4 Ajax probeert het met twee spitsen PZC PSV zoekt ritme, vorm en zelfvertrouwen Real Madrid onderuit, Barea wint wel AZ brengt mensen in vervoering Koeman glijdt nog verder af met Benfica Feyenoorder Ghaly blijft een geval apar Zelfs de verliezer geniet in Alkmaar Experiment Amsterdammers tegen Willem II niet echt geslaagd Bayern München evenaart record Sparta wint in Groningen maandag 12 september 2005 door René Zwaap LISSABON - Na drie speelda gen in de Portugese competitie staat Benfica-trainer Ronald Koeman al acht punten achter op zijn rivaal Co Adriaanse van FC Porto. In de door veldslagen tussen de supporters ontsierde derby van Lissabon moest Benfi- ca het zaterdag afleggen tegen Sporting (2-1). Porto won thuis met 3-0 van Rio Ave en staat nu bovenaan. De kritiek op de tactische gril len van Koeman is hevig, maar de Nederlandse coach geniet nog steeds het vertrouwen van de clubleiding. In het Estadio José Alvalade viel de eerste te gentreffer in de 37e minuut en leek Benfica rijp voor de slacht. Het spel verbeterde echter aan zienlijk nadat verdediger Ricar- do Rocha in het begin van de tweede helft na een wilde trap met rood was bestraft. Benfica moest terugvallen op het coun tervoetbal waarmee de ploeg verleden jaar onder Trapattoni landskampioen werd. Met een knappe vrije trap van Simao kwam Benfica terug op 1-1 en even leek Koeman op weg naar zijn eerste overwin ning in de Superliga. Sporting kwam onder druk te staan, maar de Braziliaanse sluipmoor denaar Liedson maakte in de 74e minuut een eind aan alle dromen. Ondertussen gaat de zegetocht van Co Adriaanse door. In het Estadio de Dragao zagen 40.000 toeschouwers de thuisploeg met 3-0 winnen. De eerste treffer viel pas in de 87e minuut, met een wonderschone goal van in valler Ricardo Quaresma. Afro-kapsel De wedstrijd tegen Rio Ave had de rentree van Benni McCarthy moeten betekenen, maar de ex- Ajacied had zich de woede van Adriaanse op de hals gehaald door aan te treden met een nieuw Afro-kapsel met kunst- vlechten. Dit was in tegenspraak met de strenge huisregels van de coach en voor straf werd de Zuid-Afri kaan uit de selectie gegooid. Mc Carthy leeft in onmin met Por to, omdat de clubleiding een riant transferaanbod van West Ham United van de hand heeft gewezen. GPD door Dick Sintenie TILBURG - Het was een pro beersel. Een poging om met wat meer 'body' in het strafschopge bied van de tegenstander te ko men. Ajax speelde tegen Willem II zaterdagavond het grootste deel van de wedstrijd met twee centrumspitsen. Veel hielp het niet, de 2-0-zege ten spijt. Ze hadden er al een tijdje op zit ten broeden in de technische staf van Ajax. Op een manier om meer en betere doelkansen af te dwingen. Op weg naar Til burg werd het ei gelegd: linker spits Ryan Babel moest wat va ker opduiken naast Markus Ro senberg in het centrum van de aanval. Er was nog nooit op ge traind, dus het kwam zaterdag aan op het inlevingsvermogen van de spelers. Op de vraag of het experiment als geslaagd mag worden beschouwd, vol staat het summiere antwoord: niet echt. Het feit dat de bal bij Ajax in grote delen van de eerste helft vlotjes rondging, had vooral te maken met de driehoek Hedwi- ges Maduro, Olaf Lindenbergh (terug van een blessure) en To- mas Galasek (terug van de reser vebank). Maar vanwege de be zetting op de vleugels (Steven Pienaar en Wesley Sneijder) kwam de aanvalsopbouw vrij wel nooit tot een soepel afge rond geheel. Daar konden die twee niets aan doen; zij zijn mid denvelders en geen aanvallers. Gemeten naar hun efficiëntie en hun dienstbaarheid aan het elf- HAMBURG - Bayern München