Zorgen om soepel kapbeleid Aardenburg heeft zijn ijzeren dame PZC PZC Met luiken aan de bieb is Biervliet een kern met pit I Slachtoffers bombardement Breskens zijn niet vergeten 15 GroenLinks wil dat gemeenten richtlijn Bomenstichting volgen Jk. Ledeltheater verwacht veel bezoek Voldoende talent bij auditie Fame Raspaardjes trekken koetsen Tweetal steelt fruit en geld agenda maandag 12 september 2005 VV Koewacht viert opening verbouwde voetbalkantine KOEWACHT- Ruim drie maan- ien zelfwerkzaamheid en de konden flink uit de mouwen ste ken heeft de voetbalvereniging Koewacht een prachtig ver duwde kantine opgeleverd. C. Liefting van Ter gen verrichtte gisterochtend amen met erelid W. Martens de >fficiële opening. jeiden openden een toegangs- ieur naar de kantine. Voorzitter C. Jansen van de voet schetste in zijn toe- oraak een stukje kantinege- Siedems. ..In 1976 konden de peiers voor het eerst na de wed- tnjd op hun eigen sportcom- een pilsje drinken. Een ei- «handig in elkaar gezette louwkeet was het eerste onder- Tot nu toe is de kantine lÉe Keer verbouwd. Alleen de dateren nog van 0." ansen sprak zijn bewondering at voor de vrijwilligers die veel an hun kostbare tijd opoffer en voor de club. Zonder ande- tn tekort te willen doen. gaf hij oortrekker Jean Pierre Riet- en zijn vrouw Nicole een pluim voor het vele werk ze verzetten. fethouder Liefting roemde de lub vooral vanwege het grote fijwilligersbestand. „Deze club men in hart en nieren zijn in i huidige tijd zonder meer de waarop een vereniging rijft Deze vrijwilligers moet je aldus Liefting. interieur van de kantine is jlledig aangepakt. Bar, ber- ing. keuken en bestuurskamer regen een geheel nieuw aan- ftt. Verder liggen er overal jemve vloeren. Doordat de be- is meegevallen, krijgt de binnenkort nog een dak. bt slechte weer gooide 's mid- igs wat roet in het openings- estje. Drie hete luchtballon- ffl moesten aan de grond blij- in. Maar dat dempte de vreug- nauwelijks. Spelers, suppor- rs en bestuursleden vierden de alsof er een kampioen- hap was behaald. iinderkleren erkopen goed KEL-De traditionele winter- cding- en speelgoedbeurs in iel bleek zaterdag opnieuw trek. bezoekers kwamen vanaf uur in cultureel centrum De een kijkje nemen. Ze fhten kinderkleding en speel- ed voor een klein prijsje bij- li Veelal wouwen liepen zater- g langs de uitgestalde jon- hs-enmeisjeskleding. Sommi- n gingen met stapels kleding de kassa, terwijl hun zich vermaakten bij de (els met tweedehands speel- pd. jt privé-initiatief werd zater- g alweer voor het vijftiende ir georganiseerd. In maart de volgende beurs ge- Bezorgklachten: [800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAN DEREN fMlem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl "ené Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Pots Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 «WAB HULST Tel: (0114)372776 ^(0114)372771 Email, redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen moeten gezamenlijk één kapbeleid op stellen en dat ook gezamenlijk handhaven. Dat stelt het Temeuzense raads lid P. Clijsen (GroenLinks) in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Clijsen pleit er voor om bij het opstellen van een kapvergunningbeleid de modelverordening te betrek ken van de Bomenstichting. GroenLinks maakt zich ernstige zorgen over de richting waarin het Terneuzense beleid voor het kappen van bomen gaat. Reden voor die bezorgdheid zijn de uit spraken van wethouder C. van Schaik. Die kondigde een nieuw kapbeleid aan, waarbij de regels aanzienlijk worden versoepeld. Niet langer hoeft een kapvergun- ning te worden aangevraagd voor ieder stammetje dat wordt omgelegd; in negen van de tien gevallen zal dat niet meer nodig zijn, kondigde de wethouder aan. Een maatregel die past in het beleid om de bureaucratie aan te pakken. Conifeertjes GroenLinks vindt het nieuwe be leid dat in voorbereiding is 'te kort door de bocht'. „Wij zijn ook niet voor dat hele strenge ge doe", zegt Clijsen. Als je bijvoor beeld verhuist, moet het geen probleem zijn om wat conifeer tjes om te zagen die de vorige be woner heeft achtergelaten. Maar wat de gemeente wil, gaat wel erg ver." Clijsen wijst op de Nationale Bo menstichting. „Die heeft een mo delverordening uitgewerkt