Vaste toeristenheffing wenselijk PZC fZC Monumentale kerk smaakt naar meer Verhalen komen boven op reünie Sir Popkoor Muzikaèl geeft monumentale muziek nieuwe impuls ,15 jleereatiesector wil af van rompslomp rond overnachtingen buiten seizoen agenda AAZET Brandweer etmaal zoet met brand Benzine uit auto's gestolen Blikseminslag in boom en bedrijf Alweer botsing tegen rotonde NS-geld voor hoogaarzen maandag 12 september 2005 LiK7.EE - De invoering van -u vast belastingtarief voor toe- rktenplaaten in het voor- en na boen op Schouwen-Duive- y wordt alsnog onderzocht. Wffemeentebestuur komt daar- -elegeinoet aan een herhaald U^ekvan van branche-organi- 9lie Kecron. Heuste heffing betreft arrange- jguten waarbij gasten hun toer- ajavan een aantal maanden ïjaarop de kampeerplaats la- b staan, zonder dat men con st-: aanwezig is. Campinghou- ïsmoeten nu per dag registre- nofin die caravans ook daad- gielijk wordt overnacht, op Kt waarvan toeristenbelas- Eg aan de gemeente moet wor- t? £)e Recr0n «orgklachten: 500-0231231 maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; «erdags tot 12.00 uur B ACTIE CHOUWEN-DUIVELAND achtweg 23a ostbus 80 30OAB2IERIKZEE 40111-454647 K 0111-454657 ■mail: redzzee@pzc.nl *cel Modde (chef) imans ^Pankow ^me Soesman "4ita Lanting HBoogert (sport) ^NTRALE redactie ^üonspark 28 ^aagoes Trt <0113)315500 (0113)315669 Ina'(- redactie pzc.nl ("TERN ET ^•pzc.nl r»» WBb@pzc.nl een 'redelijke heffing' op de proppen komt. Een nieuwe ta riefsverhoging zou de sector on- venredig veel schade berokke nen, aldus de zegsman van de Recron. Hij wijst in dat verband op het teruglopend aandeel van het verblijfstoerisme op Schou- wen-Duiveland dit en vorig jaar. „Nog zwaardere lasten, be perken verdere kansen." Van Oost ziet in dat geval ook proble men ontstaan voor de invoering van de toeristenpas. „De toeristenpas kan alleen dan maar slagen, als er draagvlak is bij de ondernemers." De rege ling die burgemeester en wet houders tot dusver hadden voor gesteld, zadelt het recreatief be drijfsleven op met een lastenver zwaring van gemiddeld dertien procent. En dat zou wel eens de nekslag voor de toeristenpas kunnen zijn, waarschuwt Van Oost. De Recron kan rekenen op een brede steun uit de gemeente raad, zo bleek vorige week tij dens een commissievergadering. Ook wethouder A. Croné is in middels bereid in 2006 alsnog geld vrij te maken voor een on derzoek naar de mogelijkheden voor invoering van een vast ta rief. De daadwerkelijke invoe ring van dat systeem is dan wel afhankelijk van de steun van al le ondernemers, benadrukt de wethouder. ■couwen-Duiveland wil van [omslachtige en veelal dure fthodiek af. door invoering een vast tarief voor deze ar- Bgementen. livere registratie jigens woordvoerder P. van 9 worden op sommige cam- gs jaarlijks meer dan hon- nivan dergelijke arrangemen- igeboekt, wat een zuivere re- gratie 'zeer moeilijk uitvoer- ir' maakt. Een vast forfait r$ volgens hem ook beter ar de gasten toe. Het tarief bid het arrangement worden arberekend, zodat voor ieder- ivanmeet af aan duidelijk is ivoor de kampeerplek in het !- en naseizoen moet worden Raki voering invoering van deze metho- iwordt breed gedragen door ecreatie-ondernemers, aldus st, mits de gemeente met (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3! WERING ET.NL MEKACTIVITEITEN RIKZEE Gemeentehuis, 19.30 uur: ptaakavond Provinciaal Omgevings- edeltheater luidt ieuw seizoen in OSTBURG - Het Ledeltheater Oostburg heeft gisteren het we seizoen ingeluid met gra- optredens. belangstelling voor het sterk gionaal getinte programma s groot. Er stonden optreden bel programma van DFN, Leute boven Alles, De bapen in de Wieje en de nmse Sabijn die een try-out baar nieuwste voorstelling :bt. Het Amsterdamse Trio ibe verzorgde een geslaagd eden met jiddische muziek. De monumentendag bracht honderdveertig bezoekers naar de zeven eeuwen oude kerk in'Brbuwershaven. door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven moet je proeven. Beheerder Dries van Beveren (73) strijkt langs de loslatende laag van één van de pilaren in de koorkerk en brengt het gruis, dat zo achterblijft op het topje van z'n wijsvinger, naar z'n tong. „Moet je ook eens proberen", zegt hij. Puur zout is de smaak, een erfenis van de dijkdoorbraken van 1953 die