Tijd was rijp voor Kim Clijsters PZC PZC Mentsjov moet goud inleveren Vierde wereldtitel crosser Willemsen Forthomme wint jackpot biljarten Zelfs met Cuba kunnen honkballers zich meten Twee dagen McEwen, Van Dijk en Nazon 23 Belgische tennisster wint na vier mislukte pogingen eerste grandslam Speerwerper vervult plicht Deen Bak wint Ronde Toekomst Janssen in tranen bij afscheid Zesde plaats Brentjens in finale Zege golfsters VS maandag 12 september 2005 hlflVVORK - Voor dc Belgische Lissler Kim Clijsters is vijf tal pas scheepsrecht. Na vier Ljjukle pogingen pakte ze za- M»g »P Flushing Maedows |sar eerste grandslamtitel. l-Mr alles bestaat een juiste I r Golfer Lafeber met Europa tegen Britten LhEIM - Maarten Lafeber e(t zich als eerste Nederland- golfer gekwalificeerd voor „/vertegenwoordigend conti nentaal team. De 30-jarige Eind- oienaar doet einde deze naand mee namens het Europe- wasteland tegen het team van de Britse eilanden om de Seve Sophy. Ie wedstrijd is genoemd naar legendarische Spaanse golfer ifveBallesteros en werd al drie >r eerder gespeeld en staat ets per twee jaar op de kalen- plaats en een juiste tijd", zei de 22-jarige Limburgse over het grootste succes uit haar car rière. „Misschien was het tot dusver voor mij domweg de juis te tijd nog niet." Maar in een nieuw leven, zonder Lleyton Hewitt en zonder fysie ke ongemak, was de tijd snel rijp, bij het 125e US Open. Clijs ters bekroonde daar in de finale tegen Marv Pierce een grandio ze comeback na veel blessure leed. De acht jaar oudere Fran- gaise was volstrekt kansloos en stond na een dik uur buiten: 6-3 6-1. Clijsters ondernam een halsbre kende klimtocht naar de box op de tribune met haar familie en trainer Mare Dehous. Daar om armde ze minutenlang moeder Els, zuster Elke, vrienden en be kenden. „Ik wilde niet alleen zijn met mijn vreugde", lichtte ze het ongebruikelijke ritueel toe. Vader Lei en nieuwe vriend Bryan Lynch, een Amerikaanse profbasketballer, begroette ze in België via de microfoon. „Ik dank de twee belangrijkste man nen in mijn leven." Aardig meisje Het succes was Clijsters gegund. Ook door Pierce, die net genade loos was afgedroogd. „Kim heeft het verdiend. Ze is een ver schrikkelijk aardig meisje." Rou tinier Martina Navratilova, die het als geen ander kan weten op haar 48e, had dat voor aanvang van de finale ook al gezegd. „Ie dereen gunt het haar. Vriendelij ker een aardiger tennissters zijn er niet." Clijsters keek uiteraard terug op de vervelendste periode in haar loopbaan. Vorig jaar was ze lang uitgeschakeld door een slepende blessure aan het polsge wricht, waaraan ze moest wor den geopereerd. „Een frustrerende tijd, vooral doordat de artsen me niet echt veel hoop gaven en ik uitentreu ren saaie en zware oefeningen moest doen." Daar kwam de scheiding van Hewitt na vier jaar nog overheen. Clijsters kwam echter sterker dan ooit terug. „Ik ben een bete re speelster geworden na die blessure, fysiek veel sterker. Ik kan nu drie sets vol doorgaan." Eind februari was ze fit. De op mars ging snel. Op Amerikaanse bodem was ze de voorbije maan den schier onverslaanbaar. Ze won zes van de zeven hardcourt- toernooien en bracht met het US Open de 28e titel op haar naam, de eerste in een Grand Slam. Uitbetaald In New York werden de opoffe ringen die Clijsters zich getroost te stevig uitbetaald. Sportief maar ook financieel. Ze incas seerde 2,2 miljoen dollar, dank zij een bonus van 100 procent als de beste speelster van de 'Summer Series'. „Geen idee wat ik met dat geld ga doen. Dat heeft me geen mo ment beziggehouden. Daar ten nis ik niet voor. Mij gaat het om het plezier, de strijd, het succes. Ik heb van mijn ouders geleerd