met de bedoeling tot een vorm van deregulering te komen, zonder het kind met het waswater weg te gooien. Bomen en houtopstan den hebben een lange tijd nodig om tot volle wasdom te komen; de snelheid waarmee een ket tingzaag hier een einde aan kan maken, staat daarmee tot geen verhouding. Deregulering moet dus zorgvuldig en goed afgewo gen plaatsvinden." GroenLinks pleit voor samen werking binnen Zeeuws-Vlaan deren. Het overgebleven aantal aanvragen (een beperkt aantal, meent Clijsen, ook als de model verordening van de Bomenstich ting wordt gevolgd) kan dan re gionaal afgehandeld en beter ge handhaafd worden. Samenwerking scheelt volgens Groenlinks ook in de ambtelijke kosten die gemaakt moeten wor den. Margareta Sandra, met een hamer en een pan, staat symbool voor de Aardenburgers die de Fransen weerstonden, in 1672. door Euqène Verstraeten AARDENBURG - In Zeeuws - Vlaanderen waren zaterdag tijdens de Open Monumentendag tientallen monu menten te bezichtigen. Meestal eerbied waardige oude bouwwerken, maar in Aardenburg ging de aandacht vooral uit naar een splinternieuw monument. Aan het Verloren Kostje werd zaterdag middag een beeld onthuld van Margare ta Sandra. Zij staat symbool voor de prestatie van de Aardenburgse bevol king, die in juni 1672 een aanval van een grote Franse troepenmacht wist te weerstaan. De Republiek was op dat moment in oorlog met vier landen en haar laatste uur als zelfstandige staat leek te heb ben geslagen. Precies op dat moment be haalde de kleine groep Aardenburgse verdedigers een verrassende overwin ning op de Fransen, een flinke opsteker voor veel Nederlanders. Heel de Aarden burgse bevolking deed mee aan de ver dediging; ieder op zijn of haar manier. Het beeld is er gekomen op initiatief van de Stichting Cultureel Aardenburg. Het is ontworpen en gemaakt door de Belgische kunstenaars Luc Lefebvre uit Waarschoot en Germain Coeckelberghs foto Wim Kooyman uit Eeklo en kwam tot stand onder aus piciën van Teun van Iieelsbergen van de Stichting Cultureel Aardenburg. „In navolging van Engeland heeft nu ook Aardenburg zijn 'iron lady', zijN ijze ren dame", grapte hij tijdens de ope ningsplechtigheid. En inderdaad, Margareta Sandra is van allerlei metalen onderdelen aan elkaar gesmeed. Een vrouw uit de zeventiende eeuw, maar ze had ook net zo goed kun nen figureren in Star Wars. In tegenstel ling tot een andere strijdbare dame, Jeanne d'Arc, is Magareta niet afge beeld met een dreigend zwaard in de hand, maar met opgeheven hamer en omgeven door potten en pannen. Een eenvoudige huisvrouw. Rondom het kunstwerk is een kleine poëzie-ommegang gemaakt met een reeks gedichten over het thema Oorlog en Vrede. Het kunstwerk werd zaterdag onthuld door commissaris van de koningin W. van Gelder en gouverneur P. Breyne van de provincie West-Vlaanderen. Ze droegen beiden ook een gedicht voor. Wethouder L. Wille nam het beeld na mens de gemeente officieel in ont vangst. „Wij gaan hiermee de verplich ting aan om het goed te onderhouden en zorgen dat het beeld in perfecte staat blijft", beloofde Wille. Hij wees er op dat een kunstwerk niet alleen is om er omheen te lopen. „Je moet er ook in stilte naar kunnen kij ken en je gedachten de vrije loop laten. Dus moet we proberen er nog een bank je bij te zetten." Een vrouwelijke omstander probeerde meteen van de gulle bui van de wethou der te profiteren. „Kunnen er dan mis schien ook nog een paar lichten bij?", vroeg ze. „Ha, ik weet dat de verkiezin gen er aan komen en u wilt mij toezeg gingen laten doen", reageerde Wille. Hij wees er op dat de stadsraad een bud get heeft dat naar eigen inzicht besteed kan worden. „Dus binnen de bestaande financiële structuren zijn best mogelijk heden. Maar ik ga natuurlijk niet over het geld van de stadsraad." De onthullingsceremonie was zaterdag middag een stuk vroeger dan gepland, omdat de voorafgaande bijeenkomst in de St. Baafskerk korter uitviel. De ver andering van schema verraste de Ko ninklijke Aardenburgsche Fanfaren. Die kwam precies op het afgesproken tijdstip aan gemarcheerd, maar toen was de ceremonie al voorbij. Na het spe len van enkele werken stelden de aanwe zigen zich op achter de fanfare en ging het in optocht terug naar de St. Baafs, waar de monumentendag werd afgeslo ten. Kerken