het imposante bedehuis negen maanden in het zeewater zette. De hervormde kerk van Brouwershaven staat in het rijtje met een teruglopend aantal kerkgangers. En dus is er heel wat creativiteit nodig om de belangstel ling aan te wakkeren en nieuwe bezoe kersbronnen aan te boren, vertelt voor zitter J. Niemantsverdriet-Leenheer van het stichtingsbestuur ter gelegen heid van de landelijke monumentendag. „Een gebouw als dit moet vooral goed bruikbaar zijn en geëxploiteerd wor den, wil je het in stand houden voor het verre nageslacht. Aan kerkgangers al leen kun je het niet meer verdienen. Wij zoeken het in eerste instantie in concer ten, exposities en bijeenkomsten. Maar dan moet je om te beginnen wel een goe de vloer hebben", verwijst de voorzitter naar de zoveelste op handen zijnde res tauratie. Vocht en zout hebben het cement van de voegen tussen de gekapte natuurste nen opgelost. De ongelijkmatigheid die zo is ontstaan, is funest voor enkels. Eén stuk werd eerder al aangepakt, maar het grootste deel bleef door geldge brek liggen. Niemantsverdriet ver wacht echter dat monumentenzorg nog dit najaar met de nodige twee ton subsi die over de brug komt. Het volgende project waar volgens de voorzitter veel van afhangt, is de aanleg van verwar ming. Er ligt inmiddels een advies om dat te gaan doen middels een infrarood- installatie boven de kerkbanken. Te vens onderzoekt TNO in opdracht van monumentenzorg hoe een eind kan wor den gemaakt aan het nog steeds optrek kende zout in de muren, waardoor het pleisterwerk blijft afbrokkelen. De vooralsnog grootste klus werd goed tien jaar geleden geklaard, toen de ka rakteristieke eikenhouten bekapping van het zeven eeuwen oude gebouw werd gered van de boktor. Van Beveren toont een paar balken die hij heeft be waard ter illustratie van de vernietigen de werking van de knagers, doorzeeft met duizenden kleine gaatjes. De be heerder gaat voor, naar boven. De smal le stenen wenteltrap die toegang biedt tot de nok van de kerk is, om veilig heidsredenen, doorgaans verboden voor bezoekers. Het leidt tot een deurtje dat uitkomt op één van de met leisteen be legde daken van de zijbeuk. Via een dak goot, langs een ijzeren stang, komen we bij een deur boven het koor. Een aaneen gesloten stelsel van houten gangboor- foto Dirk-Jan Gjeltema den - tot op borsthoogte met een reling betimmerd - en deurtjes maakt een wan deling op bijna 25 meter hoogte moge lijk. Een magnifieke ervaring, die het ongetwijfeld goed zou doen bij toeris ten. De kapconstructie heeft, met z'n ve le dwarsbalken en bolling, veel weg van de kiel van een Oost-Indiëvaarder. Wan neer de constante neiging om de diepte in te kijken wordt weerstaan, de blik recht vooruit dus, waan je je even onder deks. „Ik ben destijds op die wei-f ge weest waar ze de Batavia hebben nage bouwd, precies eender." Onverschrok ken steekt Van Beveren dwars over, op een balk waar je nog geen twee voeten naast elkaar kunt zetten. „Niks aan de hand", bezweert hij. „Het is tegenwoor dig allemaal arbo-verantwoord." De voormalig scheepsreparateur wijst naar beneden. „Toen ze destijds aan de kap begonnen, kostte het 125.000 gul den om tegelijk ook de hele vloer te res taureren. Maar daar was geen geld meer voor. En als ze het nu doen: 200.000 euro! Hadden ze het toen maar gewoon gedaan. Zó kun je geld verdie- door Inge Heuff SIRJANSLAND - Met het zon netje over het dorp genoten de oud- en oudere inwoners van Sirjansland zaterdag van een heerlijke lunch. Kennissen en vrienden kwamen elkaar soms voor het eerst sinds tijden weer tegen en nieuwtjes van afgelo pen jaren konden doorverteld worden. De reünie en middel eeuwse lunch, waarvoor velen zich prachtig hadden uitgedost, was een succes. Dirk (84) en Bep (82) Fluyt (ei genlijk Fluijt, maar dan 'verame- rikaanst') kwamen speciaal voor de viering van het zeven- honderdjarige bestaan van Sir jansland over uit New Jersey, Amerika. Het echtpaar emigreer de in 1964 naar New York om dat Dirk, die bij Mobile Oil werkte, een goede baan in New York aangeboden kreeg. De afge lopen vier decennia hebben zij Sirjansland en Rotterdam, de ge boorteplaats van Bep Fluyt, re gelmatig bezocht. Beiden spreken nog uitstekend Nederlands en hebben hun vriendschappen hier altijd on derhouden. Toch vindt Dirk het een prachtige reünie. Hij