Zeeuws Archief komt geld tekort GIRO 309 PZC Q Meer geld nodig voor Nationale Landschappen Flink wassen en kammen loont de moeite Financiële rek is er volgens directeur echt uit Drankrijder maandag 12 september 2005 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg heeft gro te moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Afgelopen jaren kon de begroting nog rondgebreid worden, maar de rek is er nu uit. Er is sprake van een finan cieel onzekere toekomst. In het Jaarbericht 2004 uit direc teur R. Koops zijn zorgen over de financiële positie van het Zeeuws Archief. Dat is in 2000 ontstaan door het samengaan van het Rijksarchief Zeeland met de gemeente-archieven van Middelburg en Veere. Het histo risch centrum dreigt een beetje aan succes ten onder te gaan. Koops geeft aan dat het Zeeuws Archief met 17,5 kilometer aan beheerde bestanden een middel grote archiefdienst is. Maar het personeelsbestand is in verhou ding klein. Al vanaf het begin is de instelling op pad gestuurd met een te beperkte personeels bezetting en een te beperkt bud get 'voor een zich steeds uitbrei dend takenpakket'. Dp eerste jaren kon dat nog enigszins worden opgevangen door opbrengsten uit zakelijke dienstverlening en depotver- huur. Dat is volgens Koops nu niet meer mogelijk. In 2004 zijn zoveel mogelijk bezuinigingen doorgevoerd door fors te schrap pen in de uitgaven en door vaca tures niet op te vullen. Ook daar komt een eind aan. De problemen zijn voorgelegd aan de deelnemers in de gemeen schappelijke regeling voor het Zeeuws Archief. Dat zijn het Rijk en de gemeenten Middel burg en Veere. Als er niks veran dert, wordt het geldtekort al maar groter. Bezoekers In de vijf eerste levensjaren heeft het Zeeuws Archief zich ontwikkeld tot een erfgoedin stelling van formaat, consta teert Koops. Mede dankzij de huisvesting in een uitstekend in gericht gebouw aan het Hof plein. Gepoogd wordt steeds meer (nieuw) publiek te berei ken. Gemiddeld komen er jaar lijks zo'n 17.500 bezoekers over de vloer, van snuffelaar tot diep- graver. Aan de fraaie huisvesting hangt wel een fors prijskaartje, meldt Koops. De bijdrage die het ar chief jaarlijks in de huurkosten krijgt, blijft achter bij de werke lijke huurverhoging. Ook is het informatiecentrum, gezien de be nodigde bezetting, vrij duur. De dienstverlening via internet neemt toe. Het groeiende aantal digitale bezoekers (312.000 aan de website www.zeeuwsar- chief.nl en 764.000 aan de genea logische database) heeft echter niet geleid tot een teruggang van het aantal bezoekers aan de studiezaal. Integendeel, er treedt een verschuiving in de aard van het onderzoek op. „De huidige bezoekers zijn veel vaker diepgravers die - na het di gitale traject - hun onderzoek in originele bestanden voortzetten en die veel tijd en aandacht vra gen", aldus Koops. De subsidies zijn op deze ontwikkeling niet afgestemd. Door de financiële perikelen pro beert het Zeeuws Archief wel steeds nauwer samen te werken met andere cultuurhistorische partijen. Daarbij gaat het onder meer om een gezamenlijke aanpak van promotie, subsidiëring en spon soring. KOEWACHT - Dennis Piessens uit Heikant heeft zijn vijfjarige ruin Magnus zaterdagmorgen goed geprepareerd voor de jaar markt in Koewacht. Met een flinke wasbeurt, borstelen, kam men en een spraybehandeling voor extra glans is de paarden liefhebber ruim twee uur in de weer geweest. Het Engelse Shire paard presen teert zich na de opsmukbeurt triomfantelijk aan de keurmees ters. Voor de juryleden telt niet alleen het uiterlijk. Raskenmer ken, het stappen en lopen in draf zijn medebepalend voor de waardering. Van de Shire, het grootste paardenras ter wereld, lopen er zo'n 250 in Nederland rond. Ze worden zowel gebruikt voor het rijden met aanspan ning als onder zadel. Piessens typeert zijn edele vier voeter met een schofthoogte van ruim 1.80 meter en witte flossen aan de benen als een 'gentle giant'. Uiteindelijk kaapt hij in de categorie Shire de eerste prijs weg. Koewacht staat zaterdag niet al leen in het teken van de 112e edi tie van de jaarmarkt. Met een op treden van blaaskapel de Lamso ren en een bevrijdingstaptoe in de avonduren wordt het grens dorp ook overstelpt door mu ziek. Om beide evenementen soe pel op elkaar te laten aansluiten heeft het jaarmarktcomité de keuring nu 's middags in plaats van 's morgens op het program ma gezet. „Op deze manier creëer je als het ware een doorlo pend dorpsfeest", zegt secretaris P. van de Vijver van het jaar marktcomité. Een trekpaard toont zich in galop aan de jury van de veekeuring in Koewacht. Op de jaarmarkt buigen de keur meesters zich over 84 aangevoer de paarden en pony's. Door de inschrijving van een tiental Tin ker paarden wordt voor deze die ren een aparte categorie inge steld. Het verkeersvrije jaar marktterrein nabij de grens