alles wat ik doe voor 100 pro cent te doen Dat blijft voor de nieuwe num mer drie van de wereldranglijst voorlopig ook zo. Maar voor hoe lang? „Ik ben pas 22, maar mijn lichaam niet", zei de Vlaamse, sinds haar 15e actief in het prof- circuit. Ze heeft haar afscheid al eens aangekondigd, eind 2007. „Voor mij is dat het doel De ko mende twee jaar zal ik alles ge ven om zo goed mogelijk te spe len." ANP/SID/RTR won Europa, twee- aal Groot-Brittannië/Ierland. Ie Seve Trophy heeft dit keer laats van 22-25 september op Wynyard Golfclub van Bil- cgharn bij Newcastle in Groot Inttannië. afebers ploeggenoten zullen ijn de Spanjaarden José Maria llazabal en Miguel Angel Jimé- de Deen Thomas Björn, de tansman Jeff Remesy en de weden Niclas Fasth, Henrik Ülenson en Peter Hanson. Moge- ijk doet ook de Spanjaard Ser- io Garcia mee. Zo niet dan ijst captain Olazabal iemand nders aan. afeber, vorig jaar winnaar van (Open Nederlandse kampioen- thappen, zei over zijn plaat- „Ik ben blij en trots. Het is en eer om Europa te mogen ver- tgenwoordigen. Dit is het ge- olg van een constant seizoen, let is een mijlpaal die ik op ei- en kracht heb bereikt."AVP Kim Clijsters op weg naar haar eerste zege in een grandslamfinale. foto Lucy Nicholson/Reuters MONACO - De Finse speerwerper Tero Pitkamaki was een van de weinige atleten die het atletiekgala in Monaco zaterdag nog een beetje sportieve glans gaf. Hij wierp tij dens de World Athletics Final de lans naar een respectabe le afstand van 91,33 meter en versloeg onder anderen de Estse wereldkampioen Adrus Varnik. Jelena Isinbajeva, uitgekozen als atleten van het jaar, won als verwacht het polsstokhoogspringen en probeerde het publiek nog te verwennen met een nieuw wereldrecord. De wereldkam pioene uit Rusland faalde over 5,02 te zweven. Ze verdien de nu een winstbonus van 30.000 dollar met een hoogte van 4,74 meter. Het gala in Monaco is voor de beste atle ten van de wereld een ideale gelgenheid om de portemon nee te spekken. De meesten zijn aan het einde van een lang seizoen te moe om nog wereldprestaties te leveren. De Ethiopische Meseret Defar nam na het tweedaagse at- letiekfestijn in het prinsdom het meeste geld mee naar huis. De olympische kampioen 5000 meter won in Mona co zowel de 5000 meter (vrijdag) als de 3000 meter (zater dag) en verdiende in totaal 60.000 dollar. ANP BLAYE-LES-MINES - De Deense wielrenner Lars Bak heeft zaterdag de Ronde van de Toekomst gewonnen. Zijn koppositie kwam in de tiende etappe niet meer in gevaar. De rit, met start en finish in Blaye-les-Mines, werd een prooi voor de Fransman Sébastien Minard. Na het uitval len van Kai Reus, die tweede stond, was Mare de Maar in het eindklassement de beste Nederlander. De Maar werd twintigste. ANP/DPA ROTTERDAM - Hans Janssen houdt het profboksen voor gezien. De 31-jarige Eindhovenaar kondigde zaterdaga vond in Rotterdam in tranen zijn afscheid aan. Hij had zo juist een zware nederlaag op knock-out geleden tegen de verrassende Noord-Hollander Najim Ettouhlali, een voor malige kickbokser. „Dit was mijn laatste wedstrijd", snikte Janssen, veelvou dig nationaal kampioen bij de amateurs. „Najim is een goede bokser, maar ik had meer tegenstand kunnen en moeten bieden. Het is gebeurd." Janssen incasseerde zijn tweede nederlaag in zijn twintigste en laatste boksduel. Don Diego Poeder draagt weer een titel. De 33-jarige Rot terdammer veroverde de Nederlandse titel in het cruiser gewicht. In een zogenoemde prestatiepartij was de oud-wereldkampioen veel te sterk voor de Engelsman Jo hn 'Buster' Keaton. Poeder, sterk afgetraind en amper 90 kilo zwaar, maakte het karwei al in de eerste ronde af. Hij ging in de eerste