Staat gaat in beroep SGP-vonnis uit Kabinet trekt extra geld voor terreurbestrijding 0$3£st Stortbuien zetten straten en tunnels blank Wilders wil verbod op dragen burka's femke Halsema m\ doorgaan Kabinet wil uitspraak van de hoogste rechter Twee gewonden door schietpartij bij brand Kinderen verraden ouders CDA verliest kiezersgunst Gaudeamus prijs voor Bianchi FNV wil meer reisgeld thuiszorgers Dode door brand in caravanpark Protest tegen gevaarlijke vangrails Standbeeld Sylvia Millecam onthuld maandag 12 september 2005 mcties. ,Het kabinet wil dat de hoogste Khter zich hierover uit- preekt", aldus een woordvoer der van Remkes. Je deze zaak botsen een aantal tondrechten. Aan de ene kant i vnjheid van vereniging en ügadering en de vrijheid van pdsdienst en anderzijds het ver- od op discriminatie. De over- ieid moet bij het verlenen van ïbsidies zo neutraal mogelijk genover pohtieke partijen aan. Daarom vindt het kabi- ct het niet gepast zelf een landpunt in te nemen", aldus i woordvoerder. brmeel wacht minister Remkes iog wel op een advies van de indsadvocaat, maar het besluit mi in beroep te gaan is al wel ge- lomen. Ie uitspraak van de rechter kan j^te gevolgen hebben voor sub- dieverlening aan toekomstige olitieke partijen die bepaalde levolkingsgroepen op achter- tand zetten. ludste partij )e SGP is de oudste politieke lartij van het land en heeft wee zetels in de Tweede Ka- ner. loewel er intern al jaren over iet standpunt wordt gediscussi- erd, mogen vrouwen uit gods- dienstige overwegingen geen vol waardig lid worden van de par tij of partijpolitieke functies uit oefenen. Volgens de rechter moedigt de Nederlandse Staat discrimina tie van vrouwen aan door de SGP te subsidiëren. Net als alle politieke partijen in de Kamer krijgt ook de SGP geld om haar werk te kunnen doen. Door het vonnis zou de SGP 1,1 miljoen euro per jaar mislopen: 800.000 euro voor het partijbu reau en 300.000 euro voor onder steuning van de fractie in de Tweede Kamer. Clara Wichmann Het proces tegen de Staat was aangespannen door het Proef- processenfonds van het Clara Wichmann Instituut, dat allerlei DEN HAAG- Minister Remkes nn Binnenlandse Zaken laat pjmens de Staat beroep aante kenen tegen het vonnis van de Haagse rechtbank over de Staat- undig Gereformeerde Partij m rechtbank in Den Haag be- aalde vorige week woensdag at de Nederlandse overheid de geen subside meer mag ge- en m vertegenwoordigende juridische procedures voert om de rechtspositie van vrouwen te verbeteren. Het fonds had ook een zaak aan gespannen tegen de SGP zelf, maar de rechter sprak geen oor deel uit over de eis dat de partij haar statuten zou moeten veran deren. Volgens de rechter zouden daar voor SGP-vrouwen zelf een zaak moeten aanspannen. GPD van onze redactie binnenland NIEUW-BUINEN - Door een schietincident tijdens een brand in Nieuw-Buinen zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen gewondgeraakt. Een politieagent schoot op een 40-jarige man die zich agressief opstelde tijdens bluswerkzaam heden bij een bandengroothan del in de Drentse plaats. Persof ficier M. van den Broek maakte gisteren bekend dat ook een vrouw door 'iets' is geraakt. De man is met verwondingen overgebracht naar het Martini Ziekenhuis in Groningen. De vrouw hoefde niet naar het zie kenhuis. Zij werd door ambulan cepersoneel ter plaatse behan deld. Wat haar verwondingen zijn, wil de persofficier niet zeg gen. Wel verklaarde Van den Broek dat de situatie van de ge wonde man stabiel is. De agent die heeft geschoten, zou hebben gehandeld uit zelf verdediging. Details wil de pers officier in het belang van het on derzoek niet kwijt Het was de tweede keer in korte tijd dat er brand uitbrak bij het bedrijf. Vo rige week maandag was het er ook raak. Beide branden zijn aangestoken, zo is gebleken. De Rijksrecherche doet onderzoek. De gemeente sprak gisteren van een 'betreurenswaardig inci dent'. Omdat volgens de gemeen te, nog sprake is van 'enige on rust' in