Monumentendag drukbezocht PZC PZC Oorlogje spelen voor volwassenen Onderscheiding voor GOV-prominenten Dreigende financiële problemen voor Thoolse verenigingen Mooi weer zorgt voor volle kerken 15 Zangvereniging actief in Kapelle AZET Dode vissen in Dauwendaele Alweer botsing tegen rotonde Dronken op de weg Wateroverlast door zwaar onweer agenda maandag 12 september 2005 - WES- Dankzij het mooie weer onweersbuien bereikten foland pas zaterdagavond - Z Open Monumentendag op frBtvtlanden een groot succes. feite gids je ook spreekt, ieder- «nmeldt enthousiast grote stro- „n bezoekers. Verbazing is er »t Over de interesse in het ge- loden culturele erfgoed en over vele jongeren die de moeite „jen om ook even ergens bin- «n te kijken. b het Goese stadhuis aan de ,te Markt is het dringen, mwlustigen vergapen zich er pp, de zaal. waar Goese huwe- Hsvoltrekkingen doorgaans Êtsvinden. Ouderen wijzen el- ar op de ouderwetse lavet die Jonge Kracht uit [apelle houdt promotiedagen KAPELLE - Shovvkorps Jonge Kracht uit Kapelle stelt zich za terdag 17 september voor met optredens en een voorlichtings- middag. Dat gebeurt in het club gebouw aan de Stationsstraat in Kapelle. De promotieweek begint van daag met het rondbrengen van flyers en donateurskaarten in de Kapelse wijken Eliwerve, Over- tiennge en Bruëlis. Het korps en de majorettes van Jonge Kracht naken woensdagavond een jondgang door Biezelinge. Vrij dagavond is Kapelle weer aan e beurt met een optreden in het itrum van het dorp en een idgang door nieuwbouwwijk ertieringe. et hoogtepunt van de promotie- week moet de open dag in en bij het dubgebouw aan de Stations traat worden, zaterdag 17 sep- embervan 13.30 tot 15.30 uur. let showkorps, de majorettes n de jongste groep blokfluitleer- ingen van Jonge Kracht laten ich dan zien en horen om 13.30 14.30 uur. KAPELLE - Zangvereniging Crescendo uit Kruiningen geeft maandagavond in het Kapelse zorgcentrum Cederhof een optre den. koor staat onder van Willy Feijtel-Bout. (an het concert wordt meege werkt door de solisten Rien de Koning, Koos Heijstek en Corrie Het concert begint ïm 19.00 uur. Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandenztholen Stationspark 28 Postbus3l «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie I Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA goes Jet: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I rT1a'': fedactie@pzc.nl INTERNET I wwv.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl in de voormalige raadszaal staat opgesteld. Ook de pakjes Sil (ideaal voor de luierwas) en de foto's van huisvrouwen die pan netjes soep op een petroleumstel stapelen, ontlokken kreten van herkenning. Verder is het dringen op het smalle wenteltrapje richting de balustrade rond de klokkento ren van het stadhuis. Er komen zoveel mensen naar beneden dat de klimmers noodgedwongen moeten uitwijken naar de vroe gere gevangenis. Maar dat geeft niets. Het is er heerlijk koel. Eenmaal boven verandert Goes op slag in een echte monumen- tenstad. Weg zijn de om aan dacht schreeuwende etalagerui ten, marktkramen, auto's en mo toren. Daarvoor in de plaats ver schijnt een eindeloze vlakte ro de daken. Van bovenaf heb je een prachtig zicht op de Grote Kerk en kan je eindelijk eens on gestoord naar alle gekke achter paadjes, plaatsjes met vuilcon tainers en dakterrasjes kijken. Je ziet ook veel beter hoe gebou wen in de loop der eeuwen zijn aangepast. Achter moderne voorgevels gaan doorgaans bijna onberoerde bouwwerken schuil. Met een beetje fantasie waan je je bovenop de toren in