, staat in verband met reparaties een paar uur open. Door de hevige regenbuien van afgelopen zaterdag is de bestrating bij de landhoofden van de brug verzakt. De gemeente verwacht dat de reparatie binnen een paar uur klaar is. De afsluiting begint om half acht. SEROOSKERKE (S) - Een 43-jarige man uit Schiedam is gisterochtend op de N57 bij het Schouwse Serooskerke met zijn auto in de sloot beland. Hij raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en reed de weg af. De man kon op eigen kracht de auto verlaten en bleef verder onge deerd. Van de bestuurder werd door de politie een blaas- test afgenomen. Daaruit bleek dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. De auto moest worden wegge- takeld. MIDDELBURG - In de Lange Noordstraat in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag rond half twee een 35-jarige Middelburger bedreigd met een vuurwapen. De man liep door de Lange Noordstraat, toen hij merkte dat er iemand achter hem liep. Hij werd aangesproken en toen hij zich omdraaide zag hij dat er een vuurwapen (of een daarop lijkend voorwerp) op hem gericht werd. De be lager vroeg om geld. De Middelburger gaf wat kleingeld en werd toen met rust gelaten. De dief is ongeveer 21 jaar, had een kaal hoofd en droeg een spijkerbroek met T-shirt. MIDDELBURG - Op de slikken van Oude Tonge zijn gis teren twee personen gesnapt bij het illegaal rapen van kokkels. Per persoon mag hooguit 10 kilo geraapt wor den. Dat staat in de natuurbeschermingswet en is inge voerd ter bescherming van wadlopers, die kokkels in de winter eten. De twee rapers hadden respectievelijk 40 en 50 kilo. De opsporingsambtenaar van de provincie en een medewerker van staatsbosbeheer hebben de buit in be slag genomen. De twee personen wacht een boete. SUSSINGEN - Het filmfesti val in Berlijn hadden ze al voorde prijsuitreiking verla ten, zodat ze moesten worden teruggeroepen. Dat hun film Kamen eKhayelitsha daar ffas geselecteerd voor de com- pelitie, was al meer geweest dan ze hadden durven hopen. |Het winnen van de Gouden Beer, de hoofdprijs van het festival, kwam eerder dit jaar dan ook als een complete verras- sing. )e film is inmiddels ook al in Cannes te zien geweest en wordt fï momenteel zowel op het festival c in Toronto als bij Film by the Sea in Vlissingen vertoond. Re gisseur Mark Dornford-May en oofdrolspeelster Pauline Male- ane vertrekken vandaag, na louden Beer-winnaar U-Carmen eKhayelitsha op Film by the Sea door Rolf Bosboom nJSSINGEN - Bij de talkshow die Film by the Sea vanavond ever Afrika houdt, zijn ook drie leden van de Derde Kamer aan- *«ig. De Derde Kamer is een scha- «iw-parlement met 150 leden, tan wie er 120 uit Nederland en *0 wt ontwikkelingslanden ko- Jö- de zogeheten Zuidelijke le- d®Te Kamer doet voorstellien ®n het beleid voor intemationa- samenwerking te verbeteren, w Vüssingse Derde-Kamerlid Klap-van Strien heeft drie gelijke Kamerleden die tijde- grnNederland zijn, naar Vlis- San gehaald. Het gaat om De- Asiimwe-kangere uit Oegan- austm Mlinda Rwechungu- JJt Tanzania en Oble Neya Burkina Faso. «1 worden betrokken bij de «nka-talkshow die begint om r>w>UUr' naar afl°°P van de ere»vanboating dogs van hJj aton~'Tones over de ge- gf m Rwanda. Onder de RmiiU^Lr aan gesprek is ^le ambassadeur Derde Kamer is. De talk- wordt geleid door Jeltje ¥»fflwenhoven. In CineCity Jav°nd formatie over het aduwParlement te krijgen. een kort bezoek aan Zeeland, naar Canada. Dornford-May is een Brit met een rijke loopbaan als regisseur