Nieuw-Buinen, is extra politie ingezet. ANP PIETERBUREN - Een 31-jarige inwoner van Pieterburen keek zaterdagavond raar op toen hij bij thuiskomst een onbekende auto met twee kinderen op de achterbank op zijn oprit zag staan. Hij vi-oeg aan één van de kinderen waar hun vader was, waarop het kind zei dat zijn vader binnen aan het inbreken was. In de woning trof de bewo ner een man en een vrouw aan die in kasten aan het zoe ken waren. Het inbrekersgezin nam snel de benen, zonder iets buit te hebben gemaakt. ANP DEN HAAG - De kiezers lijken minister Donner van Jus titie en het CDA de verwikkelingen rond het Openbaar Ministerie in de zaak-Nienke Kleiss aan te rekenen. Het CDA kroop deze zomer uit het dal maar daalde de afgelo pen dagen weer drie zetels naar 31. Dat laten gisteren gepubliceerde cijfers zien van onder zoeker Maurice de Hond van Inter/View-NSS. Deze getal len wijken af van de afgelopen vrijdag gepubliceerde pei lingen van De Hond. Die toonden juist weer een klim in het zeteltal voor het CDA. Minister Donner is gedaald naar de laagste plaats in de populariteitsrangorde van be windslieden. Bij de start van het kabinet stond hij nog tweede. ANP BOXMEER - Het 'medium' Jomanda kijkt naar het standbeeld van Sylvia Millecam. In Box meer is gisteren het standbeeld onthuld door de moeder van de actrice: Leny Millecam Nolte- nius van Elsbroek. Het levensgrote bronzen beeld van de in 2001 overleden actrice is ge maakt door de Nijmeegse kunstenares Margriet Hovens en staat in het Weijerpark in de Bra bantse plaats. Sylvia Millecam overleed op 20 augustus 2001 aan de gevolgen van kanker. Zelf dacht zij aan een bacteriële infectie te lijden. Zij koos voor het ondergaan van allerlei alternatieve thera pieën, ondanks dat haar omgeving wilde dat zij naar een reguliere arts zou gaan. Het 'medium' Jomanda werd door sommigen gezien grote boosdoener. Zij zou Millecam weg hebben ge houden van de reguliere geneeskunde. „Ik hoop dat er bruggen worden geslagen tussen alterna tieve en reguliere geneeskunde. Op dit moment raken de twee alleen maar verder van eikaar verwijderd", zei Jomanda gisteren. „Ik was een vriendin van haar." Na de dood van de actrice in 2001 onstond het idee in Boxmeer om een beeld voor haar op te richten. De in Den Haag geboren Sylvia verhuisde op haar twaalfde sa men met haar ouders naar Boxmeer. Daar door liep zij de middelbare school waarna zij in Maastricht aan de toneelschool ging studeren. foto Rick Nederstigt/ANP AMSTERDAM - De Italiaanse componist Oscar Bianchi heeft de Gaudeamus prijs 2005 gewonnen. Hij ontving de onderscheiding gistermiddag aan het eind van de Interna tionale Gaudeamus Muziekweek, die in Amsterdam plaatshad. De 30-jarige Bianchi ontving de prijs voor 'Pri- mordia Rerum', een compositie die door het Nieuw En semble onder leiding van Lucas Vis in het Muziekgebouw aan 't IJ werd uitgevoerd. De prijs bestaat uit een geldbe drag van 4550 euro in de vorm van een opdracht voor het schrijven van een nieuwe compositie. ANP HILVERSUM - Thuiszorgmedewerkers die met hun eigen auto naar hun cliënten reizen moeten worden gecompsen- seerd voor de hoge benzineprijzen. Dat zei vice-voorzitter T. Heerts van de FNV gisteren in het Radio 1 Journaal. De FNV-topman erkende dat ook de vakbond overvallen is door de stijging van de brandstofprijzen. Hij is echter wei van plan om het kabinet te houden aan de belofte dat burgers er volgend jaar niet op achteruit gaan. Hij wees er op dat die compensatie een stap op weg is naar herstel van vertrouwen in het kabinet. ANP OVERBERG - Een 67-jarige vrouw uit Hillegom is gister morgen om het leven gekomen door een brand in een cara van op een recreatieterrein in Overberg in de gemeente Amerongen. Haar 71-jarige echtgenoot en hun 42-jarige dochter raakten gewond. Een politiewoordvoerster liet weten dat de melding van de brand omstreeks 5.00 uur binnenkwam. Toen de politie arriveerde, vond zij de ge wonde man buiten de caravan. Hij zei dat zijn vrouw en dochter nog binnen waren. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - In het straatbeeld zijn het allang geen onalledaag se verschijningen meer: vrou wen die van top tot teen ge sluierd zijn, soms zelfs met een gaasje voor de uitgespaarde kijk- opening. Onafhankelijk Twee de-Kamerlid Geert Wilders is het een gruwel en dient binnen kort een voorstel in om het dra gen van de zogenaamde burka's te verbieden. „Het is onmenselijk en vrouwon vriendelijk om je vrouw zo over straat te laten gaan", zegt hij. „Het is een middeleeuws sym bool dat niet meer bij deze tijd past. Tegen al die vrouwen die zeggen dat zij het uit eigen vrije wil doen, zou ik willen zeggen: doe het vooral thuis, maar niet op straat. Want behalve dat het vrouwonvriendelijk is, is het ook angstaanjagend voor ande ren en slecht voor de veiligheid. Het kan niet zo zijn dat mensen zich in het openbaar totaal on herkenbaar kleden." Mag iedereen dan niet zelf we ten wat hij of zij aantrekt? „Niet in het openbaar domein. Mensen moeten identificeerbaar zijn. In België geldt in sommige gemeenten, zoals Antwerpen en Maaseik, al een burkaverbod. Daar heeft het effect en is de burka bijna uit het straatbeeld verdwenen. De gemeenten ge bruiken daarbij een objectief cri terium: je moet herkenbaar zijn. Op de foto in je paspoort mag je tenslotte ook geen burka dra gen. Ik pleit dan ook niet voor een verbod op hoofddoekjes." Uw eerdere pleidooi om ambte naren te verbieden hoofddoekjes te dragen, kon niet op veel steun in de Tweede Kamer rekenen. Waarom denkt u dat dit voorstel dat wel kan? „Dat ging om iets anders: om het principe van scheiding tus sen kerk en Staat. Ik vind dat overheidsdienaren geen religieu ze symbolen mogen dragen, net zoals in Frankrijk. Maar ik heb nooit gepleit om hoofddoekjes op straat te verbieden. Een bur ka gaat echter veel verder. Ik denk dat veel andere partijen het nu wel met me eens zijn dat een burka onderdrukkend is. Een verbod daarop moet dan ook voor de hele samenleving gelden. We mogen in Nederland niet tolereren dat mensen hun identiteit versluieren uit qua- si-religieuze overwegingen. Ik zeg 'quasi' omdat er niets over in de koran staat. En als een ver bod niet mag van de rechter, dan moeten we de wet maar ver anderen." Denkt u niet dat dit pleidooi veel zelfbewuste moslima's er juist toe aanzet uit protest een sluier te gaan dragen? „Nee, want als je het strafbaar stelt, laten ze het wel uit hun hoofd. Mensen gaan toch ook niet uit protest door het rode licht rijden omdat dat verboden is? België geeft ons het goede voorbeeld. Het heeft er niet ge leid tot radicalisering onder moslima's. De Belgen gaan er heel wat minder spastisch mee om dan wij. Daar lopen minder vrouwen in die allesbedekkende gewaden, terwijl het hier juist toeneemt." GPD WATERHUIZEN - „Eiersnij der", mompelt een stoere man op een Harley Davidson. De mo torrijder is één van de driehon derd coureurs die zaterdag voor de nieuwe vangrails langs de provinciale weg N860 in Gronin gen staat. Hij kijkt naar de sta len kabels die langs de weg ge spannen zijn en huivert. „Ik krijg er kippenvel van. Hier word je als motorrijder dus zo maar in plakken gesneden. Eier snijder." Zij kwamen zaterdag vanuit het hele land naar het Noorden om hun protest tegen de gevaarlijke vang- en geleide- rails te laten horen. Motorrij ders, verenigd in de belangenver eniging MAG (Motorrijders Ac tie Groep), legden een lange rij strobalen langs de vangrails. „Omdat wij 'balen' van deze con structie." MAG heeft goede ervaringen met de provincie Utrecht, waar ook zulke gevaarlijke vang- en geleiderails waren aangebracht. De provincie pakte na overleg met de motorrijders de vijftien gevaarlijkste punten aan door onder aan de vangrails metalen geleideplaten te plaatsen. GPD boekte Gilze-Rijen in Brabant zaterdag het landelijk regenre cord van die dag. Er viel 55 mil limeter regen, een hoeveelheid die gemiddeld in ruim drie we ken tijd naar beneden komt. Ook