Verscherpt toezicht op stations anv r ik Swaab: roken en afslankpillen vergroten kans op lesbisch kind PZC 115° ichte terreurdreiging noopt overheid tot intensievere controles Zenga opent zevende Film by the Sea ntatrélg PZC Dubbelslag voor judoploeg 't Hooge Duyn in Domburg in ere hersteld Hoge brandstofprijs nekt de visserijsector I-1 I BI. F 1 If SL:r Retrospectief couturier Cargelli in Meliskerke Reizéi Het mooiste China onder de sterrenhemel Leider noodhulp VS vervangen Herfstacties Stay okay Reizen l Daar moetje naar toe. lezen we zeeuws 22° Z 2 e buien, mogelijk met onweer. is af en toe zon. Maxima 20 tot 22 Jen. Weinig wind. 247e jaargang no. 214 [aterdag 10 september 2005 los nummer 1,75 Peary weg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl mr nomina van der Meer IEN HAAG - Mensen moe extra waakzaam zijn op rein- en metrostations. Mi jster Donner van Justitie leeft gisteren besloten het «zicht op het spoor te ver- therpen. Het personeel van Nederlandse Spoorwe- en en de andere ven oersbe- rijven is gevraagd alert te ijn op verdachte zaken, [ris geen sprake van een concre- terreurdreiging, meldde de ationaal Coördinator Terroris- ebestrijding (NCTb). Wel is er ildoende aanleiding om extra iligheidsmaatregelen te tref fen in de metro's in Amsterdam Rotterdam en bij de NS. [CTb baseert zijn analyse op in- imatie van inlichtingendien- én, politie en 'andere open bnnen' in binnen- en buiten- nd. Het ministerie van Justi- i, waar de NCTb onder valt, ireekt van een lichte dreiging, at niveau gold tot nu toe al ien voor Schiphol. overheid werkt sinds half ini met een nieuw systeem om itale bedrijfssectoren, zoals ok de Rotterdamse haven en raterleidingbedrijven, te waar- iuwen bij een terreurdrei- ing Dat alerteringssysteem ent naast het normale basisni- eau drie fases: hchte, matige a hoge dreiging. Bij elk niveau oren specifieke maatregelen ie de sectoren moeten nemen. Ie maatregelen zijn volgens bnner juist nu nodig om er- sluis heeft het >choonste strand LUS - De schoonste Noordzee landen van Nederland liggen ;in de gemeente Sluis. De ge nerate kreeg gisteren in Kijk- luin de Gouden Wimpel van de itichting Nederland Schoon. voor te zorgen dat mensen van het openbaar vervoer gebruik kunnen blijven maken. Premier Balkenende benadruk te dat er 'geen reden tot paniek' is. Hij vindt niet dat je kunt spreken over extra risico in de trein en metro. Volgens hem gaat het om voorzorgsmaatrege len, zodat mensen alert zijn op bijvoorbeeld tassen en pakket ten. De maatregelen zijn gedeel telijk zichtbaar voor reizigers. Het gaat om meer camera's, extra toezicht en intensievere controles door politie en de ov-bedrijven. Volgens minister Donner is hoe dan ook meer cameratoezicht no dig op stations om 'zo snel moge lijk bovenop de zaak te kunnen zitten' als er iets gebeurt. Dat heeft volgens hem na de recente bomaanslagen in Londen ook ge werkt. Reizigers op het Centraal Sta tion van Amsterdam en dat van Rotterdam merkten gistermid dag nog weinig van de extra be veiliging. Een NS-medewerker in Amsterdam zei wel van de maatregelen op de hoogte te zijn, maar 'het is beter dat de rei zigers er niets van merken; wij willen geen paniek'. ANP en Veere behaalden spectievelijk de tweede en der- ïplaats: daarmee is de hele top Ine Zeeuws. Veere had in 2003 b2004 de schoonste Noordzee landen van Nederland. Ie Gouden Wimpel is een aan- ulling op de Blauwe Vlag, een itemationaal erkende onder- cheiding voor schone stranden, puis mag de gouden wimpel en jaar lang in de vlaggenmas ten aan het strand hangen. Be- loekers worden zo geattendeerd het schoonste strand, bes viel in Kijkduin ook in de rijzen. De gemeente werd der einde categorie kleine zoetwa- Rtranden. De groep Zenga verzorgde gisteravond een spectaculaire opening van het jaarlijkse Vlissingse festival Film by the Sea. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Met muziek, dans, acrobatiek, tromgeroffel, fakkels, vonkenregens en super- confetti van de groep Zenga is gisteravond de zevende editie van het Vlissingse festival Film by the Sea ingeluid. De spectaculaire act, in een tro pisch warme bioscoop Cinecity, was de opmaat tot het jaarlijk se, tiendaagse filmfestival. H. d' Aneona, voorzitter van het be stuur, meldde dat het definitie ve aantal films op 86 is uitgeko men. Over de kwaliteit van het programma toonde zij zich tevre den. „Het belooft mooier, span nender en uitdagender te wor den dan de zes voorgaande festi vals." De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff verwees indi rect naar de recente politieke discussie in haar gemeente over het mogelijk fors bezuinigen op het festival, wat ingrijpende ge volgen zou hebben. Zij onder streepte dat Vlissingen aan het filmevenement hecht, zoals de gemeenteraad ook heeft uitge sproken. „Het gemeentebestuur vindt Film by the Sea heel be