De dag stond dit jaar in het teken van het thema Religieus Erfgoed. In de ge meente Terneuzen waren daarom bijna alle kerken open en was er speciale aan dacht voor Biervliet. Dit in verband met het 150-jarig bestaan van de rooms-katholieke kerk. Bezoekers kre gen er rondleidingen door het dorp langs de twee kerken en twee voormali ge pastorieën. Ook in de gemeente Hulst hadden ver schillende kerken hun deuren geopend. In de Hulster basiliek kon onder begelei ding van een gids te toren worden be klommen. Daarnaast was er speciale aandacht voor het fotoboek dat door Piet Hamelink is gemaakt over de res tauratie van de basiliek. door Wilma Valk BRESKENS - Het was een zonnige middag in Bres kens, 11 september 1944, totdat binnen enkele minu ten de zon verduisterd werd door rook en vuur en het dorp in donker werd ge huld. Het werd stil in Bres kens. Tijdens de jaarlijkse her denking bij het monument aan de Steenoven werden gisteravond de 184 burger slachtoffers van het gealli eerde luchtbombardement op het vissersdorp her dacht. Ze zijn niet verge ten; een voor een werden hun namen genoemd tij dens de indrukwekkende plechtigheid. Ruim honderd familiele den, belangstellenden en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Sluis woonden de ceremo nie bij. „Wij denken van daag ook aan de slachtof fers van deze tijd", zei voor zitter van de Stichting Oor logsmonument, Joop de Rechter. Anders Namens de gemeente Sluis sprak burgemeester J. Sala; „Op 4 mei staat heel Neder land stil bij de slachtoffers van de oorlog. Hier in Bres kens is dat anders, hier wordt nog haast dagelijks over deze overledenen ge praat. Dit bombardement had een grote impact op Breskens." Gedichten Tussen het voorlezen van de vele namen door, wer den gedichten voorgelezen, onder andere door leerlin gen van de openbare basis school. Er waren kransen van de Stichting Oorlogsmonu ment Breskens, de gemeen te Sluis en de school. Hier na was er voor alle aanwezi gen gelegenheid om een bloemetje te leggen. OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg heeft gistè- ren het nieuwe seizoen ingeluid met gratis optredens. De belangstelling voor het sterk regionaal getinte program ma was groot. Er stonden optreden op het programma van DFN, Ambras, Leute boven Alles, De Schapen in de Wieje en de Vlaamse Sabijn die een try-out van haar nieuwste voorstelling bracht. Het Amsterdamse Trio A Li- be verzorgde een geslaagd optreden met jiddische mu ziek. De verwachting is dat dit jaar nog meer theaterlief hebbers de kassa zullen passeren dan vorig jaar. Het thea ter is inmiddels van september tot en met mei volgeboekt met meer dan veertig voorstellingen. De vrijwilligers wer den door algemeen coördinator J. Bolsius verrast met een opvallend poloshirt. „Zo is voor iedereen duidelijk, wie er in het Ledeltheater werkt. Ook voor de veiligheid is het belangrijk dat onze medewerkers herkenbaar zijn." TERNEUZEN - De eerste auditie voor de rockmusical Fa- me, die op 13 en 14 mei wordt opgevoerd in het Terneu zense Scheldetheater, heeft afgelopen zaterdag al enkele rollen opgeleverd. De audities werden gehouden in het ge bouw van Toonbeeld in Terneuzen. Veertien belangstel lenden probeerden met twee improvisatieopdrachten én een zangnummer de docenten te overtuigen van hun kwa liteiten. Ze moesten kunnen acteren én dansen én zingen. Het heeft uiteindelijk toch zeker vijf rollen opgeleverd waarvan we overtuigd zijn. Die mensen krijgen deze week bericht. De overige rollen moeten we nog invullen, maar we zijn zeker tevreden tot nu toe. Er blijkt in de re gio voldoende talent te zijn", aldus regisseur René Florus- sen. Op 7 oktober staat de tweede auditieronde gepland. SLUIS - Aan het eind van de middag trok gisteren een bonte stoet van koetsen door het centrum van Sluis. On der de naam Sluis Koets heeft het evenement met zijn schitterende aanspanningen en passend uitgedoste men ners inmiddels een behoorlijke naam opgebouwd. Op het bordes van het Belfort kregen de talrijke toeschouwers deskundig commentaar door de Vlaamse journalist en kenner bij uitstek Sjaak Pijpen. Voorafgaand aan het défi lé had het gezelschap, dat voornamelijk uit Belgische deel nemers bestond, een tocht gemaakt naar Knokke. Ver schillende rassen