ronde knock-out. ANP FORT WILLIAM - Bart Brentjens is als zesde geëindigd bij de finale van de wereldbeker mountainbike (cross country). In de Schotse plaats Fort William had de Neder landse kampioen lang uitzicht op een podiumplaats. Een lekke band in de laatste ronde verstoorde die illusie. Brentjens werd zesde op 2.35 van de winnaar Ralph Naf. De eindzege in de wereldbeker ging naar de Zwitser Sau- ser. Bij de vrouwen won wereldkampioene Gunn-Rita Da- hle de finale. De Noorse werd ook eerste in de eindrang schikking. ANP door Joop van den Oudenhoven HURGHADA - Tot voor kort jras dc Belgische biljarter Ro land Forthomme niet erg succes vol in het toernooi om de wereld beker. Dat kwam ten eerste om dat hij er bijna nooit aan mee deed en ten tweede omdat hij in de schaarse toernooien waaraan lij wel deelnam snel werd uitge duikeld. &)n grootste succes behaalde lorthomme in Las Vegas, al was lat na afloop van het wereldbe- tertoemooi aldaar. Op het vlieg veld won hij met zijn laatste dol de jackpot van een gokkast, «iterdag was hij voor het eerst phet biljart succesvol. De spe ler van biljartvereniging lelta/Ockenburgh uit Goes in Hurghada, Egypte, het rereldbekertoernooi. In een pannende finale versloeg hij indgenoot Frédéric Caudron. 'orthomme won 5000 euro. looit eerder werd hij zo be- aond voor een optreden. •oor deze overwinning stijgt sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA GOES Tel: 0113-315640 fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries 'coördinator midden) Rudy Boogert 'coördinator noord) Rauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA GOES Tel: <0113)315500 fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl •nternet cww.pzc.nl B-mail: web@pzc.nl Forthomme, als alle ingewikkel de berekeningen kloppen, van de vijftigste naar de veertiende plaats op de wereldranglijst. Tegen Caudron moest hij tel kens hij een achterstand goed maken. Steeds lukte dat. Via 15-3, 13-15, 15-8, 5-15 en 12-15 was hij vooral mentaal de sterk ste van de twee Walen die de fi nale speelden. Vorige week zon dag had hij nog van Caudron verloren in de eerste wedstrijd van de Nederlandse competitie. Nu was het zijn dag. Forthom me was na afloop van de zenuw slopende partij tegen Caudron door het dolle heen. „Ik draag mijn overwinning op aan mijn team en mijn teamgenoten. Aan hen heb ik het te danken dat ik mij zo heb kunnen ontwikkelen. Ik heb goed gespeeld, maar ook wel geluk gehad." Dat laatste was valse beschei denheid. In Hurghada kwam simpelweg zijn klasse bovendrij ven. Forthomme versloeg top pers als Torbjöm Blomdahl (eer ste ronde) en Frédéric Caudron (finale). Zijn toernooigemiddel- de van 1.636 sprak wat dat be treft boekdelen. Het was het hoogste gemiddelde van alle deelnemers. Vorig jaar gooide Forthomme het roer om, nadat hij bij de we reldbekerwedstrijd in Sluiskil al vroeg uitgeschakeld werd. Hij is het biljarten sindsdien serieu zer aan gaan pakken. Gisteravond, na een vrijwel sla peloze nacht en een vliegreis van vele uren, verklaarde de Belg niet zonder humor: „Ge ziet ik ben wel even gaan vlie gen maar sta nu weer met beide benen op de grond. Dat gaat voorlopig zo wel blijven. Er ver andert voor mij niet veel al ben ik natuurlijk fier op mijn over winning. Zondag wacht Jaspers waarschijnlijk al weer. Dan wordt er opnieuw veel van mij verwacht." CARMEL - Het Amerikaanse twaalftal golfspeelsters heeft gisteren in Carmel (VS) de Sol- heim Cup heroverd op Europa. Na twee dagen spelen in fourso mes en fourballs was de stand nog gelijk: 8-8. Gisteren liep de VS uit naar 14,5 punt. De twee jaarlijkse wedstrijd is de vrou welijke tegenhanger van de Ryder Cup. ANP door Harm Vonk