een middeleeuwse stad. Omdat monumentendag dit jaar draaide om ons religieus erf goed, waren er overal op de Be- velanden kerken open en was er zelfs een fietstocht uitgezet langs zes kerken in de gemeen ten Goes en Kapelle. Maar ook in de gemeente Borse- le waren kerken open, waaron der die in Baarland. Een ge bouw dat eind vorig jaar werd gekocht door T-care. Een be drijfje dat zich bezighoudt met de zorg voor kinderen en jonge ren met een psychiatrische aan doening. Ook licht verstandelijk gehandicapte kinderen zijn wel kom in het monumentale pand van Marianne de Kort en echtge noot Leo Capello, schuin tegen over de kerk. Open monumentendag werd door het tweetal aangegrepen om hun bedrijfje eens open te stellen. En dat liep als een trein. „Ik denk dat we wel wel dertig rondleidingen hebben gegeven", vertelt De Kort. „En de mensen kwamen echt niet alleen voor het pand, ze waren ook heel geïnteresseerd in het werk wat wij hier doen. Ook in de kerk, die De Kort en Capello willen omtoveren in een leerwerk plaats voor de jongeren die ze opvangen, werden rondleidin gen verzorgd. Verder was er samen met bouw meester Renzo Pica en diens dochter Paola een feestprogram ma in elkaar gedraaid. Met on der meer een muziekfestival, een suikerspinnenkraam, een lo terij en een groot terras. Zo wist de organisatie tweeduizend eu ro bijeen te sprokkelen. Dat geld wordt gebruikt voor het op knappen van de kerk. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-339313 v..,;, Soldaten repeteren zaterdag in fort Ellewoutsdijk hun 'drills' door Ingrid Huibers ELLEWOUTSDIJK - Hij maakt al zijn kostuums zelf. Met de hand wel te ver staan. En als er eens een bestelling door komt van een soldaat-in-spe, is Bart Soons uit Antwerpen niet te beroerd om naald en draad weer tevoorschijn te to veren. ,,'t Is mijn hobby hè", zegt hij welgemutst. En daarin gaat Soons vrij ver. Zaterdagochtend, fort Ellewoutsdijk. Een kampement van witte tentjes staat rond de Texaanse vlag. „Left, left, left, right, left." Langs de muren van het oude fort, marcheert een regiment van een mannetje of acht. „Right, heel, march. En doordraaien", schreeuwt de commandant. Bevelen gaan in het En gels, uitleg volgt in de eigen taal. De mannen uit Antwerpen, Brussel, Eeklo, Tilburg, Munstergeleen, Kortge- ne en Goes hebben één ding gemeen: ze zijn helemaal gek van de Amerikaanse Burgeroorlog. Zo vaak ze maar kunnen, zetten ze mini-oorlogjes op touw. Zaterdag zijn de strijders in Ellewouts dijk op uitnodiging van Natuurmonu menten, die open monumentendag aan grijpt om wat levende geschiedenis te laten zien. „Dit is een luxe kampement", wijst Soons op de simpele witte tentjes zon der grondzeil. Dan trekt hij een piep klein zeiltje tevoorschijn. „Dit zet je aan de punten vast en in het midden komt een houten stok. Zo ontstaat er een afdakje en daaronder lig je dan met twee man en al het gerief." Soons hoort bij de 8th Texas Cavalry F Company, ofwel de Terry's Texas Ran gers. De paarden zijn deze keer thuisge bleven. „We trekken altijd samen op met het 1st Texas Voluntary Infantry Regiment uit Kortgene. Die hadden nu wat extra infanterie nodig, dus dan doen we zonder paarden mee." Er ligt nog wel een zadel waar precies een basisuitrusting op past. Een deken, een stuk touw om het paard mee vast te binden, een zeiltje om onder te slapen, een jas, een koffiemok, een bord, wat te eten en een poncho tegen de regen. „De huifkarren met de grote tenten en keu kenspullen gingen veel langzamer dan de soldaten te paard", zegt Soons. „daarom moesten de leden van