Verzet tegen binnenspeeltuin PZC Lekker onder elkaar Beelden van Goes over honderd jaar Werkstraf voor slaan patiënt in ziekenhuis ,13 Goes komt verenigingen tegemoet over oud papier Andere voorzieningen in Hollandsche Hoeve vrezen concurrentie Nisse startpunt monumentendag ommelmarkten ^AZET Project werving vrijwilligers CDA Tholen zoekt verenigingen op Inbraak tractoren Oud-Vossemeer Straf voor benzinediefstal Rechter spreekt portier vrij van mishandeling zaterdag 10 september 2005 |gj„rman van der Werf rnjS Verenigingen in Goes flie oud papier ophalen, mogen ill 's avonds en op zaterdag blij- L, doen. maar ze kunnen voor udoordeweeks én overdag op- y,„ een hogere vergoeding kïijgen- «a probeert de gemeente Goes Kigingen tegemoet te komen die grote moeite hadden met de verplichting dat alleen doorde weeks en overdag oud papier zou mogen worden ingezameld. Goes wilde die verplichting op leggen, omdat het systeem voor het ophalen van oud papier vol gend jaar drastisch verandert. Elk huishouden krijgt een apar te blauwe oud papier-container die alleen nog met een vuilnis wagen van de gemeente kan wor den opgehaald. Eigen vervoer door verenigingen kan niet meer. Om de (loon)kosten te beperken wilde Goes eerst alleen op werk dagen de vuilniswagen beschik baar stellen. De gemeente is daarop teruggekomen na bezwa ren. Overigens gaat de gemeente er van uit dat niet alle organisaties die nu oud papier ophalen dat blijven doen. Zij kunnen niet al lemaal voldoende vrijwilligers vinden. De route van een vereniging die stopt, zal in eerste instantie wor den aangeboden aan andere or ganisaties. Kunnen die niet, dan neemt de gemeente de route over. Verenigingen die stoppen, verlie zen inkomsten. De gemeente wil dit gedurende twee jaar compen seren met een gewenmngsbijdra- ge; het eerste jaar 75 procent en het tweede jaar de helft van de over de laatste drie jaar gegeven subsidie. Het voorstel voor de inzameling voor oud papier komt maandag 19 september aan de orde in de raadscommissie grondgebied die vergadert in het kantoorge bouw van de Rws in het Sta tionspark. frnrjfoh Paardekam OOES - De familie Wolters uit VHeer Abtskerke, die in recrea tiegebied De Hollandsche Koe keen binnenspeeltuin wil reali gn, hoeft niet op een warm onthaal van de andere gebrui kt te rekenen. Die verzetten zich tegen de komst van de voor- Bening. |e familie Wolters heeft bij de Ueente Goes een verzoek inge vend om in het gebied een over- lekte speeltuin te mogen bou ten Het college ziet dat wel zit- en. Er zijn drie locaties onder zocht en daaruit kwam het hui- lige parkeerterrein, aan het be rin van het recreatiegebied, als leste naar voren. )aar denken de huidige gebrui- asvan het gebied heel anders ver Voorzitter A. Witte van iet ambachtscentrum heeft me- ÜSSE - De kerk in Nisse is van- jaag het centrale punt voor open monumentendag in de ge- leente Borsele. n Borsele zijn op veel plaatsen lonumenten - kerken, boerde- ijer. en een enkele woning - te ezichtigen. In Nisse kunnen de rfhebbers onder meer een door e gemeente gemaakte route aar: krijgen aan de hand waar in zij een monumentale rond- t door Borsele kunnen maken. Ie kerk in Nisse is geopend van O.OOtot 17,00 uur. 10ES - In de meubelhallen aan Leliestraat 22 en 24 in Goes oiidt het Leger des Heils van- laag en dinsdag de jaarlijkse ommelmarkten. is bestemd voor Het Nest in Kruinin- en,waar jonge volwassenen on- er begeleiding kunnen wonen worden geholpen weer zelf- te worden. De rommel- larkten zijn vandaag van 10.00 ot 13.00 uur en dinsdag van -00 tot 12.00 uur en van 13.00 »t 15.