Landbouw verschuift naar noorden Olieprijs moet lager an Europese Unie Khanun treft Chinese kust Oranjemars leidt tot golf van geweld Koizumi wil oude coalitie voortzetten VS herdenken aanslagen van 11 september 2001 Britse boerenmarkten schieten uit de grond )roogte en hitte verdrijven teelten uit zuiden van Europa suline via lalator Spanje telt meeste cocaïnesnuivers Opnieuw vliegtuigongeluk Congo Japan wil lagere VN-contributie Dode ontheemden op Sicilië FDP sluit stoplichtcoalitie uit maandag 12 september 2005 Steeds meer Britse E, verkopen hun producten „(„organiseerde markten. Leren zo de tussenhande len supermarkten. fflIt vierhonderd boeren- m zijn zo opgezet m de ltste zes jaar. Boeren staan met kramen vol to maten, kaas, honing en andere producten, die gretig aftrek vin den. De reden is simpel, zegt groentekweker Robin Fridd uit Kent, bij zijn kraam vol bonen en wortels. „Ik verdien hier aan zienlijk beter dan bij verkoop aan een supermarkt." Met tien tallen collega-boeren komt hij elke zaterdag naar de 'Farmers Market' bij station Victoria in hartje Londen. Op een goede dag brengen zijn groente hem zo'n 1000 tot 1300 euro in het laatje. Alleen al in hoofdstad Londen zijn dertien markten opgezet. Coöordinator Mark Hendley van de Londense boerenmark ten let erop dat alleen agrariërs zelf komen verkopen. De boeren betalen hem circa eentiende van hun omzet voor de opzet van de markt. „Het gaat heel goed. Het aantal markten groeit snel", zegt Hendley. Alleen al de Lon dense markten leveren een jaar omzet van 12 miljoen euro. De Britse politiek vindt de groei van de boerenmarkten een goe de zaak. „Dit is een van de ma nieren om de Britse landbouw toekomst te geven", zei staatsse cretaris van Landbouw, Lord Bach, tijdens een bezoek aan de markt bij Victoria station. „De boerenmarkten brengen de agrariër weer in contact met de klant. Daar ontbrak het de laat ste jaren aan. En het geeft de consumenten meer keuze: de su permarkt of de boer zelf." ANP DEN - De landbouwgebie- I in Europa schuiven de ko- jdecennia op naar het ,rden. Droogte en hitte ver- Eteelten uit Spanje, Portu- ilië en mogelijk zelfs uit den van Frankrijk. Zon- Hoemen en wijnranken zul- Igoed gedijen in het zuiden Engeland, evenals graan in pdinavië. voorspelde onderzoeker tm Parrv van de Britse on- neksgroep IPCC voor kli- tverandering. Hij sprak bij EU-vergadering van minis- ran Milieu- en Landbouw ren in Londen. lunaatzones schuiven onge- ■njf kilometer per jaar naar noorden. Parry verwacht het zuiden van Europa ds vaker getroffen wordt [extreme droogte. De zomer dit jaar is al een voorteken, ie hij. Het noorden wordt natter en warmer. De on- toeker rekende voor dat de npese temperatuur 0,1 tot graad stijgt per tien jaar. De op hete zomers is in 2020 keer zo groot als nu en tien zo groot in 2080. waren #r de Nederlandse land- het nog goed uit, zo iet eerste gezicht", conclu de topambtenaar A. Oostra «vanger van minister Veer- van Landbouw na de le- „Zuid-Europa krijgt de ipen Precies die landen ;ten het meeste bezwaren le Europese beperking van ikasgassen. Wellicht dat zij (DEN Mensen met diabe- lype twee kunnen binnen- mogelijk afscheid nemen ihun injectiespuiten. het bureau van de Ameri- nse keuringsdienst voor dsel en medicijnen (FDA) een aanvraag voor goedkeu van insuline die per inhala- ïnworden ingebracht, commissie van de FDA ebt een positief advies uit het middel Exubra. Mocht dienst dit advies overnemen, kan