De Golfslag gaat naar voetbalveld PZC PZC Hart onder de riem voor de boerenstand NS geven geld voor behoud hoogaarzen -15 Wethouder verwacht opening nieuwe school in september 2007 Vernielingen aan auto AAZET agenda Zandvoort wint in Zeeland Gebroken pols door ongeval Dronken op de weg Tankauto met gasolie kantelt Gepakt met harddrugs op zak Inbraak bij bedrijf Middelburg Benzine uit auto's gestolen Goes maakt alsnog werk van wonen boven winkels maandag 12 september 2005 DOMBURG - Basisschool De HM in Domburg verhuist „.rschijnlijk naar het oude lba|,clil. achter de brand- «jkazerne. Voor de gemeente Je school niet snel genoeg jtrtrekken uit het Singclgebied. u,l eelt beetje geluk gaat de rfool in 2007 op de nieuwe lo- atie open. Ledeltheater verwacht meer lezoekers OOSTBURG - Het Ledeltheater D Oostburg heeft gisteren het lieuwe seizoen ingeluid met gra- ;optredens. )ebelangstelling voor het sterk gionaal getinte programma _as groot. Er stonden optreden p het programma van DFN, Ambras. Leute boven Alles, De Schapen in de Wieje en de plaamse Sabijn die een try-out tan haar nieuwste voorstelling tocht Het Amsterdamse Trio ALibe verzorgde een geslaagd ptreden met jiddische muziek, verwachting is dat dit jaar meer theaterliefhebbers de kassa zullen passeren dan vorig nar. Het theater is inmiddels var- september tot en met mei Bgeboekt met meer dan veer tig voorstellingen. De vrijwilli gers werden door algemeen coör dinator J. Bolsius verrast met een opvallend poloshirt. „Zo is roor iedereen duidelijk, wie er ihet Ledeltheater werkt." VLISSINGEN - Een auto die Mond geparkeerd aan de Marine- Iraat in Vlissingen is tussen za- irdagavond acht uur en gister- chtend half tien vernield. Ie achterruit lag aan diggelen. |e schade bedraagt honderden pro's. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NL Kapelle - Tel. 0113-330333 BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 100 - 1600 uur: Tafeltennis voor 6-plussers; OUDEKERKE - Sportcentrum Cou- ig,9.15-10.15 en 10.15 - 11.15 uur: ewegen voor ouderen; MIDDELBURG Markt, 11.00 - 17.00 ur Boeken- en verzamelmarkt; USSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- BVOga en om 10.45 uur 55+ yoga; ogezaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur; Ijembélessen voor beginners en tus- n2000- 21.00 uur voor gevorderden; Vogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu w>or jongeren en volwassenen. STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel-0118-493000 Fax:0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel" (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: r iNTERNET Www.pzc.nl S-mail: web@pzc.nl Het staat al jaren vast dat basis school de Golfslag een nieuw ge bouw nodig heeft. Die van nu is ouderwets, voldoet niet al lang meer aan de eisen, het sanitair is slecht en kleuters hebben niet eens een eigen speellokaal. Bovendien staat het midden in het Singelgebied, een gebied dat de gemeente Veere juist wil ont wikkelen in commerciële zin. „De school staat op een strategi sche plek. De vraag is of dat no dig is. Ik denk van niet. We hou den nieuwbouw op de huidige lo catie achter de hand, maar we mikken eigenlijk op iets anders. Dat is het oude voetbalveld, ach ter de brandweerkazerne. Voor die plek hebben we ook geen tij delijk noodgebouw nodig. En er is genoeg plaats om ook een peu terspeelzaal mee te nemen." Kortom: wethouder Wim van Ta- tenhove (CDA) van onderwijs en financiën zou niet weten waar om niet. „Ik denk ook niet dat de raad bezwaren heeft. Dan hoeven we alleen nog het be stemmingsplan te wijzigen, dat duurt een paar maanden, en dan kunnen we gaan beginnen." Haast De wethouder heeft haast. Hij wil alles geregeld hebben voor dat in het voorjaar een nieuw ge meentebestuur aantreedt. „Met vertraging in procedures ben je gauw een jaar kwijt. En nog lan ger wachten is niet goed. Ik wil dat het nieuwe gebouw school jaar in september 2007 opent." Als de basisschool het Singelge bied verlaat, komt die grond te rug in handen van de gemeente. Die wil op die plek een parkeer garage bouwen. Dat levert flink geld op en dat