Watersnoodmuseum is heel actueel Federatie zoekt DE ZEVEN LEVENS VAN EEN KRANT. PZC nachtdieren op Onderzoek naar afwatering De Schotsman Uitbreiding moet bewustwording stimuleren ZgCUWSC IVIileil 15 augustus 2003 28 maart 2003 8 maart 2004 13 juni 2004 4 december 2004 28 mei 2003 20 november 2003 dinsdag 13 september 2005 door Esme Soesman OUWERKERK - De Waters noodramp van 1953 ligt ruim een halve eeuw achter ons. De uitbreiding van het Watersnood- taüseum in Ouwerkerk daarente gen komt steeds dichterbij. Nee, dat is niet tegenstrijdig, laat Ria Geluk van de project groep uitbreiding van de Stich ting Nationaal Monument Wa tersnood 1953 ondubbelzinnig weten. „Water geeft en water neemt. Dus zal daar eeuwig strijd mee worden gevoerd." Het bijbrengen van dat besef is precies wat er met de uitbrei ding van het museum wordt na gestreefd. Het eerste caisson herbergt de feiten en voert bezoekers op di verse manieren langs het ver haal van de watersnoodramp in 1953. „Om te herinneren", somt Geluk één van de doelstellingen van het in 2001 geopende mu seum op. „En om te weten." Onder zeeniveau Met die tweede doelstelling ver wijst ze naar de actualiteit in on der meer New Orleans en daar mee ook naar de plannen om het Ouwerkerkse museum uit te breiden. Want wat is er tijdens die rampnacht nu eigenlijk ge beurd en wat is sowieso het ver haal als er een dijk doorbreekt? „Half Nederland ligt onder zee niveau. Je realiseert je niet wat dat inhoudt als er een calamiteit is", legt de bevlogen museum medewerker bezoekers voor.We staan te weinig stil bij de dreiging van water, hoewel de waterspiegel stijgt en water- problematiek bijna aan de orde van de dag is. „Maar we zijn ge wend de grond te beschermen. Logisch. Ik leef zelf in de klei en ik wil ook niet zeggen dat we die klei moeten prijsgeven. Maar we zullen wel moeten le ren leven met water", stelt Ge luk - deels ook als agrarisch on dernemer actief. Dat betekent aandacht voor 'anders' wonen, voor nieuwe zeeweringen en voor actuele natuurrampen. Vooral caisson drie en vier bie den daar alle ruimte toe. De caissons moeten een doorlo pende route bieden langs verle den, heden en toekomst van het water. Met in caisson twee aan dacht voor emoties en persoonlij ke aspecten van de watersnood ramp in 1953. Caisson drie zal onder meer plaats bieden aan bi bliotheek en ontvangstruimte voor bezoekers. De nissen daar zijn uitermate geschikt om ook aandacht aan actuele waterpro- blematiek in de wereld te schen ken, zoals nu bijvoorbeeld New Orleans en eind vorig jaar de tsu nami in Azië. Bovendien biedt dit caisson vol op ruimte voor workshops en an dere groepsbijeenkomsten. De vierde caisson tenslotte wordt met tal van partners - zoals Wa terschap Zeeuwse Eilanden, pro vincie en Rijkswaterstaat - met een blik op de toekomst inge richt. Een open ruimte met daar- fWfS-W.J-W vA'V !i*( V Ria Geluk van de projectgroep uitbreiding van de stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 bij de Ouwerkerkse caissons. foto Marijke Folkertsma in diverse paviljoens waar de be zoeker al 'eilandhoppend' langs loopt. Nieuwe zeeweringen, drij vend wonen, het opwekken van energie via water, somt Geluk mogelijke aandachtspunten op. Met partners Nationaal Park Oosterschelde (NPO) en Staats bosbeheer wordt bovendien alle aandacht geschonken aan de om geving van het Watersnoodmu seum. Zowel caissons als omge ving zijn in 2003 tot nationaal monument verklaard. Na twee jaar voorbereiding wordt volgende maand het uit breidingsplan definitief gepre senteerd. Is het financiële plaat je rond, dan kunnen de handen volgend voorjaar wellicht al uit de mouwen gestoken worden, hoopt Geluk. Die aanpak heeft het Watersnoodmuseum al heel wat waardering opgeleverd. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - De gemeente raad van Noord-Beveland moet eind september beslissen, of er geld vrijgemaakt kan worden om wat aan de afwatering van het Kamperlandse bungalow park De Schotsman te doen. Een aantal woningen daar liep afgelopen weekeinde voor de derde keer in drie maanden tijd onder water. Problemen met de afwatering zijn er volgens medewerker openbare werken J. Krijger, fei telijk al sinds de aanleg van het bungalowpark. „De gronden waarop het park is aangelegd, liggen maar veertig, vijftig centi meter hoger dan het waterpeil van het Veerse Meer", zegt hij. „Omdat er bij de uitgifte van de bouwkavels een maximale bouwhoogte is vastgesteld, zijn sommige huiseigenaren de diep te ingegaan. Ze hebben ofwel hun woning heel laag gebouwd, ofwel uitgebreide kelderruimtes aangelegd. Die woningbezitters hebben nu over het algemeen veel wateroverlast, als er in één keer veel regen valt." Een ander probleem vormt de af- wateringssloot in het park. „Die loopt over privégronden", ver telt Krijger. „Sommige mensen hebben daarom stukken van die sloot gedempt om er een schut