de insuline in poeder- iiover enkele maanden al op narkt verkrijgbaar zijn. Dia van het type twee is de st voorkomende vorm van «ziekte. ANP nu wat bereidwilliger worden." De topambtenaar vermoedt dat de verschuiving wel gevolgen heeft voor het Europese platte- landbeleid. „Het land in Zuid-Europa moet immers geen grote brandstapel worden: beter is het in gebruik te houden." Fi nanciële gevolgen vindt Oostra moeilijk te voorspellen, maar hij heeft niet de indruk dat de Euro pese kosten minder zullen wor den. De grote belangstelling van mi nisters van Landbouw voor de opwarming is een goede zaak, oordeelde staatssecretaris Van Geel van Milieu. „Klimaatveran dering raakt iedereen. Het is geen zaak van milieuministers alleen. De opwarming verandert van alles: de energie, landge bruik, natuur en noem maar op. Voor boeren betekent het dat ze zich moeten beraden op de pro ducten die zij telen." De staatssecretaris ziet daarbij een grote rol weggelegd voor ge wassen als koolzaad. Die kun nen dienen voor biobrandstof fen, zoals biodiesel. Die helpen de broeikasgassen beperken. „Landbouw is deels een oorzaak van de opwarming, maar ook een oplossing", aldus Van Geel. Dat het noorden van Europa ge schikter wordt voor landbouw heeft wel een groot nadeel, voegt Van Geel er nog aan toe. In het noorden van Rusland ont dooit daardoor de permafrost: de eeuwenlang bevroren bodem. De grond laat daardoor het scha delijke broeikasgas methaan vrij. ANP Brandweercommandant Stephen Spall herdenkt met zijn dochter in New York de doden die vielen bij de aanslagen van 11 september 2001. van onze redactie buitenland NEW YORK - Met klokkenge lui, toespraken en minuten stilte zijn gisteren in de Verenigde Staten de slachtoffers herdacht van de terroristische aanslagen op 11 september 2001. Op het terrein van het voormali ge World Trade Center in New York verzamelden zich nabe staanden voor een herdenking van de aanslagen die bijna drie duizend mensen het leven kost ten. Net als in de voorafgaande jaren werden bij de centrale her denking op 'Ground Zero' vier minuten stilte in acht genomen op de momenten waarop de ge kaapte vliegtuigen neerstortten in Pennsylvania en Washington en zich in de torens van het World Trade Center boorden. Enkele uren later stortten de wolkenkrabbers in. „Opnieuw zijn wij een stad die van droefheid vervuld is", zei burgemeester Michael Bloom berg. Hij riep de nabestaanden en vrienden van de slachtoffers op zich hun geliefden te herinne ren 'zoals ze waren toen ze nog leefden'. Daarna werden de na men voorgelezen van de bijna 2750 mensen die in New York om het leven kwamen. Bij een ceremonie op het gras veld voor het Witte Huis hielden president George Bush, zijn plaatsvervanger Dick Cheney en hun echtgenotes om precies 8.46 uur plaatselijke tijd een mi nuut stilte ter herdenking van al le slachtoffers. Precies op dat moment boorde het eerste ge kaapte toestel zich in een van de Twin Towers. Omstreden mars Met een 'vrijheidsmars' door Washington wilde de Ameri kaanse regering gisteren behal ve de slachtoffers van de aansla gen ook de in Irak gesneuvelde militairen herdenken. Duizen- (Hans Gertsen ^CHESTER - De Europese i heeft zaterdag een drin- 1 beroep op olieproduce- landen en oliemaatschap- igtdaan om hun productie- Kiteit snel te verhogen, «aanbod is nodig om de fors ^en olieprijzen omlaag te "gen. boge olieprijzen dreigen zo de consument als het be- Een op te zadelen met