heeft zaterdag in de Bundesliga het recordaantal van dertien overwinningen op rij geëve naard. De ploeg versloeg 1. FC Nürnberg met 2-1. Het record stond al op naam van de rege rend landskampioen. Bayern behield zonder de gebles seerde Roy Makaay hiermee in de stand de twee punten voor sprong op Werder Bremen en HSV. Ook deze ploegen wonnen van respectievelijk 1. FC Kai- serlautern (5-1) en FSV Mainz 05 (3-1). Van der Vaart scoorde de laatste treffer voor de Ham- burgse formatie. Bert van Marwijk behaalde gis teren als coach van Borussia Dortmund zijn eerste overwin ning van dit seizoen. Borussia versloeg op eigen veld 1. FC Köln met 2-1.Schalke 04, mor gen tegenstander van PSV in de Champions League, speelde met .1-1 gelijk tegen Bayer Leverku- sen. Italië Intemazionale is in de tweede ronde van de Italiaanse Serie A al tegen een nederlaag opgelo pen. Palermo won zaterdag met 3-2. De Sicilianen namen zelfs een 3-0-voorsprong. Invaller Cruz wist in de slotfase nog twee keer te scoren voor Intema zionale, maar daarbij bleef het. Juventus deed gisteren uit bij Empoli zijn plicht door te win nen. Het werd zelfs 0-4, door on der meer drie Franse treffers, van Trezeguet (2x) en Vieira. Ook Livorno en Udinese won nen hun tweede wedstrijd op rij. AC Milan behaalde tegen Siena •de eerste overwinning van het seizoen. De ploeg won voor ei gen publiek met 3-1 van Siena. ANP/DPA tal speelden beiden eigenlijk een heel goede wedstrijd. Drie opgelegde kansen creëerde Ajax voor rust. Tweemaal ging er een afgeslagen schot aan voor af. Sneijder en Maduro faalden in de rebound. De beste moge lijkheid was voor Babel, die in de as van het veld werd wegge stuurd door Maduro, maar de spits moest zijn meerdere erken nen in keeper Oscar Moens. De openingstreffer kwam van de linkervoet van Galasek. Een fraai doelpunt waaraan de tacti sche manoeuvres van trainer Danny Blind overigens niets hadden bijgedragen. Tevreden Toch was Blind tevreden over het spel en het aantal kansen dat zich aandiende. Maar net als tegen Feyenoord bleek sco ren een probleem. Voor Rosen berg is behoorlijk meevoetbal- len al moeilijk genoeg, laat staan een doelpunt maken. De Zweed werd zaterdag al in de rust vervangen door Angelos Charisteas. Een pijnlijke wissel, die Blind kort na rust nog bijna in de pro blemen bracht. Zdenek Grygera kreeg namelijk een rode kaart omdat hij de doorgebroken spits Kerekes volgens arbiter Haver kort zou hebben gevloerd. Met tien tegen elf had Blind eigen lijk Charisteas weer naar de kant moeten halen, omdat Babel sneller is en dus beter bruikbaar in de counter. Maar Babel was licht geblesseerd aan zijn ham string. Charisteas werd zodoende een zeer snelle en mentaal gevoelige aftocht bespaard. Vier minuten voor tijd maakte hij de voor Ajax verlossende tweede treffer, zijn tweede van het seizoen. Dat gebeurde op een moment dat Ajax dus weer 'gewoon' met één centrumspits speelde. Het past de club toch het best. Maar nood breekt soms wetten. Rech terspits Mauro Rosales is na zijn enkeloperatie nog altijd zoeken de naar ritme en vorm. En de technische staf tracht Babel, in potentie de beste aanvaller van Ajax, het best te laten renderen. Waarom het in Tilburg niet al leen met hem in de spits gepro beerd? Blind: „Omdat ik op dit moment geen linksbuiten heb. Nicolae Mitea is er maanden uit met een blessure. En Edgar Ma- nucharyan nog een paar we ken." GPD door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Hij wisselt een spectaculaire omhaal af met dom balverlies en kan na een su blieme actie ook zo weer voor frustraties bij zijn medespelers zorgen. In