Coalitie wil door met GroenLinks PZC Marinus duwt Corrie elke dag met de rolstoel Heisa rond feest onder Zeelandbrug Het orgelechtpaar is zestig jaar getrouwd Wethouder Van 't Westeinde hakt vandaag de knoop door v-i agenda Vrijspraak van aandeel in ruzie Veertig zakken dode vis uit gracht Vondst restanten oude boerderij Kapelletje Clinge weer doelwit van vandalen dinsdag 13 september 2005 ukzee- Ze zijn een beetje „ibilterd. Sjoerd van 'n Lk Pascal Timmer* cn Mar- LdeKeijzcruit Zicrikzcc voe- ïnzich zo'n bee,Jc als criminc- jtn bestempeld- Ten onrechle, linden ze. We zijn gewoon een vrienden- «bje dat vorig week een feest- heeft gehouden onder de Zee- idbrug. We hadden alleen de pech dat de wind verkeerd stond." De politie zegt vijf officiële klachten te hebben genoteerd, maar De Keijzer erkent dat 'half Zierikzee' last heeft gehad van de muziek die over de nach telijke stad werd uitgestrooid. Het drietal geeft toe op dat punt buiten de waard te hebben gere kend. Bij het voorgaande feestje op dezelfde locatie aan het be gin van het zomerseizoen heeft niemand iets gemerkt en is er geen enkele klacht gekomen. Toen stond de wind blijkbaar anders. Van den Hoek, Timmers en De Keijzer uiten een heldere harten kreet: „Een heel jaar lang zor gen we dat de toerist het naar zijn zin heeft, maar even zelf ge nieten is onmogelijk. Dan zou den we een vergunning aan moe ten vragen om ergens een feestje te geven." Over het verkrijgen van zo'n ver gunning koesteren ze weinig illu sies en als voorbeeld verwijzen ze naar het afblazen van het af sluitende vuurwerk tijdens de Zieiïkzeese Havendag twee we ken geleden. Leven De drie mannen zouden zo graag zien dat dit soort zaken iets gemakkelijker georgani seerd zouden kunnen worden. Zonder allerlei voorschriften en met een ruimhartiger houding van de bevolking. „Een kwestie van leven en laten leven", zegt Van den Hoek. Anderzijds snappen ze ook wel dat het niet leuk is als mensen in hun nachtrust worden ge stoord. „Maar waar moeten we anders terecht? Er is gewoon geen plek voor ons. We hebben weieens geprobeerd Brogum af te huren, maar daar willen ze je niet hebben als de term 'house' valt", zegt Timmers. DDELBURG - Zonder wet- londer A.van 't Westeinde v{\ de Middelburgse coalitie pn toekomst. Vandaag laat de IroenLinks-wethouder weten (hij aanblijft. Sstermiddag was het crisisbe- jad op het stadskantoor. De ilitiepartijen CDA, PvdA, listenUnie en GroenLinks iken over de gevolgen van besluit van de gemeenteraad i te stoppen met de bouw van theater aan de Zuidsingel. !t Westeinde en zijn fractie bben gisteravond overlegd de leden van GroenLinks rde positie van de partij bin- j de coalitie. Fractievoorzit- J, van Nieuwenhuizen wilde steren geen commentaar ge in. [walijk DA-fractievoorzitter J. Kodde j na afloop van de bijeen- ntnst 'met geweldig optimis- sch' te zijn over het voortbe- aan van de coalitie. ..Het gt ervan af wat GroenLinks I. Of we verder willen zon- GroenLinks, weet ik nog iet.'' Het CDA neemt het de Pv- Kractie ernstig kwalijk dat tegen door bouwen op de iiidstngel heeft gestemd. „Ik ind het nog steeds onbegrijpe- ijk en onverantwoord. Als je de udsingel te duur vindt, zijn al locaties te duur. Voor het geld it nu over is, kunnen we heie aal geen groot theater meer juwen." 'ietsspeurtocht net gps-systeem [ruiningen - Wie van spoor- oeken en fietsen houdt, moet aterdag in Kruiningen zijn voor een fietsspeurtocht met be- Hilp van het positiebepalings- 'stecmgps. tocht begint om 13.30 uur baf het parkeerterrein bij de :eimerswaal-sporthal in Krui ingen. Een halfuur vantevoren loeten de deelnemers eigenlijk I aanwezig zijn, want vanaf 3 00 uur wordt uitleg gegeven iver het global positioning sys- m, ofwel gps. De fietstocht lat onder meer door natuurge- ied Den Inkel. Vooraf aanmel- en is nodig bij A. Terpstra, 't &t via e-mail ierpstra@reimerswaal.nl) of dag en donderdagmor- tn via 0113-333163 en de rest b de week via 0113-395218. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Haunts Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 4560 AA goes Tel: (0113)315500 ^•(0113)315669 ""ail: redactie@pzc.nl 'nternet ^pzc.nl E-mail; web@pzc.nl PvdA-fractievoorzitter S. Szara- finski wilde zich niet uitlaten over de toekomst van de coali tie. K. Hamelink (ChristenUnie) zei, net als Kodde, dat alles af hangt van de beslissing van Van 't Westeinde. „Als hij blijft, kun nen we verder praten. We zullen een tijd nodig hebben om alles te verwerken. De stad moet ook weten waar ze aan toe is. Ik vind dat we eerst maar moeten zien uit te leggen wat dit besluit voor gevolgen heeft." Van 't Westeinde gaf na de raadsvergadering van vorige week aan dat hij twijfelt over zijn positie. Hij vindt dat de raad hem een onmogelijke op dracht heeft meegegeven. De raad besloot met een krappe meederheid dat er gestopt moest worden aan de Zuidsingel. Ver der vroeg de raad de wethouder om opnieuw mogelijke locaties te onderzoeken. De rechtbank in Dordrecht heeft inmiddels besloten dat de gemeente terecht een bouwver gunning voor het theater aan de Zuidsingel had afgegeven. De vergunning zou niet in strijd zijn met de strengere regels voor luchtkwaliteit. Ook de planolo gische procedure is volgens de rechtbank op een juiste manier doorlopen. De uitspraak van de rechtbank kwam bijna vier maanden na de zitting, terwijl er normaal bin nen zes weken een uitspraak volgt. Volgens een woordvoer der van de rechtbank in Dord recht is die vertraging te wijten aan vakanties. „Deze zaak is door de meervoudige kamer be handeld. De uitspraak moest daarom langs verschillende rech ters. Door de vakantietijd is dat vertraagd." Het strand in Oostkapelle is driemaal bezocht door een inspectieteam van de Stichting Nederland Schoon. Geen enkele keer werd zwerfvuil gevonden, foto Ruben Oreel nigingsmachine doet het grote vuil. Met vijf a zes man doen wij daarna het klei ne spul; snoeppapiertjes, ijsstokjes, noem maar op. We legen de vuilnisbak ken en lopen dan een stukje naar links of een stukje naar rechts. We lopen niet in de vorm van een lint of zo. Het is meer het geoefende oog waarmee we het doen." Daarnaast kent het strand van Oostka pelle ook sociale controle. „Als een groepje jongeren aan het einde van de dag naar huis gaat en afval laat liggen, spreken we de jongeren daarop aan. We sturen ze terug om het alsnog op te rui men. Daar wordt goed gehoor aan gege ven. Wij zijn trouwens niet de enige die dat doen. Ook andere strandbezoekers zeggen er wat van. En het resultaat mag er zijn." door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Met de hand zwerf vuil rapen. Elke dag opnieuw. Dat is volgens hoofd strandwacht Peter Wil- lemsen van het strand in Oostkapelle de manier om voor het derde achtereenvol gende jaar het schoonste Noordzee strand van Nederland te worden. Het strand is dit jaar drie keer bezocht door het inspectieteam van de Stichting Nederland Schoon. Alle keren behaalde Oostkapelle de hoogst haalbare score: vijf punten. Dat betekent dat er op het moment van de inspectie helemaal geen zwerfvuil is gevonden. Geen enkel an der Noordzeestrand in Nederland had dit resultaat. Toch ging de erkenning naar een ander. De titel 'Het schoonste Noordzeestrand van Nederland' en de daarbij behoren de Gouden Wimpel zijn gewonnen dooi de gemeente Sluis. Dat komt omdat de gemiddelde score van alle stranden bin nen een gemeente bepalend is voor de uitslag. „Als je het zo bekijkt is de titel misschien niet goed gekozen", zegt Mariëlle van Aggelen van de Stichting Nederland Schoon. „Het had beter 'De schoonste strandgemeente van Neder land' kunnen heten. Maar Oostkapelle is indirect toch in de prijzen gevallen. Want de gemeente Veere is op de derde plaats geëindigd, na Vlissingen." De strandwachten, de Stichting Strand- exploitatie Walcheren en inwoners van Oostkapelle vinden het jammer dat er