krijgt een nostalgisch tintje door de presentatie van verschil lende oude ambachten. Voor de jeugd is er een kleinvee- keuring. Hier neemt keurmees ter P. Wijnacker ruim veertig troeteldieren onder de loep. Waar nodig knipt hij vlug even een nageltje bij. De kinderen krijgen vooral tips voor de ver zorging van hun huisdier. De tienjarige Krista van den Berg- he toont trots haar drie tamme huisratten Pimky, Lotje en Stim- pi. De aanhankelijke knaagdier tjes kruipen door de belangstel ling van omstanders een beetje schichtig over haar arm. Na de uitreiking van de prijzen bestijgt boerenkapel de Lams oren uit Lamswaarde de po diumwagen op het j aannarktter- rein. De muzikanten blazen er lustig op los en het publiek op de terrasjes deint vrolijk mee. Enkele Wase marktkramers bie den hun koopwaar aan. ,,0p de ze manier vullen we de tijd tus sen het eind van de keuringen en het begin van de taptoe in", licht Van de Vijver toe. „Alleen hadden we op wat meer markt kramers gerekend." Voorafgaand aan het muzikaal bevrijdingsfeestje trekken een aantal oude legervoertuigen door het dorp. Eindpunt van de foto Wim Kooyman optocht is het Kerkplein waai de muziekgezelschappen alle re gisters open trekken. Naast de Koewachtse harmonie Een dracht Maakt Macht dragen de drumfanfares The Dutch Pipes and Drums uit Tilburg en 'Het wapen van Maassluis' hun steen tje bij aan de taptoe. Het on weer is spelbreker aan het eind van de taptoe. Doordat de he melsluizen zich wijd open zet ten moet de gezamenlijke finale van de drie korpsen worden af geblazen. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - Voor de Nationa le Landschappen in Nederland is tot 2008 ongeveer tien keer zo veel geld nodig als Rijk en pro vincies tot dusver hebben uitge trokken. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) spreekt echter van een doemscenario. Hij ziet het voor Zeeland minder somber in. De cijfers komen uit de vorige week gepresenteerde Natuurba- lans 2005. Het Milieu en Natuur- planbureau (MNP) constateert daarin dat voor herstel en ver sterking van de kwaliteiten van Nationale Landschappen 20 mil joen euro per jaar beschikbaar is. De helft komt van het Rijk, de andere helft van de provin cies. Maar de Raad voor het Lan delijk Gebied (RLG) heeft gecon cludeerd dat jaarlijks 225 mil joen euro nodig is. Dat stelt provincies voor een zware opgave, aldus de Natuur- balans. Hun eigen budgetten voor landschapsbeheer zijn te klein, dus moeten ze andere fi nancieringsbronnen zoeken. Zeeland telt drie Nationale Landschappen: de Zak van Zuid-Beveland, het platteland van Walcheren en West - Zeeuws-Vlaanderen. Daarvoor stellen Rijk en provincie samen bijna 4,5 miljoen euro per jaar beschikbaar. Volgens Van Wave- ren moet het overheidsgeld voor Nationale Landschappen gezien worden als trigger money. Daar mee moet geld uit andere bron nen worden gegenereerd. „Maar tien keer zoveel? Dat komt me wel erg negatief voor." De gede puteerde gaat uit van een lande lijk budget van 30 miljoen, om dat hij ook de bijdrage uit het In vesteringsbudget Landelijk Ge bied meetelt. Naar zijn mening moeten particulieren dat budget kunnen verdubbelen. Hij wijst erop dat particulieren in de Zak van Zuid-Beveland in het verleden veel hebben bijge dragen aan het opknappen van oude boerderijen. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen i gerekend worden op geld project Zwakke Schakels! pensatie van recreatiebe die willen uitbreiden'en gen uit de woningbouw^! kader van de regeling roaj^ groen. „In de Natuur wordt een doemscenario schetst. Ik zie het minder! mistisch in." Een wat grotere het Rijk zou wel op'zijn zijn, meent Van Waveren,?* al voor projecten die nietrsa bel zijn te maken. Als voorf* noemt hij de verplaatsing] Crop Alliance, een uitjesüfc in het buitengebied van B$ land. „Daarvoor zou een saneringsregeling voorNatj® le Landschappen moeten fc staan." Een andere zorgelijke ont? kling die het MNP signaleen! de neerslag van stikstof inh duingebied. Die leidt tot 2 sing, aangroei van verdringing van waardij fauna. De achteruitgangmoj fauna wordt nog versterkt d» de afname van het aantal c( nen in de duinen. Met het dL groeien van duinen gaanbelaj rijke natuurwaarden lerlo» Zo komen er de laatste jarat delijk minder broedvogé dagvlinders voor. De scheepvaart op de Noot is de belangrijkste oorzaag de stikstofneerslag in de 7 se duinen, aldus de Natuaj lans. Het MNP dringt aan® ternationale afspraken. Voor scheepvaart bestaan die nis CADZAND - De politie heef terdagavond een 46-jarigea; E mobilist uit Knokke-Hei?, f aagehouden op de Provmd weg in Cadzand. De man E vier jonge kinderen vervoa reed 108 km per uur en d- ruim 3,3 maal te veel gedroa te hebben. Hij kreeg een a ces-verbaal en moest zijn rij wijs inleveren. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34