het duel met NEC (3-0) liet Hossam Ghaly gisteren opnieuw twee gezichten zien. Hij leek na een kwartier bijna gewisseld te worden, herstelde zich vervolgens en stond aan de basis van twee van de drie doel punten van Feyenoord. „Hos sam blijft een geval apart", merkte Erwin Koeman terecht op. De trainer zal in de komende da gen vrijwel zeker weer eens de video aanzetten voor de Egypte naar. Koeman: „We zijn druk met hem bezig en ik heb hem al vaak uitgelegd dat hij simpeler moet voetballen. Ik geef aan hoe ik het zie, maar in het veld zal hij het daarna zelf moeten laten zien. Fysiek is hij de sterkste speler van de hele selectie, maar hij wil te veel op hetzelfde mo ment doen. Alles gaat dan in een te hoog tempo. Ik zal Hossam er van moeten overtuigen dat het anders kan en moet." Hartig woordje Koeman zal met Ghaly wellicht ook nog een hartig woordje spre ken over de situatie in de ope ningsfase van de wedstrijd. Rond de dertiende minuut maak te de middenvelder een gebaar naar zijn trainer, dat iets deni- grerends in zich had. Ghaly liet zijn trainer met beide handen weten dat hij rustig moest blij ven, nadat Koeman na balver lies van de Egyptenaar zijn dug out had verlaten. Dat Koeman even niet rustig kon blijven, was het gevolg van een actie die typerend is voor het spel van Ghaly. Na een prachtige balverovering had hij de bal moeten afspelen, maar raakte hij hem knullig kwijt. Het herstel van de Egyptenaar volgde echter snel en nadat Gha ly zelf doelman Babos al eens on der vuur had genomen, stond hij na 35 minuten aan de basis van de openingstreffer. Dirk Kuijt werd bediend door Ghaly, waar na Salomon Kalou nu strak schot voor 1-0 zoi$ NEC was tot dat momen'; vanuit de tweede lijn geweest, met afstandsj van Barreto en Boutahar middenvelders kregen fa de ruimte om uit te hak- dat het middenveld va:, noord niet snel genoeg cc^*. kelde. Toch konden deKia naren niet echt gevaarlijk den, omdat door blessure Andrzej Niedzielan, &.- den Eede en Romano Dl boom de gehele voorhof brak. Het ontbreken van he; kwam Feyenoord niet slees want de Rotterdammers; den geen strijd. Toch kan de pW|[ dan toeslaan. Zo was het ie r 1-0 en ook de tweede treffc de thuisclub kwam minof; uit de lucht vallen. Ghaly! de aanval op, Kuijt Pardo, die Babos eenvoud; :tte; 2-' het verkeerde been zette; 2-i Debuut In de slotfase gunde K« nieuweling John Owoen zijn debuut. De jonge Nige mocht drie minuten voortijd; lou aflossen. „Het was hem even aan het eigen te laten zien", zei Koeman weet hij ook hoe het vod: hier een wedstrijd te spek' Veel kon Owoeri in het h tijdsbestek niet uitrichten zag nog wel hoe zijn pl«{ een andere invaller de q stand op 3-0 bepaalde, k een blessure herstelde ft Castelen schudde de Zwee: son knap van zich af eniie. bos met een subtiele voefr ging kansloos. Door de overwinning bleei? noord net als de medekou RKC en AZ nog zonder ft verlies. „We hebben ge*: en dat telt", aldus Koena: afgelopen twee weker twaalf spelers vanwege lands weggeweest, daaro: ik tevreden met deze 3-i donderdag spelen we tege: pid Boekarest weer een na ke wedstrijd. Dan moetenït nieuw een goed resultaat; zetten." GPD Arouna Koné heeft PSV tegen FC Utrecht op voorsprong gezet. De Ivoriaan hielp bij zijn debuut ook nog verschillende kansen om zeep. foto Toussaint Kluiters/ANP door Theo Brinkman door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Guus Hiddink zat er niet echt lekker bij, zaterdagavond na afloop van PSV-FC Utrecht. Ook met een kwinkslag („wij hebben dit seizoen toch maar mooi Heracles een puntje afge snoept") kon hij niet verhullen dat PSV