geen prijs is voor het echte schoonste strand van het land. Zij zijn trots op 'hun' stukje kust. „Ik woon in Domburg en ben nog maar twee jaar hoofd strand wacht in Oostkapelle, maar toch zie ik dat strand als mijn strand", zegt Wil- lemsen. Voor hem is een brandschoon strand een groot goed. „Dat is ons voor naamste doel, naast de veiligheid van de badgasten uiteraard. Elke ochtend van half acht tot tien uur rapen wij het zwerfvuil met de hand op. De strandrei- door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - In de oorlogs jaren vond je op Walcheren nau welijks vertier. Geen bioscoop, geen discotheek, geen mooi park om samen romantisch te wande len. Dus zat er voor Marinus en Corrie de Troije-Joosse niets an ders op dan lekker verliefd zijn. En daar waren ze goed in, ver klapt Corrie. „Nu nog, hoor!" Ze hebben elkaar op straat ont moet, tijdens een vluchtig wan delingetje op zondagavond. Ze werden verliefd, ze kregen ver- STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Fort Rammekens, 19.30 uur: Rondleiding door IVN gids; Sportzaal Korfbalvereniging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen van af 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen. kexing en op 12 september 1945 trouwden ze in Arnemuiden. In dat dorp gingen ze ook wonen. In 'het houten kotje', dat Mari nus zelf had gebouwd. Want Marinus (84) is altijd han dig geweest. Hij werkte als hout zager, als timmerman en bij een zaadhandel. In zijn vrije tijd knutselde hij gewoon door, en deed hij vrijwilligerswerk bij de gereformeerde kerk in Arnemui den en op de christelijk school. Ook Corrie (85) kon er wat van. Ze was ooit dienstmeisje en was later altijd in de weer met de handwerkclub. Dat was in Nieuw- en Sint Joosland, waar het stel later kwam te wonen. „Daar heb ik ook Engelse les ge volgd. Toen was ik al in de vijf tig. Zo kon ik goed praten met de Schotse veteranen, die nog al tijd op bezoek kwamen." En zo kon ze tolken op reis. Het echtpaar zocht de oud-strijders namelijk ook zelf op. „Canada, Australië, Schotland. We zijn zo blij dat we zijn gaan reizen." Thuis, in Rustenburg, hebben ze het ook fijn. Marinus duwt Cor rie elke dag met de rolstoel door het park. Ze kregen zeven kinde ren, zeventien kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit De Heen moest- zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor zijn aan deel in een knokpartij in de voetbalkantine van v.v. Smeis diek te Sint Maai'tensdijk. De aanleiding tot de nazie vonnde het vroegtijdig staken van de wedstrijd tussen Smerdiek 3 en Vosmeer 4. De aanvoerder van Vosmeer zét niets van de aanklacht te begx'ijpen. Hij zou op 30 oktobex? vorig jaar drie spelers van de tegenpartij hebben geslagen en met barkrukken hebben gegooid. Officier van justifid L. Boogert ging af op de verklaringen van slachtoffers err eiste 200 euro boete. Het verraste de man. „Ik ben spi-ake- loos. Ik ben onschuldig. Ik heb er juist alles aangedaan om iedereen tegen te houden. Ik heb als aanvoerder de* taak om mijn elftal te beschermen." Politiex-echter F. var\ Hemert-Meeuwis meende dat wat er op het voetbalveld en in de kantine was gebeui'd nergens op leek. Ze miste, mede door de onoverzichtelijke chaos, de overtuiging om verdachte te veroordelen en sprak hem vrij. ZIERIKZEE - Uit de Zierikzeese stadsgracht zijn het af gelopen weekeinde veertig vuilniszakken dode vis ge ruimd. „Daar krijg je een bi-ok van in je keel", omschrijft sportvisliefhebber C. Bolle van Hengelsportvereniging Oostei-schelde de door zuurstofgebrek veroorzaakte vis sterfte. De gemeente Schouwen-Duiveland doet voorals nog niks. Duizend kilo aan vis hebben diverse betrokken nen sinds vrijdagmiddag uit het grachtwater gevist, schat Bolle. „Je krijgt er nog net geen tranen van in je ogen", omschx-ijft hij de impact die de tragedie desalniettemin op hem heeft. Gealarmeerd door berichten over dode vissen, nam hij vrijdag een kijkje