wil de gemeente in het Singelgebied pompen. Prima, zegt Hiepko Noorman, di recteur van de basisschool. „Als wij maar een nieuwe school krij gen. Het voetbalveld is een uit stekende locatie. Het is afgeslo ten van de woonwijk, er is geen voorbijrazend verkeer en er is ruimte. Veel bos. Een prachtige plek. De school wordt niet gro ter, we hebben een stabiel leer lingenaantal, maar wel anders. Het krijgt een aanzet tot een bre de school, met een peuterspeel zaal, een plek voor vrijwilligers werk en een kleine bibliotheek. Plus een groot computereiland, waar iedereen gebruik van kan maken. We gaan alles combine ren. En september 2007, dat zou helemaal mooi zijn." Voorganger Leon van der Broeke spreekt over moderne boeren tijdens de hagenpreek in Gapinge. door Wendy van den Hurk GAPINGE - Vroeger ging het altijd zo, tijdens een hagenpreek. Een grote schuur met volgelingen tussen tinnen melkblikken en her en der pompoenen. Het koor dat pelgrimsliederen zingt te midden van landbouwmachines - toen nog vierbenig, zonder brandstof - en een dominee, die boven strobalen uit stijgt. Gapinge, terug in de Gouden Eeuw. Je móest zondag wel even afremmen op de Kreekweg. Even naar links kijken. Toch gek: uit de schuur van de familie Coppoolse, waar normaal gesproken aardappelen in liggen opgeslagen en landbouwmachines staan, klonk geluid. Muziek zelfs. Gospel om precies te zijn. Er stonden wel vijftig auto's, een stuk of wat fietsen. Mét kinderzitjes. Kortom: veel volk bij de hagenpreek. Die wordt elk jaar op Walcheren gehou den. Elk jaar belt de ZLTO een andere boer en toevallig had David Coppoolse net een nieuwe schuur. Een heel grote. Hup, machines naar achteren en de aardappels, die zitten nog in de grond. Strobalen doen het goed als kerkban ken. En dan bidden maar. Heer, herstel ons in oude glorie, zoals de regen de droge beken vult. Al zaait de mens onder tranen, hij zal oogsten in vreugde; al gaat hij in droefheid voort - met de zaaikorf op de heup, zingend komt hij van het land - met zijn armen vol schoven. De dienst heeft een agrarisch karakter. Voorganger Leon van der Broeke - do minee van de protestantse gemeente in Biggekerke en Meliskerke - spreekt niet over bijbelse figuren, maar over moder ne boeren. Hij vertelt over zijn reis naar Ierland, waar hij boeren heeft ontmoet, die het niet makkelijk hebben. En over de moed, die je erin moet houden. „Want God zal ons als een grote zaaier en oogster binnenhalen. Hij haalt ons binnen met gejuich en vreugde, net zo als wij moeten oogsten met gejuich. Leer te kijken naar de dag van morgen. Laat vreugde het laatste woord zijn." Koppels kijken elkaar knikkend aan en zodra gospelgroep Fields of Joy begint te zingen, stapt een boer met zijn klom pen op de maat mee. Het is knus. Klederdracht „Wacht maar, straks gaat iedereen swin gen", voorspelt Andrea Kamuma. Zij is de kleurrijkste zangeres uit het geheel, met haar Afrikaanse gewaad. „Wij zijn van pinkstergemeente Shalom in Oost-Souburg. Iedereen moest de kle derdracht van zijn land dragen. Alleen Nederlanders gaan in het zwart. Ik kom uit Angola, dus ik draag Afrikaanse kle ren." Vaak zingen de dames op markten of in de kerk. De hagenpreek vindt Andrea 'super'. „Je hebt hier frisse lucht." In de caravanstalling zitten kinderen. Ze praten over Jezus, dat iedereen moet weten dat hij leeft. Riemer Bovet (12) wist dat al, maar hij doet niet mee aan het gesprek. Liever hoort hij het ge sprek aan, leunend tegen een muurtje. „Ik ben op bezoek bij mijn opa en oma, die hier op de camping staan. Ze gingen naar de hagenpreek en ik denk, ik ga ge woon ook even kijken. Het is leuk om te zien. Het gospel was mooi." Na een uurtje is de dienst voorbij. Tijd voor koffie en cake. En bepraten hoe de dominee het heeft gedaan. De dominee zelf is erg tevreden. „Het was gezellig. In een schuur praat je toch wat soepeler dan in een kerk. Ik zat er zelfs nog aan te denken gewoon in spijkerbroek en een shirtje te gaan. Maar ik had vanochtend een dienst, ik foto Ruben Oreel denk, ik houd die stropdas maar ge woon om ook." Leon van der Broeke is het gewend om ergens