heeft veel bekenden en familieleden gesproken die hij anders niet zou hebben gezien. Zo ook zijn achterneven Koos en Jacobus Fluijt. Beiden zijn al tientallen jaren geleden uit Sirjansland vertrokken, maar bij deze reü nie van de partij. Koos is door overplaatsingen in zijn werk na omzwervingen in Renesse be land en Jacobus in Zwolle. De dochters van Jacobus, Marianne Beijer-Fluijt en Lucia van Em- men-Fluijt, die samen met hun echtgenoten verkleed zijn als ambachtslieden uit de Middel eeuwen, hebben nooit in Sir ge woond. Zij kennen het dorp van familiebezoeken met hun ouders maar vooral ook uit de verhalen van hun vader. „De mensen waar hij over vertelde, zijn allemaal overleden", zeg gen beide. „Maar we ontmoeten nu hun kinderen. We zijn ver baasd dat we eigenlijk zoveel weten over het dorp en kunnen herkennen van de fototentoon stelling." Foto's In het dorpshuis staan Han en Rie Dorst-Klink de foto's te be kijken. „Ik ben twee jaar gele den naar de reünie van de school geweest", zegt Rie Dorst, geboren in Sirjansland. „Maar nu zijn er veel meer mensen van mijn generatie. Dat is gezellig." Han Dorst (Oosterland) heeft het ook dik naar zijn zin. „Wel handig al die naambordjes, weet Van New Jersey tot Zwolle komen de mensen voor de reünie terug naar Sirjansland. je gelijk wie je voor je hebt." De fototentoonstelling in het dorps huis is een groot succes. „We merkten bij de tentoonstelling van de watersnoodramp dat er heel veel belangstelling was voor oude beelden", vertelt voor zitter van de feestcommissie Ge rard Oele. „Vandaar dat we voor de reünie nieuwe foto's ver zameld hebben." Oele bena drukt de enorme inzet van de in woners om een prachtig feest van zeven eeuwen Sirjansland te maken. Oele: „Mensen zijn heel gemotiveerd en iedereen is foto Dirk-Jan Gjeltema er wel op een of ander manier bij betrokken. Hoe kleiner een dorp, des te hechter de band, lijkt het wel. We hebben overi gens sinds vrijdagochtend 363 inwoners. Sicco Zoer en Petra van de Zande hebben een zoon gekregen." SINT-ANNALAND - Brandweerlieden uit de gemeente Tholen zijn afgelopen weekeinde bijna 24 uur bezig ge weest om een hooibrand te blussen aan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. De brand werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half twee 's nachts door een voorbijgan ger gemeld. Deze zag vlammetjes bij een hooiberg aan de Oude Zeedijk. Toen de blusgroep Sint-Annaland ter plaat se kwam, stond het hooi inmiddels in lichterlaaie. Er werd meteen groot alarm geslagen, omdat het vuur dreig de over te slaan naar een naast de hooiberg gelegen land- bouwschuur met daarin ongeveer honderd stieren. Uitein delijk bleek het niet nodig om de dieren te evacueren. In eerste instantie werd geblust met water uit een onder grondse brandkraan, later werden motorspuitaanhangers ingezet om water uit de sloten te pompen. Alle blusgroe- pen van Tholen en Sint Philipsland zijn in de loop van de nacht uitgerukt om de brand te helpen bestrijden. Rond vier uur 's nachts is de brandweer begonnen met het uit elkaar trekken van het hooi. Dat werd vervolgens uifc- gereden en nat gehouden. De brandweer is nog tot en met zaterdagavond bezig geweest met nablussen. De hooiop- slag is geheel verloren gegaan. Het was gisteren nog on duidelijk hoe de brand is ontstaan. THOLEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Bos straat in Tholen is in de nacht van zaterdag op zondag tus sen twaalf en half drie benzine met een waarde van enke le tientallen euro's gestolen. De tankdop werd opengebro ken; ook raakte de auto bekrast. De schade bedraagt tien tallen euro's. Ook van een andere auto die geparkeerd stond aan genoemde straat werd de tankdop opengebro ken. Uit deze auto is benzine met een waarde van enkele euro's weggenomen. SINT LAURENS - Een boom aan de Noordweg in Sint Laurens heeft zaterdagnacht een blikseminslag overleefd. De boom van wel twintig meter hoog, leek volgens de brandweer in tweeën te zijn gesplitst. „Maar toen we goed keken vanuit de redkorf van onze autoladder, zagen we dat het een spoor van de bliksem is", vertelt W. van Haveren, officier van dienst. De boom leeft nog. De plant soenendienst heeft een speciaal smeersel om de boom te doen genezen. De bliksem heeft ook toegeslagen bij een bedrijf aan de Finlandweg