Friezen, Gelderse, Andalousische en t fjordenpaarden trokken de meest uiteenlopende koetsen zoals dokterswagens, Barouches, Victoriarijtuigen, lah7 dauers of wagonettes. Onder de deelnemers was Frans de Poorter uit Waterland kerkje met zijn twee fjorden voor een sjieke Barouche- koets uit 1900. Ook de familie Lockef eer uit Eede was pre sent met een Oostenrijkse boodschappenwagen getrokken door Lana en Lauri. HOEK - In een bushokje aan de Hoekseweg in Hoek zijn gistermiddag rond half zes twee inwoners van Lebbeke (B) aangehouden wegens diefstal. De jongemannen (ze ventien en twintig jaar oud) worden ervan verdacht even daarvoor wat fruit en enkele tientallen euro's te hebben weggenomen uit een winkeltje bij een woning in de omge- ving. Onder grote belangstelling is het bombardement op Breskens herdacht. foto Wim Kooyman door Ronald Verstraten BIERVLIET - Ze hebben een jaar de tijd om zich te bewijzen. En als dat lukt mag Biervliet zich in 2007 een Kern met Pit noemen. Samen met nog vier an dere Zeeuwse plaatsen is het dorp doorgedrongen tot de tien de en laatste ronde van de wed strijd Kern met Pit van de Ko ninklijke Nederlandse Heide maatschappij. Blije gezichten dus in Biervliet. Van 'kopman' Jack van Harn, van de werkgroep Biervliet een Maatje Groter tot en met Rinus Willemsen van de stichting Be houd Monumenten Biervliet. Die stichting gaat het project be geleiden dat in het voorjaar van 2007 tot toekenning van de oor konde moet leiden. En niet te vergeten van de duizend euro die daarbij hoort. Naar aanleiding van een oproep vorig jaar, heeft de werkgroep de plaatselijke bibliotheek aan gemeld. „Een rijksmonument waar in het verleden altijd blin den (luiken) aan de ramen heb ben gezeten. Die willen we in ere herstellen. Het is geen groot schalig project, maar voor de be volking is het toch een bewijs van de leefbaarheid, zegt Van Harn. En laat dat nu net passen binnen de doelstelling van Kern met Pit, die door de Heidemij wordt omschreven als 'leefbaar heidswedstrijd'. „Landelijk zijn er deze keer 161 projecten kandi daat. In theorie kunnen ze alle maal de oorkonde verdienen, al zijn er altijd wel enkele afval lers, vertelt Monique Melchers van de Heidemij in Arnhem. In Zeeland dingen naast het Biervlietse nog projecten mee in Koudekerke, Bath, Zaamslag en twee in Middelburg. In Zaam slag gaat het om een zogenaamd 'pannaveld' voor mini-voetbal. Dat project is ingediend door Jeugdactiviteiten Zaamslag, een (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 onderdeel van de plaatselijke dorpsraad. Voor de blinden aan de biblio theek is al geld gereserveerd, af komstig van een gift van Dow. „Maar dat is net niet voldoende. We schatten de kosten op drieën half- tot vijfduizend euro. Met het geld van Kern met Pit halen we dat wel", zegt Van Harn. Tot september 2006 kan aan de uitvoering worden gewerkt, mits de gemeente de benodigde vergunningen verleent. Het gaat om negen ramen, dus in totaal achttien luiken. Aan het eind van volgende zo mer komt een jury kijken of het project volgens plan is uitge voerd. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten, HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve. 9.00 uur: Vrij biljar ten. 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljart club; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 19.30 uur: Bijeenkomst Onder Ons; De Blaawe Hoeve, 13.30 uur. Kaarten; De Halve Maan, 19.00 uur: Openings avond seizoen KVG Hulst: KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Kerklaan 87,19.00 uur Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN De Kauter. 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; R.K. kerk, 10.00 uur: H. mis voor overie" den parochianen; Café St.Cecilia, 14.30 uur: Kermis schie- ting; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur Kaarten; De Warande, 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers- bal en bowls; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free Country Dancers; Ter Schorre, 14.00 uur. Ontmoeting na bestaanden kankerpatiënten; Dansschool Verberkmoes, Vanaf 15.00 uur: Inschrijven danslessen; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak, 14.30 uur: Schieting; 15.00 uur; Gaaibol- len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45