lel om Israëlische terugtrekking Gaza DINSDAG 08.00 uur Middelburg /vkdkm/VhM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -kliek profiteert van Katrina PZC 13 September, Groep Irak dreigt met chemische wapens Goud voor Hollandse beer 'vdA en CDA: ipen kabelmarkt Mortiereboulevard 4, bevriende bedrijven krijgen meeste opdrachten voor wederopbouw rampgebied Partij Koizumi zegeviert in Japan Meer geld nodig voor natuur Cuba stopt honkbalploeg Prima rentree voor Kloetinge IEN HAAG - PvdA en CDA wil- 5n dat de markt van kabel-tv rardt opengebroken, zoals dat ui nl het geval is in de telecom- narkt. Dat laatste heeft fors la- ere tarieven tot gevolg gehad. let ministerie van Economische aken zegt dat de nieuwe tele- imwet erin voorziet dat de toe- tihthouder op de telecom- narkt, Opta, bevoegdheden rijgt op de kabelmarkt. ANP CAIRO - Vreugde bij Dennis van der Geest nadat hij gisteren in de finale van de open klasse op de WK judo in Cairo de Russische favoriet Tmenov heeft verslagen op ippon. Van der Geest veroverde met deze overwinning de gouden medaille. Vori ge week werd hij in de herkansing (+100kg) uitgeschakeld, pagina 21 Dennis huilt en Dennis lacht foto Robert Vos/ANP orThomas Verfuss ZA-STAD - De Palestijnse Autori- (it zal vandaag de synagoges slopen, lie de Israëliërs in de ontruimde joodse Inzettingen in de Gazastrook heb- 1 achtergelaten. Dit heeft een woord- «rder van het Palestijnse ministerie Binnenlandse Zaken gisteravond lijk had Israël na de ontmante- g van de joodse nederzettingen ook I verlaten synagoges moeten slopen, maar gisteren kwam de Israëlische rege ring daarop terug. Israël verwacht nu van de Palestijnse Autoriteit dat zij de synagoges beschermt, die door de Pales- tijnen als symbool van de gehate bezet ting worden gezien. Volgens een Pales tijnse woordvoerder speculeerde Israël op publicitaire winst voor het geval woedende Palestij nen de synagoges zou den ontheiligen. De synagoges zijn een van de nieuwe pijnpunten in de Israë- lisch-Palestijnse betrekkingen, die er voor zorgden, dat de voor gisteren ge plande ceremonie op de valreep werd geschrapt waarbij het Israëlische leger de Gazastrook aan de Palestijnse Auto riteit zou overdragen. De terugtrekking van het leger moet nu volgens plan zon der ceremonie vanochtend worden afge rond. Boycot De afgelasting volgde op de aankondi ging van de Palestijnen dat zij de cere monie zouden boycotten uit protest dat er volgens hen nog geen overeenstem ming met Jeruzalem was bereikt over diverse kwesties die te maken hebben met de ontruiming van de Gazastrook. Het gaat volgens de Palestijnen om de bewaking van de grenzen, de route van de noordgrens van de Gazastrook en om de synagoges. Het Israëlische kabi net besloot gisteren formeel het militai re bestuur over de Gazastrook, 38 jaar na het begin van de bezetting, te beëin digen. Afgelopen maand ontruimde het leger al de 21 joodse nederzettingen. De ne derzettingen worden na het vertrek van de Israëlische troepen overgeno men door de Palestijnse autoriteiten. Die willen inventariseren wat er nog in de kolonies is achtergebleven. Daarna zouden de nederzettingen worden open gesteld voor burgers. Het was de bedoeling dat de synagoges zouden worden gesloopt, evenals de woonhuizen. Het Israëlische hoogge rechtshof heeft de sloop van de synago ges toegestaan. Het kabinet kwam echter onder zware druk te staan van rabbijnen en rechtse politici. Het kabinet heeft het sloopbe- sluit dan ook gisteren herroepen. ANP/RTR/DPA door Thomas Verfuss en Clemens Ingwersen DUBAI - Een handopname van wat mogelijk de stem is van de Jordaanse terrorist Al Zarqawi stelt dat de Amerikaanse strijd krachten in het Iraakse Tal Afar chemische wapens gebruiken. De opname is gisteren via inter net verspreid. De VS zouden gifgas inzetten om strijders te verjagen die zich in Tal Afar tegen de Ameri kaans troepen keren. Vrijdag be gon de bestorming van Tal Afar, een plaats 420 kilometer ten noordoosten van Bagdad, door Amerikaanse en Iraakse eenhe den. Als lidstaat van de Organi satie voor het Verbod op Chemi sche Wapens (OPCW) in Den Haag mogen de VS geen gifgas inzetten. De via internet verspreide be schuldiging volgde op een drei gement aan het adres van de Amerikanen. Een groep die zich verzet tegen het door de VS inge stelde regime in Irak dreigde rond de strijd om Tal Afar via in ternet met chemische of biologi sche wapens. 