ho- togierekeningen en dat kan toste gaan van de economi- !EW>ei, zo waarschuwden de ministers van Financiën na op van een vergadering in o'tse Manchester. fend jaar dit jaar als volgend jaar P economische groei in ®'3 procent lager uit te door de hoge olieprijzen. Pwi in de EU zou daardoor Ptf niet op de eerder voor- procent uitkomen, °p slechts 1,0 procent, al- unckerde Luxemburgse tter van de groep van Eurolanden. jjffls Juncker hebben de olie- Jöchappijen een grote ver- ^fdelijkheid omdat zij J de hoge olieprijzen ex- foonele Bument winsten maken. „De mag verwachten dat die winsten geïnvesteerd wor den in het zoeken naar nieuwe oliebronnen en in het verhogen van de raffinagecapaciteit." Niet alleen het verhogen van het aanbod aan olie kan de prijzen naar een lager, aanvaardbaar der niveau terug brengen. Ook aan de vraagzijde moet iets ge beuren, vinden de ministers van Financiën. Met name in de Vere nigde Staten, de grootste ver bruiker van olie, moet hoogno dig meer gedaan worden aan energiebesparing. „Wij zullen daarover een hartig woordje met de Amerikanen spreken", zei Juncker. Ook de Organisatie van Oliepro- ducerende-en exporterende Lan den (Opec) vindt de olieprijs te hoog. In een vraaggesprek met het Duitse weekblad Der Spie gel zegt Opec-secretaris-gene- raal Adnan Sjebab-Eldin dat op de Opec-ministerraadsvergade- ring van volgende week dinsdag zal worden besloten de produc tie van de aangesloten landen te verhogen met twee miljoen va ten per dag. Politieke druk Hoewel de ministers van Finan ciën geen directe zeggenschap hebben over het beleid van olie maatschappijen, kan politieke druk wel degelijk wat opleve ren. Vrijdag gingen de oliegigan ten Total en BP in Frankrijk over tot een prijsverlaging voor benzine (3 cent per liter) en die sel (2 cent) nadat de Franse mi nister Breton had gedreigd extra belasting te zullen heffen over de superwinsten van de twee concerns. Total maakte het afgelopen halfjaar 1,5 miljoen euro per uur winst. Verstoord Over de vraag hoe de gevolgen van de hoge olieprijzen voor de consument verzacht kunnen worden, verschillen de menin gen. De meeste landen voelen er niets voor om de accijns op brandstof te verlagen, omdat daarmee de markt verstoord zou worden. Maar België heeft inmiddels be sloten dat consumenten de nor male heffing van 17,35 procent op stookolie in de tweede helft van dit jaar niet hoeven te beta len. Minister Zalm van Financiën noemde die aanpak 'niet verstan dig'. Volgens Zalm werkt dat be leid marktverstorend en biedt het oliemaatschappijen de gele genheid de prijzen nog verder te verhogen. In België zelf is ook heel ver schillend gereageerd op de maat regel. Het Belgische bedrijfsle ven is woedend dat alleen consu menten voor korting in aanmer king komen en diverse sectoren dreigen met acties. GPD Een Chinese soldaat probeert een visser uit de roerige zee te redden in Leqing aan de oostkust. De kust streek rond miljoenenstad Shanghai werd gisteren getroffen door de tyfoon Khanun. foto RTR van onze redactie buitenland PEKING - De tyfoon Khanun is gisteren op de Chinese oostkust geslagen. De stad Tiazhou met vijf miljoen inwoners, ligt vol gens de autoriteiten in het oog van de orkaan en is zwaar be schadigd. Het is niet bekend of er slachtof fers in het gebied zijn gevallen. Meer dan achthonderdduizend mensen in de provincie Zhejiang zijn voor de komst van de tyfoon geëvacueerd. Ook vele duizenden schepen in de havens zijn in veiligheid gebracht. Kha nun is volgens het Chinese BARCELONA - Spanje is het land met de meeste cocaïne snuivers ter wereld. 