de cava lerie hun eigen uitrusting vervoeren." Tijd voor de inspectie van het regiment. Soons slaat de trommel, terwijl de man nen strak in het gelid gaan staan. Iedere musket wordt nauwkeurig gecontro leerd. Vervolgens wordt er eerst een paar keer droog geoefend voordat er echt geschoten mag worden. De luide knallen die volgen, jagen een complete ganzenkolonie in de wieken. Tom (10) uit Munstergeleen en Sander (6) uit Kortgene vermaken zich onder tussen prima. Ze vinden het machtig om verkleed en wel een weekeinde met hun vaders in een echt fort te bivakke ren. Tom, voorzien van een prachtige le- foto Mechteld Jansen ren beenkap, is trommelaar en Sander mag de vlag dragen. Terwijl de grote mannen schieten, raast het tweetal door het fort. Het Bevelandse regiment is een paar jaar terug voortgekomen uit country westernvereniging de Southern Riders. Na televisieseries als North South, Centennial en How the west was won, wilde een groepje dansers dieper in het verleden duiken. Enthousiast werden, grotendeels via in ternet, de eerste spulletjes aangeschaft. Die konden echter na de ontmoeting met de Vlaamse compagnie weer de prullenbak in. Kleding, geweren, trom mels, tenten en kookgerei moeten echt honderd procent gelijkenis vertonen met de oorspronkelijke Texaanse uitrus ting, anders tel je in 'reenactmentland' niet mee. „Je moet het goed doen, of niet", vindt Soons. „Daarom richt ik me alleen op de civil war. Ik heb in het verleden wel eens geprobeerd om de tijd van Napo leon erbij te doen, maar dat werkte niet. Je raakt op een gegeven moment gewoon in de war. door Ingrid Huibers GOES - Zichtbaar ontroerd is scheidend dirigent Hans Swin- nen van Muziektheatergezel schap GOV zaterdagmiddag, wanneer hem wordt medege deeld dat het Hare Majesteit heeft behaagd hem te ridderen. Het muziektheatergezelschap, in de volksmond nog altijd Goe se Operette Vereniging ge noemd, is bijeen in theater De Mythe om het zestigjarig be staan van de vereniging te vie ren. De Vlaming Swinnen is twintig jaar als dirigent aan de operettevereniging verbonden geweest. Hij slaagde erin om het kwijnende gezelschap met veer tien leden nieuw leven in te bla zen. Door de amateurzangers meer zelfvertrouwen te geven en ze uit te dagen, ambitieuze pro jecten aan te gaan. Er werden onder zijn leiding verschillende musicals opgevoerd als Anatev- ka. Oklahoma en Showboat. Ook de opera Carmen werd niet geschuwd. Daarnaast waagde de GOV zich ook aan het opvoeren van eigen producties zoals Zacharias Jan sen, waarvoor Swinnen de mu ziek componeerde. Inmiddels telt het muziektheatergezel schap zeventig leden en is er zelfs tijdelijk een ledenstop inge voerd. Swinnen begon zijn loopbaan bij de Vlaamse Opera. Sinds 1986 werkt hij als zelfstandig componist en dirigent. Behalve dat hij zich belangeloos inzette voor het GOV, deed hij dat ook vele jaren voor het Weerts Ope rette Koor. Die club wist hij om te turnen tot een volwaardig amateur-operagezelschap. Van wege een sterk verminderd ge zichtsvermogen, moest Swinnen zijn werk als dirigent afgelopen winter beëindigen. Een lintje was er ook voor Eddie Bogaert uit 's-Gravenpolder, die eveneens twintig jaar aan de GOV verbonden is; de eerste tien jaar als voorzitter, later als productieleider. Het is onder meer Bogaerts verdienste dat de steeds grotere en professionele re producties van de GOV er prachtig uitzagen. Hij coördi neerde onder meer de medewer kers van het licht en geluid, de decorbouwers, de costumières, de grimeurs en de mensen van de rekwisieten. Op dit moment is de GOV druk aan