in de theaterwereld. In 2000 kreeg hij de uitnodiging om in Zuid-Afrika een theatergezel schap op te richten: Dimpho Di Kopane. Na een intensieve selec tie, waarbij tweeduizend audi ties verspreid over het hele land werden gehouden, bleven de veertig beste kandidaten over. Het gezelschap, in samenstel ling nog vrijwel ongewijzigd, heeft in korte tijd een flinke re putatie opgebouwd. „Het was aanvankelijk de bedoeling dat ik het drie maanden zou doen", zegt Dornford-May. „Nu, vijf jaar later, zit ik er nog steeds." Dimpho Di Kopane heeft al vier producties op zijn naam staan. Een ervan is Carmennaar de be kende opera van Georges Bizet, die ook in Londen aansloeg en momenteel in New York succes boekt. „Daardoor ontstond bij mij het idee om een keer de over stap te maken van theater naar film. Gelukkig kregen we fond sen bereid om in het project te investeren." Het resultaat, Dornford-Mays filmdebuut, verschilt ingrijpend van de podiumversie. Zo heeft de film helemaal een Zuid-Afri kaanse setting gekregen, door deze op te nemen in Khayelits- ha, een township bij Kaapstad. In plaats van Engels wordt in de film in het Xhosa, een van de ve le Zuid-Afrikaanse talen, ge sproken en gezongen. „We wil den het zo realistisch mogelijk maken. Het Xhosa heeft boven dien langgerekte klanken. Dat maakt de taal heel geschikt: om te zingen." Sloppenwijk De film toont het klassieke Car- men-verhaal in de stoffige hitte van een hedendaagse sloppen wijk. Carmen werkt in de film in een sigarettenfabriek, waar ze betrokken raakt bij een vecht partij. De politieman die haar arresteert, wordt verliefd op haar en probeert Carmen ver geefs te veroveren. De muziek is nog helemaal zoals Bizet die ge schreven heeft, met af en toe wat Zuid-Afrikaanse traditione le liederen bij bijzondere gele genheden. Pauline Malefane, medeverant woordelijk voor het scenario en de vertaling, speelt Carmen en zong veel stukken tijdens de op names live. „Carmen is een erg interessant karakter. Onze ach tergronden verschillen niet veel. Ook ik ben opgegroeid in Khaye- litsha." U-Carmen eKhayelitsha is voor al een film over vrijheid: de vrij heid om te voelen, te denken en te zeggen wat je wilt. De Car men in de film laat zich niet rin geloren. „In vrijheid ben ik gebo ren; in vrijheid zal ik sterven", luidt de sleutelzin. „Ze komt voor zichzelf op, laat zich door geen enkele man domineren", zegt Malefane. „Het wordt haar dood, maar ze behoudt haar trots." Dornford-May en zijn Dimpho Di Kopane hebben al een twee de film gereed: Jesus Christ Su perstar. Malefane speelt deze keer de Maagd Maria. De film wordt in de loop van volgend jaar verwacht. U-Carmen eKhayelitsha heeft, evenals bijvoorbeeld de Zu lu-film Yesterday van Darrell James Roodt (Oscar-nominatie), een flinke impuls gegeven aan de Zuid-Afrikaanse cinema. „De film is heel veel gedraaid in de townships zelf", zegt Dorn ford-May. „Normaal kostte een bioscoopkaartje in Zuid-Afrika ongeveer vijf euro, wat voor veel mensen te duur was. Daar om hebben wij de prijs verlaagd naar twee euro. Dat sloeg zo aan, dat in het hele land de prij zen zijn gedaald, voor alle films. Daardoor is een heel nieuw pu bliek aangeboord." Film: U-Carmen eKhayelitsha van Mark Dornford-May, woensdag 14 september (19.15 uur), vrijdag 16 september (16.00 uur) en zondag 18 september (9.30 uur) tijdens Film by the Sea, CineCity, Vlissin gen. De film wordt op 22 septem ber in Nederland uitgebracht. Film by the Sea-voorzitter Hedy d'Ancona, oud-jurylid Renée Soutendijk en huidig jurylid Karim Traïda (v.l.n.r.) in gesprek. foto Lex de Meester Regisseur Mark Dornford-May en hoofdrolspeelster Pauline Malefane wonnen met hun film U-Carmen eKhayelitsha de Gouden Beer. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De juryleden van Film by the Sea hebben dit jaar weinig instructies nodig. Zij beseffen, nog voordat ze aan hun klus zijn begonnen, dat bij literaire verfilmingen het boek niet of nauwelijks ter zake doet. Of zoals de vaste voorzitter Ri- nus Ferdinandusse het gister avond bij de presentatie van de jury formuleerde: „Boek verge ten en naar de film kijken!" Voor het eerst in haar zevenja rig bestaan wijdde het Vlissing- se festival een afzonderlijke ope ningsavond aan de Film Lite ratuur-competitie. „Dat is nu eenmaal onze core", verklaarde Hedy d'Ancona, voorzitter van het bestuur van Film by the Sea. „Het festival ontleent zijn kracht aan de competitie. Die hebben ze nergens anders. Daar om willen we dit onderdeel extra benadrukken." Voor de opening was een groot aantal schrijvers, acteurs, filmmakers en vooral oud-juryleden uitgeno digd, waarmee de avond min of meer het karakter van een boe kenbal kreeg. Onder de aanwezi gen waren onder anderen Renée Soutendijk (jurylid in 2000), Marjan Berk. Marion Bloem (2001). Ronald Giphart (2003) en Manon Uphoff (2004). Als film was gekozen voor de première van het Britse kos tuumdrama Pride prejudice van regisseur Joe Wright, geba seerd op het gelijknamige boek van Jane Austen, van wie de af gelopen jaren meerdere romans zijn verfilmd. Keira Knightley speelt Elizabeth Bennet, Mat thew MacFadyen Mr. Darcy. Vooraf introduceerde schrijfster Christine Otten, aangekondigd als 'de eerste literaire rockdiva', de zes juryleden van dit jaar. Naast Ferdinandusse zijn dat de schrijfsters Mensje van Keulen en Helga Ruebsamen, acteur Mi- moun Oaïssa (momenteel te zien in Het Schnitzelparadijs), schrij ver en columnist Martin Bril en regisseur Karim Traïda. Allemaal benadrukten dat ze de negen competitiefilms los van het boek willen beoordelen. „Het zijn twee totaal verschillen de dingen", vatte Helga Ruebsa- men maar meteen samen. „Die moet je los van elkaar zien." Martin Bril heeft op de Filmaca demie gezeten, maar heeft toch voor het schrijversvak gekozen. „Als filmmaker duurt het zó lang voordat je subsidie krijgt. Anderen bepalen wat goed is en wat je moet maken. Daar had ik geen zin in. Als schrijver kan ik doen wat ik wil." Denken Karim Traïda, bekend van De Poolse bruid, is bezig met zijn eerste boekverfilming: Eiland- gasten van Vonne van der Meer. „Voor mij is het niet zo verschil lend van de andere film. omdat ik het scenario niet zelf heb ge schreven. Voor de scenarioschrij ver is het wel een heel andere manier van denken. Je moet be palen of je het verhaal navertelt of dat je de essentie neemt en daar je eigen kwaliteit in stopt." In geval van Eilandgasten is ge kozen voor het laatste. „Het is een veel verkocht boek. De kwali teit is er dus al. Als scenario schrijver en regisseur moet je er voor zorgen dat je met iets an ders komt." Traïda heeft bij zijn verfilming wel contact met de schrijfster. „Ik wil vooral weten hoe het boek is ontstaan. Als regisseur heb ik de fascinatie van de schrijfster en die van de scena rioschrijver. Daar maak ik weer mijn eigen fascinatie van." De jury gaat vandaag aan de slag. Per dag bekijken de leden drie van de negen kandidaten. Zaterdag wordt de winnaar be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17