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl fapelle -Tel. 0113-33flrf3 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDENfTHOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES h 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'n9fid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Je': (0113)315500 Pax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl 'nternet jww-pzc.nl "bail: web@pzc.nl de namens Sportpunt Zeeland, de kinderboerderij, twee scou- tingsclubs, de jeu de boulesvere- niging en restaurant de Vier Lin den een brief naar het college van Goes geschreven waarin hij zijn ongenoegen over het plan kenbaar maakt. De genoemde partijen hebben grote bezwaren tegen het ver dwijnen van een groot deel van het parkeerterrein. Dat de ge meente ter compensatie een deel groen wil opofferen voor een nieuw parkeerterrein snappen ze al helemaal niet. „De natuur is nu juist wat het Hollandsche Hoevegebied zo leuk maakt", zegt Witte. „Dan ga je toch geen groen weghalen?" Overigens is het niet aanleggen van een nieuw parkeerterrein ook geen optie voor de bezwaar makers. In dat geval vernach ten ze dat veel bezoekers hun au to straks bij het Sportpunt weg zetten, waardoor de gebruikers daarvan hun auto weer niet kwijt kunnen. Eigenlijk willen de genoemde partijen helemaal geen overdek te speeltuin in het recreatiege bied. Het zal volgens hen alleen maar ten koste gaan van de be staande voorzieningen. „Als je dan hoort dat die speeltuin een horecavoorziening krijgt en mis schien ook huifkartochten wil aanbieden, denk ik: dat gebeurt hier allemaal al", zegt Witte. „We gaan elkaar straks gewoon beconcurreren." De voorzitter van het ambachts centrum gelooft niet dat de be staande voorzieningen en de speeltuin elkaar zullen verster ken. „Natuurlijk heb ik daar aan gedacht, maar ik geloof ge woon niet dat kinderen die in de speeltuin zijn ook nog naar het ambachtscentrum willen. Boven dien laat de portemonnee van hun ouders dat met altijd toe." Het college van B en W reageert pas op de brief als verantwoor delijk wethouder S. van 't West einde terug is van ziekteverlof. De raadscommissie grondgebied bespreekt het onderwerp in de vergadering van maandag 19 september. Die begint om 19.30 uur en wordt eenmalig gehou den in het kantoor van woning corporatie RWS aan het Sta tionspark 30 in Goes, De bouwploeg van het schuurfeest aan de Waardweg in Hoedekenskerke. door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Evert de Gouw kijkt ernaar en geniet wij dagavond. Eén van zijn schuren aan de Waardweg bij Hoedekenskerke is al bijna omge bouwd voor hét schuurfeest van-de Zak van Zuid-Beveland. „Als die jongeren maar plezier hebben, vind ik het prima. En ik krijg een brandschone schuur te rug. Zo netjes laten ze alles achter." Een week zijn ze al bezig, de actiefste leden van de organisatie van het schuur feest. Vroeger heette hun club gewoon Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ). Jos Claessens loopt nog in een T-shirt rond met KPJ 's-Heerenhoek erop. En aan de achterkant het jaartal 1995. Het moet een T-shirt van goede kwaliteit zijn. KPJ is het al jaren niet meer. Jon geren Activiteiten Zeeland 's-Heeren- hoek (JAZ) is de naam nu. Jos is de voorzitter van JAZ. Tien jaar geleden sloot hij zich bij de KPJ aan. „Als je zestien jaar werd, deed je twee dingen: je kocht een brommer en je werd lid van de KPJ." Het 'katholieke' bleek toch niet overal meer aan te spre ken. De KPJ 's-Heerenhoek had niet veel meer dan dertig, veertig leden. Tot de 's-Heerenhoekse club zelfstandig doorging als JAZ. „Ze hadden ook een ruzietje", weet Jos, „over de afdracht van geld aan de overkoepelende organi satie. Die deed niet veel, maar slokte wel veel op." Bussen Het zal 1996 of 1998 zijn geweest, toen JAZ uit de KPJ 's-Heerenhoek ont stond. Het bleek geen foute zet. Het le dental ligt nu op 120. De meesten ko men uit de Zak van