allerminst klaar lijkt voor de Champions Leaguewedstrijd tegen Schalke 04 van morgen. De uiterst magere overwinning (1-0) dankte PSV aan een enorme blunder van doelman Grandel, die kort na rust een dieptepass van Cocu verkeerd taxeerde. De bal viel uit zijn handen, voor de voe ten van Arouna Koné, die makkelijk en dankbaar profiteerde. Het was meteen de enige daad waarop Koné met vreugde kon terugkijken. Hij miste een straf schop en faalde kort voor het einde toen hij samen met Beasley en Farfan op een vrijwel leeg doel - alleen verdediger Braafheid was daar nog - afstormde. Zonder het enorme cadeau van Grandel was een positief resultaat zaterdag on denkbaar geweest. Het inbrengen van drie nieuwe spelers (Koné, Reiziger en Ball) trok toch een veel grotere wissel op het team dan vooraf misschien gedacht. In elke linie vielen de automatismen weg. De wedstrijd tegen Utrecht werd zo doende een lange zoektocht voor PSV: naar ritme, naar vorm, naar zelfvertrou wen. „Ik maak me inderdaad wel zorgen voor de wedstrijd tegen Schalke", liet Hid dink optekenen. Hij noemde de tweede helft tegen Utrecht „soms wat bizar". Wie de loep op het PSV van zaterdag legt, ziet enorm veel kleine en grote pro blemen. Doelman Gomes was geen schim van van de held van vorig seizoen. Al in de eerste minuten beoordeelde hij een hoekschop van Van den Bergh totaal ver keerd en kwam PSV met de schrik vrij. Daarna leek het, zoals Hiddink het uit drukte, of er geen lijm maar een glijmid del aan de binnenkant van zijn hand schoenen was aangebracht. Vlak voor tijd zag Gomes een daverende knal van Braafheid op zich afkomen en vervolgens op wonderbaarlijke wijze naast het doel stuiteren. Trager Ook Alex is nog lang niet de oude. Het oogt allemaal net wat trager en minder handig wat de toch al geblokte verdedi ger laat zien. Tot overmaat van ramp liep hij een knieblessure op. Het wegvallen van Bouma is nog niet opgevangen. Op bouwende impulsen van achteruit ont braken zaterdag volledig. Ooijer speelde een sterke partij, maar is toch vooral een pure verdediger. Zonder Lee ontbeert PSV een speler die de hele linkerkant kan bestrijken. Ball profileerde zich, voor wat het waard is, als een sobere en degelijke back. Voorin zijn de problemen al net zo groot. Rond Vennegoor of Hesselink is er veel minder aansluiting dan voorheen en in zijn eentje is Lange Jan niet in staat om veel kansen, laat staan doelpunten te creëren. Zijn teller staat nog steeds op nul. Voeg daarbij dat Beasley in een dra matisch slechte vorm stak en de zorgen van Hiddink zijn verklaard. Slechts wei nigen bleven overeind. Reiziger voldeed, Simons was solide en Lucius prima. De grote uitblinker was Cocu. Welbe schouwd is het elke keer weer fantas tisch wat Cocu laat zien en kan opbren gen. Vrijwel in zijn eentje hield hij PSV zaterdag overeind en voorkwam hij een mentale crash van het team. GPD van onze sportredactie MADRID - Real Madrid heeft zaterdagavond in de tweede speelronde van de Spaanse voet balcompetitie een nederlaag ge leden op eigen veld. De Konink lijke moest buigen voor Celta de Vigo: 2-3. Barcelona won een dag later thuis met 2-0 van Real Mallorca. Contreras zette Celta in Bema- beu al in de achtste minuut op voorsprong. Via een strafschop van Ronaldo, een half uur later, en een treffer van Baptista leek Real met een voorsprong te mo gen rusten. Nunez voorkwam in de laatste minuut van de eerste helft dat het zo ver kwam. Der tien minuten voor tijd bezegelde Canobbio het lot van Real. Bij Celta kwam aanwinst Daniël de Ridder (ex-Ajax) niet in actie. Barcelona herstelde zich op ei gen veld