het repete ren voor Over-Leven, een eigen productie die donderdag 6 okto ber in theater De Mythe in pre mière gaat. Overigens compo neerde ook voor dit stuk schei dend dirigent Swinnen de mu ziek. MIDDELBURG - In de visvijver aan de Overloper in Mid delburg zijn dit weekend tegen de tweehonderd dode vis sen komen bovendrijven. De brandweer is twee keer uitge rukt naar Dauwendaele om met een waterkanon en een luchtschuimstraalpijp het lage zuurstofgehalte tegen te gaan. Dat heeft weinig nut gehad, volgens Rob Dreesens van wijkstichting 't Meandertje. „Het helpt even, dat wil zeggen: na het pompen duurt het even voordat er weer vis sen naar boven komen. Maar dan kun je er weer op wach ten. Eerst springen ze boven de oppervlakte uit om naar adem te happen en even later drijven ze boven. De brand weer heeft er 150 uitgevist en wij hebben zelf ook nog twee grote emmers vol. Er schijnen ook al dode eenden te zijn gesignaleerd." De oorzaak ligt volgens Dreesens bij het onderhoud. „Er is jarenlang niet gebaggerd en van de week heeft de gemeente ineens alle riet weggekapt. Er is geen zuurstof meer. De vissen stikken gewoon." De vis wedstrijd die voor volgende week gepland stond, is afge last. MIDDELBURG - Een 27-jarige bestuurder van een bestel auto uit de gemeente Borsele is zaterdagnacht rond kwart voor drie tegen de rotonde aan de Schroeweg in Middel burg gereden. De auto raakte aan de voorkant volledig vernield. De bestuurder zat bekneld tussen zijn stuur en zijn stoel, maar was niet gewond. De brandweer heeft hem bevrijd. Uit ademanalyse bleek dat de man 2,9 keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs moest hij achter laten. Het is de achtste keer dat iemand tegen de stenen muur knalt, sinds de rotonde er in juni 2004 ligt. VLISSINGEN - Een veertigjarige automobilist uit Vlissin- gen is in de nacht van zaterdag op zondag aan de Van Dis- hoeckstraat aangehouden, omdat hij had gereden onder invloed van alcohol. De man had ruim 2,7 keer zoveel ge dronken als toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs moest hij inleveren. HULST - Zwaai' onweer en fikse regenbuien zorgden afge lopen weekeinde plaatselijk voor overlast in Zeeuws- Vlaanderen. Zaterdagavond moest de Hulster brandweer uitrukken voor wateroverlast in de Frans van Wae- sberghestraat in Hulst. Een kelder van een huis was on dergelopen. Ook enkele buurtbewoners hadden last van wateroverlast en de gehele brandgang stond blank. De brandweer zette een dompelpomp in om het water weg te pompen. Ambtenaren van de gemeente Hulst kwamen de rioleringspompen in de straat aanzetten, zodat het over tollige water sneller kon worden afgevoerd. De blusgroep Vogelwaarde werd gealarmeerd voor een blikseminslag in de Elzenstraat. Er bleek geen brand meer te zijn, maar wel flink wat schade. De wandcontact dozen waren zwartgeblakerd, elektrische apparatuur was kapot. Met de inmiddels gearriveerde hoogwerker verken de de brandweer de buitenboel. Brokken steen van tien bij tien centimeter waren van de muur gevallen. Enkele dakpannen waren doormidden gespleten. Het nutsbedrijf moest de elektriciteit in de straat komen herstellen. Zichtbaar ontroerd is scheidend dirigent Hans Swinnen van Muziektheatergezelschap GOV zaterdag middag, wanneer hem wordt medegedeeld dat het Hare Majesteit heeft behaagd hem te ridderen. foto Mechteld Jansen door Maartje Huijben THOLEN - De verenigingen op Tholen en Sint Philipsland drei gen in de knel te raken. De hu ren van de gemeentelijke accom modaties blijven alsmaar stij gen, terwijl de subsidie van de