langrijk. Het past goed in het to tale festivalaanbod dat we heb ben." Als openingsfilm draaide gisteravond, als Nederlandse première. Don't come knocking van Wim Wenders. De komende dagen kent het programma uit eenlopende onderdelen, met on der meer een eigen openings avond voor het Film Litera tuur-programma (maandag) en Advertentie door Annet van Eenennaam AMSTERDAM - Moeders die tij dens de zwangerschap roken, hebben een grotere kans dat zij een lesbische dochter krijgen. Dat zegt de neurobioloog en her senonderzoeker D. Swaab van de Universiteit van Amsterdam. Swaab presenteerde een studie over de hypothalamus, een deel van de hersenen ter grootte van een duimnagel. In dat deel wordt volgens Swaab onder meer bepaald wat de seksuele voorkeur van het kind zal wor den. De ontwikkeling van het ongeboren kind kan volgens hem worden beïnvloed door stof fen van buiten af, bijvoorbeeld nicotine en amfetamine, een stof die ook in afslankmiddelen zit. Swaab stelt dat ook stress en het gebruik van aspirientjes tij dens de zwangerschap de ont wikkeling van de hersenen van Advertentie het ongeboren kind beïnvloe den. Volgens Swaab onderschat ten mensen de gevolgen van stof fen die van buitenaf via het lichaam van de moeder de onge boren vrucht bereiken. „Als een kind ademhaalt, goed beweegt en geen zichtbare afwijkingen heeft, dan denken mensen dat het wel goed zit. Vijftien jaar la ter zal niemand nog een relatie leggen tussen de dingen die de moeder tijdens haar zwanger schap heeft gebruikt en het ge drag van haar kind." Swaab denkt dat het tijdens de zwangerschap gevormde karak ter van het kind vooral bepa lend is voor het verdere verloop van zijn of haar leven. De in- Ik ben torch jjjijt in de brievenbus voor spectaculaire aanbiedingen! AledkM/Markt rUSM TV DVD - HIFI WITGOED - COMPUTER FOTO - CD TELECOM Zie onze wekelijkse vacature-index het alfabet van Zeeland door Roeland van Vliet CAIRO - Twee keer klonk gis teren het Wilhelmus in Cairo. Op de tweede dag van het WK judo wonnen Edith Bosch (fo to, links) en Guillaume El- mont namelijk goud. Boven dien werd Mark Huizinga der de en werd Elisabeth Wille- boordse bij haar WK-debuut zevende. Donderdag won Clau dia Zwiers ook al brons. Drie medailles op één WK-dag is uniek. Twee keer goud op de zelfde dag ook. En dat er Ne derlanders tijdens een WK op de hoogste podiumtrede ston den, was lang geleden. In 1995 waren Monique van der Lee en Angelique Seriese de laat ste twee vrouwen, in 1971 was Wim Ruska de laatste man. Bosch is de vijfde Nederlandse vrouw die WK-goud won, na Monique van der Lee, Angeli que Seriese, Irene de Kok en Anita Staps. Bij de mannen gingen Anton Geesink en Wim Ruska Elmont voor. In de schaduw van de medaille winnaars werkte de uit Middel burg afkomstige Ehsabeth Wil- leboordse haar toernooi af. Ze sneuvelde al in de tweede ron de en bereikte daarna de fina le om de herkansingen. Die verloor ze, ze werd zevende. foto Robert Vos/ANP pagina 19 Willeboordse heeft haar dag niet -K «rrivT E3- jryr. jg ■m. foto Lex de Meester een uitgebreid Afrika-program- ma, dat dinsdag begint. Van daag is er onder meer aandacht voor de documentaire Borssele de Centrale. Morgen is de première van vijf films uit het achtdelige Gedich ten uit Zee-project, dat daarmee wordt voltooid. vloed van opvoeding wordt vol gens hem zwaar overschat. Hij plaatst ook vraagtekens bij het uitgangspunt van 'de vrije wil' van mensen. Die theorie gaat er van uit dat mensen zelf verant woordelijk zijn voor invulling van hun leven. Mensen gedra gen zich, aldus Swaab, zoals hun hersenen hun ingeven. ANP De Amerikaanse regering heeft de directeur van het fede rale agentschap voor rampenbestrijding, onderminister Michael Brown, terug te roepen uit het gebied dat getrof fen is door de orkaan Katrina. Hij wordt vervangen door vice-admiraal Thad Allen van de kustwacht. Brown lag al geruime tijd onder vuur, omdat zijn agentschap hopeloos zou hebben gefaald. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land; 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13,15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 24 en 26; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W15, W17 en W19 Advertentie 2 dagen volpension vana f€ 54,50 020-551 31 55 www.stayokay.com Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) voorleners i straal: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand tekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad kJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95) CD per kwartaal met automatische incasso 58.00) O per jaai met automa so 222.50) i Kijk op mMpic.nl/abonmen. bel gratis j 0800 0231231 of stuur deie bon naar i P/C, afdeling lejersscrvice i AnMvoidnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"5555A7 het alfabet van Zeeland 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1