VALGRANDE-PAJARES - De laatste horde was er een te veel voor Denis Mentsjov. De Ra- bo-Rus hield de afgelopen we ken in de Ronde van Spanje lang stand tegen Roberto Heras, maar kon gisteren in de rit naar Valgrande-Pajares niet anders dan lijdzaam toezien hoe de Spanjaard op weg ging naar zijn derde eindzege op rij. Mentsjov was geveld. „De winnaar van de Ronde van Spanje is bekend", concludeer de Rabobank-ploegleider Adri van Houwelingen zuur. De zwakte van de Rabo-formatie in de Vuelta bleef door het ijzer- sterke optreden van Mentsjov lang onopgemerkt, maar werd gisteren door een tactische mees terzet van Liberty Segu- ros-ploegleider Manoio Saiz in volle glorie blootgelegd. In de af daling van de Alto de la Colla- diella mobiliseerde Heras zijn manschappen, waarna Mentsjov - die zonder ploeggenoten rond reed - nog verder werd geïso leerd „De sterkte van een ploeg is erg belangrijk, dat is nu weer gebleken", verzuchtte Mentsjov, die over kniepijn klaagde. Van Houwelingen zuchtte met Mentsjov mee. „Want als we vooraf hadden geweten dat we met Mentsjov voor de eindzege zouden rijden, hadden we een andere ploeg hierheen ge stuurd", bekende de ploeglei der. De Vuelta was vooral bedoeld om Oscar Freire terug in gang te schieten, maar die bleef door blessureleed nog langer buiten spel Ook Mentsjov stond niet op het lijstje, maar de Rus wilde na zijn mislukte Ronde van Frankrijk vechten voor eerher stel. Dat kreeg hij met zeges in de proloog en de tijdrit. Bovendien is Mentsjov nog altijd leider in het puntenklassement. „Het is maar net welk moment je uit gangspunt is: als je dit vóór de Vuelta had gezegd was het pri ma geweest. Nu overheerst een ander gevoel", zei Van Houwe lingen. Voorsprong Zonder goud om de schouders wordt Mentsjov, die nog twintig tellen voorsprong heeft op Carlos Sastre, in de slotweek nog omringd door Bram de Groot, Pedro Horrillo, Aleks- andr Kolobnev en Thorwald Veneberg. De Fin Jukka Vasta- ranta stapte gisteren af; eerder deden Jan Boven, Mathew Hay- man en Niels Scheuneman het zelfde. „Dit was onze laatste kans om Mentsjov uit de gouden trui te rijden", sprak Heras, die opval lend genoeg niet bergop, maar bergaf aanviel. „Bij de bespre king vooraf zeiden we al dat in die afdaling kansen lagen. Als ik daar een gat zou kunnen slaan, zou ik een kans hebben om afstand te nemen van Mentsjov." Het brein van Manoio Saiz had het weer eens goed: op de twee de klim van de dag stuurde hij Caruso, Vicioso, Beloki en Scar- poni vooruit om in de afdaling van de Alto de la Colladiella ver volgens als gangmakers te funge ren voor Heras. De voorsprong groeide van der tig seconden na de afdaling tot ruim vijf minuten op de eind streep. GPD door Tim Senden ROTTERDAM - Slechts twee keer ontbrak bij werper Patrick Beljaards gisteren de perfectie. Het was voor Cuba voldoende om de Nederlandse honkballers op de eerste nederlaag te trakte ren. Na zeven overwinningen op rij ging Oranje tegen de 24-vou- dig wereldkampioen met 3-1 ten onder. Het verlies was allerminst een schande. Cuba is al decennia lang ongenaakbaar in de mondi ale honkbalwereld en een neder laag van de communistische ei- landbewonders blijft nog steeds een uitzondering. Het is teke nend voor de Cubaanse slag kracht dat twee mindere aan gooien van Beljaards meteen werden afgestraft. Want verder was er weinig aan te merken op de prestatie van de Kin- heim-pitcher. „Beljaards gaf ons de kans op een goed resul taat", meende bondscoach Ro bert Eenhoorn. De Rotterdamse coach oordeel de dat de slagploeg minder disci pline toonde dan in de voorgaan de duels. Een minpunt dat hij een dag eerder, toen Oranje met 9-5 van het sterke Panama won, ook