van de ongelukkige start bij Alaves (0-0). In het ei gen Camp Nou was de ploeg van de coaches Rijkaard en Ten Ca- te met 2-0 de baas over Real Mallorca. De Kameroense spits Eto'o was de grote man met twee treffers, beide voor rust. De eerste treffer werd voorbe reid door Oranje-international Giovanni Van Bronckhorst. In de tweede helft maakte Mark van Bommel zijn debuut in de Spaanse competitie. Barcelona verzuimde de voorsprong uit te breiden. Engeland Chelsea zet de zegereeks in de Engelse Premier League gestaag voort. De miljoenenclub uit Lon den won zaterdag vrij eenvou dig met 2-0 van Sunderland en boekte daarmee de vijfde over winning in vijf duels. De stadsderby tussen Manches ter United en Manchester City eindigde onbeslist: 1-1. Ruud van Nistelrooij maakte het doel punt voor United. In de stand is City derde, één plek voor het sterrenensemble van manager Alex Ferguson. Arsenal leed al de tweede competitienederlaag. Middlesbrough won met 2-1. De Londense ploeg zakte in de stand weg naar de achtste plek met vier punten uit vier wed strijden. ANP Wat AZ vorig jaar af en toe miste heeft de ploeg nu wel in huis: een spits die vrijwel iedere kans afmaakt. Het aantrekken van Shota Arveladze is een gouden greep geweest. Dat heeft Louis van Gaal goed gezien. Hij kan niet alleen doelpunten maken, maar zet ook nog eens medespelers vrij voor het doel. Arveladze had bij een ploeg als Ajax zeker niet misstaan. De 7-0-overwinning van zaterdag op RBC was de grootste overwinning ooit op eigen veld. AZ swingt weer net als vorig seizoen, met sierlijke spelers voor in die de mensen in vervoering bren gen. Achterin staat een degelijke verde diging. Iemand als Demy de Zeeuw, die vorig seizoen nog bij Go Ahead Eagles speelde, draait moeiteloos mee. Hij is in een ingespeeld elftal terechtgeko men en dat is lekker voor een voetbal ler. Hetzelfde geldt voor Stijn Schaars, die bij Vitesse geen basisplaats had, maar bij AZ heel belangrijk is. Het is een complete ploeg, met een trainer die vol met revanchegevoelens zit. Van Gaal zal dat misschien zelf niet zeggen, maar hij wil echt wel z'n gelijk halen. AZ kan dit seizoen weer meedoen om de titel, omdat de ploeg blessures en schorsingen ook aardig moet kunnen opvangen. RKC heeft nu evenveel pun ten, maar ik ben benieuwd hoe zij straks met een tegenslag omgaan. Wat is de volgende stap als ze een keer ver liezen? Zijn de spelers dan mentaal sterk genoeg om een week later weer een goed resultaat neer te zetten? Toch is het heel knap wat ze tot nu toe voor elkaar hebben gekregen. Martin Jol deed het een paar jaar geleden, Er- win Koeman heeft die lijn afgelopen sei zoen doorgetrokken en Adrie Koster doet nu hetzelfde. Ik vind het mooi dat hij al vier keer heeft gewonnen. Vooral omdat hij heel nuchter blijft onder de resultaten. Voorlopig is RKC toch mooi samen met AZ en Feyenoord koploper. Terwijl je misschien alleen de laatste ploeg daar had verwacht, samen met PSV en Ajax. Feyenoord speelt nog niet fantastisch, maar wat gebeurt er als het wel gaat lo pen. Ze hebben een prima keeper, waar veel profs een voorbeeld aan kunnen ne men. Patrick Lodewijks is al 38 jaar, maar presteert nog steeds. En voorin lopen twee spitsen waarvan je weet dat ze altijd en overal scoren. Toch kun je nog weinig van de competi tie zeggen na vier wedstrijden. Het is wel zo, dat weinig mensen RKC boven in hadden verwacht en dat Heracles het zo goed zou doen. Volgende week is het Heracles-RKC en dat is dus gewoon een topper! Het maakt de competitie alleen maar leuker. Daar hebben we dus geen play-offs voor nodig. Gérard de Nooijer