2,6 procent van alle Spanjaarden ge bruikt het pepmiddel regelmatig. Dit staat in een rapport van de antidrugsafdeling van de Verenigde Naties dat de ze week aan de Spaanse regering wordt aangeboden. Ook uit eerdere onderzoeken bleek dat de Spanjaarden veel vuldig hun toevlucht nemen tot cocaïne, nog meer dan de inwoners van de Verenigde Staten die op de tweede plaats komen. Nederland behoort tot de middenmoot met 1,1 procent van de bevolking dat zich zelf gebruiker noemt. GPD BRAZZAVILLE - In de Republiek Congo zijn vrijdag der tien mensen om het leven gekomen toen een vliegtuig uit het buurland Democratische Republiek Congo (RDC) neerstortte. Onder de doden zijn drie blanken van wie de nationaliteit nog niet is bepaald, aldus een bron bij het Rode Kruis in Brazzaville gisteren. Het is de vierde keer sinds 5 september dat een vliegtuig van een particuliere luchtvaartmaatschappij uit Con go-Kinshasa is neergestort. ANP/AFP TOKIO - Japan wil de financiële bijdragen aan de Vere nigde Naties vanaf 2007 fors verlagen. De krant Yomiuri Shimbun meldde gisteren op gezag van bronnen binnen de regering dat minister Machimura van Buitenlandse Za ken de kwestie komende week aan de orde stelt in een toe spraak op de VN-top in New York. Volgens de krant is 19,47 procent van de begroting 2005 van de VN afkomstig van Japan. Het land is daarmee de grootste donor na de VS die goed zijn voor 22 procent van het totale bedrag op de begroting. Als Japan de gewenste permante zetel in de Veiligheidsraad niet krijgt, dan zal in de samenleving de animo afnemen om zo'n grote finan ciële bijdrage aan de VN te blijven leveren. ANP/AFP ROME - Op een strand in het zuiden van Sicilië zijn giste ren de stoffelijke overschotten van elf mensen gevonden. Het gaat om illegale immigranten die de oversteek vanuit Afrika niet hebben overleefd en zijn aangespoeld. De poli tie hield een nacht ervoor ongeveer honderd mensen aan die het er wel levend vanaf hadden gebracht. Ook de men sensmokkelaar die hen naar Sicilië had gebracht is aange houden. Op Sicilië zijn in de eerste zes maanden van dit jaar al 7500 vluchtelingen aangekomen. ANP/AFP BERLIJN - FDP-leider Guido Westerwelle heeft gisteren tijdens het verkiezingscongres van de Duitse liberalen in Berlijn, een toetreding van zijn partij tot de huidige rood-groene coalitie van bondskanselier Schroder uitge sloten. De oosterburen discussiëren over zo'n rood-geel-groene 'Ampelkoalition' (stoplichtcoalitie) als mogelijke uitweg uit de impasse die bij de Bondsdagver kiezingen op 18 september dreigt te ontstaan. Westerwel le is ook gekant tegen een Grote Coalitie van CDU/CSU en SPD. ANP/DPA foto Chip East/RTR den deelnemers hadden zich 's ochtends verzameld bij het Pen tagon, het ministerie van Defen sie, dat in 2001 ook door een ge kaapt passagiersvliegtuig was geraakt. De mars van het Pentagon naar het centrum van Washington was omstreden. Veel Amerika nen zagen het als een propagan- da-actie van het Witte Huis nu de steun voor het Irak-beleid van Bush steeds geringer wordt. GPD van onze redactie buitenland BELFAST - De Noord-Ierse po litie heeft de protestantse Oran ge Order (Oranje Orde) verant woordelijk gesteld voor de rel len in de nacht van zaterdag op zondag tijdens en na de Oranje marsen. Er vielen bij de ergste ongeregeldheden in jaren aan