in Vlissingen-Oost. Daar werd de automatische brandmelder geraakt. De installatie is waarschijnlijk flink beschadigd. Dat moet vandaag blij ken. MIDDELBURG - Een 27-jarige bestuurder van een bestel auto uit de gemeente Borsele is zaterdagnacht rond kwart voor drie tegen de rotonde aan de Schroeweg in Middel burg gereden. De auto raakte aan de voorkant volledig vernield. De bestuurder zat bekneld tussen zijn stuur en zijn stoel, maar was niet gewond. De brandweer heeft hem bevrijd. Uit ademanalyse bleek dat de man 2,9 keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs moest hij achter laten. Het is de achtste keer dat iemand tegen de stenen muur knalt, sinds de rotonde er in juni 2004 is. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bekende to nen van Supertramps 'Break fast in America' vullen sporthal Onderdak in Zierikzee. Voor die zaterdagavond omgevormd tot een 'theater' voor de muziek- show van Muzikaèl, een pop koor met ambitie. Meteen wordt duidelijk waarom bezoekers van het slotstuk van Muziek Monumentaal vooraf gaand aan het concert op de fo to moesten, achter een ontbijtta fel met versteende croissants. De kiekjes worden op z'n Ameri kaans geserveerd op een projec tiescherm, gezien door een pas se-partout. 'Passie Partout', de nieuwe thea tershow van het uit Etten-Leur afkomstige muziekgezelschap, trok in Zierikzee krap honderd belangstellenden. Gezien het to tale aantal stoelen nog geen kwart van het publiek dat werd verwacht. De 44 zangeressen en zangers, lieten zich er evenals de zes mee gereisde bandleden niet door van de wijs brengen. Met veel enthousiasme en kwaliteit brachten ze een uitgebreid reper toire aan herkenbare popsongs uit de zeventiger en tachtiger ja ren. Wat Muzikaèl anders maakt dan de doorsnee popko ren, is dat er ook veel aandacht wordt besteed aan choreografie, het musical-achtige element uit hun show. Bovendien wordt vrij wel doorlopend de kleding aan gepast aan de karakteristieken van specifieke nummers of aan wat gebruikelijk was in die pe- riode. Bij een medley van de Be-1 ach Boys staat daar dan ook in eens een badmeesterbrigade (compleet in wit tenue met rode petjes en fluit) de nieuwste strandmode te bewonderen. Maar vooral knap van de vrou wen en mannen van Muzikaèl is dat ze feilloos en ongekend - strak overschakelen tussen de verschillende genres. Van l Queen naar Acda en De Munnik en van de glitterbollenwereld van Boogie Wonderland naar een overvalst staaltje Simon and Garfunkel. Programmeur Wim Timmer mans en stichtingsvoorzitter- Hans Erbrink zijn 'over de", breedte genomen' tevreden met; de belangstelling voor de tiende jaargang van Muziek Monumen- jj taal. Het hart van het evene ment wordt zoals altijd ge- vormd door terrasoptredens van verschillende gezelschappen em genres, verspreid over de Zierik- zeese binnenstad. Het geeft de! landelijke monumentendag daar altijd iets extra's. Daar-, naast waren er donderdagavond ook concerten in Burgh-Haam- stede en vrijdagavond in Brui- nisse en Zierikzee. Toch is er aanleiding tot herbezinning over de totale opzet van het eve nement door met name de mini male belangstelling voor het" popkoor BSUR in het Bruinisser - dorpshuis. Wellicht was het ontbreken van een monumentale ambiance in- dorpshuis en sporthal debet aan de geringe opkomst van het pu- bliek. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Geef een trein conducteur een cheque van 1400 euro, onder voorwaarde dat het geld naar een goed doel gaat. Je zou denken: spoorwegmuseum. Mooi niet. Vlissingen heeft een mysterieuze kaartjesknipper die kiest voor maritiem erfgoed. Ria Geluk snapt het nog steeds niet. „Ik zie nou niet meteen een relatie tussen de NS en ons." Ons, dat is de Stichting Behoud Hoogaars. Zij kreeg een tijdje te rug het bericht dat ze binnenr kort een cheque van de NS zou krijgen. De spooiwegmaatschap- pij was namelijk bezig met een PR-actie onder de conducteurs. Die moesten zich van hun bazen meer laten zien en horen. Meer registreren dus. Wie dat het bes te deed, kreeg een cheque. Niet om zelf te houden, maar om weg te geven aan een goed doel. De conducteurs met standplaats Vlissingen werden tweede. Laat een van hen nou de hoogaarzen- stichting als goed doel te heb ben uitgekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37