ALKMAAR - Zijn elftal is zo juist met een 7-0-nederlaag van het veld gegaan, maar RBC-trai- ner Dolf Roks heeft niettemin een leuke avond gehad. „Ik mag het misschien niet zeggen, maar ik heb zitten genieten", zegt hij na afloop van AZ-RBC. Naast hem knikt Louis van Gaal in stemmend. Ook hij heeft zich prima vermaakt. De reden van al die vrolijke ge luiden: het spel van AZ. De Alk- maarders hadden ondanks de honderd procentscore in de eer ste drie wedstrijden nog niet vlekkeloos gespeeld, maar lieten tegen RBC zien waar ze toe in staat zijn. De mix van jong en oud wervelde over het veld en liett de gasten verdwaasd ach ter. Spits Arveladze toonde zich opnieuw een enorme aanwinst voor de Nederlandse competitie, schaduwspits Perez onderscheid de zich nog maar eens als aange ver, de jonge Schaars liet zich gelden op het middenveld, nieu weling De Zeeuw schoof in alsof hij nooit anders gedaan heeft en de backs De Cler en Jaliens stormden om en om naar voren richting de achterlijn. Het superieure combinatiespel van AZ leverde - vooral in de tweede helft - een regen aan kan sen op, wat uiteindelijk zeven goals opleverde. Drie kwamen voor rekening van topscorer Ar veladze en twee van de voet van aanvoerder Landzaat (waarvan één strafschop). De andere doel punten werden gemaakt door Pe rez, die dit seizoen ook alweer op vier staat, en invaller Huyse- gems. „Ik heb dit wel eens eerder mee gemaakt", zei Roks na afloop. „Toen was het een zekere Am sterdamse club die zo speelde." De RBC-trainer voegde er aan toe dat hij benieuwd is hoe de verhoudingen tussen AZ en Ajax dit seizoen liggen. Dat hij daarbij hoge verwachtingen heeft van de Alkmaarse club, was duidelijk. Tevredenheid Van Gaal keek zo ver nog niet vooruit. Hij uitte slechts zijn te vredenheid over het spel van za terdagavond. „We hebben ne gentig minuten goed gespeeld. Dat heb ik dit seizoen nog niet eerder gezien. We hebben gepro fiteerd van onze fitheid en van onze individuele kwalite;! Kritische kanttekeningen de AZ-trainer wel, maar die waarde hij voor de nabes; L king, zo bleek de volgends tend. In etappes legde hij de Iers op het trainingsveld ui: er ondanks de 7-0 toch i ging. Dat varieerde van te balverlies van sommige j tot een slechte onderlinge; j,; municatie. „Tegen RBC te blijkbaar niet zo veel te maar tegen Ajax is dat vee y ger. Want daar lopen v. y rond die daar wel van pn ft ren", hield hij zijn selectie; [j ren voor. Ook zei Van Gaal op zés ment dat het niet zo mote; om een elftal neer te goed te laten spelen. .Mi- volgende fase is veel mor.: Dat iedereen gewoon dec t blijft doen die bij zijn por ren, ook als het heel goed! Dat iedereen in dienst vam' deren blijft spelen, ook i heel goed gaat. Dat is heirftf lijkste." Die fase is nunti aangebroken, zei de trains ter. „Daarvoor is het te vroeg. We zijn pas vie den onderweg. Maar ik te spelers bij deze wel alval waarschuwd." GPD GRONINGEN - Sparta hth de gistermiddag bij FC Gw gen zijn tweede zege van' competitie. De Rotterdams wonnen, weliswaar gella'1" met 1-0 in het Oosterpark. Oost benutte in de 42e een strafschop na een hat® van Kruiswijk. Vitesse haalde de eerste o®1 ning van dit seizoen bir.ne Arnhemmers wonnen dte doelpunt van Amoahopö1' reep bij FC Twente: 0-1 NAC herstelde zich knap* zwakke competitiestart Ik- danaars wonnen op eigte eenvoudig met 4-1 vas* Den Haag. Zonneveld. Mendes da Silva en Rigt05® den voor 4-0, voordat S£- een strafschop de eindstate 4-1 bepaalde. Zaterdagavond stuntteH® al in Heerenveen. De pW Almelo won met 1-2ea daardoor ongeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22