bij de gracht. om vervolgens de gemeente Schouwen-Duiveland meteen te alarmex-en. De brandweer spoot water in de gracht om het zuurstofgehal te op te ki-ikken, maar die actie mocht al niet meer baten De Zierikzeese gracht moet dringend gebaggei'd worden, maar het ontbreekt de gemeente Schouwen-Duiveland aan geld om dat te doen, bevestigt wethouder W. Renden. Er kan pas gebaggerd worden als de gemeenteraad geld voor een dergelijke klus op de begroting zou zetten. KERKWERVE - Bij graafwei'kzaamheden in het Plan Tu reluur bij Kerkwerve zijn restanten gevonden van een ze ventiende- eeuwse boerderij. Het gaat mogelijk om over-1 blijfselen uit het buitengebied van het verdronken dorp' Rengei'skerke. Het tex*rein tussen de Verseputseweg eri Brasweg wordt ingericht als natuurgebied. Daartoe wordt het vexiaagd en deels onder water gezet. Bij de graafwerkzaamheden is kraanmachinist P. Hanse op eerx put gestuit. Hij waarschuwde C. Boot, wiens familie iii die hoek verschillende generaties een boei'enbedrijf heb ben gehad. Boot zegt nooit te hebben geweten van de oude bebouwing. De familieboerderij stond tot de sloop eind 2003 meer naar de provinciale weg. Wat nu is bloot komen te liggen, zijn drie tonnenputten, aldus assis-j tent-provinciaal ax-cheoloog J. Jongepier. Ze werden ge-4 bruikt voor het afval. In en rond de putten zijn scherven gevonden van zeventiende-eeuws aai'dewerk. Ook vonct Boot schoenzolen, een tinnen lepel en een zalfpotje uit di£ periode. Vlakbij kwam een stuk fundering van een ge-* bouw aan de oppervlakte. Volgens Jongepier gaat het om baksteenpuin met hei-gebruikt materiaal, grote moppen? uit de middeleeuwen. Het echtpaar Gouweloos-De Bruijn. foto Ruben Orèei Het echtpaar De Troije-Joosse. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Vroeger stond Mientje met haar orgel op de Markt. Maar later werden het Chiel en Josefien Gouweloos-De Bruijn, die de muziekbladen af draaien in Middelburg. Ze zijn zestig jaar met elkaar getrouwd. Josefien; „Nu nog houden Duit sers me op straat aan: dat ze me kennen van het orgel. Niet dat CLINGE - Het kleine boskapel- letje in Clinge is de laatste tijd weer geregeld doelwit van van dalisme en kwajongensstreken. De vrijwilligers die zich inzet ten voor het schoonhouden van de plek hopen dat nu eens actie wordt ondernomen. „Kortgeleden was het Maria beeld uit de kapel gehaald en op de grond gegooid. Bovendien was geüiineerd in het kapelletje en ligt de hele plek altijd vol met allerlei rotzooi. We vinden het eigenlijk welletjes geweest", zegt F. de Keijzer. Hij en een paar anderen zorgen ervoor dat de kapel er netjes bijligt. Het ka pelletje is gelegen op gemeente- grond, maar de kapel zelf is geen eigendom van de gemeente en daarom wordt het ook niet door de gemeente onderhouden. ik zo blij was met dat ding. Mijn man, die hield ervan." Achttien jaar hebben ze het of^ gel gedraaid. Nu staat 'het ding? in een Japans concertgebouw? waar hij elke avond gasten ver-» welkomt. Zo kon het echtpaa# in 1993 écht met pensioen. Want Chiel (83) en Josefien (82^ hadden al genoeg gedaan. Zet was Chiel scheepsmachinist eri werkte hij later bij Shell in de- raffinaderij. Josefien heeft 'vari alles' gedaan in hotels. Ook heeft ze gezorgd voor ouderen, en dat doet ze nog steeds. kan het niet laten." Onder water In de pexiode van de schepen eri Shell woonde het stel in Rotter-? dam-Zuid. In 1974 gingen ze te4 rug naar Zeeland, naar de rust; „Ik zag Zeeland voor het eerst toen het onder water stond", ver telt Josefien. „Pas toen het wa-f ter ging zakken, dacht ik: toe# eigenlijk wel mooi. Dus we zijn naar Middelburg gegaan." En daar wonen ze nog steeds, irï een eigen huisje in Buitenrust. Het echtpaar heeft één zoon, twee kleinkinderen en een ach-; terkleinkind, die ergens andere in het land wonen. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle - Tel. 0113-330

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13