Zuid-Beveland, maar er zijn ook leden van Walcheren (Veere, Meliskerke en Oost-Souburg) en zelfs één uit Maassluis. „Eén keer per jaar komt die jongen hier, voor het schuurfeest." Hij is niet de enige van buiten. Zoals JAZ-leden schuurfeesten van - jawel - KPJ-afdelingen in Bra bant bezoeken, zo komen de KPJ'ers uit Brabant naar de Zak. Op de internetsite van JAZ staat speciaal voor touringcar bussen een route beschreven vanuit Bra bant. Bij paviljoen De Steiger aan het haventje van Hoedekenskerke moeten ze parkeren. Vanavond is het echte schuurfeest met drive-in De Skyline Show, gisteravond was er al een voor proefje voor met name de eigen leden én met de bands United Forces en Du Driefstang. „Ze wilden graag voor ons spelen", vertelt penningmeester Leanne Snoep, „en dan zeggen we geen nee." De actiefste leden hebben er dus een week werk op zitten, maar de voorberei dingen beginnen al veel eerder. Ze sleu telen wel een jaar aan het feest. Leanne: „Om ideeën op te scharrelen, om iets nieuws te bedenken. Niet dat elk schuurfeest zoveel anders is. Het kost gewoon veel tijd." Want het is er niet ge makkelijker op geworden om in een schuur iets te organiseren voor pakweg vijfhonderd jongeren. De cafébrand in Volendam op nieuwsjaarnacht 2001 heeft tot op het platteland van Borsele zijn sporen achtergelaten. Jos wijst op een deur achterin de schuur met groene noodverlichting erboven. „Van de brandweer hebben wij die erin foto Mechteld Jansen moeten zetten, anders kregen we geen vergunning." Het gratis drank schen ken is ook verleden tijd, al blijft één con sumptie voor één euro bescheiden ge prijsd. „Alcoholgebruik tegengaan, dat is het idee erachter dat wij niet meer gratis mogen schenken", verklaart Jos. Hij denkt er het zijne van. „Er wordt meer gedronken dan vroeger. Toen sloeg je nog wel eens biertje af, als je er met twee in je handen stond. Dat ge beurt niet meer." Toch is veel drinken niet de drive ach ter het nog steeds vrij grote succes van schuurfeesten. „Kijk", legt Jos uit, „in Goes kom ik - als ik daar uitga - pak weg twintig of dertig bekenden tegen. Ik ken er hier tweehonderd of meer. Al lemaal dezelfde soort mensen, allemaal plattelanders. Dat merk je aan de sfeer. Zolang ik op schuurfeesten kom, is er nooit een vechtpartij of zo geweest. We kennen elkaar." Vanavond om negen uur begint het feest, klokslag twee uur 's nachts is het voorbij. Evert de Gouw, die sinds drie jaar onderdak biedt aan het schuurfeest van JAZ, beleeft het als jeugdsenti ment. „Ze komen om plezier te maken. Jongeren moeten zich toch onder elkaar kunnen uitleven, nie waar?" door Harmen van der Werf GOES - Het mooie van architec ten en stedenbouwkundigen is dat zij in hun ontwerpen mees tal een visie op de maatschappij uitdragen. Laat ze iets ontwikke len voor de toekomst, voor over honderd jaar, en ze gaan hele maal uit hun dak. Zo ook op de gisteren geopende tentoonstel ling over wonen in Goes van 1405 tot in 2105. De initiatiefnemers van de expo sitie hebben het eens gewaagd niet alleen terug te kijken op Goes 600 jaar stad. Hoe boeiend dat ook is, zeker hoe dat op de tentoonstelling is weergegeven in woord, beeld en met een ge bruiksvoorwerp als een origine le Bruynzeel-keuken uit de ja ren vijftig. De initiatiefnemers hebben het ook aangedurfd een prijsvraag onder stedenbouwkundigen en architecten uit te schrijven over hoe Goes er over een eeuw uit zal zien. Vijftien deelnemers met een vi sie op de toekomst meldden zich en zes van hen zijn doorgestoten naar de finale. Hun ideeën han gen in lange banieren op de ex positie in het stadhuis aan de Grote Markt. En gelukkig, ze verschillen nogal van mening. Althans, de meesten gaan er voetstoots vanuit dat Nederland wel verder zal individualiseren, dat