ting of een tuinhuisje te kunnen plaatsen, waardoor de afwate ring op dit moment onvoldoen de is." Dit alles neemt volgens Krijger overigens niet weg dat het schoonwaterriool dat onder het park loopt, een te geringe capa citeit heeft. „Daar zijn in de loop der jaren veel meer wonin gen en verhardingen op aange sloten, dan in het verleden was voorzien." Ook de capaciteit van het gemaal onder de Reiger laan is onvoldoende. „Dat gemaal moet ervoor zor gen dat water uit het schoonwa terriool in het Veerse Meer wordt gepompt", legt Krijger uit. „Eigenlijk zou de capaciteit ervan moeten worden verdrie voudigd. Ook is het volgens Krijger zin vol om extra noodoverstorten aan te leggen, zodat het water uit het schoonwaterriool, ook bij extreme regenval, ergens naartoe kan. Hoewel de afwatering van bun galowpark De Schotsman een zaak is van de gemeente, wordt vandaag ook met het Water schap Zeeuwse Eilanden over legd. Wellicht dat het schap ook iets zou kunnen betekenen, waar het gaat om wegpompen van water bij heftige stortbuien. Verantwoordelijk wethouder J. Meulenberg (openbare wer ken), zegt toe eind september een plan van aanpak aan de ge meenteraad te zullen voorleg gen. Hoeveel geld ze nodig heeft, kan ze nog niet zeggen. door Rinus Antonisse GOES - De groeiende hoeveel heid licht zorgt in Zeeland voor toenemende problemen bij die ren. Onderzoek wijst dat uit. Daarom ijvert de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) voor be houd van de duisternis. In kader van de campagne Laat het donker donker van de ZMF organiseren enkele Zeeuwse na- tuurclubs, verspreid over de pro vincie, diverse nachtdierenex cursies (vleermuizen, nachtvlin ders, uilen) en maanwandelin- gen. Hiermee wil de milieufedera tie aandacht vragen voor de schoonheid van de donkere nacht en het belang van duis ternis voor de natuur. Tijdens deze excursies wordt extra aan dacht besteed aan de effecten van licht op nachtdieren. Drie excursies vinden plaats op zaterdagavond 17 september, een op dinsdag 20 september en de laatste op maandag 17 ok tober. Meer dan de helft van de die ren is 's nachts actief. Sommi ge soorten zijn erg gevoelig voor verlichting. Een goed voor beeld daarvan zijn de vele insec ten die om een lamp heen draaien. Die zijn de kluts kwijt door het licht, blijven verward rond de lamp vliegen en dat kan leiden tot uitputting. De sterke teruggang van de insectensoor ten wordt door een aantal onder zoekers dan ook vooral aan de verlichting geweten. Kalender Ook vogels kunnen gedesoriën teerd raken. Bovendien heeft de hoeveelheid licht invloed op bij voorbeeld het opbouwen van vet- reserves voor de vogeltrek be gint. Verlichting kan de biologi sche kalender van dieren versto ren. Hierdoor gaan eerder ze of later paren, nesten bouwen, trek ken. Dit beïnvloedt de overle vingskansen van de soort. In Zeeland zorgt de groeiende hoeveelheid licht ook voor pro- blemen bij de vleenn® bijvoorbeeld de tieii steeds meer monument bouwen in het licht te J Hierbij wordt geen gehouden met de vleem» gebouwen (kerkzolders) 5 mers gebruikt als kraank Door het teveel aan m— dwijnen de dieren, of weggekropen in het laatste^ kere plekje op zolder bij es, vliegopening die (nog) mjp licht is. Een ander voorbeeld is kleining van het jaaggebiaJt de water- en de meende^ in onder meer de B» man-Noord. Dit komt dw toenemende verlichting v®| bedrijventerrein ten no«j van de Braakman en omdiij ze vleermuizen heel zijn voor licht. Programma Het excursie-programma t als volgt: Zaterdag 17 september,^ muizenexcursie vieren bij a en ontij. Van 20.00 tot uitai 23.00 uur. Locatie: plaats restaurant de *Sch hoek, Serooskerke (S).Orga tie: Stichting Landschapstó fe Zeeland en Nationaal ParkO terschelde. Zaterdag 17 september, a- i wandeling nachtbraken zwarte schimmen. Van 22,SI 24.00 uur. Locatie: Zeerol e logisch Museum, Oostkapel Zaterdag 17 september, s: if vlinderexcursie. Aanvang: 3 uur. Locatie: start vanaf de; n keerplaats bij het Poelta Goes. Organisatie: vlindere bellenwerkgroep Zeeland, Dinsdag 20 september, nacÜ renexcursie. Tussen 20.00-! uur. Locatie: bos Braai Noord. Organisatie: Steltkln Maandag 17 oktober, maan-wandeling. Van 22?) 23.30 uur. Locatie: NeeltjeJ vanaf de hoek van de part plaats van Waterland Ns Jans. Organisatie Stichting Zeeuwse Landschap. Papier, dus ook het papier van onze krant, wordt gemiddeld zeven keer gerecycled. We kunnen het dus niet alleen tegen komen als krant, maar ook als briefpapier, als folder of flyer, als jaarverslag of wc- papier. Reïncarnatie bestaat dus, in ieder geval voor papier. En dat is mooi, want zo kunnen we er steeds weer van genieten. Steeds weer plezier van karton en papier. EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND; Folder Jaarverslag Pakpapier Liefdesbrief Voorpagina krant Reisgids Flyer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14