gemeente daalt. In een poging de financiële eind jes aan elkaar te knopen, probe ren verenigingen extra activitei ten op touw te zetten. „Wij doen er van alles bij", zegt I. Bolier van de 110 leden tellende gym nastiekvereniging Excelsior. „Een braderie, de oliebollenac tie, de Grote Clubactie. De huur gaat elk jaar omhoog en de sub sidie omlaag. Dit jaar hebben wij de contributie zelfs moeten verhogen. Niet veel, maar voor gezinnen die meerdere kinderen op de club hebben, tikt dat toch door." Ook judovereniging OVJV uit Oud-Vossemeer houdt haar hart vast. Circa veertig leden judoën momenteel in de OBS Die Hee- netrechtschool. Over anderhalf jaar wil de vereniging haar in trek nemen in het nieuwe dorps huis De Vossenkuil. Maar of dat daadwerkelijk gaat gebeuren, is de vraag. „We zijn bang dat de huren flink hoger gaan uitval len", meldt I. M. Istha. „Als het te duur is, moeten we uitwijken naar een andere kern. Dat bete kent de doodsteek." De voorzitter van de Centrale Judovereniging Eiland Tholen uit Sint Maartensdijk ziet geen mogelijke bezuinigingsposten meer. „Ik zou echt niet weten waar wij nu nog op kunnen be zuinigen", verzucht N. Poot, „Al les wordt al vrijwillig gedaan. Gelukkig hebben we nog wel wat reserves." De mat waar de 45 leden op trainen, is eigendom van de club. „Die kan gelukkig nog een paar jaar mee, want een nieuwe mat kopen, kunnen we echt niet. Die kost wel 7000 eu ro." Ook de grotere verenigingen dreigen in zwaar weer te ko men. Volgens J Neele van ten nisvereniging De Ruucstoppelen in Sint Philipsland wordt het alsmaar moeilijker om finan cieel rond te komen. „Gelukkig hebben wij een tennistoernooi dat zeer goed bezocht wordt. We hebben dan een goede bar- omzet. Van die twee weken moe ten we het echt hebben. Voor de rest van het jaar heeft de vereni ging weinig inkomsten en alleen maar kosten." De tennisvereni ging heeft ruim 150 leden. I. Hage van voetbalvereniging WHS in Sint-Annaland merkt ook dat het moeilijker wordt om rond te komen. „Ik denk dat met name de kleinere verenigin gen er meer last van hebben. Vol gend jaar gaan we wel acties houden, maar dat is omdat we dan een jubileum hebben. En dat kost nou eenmaal geld." Voorlopig redt de club het wel. „Het moet niet te lang zo door gaan, want anders zullen we toch het lidmaatschap en de prij zen in de kantine moeten verho gen." Het CDA vindt dat er maatrege len moeten worden genomen. Het afgelopen jaar heeft de par tij al gesprekken met enkele ver enigingen gevoerd. De komende tijd gaat ze met nog meer clubs praten. „We willen inventarise ren wat er leeft binnen de vereni gingen", zegt J. Bout. We willen" dat de huren in 2006 met slecht drie procent stijgen, in plaats van tien. Tevens moet de subsi die aan verenigingen terug op het oude niveau." STREEKACTIVITEITEN GOES - Gasthuis, 14.00 uur. Ouderen en techniek, uitleg voor ouderen over geld pinnen, NS-kaartautomaten etc., HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur. Gymnastiek, Zaal Groenewoud, 16 45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KAPELLE Zorgcentrum Cederhof, 19.00 uur: Optreden door de gemengde zangvereniging Crescendo uit Kruinin gen olv Willy Feijtel-Bout; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub "de Zwarte Da me": Zwembad Den Inkel, 19 00 uur: Aquajogging; 19.30 uur: Aquarobic; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten, 14.00 uur: Koersbal, YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust. 10.30 uur: Bewegen voor ouderen: 13.30 uur- Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33