er in 2105 nog meer mensen alleen wonen dan nu. Sandwich family Anet Redmer uit Amsterdam is de uitzondering die de regel be vestigt. Zij heeft het idee dat al le generaties van één familie in 2105 bij elkaar moeten wonen. De verzorgingsstaat is afgebro ken; de sandwich family van oud, jong én daartussenin is het resultaat van de trendbreuk. Janneke van Eek en Ieke Ko ning hebben zich juist de andere kant op bewogen. Zij zien wel meer alleenstaanden komen; al leenstaanden die absoluut niet eenzaam zijn, maar elkaar gaan opzoeken aan de dis, aan de ei gen keukentafels. Wie zal het zeggen? Een jury zal op 8 november op het sympo sium Wonen in 2105 in het Goe- se theater De Mythe aangeven wie van de ontwerpers het beste zijn of haar werk heeft gedaan. Tot en met 29 oktober is onder wijl de tentoonstelling 700 jaar wonen in Goes te zien, op dins dag, donderdag en zaterdag van één uur tot kwart voor vijf 's middags. Wat daar - buiten de ontwerpen om - vooral opvalt, is hoe Goes de laatste honderd jaar is gegroeid. Een stad die nog binnen de wallen was geble ven, heeft in een eeuw bezit ge nomen van steeds meer platte land. Eén van de deelnemers aan de prijsvraag, Sebastiaan Luiten uit Boskoop, heeft iets bedacht om dit te stoppen: Heel diep bou wen in de grond. Het zal de be woners ertoe dwingen elkaar op te zoeken, stelt hij. want ieder een wil een keer een frisse neus halen. GOES - Ook vrijwilligerswerk moet je leren. Vanuit dat idee is de landelijke stichting U-pi in Zeeland actief op zoek naar vrijwilligers onder werknemers van bedrijven en instellingen. U-pi heeft in elk geval al de gemeente Goes bereid gevon den om mee te doen. Burgemeester D. van der Zaag is en thousiast. „In het land doen allerlei grote bedrijven aan dit project mee: Shell, de Rabobank, ABN Amro. Het is prima om zo mensen die er anders niet aan denken vrijwil ligerswerk te doen, bij goede doelen te betrekken." In Zeeland worden of zijn grote bedrijven benaderd als Pechiney in Vlissingen-Oost en Dow Chemical. Het plan is, voldoende vrijwilligers te vinden die in het voorjaar bij 1500 ouderen een bloemetje willen brengen. De instel ling of het bedrijf wordt een bijdrage van 8 euro per deel nemer werknemer gevraagd. Het goede doel betaalt 2 eu ro mee. In Zeeland is het Leger des Heils mede-initiatief nemer. R. Heijboer weet er als coördinator van het vrijwilligers werk van het Leger des Heils vrijwel alles van. „Stichting U-pi had landelijk al contacten met het Leger des Heils. Dit project in Zeeland is een proef, om te kijken hoe zo'n initiatief in een plattelandsgebied met niet al te veel grote bedrijven en instellingen wordt opgepakt." Heijboer die in het dagelijks leven werkzaam is in de ouderenzorg, juicht het idee toe. THOLEN - CDA Tholen gaat zijn oor te luisteren leggen bij Thoolse verenigingen. Veel verenigingen vrezen in zwaar weer terecht te komen als de Thoolse politiek niet meer hart toont voor het verenigingsleven, aldus het CDA. Zij hebben met name moeite met het beknibbelen op hun inkomsten (in de vorm van gemeentelijke subsidies) en het verhogen van de huren van accommodaties. CDA Tho len wil wel eens rechtstreeks horen welke wensen en pro blemen er leven. Het eerste overleg met de judo-, badmin ton- en tafeltennisverenigingen staat voor maandag ge pland. OUD-VOSSEMEER - Aan de Hiksedijk bij Oud-Vosse meer is tussen donderdagmiddag half vijf en gisteroch tend kwart voor zeven ingebroken in drie geparkeerde tractoren. De radio's zijn uit de voertuigen meegenomen. Ook zijn er vernielingen aangericht aan de tractoren. Met één tractor was gereden. MIDDELBURG - Een 21-jarige vrouw uit Tilburg is giste ren in Middelburg veroordeeld tot 28 uur werkstraf voor diefstal en rijden zonder rijbewijs. De