in Rijen was een tunnel eni ge tijd onbegaanbaar voor ver keer. In Tilburg kwamen vele straten blank te staan en kampten be drijven, winkels en woningen met wateroverlast. Ook het TweeSteden Ziekenhuis hield het niet droog. In de vroege za terdagochtend moest de brand weer er al aan te pas komen om overtollig water uit een bijge bouw weg te pompen. Voor pa tiënten is er overigens geen en kel probleem geweest. De scha de in het pand, waar tevens een meter water in de liftschacht liep, bestaat vooral uit natte ar chieven en kapotte computers. Vroeg in de avond bezweek za terdag bij een Sony-vestiging in JLJMEGEN - GroenLinks-frac- ievoorziter Femke Halsema wil ook bij de volgende parlements- erkiezingen lijsttrekker wor- en van haar partij. Dat zei zij istercn op een partijbijeen- comst in Nijmegen. alsema is sinds 1998 lid van de jveede Kamer. In 2002 nam zij et stokje over van partijleider Paul Rosenmöller. Kort na de erkiezingen van januari 2003 pekte zij verbazing door te zeg en dat zij het werk waarschijn- jk met lang zou willen doen. In atzelfde jaar baarde zij een veeling. Gisteren maakte Hal- lema echter een eind aan alle ge- uchten dat zij zou stoppen, loals het er nu naar uitziet, zijn e eerstvolgende parlementsver- iezingen in het voorjaar van 007. GroenLinks heeft acht ze ds in de Tweede Kamer. In Nij- negen gaf Halsema gisteren het artschot voor 'een linkse len- Zij wil na de verkiezingen en regeringscoalitie vormen et PvdA en SP. GPD Een tunnel in Rijen is onder water gelopen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hevige regen buien, veelal gepaard gaande met onweer, hebben in het week einde op diverse plaatsen in het zuiden van Nederland voor wa teroverlast gezorgd. Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag zware stortbuien over de Utrechtse Heuvelrug wa ren getrokken, kregen zaterdag Brabant en het zuiden van Zuid-Holland de volle laag. De Heinenoordtunnel onder de Oude Maas ten zuiden van Rot terdam moest zaterdagmiddag zelfs enkele uren worden afge sloten, omdat er zo'n veertig cen timeter water stond. Als gevolg van blikseminslagen braken hier en daar branden uit. Ook was de stroomvoorzie ning in een aantal gemeenten ge durende enige tijd verstoord. Volgens het KNMI in De Bilt foto John Kuijsters/GPD Tilburg 200 vierkante meter van het dak boven het magazijn on der de waterdruk. Diezelfde avond trof het nood weer de regio rond Weert. Door de hevige regenval kwamen op tal van plaatsen putdeksels om hoog en liepen straten en kel ders onder water. GPD DEN HAAG - Het kabinet trekt de komende twee jaar 77 mil joen euro extra uit voor terreur bestrijding. Het geld (37 miljoen euro volgend jaar en 40 miljoen voor het jaar erna) gaat vooral naar uitbreiding van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Be veiliging, die belast is met de be waking van objecten en perso nen. Dat hebben bronnen rond het kabinet bevestigd. De maatregelen worden offici eel pas met prinsjesdag bekend gemaakt. Behalve naar extra be veiliging gaat een deel van het geld ook naar uitbreiding van het aantal politieagenten, offi cieren van justitie en rechters. Dit weekeinde bleek uit onder zoek van Maurice de Hond dat weer meer Nederlanders bang zijn voor een terroristische aan- slag. Een jaar geleden was 53 procent daar bang voor, nu is dat 56 pro cent. Om die reden besloot het kabinet eerder nog dit jaar een grote voorlichtingscampagne te houden, waarin de burgers via tv-spots en folders worden geïn formeerd over de gevaren en wat zij moeten doen bij een even tuele aanslag. Gisteren was het vier jaar gele den dat er een aanslag werd ge pleegd op onder meer het World Trade Center in New York. Sinds vrijdag is het toezicht op treinstations en metrostations in de grote steden verscherpt. Het dreigingsniveau werd één ni veau verhoogd naar 'lichte terro ristische dreiging'. GPD y HE&FT vj MAjM cLieNT M'6JT H ote-EM 2EO>6"£Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3