pzc Flexibeler regels voor campings PZC Kamelen racen door Bruinisse Het Pere Lachaise van Veere fe«4-372770: Gemeente Veere wil inspelen op veranderde wensen toerist 17 Poging tot beroving vrouw (86) Dode vissen in Dauwendaele Blikseminslag in boom en bedrijf Alweer botsing tegen rotonde sHzmssussssso zeeuwse almanak Honger Schotsman eist snelle aanpak wateroverlast Wateroverlast Arnemuiden Brandweer blust vuur hooiberg ij,daclie:0]13-315649 SPredactie@pzc.nl S«s31,4460 AA Goes K?,?»SSM-ZMiand: 0113-315520; 12 September 2005 editie Walcheren Creatieve start verbouwing Zeeuws Museum VLISSINGEN - Een 43-jarige vrouw uit Vlissingen heeft gistermiddag rond drie uur geprobeerd in de Coosje Bus- kenstraat in haar woonplaats een 86-jarige plaatsgenote te beroven van haar tas. Het slachtoffer liep in de Coosje Buskenstraat richting de Aagje Dekenstraat. Ter hoogte van de flat tussen de Spuistraat en de Noordstraat werd zij van achteren aangevallen en werd er aan haar tas ge trokken. De vrouw gaf haar belaagster een paar klappen in het gezicht en bleef haar tas vasthouden. Bij de worste ling kwam de bejaarde vrouw ten val. Ze hield daaraan een bult op haar hoofd over. De dader liep weg in de rich ting van de Spuistraat, waar ze door een omstander werd vastgepakt. Even later heeft de politie haar aangehouden. Ook een 46-jarige man uit Vlissingen, die bij haar was, is aangehouden. MIDDELBURG - In de visvijver aan de Overloper in Mid delburg zijn dit weekend tegen de tweehonderd dode vis sen komen bovendrijven. De brandweer is twee keer uitge rukt naar Dauwendaele om met een waterkanon en een luchtschuimstraalpijp het lage zuurstofgehalte tegen te gaan. Dat heeft weinig nut gehad, volgens Rob Dreesens van wijkstichting 't Meandertje. „Het helpt even, dat wil zeggen: na het pompen duurt het even voordat er weer vis sen naar boven komen. Maar dan kun je er weer op wach ten. Eerst springen ze boven de oppervlakte uit om naar adem te happen en even later drijven ze boven. De brand weer heeft er 150 uitgevist en wij hebben zelf ook nog twee grote emmers vol. Er schijnen ook al dode eenden te zijn gesignaleerd." De oorzaak ligt volgens Dreesens bij het onderhoud. „Er is jarenlang niet gebaggerd en van de week heeft de gemeente ineens alle riet weggekapt. Er is geen zuurstof meer. De vissen stikken gewoon." De vis wedstrijd die voor volgende week gepland stond, is afge last. SINT LAURENS - Een boom aan de Noordweg in Sint Laurens heeft zaterdagnacht een blikseminslag overleefd. De boom van wel twintig meter hoog, leek de brandweer in tweeën te zijn gesplitst. „Maar toen we goed keken van uit de redkorf van onze autoladder, zagen we dat het een spoor van de bliksem is", vertelt W. van Haveren, officier van dienst. De boom leeft nog. De plantsoenendienst heeft een speciaal smeersel om de boom te doen genezen. De bliksem heeft ook toegeslagen bij een bedrijf aan de Finlandweg in Vlissingen-Oost. Daar werd de automati sche brandmelder geraakt. De installatie is waarschijn lijk flink beschadigd. Dat moet vandaag blijken. MIDDELBURG - Een 2,7-jarige bestuurder van een bestel auto uit de gemeente Borsele is zaterdagnacht rond kwart voor drie tegen de rotonde aan de Schroeweg in Middel burg gereden. De auto raakte aan de voorkant volledig vernield. De bestuurder zat bekneld tussen zijn stuur en zijn stoel, maar was niet gewond. De brandweer heeft hem bevrijd. Uit ademanalyse bleek dat de man 2,9 keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs moest hij achter laten. Het is de achtste keer dat iemand tegen de stenen muur knalt, sinds de rotonde er in juni 2004 ligt. Advertentie fff O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor naam automatische incasso van dit bedrag van onderstaand mm» 1 'J "ij*".Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement «raat „J gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: telefoon S D per maand met automatische incasso 19.951 per kwartaal met automatische incasso 58,00). ljl.l.»l.feWlii;giiiliil.ii op tvMvpic nl/aöonneien. bel gratis 0800 -0231231 afstuur de/e bon naar P2C, afdeling taOssanice Antwoordnummer 713.4-160 WB Soes het alfabet van Zeeland Na een stevige strandwande ling schoof het Middelburgse gezin aan in een restaurant. Buitenlucht maakt hongerig, dus vader had zijn portie in een mum van tijd naar binnen- gewerkt. En zag hoe voor de neus van zijn driejarige zoon - niet bepaald een grote eter - I nog een enorme pizza stond te dampen. „Die ziet er zo lekker uit, daar mag ik vast wel een stuk je van proeven bedelde hij. schoon. Ha, dit was hét mo ment om terug te slaan met de argumenten waarmee hij zelf altijd onder druk werd ge zet als-ie weer eens geen groente bliefde. Hij zette een uitgestreken ge zicht op en doceerde: „Papa, luister. Ik ben klein en jij bent groot. Dus ik moet er nog van groeien. Jij kan er maar beter van afblijven. Dus daar zat papa. Zonder pizza, maar met een koekje van eigen deeg. jgnrNariia Berkelder DOMBURG - Campinghouders jj de gemeente Veere krijgen de mogelijkheid om flexibeler in te melen op de vraag van klanten. De mogelijkheden om stacara- nns le vervangen door een trek- brshut of chalet worden versoe peld. Dat is de wens van het college nn burgemeester en wethou- Of de versoepeling ook echt doorgaat, ligt aan de ge- peenteraad. Die beslist in okto- ierover de nieuwe regels waar aan kampeerterreinen moeten ARNEMUIDEN - De hevi ge regenval van zaterdaga vond heeft Arnemuiden bijna Oost-Souburgse situa ties opgeleverd. In drie stra len liepen vier huiskamers compleet onder water. Inde Molenweg kwam een huiskamer blank te staan, ui de Walstraat waren het er twee en ook in de Lionstraat moest de brand- aan de slag in een huiska mer „Ze waren compleet (ondergelopen", vertelt W. van Haveren, officier van dienst. De meldingen kwa men rond half tien 's avonds binnen. De brand weer zette korpsen in van vier posten. Die waren om twee uur 's nachts klaar met pompen. voldoen. „Ik ben er steeds meer van overtuigd dat er met de kam peerterreinen iets moet gebeu ren", zegt wethouder M. te Rol ler van toerisme. „De vraag van de toerist is aan het verschui ven. De ene keer pakt die een tentje, de andere keer heeft hij een reünie en wil hij een groeps- accommodatie, weer een andere keer wil hij wat meer luxe in een chalet." Ondernemers moeten, tot op ze kere hoogte, de ruimte krijgen om aan die vraag te voldoen, vindt Te Roller. „Nu moet het bestemmingsplan worden gewij zigd als een ondernemer een cha let wil neerzetten. De gemiddel de doorlooptijd voor zo'n plano logische procedure is een jaar of zeven. Tegen de tijd dat het er eindelijk door is, is de vraag al weer veranderd." Nieuwe kampeerterreinen zijn toegestaan, als het aan het colle ge ligt. Daar zijn wel voorwaar den aan verbonden: nieuwe cam pings moeten iets toevoegen aan het bestaande aanbod, het to taal aantal plaatsen mag be perkt groeien en op nieuwe cam pings mag maximaal veertig pro cent van de standplaatsen per manent bezet zijn. Om dezelfde omzet te halen, zijn steeds meer toeristen nodig. Uit recente onderzoeken blijkt dat het aantal standplaatsen is gedaald, door vergroting van de plaatsen. Daarnaast is de bezet ting per plaats afgenomen door dat gezinnen kleiner worden. Bo vendien blijkt dat het aantal overnachtingen op vaste stand plaatsen afneemt, terwijl men sen wel steeds meer gaan kampe ren. „Het is niet zo dat we ons echt zorgen maken over het toe risme", zegt Te Roller. „Maar ik denk dat de tijd nu wel geko men is dat we ons er nadrukke lijk mee bezighouden. Je ziet een duidelijke verschuiving in het gedrag van mensen: vroeger kwamen toeristen een paar we ken achter elkaar in de zomer, nu komen ze korter, maar ook vaker Dan moet je iets te bie den hebben." (Advertentie) door Andrea Bolle BRUINISSE - Een groot aantal inwoners van Bruinisse verza melde zich zaterdagmiddag om met eigen ogen kamelen door de Bruse straten te zien racen. Met af en toe hoge snelheden renden regelmatig twee kamelen langs, met tussen hun bulten Bruse jon geren die streden om de snelste tijd. Voor het proefrondje lopen de kamelen nog gestaag van ca fé 't Veerhuis naar café 't Oekje en terug. Maar als de echte race begint rennen de dieren hard weg. Elke keer wanneer de ka melen starten gieren de omstan ders van de lach. En daar is het de organisatoren precies om te doen. „Het is een hartstikke leuk feest en het kost helemaal niks", aldus Hans Dekkers van café 't Veerhuis. Hij heeft jaren bij het circus gewerkt en kende de mensen bij wie hij twee kame len kon regelen. „Voor deze lu dieke wedstrijd hebben de deel nemers een sponsor gezocht die het inschrijfgeld wilde betalen. Een aantal lokale vissers en ho recaondernemers hebben dat ge daan en dat resulteert in een he le leuke middag voor iedereen", aldus Dekkers. foto Dirk-Jan Gjeltema KAMPERLAND - De vereni ging van eigenaren van (vakan tiewoningen in bungalowpark Óe Schotsman bij Kamperland is de wateroverlast meer dan zat. Volgens woordvoerder P. Mercy illen de gedupeerde huiseige naren het college van burge meester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland nog één kans wil geven om de water afvoer naar behoren te regelen. Wordt er weer niet gereageerd, dan sluit Mercy niet uit dat de yomngeigenaren gezamenlijk een junst in de arm nemen. Na de stortbuien van zaterdaga vond stond voor de derde keer m dne maanden tijd een flink aantal huizen in het park blank. Ook op 5 juli en 20 augustus atroomden er grote hoeveelhe den water naar binnen. „Je meu bels zijn naar de knoppen, het vocht trekt in je muren omhoog, dus je behang en pleisterwerk kan e ook wel afschrijven", zegt een aangeslagen Mercy gis- tavond. „Vervolgens zit je drie Baanden met bouwdrogers te ■achten, tot je de zaak kunt I gaan repareren." I Eerdere gesprekken in het ge- lieentehuis hebben volgens Mer- Iffniets opgeleverd. „Ja, ambte alk hebben we goede contac- Ier zegt hij. „Op dat niveau is wil er wel en liggen de plan nen klaar. Maar nu moeten het «ilege en de raad eindelijk eens mactie komen." Mercy zal B en W vandaag per ®ef sommeren om snel iets aan wateroverlast in het park te doen werkster nagekeken en om z'ln bankrekening heeft gevraagd, is deze ongeduldig geworden De man is verbaasd als blijkt dat hij vijf honderdduizend euro gewonnen heeft. De openstelling van de historische begraafplaats in Zanddijk tijdens Open Monumentendag was voor sommige bezoekers een feest der herkenning; er rusten veel Veerse kun stenaars. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk ZANDDIJK - Het is eens iets an ders dan een kerk of een molen, om op Monumentendag een his torische begraafplaats te bezoe ken. In Zanddijk is er zo eentje. De grootste Veerse kunstenaars rusten in een nieuwbouwwijk. Precies zoals Peter Blom zegt: je zet niet zomaar je fiets tegen de hekken van een kerkhof, om vervolgens nonchalant tussen grafstenen door te kuieren. De stadsarchivaris was aanvanke lijk een beetje beducht voor ver bazing. „Mensen hebben toch gauw iets van: dat doe je toch niet! Dat is jammer, want begraafsplaatsen vertellen veel over geschiedenis. Waarom ligt die naast die, waar om ziet zijn steen er zo uit. Over de graven in Zanddijk valt veel te vertellen. Er liggen veel Veer se kunstenaars. Niets in het stad je herinnert nog aan hen. Alleen hier vind je ze terug." Het is een monumentale begraafplaats; er wordt begraven sinds 1834. Of eigenlijk werd, want de laatste dode werd in 1990 bijgelegd. Het hof oogt vol. Herkenning Alfons van Dyck, Reimond Kim- pe, D.J. Koets, Vaarzon Morel, Mies Callenfels-Carsten. Een feest der herkenning voor de be langstellenden tijdens een rond leiding over de begraafplaats. Continu klinkt het van 'och ja'. „Het lijkt haast Père Lachaise", roept een mevrouw, wanneer ze haar handen voor haar mond vouwt van verbazing. „Het Père Lachaise van Veere! Prachtig, vinden ook Willem en Ineke de Nood. „Sommige graf stenen als dat van Vaarzon Mo rel zijn helemaal verweerd. Dat maakt het des te bijzonderder." Het echtpaar komt wel vaker op begraafplaatsen. Kerkhoftoeris ten? Nee nee, dat niet. „Op een be graafplaats voel je dat het leven niet zomaar ophoudt. Het is niet eindig, maar het gaat door. Het heeft iets, zo'n kerkhof. En het is heerlijk om een beetje te mij meren over de rust, wat voor ca deautjes mensen achterlaten. Kom je in Griekenland, dan zie je overal olielampjes. In Frank rijk heb je keramieke bloemen. In Zanddijk heb je oudheid. Be langrijke kunstenaars. Dichters. Het gaat allemaal weer leven." SINT-ANNALAND - Brand weerlieden uit de gemeente Tho- len zijn afgelopen weekeinde bijna 24 uur bezig geweest om een hooibrand te blussen aan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. De brand werd vrijdagnacht rond half twee door een voorbij ganger gemeld. Toen de blus- groep Sint-Annaland ter plaat se kwam, stond het hooi al in lichterlaaie. Er werd meteen groot alarm geslagen, omdat het vuur dreigde over te slaan naar een naast de hooiberg gelegen landbouwschuur met daarin on geveer honderd stieren. Uitein delijk bleek het niet nodig om de dieren te evacueren. Het was gisteren nog onduide lijk hoe de brand is ontstaan. V\a<3e nees is de Staats v0venj zijn lot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13