al aanstipte. Na het echec van 'Athene' heeft de ploeg zich op de mondiale ti telstrijd snel gerehabiliteerd. Het optreden van Nederland deed de Zuid-Afrikaanse bonds coach al verleiden tot de voor spelling dat de manschappen van Eenhoorn de eindstrijd zul len bereiken. „Wij zijn inderdaad beter in ba lans", zei de keuzeheer. Een slagploeg die aardig swingt, plus een ijzersterke verdedi ging. „En iedereen is bereid voor elkaar te werken." De belo ning is groots: Zeven overwin ningen en een nipte nederlaag te gen de regerend wereldkampi oen. „Het is aan het rollen ge raakt", omschrijft Eenhoorn de sfeer bij Oranje. „De jongens hebben echt het gevoel dat ze al les en iedereen aankunnen." Nederland eindigde na de ver- liespartij tegen Cuba op de twee de plaats in poule A. In de kwartfinale stuit de Europees kampioen daarom op de num mer drie uit groep B. Wie de te genstander wordt, is nog gissen. In principe komen nog vijf lan den daarvoor in aanmerking: Ni caragua, Japan, Verenigde Sta ten, Puerto Rico en Taiwan. ANP pagina 30 niemand herkent zoon Fidel Castro door Hans Koenekoop DARDON GUEUGNON - Da niël Willemsen is voor de vierde keer in zijn loopbaan wereld kampioen zijspancross gewor den. De Lochemer veroverde giste ren de wereldtitel in de Grand Prix van Frankrijk, de voor laatste in de cyclus om de we reldtitel. De bakkenist van Wil lemsen, de Belg Sven Verbrug- ge, behaalde voor het eerst in ze ventien jaar een wereldkampi oenschap. Na de race in Frankrijk be draagt de voorsprong zestig pun ten op de naaste belagers, Kris- ters Sergis en Kaspars Stupelis. De Letten kunnen dat in de laat ste race van het seizoen, volgen de week in Duitsland, niet meer goedmaken. Willemsen won zijn j derde wereldtitel op nj. De vori- j ge twee behaalde hij met Stupe lis in de bak. Maar toen de Let aan het einde j van het vorige seizoen onver- j wacht de samenwerking ver- brak en zich liet inpalmen door I Willemsens grote concurrent i Sergis. zocht de kampioen zijn heil bij zijn oude maatje Ver- brugge. In feite was er sprake van partnerruil, want Verbrug- i ge verbet juist de Let Sergis. Willemsen en Verbrugge domi- j neerden vanaf de Grote Pijs van Nederland in Halle het WK. Twaalf manches achtereen cros- ste het span naar de zege. Naar goed gebruik loopt morgen Loc- hem uit om Willemsen te huldi- gen. ANP van onze sportredactie BRUSSEL - Het zal niet vaak gebeuren dat twee wielerwed strijden die na elkaar gereden worden precies dezelfde ren ners op precies dezelfde plaats op het podium krijgen. Zaterdag en gisteren was dat wel het geval in Parijs-Brussel en de GP de Fourmies. Beide wedstrijden werden gewonnen door de Australiër Robbie McE wen, beide keren werd de Ne derlander Stefan van Dijk tweede en in beide wedstrijden werd de Fransman Jean-Pa- trick Nazon derde. Beide wedstrijden eindigden in een masssprint. Stefan van Dijk, die aan het begin van dit jaar doodziek werd bij een ron de in Maleisië, sloeg zaterdag nog op zijn stuur toen hij zag dat McEwen hem had afge troefd. Toch bleek de spurter van MrBookmaker niet ontgoo cheld over zijn tweede plek. „Ik ben zeer tevreden, als je ziet wie hier wint. Robbie was beresterk, ik kon niets tegen hem doen in de sprint." Giste ren dacht hij er iets anders over. „Vandaag had ik kunnen winnen. Ik verloor helaas mijn positie in de laatste bocht. Ik ging McEwen daarna wel voor bij, maar hij passeerde me in de laatste 50 meter." ANP De fotografen die zaterdag het ereschavot van Parijs-Brussel hadden vastgelegd, hoefden een dag later niet meer in actie te komen. Van links naar rechts: Van Dijk, McEwen en Nazon. foto Ansotte/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23