politiezijde 32 gewonden. De gewelddadigheden waaraan enkele duizenden protestanten meededen speelden zich af in Belfast en enkele andere Noord-Ierse districten. Overal lagen uitgebrande auto's en wa ren winkelruiten ingegooid. „Het was een compleet gekken huis. Zoiets hebben we hier heel lang niet gezien", vertelde een inspecteur van politie. Meer dan duizend agenten en duizend Britse militairen zetten waterka nonnen in en vuurden massaal traangas af toen zij werden aan gevallen door woedende menig ten. Volgens Hugh Orde, de com mandant van de Noord-Ierse po litie werden er minstens vijftig salvo's met geweren op de orde troepen afgevuurd door radicale protestanten. „We mogen blij zijn dat we vanochtend geen do den hebben gevonden", zei hij gisteren. Hij stelde de protes tantse organisatie van de tradi tionele marsen verantwoorde lijk voor het geweld. De organi satoren beschuldigden op hun beurt de politie ervan onnodig hard te zijn opgetreden. Elke zo mer marcheren protestanten door op zo'n 2500 plaatsen in Noord-Ierland om te gedenken dat in 1689 prins Willem van Oranje de katholieke Britse vorst James II versloeg en zelf koning werd. GPD/RTR staatspersbureau Xinhua al de vijftiende tyfoon die dit jaar het vaste land van China treft. De tyfoon trok zaterdag over Taiwan en eiste daar geen slachtoffers. Vorige week had China last van de tyfoon Talim, die aan 124 mensen het leven kostte. ANP/RTR/APF door Judith Stalpers TOKIO - De Japanse premier Junichi Koizumi heeft een over weldigende zege behaald bij de Japanse parlementsverkiezin gen. Met het behalen van 296 van de 480 zetels is zijn Libe raal Democratische Partij (LDP) de grote overwinnaar. Tegen de eigen verwachting in heeft de partij de absolute meer derheid in het Lagerhuis be haald. De triomf komt geheel voor rekening van Koizumi. Al le andere partijen hebben zware verliezen te verwerken, met na me de grootste oppositiepartij. De Democratische Partij Japan komt met 113 zetels terug in het Japanse Lagerhuis. Dat is een verlies van 62 zetels. Koizumi voerde een vlammende campagne rond een simpel the ma: wel of geen hervormingen. Daarbij zette hij zijn onconven tionele persoonlijkheid in. Hij had alles ingezet, zo ook zijn po litieke carrière. Hij zei te zullen aftreden als zijn coalitierege ring niet weer de absolute meer derheid zou behalen. Nu heeft de LDP eigenlijk de boeddhistische coalitiepartner New Komeito niet meer nodig. Maar Koizumi wil het kabinet dat hij voor de verkiezingen had, intact laten. Met zijn oude team denkt hij nieuwe wetsvoor stellen die tot de privatisering van het postbedrijf moeten lei den, snel erdoor krijgen. Hij zal de wetsvoorstellen ietwat moe ten aanpassen zodat ook het Ho gerhuis instemt. Het was im mers het Hogerhuis dat zijn wetsvoorstellen in augustus had verworpen. Als reactie had Koi zumi vervroegde verkiezingen uitgeschreven. De verwachting is echter dat tegenstemmers uit zijn partij nu toch om gaan. Zij zijn door de overweldigende overwinning tot de overtuiging gekomen dat de burger inder daad voor een privatisering van het postbedrijf is. Ondanks zijn succes legt Koizumi, zoals hij had aangekondigd, in septem ber volgend jaar het voorzitter schap van de LDP neer. Hij heeft er dan twee termijnen op zitten. Dat betekent dat dan ie mand anders premier wordt. LPD-leiders vinden dat Koizu mi moreel verplicht is een derde termijn te aanvaarden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5