Tilburgse had op 18 oktober vorig jaar in Vlissingen bij een benzinestation getankt en was zonder te betalen in haar auto gestapt en weggereden. Aan de pomphouder moet de Brabantse het schadebedrag van 50,17 euro betalen. Op de Rijksweg A58, ter hoogte van Kapelle, bleek de bestuurster niet over een geldig rijbewijs te beschikken. Politierechter I. Woltring vonniste conform de eis van de officier van justi tie. door Aector Dooms MIDDELBURG - Politierechter I. Woltring achtte gisteren bewe zen dat een 63-jarige Kruinin- ger op 9 november vorig jaar een medepatiënt ernstig heeft mishandeld in het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. De rech ter in Middelburg veroordeelde de dader tot veertig uur werk straf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De Kruininger zei gisteren zich niets meer van het incident te herinneren. „Ik zat zo zwaar on der de medicijnen dat ik niet meer wist wat ik deed." De poli tierechter vond hem niet geloof waardig, omdat de man toen al drie dagen in het ziekenhuis lag. De verdachte was op 6 novem ber na een zelfmoordpoging in het Goese ziekenhuis opgeno men, nadat zijn neef hem had ge vonden. „Ik had een overdosis aan tabletten geslikt. Ik was van plan om niet meer wakker te worden", verzekerde hij de rechtbank. De Kruininger was niet te spre ken over de verpleging. „We la gen met zijn vieren op de kamer. Mijn ondergoed zat nog onder de urine. Er werden opmerkin gen gemaakt dat ik stonk." De doorslag voor zijn overspannen reactie gaf op 9 november een discussie over het vreemdelin genbeleid in Nederland. Twee patiënten zagen de bui al han gen en liepen de zaal uit. De der de patiënt kon niet weg, omdat hij aan bed gekluisterd was. De woordenwisseling escaleerde in vuistslagen. De Kruininger sloeg met zijn vuist vele malen in het gezicht van het slachtof fer. Een bloedneus, zwellingen en een dikke lip waren de gevol gen. Officier van justitie H. Benaissa sprak van een laffe daad. Ze eis te zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Saillant detail was dat het slachtoffer drie weken later overleed, hoewel het over lijden niets te maken had met het incident. De weduwe van het slachtoffer diende gisteren geen schade claim voor smartengeld in. Zij vond wel dat het ziekenhuis de situatie niet goed heeft beoor deeld. De verdachte, die bij Emergis voor psychische proble men onder behandeling is ge weest, had volgens haar geïso leerd moeten worden van de an dere patiënten. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 27-jari- ge portier uit Middelburg van een discotheek vrijgesproken van een mishandeling. De portier werd verweten op 12 december vorig jaar een bezoe ker van een Middelburgse disco theek te hebben geschopt. Beide mannen kenden elkaar. De ver dachte heeft een relatie gehad met de zuster van de bezoeker. De portier vertelde zijn ex-zwa ger de discotheek te hebben uit gezet toen hij door hem werd uit gescholden. Buiten zou de ver dachte het slachtoffer hebben geschopt. Dat vond in elk geval officier van justitie H. Benaissa. Zij eis te 150 euro boete en wees 250 eu ro smartengeld aan het slachtof fer toe. Raadsman W. Schieman pleitte voor vrijspraak, omdat de ver klaringen van de getuigen en de aangever op elkaar waren afge stemd. De Middelburgse politierechter meende dat er wel wettig bewijs was, maar miste de overtuiging om de mishandeling te bewij zen. Woltring sprak de portier vrij. 1' (Advertentie) ADMINISTRATIEKANTOOR WISKERKE Janneke Schuurman-Wiskerke Interim-freelance-boekhouder voor het MKB Voor uw - financiële administratie - jaarrekening en tussentijdse rapportages - fiscale aangiftes - loonadministratie 0113-214479 of 06-24813905

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57