'Het Leger van de Zegevierende Gemeenschap' zei gisteren zelf ontwikkelde niet-conventionele wapens in te zetten tegen de bezettingstroe pen in Bagdad wanneer het Amerikaanse offensief in Tal Af ar niet binnen 24 uur stopt. Tienduizend Amerikaanse en Iraakse militairen pogen Tal Af ar van rebellen te zuiveren. Ze ker zevenduizend families ont vluchtten volgens het Rode Kruis de afgelopen dagen het ge bied. ANP/AFP (Advertentie) het alfabet van Zeeland (Advertentie) LCD PLASMA TV DVD HIFI •WITGOED COMPUTER FOTO CD TELECOM Meer zon Perioden met zon en droog. Matige noor delijke wind. Middagtemperatuur rond de 21 graden. no. 215 maandag 12 september 2005 los nummer 1,25 Krappen boekt grootste succes uit loopbaan internet: www.pzc.nl mK redactie buitenland [ASHINGTON - Van de 60 Iniljard dollar aan nood- jlondsen die het Amerikaan- j# Congres beschikbaar heeft gesteld voor de weder houw van de door de or- fean Katrina getroffen lolfkuststreek zal een sub- lantieel deel opgestreken orden door bedrijven die uden hebben met de rege- jg-Bush. let gaat dan om Halliburton lo. het bedrijf dat tot 2000 erd geleid door vice-president ick Cheney, de Shaw Group 10en Bechtel National Inc. i directeur van het uit San ancisco opererende construc- concern Bechtel, Riley Bech- 1. is door Bush benoemd in een intal regeringscommissies. Zo hij voorzitter van de Ameri- aanse exportcommissie. Shaw schikt over een lobbyist die rder in Washington heeft ge- erkt. Het is volgens deskundi- >n gebruikelijk dat oud-rege- igsfunctionarissen na het ver aten van hun functies voor het dnjfsleven orders bij de over- id binnenhalen. Maar onder esident Bush is deze praktijk erk gegroeid. alliburton heeft in Irak al 9 liljard dollar verdiend. Ook echtel is in Irak actief en heeft iljardenorders via de rege- ng-Bush verkregen. Het be- ijf was overigens al in Irak werkzaam - net als Halliburton - voor de tweede Golfoorlog toen Saddam Hoessein het nog voor het zeggen had in Irak. Terwijl Halliburton en Shaw vooral in de olie- en chemiesec- tor opereren, geldt Bechtel als een bouwbedrijf dat zowat alles aankan, van wegen tot vliegvel den, van energiecentrales tot wa terzuiveringsinstallaties, die zij vaak zelf ook nog in bezit hou den. In het verleden maakte Bechtel gebruik van de diensten van oud-minister van Buiten landse Zaken George Schultz en van de huidige minister Donald Rumsfeld van Defensie. De wederopbouw van de zwaar- getroffen golfregio mag door de media in alle vrijheid worden ge volgd. De Amerikaanse televisie zender CNN won in het weekein de een kort geding tegen de fede rale overheid om de berging van lichamen uit het rampgebied te mogen filmen. De federale auto riteiten die belast zijn met de reddings- en herstelwerkzaam heden in het gebied verboden vo rige week de visuele media om de berging van slachtoffers te fil men. De maatregel achtte de overheid nodig om de waardigheid van de doden niet te schenden. CNN diende daarop bij de rechter een klacht in omdat een dergelijk verbod de vrijheid van menings uiting zou ondermijnen. De kritiek op de federale over heid over de gebrekkige hulpver lening heeft de populariteit van president Bush geen goed ge daan. Die is het voorbije week einde op een dieptepunt aanbe land. Volgens twee peilingen schommelt de steun voor de pre sident tussen de 38 en 42 pro cent. Meer dan de helft van de ondervraagden in de peiling van Newsweek, 52 procent, zei er niet meer op te vertrouwen dat Bush in tijden van een crisis de juiste beslissingen zal nemen. Ook op het gebied van bestrij ding van het terrorisme zegt in de Newsweek-peiling slechts 48 procent vertrouwen in Bush te hebben. ANP/RTR/AFP De Japanse premier Junichi Koizumi heeft een overweldi gende zege behaald bij de Japanse parlementsverkiezin gen. Met het behalen van 296 van de 480 zetels heeft zijn Liberaal Democratische Partij de ab solute meerderheid in het Lagerhuis behaald. Volgens de vorige week gepresenteerde Natuurbalans 2005 is tot 2008 voor de Nationale Landschappen tien keer zoveel geld nodig als de provincies en het Rijk van plan zijn er in te steken. Gedeputeerde g* H. van Waveren spreekt van een doemscenario. De Nederlandse honkballers heb ben gisteren tijdens het wereldkam pioenschap in eigen land hun eer ste nederlaag geleden. De ploeg ver loor in Rotterdam met 3-1 van 24-voudig wereldkampioen Cuba. Door dit resultaat eindigt Neder land als tweede in poule A, achter groepswinnaar Cuba. Kloetinge heeft zaterdag een prima rentree gemaakt in de hoofdklasse van het zater dagvoetbal. De ploeg van trainer Diederik Hiensch won met 3-5 van Excelsior Maassluis. Hoek ging weer onderuit. Op eigen veld werd met 2-0 van Ajax verloren. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 en 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1