anders te preken dan de kerk. „Ik sta ook wel eens op een camping, en laatst nog in het bastion van Veere. Heerlijk, ik ben een echt buitenmens. Maar ik zou ook best in een gevangenis willen preken. Dan zou ik het hebben over hoe je het kunt volhouden. Net als je in een ziekenhuis over kracht praat. Samen bidt voor genezing." Regen Landbouw spreekt de dominee ook aan. „Ik heb me er ook wat in verdiept. Dat moet ook wel. Een preekstoel is natuur lijk geen babbelbox. Gisteren vertelde een man nog tegen me dat hij tot negen uur 's avonds bezig was geweest met zijn uien, en dat hij hoopte op regen. Nou, dan praten we daar over. Bidden om regen doe ik niet. Ik geloof niet dat iedereen dat op zou prijs stellen." Een bemoedigende preek, dat hadden de landbouwers van Walcheren nou net even nodig, vindt Dirk Vos. Hij is blij dat hij te oud is om nog boer te zijn. „Want mijn tijd was toch veel beter. Ik heb nu wel eens meelij met de boeren stand. Dan is het fijn om er even uit te zijn. Van de laatste zeven hagenpreken heb ik er geen gemist, maar dit was echt een goeie. Dat hoor je van iedereen." GOES - Over de Grote Markt in Goes klonken zaterdagmiddag de ratel, bel en gong. Zo probeer den acht Zeeuwse, Friese en Hol landse stadsomroepers de aan dacht te trekken van het volk. En dat lukte aardig. Zeker toen het uur van de 'vrije' roep was aangebroken en elk van de he ren luidkeels zijn eigen stad of dorp in het zonnetje mocht zet ten. De bestaande jury was za terdag het meest gecharmeerd van Henk van de Nieuwenhui- zen uit Oisterwijk. Een tweede plek was er voor Sibe van der Meulen uit Oosterend. Derde werd Klaas Koper uit Zand voort. De laatste werd ook uitge roepen tot beste stadsomroeper van Zeeland. Kopers voordracht in Goes, opgeteld bij zijn presta ties tijdens eerdere concoursen in Vlissingen (vrijdag 22 juli) en Philippine (zaterdag 27 augus tus), maakten hem tot de onbe twiste nummer één. foto Mechteld Jansen OOSTKAPELLE - Een zeventigjarige automobiliste uit Kapellen (B) heeft zaterdagmiddag haar pols gebroken toen ze een sloot naast de Dunoweg in Oostkapelle in reed. De vrouw reed even voor vier uur over de Dunoweg en kwam door onbekende oorzaak in de sloot terecht. Ze is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. VLISSINGEN - Een veertigjarige automobilist uit Vlissin gen is in de nacht van zaterdag op zondag aan de Van Dis- hoeckstx-aat aangehouden, omdat hij had gei-eden onder invloed van alcohol. De man had ruim 2,7 keer zoveel ge dronken als toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs moest hij inleveren. OOSTBURG - Op de N58 tussen Oostburg en Sluis is za terdagavond een tankauto gekanteld, die zo'n 13.000 liter gasolie vexwoerde. De 46-jarige bestuurder uit de gemeen te Sluis kwam met de schrik vrij. De chauffeur reed met zijn auto op het afgesloten gedeelte van de N58, waar weg werkzaamheden worden uitgevoerd. Hij moest er een gi-aafmachine bijtanken. De bestuurder wei'd verblind door een auto die op de naastgelegen parallelweg naderde en groot licht voerde. Hij zag daai'door een berg grind niet. De tankauto reed in de berg gi'ind en kantelde. De gasolie werd overgepompt in een andere tankauto. GOES - In de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over een is een negentienjarige jongen uit de gemeente Goes bij een horecagelegenheid in Goes aangehouden voor het in bezit hebben van harddrugs. De man werd door personeel van de horecagelegenheid gezien met een zakje pillen, waarop hij buiten werd gezet. Daar werd de man aangehouden door de politie. De pillen zijn in beslag genomen en zullen door de politie worden ondercocht. Te gen de man is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Inbrekers zijn tussen vrijdagavond zes uur en gisterochtend negen een bedrijfspand aan de Uij- terschootweg in Middelbui'g binnengedrongen. Uit het be drijf is niets weggenomen. De toegang tot het pand is ge forceerd; het totale schadebedrag is nog onbekend. THOLEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Bos straat in Tholen is in de nacht van zaterdag op zondag tus sen twaalf uur en half drie benzine met een waarde van enkele tientallen euro's gestolen. De tankdop werd open gebroken; ook raakte de auto bekrast. De schade be draagt tientallen euro's. Ook van een andere auto die geparkeerd stond aan ge noemde straat werd de tankdop opengebroken. Uit deze auto is benzine met een waarde van enkele euro's wegge nomen. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Geef een trein conducteur een cheque van 1400 euro, onder voorwaarde dat het geld naar een goed doel gaat. Je zou denken: Spoorwegmuseum. Mooi niet. Vlissingen heeft een mysterieuze kaartjesknipper die kiest voor maritiem erfgoed. Ria Geluk snapt het nog steeds niet. „Ik zie nou niet meteen een relatie tussen de NS en ons." Ons, dat is de Stichting Behoud Hoogaars. Zij kreeg een tijdje te- mg het bericht dat ze binnen kort een cheque van de NS zou knjgen. De spooi-wegmaatschap- pij was namelijk bezig met een PR-actie onder de conducteurs. Die moesten zich van hun bazen meer laten zien en horen. Meer registreren dus. Wie dat het bes te deed, kreeg een cheque. Niet om zelf te houden, maar om weg te geven aan een goed doel. De conducteurs met standplaats Vlissingen werden tweede. Laat een van hen nou de hoogaarzen- stichting als goed doel te heb-' ben uitgekozen. En van alle doe-, len werd natuurlijk de stichting uit een grabbelton van briefjes geti'okken. Feest op de werf. „Wie die conducteur is, hebben ze ons niet verteld. Daar komen we niet achter. Maar we zijn erg blij met onze cheque. Geld komt altijd goed uit. We kunnen er ge-, reedschap van kopen, een kom-; pas of bijvoorbeeld een nieuwe computer. We kijken nog wel." De cheque is zaterdag overhan digd. Ria Geluk: „Ik zei nog te-, gen die van de NS: kom maar op Monumentendag. Dan kun je ge lijk even mee varen." Zeg daar maar eens 'nee' tegen. Zeker als je grootvader en vader visser waren op een hoogaars, zoals van Kees Meulmeester. Hij begeleidt de conducteurs. „Iets weggeven is natuurlijk al-- tijd leuk. En varen ook. Die ver bintenis blijf ik houden, ik ben een Amemuidenaar." Misschien een idee om van voei- tuig te wisselen? Nee nee, klinkt het. Kees blijft op de trein. door Harmen van der Werf GOES - Het project wonen bo ven winkels in Goes komt in de herkansing. Eén van de grootste makelaars in Nederland, Meeüs, heeft bij de gemeente aange klopt om het initiatief vlot te trekken. Ook woningcorporatie Rws in Goes heeft belangstel ling getoond. Het is zo'n mooi idee. Veel wo ningen boven winkels in Goes staan leeg, terwijl zij veel ruim te bieden. Het is zonde die hui zen jaren en jai-en leeg te laten staan. Leegstand betekent vaak achteruitgang Wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad) heeft zijn schou ders onder het project gezet, maar hij kon er geen schot in krijgen. Het bewoonbaar maken van huizen boven winkels is kostbaar; per woning 188.000 eu ro, volgens een onderzoek van de gemeente. Vooi-al het via aparte opgangen bereikbaar ma ken van de woningen is duur. Goes wilde wel een bijdrage le veren, 5000 euro per pand. On dernemers waren daarvan niet onder de indruk. Het plan leek dood te bloeden. „Tot Meeüs bij ons aanklopte", zegt Linssen. „Dat bedrijf heeft een vestiging in Goes en heeft el der's in het land, met name in- Brabantse steden, ervaring met dit soort projecten." Meeüs is be reid deze kennis beschikbaar te stellen om met de gemeente, de pandeigenaren en eventueel an dere partner's het wonen boven winkels in Goes van de grond te tillen. Wethouder Linssen is optimisti scher over de mogelijkheden ge worden, mede dankzij het feit dat woningcorporatie Rws be langstelling heeft getoond. „We hebben eerder aan Rws ge vraagd mee te doen. Het toenma lige management zag dit echter niet als een taak van een woning corporatie", aldus Linssen. „Dat is veranderd." Rws-directeur M. Sas bevestigt dat. Volgens Sas zijn woningen boven winkels vooral aantrekke lijk voor jonge mensen met een baan die iets over hebben voor een woning. De huren zullen ge zien de hoge verbouwingskosten niet laag worden. Cl-MI'NTf n iNSC,n°T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15